Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна
 Спорният член 13 в промените в авторското право - предстои гласуване
Автор: SaS   
Дата:   12-06-18 14:16

Преди време бях писал в една друга тема за готвените промени в закона за авторскoтo правo, хармонизацията му в Европейския съюз и спорния член 13, с който се налагат ангажименти на доставчиците на услуги, платформи и други подобни да използват автоматични филтри за авторско съдържание и да премахват такова при съмнение за злоупотреби. На доставчиците ще им бъде търсена и отговорност ако не го правят, което означава, че те ще засилят цензурата с цел да не бъдат наказани. Тези промени са писани заради големите издатели на права, най-вече музикалната индустрия да може да се защити пред още по-големите като Youtube и Facebook, но варианта който предстои да се гласува е нещо различно и би ударил най-силно малките и независими проекти. С това би ограничил основни човешки права, като достъпа до информация и изразяване. Подобни технически филтри не работят и не могат да работят добре за филтриране на съдържание, защото няма да могат да разбират кога има изключение позволяващо ползване на авторско съдържание. Например при обучение, когато определено авторско произведение се дава за пример или при репортажи, платформите няма да могат да различат изключенията за ползване и ще изтрият цялата публикация.

Друг пример би бил, ако се съберем заедно да снимаме нещо, то филтрите ще преценяват вместо нас, кой е автора, а всички други ще се тълкуват като нарушение на автора и ще бъдат трити.

Или пък купуваш си снимка от сток сайт и правиш реклама или брошура с нея. Напълно законно. Но филтрите няма как да знаят какво си си купил, ще засекат изображението и ще го изтрият от сайтовете и социалните мрежи, защото дублира друго предхождащо го.

Т.е. Интернета и електронната среда във вида, в който я познаваме ще бъде силно застрашена.

Филтрите са скъпо нещо и ще трябва да бъдат купувани пак от големите. Т.е. малките няма да имат голям избор, или трябва да ползват улугата или ако не могат да си я позволят, да затворят услугите си. В това число е Фото Форум като проект. Също така Уикипедия, GitHub, електронни библиотеки, ако щете и много други отворени проекти.

До момента закона даваше свобода на платформите да оперират, а отговорността е на нарушителите да спазват законите в държавата. С готвените промени, се обръща логиката и платформите ще имат отговорност пред закона, което е страшно дори само да бъде помислено.

Всяка платформа ще се превърне в потенциална бухалка или инструмент за цензура прикрита зад авторски права.

За съжаление гласуването по време на българското председателство приключи в съвета на Европа и единствения шанс да не бъдат приети готвените промени е Евро парламента да не ги гласува в пленарна зала и да отложи гласуването за време след разглеждане на всички спорни казуси и становища на засегнати страни. Вече се чуха гласове против така предложения закон. Нашите евро депутати, които отговарят по тази тема са Ангел Джамбазки и Емил Радев, но те почти на отговарят на запитвания.

Днес 12-ти юни (вторник)е Take Action Day.

Аз лично участвах в интервю по темата.

Надолу ще копирам и текста за кампанията Take Action Day.

Ако подкрепяте Интернет във вида му, в който го познавате днес и не искате да се превърнем в цензури като Китай и Иран, подкрепете инициативата, за да може гласуването да се отложи по времето на Австрийското председателство, което има далеч по-умерена позиция от тази на българските комисари Мария Габриел и евродепутатите изброени по-горе, които лобират за интересите на Френските музикални издатели и не са склонни да се вслушат в мнението на българските творци.

============================

Скъпи партньори и съмишленици,

На 20-ти юни ще се проведе финалният вот за член 13 във водещата комисия на Европейския парламент. Времето до тогава е и последният шанс да окажем влияние и да изразим позицията си.

Всички европейски партньори на кампнията се обединяват на 12-ти юни (вторник) в Take Action Day. Бих искала да призова всеки от Вас да се включи, а и да въвлече максимален брой хора от своя кръг в това. Мобилизацията се осъществява чрез споделяне в социалните мрежи на линк към сайта http://saveyourinternet.eu
, на който всеки желаещ може да научи повече по въпроса и през който да се свърже с евродепутатите, ангажирани с гласуването на директивата по мейл, по телефона или през Twitter.

Сходен сайт на инициативата Create-Refresh е активиран на https://createrefresh.eu/take-action/
, където хората ще могат директно да туитнат или да изпратят мейл до евродепутатите, от които вотът ще зависи. Можете също да изтеглите знак за профилната си снимка в подкрепа на кампанията, да споделите някое от видеоклиповете на кампанията Create.Refresh – било то на българските артисти, които ни подкрепиха или на техен европейски колега.

Посетете и Facebook страницата на кампанията, където ще намерите всичко необходимо. Важното е да изкажете мнението си, да ползвате #SaveYourInternet и най-важното - да отбележите евродепутат в Tweeter или Facebook, за да стигне мобилизацията до тях – хората, които сме посочили да избират вместо нас. Това може да е Ангел Джамбазки или Емил Радев – последният блокира всяка страница, която през последните седмици се опита да го попита по въпроса за член 13, но е интересно колко хора и въпроса им „Как ще гласувате?“ ще може да игнорира.

Наистина разчитаме, че ще ни подкрепите на 12-ти юни и заедно ще направим така, че максимално много хора да изкажат мнението си в подкрепа на свободния интернет и свободата ни на изразяване и против член 13.

Поздрави,
Ана Лазарова

Отговори на това съобщение
 Re: Спорният член 13 в промените в авторското право - предстои гласуване
Автор: yakumo   
Дата:   12-06-18 16:58

Сгрешен е URL-а на първия сайт. Трябва да е saveyourinternet.eu

А иначе, да си го кажа по нашенски тук - проклети да са продажниците! [smilie9]


Отговори на това съобщение
 Re: Спорният член 13 в промените в авторското право - предстои гласуване
Автор: SaS   
Дата:   12-06-18 18:21

Да, благодаря, коригирах го.

Отговори на това съобщение
 Re: Спорният член 13 в промените в авторското право - предстои гласуване
Автор: asahi   
Дата:   12-06-18 20:37

Не е лошо да сложите линк към оригинала на спорния текст.

Отговори на това съобщение
 Re: Спорният член 13 в промените в авторското право - предстои гласуване
Автор: SaS   
Дата:   12-06-18 20:40

Това е сайтът за БГ кампанията https://article13.bg/

Отговори на това съобщение
 Re: Спорният член 13 в промените в авторското право - предстои гласуване
Автор: asahi   
Дата:   13-06-18 00:09

ДИРЕКТИВА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно авторското право в цифровия единен пазар

Спорният Член 13:
"Използване на защитено съдържание от доставчици на услуги на информационното общество, които съхраняват големи обеми произведения и други обекти, качени от техните ползватели, и осигуряват достъп до тях

1.Доставчиците на услуги на информационното общество, които съхраняват големи обеми произведения и други обекти, качени от техните ползватели, и осигуряват на публиката достъп до тях, предприемат в сътрудничество с носителите на права мерки за гарантиране на действието на споразуменията, сключени с носителите на права за използване на техни произведения или други обекти или за недопускане в техните услуги да се предлагат произведения или други обекти, идентифицирани от носителите на права в сътрудничество с доставчиците на услуги. Тези мерки, като например използването на ефективни технологии за разпознаване на съдържание, трябва да са подходящи и съразмерни. Доставчиците на услуги предоставят на носителите на права адекватна информация за функционирането и прилагането на мерките, както и при необходимост адекватно отчитане на разпознаването и използването на произведения и други обекти.

2.Държавите членки гарантират, че доставчиците на услуги по параграф 1 въвеждат механизми за подаване на жалби и защита, които са на разположение на ползвателите при възникване на спорове относно прилагането на мерките, посочени в параграф 1.

3.Държавите членки улесняват, когато е целесъобразно, сътрудничеството между доставчиците на услуги на информационното общество и носителите на права чрез диалози със заинтересованите страни за определяне на добрите практики, като например подходящи и съразмерни технологии за разпознаване на съдържание, като се отчитат между другото естеството на услугите, наличността на технологии и тяхната ефективност в светлината на технологичното развитие."

Някой засегнат ще коментира ли какво конкретно него го притеснява в този иначе фатален член?

Отговори на това съобщение
 Re: Спорният член 13 в промените в авторското право - предстои гласуване
Автор: SaS   
Дата:   13-06-18 00:34

Конкретно ти давам пример.

Правя книга с ето тази корица
https://photo-forum.net/static/razni/2018/album-blacknwhitecolor-korica-180px.png


договорил съм се с автора или пък съм купил правата от сток сайт, все тая.

Качвам корицата в сайт, примерно Фото Форум и показвам каква нова книга има, за да я видят и други.

Обаче сайта трябва да ползва автоматичен филтър. Филтърът има информация за тази снимка, по някакъв начин (все едно какъв) на кой принадлежи - Иван Миладинов. Съответно ме вижда мен, че съм я качил и ми изтрива публикацията. Превантивно, за да няма проблеми. А филтърът не е евтин.

Филтърът знае ли ми договорът за ползване какво гласи или колко съм си платил за това?

Той ли трябва да трие и аз след това да се обяснявам с робот или начинът е ако съм откраднал снимката за корицата и авторът си потърси правата, да си платя за това в съда? Т.е. да има правоприлагане.

Отговори на това съобщение
 Re: Спорният член 13 в промените в авторското право - предстои гласуване
Автор: hotsnail   
Дата:   13-06-18 00:48

Доста е неясен тоя член 13, но не звучи толкова зле, колкото е описан в репортажа. Донякъде е интересна идеята особено за музика и фотография. (Не видях нищо за автоматично триене и автоматични санкции за сайтовете)

Подобни на описаните услуги предоставени от сайт като фото форум, може да помогнат на фотографите да докажат в съд авторското си право. А честичко четем във форума за предприемчиви бизнесмени, възползващи се безплатно, от произведенията публикувани тук.

Най-просто казано. Ако съм качил една снимка във фото форум на 10-ти Юни. Да предположим, че някъде около 22-ри Септември тая снимка се публикува в рекламна брошура. То качването във фото-форум би могло да е доказателство за авторството ми т.е. че съм притежавал снимката преди крадеца. Дори филтрите на фото форум биха могли да бъдат инструмент за потребителите на комерсиална фотография за проверка на авторството на снимки.

Тоя член 13 го виждам по-скоро като проблем, защото:

1. технологиите струват пари. Това би могло да се окаже бариера, за изграждането и поддържането на фотографски и музикални платформи. Ако има смислен бизнес сценарии като по-горе описания, нека си дойде заради пазарна нужда.

2. Мисля, че правораздаването НЕ трябва да се основава на презумпция за виновност. Обратно закона трябва да защити и улесни нормалните граждани и бизнеси. А с парите от данъците ни прокурорите да преследват хората неспазващи правилата.




Конкретно за фотографията се сещам за няколко технологични неща които могат да се направят, но за сега май не са икономически смислени:

1. Нанасяне на невидими маркери в изображенията, които могат по-късно да бъдат проверени. Такава проверка може да се прави при качване на изображение, за да се предпази сайта от плагиати, свалящи снимки от сайта и градящи профили с добре забравени чужди снимки.

2. Хронологичен нотариален регистър на качените изображения, който позволява да се провери, че даден автор е имал достъп до изображението на дадена дата. Това може да е важно при спорове с крадци на изображения

3. Горната идея може да се развие и да позволи регистриране на снимки веднага след сваляне от камерата или дори веднага след заснемане ако камерата/телефона позволява връзка с интернет.

Горните неща могат да се използват и за проверка на изображения от консуматори на изображения, както писах



Публикацията е редактирана (13-06-18 00:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Спорният член 13 в промените в авторското право - предстои гласуване
Автор: lamerko   
Дата:   13-06-18 00:57

И на каква база филтрите ще разполагат с информация, кое на кой автор принадлежи? Нека да предположа - информация ще има основно от големи мастити компании, обрали права за разпространение на по-известните творци. Съответно това би станал закон, защитаващ правата не на всеки, а само на избрани... хм - нищо ново сякаш :)

Отговори на това съобщение
 Re: Спорният член 13 в промените в авторското право - предстои гласуване
Автор: hotsnail   
Дата:   13-06-18 01:08

Ако трябва да го мислим в ракурс на дистопия. Предполагам, че Сток сайтовете ще дадат едно API за проверка на изображения и ще изискват от малките сайтове и социалките да проверяват изображенията преди публикуване......пращат снимката, ония я проверяват и казват - да/не. Ако кажат НЕ, то от фотофорум или фейсбук ще ти дадат адреса на църквата на улица Лайош Кошут в София, за да си оплачеш на попа там.......[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Спорният член 13 в промените в авторското право - предстои гласуване
Автор: hotsnail   
Дата:   13-06-18 01:21

а и такива неща се случват

Какво ли ще каже алгоритъма за това?

Отговори на това съобщение
 Re: Спорният член 13 в промените в авторското право - предстои гласуване
Автор: SaS   
Дата:   13-06-18 01:35

Ако качим линкнем една снимка тук във форума не нарушаваме никое право ако я обсъждаме. Но тогава един филтър ще трябва да я сканира и да каже, че нямаме право и да я изтрие.
И тогава какво правим ние?
Кое да обсъждаме?

Както казах в началото това е измислено от големите организации управляващи музикални права, които имат базата си данни и искат youtube да следи дали някой не е качил видео на детето си с песен като синхронизация и да я изтрие.

Само дето за снимки няма такива бази данни и групово управление на права. Представяте ли си да почнем да си плащаме, за да ни управлява някой правата?

Отговори на това съобщение
 Re: Спорният член 13 в промените в авторското право - предстои гласуване
Автор: SaS   
Дата:   13-06-18 01:36

Тя тази директива, но в друг член има и едно друго много "готино" нещо.
Да се плаща за показване на авторско произведение като резултат от тъсене. Все едно гугъл ако покаже част от текст на новина при търсене, да плаща на новинарския сайт, защото ползва текста му.

Отговори на това съобщение
 Re: Спорният член 13 в промените в авторското право - предстои гласуване
Автор: hotsnail   
Дата:   13-06-18 02:03

Това последното няма как да работи. Гугъл ще плащат 0 ако искаш, А ако искаш няма да ти показват сайта....

Сток агенциите според мен ще са щастливи да сканират снимки срещу скромни суми от различните сайтове. Как по-добре да се прави лобизъм....

Отговори на това съобщение
 Re: Спорният член 13 в промените в авторското право - предстои гласуване
Автор: localhost   
Дата:   13-06-18 05:29

SaS: от цялата работа за ФФ разликата ше е никаква [smilie18]

Ако 'носителите' на авторски права се свържат с вас, просто им направете една форма в която да се оплакват: така и така, тази снимка е с авторско право, което ние защитаваме, може ли да я свалите.

И до там. Може и да им искате копие от договора и доказателство, че те наистина са носителите на правата.

Сещай се колко фирми имат пълни авторски права в/у снимки [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Спорният член 13 в промените в авторското право - предстои гласуване
Автор: asahi   
Дата:   13-06-18 09:15

В чл. 13 не виждам да се изискват филтри, които автоматично да изтриват. Не съм сигурен, че и в Ютюб изтриването или заглушаването на звука е автоматично. Филтърът може да открие съвпадение и да информира администратора или оператор за откритието си. Всичко останало са необосновани страхове.

Тази истерия я наблюдавам от самото и възникване. Разпространителите ѝ са доста активни, а потребителите достатъчно мързеливи или некомпетентни да оценят един юридически текст. Най-често дори не поглеждат текста, а вярват на преразкази. Не визирам администрацията на ФФ, а отзвука в няколко други сайта.

Апокалипсисът пак се отлага!

Отговори на това съобщение
 Re: Спорният член 13 в промените в авторското право - предстои гласуване
Автор: CDman   
Дата:   13-06-18 10:03

Няма нужда от локални филтри .

Една отметка при ъплоад "Декларирам, че снимката е авторска" ще свърши работа. [smile]



Публикацията е редактирана (13-06-18 10:03)

Отговори на това съобщение
 Re: Спорният член 13 в промените в авторското право - предстои гласуване
Автор: SaS   
Дата:   13-06-18 10:15

CDman, разбирам, предложението, че може да се цъкне бутон кой какво декларира, но законотвореца е подготвя отговорността да е в платформата, а не кой какво е декларирал от потребителите.

Асахи, може да не си проследил достатъчно добре, но в Youtube има и в момента автоматични филтри, които свалят ако не докажеш авторство на музиката. Наскоро бяха свалили презентация, която разглеждаше точно проблема със свалянето, защото има авторско произведение, което по действащия закон може да се ползва за целите на презентация.

Ии отговор на localhost: Законодателят предвижда използването на АВТОМАТИЧНИ филтри. Никой не говори за ръчни репорти и ръчно сваляне. То това и сега може да се прави, но се готви нов подход.

Отговори на това съобщение
 Re: Спорният член 13 в промените в авторското право - предстои гласуване
Автор: localhost   
Дата:   13-06-18 10:28

SaS: ами добре, той филтъра ти е готов [smilie5]

Само да ти предоставят база данни със снимки с авторски права по които да сравняваш. [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Спорният член 13 в промените в авторското право - предстои гласуване
Автор: CDman   
Дата:   13-06-18 10:49

CDman, разбирам, предложението, че може да се цъкне бутон кой какво декларира, но законотвореца е подготвя отговорността да е в платформата, а не кой какво е декларирал от потребителите.


В същност това , което предложих се прилага в АВ. Там при публикуване излиза надпис, че след като си публикувал докИменти с лични данни значи си съгласен те да са публични. След като такава авторитетна институция прехвърля отговорността на деклараторите (които между другото са задължени ПО ЗАКОН да декларират) значи няма проблем и ФФ да се възползува от същото. [smilie5]

Апропо - знам, че не ти е до майтап, но ако приемат закона (което е почти сигурно защото е лобистки) изчакай реакцията на другите портали и тогава реши окончателно. В края на краищата всеки закон си има вратички. [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Спорният член 13 в промените в авторското право - предстои гласуване
Автор: SaS   
Дата:   13-06-18 11:00

А какво е АВ?

Отговори на това съобщение
 Re: Спорният член 13 в промените в авторското право - предстои гласуване
Автор: CDman   
Дата:   13-06-18 11:02

Агенция по Вписвания (Търговски Регистър)

Отговори на това съобщение
 Re: Спорният член 13 в промените в авторското право - предстои гласуване
Автор: SaS   
Дата:   13-06-18 11:22

АВ се отнася до личните данни, а не до новото авторскоправно законодателство. [smilie6]

Отговори на това съобщение
 Re: Спорният член 13 в промените в авторското право - предстои гласуване
Автор: Imaginarium   
Дата:   13-06-18 13:05

Понеже тук във форума има няколко души дето разбират всичко от квантова физика до корпоративно право...В подкрепа на тезата на SaS, нека само кажа, че срещу YouTube вече бе заведено подобно дело, в което Европейския Съд отсъди , че YouTube е отговорна за спазването и носи тежест за нарушаването на авторски права. В момента обжалват, но вече има прецедент.
Така че не мислете, че това се прави във ваш интерес. Факт е, че подобни закони са лобистки в 99% от случаите и обслужват единствено корпоративни интереси.

Отговори на това съобщение
 Re: Спорният член 13 в промените в авторското право - предстои гласуване
Автор: Leica   
Дата:   13-06-18 13:07

Ако не виждаш гредата в собственото си око, а виждаш сламката в окото на другият не бива да се сърдиш.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »