Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Компютър/Лаптоп за обработка на 4k видео (GH5)
Автор: mmx   
Дата:   20-05-19 09:58

Обмислям покупка на настолен компютър или лаптоп за обработка на 4к видео от Panasonic GH5.

За предпочитене е да се работи лесно и бързо. Без да преконвертирам суровото видео и превюто да тече гладко.

Интересува ме най-вече има ли смисъл да залагам на GPU (Nvidia) или да инвестирам в повече ядра и рам? От друга страна ме изкушава да запазя мобилността и предпочитем лаптоп.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър/Лаптоп за обработка на 4k видео (GH5)
Автор: musho   
Дата:   20-05-19 10:29

iMac Pro

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър/Лаптоп за обработка на 4k видео (GH5)
Автор: mmx   
Дата:   20-05-19 11:04

Забравих да уточня - ползвам adobe premiere за едитиране и davinci resolve за цветовата градация

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър/Лаптоп за обработка на 4k видео (GH5)
Автор: lamerko   
Дата:   20-05-19 15:14

Ако използваш платената версия на davinci, ще може да използваш видеото оптимално. Безплатната версия е малко орязана и от там...

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър/Лаптоп за обработка на 4k видео (GH5)
Автор: stef7   
Дата:   20-05-19 15:46

Resolve иска добра видео карта с поне 8Gb памет на нея ако искаш да редактираш безпроблемно 4К видео. Вариант е еGPU т.е. външна такава за лаптопа.

Но лаптоп на който се работи лесно и бързо с 4К с въпросните програми ще е от по-скъпите.


Отговори на това съобщение
 Re: Компютър/Лаптоп за обработка на 4k видео (GH5)
Автор: imitev   
Дата:   20-05-19 18:05


Лаптоп за 4к - супер як ще да е... 6-7000 по форумните мерки може и да стигнат...

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър/Лаптоп за обработка на 4k видео (GH5)
Автор: glndrk   
Дата:   20-05-19 18:12

Естествено е да заложиш на GPU ако искаш гладка и бърза работа.
Само дето хубаво GPU и процесор са малко взаймноизключващи се понятия със лаптоп

Не е невъзмжно, но лаптоп с подобни характеристики ще е поне 1.5X по-скъп от настолна система. Отделно ако накараш на енкодира/експортва няколко часа видео ще трябва да мислиш за много добро външно охлаждане. И не на последно място такъв лаптоп и мобилност са малко трудни словосъчетания :)

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър/Лаптоп за обработка на 4k видео (GH5)
Автор: mmx   
Дата:   20-05-19 19:44

Благодаря за отговорите.

До сега не съм работил с 4к. Само тестове. От ябълките не разбирам , за това предпочитам PC.

stef7 това с еGPU ще го имам предвид, не знаех за такава опция.

Като лаптоп разглеждам последното поколение геймърски конфигурации.
За прилични пари (далеч под 6-7000 imitev) може да се вземе 6 ядрен (12 нишки ) i7 , мисля да стартирам с 32GB RAM.
За това питах за GPU, защото за лаптоп няма смяна. А разлика в цените на GTX1050 и RTX2080 е значителна.
glndrk задължително допълнително охлаждане, макар че едва ли ще го натоваря повече от геймър.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър/Лаптоп за обработка на 4k видео (GH5)
Автор: imitev   
Дата:   20-05-19 19:58

Направих си заигравка със съседната тема за лаптоп за обработка на снимки https://photo-forum.net/forum/read.php?f=1&i=1913070&t=1913070&offset=all
, че ще започнат да се повтарят нещата. От там ми е и коментарът за 6-7000 лв.

Натоканите "геймърски" лаптопи страдат от охлаждане и като следствие имат кратък жизнен цикъл.

Просто няма как да се охладят 100 вата в този корпус (45W CPU + 50W 1050). По някое време ще се отлепи видеото особено при продължителни натоварвания. Стискам палци да се случи в гаранция, че иначе си е страдание и пари.

Иначе прилагай максимата на Мечо Пух - Колкото повече - Толкова повече! - при избор на компонентите.

Аз не бих си купувал лаптоп за сериозна работа, но всеки сам си знае мераците.

Ако няма да го разнасяш много просто си вземи настолна машина + лаптоп за разнасяне. Ще ти излезе същите пари, но ще върши много повече работа.



Публикацията е редактирана (20-05-19 20:02)

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър/Лаптоп за обработка на 4k видео (GH5)
Автор: mmx   
Дата:   20-05-19 21:48

Да, прегледах темата за обработката на снимки.
Напълно съм съгласен, че им е необходимо добро допълнително охлаждане и 100W не се разсейват лесно. Но и не съм мислил да го напъвам до край. Въпросът е да поема в реално време 4к едит, да може да се работи. А пусна ли рендера свалям температурите - ако не бързам спирам половината ядра.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър/Лаптоп за обработка на 4k видео (GH5)
Автор: imitev   
Дата:   20-05-19 21:53

Всеки сам си преценява какво иска от живота [beer]

Сигурно има и такива ревюта в нета някъде - за 4к на геймърски лаптоп.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър/Лаптоп за обработка на 4k видео (GH5)
Автор: kiten   
Дата:   20-05-19 23:04

Лаптопите от доста време и на тях започнаха да слагат водно охлаждане. Пример със стар модел.
https://ardes.bg/product/asus-rog-gx700vo-s-vodno-ohlazhdane-i-windows-10-gx700vo-triton-74043
Недостатък за момента на лаптопите е че няма място за повече хардове и ссд.
4К за настолен си иска хубава бърза рам и ssd m.2 . За видеокартата взимай от 1070 нагоре!!
GH5 с кой кодек видео 4к ще работиш?

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър/Лаптоп за обработка на 4k видео (GH5)
Автор: Diko   
Дата:   20-05-19 23:57

И аз си мисля, че настолна машина е най-добре.

С лаптоп можеш proxy-та да работиш on-the-fly за preview-та и въобще за груб монтаж, а всичко останало си иска вече сериозната машина с добрите монитори.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър/Лаптоп за обработка на 4k видео (GH5)
Автор: mmx   
Дата:   20-05-19 23:57

Това ми хвана окото

https://www.technomarket.bg/laptopi/lenovo-legion-y740-15ichg-81he004dbm-09170115


С i7 и RTX2060. С повече рам - 32GB. Работно SSD поне 1TB и бекъпи на външни дискове. Те дисковете станаха като SD карти - вадиш и сменяш :)

Кодека ще ми се 400Mbps 10-bit, ама да видим.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър/Лаптоп за обработка на 4k видео (GH5)
Автор: mmx   
Дата:   21-05-19 00:18

Diko, за добрия монитор също съм съгласен. Хубавото е че лаптопа си има един, а винаги, когато съм настолен закачам 2ри.

Иначе и мен ме изкушава една работна станция с 2 ксеона и 128GB РАМ. Но това занимание ми e повече хоби отколкото работа и предпочитам да съм отчасти мобилен.

Но ако и горната конфигурация с i7 и RTX2060 няма да свърши работа в реално време, няма смисъл от ъпдейт. Ако е за проксита - вероятно ще стане и с лаптопа, който ползвам в момента.



Публикацията е редактирана (21-05-19 00:20)

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър/Лаптоп за обработка на 4k видео (GH5)
Автор: lamerko   
Дата:   21-05-19 00:24

В офиса съм с един от малкото 6 ядрени процесори за лаптоп - i7-8550U. Самия процесор не е върха, но все пак нека да се има предвид, че е "U" - 15W TDP. По-големите му събратя като например i7-8750H не дават кой-знае колко повече, но в същото време TDP-то им е 45W, и понеже не могат да ги охлаждат - обикновено са орязани на 35W (което май ще ги докара на нивото на моя). Видеото ми е някакво колкото да има лепенка на кутията - NVidia 930M с формално 33 TDP. Важно е да отбележа две неща - TDP не значи максимална консумация на енергия, а нещо съвсем различно Thermal design power -общо взето е един измислен коефицент за максимална топлинна точка, която охлаждащата система трябва да може да охлади. И тук е заигравката - производтелите на чипове послъгват малко за реалното TDP, ОЕМ производителите пък послъгват (често не малко) за охлаждащата система и резултата е машина, която при определени натоварвания не може да се охлажда. Затова е масова практика да се рекламират гръмко вложените компоненти, но в същото време те да са значително поддиснати. И въпреки това - пак остават сериозни инженерни несъотвествия. От там BSoD и разни други весели моменти...

Та за моята машина - въпреки, че не е от най-тънките, не мога да кажа, че няма проблеми с охлаждането. Има, и то доста.

Съвета ми е - бягайте далеч от тънки, леки, мощни и с дискретно видео лаптопи!!!

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър/Лаптоп за обработка на 4k видео (GH5)
Автор: kiten   
Дата:   21-05-19 01:32

mmx това бъхливо леново още в гаранция ще ходи на ремонт[smilie5]
За 4К питаш и бейкъп ще правиш„ на теория всичко може.[smilie10]
За бързина са измислили райд 0 и ако е от 2 ssD m.2 системата става трепач.
На лаптоп къде ще конфигурираш райд и освен това 10 часа качествено видео и другите програми и библиотеки ще ти препалнят дисковото пространство. Някои приекти се налага понякога да се пазят с месеци ... лаптопа на батерия работи най-много една трета от мощността си и примери колкото щеш„ ако е за любителско видео взимай лаптоп ако ще си вадиш хляба настолен с водно охлаждане.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър/Лаптоп за обработка на 4k видео (GH5)
Автор: ruil4o   
Дата:   21-05-19 07:33

Много сериозно пoмисли за Mac OS и Final Cut Pro! Работи много по-гладко от Премиера. Не е задължително да си купуваш iMac или MacBook Pro.
Ако искаш разгледай как се слага Hackintosh. Мисля, че всеки малко грамотен с хардуера ще се справи. Има много уроци в нета. Ето един пример -https://www.youtube.com/watch?v=fA9AotXqkqA

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър/Лаптоп за обработка на 4k видео (GH5)
Автор: mmx   
Дата:   21-05-19 08:34

kiten относно PC и тежката артилерия обмислях или нещо ново с AMD Ryzen Threadripper 1950X 16-Core 3.4GHz или нещо по-старо, но стабилно - например това с 2 x Xeon E5-2650 @ 2.0 20MB Cores-8; Threads-16
https://www.izotservice.com/index.php?id=5660


Старото ще излезе много по-бюджетно дори с дискове в райд, ще останат пари и за лаптоп. Но не знам дали тези машини ще свършат работа.

Иначе ruil4o [beer] за идеята Hackintosh. Ще проуча нещата [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър/Лаптоп за обработка на 4k видео (GH5)
Автор: imitev   
Дата:   21-05-19 08:43

Първото нещо, което трябва да се определи, когато решиш да купуваш техника, е бюджетът.

Какъв е твоят?

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър/Лаптоп за обработка на 4k видео (GH5)
Автор: mmx   
Дата:   21-05-19 09:35

3000-3500лв



Публикацията е редактирана (21-05-19 09:55)

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър/Лаптоп за обработка на 4k видео (GH5)
Автор: imitev   
Дата:   21-05-19 10:06

Последно - ще работиш или ще го разнасяш?

Имай предвид че на горното леново, дето го гледаш, дисплеят му въпреки че е Full HD е TN и не става твърде за видео и фото обработка.

Как разбрах ли - ако беше IPS щяха да го напишат 100%.

За 3000 лв. тъкмо ще го добуташ до свястна настолна машина с поне 32гб рам, голямо SSD и нормален диск да си държиш нещата, i7 и яко видео.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър/Лаптоп за обработка на 4k видео (GH5)
Автор: mmx   
Дата:   21-05-19 11:06

Естествено че е IPS. Справка в ноутбукчек. То лаптопи за половината пари вече са с IPS матрици. Съвсем друго е колко покриват от sRGB с каква яркост са и дали имат DC или PWM подсветка, иначе всичко друго се коригира ;) Но в крайна сметка това е 15 инчов дисплей. Не очаквам чудеса от него , нито искам 4к дисплей на лаптоп. Имам външен, който си има всичко ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Компютър/Лаптоп за обработка на 4k видео (GH5)
Автор: imitev   
Дата:   21-05-19 16:14

Супер - мятай се [smilie5]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »