Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: Alsand   
Дата:   13-01-20 22:48

Боят се, че някой ще им гепи майсторлъка ли?
Понякога ми е интересно да видя някоя снимка с какво е заснета и на колко милиметра, но много често попадам на липса на всякакви данни за снимката. Защо?

Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: nsirakov   
Дата:   13-01-20 23:00

[beer]

където е текло , пак ще тече ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: sirkhann   
Дата:   13-01-20 23:06

Фотошопът го крие [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: Alsand   
Дата:   13-01-20 23:36

А при мен защо не го крие? Save for web го правехме, когато имаше ограничения от по 900 кб. за снимка. Сега този проблем го няма!

Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: lamerko   
Дата:   13-01-20 23:47

Всичко е до настройки - просто по подразбиране, шопеца трие повечето тагове. Дали някой ще ще промени тези настойки - това си е негов личен избор. Отделно - ако правиш малко по-сериозна редакция със слоеве, маски, колажи - често се оказва, че просто няма какво да бъде показано, дори и да искаш.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: mihalo   
Дата:   14-01-20 01:35

nsirakov приключи темата, за което му благодаря от сърце!

Alsand , мисля.. предполагам поне, че ако попиташ за нещо което искаш да знаеш почти всички хора тук ще ти отговорят честно.

Аз не крия и местата където съм направил кадъра.. никога никъде не е същото.. /цитат:/ "Поискай и ще ти се даде!"


Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: wlad   
Дата:   14-01-20 01:48

аз не помня от кога не е имало тема, в която да се пита за техническо изпълнение и да е даден смислен отговор, водещ реално до постигане на търсения резултат.
Виж, вече ако се кефи човек на 10 страници попържни, може да пусне такова питане.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: TPECHAT   
Дата:   14-01-20 06:20

Uno...[smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: Beijing   
Дата:   14-01-20 07:31

mihalo е прав!
Винаги, когато съм имал някакъв въпрос и съм попитал на лични, защото няма смисъл от цяла тема, никой не ми е отказал да ми отговори професионално и приятелски, независимо, че не се познаваме!


Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: Alsand   
Дата:   14-01-20 09:48

Въпросите не са толкова важни, че специално да питам хората, кое как е направено, защото всъщност не това е същината. Понякога просто ми става любопитно, с какво е заснета някоя снимка. Поради чисто любопитство. Как е направена снимката - в повечето случаи ми е ясно. Но ако ви вълнува, за пореден път се заинтригувах, с какво е създадена една изключително омазана снимка, заснета и обработена от видна форумна "звезда", чието име няма да спомена, за да не предизвиквам спорове и разправии.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: spotter84   
Дата:   14-01-20 10:07

Аз, напротив, давам мило и драго да го имам почти навсякъде, само че пустите програми все ми го поотнемат заради често експортване в PNG [smilie5] [smilie5] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: CDman   
Дата:   14-01-20 10:19

Защото техниката няма значение [smilie5]

Не го казвам аз, цитирам корифеите във фотографията [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: nyamago   
Дата:   14-01-20 10:52

Не всички го крият умишлено. Да тръгнем по дървото на опциите:

- Не крият умишлено, но не показват поради незнание. Този клон има две клонки: (а) изобщо не знаят какво е EXIF и че би интересувал някого, или (б) знаят какво е, но не си дават сметка, че е изчезнал в снимката им (поради използван софтуер и/или настройки)

- Не крият умишлено, но не показват поради мързел. (Някои наричат мързела с по-благородното 'нямам време', но си е същото - моя случай [smilie8]). Знаят, че има някъде някакви настройки за оправяне, или че софтуерът няма такива настройки достъпни за потребителя, но метаданните пак могат да се добавят от оригиналния файл с друго (безплатно) приложение. Обаче: 'Кой има време да се бъзика с такива работи??!' Аз понякога намирам време и го правя; не винаги.

- Крият умишлено (държат такива настройки или дори трият) поради комплекси. Тук също има две клонки: (а) комплекси за малоценност: да не види някой, че не са баш-майстори и са направили нещо грешно, или (б) комплекси за свръх-ценност 'Аз съм над тия нищожества, за какво да им показвам подробности, които и така няма да разберат?.. Нямам време да ги уча.'

- Крият умишлено поради страх. Две много различни клонки: (а) страх някой да не им 'вземе занаята' и да ги настигне във въобразяваната преднина, при което елитният им статус да стане по-труден или да се изпари, или (б) страх някой 'Б' корифей да не види, че всъщност не са снимали със задължителния фул-фрейм топ апарат и обектив - и да не им даде точки само защото ползват плебейска техника...

Има още много, силно разклонено е дървото - исках само да покажа, че далеч не всички снимки без EXIF са качени така злоумишлено.

Да спрем тия теми, а? [smilie11]

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: Alsand   
Дата:   14-01-20 11:41

nyamago [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: ib   
Дата:   14-01-20 14:12

До nyamago: Извинявам се за разводняването на темата, може ли малко информация чрез кое приложение (за предпочитене безплатно) метаданните могат да бъдат добавени впоследствие от оригиналния файл - нещо проверено, което работи добре?


Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: nyamago   
Дата:   14-01-20 14:18

ib написа:

> ... чрез кое приложение (за предпочитене безплатно) метаданните могат да
> бъдат добавени впоследствие от оригиналния файл - нещо проверено, което работи добре?

PhotoMe - проверено, работи добре и напълно безплатно. Чете дълбоко метаданните и може да се научи много а снимката, а прочетените данни могат да се експортират и после да се импортират в по-нова версия, в която някой софт ги е затрил.

Както споменах, само този софтуер няма да се види, но камера обектив и условия на снимане (настройки) са си там от оригинала.

С Гугъл лесно се намира - препоръчвам го!
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: ombre   
Дата:   14-01-20 16:49

Аз не го крия,но понякога камъка или стаята го трият,но така и не си давам зор,да разбера,кога се случва това.То като цяло е пълна простотия да го криеш нарочно.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: Leica   
Дата:   14-01-20 17:16

Защо толкова много хора си крият EXIF-а?

Защото правилата не го забраняват.
(от това трябва да се почне, или с това да се свърши)

Моето мнение е, че потребителите не желаят да ръсят електронни данни наляво-надясно. В Ехиф има данни и за местоположение и време.

Решение на въпроса: Потребителят при качването на снимка да попълва по желание полета за Model/Lenz/F/s/t/ISO/ режим/програма приоритет.
Админа може да стимулира процеса с някоя бонбонка там [smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: Ven_Ganovski   
Дата:   14-01-20 18:44

[smile] Щото снимат с телефони, та за това ! [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: TPECHAT   
Дата:   14-01-20 22:00

Щот снимат на лента. [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: Svetlio70   
Дата:   14-01-20 22:41

Е то пък голям праз като се види екзифа.Какво ли толкова ще се види което е не виждано до сега.Никога не съм го КРИЛ но на снимките понякога не остава по друга причина.То пък като се види Ф9,ИСО200,1/100,10мм какво ли пък толкова ви казват като не сте били там на място в онзи момент :)
А техниката е инструмент.Не питаме майстора с каква скорост върти мистрията а гледаме на края какво е направил нали... [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: ib   
Дата:   14-01-20 22:49

Благодаря за отговора, nyamago!


Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: cubanos   
Дата:   15-01-20 00:22

Аз не виждам как от Exif ще се хване майсторлък точно. Едно време и аз се интересувах, после разбрах, че това почти нищо не ми дава.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: Alsand   
Дата:   15-01-20 00:37

Svetlio70, Пак да повторя. Някои снимки са ми интересни с какво са направени, не защото не знам, как са направени или не знам, как да снимам, а от чисто любопитство.

п/п
За съжаление все по-често се чудя, с какво се постигат чак толкова лоши резултати! В 99,99% е от ЗАУ-то!

Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: Ирник   
Дата:   15-01-20 00:41

Снимките ми са от филм. Почти всички. Така че, EXIF йок [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: tarantulaxxx   
Дата:   15-01-20 06:46

То па екзифа ако снимаше и учеше, аз съм поп Кръстьо.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: Leica   
Дата:   15-01-20 10:38

В определени критични случай това може да бъде доста ценна информация , спестяваща дълга адаптация/акордация на инструмента на терен, т.е. правеща варианта да се върнеш с хубава снимка по-реален.(а не да изтървеш събитието/момента или както ви харесва)
Разбира се има пряка връзка с подбора на техника.На разположение на гледната точка.На възможност за контрол на процеса от-до.На производителност и безопасност.

Скоро бях на събитие, където всички случайно акредитирани фотографи трябваше да ..... погледат-погледат, поопитват и ...да се изнесат просто без снимка...барабар със стативите и вся ненужная сволач [smilie5]
Очакванията им сериозно се разминаваха с реалността. Съответно подбора на техника я правеше просто неизползваема.


Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: kvakioh   
Дата:   15-01-20 10:55

При мен лично се получаваше, защото не знаех, че Канонската програма за снимки изтрива, а после с ръчните обективи понякога не показва всичко при Сони. Иначе нарочно не съм го правил. Също като "сканирам" с дигитален апарат лентовите кадри показва информацията от дигитализацията.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: nislon   
Дата:   15-01-20 10:59





Публикацията е редактирана (15-01-20 12:25)

Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: menton   
Дата:   15-01-20 11:05

Leica - може ли? Повече инфо, че ми стана интересно!

Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: Leica   
Дата:   15-01-20 12:28

Виж последното събитие в профила ми - Night Of The Jumps
Главно - трябва да си осигуриш акредитация.От публиката се снима...бих казал лесно, колкото безмислено.
Трябва да имаш информация за терена, протичането и всичко.

1. Констатация 1 - скоростта под 1/500 не може да пада в никакъв случай установено на квалификациите !!!
2. Констатация 2 - ISO над 6400 е тъпо да се вдига - това е границата на апарата.
3. Констатация 3 - АФ - не съществува такова животно ако искаш снимки, другото е PR за балъци гледали про-състезания само по ТВ!!
4. Констатация 4 - Прибирай Canon 5D Mark II и 80-200/2,8 в чантата. Тъмен е, и не се вмества в ISO границите, както и въобще в контраста.
5.Разстояние от над 20-30 метра до обекта прави снимката доста по-лесна и предсказуема, но доста по -неатрактивна, както и в пълен плен на въздушната димка от пушека от двигателите.
6. Констатация 5 - ТвРъд,умерено-теле свръхсветлосилен и МФ обектив и близо до обекта само става !
7.Камера - задължително ФФ, и то нов модел !
8. Спортен визьор , т.е. да виждаш повече, отколкото в кадър....щото като/ако чакаш с око на визьора ти влезе въобще в кадър ще е късно за реакция.
Да, ама условията пак не са достатъчни!
Извод: Трябва да си се запознал предварително с движенията на пилота и да ги проследяваш в момента на експонация.

8. Снимка в серия - да, понякога помага.
9. Бъди по-внимателен, когато очакваш пилот от екстра класа или с екип, който цветово пасва и като контраст.
10. В никакъв случай не си протягай апарата и сантиметри по-напред от предварително уточненото с организатора!!!
Когато си с око на визьора, от прелитащият покрай теб докато се движи покрай теб усещаш само шума и вятъра !
Опитност от предишни 5 снимания на шоуто с какво ли не, вкл . и 100/2,8 макро помага за предварителните решенията с оптиката.

7. Избор на място - там, където ще си най-близко до най-атрактивното, без да пречиш, без да те сгазят или отнесат апарата(това няма гаранция), да имаш пълен контрол върху прелитащата над теб ракета в тъмно небе, защото си в дупка зад трамплин и нищо не виждаш - е тва ши спестим как, че е сложно и дълго и изисква асистент. Мога само да вметна, че мониторите в залата на БНТ много помагат, ако ги следиш и тях . Да намалиш унищожителното влияние на контровото осветление и монитори в кадър.
Колкото и да е изкусително,(например да се забиеш срещу купите при вдигането) нямаш време да променяш местостоянката ако не искаш да не направиш нищо.

И при всичко това даваш ли си сметка колко ще разбереш от EXIF-а.[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: Beijing   
Дата:   15-01-20 12:41

Ирник,
стана ми интересно, че повечето ти снимки са от филм!
Разгледах ги всичките и бих искал да те поздравя човеко! Имаш невероятни неща!
[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: Leica   
Дата:   15-01-20 12:44

Сега се сетих да допълня, че варианта да недоекспонирам умишлено до 1-1,5 не води до добри резултати (въпреки, че разбира се снимам в RAW). Шума става о-сезаем.
Големи са възможностите на обработката от RAW файлове от високо ISO в това отношение по книгите и ревютата, но кой -знае защо ли, не са от нощно време [smilie5]
Има снимка с Canon 5D MII, но s 1/400 т.е. под минимума,100 мм 2,8 F и си личи по периферията на оста на въртене -т.е. краката.
При мотоциклетист облечен в бяло има малко повечко реверанс.[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: demiman   
Дата:   15-01-20 13:05

Канон и Никон е ясно, че не стават. Само сони [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: Leica   
Дата:   15-01-20 13:33

Стават си напълно достатъчно, ама съответните модели.
И моят си е супер ...но неговата горна допустима граница в случая беше около 3600 ISO - по малко от Сони , така е. [shtrak]
Но не всяко събитие е така екстремно.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: demiman   
Дата:   15-01-20 13:40

Шегувам се разбира се ;) Ето нещо старо снимано в Мол случайно. Носех само 50ка [shtrak] има и екзифи.


https://photo-forum.net/static/site_pics/2013-06/1371661972_46.jpg




https://photo-forum.net/static/site_pics/2013-06/1371566129_46.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: Leica   
Дата:   15-01-20 17:33

Автора не обясни ….ще направя аз за по-новите разказ по EXIFа.
Тази визия е нещо като гледната точка на публиката.
Обекта е видим в цялата си траектория – успоредна на погледа и проследим през визьора.
Тук дори имате несъмнени предимства спрямо публиката на Арената– близост, добра осветеност, липса на проблеми с въздушна димка или контрови осветления.
Възможността да се използва по-късофокусен обектив (50 mm в случая) прави възможно използването на по-ниска скорост (1/250s) За това помага и перпендикулярната позиция на фотографа към посоката на движение на обекта, което предполага също така възможното прилагане на по-ниска скорост, поради по-бавното изменение на ъгловата скорост и мащаба на обекта.
Недостатъка на тази гледна точка е липсата на ракурс, усещане за обемност, близост до обекта и винаги публиката в беграунда.
Сигурен съм, че друга гледна точка не е била и възможна.
Учуден съм от това шоу в МОЛ – трябва да е бил доста голям, а и голяма срътня е да направят писта отдолу и трамплини ![smilie7] [shtrak]
Със сигурност е кратка програма, поради липсата на специално оборудване по моторите и по-конкретно втора ос върху кормилата за фиксиране на стъпалата на краката към мотора по време на полет в изправено положение. Също така наличието на дискова спирачка, която е недопустима в голяма част от програмата от номера, така да го кажа.


Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: menton   
Дата:   16-01-20 08:33

Уфф - много сложно го обясни! Благодаря.

"случайно акредитирани фотографи трябваше да ..... погледат-погледат, поопитват и ...да се изнесат просто без снимка...барабар със стативите и вся ненужная сволач [smilie5]
Очакванията им сериозно се разминаваха с реалността. Съответно подбора на техника я правеше просто неизползваема."

Това ми стана интересно акредитирани пък нищо не направили!? Ако бяха наели сватбари мисля щяха да се справят чудесно :)

Последно с какъв обектив снимахте събитието? 100 2,8?


Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: CDman   
Дата:   16-01-20 08:43

Ако бяха наели сватбари мисля щяха да се справят чудесно :)

Ц.

Първо сватбарите са заети с години напред. [smilie5]

Второ - дават снимките след 3-4 месеца [smilie18]

И трето ... абе първите две са достатъчни. [beer]

По темата за Екзифа.

Ситуацията ми напомня една поговорка "цървули нема, гайда иска"
В превод "Снимки нема, Екзив искат" [smilie3]

Та тъй [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: menton   
Дата:   16-01-20 09:04

С години, казваш!

Докато си получиш снимките и те се развели :)

В този ред на мисли разводи снимат ли?.....Така де много емоции могат да се запечата.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: Leica   
Дата:   16-01-20 10:43

"Това ми стана интересно акредитирани пък нищо не направили!? Ако бяха наели сватбари мисля щяха да се справят чудесно :)"
Разбирай го така, както съм го написал.
И не вкарвай сватбаари не на място.[smilie21]
Бях любезен и надявам се полезен, като ме питат.
Нямам намерение да отговарям на неглижори.


Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: serjy   
Дата:   16-01-20 13:21

след поредната тема "що си криете екзифа?" почвам и аз да го крия! [smilie18] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: menton   
Дата:   16-01-20 13:36

Не съм искал никой да oбидя, ако някои се чувства засегнат се извинявам.
Не се изразих правилно, като написах "свадбари" не съм искал да умаложавам работата на сватбените фотографи, напротив смятам, че това е една от най-трудните жанрове във фотографията
и именно за това казах "свадбари", защото снимат във всякакви условия и качеството винаги трябва да е топ.
Да разбирам, че няма да получим информация за използваният обекти за това събитие - твое право е!

Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: Leica   
Дата:   16-01-20 14:44

Не обиждаш сватбарите, а се опитваш да обидиш мен, като принизиш труда ми.[smilie7] [smilie2]
Снимам сватби от миналият век, както и репортажи - тогава в печатни медии.
Досега не ми се е налагало нощем да снимам булката да прелита над мен на мотор с главата надолу!
Не зная само аз ли виждам огромната разлика между двата стила, или....[smilie8] [smilie7]
Огледах профила ти в търсене на снимки с движение, за да добия някаква представа за опита ти.
Видях една - крава пасе.
Обяснения по ехиф-а направих за друг потребител, затова моля без свободни адаптации по обясненията ми.


Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: CDman   
Дата:   16-01-20 15:54

Не съм искал никой да oбидя, ако някои се чувства засегнат се извинявам.

Никой не се е обидил колега.
Сватбената фотография си е баш репортажна за разлика от краставичката [smilie5] , която съдържа 98% вода [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: BXMarkov   
Дата:   16-01-20 17:43

По различни причини, някои го крият, както каза Leica заради нежелание да бъдат идентифицирани, други не им пука, трети така са свикнали, има още пет варианта [smile] Моите не всички имат, когато мина през сейф за УЕБ нямат и ме мързи да корегирам [smilie5] Обаче обещавам пред знамето, за в бъдеще да внимавам и да имат. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: Leica   
Дата:   16-01-20 19:07

В EXIF на снимките ми за които говорех има информация за обектива и не само.
Това, което апарата не записва записвам аз, за да е полезно за зрителя.

Ще използвам темата , за да не пускам аналогична.

Аналогичен е въпроса относно галерия "репортаж".
В не един коментар на снимки в "репортаж" съм отбелязвал, че поне мястото на което е трябва да се упомене, защото иначе не отговаря на жанра - репортаж не означава просто една гола снимка!
Това дори обикновено е серия от взаимносвързани снимки (напр. основна и допълнителни), които изграждат визуалната част, а винаги има и словесна.

Аналогичен е въпроса относно пейзаж.
Там не е задължително, но е уважение към зрителя и би било добре за зрителя да знае къде е тази планина или бряг!? В България ли е, или не !
Знам вътрешните съображения на някой автори.
Не мислете, че ще скриете каквото и да било от "конкуренцията".
Да, знам че други се пазят от крадци.
Но точно от фотограф, дето се интересува от пейзажи нищо не може да скриете в нашата шепа страна ....в която всеки с апарат е направил поне 2-3 цикъла по забележителностите и където на година излизат поне 10 нови книги с "новите" места.[shtrak] [smilie7]
Добре е да пишете поне името на планината, областта, морето ...ако е в чужбина защо не точно къде и какво.[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: LUBOMIRHRISTOV   
Дата:   17-01-20 02:47





Публикацията е редактирана (17-01-20 08:22)

Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: CDman   
Дата:   17-01-20 09:22

Като чета темата стигам до извода, че проблема с ЕКЗИФ-а е доста сериозен. За да го решим може да се опитаме да приложим познатите на повечето от нас лозунги от близкото минало с леко изменение.[smile]

Например:

"Дръж ЕКЗИФ-а си в изправност"[smilie7]

"25 години цифраци - 25 години ЕКЗИФ"[cool]

"Ако не покежеш своя ЕКЗИФ
ще те порицае нашия колектив" [smilie3]

"ЕКЗИФА е неразделна част от качествената цифрова фотография" [smilie18]

"О, неразумний юзере!
Поради що се срамиш да си покажеш ЕКЗИФ-а ..."[smilie5]

"Всеки ЕКЗИФ - камък в градината на конкуренцията"
[smilie25]

и т.н. [smilie5]

Допълвайте ! [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: swqaz   
Дата:   17-01-20 09:35

Автор: Alsand
Дата: 14-01-20 09:48

"... за пореден път се заинтригувах, с какво е създадена една изключително омазана снимка, заснета и обработена от видна форумна "звезда"...

Еееех каква мъка!

Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: SameButDifferent   
Дата:   17-01-20 18:18

CDman, [smilie18] [beer]

Голям ЕКЗИФ покажи, голяма дума не казвай! [smilie25]


Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: CDman   
Дата:   18-01-20 13:07

[smilie5] [smilie24]


Всяка снимка без ЕКЗИФ
срам за творческия колектиФ
[smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: tarantulaxxx   
Дата:   18-01-20 14:11

Ако не си покажеш екзифа
те чака наказанието на Сизифа

Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: Alsand   
Дата:   18-01-20 16:38

Автор:swqaz
Дата: 17-01-20 09:35

Еееех каква мъка!

Не е мъка. Любопитство е!

Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: swqaz   
Дата:   19-01-20 10:27

Alsand, не говоря за екзифа [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: CDman   
Дата:   19-01-20 15:47

@Asland

Достатъчно време сте тук. Не свикнахте ли със страното чувство за естетика на местните "куратори" [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: zodiak   
Дата:   14-03-20 11:35

Не гласуваш за снимки без инфо и всичко е ок.Аз се прекарах няколко пъти да гласувам за снимки без инфо,ама карай [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: MEGASTRAT   
Дата:   14-03-20 14:08

Едни фотографи премахват EXIF защото желаят акцента да е самата фотография а не толкова техниката която е използвана. Други не споделят EXIF заради видими имена, gps координати, добавени коментари при импорта и т.н. Трети вероятно дори не подозират, че го правят. Например масово използваната функция "Запиши за уеб" на Photoshop директно изтрива EXIF. Това се случва и при много други софтуери включително в тези които използвам и аз.

Дали по невнимание или нарочно, всеки сам решава каква информация да сподели, така както сам решава как и какво да фотографира.
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: nyamago   
Дата:   14-03-20 14:09

написа:

> ... Аз се прекарах няколко пъти да гласувам за снимки без инфо...

В какво се състои 'прекарването' - какви загуби / щети понася прекарания? Боли ли? [smilie11] [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: шдфдшд   
Дата:   14-03-20 15:05

Автор: nyamago
Дата: 14-03-20 14:09

написа:

> ... Аз се прекарах няколко пъти да гласувам за снимки без инфо...

В какво се състои 'прекарването' - какви загуби / щети понася прекарания? Боли ли? [smilie11] [smilie8]


...предполагам , че zodiak се изразява образно , за да опише разочарованието си от това , че не е успял да направи нещо , което предварително е имал намерение да направи , а имено , да не гласува на хора , които имат възможност да видят чуждите екзифи , но не показват своите...
...разбирам го много добре....ако зависеше от мен , щях да направя невъзможно гласуването за снимки без екзиф....или поне бих отделил тези без екзиф в отделна категория...
...това е сайт за споделяне и обсъждане на фотография , а фотографията не е само краен резултат , а и методи и начини на създаването й , нали така...


Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: Yog   
Дата:   14-03-20 15:33

Даже не съм сигурен как да го скрия. Като качвам снимки където й да е било, винаги ми е правело впечатление, че пише подробно с какво, как и кога съм ги снимал. Само с какво съм бил облечен няма [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: mmjm   
Дата:   14-03-20 15:33

Напротив, фотографията е крайния резултат. Дори да знаеш с каква камера е снимано и какви са били настройките на камерата пак има вероятност да не успееш да постигнеш резултат, като при харесаната от теб снимка. Виж споделянето и обсъждането на знания и опит е нещо съвсем друго.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: шдфдшд   
Дата:   14-03-20 15:49

Автор: mmjm
Дата: 14-03-20 15:33

Напротив, фотографията е крайния резултат. Дори да знаеш с каква камера е снимано и какви са били настройките на камерата пак има вероятност да не успееш да постигнеш резултат, като при харесаната от теб снимка. Виж споделянето и обсъждането на знания и опит е нещо съвсем друго


..."крайния резултат" е единствено важен само за публиката...за хора , които се опитват да напреднат във фотографията са важни и начините на постигането му....за мен това е очевидно....в противен случай , учебниците по фотография щяха да съдържат само примерни кадри , без текст и обяснения...
...и още нещо...това , че ти не успяваш да постигнеш резултат, като при харесаната от теб снимка, не значи че друг няма да успее...по-леко с обобщенията....

Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: mmjm   
Дата:   14-03-20 16:09

Техническите характеристики на дадена фотография без познаване на зависимостите м/у тях, без осмислянето им абсолютно нищо не ти дават, като включим и пост обработката.. Затова и написах споделянето на знания, комуникацията с автора на снимки, които са ти харесали, а тази комуникация поне тук би трябвало да е възможна е по важна от метаданните на тези снимки.

Р.Р. забележката ти за обобщенията, важи с пълна сила и за теб. М/у има вероятност да не постигнеш и няма да постигнеш има голяма разлика. Аман от функционално неграмотни хора.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: nyamago   
Дата:   14-03-20 16:24

> ...предполагам , че zodiak се изразява образно , за да опише
> разочарованието си от това , че не е успял да направи нещо , което
> предварително е имал намерение да направи , а имено , да не гласува на
> хора , които имат възможност да видят чуждите екзифи , но не показват своите...


Това ми е ясно - и въпросът остава: като не е успял да ги 'накаже' с негласуване за егоистичното им (според него и тебе) поведение, като неволно все пак е гласувал (предполагам по достойнства на снимката) - какво лошо му се е случило? Загубил ли е нещо, заболяло ли го е?..

Не говоря за EXIF-а, не мисля да коментирам повече за него след като по-горе доста подробно се изясниха множество възможни причини за умишлено или НЕумишлено скриване на данните. И в случаите на умишлено - изясниха се ред морално-етични, правни и търговски аспекти на явлението. Достатъчно за него.

Думата ми беше за глагола "прекарвам се" - едно нашенско понятие без аналози в други езици и култури. С аналози като "прецаквам се", "минавам се", "прее*авам се" и пр. (богат език имаме! ;) носи някакъв нюанс на необратима, фатална загуба или крайно неприятно преживяваме. И цялото ни съществуване минава в страх "да не се прекараме" (или пази Боже - да не ни "прекарат") - и в постоянни зверски усилия да го избегнем... Опасности дебнат отвсякъде, всеки, който ни предлага нещо, обезателно иска да ни "претакова".. Изобщо светът е една огромна прекарвачница, в която сме отчаяни обекти на нечии нечисти помисли и смисълът на съществуването ни е... да не сме прекарани.

Предполагам @зодиак едва ли е мислил за всичко това, но неволно употребените думи в езика ни издават подсъзнателен светоглед, възпитаван с поколеиия, може би векове...Така ли да продължим да си караме? [smilie11] [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: шдфдшд   
Дата:   14-03-20 17:17

Автор: mmjm
Дата: 14-03-20 16:09
...има вероятност да не постигнеш и няма да постигнеш има голяма разлика...


...в твоя случай - няма разлика...това се опитах да ти кажа ...

Автор: nyamago
Дата: 14-03-20 16:24

Това ми е ясно ........Така ли да продължим да си караме? [smilie11] [smilie8]


...обобщаваш за всички българи и ни сравняваш... с кого?...англичани , шотландци...или всички на запад от Калотино ?...

Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: nyamago   
Дата:   14-03-20 17:41


> ...обобщаваш за всички българи и ни сравняваш... с кого?...англичани , шотландци...или всички на запад от Калотино ?...

Да, обобщавам (знам добре докъде могат да се прилагат стереотипи към всяко множество хора и къде не е уместно), има неща при които достатъчно мнозинство показва дадена черта или поведение. И за конкретния случай си позволявам да обобщавам, защото срещам такива изрази всеки ден в този и 2-3 други български форуми, които посещавам. Чувам ги и от приятели - както останали в България, така и напуснали като мен. Чувам същите изрази дори в собствената си къща! То си е явно дълбоко програмирано, генетика [smilie8]

Не сравнявам само с изброените народи нито непременно със западната география. Имам наблюдения и на изток от Черно море и даже на изток от Персийския залив - не съм срещал подобно мислене (или 'чувстване' - подсъзнателно отношение), което чак да влезе в езика като трайни идиоми (не един, а богат набор с все същия смисъл).

Сложна материя е, дай да не спамим темата повече -
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: шдфдшд   
Дата:   14-03-20 18:18

Автор: nyamago
Дата: 14-03-20 17:41


.....Сложна материя е, дай да не спамим темата повече -


...спамим ли!?...добре...последно...
...мисля , че начинът по който zodiak употреби изразът "аз се прекарах" не може да служи за илюстрация на националната ни психологическа непълноценост , която ти по-горе дефинира...
...смятам , че чисто и просто е изразил съжаление от пропуснатата възможност да приложи нужната "терапия" на болен от болестта "криене на екзиф"...
...криенето на екзиф МОЖЕ да бъде излекувано!...(както и болестите хвърляне на отпадъци и празни бутилки по улиците, примерно...)...с нужната терапия....в случая , с НЕГЛАСУВАНЕ...[smilie7]

...zodiak ...правилно ли разтълкувах?...



Публикацията е редактирана (14-03-20 18:27)

Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: mmjm   
Дата:   14-03-20 18:55

Екзифът е много важен за човек, който иска да се научи. Особено важен е когато се разглеждат и обсъждат произведения от времето на филмовата фотография.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: X_C   
Дата:   15-03-20 12:55

Автор: mmjm
Дата: 14-03-20 18:55

Екзифът е много важен за човек, който иска да се научи. Особено важен е когато се разглеждат и обсъждат произведения от времето на филмовата фотография.



Какво означава казаното от ммджм?

Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: victory13   
Дата:   15-03-20 13:04

... Че екзифа е без никакво значение... [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: zodiak   
Дата:   15-03-20 13:16

Колко сте проницателен!Спестихте ми обясненията,като ми прочетохте мислите с такава точност.Благодаря!

Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: шдфдшд   
Дата:   15-03-20 13:35

...еейй!....Вие се обадихте , бе...ми , крайно време беше , щото по-горе Ви поставиха диагноза "генетично програмиран подсъзнателен светоглед, възпитаван с поколеиия, може би векове...дето го няма ни назапад ,ни наизток"....[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: nyamago   
Дата:   15-03-20 18:03

Моите извинения на всички обидени, особено на най-обидения @шдфдшд, който след като уж се съгласи да спрем отклонението от темата, продължава да дълбае.

Което ме накара да се замисля: сигурно в мене е грешката, а не в нацията. Явно само аз съм нещо объркан и нямам същото мислене като баща си, жена си и цялото разширено родословие. Ген някакъв ми е сбъркан, бъг в програмата [smilie2]

Поне винаги съм вярвал, че ненормален индивид няма право да съди нормалното мнозинство. Затова още веднъж искрено извинение на всички и съм дотук по въпроса.

= = = = =

Та - какво се разбра всъщност за ЕКЗИФ-а?

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: philip   
Дата:   15-03-20 19:16

nyamago: "Та - какво се разбра всъщност за ЕКЗИФ-а?"

- Че може да е от хептен друга снимка[smilie3]
[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: mmjm   
Дата:   15-03-20 20:28

Разбра се, че за много хора екзифът е по-важен от визуалната наслада от дадено изображение, че е по-важен от търсенето на знания в пряка комуникация, че е по-важен от търсенето и споделянето на опит и знания. Разбирам тази заблуда, аз самия доста време бях под нейното влияние. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: Djoro   
Дата:   15-03-20 20:58

Аз пък питам, за какво Ви е толкова чуждуя EXIF? Дори да копирате всичко и заложите в настройките на Вашия апарат, на същото място след 10-15 минути, пак няма да имате същия резултат. И не на майтап, Вие високи колкото Автора на копирания EXIF ли сте, имате ли неговата устойчивост и прикладване на фотоапарата, къде първо фокусирате, задържате спусъка за еспониране, отмествате, кадрирате и експонирате? Всичко това има ли го в EXIF-а? Успех на вички с действието копи пейс на чуждите EXIF -и !

Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: CDman   
Дата:   16-03-20 08:01

Разбра се, че за много хора екзифът е по-важен от визуалната наслада от дадено изображение

Нали [smile]

Сигурно влизат в "голо тяло" само за да видят EXIF-ите [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: asahi   
Дата:   16-03-20 11:40

Според последно проучване на СЗО екзифът пренася вируса на covid-19. Не отваряйте екзиф.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: шдфдшд   
Дата:   16-03-20 11:58

...горното за вируса е вярно , но има и други причини...да резюмираме:

Според mihalo , тези дето не искат да се разбере с каква камера и какъв обектив е правен даден кадър , крият това инфо , защото , ако попиташ за нещо което искаш да знаеш, почти всички хора тук ще ти отговорят честно....

Според cubanos , тези дето не искат да се разбере с каква камера и какъв обектив е правен даден кадър , крият това инфо ,защото тези дето се интересуват от горното , няма да хванат майсторлък , ако им бъде казано, и затова не трябва да им се казва ...

Според tarantulaxxx , тези дето не искат да се разбере с каква камера и какъв обектив е правен даден кадър , крият това инфо ,защото той , tarantulaxxx , не е поп Кръстьо...(макар , че малко прилича , де..)

Според victory13 , тези дето не искат да се разбере с каква камера и какъв обектив е правен даден кадър , крият това инфо , защото това ,с каква камера и какъв обектив е правен даден кадър (екзифа) е без никакво значение...

Според mmjm , тези дето не искат да се разбере с каква камера и какъв обектив е правен даден кадър , крият това инфо , защото възможността да разбереш за камерата и обектива , не е стремеж към знание , не е споделяне , и пречи на визуалната наслада от дадено изображение , и още , защото фотографията е само крайният резултат , а фотоапаратът ,обективът и начините на тяхното използване не са фотография , и въобще , тъй като има вероятност да не успееш да постигнеш резултат, като при харесаната от теб снимка , инфо за ползвана камера , обектив и тяхното използване не трябва да се предоставя....

Според Djoro , тези дето не искат да се разбере с каква камера и какъв обектив е правен даден кадър , крият това инфо , защото ако се разбере за камерата , обектива и настройките , любителите на чужди екзифи веднага ще налазят , ще изкопират всичко (което е отвратително !) , но те пак няма , няма , няма да успеят да направят такъв кадър , защото не всичко е в екзифа , и защото имат различен ръст от автора на оригинала , и не знаят къде той е фокусирал първо , и затова информация за камерата , обектива и настройките не-тряб-ва-да им-се-да-ва!...точка!...

...[smilie7] ....


Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: Julius   
Дата:   16-03-20 13:48

Думите на човек, мой близък приятел, който умишлено си премахва екзифа, бяха следните: "Не искам да уча другите". Уважавам го достатъчно, но с това негово мнение не съм особено съгласен. Наизустяването на блендата и скоростта няма да ти даде фотографско виждане.

Аз лично отварям екзифа най-вече, за да видя в кой период от годината е бил направен даден кадър. И ми е правило впечатление, че има хора, които точно това крият! Иначе данните за блендата и скоростта си стоят. А те не ме интересуват.

Мен ме интересува като снимам пейзажи в коя част от годината като отида в планината ще хвана дадено цвете на преден план. Като цяло си имам календар и знам кога растат омайничетата, многолистни върбовки и прочее. Но все пак се случи да ми хареса нещо ново и реша да го заснема и ... някой или скрил или нарочно сменил датата на друга. И това малко ме разочарова.

И въпреки това думите на човека, който ме запали към фотографията /Бог да го прости първия ми хазяин в Търново/ още звучат в ушите ми - "Най-много уважавам хората, които като открият нещо гледат да го споделят с останалите, а не да го крият. Човек е богат с това, което е дал, а не което е взел!" И е така - от тоя свят няма какво да вземеш. Идваш с нищо и с нищо си тръгваш... какво от това, че някой може да те надмине и да заснеме по-добре дадена сцена? Това не омаловажава по никакъв начин твоята снимка. А и тоя, който е заимствал от теб идеята да заснеме същото място - дори и да те е надминал, ако не си бил ти - тая снимка може никога да не е била направена?

п.с.
Единственото, което съм спестявал при публикуване на снимки (и то най-вече в планинарските групи и то основно последните години, защото горе се навъди всякакъв народ) е било някое по-закътано и неизвестно място в планината, каквито понякога случайно съм откривал и обикновено стоят встрани от туристическите пътеки по две причини, първо - защото аз самия се явявам нарушител и второ - не искам да повлека след себе си тълпа от туристи, които заради единото глупаво селфи да изорат мястото. Обикновено ходя сам и гледам да не оставям никакви следи. Водил съм понякога и малки групи (1-2 човека) с молба да не правят мястото излишно известно и когато тези хора впоследствие са ме разочаровали (бързайки да се похвалят къде са били, а аз точно това не съм искал) - повече не ги и водя. В крайна сметка не може да изореш и изпотъпчеш планината само заради едното "ах" и "их" във фейса. Има и по-важни неща на тоя свят. Така че ако някой ме пита някое езеро къде точно се намира...
да не се учуди ако не му отговоря или го пратя за зелен хайвер. [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: шдфдшд   
Дата:   16-03-20 14:10

Julius ...[smilie24] ...

...сега , вижте какво са направили братята монголци ...явно са им предоставили "екзиф" , мисля....иначе едва ли щеше да е възможно...[smilie5]...


Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: nyamago   
Дата:   16-03-20 14:42

> ... какво са направили братята монголци ...явно са им предоставили "екзиф" ...

НЕ [smilie2] Не е същото. Взели са екзиф-а, но 'нямат същия ръст' и не знаят 'къде оригиналният автор точно е фокусирал'. И се е получило уж точно същото, ама не баш [smilie6]

П.С. Сериозно: И тук е както в музиката - ще ти дадат нотите, но няма да го изсвириш като Паганини, нито дори като Минчо Минчев. Може и по-хубаво да го изсвириш, но тогава пък няма да е заради екзиф-а. А други, нотно неграмотни, ще го изсвирят по слух - или досущ като оригинала, или по-добре. И със снимките така.

П.С.2 И евала на монголците за качествения трибют (сравнения по ценност с оригиналите са неуместни, това си е отделен жанр, сравнява се с други трибюти). Ще призная малко 'расисткия' грях, че не го очаквах от тяхната страна - за което още по- [cool]



Публикацията е редактирана (16-03-20 14:43)

Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: mmjm   
Дата:   16-03-20 14:54

шдфдшд, от изводите които си си направил, от начина по който интерпретираш написаното от нас става ясно, че не само си функционално неграмотен, а и малоумен.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: CDman   
Дата:   16-03-20 15:22

Автор: asahi
Дата: 16-03-20 11:40

Според последно проучване на СЗО екзифът пренася вируса на covid-19. Не отваряйте екзиф.


Съкън. Ше хлопнат кепенците на форума [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: asahi   
Дата:   16-03-20 15:32

"Братята монголци" ги бях забелязал преди време. Слушах и гледах с преобладаващ музикантски интерес къде, какво и как ще изсвирят. Брит Флойд са по-добри, но и тези ми бяха интересни. Колкото до екзифа им - ноти и табулатури на Флойд има достатъчно.


Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: nyamago   
Дата:   16-03-20 15:36

> "...ноти и табулатури на Флойд има достатъчно. "

Има бол, но наличието им не е достатъчно условие [smilie3] Не е дори необходимо [smilie6] Помагат, но има нещо друго, знам ли какво [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: шдфдшд   
Дата:   16-03-20 15:43

Автор: nyamago
Дата: 16-03-20 15:36

> "...ноти и табулатури на Флойд има достатъчно. "

Има бол, но наличието им не е достатъчно условие [smilie3] Не е дори необходимо [smilie6] Помагат, но има нещо друго, знам ли какво [smilie8]


...не знам...доставиха ми искрено удоволствие...изслушах ги докрай...а пък за монголките, монголките....нямам думи...[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: asahi   
Дата:   16-03-20 16:02

А сега се върни на Venice '89 да си оправиш впечатленията.
The Great Gig in the Sky



Публикацията е редактирана (16-03-20 16:05)

Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: Бармалей   
Дата:   16-03-20 16:18

Ндааа...Екзифът на Леонардо да Винчи е бил от Сиена, на на Хидикоро Ямагучи - от катерича опашка...
И екзифите им са били - на единият от маслени бои, а другият - от туш...
Затова са толкова различни - заради катеричата опашка...

Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: uri64   
Дата:   16-03-20 21:02

За мен тия монголци звучат зле честно казано....някои неща ги докарват, китариста се справя прилично, но звука на клавира (бленда ли му се викаше или как) е меко казано чалгарски неприятен. За произношението на вокалиста да не говорим. Ако някой харесва Флойд и им е слушал албумите и концертите по няколко пъти, не разбирам как би могъл да понесе монголците. [smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: asahi   
Дата:   16-03-20 21:22

Зависи кой какво слуша. Ясно е, че не е Флойд. Затова не търси Флойд. Иначе като основна слабост в групата определям барабаниста. Ник Мейсън разказва приказки с палките.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: шдфдшд   
Дата:   17-03-20 10:02

Автор: uri64
Дата: 16-03-20 21:02

За мен тия монголци звучат зле честно казано....някои неща ги докарват, китариста се справя прилично, но звука на клавира (бленда ли му се викаше или как) е меко казано чалгарски неприятен. За произношението на вокалиста да не говорим. Ако някой харесва Флойд и им е слушал албумите и концертите по няколко пъти, не разбирам как би могъл да понесе монголците. [smilie7]



...ами , обяснението е може би в думите ти „слушал съм албумите и концертите им по няколко пъти“...
...ако си слушал студийните им албуми , не няколко пъти , а неизброим брой пъти ...на касети на ролки , на молки , на плочи , на дискове....неизброим брой пъти , години наред , рецепторите са наситени , всичко е избледняло , станало познато и предвидимо почти до скучно ....като стар филм...
...последните пъти , когато се опитах да изслушам цял албум на Пинк Флоид , в опит да изпитам удоволствието от едно време, не успях...вече не съм пробвал от години...части или концерти на живо ,или лутаниците от ранните години , сякаш по- мога.....но класическите им студийни албуми...[smilie2] ...
...и оня ден попадам на монголчетата , и ....не знам ....дали от шока , че тези жабоци ще ми свирят Пинк Флоид , дали от факта , че изобщо харесват Пинк Флоид там в Монголия (дето карат само на месо и не ядат зеленчуци..:)), дали от лекото изместване на тон , ритъм , тембър , дали от това , че свирят дисциплинирано и уважително , но и с явно удоволствие и вдъхновение , взех , че ги харесах...поддържаха ми интереса до края...близо 2 часа и ги изслушах...
....така , че – да възможно е кавър да е по-интересен от оригинала...поне за кратко и понякога , но е възможно....установявал съм го и с други трибют-бендове....
....това, че най-слабият е барабаниста , май е вярно....и аз го усетих , най-вече в интрото на Time....


Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: mityo   
Дата:   17-03-20 10:42

Това беше, май най-изчерпателния отговор. Напълно споделям.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: Slivenski   
Дата:   17-03-20 10:53

Защо ви е екзиф? Какво ще научите от него?

Като тоя, дето не искал да учи хората... И на какво ще ме научи? Че ако снимам пейзаж, трябва да си затворя блендата ли? Или ако снимам портрет - да я отворя. И прочие, да не изброявам...


Много хора крият екзифа, за да не се вижда с каква техника са снимали. Това е моето мнение.

[beer]

п. п. Едно време, като снимахме на лента, какъв екзиф гледахме? [smilie18]



Публикацията е редактирана (17-03-20 10:56)

Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: vgramatikov   
Дата:   17-03-20 14:58

Не си го крият :)
Има запазване за уеб функция на фотошоп която поне преди много хора ползваха а тя изтрива екзифа. Аз лично не я ползвам и имам екзиф на повечето кадри.

За напредналите автори екзифа няма никакво практическо значение.

При някой точно определени неща той има значение то случаите са досста малко. Например ще видите че повечето уайдлайф автори не снимат на под 1/1000-на. Тов не означава че нямам статични кадри на 1/120-т когато имам стабилизиран статив и/или снимам от статив.

При работа със светкавици екзифа също няма значение до голяма степен.

Не виждам какво сте се заели с тоя екзив. Екзифа просто показва скоростта на затвора и да речем блендата. Не знам тези неща какво ви казват за един кадър.... [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: Nikoneff   
Дата:   17-03-20 18:00

Мен лично екзифа ме интересува само когато купувам тяло на старо, за да видя на колко кадъра е затвора. Отделно съм чел и за случай, когато човек си е намирал изгубеният апарат по серийният номер записан в екзифа. Иначе ползата от останалите параметри на снимката са леко спорни - достатъчно е да сложиш един отражател и тези параметри се изкривяват.


Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: шдфдшд   
Дата:   17-03-20 18:39

...Nikoneff , наистина ли никога не ти е любопитен екзифа!?...
...например на тази снимка....камера , обектив , исо , скорост, бленда....не ти е интересно или всичко ти е ясно !?...

Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: шдфдшд   
Дата:   17-03-20 18:47

...и още нещо...не смяташ ли , че показването на екзиф е въпрос на елементарна етика....пък , който се интересува - да гледа , който е над нещата - да не гледа!...

Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: Julius   
Дата:   17-03-20 18:55

шдфдшд написа:

> ...Nikoneff , наистина ли никога не
> ти е любопитен екзифа!?...
> ...например на
> тази
> снимка....камера , обектив , исо ,
> скорост, бленда....не ти е интересно
> или всичко ти е ясно !?...

Колега,

с натрупването на повечко кадри тези неща почват инстинктивно да се усещат. Не е нужно да гледаш екзиф. Скоростта варира някъде между 1/10 и 1/15 - тогава се получава подобно размазване. Долу съм снимал Антонския вдп. (тези, които са минавали по Подбалканския път - го знаят, на самото шосе е) на 1/3 sec. размазването на колата е една идея по-голямо от твоя пример (но аз сигурно съм ползвал затъмняващ филтър, защото исках да имам хоризонтално и вертикално размазване), но от това съдя, че скоростта на примера ти е горе-долу около тази, която споменах. Блендата подозирам, че варира около f/8, съдейки по дълбочината на фокуса, от което остава само да си изчислиш грубо ИСО-то, за това време на денонощието. Най-вероятно е малко по-височко - около ~1600+?


https://i.ibb.co/W5B9ptG/Waterfall.jpg


РЕДАКЦИЯ:

И още нещо за блендата - за да превърнеш светлинния източник в 7- или 9- или 11-лъчева звезда (или колкото там са перцата на блендата на конкретния обектив) - се снима НАД бленда f/11. Виж, че на тази снимка светлинните източници не са баш звезди, а по-голямо изгоряло в центъра петно. Т.е. блендата е точно на границата м/у 8 и 11!
Ако беше още по-отворена - примерно f/5.6 - съвсем щяха да са като изгорели топки уличните лампи. [smilie3]



Публикацията е редактирана (17-03-20 19:08)

Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: шдфдшд   
Дата:   17-03-20 19:07

Julius ...хубаво...благодаря за споделеното , ама темата е малко по-друга : Защо толкова много хора си крият EXIF-а?...
...в примера по-горе питам директно автора за подробности около снимката , а той увърта и "бяга по тъча"...крие ли или не крие!?...може би пак "запазване за уеб функция" , нещо...
...иначе , знам че не е длъжен...нито пък съм му умрял за занаята....та така де...

Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: ceco   
Дата:   17-03-20 19:12

Крие (или не крие) кой си има, който няма ...?

Не забравяйте, че има и такива, които снимаме и на лента!

Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: шдфдшд   
Дата:   17-03-20 19:16

Автор: ceco
Дата: 17-03-20 19:12

Крие (или не крие) кой си има, който няма ...?

Не забравяйте, че има и такива, които снимаме и на лента!


...че , кат снимате на лента , да не снимате без камера , обектив , бленда , скорост и исо , бе джанъм... [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: ceco   
Дата:   17-03-20 21:23

шдфдшд написа:
>
> ...че , кат снимате на лента , да не
> снимате без камера , обектив ,
> бленда , скорост и исо , бе джанъм...
> [smilie8]

Това май беше коментар заради самия коментар, колкото да не пропуснеш да репликираш нечие чуждо мнение ... или наистина смяташ, че всеки с лентов апарат трябва да помни или да си носи тетрадка, в която да записва всеки кадър на каква бленда и скорост е заснел?!? Исо-то мога да ти кажа ако току-що съм го сканирал (което е много малко вероятно, обикновено лентата е сканирана преди години или месеци).

За апарат / модел съм помолил админите да направят възможно добавянето от потребителя на липсващи от менюто такива (а то там лентови модели няма) - до сега не е направено. Надявам се да стане някой хубав ден ... (защото го има предвидено като функционалност, доколкото виждам).

Бъдете здрави, другото ще се оправи! [shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: asahi   
Дата:   17-03-20 21:24

Цецо да отваря екзиф едитора и да попълва на ръка. Марка на трипода, дължина на презрамката - всичко!

Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: шдфдшд   
Дата:   17-03-20 21:35

...ми , някои пишат...най-често "Mamiya"...но и други...[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: Julius   
Дата:   17-03-20 21:58

ceco написа:

> Не забравяйте, че има и такива,
> които снимаме и на лента!

Отпечатвай, моля те датата на снимката (заради мен)!
Благодаря. [smilie7]

p.s.
Останаха ли още вносители?
А диапозитиви намират ли се - някоя Провия или Велвия?

Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: vgramatikov   
Дата:   18-03-20 00:38

шдфдшд тия снимки дето ги показваш са супер ясно как са снимани.

Какво ти е интересно в екзифа? Статив и скорост около половин до една, две секунди[smilie25] тестваш правиш си 4-5 кадъра и готово.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: шдфдшд   
Дата:   18-03-20 10:07

...да...Статив и скорост около половин до една, две секунди[smilie25] тестваш правиш си 4-5 кадъра ...и накрая изтриваш екзифа , пък като те попитат за него, отговаряш че щраусът не е хищна риба и готово...
...благодаря!...достатъчно...разбрах "Защо толкова много хора си крият EXIF-а?"...или поне , че разговорът е между глухи...както винаги...

Отговори на това съобщение
 Re: Защо толкова много хора си крият EXIF-а?
Автор: Djoro   
Дата:   18-03-20 10:47

Аз пак питам, за какво Ви е толкова чуждия EXIF и толкова много се претендира да го има? Дори да копирате всичко и заложите в настройките на Вашия апарат, на същото място след 10-15 минути, пак няма да имате същия резултат.
При един и същи фотоапарат, с различни обективи но еднакви по разгънат параметър примерно 50 мм., имат различен диаметър на светлинния поток при една съща бленда примерно f8. Къде е изместения фокус в кадъра не се изписва в EXIF-а. Ако кадъра с модела в оригинала е с тъмна рокля, а на ползващия чуждия екзиф моделът е с бяла рокля, какво става сега? Почти всички добри автори работят по мерена попаднала светлина, други по отразена светлина.
Аз никога не снимам нощно време, всичките ми условно нощни снимки са правени в най-светлата част на деня, какво правим сега?
А ми допълнителната обрабока при класическа лабораторно мокра или чрез фотошоп изготвена снимка?
Не вярвам напреднал автор умишлено да си крие EXIF-а, не го интересува това.
Но се радвам за диалога във форум, с уважение към всички Вас!



Публикацията е редактирана (18-03-20 11:05)

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »