Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 ? към дронаджиите: Съобразявате ли се с околните и доколко?
Автор: philip   
Дата:   10-05-20 19:35

Изключвам репортажните събития.

Защо Ви питам:

Преди 2-3 седмици бях извел внуците на една полянка извън града. Беше оживено, но много далеч от пренаселено. Спират 2-ма юнаци на ~ 50-100 метра, вадят 1 дронче и започват да го разхождат наоколо скоростно и с много шум... Смениха 3 батерии за ~ ½ час и накрая си заминаха.

Днес, 2-ри случай, бяхме на Плана, прескочихме и до Ступата (не че ми се ходеше, ама жената даде зор да заведе внуците и там). Зяпат те Ступата, гледам ги от една близка пейка и по едно време чувам шум (беше духовито), викам си от вятъра е, ама не би. Едно дронче на 2 метра над главите им застава на място, явно снима статуйката точно над тях, после обикаля наоколо. След малко още едно... В интерес на истината днешните бяха съвсем умерени, без форсиране, на все пак: Редно ли е да се бръмчи над хората се питам?![smilie11]


Отговори на това съобщение
 Re: ? към дронаджиите: Съобразявате ли се с околните и доколко?
Автор: I7   
Дата:   10-05-20 21:39

Някои от нас се съобразяват, други не.
Мен веднъж ме попитаха колко време още ще сжужа с "това нещо". Обясних на хората какво снимам и още колко ще продължи. Извиних се за шума. Хората нищо не казаха и си продължиха.
По принцип гледам да не досаждам.

Отговори на това съобщение
 Re: ? към дронаджиите: Съобразявате ли се с околните и доколко?
Автор: Djoro   
Дата:   10-05-20 22:56

Вече има пушки против дронове. Връзката с дрона се прекъсва и той се приземява, без увреждане по него.
https://youtu.be/GgN2AlClU5g



Публикацията е редактирана (10-05-20 22:59)

Отговори на това съобщение
 Re: ? към дронаджиите: Съобразявате ли се с околните и доколко?
Автор: CDman   
Дата:   11-05-20 07:17

В подобни случаи постъпвам както когато шофирам, а именно аз се съобразявам с останалите, щото не знам колко им е акълО [smile]

А като цяло - личните ми впечатления са, че повечето не се съобразяват с никой, който е по-слаб физически от тях [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: ? към дронаджиите: Съобразявате ли се с околните и доколко?
Автор: quazimodo   
Дата:   11-05-20 10:25

CDman написа:

> ...А като цяло - личните ми
> впечатления са, че повечето не се
> съобразяват с никой, който е
> по-слаб физически от тях [smilie5]

И после влизат в криминалната хроника, обикновено като жертви на КНО или хладно такова[smilie18][beer]

Отговори на това съобщение
 Re: ? към дронаджиите: Съобразявате ли се с околните и доколко?
Автор: Imaginarium   
Дата:   11-05-20 10:31

Темата е близо до Параграф 22.
Едни се съобразяват, други , не. Някои хора смятат, че всички са длъжни да се съобразяват с техните виждания, други проявяват разбиране и търпимост. Някои хора откликват на молба или забележка, други се ежат и скачат за най-малкото нещо. Има ги от всичките навсякъде.
Докато се спазват правилата за безопасност, всеки има право да извършва полети навсякъде, освен на изрично забранените места.
Нормално е да откликнеш, ако ти кажат , че пречиш или смущаваш хората, но в същото време е нормално и хората да проявят малко търпение, докато свършиш поне малко работа.
Всичко е до момента и до хората, с които си имаш работа, независимо от коя страна на казуса се намираш.
За съжаление проявата на разбиране е все по-рядко срещано явление.
Както каза CDMan най-често се свежда до това кой е по-ербап...за съжаление. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: ? към дронаджиите: Съобразявате ли се с околните и доколко?
Автор: dtangelov   
Дата:   11-05-20 11:16

“За съжаление проявата на разбиране е все по-рядко срещано явление.
Както каза CDMan най-често се свежда до това кой е по-ербап...за съжаление.”
То така било и в дивия Запад. После капитан Колт направил всички равни.
Ако това искаме?


Отговори на това съобщение
 Re: ? към дронаджиите: Съобразявате ли се с околните и доколко?
Автор: kvakioh   
Дата:   11-05-20 11:18

Няма официално регулации за дронове и пускането им. Ако ги имаше, поне две-трети от хората в страната нямаше да ги имат и ползват...

Отговори на това съобщение
 Re: ? към дронаджиите: Съобразявате ли се с околните и доколко?
Автор: quazimodo   
Дата:   11-05-20 12:22

kvakioh написа:

> Няма официално регулации за
> дронове и пускането им. Ако ги
> имаше, поне две-трети от хората в
> страната нямаше да ги имат и
> ползват...

Абе, уж за шофиране без книжка има строги правила, но кво от това[smilie18][smilie21]

Какви са сега действащите правила в България за употреба на дронове?

На национално ниво полетите с БЛС са обвързани с изискването за предварително разрешение. Според действащото законодателство „полетите на дистанционно (безпилотно) управляеми въздухоплавателни средства се провеждат след писмено разрешение на Главна дирекция “Гражданска въздухоплавателна администрация” (ГД ГВА) в резервирано въздушно пространство“ (чл.13, ал.5 на Наредба №2 за Правилата за полети). При нарушение, се налагат глоби в размер от 1000 до 10 000 лв., тъй като това е нарушение на правилата на полети по смисъла на чл.144, т.5 от Закон за гражданското въздухоплаване.

Има ли наложени глоби на дрон пилоти? Високите глоби ли е най-подходящият метод за налагане на спазването на правилата?

Да, вече има наложени санкции на български дрон пилоти за нарушени правила за полети. Контролиращият орган е ГД ГВА към министерството на транспорта, информационните технологии и съобщения. Бих искал да отбележа, че в лицето на българската администрацията се наблюдава добронамерено поведение и желание за диалог по отношение на интеграцията на дроновете. Налагането на глоби не е тяхна самоцел, а крайна мярка. От министерството предпочитат да се фокусират върху превенцията на рисково поведение. В течение на годините имахме възможност да контактуваме с тях по много поводи и може да кажем, че от там имат желание за пълно съдействие за информирането на дрон общността за правилата за безопасност и за законовите изисквания.


Отговори на това съобщение
 Re: ? към дронаджиите: Съобразявате ли се с околните и доколко?
Автор: CDman   
Дата:   11-05-20 12:41

После капитан Колт направил всички равни.

Явно НПО-тата са го пропуснали т'ва, щото продължават да се борят (разбирай да усвояват пари[smilie5] ) за равноправие [smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: ? към дронаджиите: Съобразявате ли се с околните и доколко?
Автор: petervassilev   
Дата:   11-05-20 12:57

Има много и различни играчки (до 15 м) за нисколетящите [smile].

Истинският фотограф (професионалист, любител) винаги се съобразява, но два пъти съм бил свидетел на опасно нисък полет на дронове, управлявани от нахални оператори на играчки (за мен те не са фотографи).


Отговори на това съобщение
 Re: ? към дронаджиите: Съобразявате ли се с околните и доколко?
Автор: dtangelov   
Дата:   11-05-20 17:32

“Явно НПО-тата са го пропуснали т'ва, щото продължават да се борят (разбирай да усвояват пари[smilie5] ) за равноправие”
Ми те НПО-тата винаги пропускат да кажат истината, виж за усвояването на пари никога не пропускат.


Отговори на това съобщение
 Re: ? към дронаджиите: Съобразявате ли се с околните и доколко?
Автор: Djoro   
Дата:   12-05-20 08:53

Много сериозна тема , това си е чисто воайорство в някои случаи и нарушаване на личното пространство! Предтавете си седнали сте със семейството си леко облечени на маса в двора и някой бръмчи и наднича в пазвата на жена ти, или на нуде плаж този онанист фокусира с дрона си мждукрчието на жените? Защо няма закон за лична и фотографска дистанция, и как трябва да реагира един охранител на физическо лице,както и как трябва да реагира човек при налична заплаха от дрон? Да споделя, че последните физически отстранявания на политически лица стана с дронове. Лек ден!

Отговори на това съобщение
 Re: ? към дронаджиите: Съобразявате ли се с околните и доколко?
Автор: nyamago   
Дата:   12-05-20 12:42

А околните съобразяват ли се с дронаджиите? [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: ? към дронаджиите: Съобразявате ли се с околните и доколко?
Автор: wlad   
Дата:   12-05-20 12:56

Предтавете си седнали сте със семейството си леко облечени на маса в двора и някой бръмчи и наднича

Това ми се случва почти всеки ден. Да гледат, кат' са мераклии. В повечето случаи не ми пречат, като обаче ми запречат - вадя въздушна пушка и те сами изчезват за секунди.

Отговори на това съобщение
 Re: ? към дронаджиите: Съобразявате ли се с околните и доколко?
Автор: quazimodo   
Дата:   12-05-20 13:12

nyamago написа:

> А околните съобразяват ли се с
> дронаджиите? [smilie8]

A трябва ли?

Отговори на това съобщение
 Re: ? към дронаджиите: Съобразявате ли се с околните и доколко?
Автор: ninikolov   
Дата:   12-05-20 13:54

Убеден съм, че има начин да не си пречим. Регулациите, обаче макар и крайно необходими, сами по себе си не решават нищо. Истинското решение е възпитание, образование, култура. В България, обаче в момента векторът е насочен в обратната посока и всяко леке, собственик на фотоапарат, дрон, екшън камера или друга джаджа живее с убеждението, че заедно с джаджата си е купил и абсолютното право да нахълтва в личното пространство на другите.

За себе си с чиста съвест мога да кажа, че винаги съм се съобразявал и нямам нито една снимка на непознат, на която той да може да бъде разпознат и която е направена без негово съгласие. Да се завирам по дворовете на хората пък въобще и дума да не става. Доста хора, обаче не мислят така.

Иначе пробвайте да снимате на улицата същия собственик на дрон, дето фърка без да му пука от нищо и вероятността да чуете думи, за чието съществуване не подозирате е много голяма, освен ако не сте ходили в казарма де (да се чуди човек откъде ги учат като повечето не са ходили в казарма). Може и до бой да се стигне.

Но то не е само с дроновете и снимките това. Опитайте се учтиво да направите забележка на някой ("кисела мацка в Авенсис", примерно) дето е влязъл в забранена улица или паркира пред вас на целия тротоар и пак ще стане същото, освен ако не изглеждате като Рамбо след запой.

Много изнервен тоя народ бе, много!
И колкото по-скъпи джаджи има и по скъпи коли кара, толкова по-изнервен.


Отговори на това съобщение
 Re: ? към дронаджиите: Съобразявате ли се с околните и доколко?
Автор: Djoro   
Дата:   12-05-20 15:39

И как да се съобразявам с дронаджиите или с онези фотографи по джапанки , къси гащи и накривени каскети на сантиметри от булката да се мъчат да правят шедьоври, пречат на присъстващите да наблюдават тържество, задължават да му гледаш ханша размер „задна гума на валяк”? Просто и на двамата, дронаджията и такъв фтограф физически шут, да ходи да се оплаква!

Отговори на това съобщение
 Re: ? към дронаджиите: Съобразявате ли се с околните и доколко?
Автор: philip   
Дата:   12-05-20 22:03

Благодаря на всички за мненията!

Очевидно е ? на съобразителност, етика, възпитание и плахите опити да разбереш отсрещната страна...
Все неща дето не са на особена почит по нашите географски ширини от доста време (и не само за дроновете). Но, не пречи да се опитваме.

Djoro, тази версия на АК много ме впечатли, на всичко отгоре неразрушителна![smile]

ninikolov: "Убеден съм, че има начин да не си пречим. ... Истинското решение е възпитание, образование, култура."
[smilie24] [smilie24] [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: ? към дронаджиите: Съобразявате ли се с околните и доколко?
Автор: Argo   
Дата:   13-05-20 12:12

1. Има си разпоредби кога и колко шум може да се вдига. Ако мислиш, че ги нарушават, обаждаш се на РЗИ, идват, замерват и... духаш супата!
Аз се боря с шума от климатик, но според РЗИ, той не е над границите на къртач на скали в рудниците, така, че това е положението!
2. Така наречените от теб "дронаджии" с какво са повече досадни от обикновените папараци? Всеки си щрака където му е кеф.
Това, че, некви хлапета бръмчат с играчка, нито ги прави фотографи нито темата е фотографска! [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: ? към дронаджиите: Съобразявате ли се с околните и доколко?
Автор: dj_ceci   
Дата:   13-05-20 17:46

Наскоро си купих дрон. Преди това нещото, което обективно ме дразнеше беше шума. Това какво снима не ме плаши. Сега след като вече съм собственик си спомням добре колко е неприятно за околните и как те не разбират кефа от летенето. Гледам да направя кадрите, които съм запланувал максимално бързо за да съм доволен и аз, и хората около мен да изпитат минимално кратко неразположение. Когато има цел и креативност, начинанието е оправдано. Целта естествено не е воайорство. При ситуации без хора вече се отпускам да го разджъткам.
Общо взето, който няма се дразни и не разбира, а който има не му пука, но не трябва да е така и от двете страни.

Отговори на това съобщение
 Re: ? към дронаджиите: Съобразявате ли се с околните и доколко?
Автор: philip   
Дата:   13-05-20 18:47

Argo, напълно те разбирам относно РЗИ и шума, но за темата не съм съгласен. Цяла нова категория бе създадена във ФФ по искане не от пилоти в авиацията[smilie3]: тема


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »