Автор: SaS
Дата: 12-06-18 14:16
Преди време бях писал в една друга тема за готвените промени в закона за авторскoтo правo, хармонизацията му в Европейския съюз и спорния член 13, с който се налагат ангажименти на доставчиците на услуги, платформи и други подобни да използват автоматични филтри за авторско съдържание и да премахват такова при съмнение за злоупотреби. На доставчиците ще им бъде търсена и отговорност ако не го правят, което означава, че те ще засилят цензурата с цел да не бъдат наказани. Тези промени са писани заради големите издатели на права, най-вече музикалната индустрия да може да се защити пред още по-големите като Youtube и Facebook, но варианта който предстои да се гласува е нещо различно и би ударил най-силно малките и независими проекти. С това би ограничил основни човешки права, като достъпа до информация и изразяване. Подобни технически филтри не работят и не могат да работят добре за филтриране на съдържание, защото няма да могат да разбират кога има изключение позволяващо ползване на авторско съдържание. Например при обучение, когато определено авторско произведение се дава за пример или при репортажи, платформите няма да могат да различат изключенията за ползване и ще изтрият цялата публикация.
Друг пример би бил, ако се съберем заедно да снимаме нещо, то филтрите ще преценяват вместо нас, кой е автора, а всички други ще се тълкуват като нарушение на автора и ще бъдат трити.
Или пък купуваш си снимка от сток сайт и правиш реклама или брошура с нея. Напълно законно. Но филтрите няма как да знаят какво си си купил, ще засекат изображението и ще го изтрият от сайтовете и социалните мрежи, защото дублира друго предхождащо го.
Т.е. Интернета и електронната среда във вида, в който я познаваме ще бъде силно застрашена.
Филтрите са скъпо нещо и ще трябва да бъдат купувани пак от големите. Т.е. малките няма да имат голям избор, или трябва да ползват улугата или ако не могат да си я позволят, да затворят услугите си. В това число е Фото Форум като проект. Също така Уикипедия, GitHub, електронни библиотеки, ако щете и много други отворени проекти.
До момента закона даваше свобода на платформите да оперират, а отговорността е на нарушителите да спазват законите в държавата. С готвените промени, се обръща логиката и платформите ще имат отговорност пред закона, което е страшно дори само да бъде помислено.
Всяка платформа ще се превърне в потенциална бухалка или инструмент за цензура прикрита зад авторски права.
За съжаление гласуването по време на българското председателство приключи в съвета на Европа и единствения шанс да не бъдат приети готвените промени е Евро парламента да не ги гласува в пленарна зала и да отложи гласуването за време след разглеждане на всички спорни казуси и становища на засегнати страни. Вече се чуха гласове против така предложения закон. Нашите евро депутати, които отговарят по тази тема са Ангел Джамбазки и Емил Радев, но те почти на отговарят на запитвания.
Днес 12-ти юни (вторник)е Take Action Day.
Аз лично участвах в интервю по темата.
Надолу ще копирам и текста за кампанията Take Action Day.
Ако подкрепяте Интернет във вида му, в който го познавате днес и не искате да се превърнем в цензури като Китай и Иран, подкрепете инициативата, за да може гласуването да се отложи по времето на Австрийското председателство, което има далеч по-умерена позиция от тази на българските комисари Мария Габриел и евродепутатите изброени по-горе, които лобират за интересите на Френските музикални издатели и не са склонни да се вслушат в мнението на българските творци.
============================
Скъпи партньори и съмишленици,
На 20-ти юни ще се проведе финалният вот за член 13 във водещата комисия на Европейския парламент. Времето до тогава е и последният шанс да окажем влияние и да изразим позицията си.
Всички европейски партньори на кампнията се обединяват на 12-ти юни (вторник) в Take Action Day. Бих искала да призова всеки от Вас да се включи, а и да въвлече максимален брой хора от своя кръг в това. Мобилизацията се осъществява чрез споделяне в социалните мрежи на линк към сайта http://saveyourinternet.eu , на който всеки желаещ може да научи повече по въпроса и през който да се свърже с евродепутатите, ангажирани с гласуването на директивата по мейл, по телефона или през Twitter.
Сходен сайт на инициативата Create-Refresh е активиран на https://createrefresh.eu/take-action/ , където хората ще могат директно да туитнат или да изпратят мейл до евродепутатите, от които вотът ще зависи. Можете също да изтеглите знак за профилната си снимка в подкрепа на кампанията, да споделите някое от видеоклиповете на кампанията Create.Refresh – било то на българските артисти, които ни подкрепиха или на техен европейски колега.
Посетете и Facebook страницата на кампанията, където ще намерите всичко необходимо. Важното е да изкажете мнението си, да ползвате #SaveYourInternet и най-важното - да отбележите евродепутат в Tweeter или Facebook, за да стигне мобилизацията до тях – хората, които сме посочили да избират вместо нас. Това може да е Ангел Джамбазки или Емил Радев – последният блокира всяка страница, която през последните седмици се опита да го попита по въпроса за член 13, но е интересно колко хора и въпроса им „Как ще гласувате?“ ще може да игнорира.
Наистина разчитаме, че ще ни подкрепите на 12-ти юни и заедно ще направим така, че максимално много хора да изкажат мнението си в подкрепа на свободния интернет и свободата ни на изразяване и против член 13.
Поздрави,
Ана Лазарова
|
|