Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Има ли таблица или как да пресметна сантиметри в пиксели?
Автор: Zaz_Vida   
Дата:   13-02-19 18:29

Правим с колегите новите пана за новия офис които ще лепим върху стъклата. Обаче нещо много огромни стават като мегапиксели. Пример: Единия прозорец е 200х210 сантиметра. Зададох ги във Фотошопа и след като беше всичко готово, експортнахме в .png файл. Обаче стана с резолюция 30591х23740 пиксела, което е огромно просто. Паната са от тези мрежестите. За това се интересувам дали има таблица или как да пресметна за определен размер в сантиметри колко мегапиксела трябва да е?

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли таблица или как да пресметна сантиметри в пиксели?
Автор: nyamago   
Дата:   13-02-19 18:45

На какво оборудване ще се печатат? Ако ги давате на печатар/и, най-добре да оставите на тях сметките и настройките, те си знаят принтерите по-добре. Поискайте само да ви зададат на каква резолюция искат файла - при тях 'резолюция' не е брой пиксели по дълга или къса страна, нито мегапиксели общ размер - те работят с гъстота на пикселите. Брой пиксели на единица линейна дължина, най-често на инч, не на сантиметър. Някъде това е съкратено като dpi ('точки на инч') и най-честата стойност е 300, което е 'безопасно' за повечето технологии и печатници.

Друго, което е добре да ви зададат, е предпочитания формат на изображението: PNG може да не е най-използван при тях. По-често (от растерните формати) би било TIFF, но може и да е друго, повечето днес не се боят и от JPEG (по-рано се цупеха, че бил 'лош'). Подгответе си оригинала в зададения от тях формат и гъстота на инч, те ще го преобразуват да излезе с желаните ви сантиметри.
- - -

Ако си е ваш принтер, научете му спецификациите и инструкциите за работа [smilie3]

[beer]



Публикацията е редактирана (13-02-19 18:46)

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли таблица или как да пресметна сантиметри в пиксели?
Автор: iasen2   
Дата:   13-02-19 19:07

не искам да се заяждам, но цифровата снимка няма резолюция точки на инч, това се определя от медията, на която ще се изобразява. големите сублимационни принтери печатат на много по ниско от 300 точки на инч, защото не е необходимо това.



Публикацията е редактирана (13-02-19 19:10)

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли таблица или как да пресметна сантиметри в пиксели?
Автор: compur   
Дата:   13-02-19 19:38

https://www.metric-conversions.org/bg/length/inches-to-centimeters.htm

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли таблица или как да пресметна сантиметри в пиксели?
Автор: nyamago   
Дата:   13-02-19 20:04

iasen2 написа:

> не искам да се заяждам, но цифровата снимка няма резолюция
> точки на инч...

И аз не искам да се заяждам [smilie5], но цифровата снимка ИМА такъв параметър, щом винаги се съдържа в метаданните и всички редактиращи програми имат настройка това да се променя от потребителя.

Друг въпрос е (за което си прав, ако си подбираше думите), че това няма (почти) никакво значение, защото лесно се променя според нуждите. Цитирах традиционното 300 без да съобразя със (санти)метрите, дадени от питащия - да, при големи размери такава гъстота не е нужна. При все това немалко печатари продължават да искат оригинали с такава резолюция (личен опит с не един и двама - включително за големи продукти като винилови банери и подобни). Вместо да споря с такива 'професионалисти', казвам на младежите в екипа ми да пращат файлове на 300 dpi и никой печатар не е отговорил, че е грешно [smilie18]

Аз от печатни технологии НЕ РАЗБИРАМ, но редовно ползвам такива услуги и си позволих да отговоря от такава позиция (каквато, мисля е и позицията на питащия).

За РАЗБИРАЩИТЕ : на база на данните от питащия (продукт 2 на 2 метра "от тези мрежестите", каквото и да значи това) - как ВИЕ бихте препоръчали да си форматираме и (пре)оразмеряваме файловете за максимално качество при оптимална портативност (размер на файла в МВ за лесно изпращане)?

Благодаря!
[beer]



Публикацията е редактирана (13-02-19 20:05)

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли таблица или как да пресметна сантиметри в пиксели?
Автор: MarinY   
Дата:   13-02-19 20:16

1 инч = 25.4 мм
Доколкото разбирам рекламни пана на прозорци, които ще се гледат от разстояние и на полупропусклив за светлината материал и под 100 пиксела на инч са предостатъчни. Зависи от разстоянието н гледане.
От тук нататък - смятай. 200 см / 2,54 х 75 = ???



Публикацията е редактирана (13-02-19 20:32)

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли таблица или как да пресметна сантиметри в пиксели?
Автор: Zaz_Vida   
Дата:   13-02-19 20:32

Значи този който ни ги прави е от Ботевград и до сега сме му ги пращали в .png формат. Обаче всеки път ни казва, че му се налага да ги разшири до размера който сме му дали в сантиметри и това замъглявало и размазвало оригиналното. А сме ги пращали с 4000х3000 пиксела.
Благодара ви за разясненията. [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли таблица или как да пресметна сантиметри в пиксели?
Автор: b0bb0   
Дата:   13-02-19 21:12

За мрежеста витрина сигурно и 50 дпи ще стигнат. Значи по 5000 пиксела на страна ще стигнат достатъчно.

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли таблица или как да пресметна сантиметри в пиксели?
Автор: nyamago   
Дата:   13-02-19 22:07

Почвам да разбирам какво е 'мрежесто' - явно се има предвид перфориран самозалепващ филм (някъде наричан еднопосочен или 'контра'). Това НЕ Е мрежесто, но също не иска осбено високи резолюции.

Мрежестото е буквално мрежа (промазана с ПВЦ, разбира се), която не се лепи по прозорци а се опъва в големи размери на външни инсталации, където ще я духа вятър и трябва да минава през дупките.

Нашенските печатари правят ли разлика между двата материала, щом на перфорираното казват 'мрежесто'? (Има разлика и в техниките, и в мастилата и довършителните покрития, и особено - в цените). Не се е налагало да поръчаме (истински) мрежести изпълнения, но знам, че е доста по-скъпо... [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли таблица или как да пресметна сантиметри в пиксели?
Автор: iasen2   
Дата:   13-02-19 22:24

я кажете една снимка 12мп колко dpi е ?

преди 100 години в този форум имаше пак една такава смешна тема.

това, че солвентния принтер печата с 300dpi не значи, че трябва да дадете снимка 100мп



Публикацията е редактирана (13-02-19 22:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли таблица или как да пресметна сантиметри в пиксели?
Автор: nyamago   
Дата:   13-02-19 23:01

iasen2 написа:

> я кажете една снимка 12мп колко dpi е ?

Толкова, колкото е заложено в метаданните. Може да варира в големи граници. От камерата идва с някаква заложена стойност във фирмения софтуер на производителя, след това някои редактиращи програми го запазват, други налагат своя 'по подразбиране' стойност, но всички дават опция на потребителя да го измени - и да го запази с файла.

Това не е свързано с броя на наличните/ефективни пиксели, а е инструкция за възпроизвеждане (печат или на екран). Понеже възпроизвеждащите устройства също налагат свои 'подразбирани' стойности, желателно е предварително съгласуване (подготовка на файла с подходяща съвместима стойност), за да се избегнат потенциални деградации на качеството от автоматични (пре)изчисления в крайното устройство. Неподготвен (несъвместим по заложена гъстота) файл също си се възпроизвежда - но не винаги идеално.

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли таблица или как да пресметна сантиметри в пиксели?
Автор: asahi   
Дата:   13-02-19 23:12

Що работи съм отпечатал без таблица [smilie10] чак срам ме хваща [smilie9]

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли таблица или как да пресметна сантиметри в пиксели?
Автор: bogdanov   
Дата:   13-02-19 23:18

:))) за какво си говорите тук е ясно (почти) ... ама не изпитвате ли срам? ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли таблица или как да пресметна сантиметри в пиксели?
Автор: bogdanov   
Дата:   13-02-19 23:19

asahi, като се "сртекат" калпазаните се питат : Щастие днес или утре? ;)
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли таблица или как да пресметна сантиметри в пиксели?
Автор: imitev   
Дата:   14-02-19 00:28

Ами като мрънкат печатарите да вземат да ви кажат на колко dpi да им подготвите файловете...

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли таблица или как да пресметна сантиметри в пиксели?
Автор: imitev   
Дата:   14-02-19 00:40

А на въпростното "мрежесто за прозорци" тъдява му викат самозалепващо перфорирано PVC фолио или на кратно перфо фолио. Другото "мрежесто за опъване" е промазана винилна мрежа.

Не е много технически издържано, но такъв е жаргонът.

Омръзнало ми е емигрантите да се подиграват на "местните" че не знаят кое как е. В Хамериките викат на самозалепващото PVC фолио винил, а на промазания винил казват банер. На платът за светещи реклами казват самба, перманентните маркери са шарпи, макетният нож е екзакто.

А по темата dpi е връзката между броя на пикселите и физическия размер на файла. Иначе казано dpi придава размер на пикселите.

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли таблица или как да пресметна сантиметри в пиксели?
Автор: uri64   
Дата:   14-02-19 00:50

> А по темата dpi е връзката между
> броя на пикселите и физическия
> размер на файла. Иначе казано dpi
> придава размер на пикселите.

[smilie10]


Отговори на това съобщение
 Re: Има ли таблица или как да пресметна сантиметри в пиксели?
Автор: nyamago   
Дата:   14-02-19 01:12

imitev написа:


> Омръзнало ми е емигрантите да се подиграват на "местните" че не
> знаят кое как е.

Това няма към кой друг да е казано, та отговоря като 'емигрант': никому не се подигравам, така може да го почувства само някой, който се бои от подигравки. И все пак, ако така е прозвучало - моите най-искрени извинения! Мислех, че стана ясно когато с огромни букви написах, че не разбирам от печатарство и просто питам и аз нещо да науча (най-назад съм с материала именно в жаргоните и професионалната терминология, и няма как да следвам развитието им като отсъствам). Още веднъж - нищо подигравателно не съм и помислил към никого -
[beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли таблица или как да пресметна сантиметри в пиксели?
Автор: imitev   
Дата:   14-02-19 01:27

Nqmago - н.п. Аз не съм точно "печатар", че да се засягам лично. Гледам да свърша работата, без значение как казва клиентът на "онова нещо с дупките, дето се лепи по стъклата". А и честно казано след 25 г. в бранша нямам намерение да образовам насила хора, които не желаят да бъдат образовани и на уточнението, че въпросното нещо се нарича перфо фолио отговарят - да де, както и да му казвате не ми пука, само ме интересува колко ще струва и кога ще е готово...

Uri64 - какво неясно има в това, което съм написал да разясня за народонаселението?



Публикацията е редактирана (14-02-19 01:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли таблица или как да пресметна сантиметри в пиксели?
Автор: Kovandzhiev   
Дата:   14-02-19 01:53

В един квадратен сантиметър с 300 точки гъстота има точно 1181 пиксела.

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли таблица или как да пресметна сантиметри в пиксели?
Автор: imitev   
Дата:   14-02-19 02:09

При 300 dpi в квадратен сантиметър има по-скоро 118 реда от по 118 пиксела или 13924 пиксела на квадратен сантиметър. Което в случая не ни носи никаква полезна информация.

А на линеен сантиметър при 300 dpi са 118.11 пиксела.

Съответно 1 пиксел има "дебелина", "ширина" или каквото там ви е кеф 0.08 мм [beer]

Което ще рече че при печат по струйна технология, с обем на капката 35 пиколитра, е безсмислено да се кара на повече от 50-72 дпи на каквато и да е медия.

Съответно на повечето широкоформатни екосолвенти с 1,5 до 5 пиколитра 180 дпи е пределна за супермегавзискателни клиенти, които имат перфектни файлове със ситен детайл. Ако ще се гледа от 2-3 метра спокойно може да пускате и на 72 дпи. Никой няма да разбере.



Публикацията е редактирана (14-02-19 02:17)

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли таблица или как да пресметна сантиметри в пиксели?
Автор: asahi   
Дата:   14-02-19 17:09

Дай таблица, стига са обяснява [smilie9]

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли таблица или как да пресметна сантиметри в пиксели?
Автор: imitev   
Дата:   14-02-19 17:40


https://i2.helikon.bg/products/6989/16/166989/166989_b.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Има ли таблица или как да пресметна сантиметри в пиксели?
Автор: MarinY   
Дата:   14-02-19 17:54

Стига бе! От кога 10.6 е равно на 60! По моите знания си е 10.6.
Друг случай е когато 10х6=60.

Отговори на това съобщение
 Re: Има ли таблица или как да пресметна сантиметри в пиксели?
Автор: compur   
Дата:   14-02-19 19:30

Един стар анекдот:
Еврейското училище, междучасие, две деца се карат. Идва госпожата и пита:
- Какво става тук?
- Госпожо, той ми каза, че 2х2 било 5 - казало едното от децата. - А, аз казвам, че е 4!
- Я се съберете, деца! - казала учителката. - Рядко, 2х2 е 4, по-често е 5, понякога е 6. Ако някой си мисли, че 2х2х е 7, 8 и т.н. е за арменкого училище.

Та така!

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »