Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Казус: Има ли право фотограф да ми продава снимки, на които съм аз?
Автор: Stef1   
Дата:   16-05-19 11:15

Казусът е следният: На неголямо обществено мероприятие има официален фотограф, който отразява събитието. След мероприятието му пиша (снимките вече са качени в социална мрежа), за да го попитам дали може да кача снимките и в моята страница, съответно с неговото лого, име и т.н. Отговори ми се, че мога да си ги закупя за по 5лв на снимка в голяма резолюция и без лого? Има ли право този да ми продава на мен мои портрети?

Отговори на това съобщение
 Re: Казус: Има ли право фотограф да ми продава снимки, на които съм аз?
Автор: Gecata   
Дата:   16-05-19 11:27

Да, ако искате да ги ползвате и ако не вие плащате за отразяване на събитието. Дори да сте попаднали случайно в кадър, фотографът е бил в режим "на неизбежна необходимост" (според закона). Можете разбира се да поискате снимките си от организатора и ако той няма клауза в договора си с фотографа която да му забранява да ги предоставя възмездно или безвъзмездно на трети лица да ви ги даде.
Разбира се има и по-лесен начин за който няма необходимост дори да питате когото и да било, а това е като просто натиснете бутончето "Сподели" и да споделите сннимките му на своята стена. Моля правете разлика между "да кача" и " да споделя" в социалните мрежи :)



Публикацията е редактирана (16-05-19 11:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Казус: Има ли право фотограф да ми продава снимки, на които съм аз?
Автор: acho_gaga   
Дата:   16-05-19 11:27

Да, нали той е носител на авторските права на снимките...



Публикацията е редактирана (16-05-19 11:29)

Отговори на това съобщение
 Re: Казус: Има ли право фотограф да ми продава снимки, на които съм аз?
Автор: Stef1   
Дата:   16-05-19 11:28

Добре, благодаря за отговора. Имам и друг въпрос. СЛед като снимките са изтекли в социалната мрежа все пак мога да ти "споделя" в моята страница, нали? А не да ги сваля и да си ги кача в моята страница?

Отговори на това съобщение
 Re: Казус: Има ли право фотограф да ми продава снимки, на които съм аз?
Автор: Stef1   
Дата:   16-05-19 11:30

Освен това снимките са портретни, с позиране. Това означава ли, че аз автоматично съм се съгласил да ме снима и той има право да ми ги продава после?

Отговори на това съобщение
 Re: Казус: Има ли право фотограф да ми продава снимки, на които съм аз?
Автор: Stef1   
Дата:   16-05-19 11:31

Да, да, правя разлика. За това попитах какъв е законът при "качване" на чужди снимки и просто "споделяне"

Отговори на това съобщение
 Re: Казус: Има ли право фотограф да ми продава снимки, на които съм аз?
Автор: Gecata   
Дата:   16-05-19 11:32

Да , ако по всичко личи, че вие сте се съгласили да позирате и не сте договорили предварително условията при които той може да ползва вашите снимки :)

Отговори на това съобщение
 Re: Казус: Има ли право фотограф да ми продава снимки, на които съм аз?
Автор: Stef1   
Дата:   16-05-19 11:37

Благодаря много. Последената ми молба е, ако е удобно да ми постене линк тук или на ЛС със закона с последните промени за авторско право, защото не можах да намеря нищо, което да ме запознае адекватно с правилата. Благодаря. Ще си споделя снимките с share бутона и да се оправя.

Отговори на това съобщение
 Re: Казус: Има ли право фотограф да ми продава снимки, на които съм аз?
Автор: acho_gaga   
Дата:   16-05-19 11:54

https://lex.bg/laws/ldoc/2133094401

Отговори на това съобщение
 Re: Казус: Има ли право фотограф да ми продава снимки, на които съм аз?
Автор: lamerko   
Дата:   16-05-19 13:02

Щом е било обществено събитие - да.

Отговори на това съобщение
 Re: Казус: Има ли право фотограф да ми продава снимки, на които съм аз?
Автор: Leica   
Дата:   16-05-19 18:31

Това е като да се натряскаш и катастрофираш, да попаднеш в болница, доктор да те оперира ....и после да ти иска пари за това, че е бърникал по твоето тяло!!
Е откъде накъде ?

Отговори на това съобщение
 Re: Казус: Има ли право фотограф да ми продава снимки, на които съм аз?
Автор: Diko   
Дата:   17-05-19 14:24

Не не може. От както вече има GDPR - очевидно колегите все още не са наясно. И по него се се отсъжда също освен по другите закони.

До сега нас фотографите защитаваше авторското право и изполването с некомерсиална цел. Тогава имаше защита, за модела, ако на снимката се вижда, че той/тя не искат да бъдат заснети. Това съм го говорил с най-големите в бранша тук в БГ.

Сега вече, обаче имаш GDPR, който ти дава правото да бъдеш забравен и да не бъдеш индентифициран. Ако само кучето ти е заснето и твоето лице не се вижда на кадъра - може да се спори... и е трудна работа. Но когато се вижда лицето ти като в конкретния казус с К. той има право да я накара да ги свали ако тя не се съгласи да му ги даде в пълна резолюция. И ще е в неин интерес да го направи.

За колегите: Става дума за една "агресивна" колежка, която отива на различни тематични мероприятия. Снима наред и публиква всички снимки. Много хора, дори не знаят, че изображения с тях са качени в нета.

Един от тях, който разбира от приятел, че е качен поисква висока резолюция на своите кадри, за да си ги принтира, при което тя започва да му извива ръцете за по 5 лв на кадър.

"Тъпата коза" е в пълното си право да иска пари, но е етично да предупреди, че ще те снима, предварително да обяви, че за пълни версии на снимките ще иска пари и други условия, които тя има. По този начин организаторите на мероприатия могат да си направят сметката дали да я допуснат да снима тяхното събитие или не.

Наричам я "тъпа коза", защото много от нас не са съгласни с усукване на ръце тип снимането по балове "бате искаш ли си снимката си за 5 лв.", още повече, че настройва хората и после много от тях не искат да ги снимаме заради кофти отношение от колега.

Без да и казвам името или да обявявам страничката и - с нея и на други места са имали проблеми. Наскоро направи голям гаф. На една от нейните снимки се виждаше едно, а то беше друго. Публикува без да пита и после хората, които бяха снимани си имаха проблеми.

На К. (единият потърпевш) вече трябва да са му е предали инфто от тук.



Публикацията е редактирана (17-05-19 14:48)

Отговори на това съобщение
 Re: Казус: Има ли право фотограф да ми продава снимки, на които съм аз?
Автор: lamerko   
Дата:   17-05-19 14:55

КзЗЛД

8. Специфична хипотеза на обработване на лични данни без да се изисква съгласие на субекта на данните е фотографирането и видеозаснемането на лица на публично място.

Ако то се извършва от физическо лице в хода на чисто лични занимания, тогава Общият регламент изобщо не се прилага. В случай, че заснемането е част от професионална дейност, тогава биха могли да се приложат изключенията и облекченията за академично, художествено или литературно изразяване по чл. 85 от ОРЗД. Тук следва да се отчита и разпоредбата на чл. 13 от Закона за авторското право и сродните му права, съгласно която фотографът (видеооператорът) не изисква съгласие от изобразеното лице, ако изображението е било направено в хода на обществената дейност на изобразеното лице или на публично или обществено място, изображението на лицето е само детайл в произведение, показващо събрание, шествие или пейзаж или изобразеното лице е получило възнаграждение, за да позира.


Правото "да бъдеш забравен" също не е изключително, но в случая не се пита за него.

Накратко: има право да бъдеш сниман на обществени събития и имат право да ти искат пари за снимката, на която си ти самия. За да бъдеш "забравен" - въпросните снимки не трябва да попадат под обществено значение. Становище на КЗЛД относно правото „да бъдеш забравен”

Отговори на това съобщение
 Re: Казус: Има ли право фотограф да ми продава снимки, на които съм аз?
Автор: Diko   
Дата:   17-05-19 16:06

Това само ако извади
а) трудов договор, че го прави за вестник и др.
б) договор с клиент, който в този конкретен случай няма.

И на всичкото отгоре много удобно си изпуснал част от заглавието на становището:

Становище на КЗЛД относно правото „да бъдеш забравен” в контекста на обработване на лични данни за журналистически цели.

Също така: ....изображението на лицето е само детайл в произведение, показващо събрание, шествие или пейзаж или изобразеното лице е получило възнаграждение, за да позира.

Снимките са човек, който дава команди на куче. Нито е пейзаж, нито е детайл, а основен предмет на фотографията. Нито има сключени договорни взаимоотношения между нито една от трите страни - фотограф, организатор, участник.



Публикацията е редактирана (17-05-19 16:21)

Отговори на това съобщение
 Re: Казус: Има ли право фотограф да ми продава снимки, на които съм аз?
Автор: acho_gaga   
Дата:   17-05-19 16:25

Като не искате да ви снимат и да ви публикуват снимките във фейса, що ходите на публични мероприятия, на които се разкарват хора с големи черни апарати???

Отговори на това съобщение
 Re: Казус: Има ли право фотограф да ми продава снимки, на които съм аз?
Автор: quazimodo   
Дата:   17-05-19 17:05

acho_gaga написа:

> Като не искате да ви снимат и да ви
> публикуват снимките във фейса, що
> ходите на публични мероприятия, на
> които се разкарват хора с големи
> черни апарати???

Начи викаш, разрешено е само с голем, черен телефон всичко да се прави[smilie18] [smilie18] [smilie18] ?


Отговори на това съобщение
 Re: Казус: Има ли право фотограф да ми продава снимки, на които съм аз?
Автор: acho_gaga   
Дата:   17-05-19 17:14

Ако е с телефон никой не протестира [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Казус: Има ли право фотограф да ми продава снимки, на които съм аз?
Автор: philip   
Дата:   17-05-19 17:42

Щото не знаят какво могат телефоните[smilie3], (все 1 водно пистолетче), а друго си е голям черен, изглежда като АК-47[smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Казус: Има ли право фотограф да ми продава снимки, на които съм аз?
Автор: nyamago   
Дата:   17-05-19 17:44

acho_gaga написа:

> Ако е с телефон никой не протестира

мОре не протестира ама за малко не ме биха едни майки, когато им щракнах децата, гонещи се в съвсем обществен парк. Поне където живея параноята от педофили е огромна (и не съвсем неоснователна) и телефонът е дори по-опасен от големия черен апарат (щото с него си невинен 'журналист', а с телефона - перверзен изрод [smilie10] ...)

Отговори на това съобщение
 Re: Казус: Има ли право фотограф да ми продава снимки, на които съм аз?
Автор: Nikoneff   
Дата:   17-05-19 20:28

> nyamago
Ха-ха, не знам как си се престрашил да снимаш непознати деца. Майките са невротизирани създания, които държат да покажат, че нещо зависи и от тях (като например да снимаш детето им). Преди години седях на пейка в парка и покрай мен мина изключително красиво русо, синеоко ангелче. Спря се при някакви цветя, а залязващото слънце светеше в косите й. В мен веднага сработи фотографският рефлекс и бързо извадих апарата от чантата. Но преди още да направя втората снимка, бях заобиколен от група майки, които на висок глас ми обясняваха как нямам право да снимам децата без да са ми разрешили, щели да извикат полиция, татковци и т.н. Сметнах, че е излишно да се позовавам на закона, извиних им се и великодушно им дадох картата на апарата, ако искат да я стъпчат. Така и не разбраха, че им дадох картата от втория слот, на която дублирах RAW от първия слот :)
От тогава просто не снимам деца.


Отговори на това съобщение
 Re: Казус: Има ли право фотограф да ми продава снимки, на които съм аз?
Автор: burningice   
Дата:   17-05-19 21:15

He, няма право.

Отговори на това съобщение
 Re: Казус: Има ли право фотограф да ми продава снимки, на които съм аз?
Автор: asahi   
Дата:   18-05-19 09:43

Тогава Stef1 остава без снимка.

Отговори на това съобщение
 Re: Казус: Има ли право фотограф да ми продава снимки, на които съм аз?
Автор: asahi   
Дата:   18-05-19 09:45

"Автор: Nikoneff
Дата: 17-05-19 20:28

... Сметнах, че е излишно да се позовавам на закона, извиних им се и великодушно им дадох картата на апарата, ако искат да я стъпчат. Така и не разбраха, че им дадох картата от втория слот, на която дублирах RAW от първия слот :)
От тогава просто не снимам деца."

Ти луТ ли си? Дай им твоята визитка и да те съдят.

Отговори на това съобщение
 Re: Казус: Има ли право фотограф да ми продава снимки, на които съм аз?
Автор: vladod   
Дата:   18-05-19 12:41

Кефите ме - озовали сте се, случайно, на някакво си обществено събитие и веднага очаквате, че снимките трябва да ви бъдат подарък [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Казус: Има ли право фотограф да ми продава снимки, на които съм аз?
Автор: mmjm   
Дата:   18-05-19 16:27

Преди години, още нямаше работещи ни закони за авторско право ни ГДРП в разгара на сватбата ми влиза един тип с голям и черен сяда до мен на масата на младоженците и казва:
-Дължиш ми ....лв
-Моля
-Дължиш ... за тези снимки.
-Канил ли съм Ви, някой от гостите канил ли Ви е?
-Не, но аз Ви снимах и ми дължите ....
-Довиждане
-А не, трябва да ми платите.
И тогава градусът си каза своето.
-Разкарай се бе твойта ... да те ...у наглеца!
-Не плащай, и си вземи снимките дето съм ти направил.
Е изпратих го по пернишки, като пътьом хапваше от снимките.
Не се гордея с това, но наглеци е имало винаги.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »