Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Авторски права във Фейса
Автор: chu   
Дата:   23-05-20 03:06

Здравейте,
Имам следния казус: преди няколко години имах уговорка със собственик на онлайн магазин да ползва мои снимки (с воден знак), за които ми беше заплатено. Магазинът вече не е активен, но ФБ страницата му стои.
Преди време видях, че друг онлайн магазин, който продава същите продукти, е взел няколко от снимките ми и ги е пуснал на своята ФБ страница, разбира се с рекламна цел и с цел печалба.
Водният знак стои.
Помолих собственика да свали снимките и след доста увъртане той свали една от тях. Днес видях, че другите не само, че не са свалени, а са и препубликувани на страницата му.

Въпросът ми е смятате ли, че мога да потърся правата си след като става дума за социална мрежа, а не уебсайт?
И ако да, смятате ли, че изобщо има смисъл да се занимавам?

Предварително благодаря!

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски права във Фейса
Автор: chu   
Дата:   23-05-20 03:16

П.П.
Понеже не ми дава да редактирам горния текст, да поясня: действието със снимките се развива само във Фейса. И двата онлайн магазина са ползвали снимките ми там.

Разбира се в краен случай мога просто да ги докладвам във ФБ, но тъй като намирам поведението на собственика за доста нагло, би било добре, ако има начин и смисъл в този случай да си потърся правата.



Публикацията е редактирана (23-05-20 03:20)

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски права във Фейса
Автор: Julius   
Дата:   23-05-20 08:40

Уреди си среща с нотариус и обсъдете варианта да му пратиш Нотариална покана.

Няма значение дали е соц. мрежа, уебсайт или друго. Всичко води до онлайн-магазин, който извършва търговска дейност, нали така? Ако няма точен адрес във фейса, чрез Регистър.БГ можеш да видиш чия собственост е домейна на онлайн-магазина, а от там през Търговския регистър би следвало да можеш да откриеш Идентификационния номер и Адреса на управление на фирмата (където да се прати поканата). Разходите за поканата си остават за твоя сметка, но ще ги стресне със сигурност. Аз съм го прилагал този вариант още през 2010 г. за откраднато (но от друг тип) авторско съдържание и даде незабавен ефект. Още същия ден бяха свалили откраднатото съдържание от сайта на фирмата ми.

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски права във Фейса
Автор: asahi   
Дата:   23-05-20 13:30

Насъскай някой адвокат по авторските права.

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски права във Фейса
Автор: chu   
Дата:   23-05-20 13:52

Julius, благодаря ти за доброто предложение. Попрочетох и определено звучи като правилната стъпка в тази ситуация.
asahi, въпросът е дали подобни дела имат спечелване.
Някой наясно ли е как се оценяват фотографиите в тях? Четох някъде, че авторът определя стойността им, което ми звучи малко наивно.



Публикацията е редактирана (23-05-20 13:55)

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски права във Фейса
Автор: tili   
Дата:   23-05-20 15:11

Темата е хубава и може да е от помощ за голяма част от хората в този форум!
Ще споделя личен опит, с което искам да окуража всички, които знаят, че са им откраднали снимки, но не знаят какво да направят.
Знаех, че ми ползват снимките без да ме питат, но си мислех, че в нашата страна управия няма и не предприемах нищо. Чашата преля когато прочетох коментар във ФБ под моя снимка, че я има навсякъде и жената най-после разбрала кой е автора. Под този коментар нашия колега Ivanino ми даде линк към статия на адвокати по авторско право. Реших да се свържа с тези адвокати за съвет и съответни действия. Това беше преди около 6 месеца, издирих си всички откраднати снимки с Google Images, предадох ги на адвокатите, подписах им пълномощно, с което да ме представляват и нещата започнаха да се случват. Сметката показва, че до този момент заедно с кантората сме изкарали над 7200лв само от предварителни споразумения, имаме и заведени 5 дела, за които обезщетенията са наистина сериозни! Истината е, че закона е добър и пипнат ли ви снимка, отърване няма! Изключение правят куп сайтове, които са със собственици клошари и са неоткриваеми, за което адвокатите ви предупреждават, че действията са безсмислени.
Не мисля, че е редно тук да правя реклама на адвокатската кантора, която ме представлява, но спокойно мога да ги препоръчам на лични на всеки, който се интересува.

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски права във Фейса
Автор: penco   
Дата:   23-05-20 15:45

Ако е само за сваляне от страница, във фейса има опция за доклад на снимка, действат бързо, нямам идея какво става с качилия.

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски права във Фейса
Автор: asahi   
Дата:   23-05-20 20:00

Има доста спечелени дела. По принцип всяко такова дело може да се спечели, въпросът е дали си струва? Когато си струва адвокатите го спечелват.

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски права във Фейса
Автор: wlad   
Дата:   23-05-20 22:28

Всяка защита на накърнени права си струва и така следва да се действа във всички случаи. Аз поне така правя и досега не съм съжалил.

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски права във Фейса
Автор: chu   
Дата:   23-05-20 23:55

Благодаря ви много за споделените мнения и препоръки.
Прави сте, трябва да се свикне, че фотографите имат права над снимките си и могат да си ги потърсят във всеки един момент.
Всъщност какви горе-долу са разноските по едно такова дело? И по-какво се определят?

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски права във Фейса
Автор: tili   
Дата:   24-05-20 00:14

Това са неща, които се договарят с адвокатите! Ако нещата се решат доброволно и нарушителят на правата не желае дело и е склонен да плати, парите получени от него се разпределят между ищеца и адвоката по предварителна уговорка между тях. Единственият разход са 20лв за заверка на доказателства пред нотариус. Ако се стигне до съд, там вече имате държавни такси, които дължите, но ако сте сигурен в правотата си и имате безспорни доказателства, накрая всичко се плаща от нарушителя!


Отговори на това съобщение
 Re: Авторски права във Фейса
Автор: tili   
Дата:   24-05-20 00:42

И още нещо, не мисля, че логото е съществено доказателство. Истинското доказателство в нашия бизнес е RAW файла!


Отговори на това съобщение
 Re: Авторски права във Фейса
Автор: fragranse   
Дата:   24-05-20 00:48

WAW файлъ?

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски права във Фейса
Автор: fragranse   
Дата:   24-05-20 00:51

Нещо не разбирам. Може ли ,по-подробно?

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски права във Фейса
Автор: fragranse   
Дата:   24-05-20 00:54

Моля! Тили!

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски права във Фейса
Автор: tili   
Дата:   24-05-20 00:58

fragranse, ако не знаете какво е RAW файл, не вярвам някой да Ви открадне снимките [smilie3]
Не мисля, че трябва да си разясняваме във фотографски сайт що е то RAW (или, както му викате WAW) файл.


Отговори на това съобщение
 Re: Авторски права във Фейса
Автор: fragranse   
Дата:   24-05-20 01:10

Ясно!Не трябва да си разясняваме във фотографски сайт. добре! Безпокои ме <Не мисля, че требва.

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски права във Фейса
Автор: tili   
Дата:   24-05-20 01:14

fragranse, ако бяхте си погледнали личните съобщения преди да пишете, щяхте да видите, че съм Ви обяснил!
Не можах да устоя на молбата Ви [smile]



Публикацията е редактирана (24-05-20 01:23)

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски права във Фейса
Автор: fragranse   
Дата:   24-05-20 01:31

Яку![smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски права във Фейса
Автор: fragranse   
Дата:   24-05-20 01:34

Не мисля, че трябва да си разясняваме.

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски права във Фейса
Автор: CDman   
Дата:   24-05-20 09:59

За да има дело трябва да знаете кой точно стои зад интернет магазина, в смисъл Име, ЕГН, данни по лична карта или поне БУЛСТАТ.

Ако не знаете или не сте сигурна всички изброени по-горе съвети няма да ви свършат работа, защото де факто и най-добрите адвокати няма как да знаят срещу кого да заведат делото.


п.п.

Уникален двоен стандарт цари тук относно авторските права.

Наскоро една блогърка се оплака, че взела от нета снимка на "момиче с хубава коса", и един известен немски адвокат я погнал.

Съветите бяха от рода "Нищо лошо не си направила. Трай си."[smilie8]

Сега - наеми добри адвокати и си търси правата до дупка.[smilie11]

Както и да е - всеки си има своята истина.[smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Авторски права във Фейса
Автор: wlad   
Дата:   24-05-20 13:01

немският посерко е обикновен селски изнудвач! Нито едно дело няма заведено тоя, търмъчи хората и кой се хване - плаща. По-близо е до нигерийските комедианти, отколкото до юрист.

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски права във Фейса
Автор: chu   
Дата:   24-05-20 13:38

От днес собствениците са ясни поименно, всичко излезе в Търговския регистър. RAW файловете също са при мен.
Благодаря още веднъж на всички, които отделиха от времето си :)

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски права във Фейса
Автор: LDimitrov   
Дата:   25-05-20 17:51

tili Писах ви лично

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »