Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Мнение за кадър
Автор: kojuharov   
Дата:   30-05-18 00:01

Здравейте,

от скоро започнах да се интересувам от фотография, като хоби. Обичам много природата и всъщност, това бе основната причина да се опитам да се гмурна в темата. Чета, практикувам и ... Основно се захласвам по макро и природни пейзажи.

Молбата ми е да изкажат мнение по-опитните или дори професионални фотографи. Какво ми липсва и на какво да наблегна в четенето и опитите за постигане на добри резултати, като пример закачам един кадър, който си харесвам :)

Ще бъда много благодарен за всяко мнение.



https://photo-forum.net/static/site_pics/2018-05/1527494844_DSC_8488.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кадър
Автор: Славчо1989   
Дата:   30-05-18 00:10

Започни с композиция, виж какво представлява и цветната хармония.

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кадър
Автор: asahi   
Дата:   30-05-18 00:17

Това защо го снима?

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кадър
Автор: kojuharov   
Дата:   30-05-18 00:21

Снимах го, защото ми хареса, как насекомото се задържа на цвета. Как контрастира черния му цвят спрямо цвета на растението.

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кадър
Автор: asahi   
Дата:   30-05-18 01:34

Щом така ти е въздействало се очаква така да ни го представиш, че и ние да почувстваме същото.

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кадър
Автор: the-rookie   
Дата:   30-05-18 02:39

Хм...ами като за начало хубаво е да запомниш че фотоапарата не е кинокамера! А то дори и там (в киното), има един прийом наречен "холандски ъгъл". С малка доза любознателност ще разбереш за коя твоя грешка става дума.



Публикацията е редактирана (30-05-18 05:09)

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кадър
Автор: kojuharov   
Дата:   30-05-18 09:34

Имаш предвид, че е било нужно кадъра да е под ъгъл, който внушава безпокойство ?

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кадър
Автор: 1swamp2frogs   
Дата:   30-05-18 09:48

неподходяща светлина, без композиция, недобро кадриране, твърде документален изглед, липса на обработка, измити цветове, липса на фокус

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кадър
Автор: asahi   
Дата:   30-05-18 10:02

Светлина и цвят си има достатъчно. Обработка не е нужна. Липсва идея, история.

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кадър
Автор: 1swamp2frogs   
Дата:   30-05-18 10:08

Снимано на обед с отблясъци и прегоряло - по-добре не...

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кадър
Автор: asahi   
Дата:   30-05-18 10:12

Това са клишета. Дай да не снимаме по обяд и да не допускаме преекспонирани участъци, защото...
Ами и без тях снимката не става.

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кадър
Автор: kojuharov   
Дата:   30-05-18 10:24

За мое голямо съжаление композицията е ... няма композиция. Прочетох каквото успях вчера и днес сутринта и се надявам следващите кадри да имат поне елементарен диагонал. Поповод обработката, може би ще ми е нужно много време за да стигна до поне начален етап на качество. Сега ще почета малко за RAW конвертора на NIKON, имат си безплатен софтуер, та може и да стигна до някакви елементарни изводи, като за начало.

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кадър
Автор: aceontheriver   
Дата:   30-05-18 10:45

Не се отчайвай от критиката - тя е нужна и всеки тръгва от някъде. С подходяща нагласа и труд ще си подобриш. Иначе както казаха колегите и аз съм на мнение, че липсва кадриране, постобработка и дори замазаният фон не е интересен, както и цветовете са малко измити.

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кадър
Автор: Антивик   
Дата:   30-05-18 10:49

asahi написа:

........... Липсва идея, история.

Асаши, каква история търсиж в представянето на природен обект бре или е трябвало човеко да тръгне да командва бубата, как да застане, къде да си постави крилете или антенките, това да не е студио? Верно, че има неща за оправяне и натъкмяване, смяна на ъгъл и глевна точка, малко кадриране, но кат за начало добре е хванат обекта като цяло.

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кадър
Автор: CDman   
Дата:   30-05-18 11:08

Г-н Кожухаров. Като аматьор с по-голям стаж тук [smilie5] мога да ви посъветвам да не питате "професионалните фотографи" за подобни неща. Те не харесват други кадри освен техните си и на техните хора. [smilie7]

Сега предполагам ще ви насочат към "курс за начинаещи" от който няма да научите почти нищо. [smilie18]

Моят съвет е : Четете каквото има из нета, купете си някоя книга за фотография и снимайте каквото ви хване окото.

Щом на вас ви харесва (ако не търсите друга реализация) значи е добре. [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кадър
Автор: kojuharov   
Дата:   30-05-18 11:14

Реализация не търся, имам професия и много си я обичам :). Това, което целя е да направя добър кадър главно в макро фотографията. Всички други заснети кадри са просто запечатване за спомен. Като цяло, информацията из интернет не е малко, но друго си е като ти кажат в очите какво липсва, критиката винаги е градивна, било то рязка или тактична :)

Курсовете за начинаещ фотограф са полезни, може би за хора с талант. Аз лично не мисля, че го притежавам, затова ми е нужно мнение на такива, които го имат. Така с усилия, може би някога ще направя добър кадър.



Публикацията е редактирана (30-05-18 11:21)

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кадър
Автор: stoyanvakarelov   
Дата:   30-05-18 11:27

Според мен това, което липсва на снимката е именно това да ни закараш близо до животинчето, в неговия свят. То нали това е макро фотографията, ако гледаш снимки на насекоми ще видиш, че повечето са много близки кадри с много детайл. Така снимано от далеч, наистина е малко като репортаж, според мен нищо друго освен животинчето и цветчето не трябва да е на фокус. Аз веднъж се пробвах да снимам пчели с 300 мм макро обектив 1:2, съществата са много бързи и не успях да направя нито една близка снимка. Доста е трудна макро фотографията, но с желание човек може да напредне въя всичко. Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кадър
Автор: Антивик   
Дата:   30-05-18 11:36

Това за хващането на детайлите е вярно и е хубаво ако можеш да се доближиш максимум до бубата, но па се стига и до другата крайност, при търсенето на тази близост и детайл, да се завират насекомите в хладилници, да се поят със спирт....апачик да им се вижда сметката. И с 300мм се получават добри попадения, но се иска натаманяване предварително и бързина, а-а и стабилна ръка. Друг чалъм да се търсят бавни обекти или па таквиз де хептен не мърдат.

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кадър
Автор: Chipsy   
Дата:   30-05-18 11:42

С какво си го снимал?
Ако е СОНИ имаш голям шанс да "пробиеш" във ФотоФорум.

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кадър
Автор: lamerko   
Дата:   30-05-18 11:48

Като цяло вече са го споменали - липсва идея, композиция, осветление и техническо изппълнение. Най-лесното за разбиране е последното, но всъщност и най-маловажното. Там може да се отнесе липсата на фокус върху акцентрирания обект (попаднал е някъде по стъблото на растението). Избора на "модел" също не е добър - черните обекти, като това насекомо, се снимат доста трудно. Следващия път си избери нещо шаренко, което да котрастира с околните цветове (може да прочетеш за теорията на цветовете). Хората се радват на шаренко, да знаеш :)

За композиция/кадриране и идея - тук вече наявлизаме в творческата зона и макар и да има някои "правила" - те са по-скоро за обща насока, но не могат да ти дадат творческо решение. И все пак - гледай да няма много "свободни" пространства, да няма отнемащи вниманието от акцента обекти/фон и най-вече гледай да не е непременно забит акцента в центъра...

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кадър
Автор: kojuharov   
Дата:   30-05-18 12:16

Chipsy написа:

> С какво си го снимал?
> Ако е СОНИ имаш голям шанс да
> "пробиеш" във ФотоФорум.


Снимката е направена с Nikon D3100 + Tamron 70-300 mm USD.
Никак не държа да пробия на всяка цена във ФотоФорум. Достатъчни са ми мненията Ви, за да се зачета в правилните теми и да понауча основни неща.

Този кадър пак е същата история, като предишния, а каква идея имах ...


https://photo-forum.net/static/site_pics/2018-05/1527503272_DSC_8237.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кадър
Автор: CDman   
Дата:   30-05-18 13:12

Това с бубите е много трудно. И аз съм чувал, че макро кадрите са основно със спиртосани насекоми.
Лично съм пробвал "на живо" и брака е над 95%. С доста по нисък клас техника съм. Може при теб да е по-малко но кибиченето си е чанч.

Ето един подобен и доста измъчен кадър от профила ми:



https://photo-forum.net/static/site_pics/2014-09/1411624877_DSC03628_f.jpg



Снимах покадрово с аутофокус. Иначе не ми се получи. Успех [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кадър
Автор: asahi   
Дата:   30-05-18 13:15

Макрото е малко по-специфичен и ограничен откъм изразни средства жанр. Плюс това омръзва бързо. Ако искаш да се развиваш в тази посока трябва да знаеш няколко основни неща:
1. Фотоапаратът и обектът трябва да са неподвижни. Фотоапаратът - на статив, обектът - застопорен. Тревичките се клатят и се получават случайни резултати.
2. Макро светът е интересен, когато надникнеш в него. За целта трябва плпощта на сцената, съотнесена към площта на сензора, да е 5:1 или по-малка. Това се постига с едни по-други обективи и много старание.
3. Дълбочината на фокуса е много малка. Налага се да затваряш блендата, да мислиш кое ще е на фокус и кое може да не е. За сметк ана това бокетата се постигат лесно.
4. Светлината не винаги е достатъчна или подходяща. Трябва да се добавя или модифицира. С пряко слънце виждаш какво става.
5. Снимането на тревички и цветенца е занимание на всяка прохождаща фотографка. Ако го прескочиш нищо няма да загубиш.

Можеш да започнеш да се учиш с по-непретенциозни обекти - монета, болтче, умряла муха, плодник на цвят. Като овладееш техниката можеш да мислиш за по-интересни неща.

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кадър
Автор: kojuharov   
Дата:   30-05-18 13:32

Мисля да пробвам "macro extension tube", извинявам се, но не знам българския аналог на аксесоара. Поръчах си и кутия за продуктова фотография. Мисля да подсиля осветлението, което в случая за мен не е проблем, защото съм технически грамотен. Тогава ще видим какво ще се получи с макрото с един болт или една гайка.

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кадър
Автор: lamerko   
Дата:   30-05-18 13:38

Не е задължително да се трещи с обкетив 5:1 - стандартните са си 1:1 и доставят чудесен баланс между увеличение, светлосила и ДОФ. Е, стига да можеш да се възползваш де. Естествено винаги ще има разни благинки, които улесняват живота - макро шейни, фокус стек в някои камери на Фуджи и Олимпус, специализирано импулсно осветление... За "macro extension tube" - увеличителните пръстени доставят евтино решение за голямо увеличение без влошаване на картината, НО за сметка на светлосилата и ДОФ-а. А на теб и двете ще ти липсват силно, затова по принцип се ориентирай към истински макро обектив.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »