Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Мнение за кадър
Автор: kojuharov   
Дата:   30-05-18 00:01

Здравейте,

от скоро започнах да се интересувам от фотография, като хоби. Обичам много природата и всъщност, това бе основната причина да се опитам да се гмурна в темата. Чета, практикувам и ... Основно се захласвам по макро и природни пейзажи.

Молбата ми е да изкажат мнение по-опитните или дори професионални фотографи. Какво ми липсва и на какво да наблегна в четенето и опитите за постигане на добри резултати, като пример закачам един кадър, който си харесвам :)

Ще бъда много благодарен за всяко мнение.



https://photo-forum.net/static/site_pics/2018-05/1527494844_DSC_8488.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кадър
Автор: Славчо1989   
Дата:   30-05-18 00:10

Започни с композиция, виж какво представлява и цветната хармония.

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кадър
Автор: asahi   
Дата:   30-05-18 00:17

Това защо го снима?

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кадър
Автор: kojuharov   
Дата:   30-05-18 00:21

Снимах го, защото ми хареса, как насекомото се задържа на цвета. Как контрастира черния му цвят спрямо цвета на растението.

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кадър
Автор: asahi   
Дата:   30-05-18 01:34

Щом така ти е въздействало се очаква така да ни го представиш, че и ние да почувстваме същото.

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кадър
Автор: the-rookie   
Дата:   30-05-18 02:39

Хм...ами като за начало хубаво е да запомниш че фотоапарата не е кинокамера! А то дори и там (в киното), има един прийом наречен "холандски ъгъл". С малка доза любознателност ще разбереш за коя твоя грешка става дума.



Публикацията е редактирана (30-05-18 05:09)

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кадър
Автор: kojuharov   
Дата:   30-05-18 09:34

Имаш предвид, че е било нужно кадъра да е под ъгъл, който внушава безпокойство ?

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кадър
Автор: 1swamp2frogs   
Дата:   30-05-18 09:48

неподходяща светлина, без композиция, недобро кадриране, твърде документален изглед, липса на обработка, измити цветове, липса на фокус

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кадър
Автор: asahi   
Дата:   30-05-18 10:02

Светлина и цвят си има достатъчно. Обработка не е нужна. Липсва идея, история.

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кадър
Автор: 1swamp2frogs   
Дата:   30-05-18 10:08

Снимано на обед с отблясъци и прегоряло - по-добре не...

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кадър
Автор: asahi   
Дата:   30-05-18 10:12

Това са клишета. Дай да не снимаме по обяд и да не допускаме преекспонирани участъци, защото...
Ами и без тях снимката не става.

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кадър
Автор: kojuharov   
Дата:   30-05-18 10:24

За мое голямо съжаление композицията е ... няма композиция. Прочетох каквото успях вчера и днес сутринта и се надявам следващите кадри да имат поне елементарен диагонал. Поповод обработката, може би ще ми е нужно много време за да стигна до поне начален етап на качество. Сега ще почета малко за RAW конвертора на NIKON, имат си безплатен софтуер, та може и да стигна до някакви елементарни изводи, като за начало.

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кадър
Автор: aceontheriver   
Дата:   30-05-18 10:45

Не се отчайвай от критиката - тя е нужна и всеки тръгва от някъде. С подходяща нагласа и труд ще си подобриш. Иначе както казаха колегите и аз съм на мнение, че липсва кадриране, постобработка и дори замазаният фон не е интересен, както и цветовете са малко измити.

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кадър
Автор: Антивик   
Дата:   30-05-18 10:49

asahi написа:

........... Липсва идея, история.

Асаши, каква история търсиж в представянето на природен обект бре или е трябвало човеко да тръгне да командва бубата, как да застане, къде да си постави крилете или антенките, това да не е студио? Верно, че има неща за оправяне и натъкмяване, смяна на ъгъл и глевна точка, малко кадриране, но кат за начало добре е хванат обекта като цяло.

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кадър
Автор: CDman   
Дата:   30-05-18 11:08

Г-н Кожухаров. Като аматьор с по-голям стаж тук [smilie5] мога да ви посъветвам да не питате "професионалните фотографи" за подобни неща. Те не харесват други кадри освен техните си и на техните хора. [smilie7]

Сега предполагам ще ви насочат към "курс за начинаещи" от който няма да научите почти нищо. [smilie18]

Моят съвет е : Четете каквото има из нета, купете си някоя книга за фотография и снимайте каквото ви хване окото.

Щом на вас ви харесва (ако не търсите друга реализация) значи е добре. [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кадър
Автор: kojuharov   
Дата:   30-05-18 11:14

Реализация не търся, имам професия и много си я обичам :). Това, което целя е да направя добър кадър главно в макро фотографията. Всички други заснети кадри са просто запечатване за спомен. Като цяло, информацията из интернет не е малко, но друго си е като ти кажат в очите какво липсва, критиката винаги е градивна, било то рязка или тактична :)

Курсовете за начинаещ фотограф са полезни, може би за хора с талант. Аз лично не мисля, че го притежавам, затова ми е нужно мнение на такива, които го имат. Така с усилия, може би някога ще направя добър кадър.



Публикацията е редактирана (30-05-18 11:21)

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кадър
Автор: stoyanvakarelov   
Дата:   30-05-18 11:27

Според мен това, което липсва на снимката е именно това да ни закараш близо до животинчето, в неговия свят. То нали това е макро фотографията, ако гледаш снимки на насекоми ще видиш, че повечето са много близки кадри с много детайл. Така снимано от далеч, наистина е малко като репортаж, според мен нищо друго освен животинчето и цветчето не трябва да е на фокус. Аз веднъж се пробвах да снимам пчели с 300 мм макро обектив 1:2, съществата са много бързи и не успях да направя нито една близка снимка. Доста е трудна макро фотографията, но с желание човек може да напредне въя всичко. Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кадър
Автор: Антивик   
Дата:   30-05-18 11:36

Това за хващането на детайлите е вярно и е хубаво ако можеш да се доближиш максимум до бубата, но па се стига и до другата крайност, при търсенето на тази близост и детайл, да се завират насекомите в хладилници, да се поят със спирт....апачик да им се вижда сметката. И с 300мм се получават добри попадения, но се иска натаманяване предварително и бързина, а-а и стабилна ръка. Друг чалъм да се търсят бавни обекти или па таквиз де хептен не мърдат.

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кадър
Автор: Chipsy   
Дата:   30-05-18 11:42

С какво си го снимал?
Ако е СОНИ имаш голям шанс да "пробиеш" във ФотоФорум.

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кадър
Автор: lamerko   
Дата:   30-05-18 11:48

Като цяло вече са го споменали - липсва идея, композиция, осветление и техническо изппълнение. Най-лесното за разбиране е последното, но всъщност и най-маловажното. Там може да се отнесе липсата на фокус върху акцентрирания обект (попаднал е някъде по стъблото на растението). Избора на "модел" също не е добър - черните обекти, като това насекомо, се снимат доста трудно. Следващия път си избери нещо шаренко, което да котрастира с околните цветове (може да прочетеш за теорията на цветовете). Хората се радват на шаренко, да знаеш :)

За композиция/кадриране и идея - тук вече наявлизаме в творческата зона и макар и да има някои "правила" - те са по-скоро за обща насока, но не могат да ти дадат творческо решение. И все пак - гледай да няма много "свободни" пространства, да няма отнемащи вниманието от акцента обекти/фон и най-вече гледай да не е непременно забит акцента в центъра...

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кадър
Автор: kojuharov   
Дата:   30-05-18 12:16

Chipsy написа:

> С какво си го снимал?
> Ако е СОНИ имаш голям шанс да
> "пробиеш" във ФотоФорум.


Снимката е направена с Nikon D3100 + Tamron 70-300 mm USD.
Никак не държа да пробия на всяка цена във ФотоФорум. Достатъчни са ми мненията Ви, за да се зачета в правилните теми и да понауча основни неща.

Този кадър пак е същата история, като предишния, а каква идея имах ...


https://photo-forum.net/static/site_pics/2018-05/1527503272_DSC_8237.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кадър
Автор: CDman   
Дата:   30-05-18 13:12

Това с бубите е много трудно. И аз съм чувал, че макро кадрите са основно със спиртосани насекоми.
Лично съм пробвал "на живо" и брака е над 95%. С доста по нисък клас техника съм. Може при теб да е по-малко но кибиченето си е чанч.

Ето един подобен и доста измъчен кадър от профила ми:



https://photo-forum.net/static/site_pics/2014-09/1411624877_DSC03628_f.jpg



Снимах покадрово с аутофокус. Иначе не ми се получи. Успех [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кадър
Автор: asahi   
Дата:   30-05-18 13:15

Макрото е малко по-специфичен и ограничен откъм изразни средства жанр. Плюс това омръзва бързо. Ако искаш да се развиваш в тази посока трябва да знаеш няколко основни неща:
1. Фотоапаратът и обектът трябва да са неподвижни. Фотоапаратът - на статив, обектът - застопорен. Тревичките се клатят и се получават случайни резултати.
2. Макро светът е интересен, когато надникнеш в него. За целта трябва плпощта на сцената, съотнесена към площта на сензора, да е 5:1 или по-малка. Това се постига с едни по-други обективи и много старание.
3. Дълбочината на фокуса е много малка. Налага се да затваряш блендата, да мислиш кое ще е на фокус и кое може да не е. За сметк ана това бокетата се постигат лесно.
4. Светлината не винаги е достатъчна или подходяща. Трябва да се добавя или модифицира. С пряко слънце виждаш какво става.
5. Снимането на тревички и цветенца е занимание на всяка прохождаща фотографка. Ако го прескочиш нищо няма да загубиш.

Можеш да започнеш да се учиш с по-непретенциозни обекти - монета, болтче, умряла муха, плодник на цвят. Като овладееш техниката можеш да мислиш за по-интересни неща.

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кадър
Автор: kojuharov   
Дата:   30-05-18 13:32

Мисля да пробвам "macro extension tube", извинявам се, но не знам българския аналог на аксесоара. Поръчах си и кутия за продуктова фотография. Мисля да подсиля осветлението, което в случая за мен не е проблем, защото съм технически грамотен. Тогава ще видим какво ще се получи с макрото с един болт или една гайка.

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кадър
Автор: lamerko   
Дата:   30-05-18 13:38

Не е задължително да се трещи с обкетив 5:1 - стандартните са си 1:1 и доставят чудесен баланс между увеличение, светлосила и ДОФ. Е, стига да можеш да се възползваш де. Естествено винаги ще има разни благинки, които улесняват живота - макро шейни, фокус стек в някои камери на Фуджи и Олимпус, специализирано импулсно осветление... За "macro extension tube" - увеличителните пръстени доставят евтино решение за голямо увеличение без влошаване на картината, НО за сметка на светлосилата и ДОФ-а. А на теб и двете ще ти липсват силно, затова по принцип се ориентирай към истински макро обектив.

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кадър
Автор: kojuharov   
Дата:   30-05-18 13:49

На този етап не мога да си позволя истински макро обектив, но и това ще стане. Все от някъде трябва да започна и за сега ще опитам с Tamron-а.

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кадър
Автор: Бармалей   
Дата:   30-05-18 13:52

Ндаааа... Попитали един англичанин: С каква трева сеете тия дворове, че са такива равни, зелени и пухести?
А той отвърнал - Тревата си е най-обикновена - косиш... поливаш... косиш...двеста години... иии... воала...
И при фотографите е тъй - снимаш... четеш... снимаш.. и пак четеш...
Успехи ти желая...

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кадър
Автор: quazimodo   
Дата:   30-05-18 13:56

Неподвижен обект можеш да снимаш с ръчнофокусен обектив (руски)и макропръстени, които дори са закачени на Никон. Е, за примера е ползван все пак Канон[smilie18]


http://prikachi.com/images/429/9338429s.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кадър
Автор: kojuharov   
Дата:   30-05-18 14:27

Не мога да направя съпоставка м/у Канон и Никон, защото никога не съм хващал тяло на Канон. Никона (D3100) го взех употребяван на около 4500 кадъра преди доста време с китов обектив AF-S DX NIKKOR 18-105mm F3.5-5.6G ED VR.

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кадър
Автор: asahi   
Дата:   30-05-18 14:30

Ламерко, прочети пак за мащаба. Написал съм го много точно, за да не се бърка.

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кадър
Автор: quazimodo   
Дата:   30-05-18 14:47

kojuharov написа:

> Не мога да направя съпоставка м/у
> Канон и Никон, защото никога не съм
> хващал тяло на Канон. Никона (D3100)
> го взех употребяван на около 4500
> кадъра преди доста време с китов
> обектив AF-S DX NIKKOR 18-105mm F3.5-5.6G ED VR.

Aми, Никон-а е ограничен във възможностите си да ползва повечето ръчнофокусни обективи, особено тези на резба М42, за общи снимки, защото не може да се фокусира на безкрайност с обикновен адаптер. От друга страна, нищо не възпрепятатва използването на такива обективи за макроснимки. Фокусирането става по-добре през лайфвю-то.



Публикацията е редактирана (30-05-18 14:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кадър
Автор: the-rookie   
Дата:   30-05-18 15:33

asahi, така написано 5:1 звучи объркващо(защото при мащаб 5:1 имаме увеличение и вече става въпрос за микрофотография) 1:5 до 1:1 е правилното изписване...пък и на скалите на обективите са така означени мащабите.

Автор: kojuharov
Дата: 30-05-18 09:34

Имаш предвид, че е било нужно кадъра да е под ъгъл, който внушава безпокойство ?


Имам предвид че кадрирането е свободно (все още поне на книга) изразно средство ,необвързано с носителя (за разлика от кино и тв),и е важно да го съхраним като изразно средство вместо да го жертваме в полза на дигиталното! Темата е важна (поне според мен) на за съжаление винаги когато лекичко съм загатвал било в коментари или други теми никой не е обръщал внимание. Отдавам го вероятно на новобранската си същност с която съм се изявил тук!
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кадър
Автор: batsali   
Дата:   30-05-18 15:42

Най-простия път към читави кадри - интересен субект, горе долу да запълва кадъра, а да не го търсиш, правило на третините, огледай, клекни, стани намери правилния ъгъл, а не да навиваш зума от мястото, от което нещо ти е привлякло първоначално вниманието. И естествено да ти хареса как му свети светлината. Центрирането на субекта в кадъра работи в някои случаи, но в повечето ситуации не работи и всичко изглежда крайно документално. От там нататък други композиционни хватки, цветове, тоя обектив ли, другия ли......

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кадър
Автор: lamerko   
Дата:   30-05-18 15:45

the-rookie [smilie24]

Щом и аз в бързината се обърках [smilie5] Във всички материали и техника, която питащия би намерил, ще види това означение и той би се объркал като мен.

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кадър
Автор: kojuharov   
Дата:   30-05-18 15:47

От прочетеното за кадрирането, мисля, че сериозно ми липсва творческия елемент и ще има много вода да изтече, докато стигна до правилно композиционно построяване. Изглежда много лесно написано от вас, но ... колкото повече чета, толкова повече се отдалечава крайната цел.

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кадър
Автор: batsali   
Дата:   30-05-18 15:49

RAW няма да ти спаси скучна светлина, няма да ти спаси композицията, няма да ти спаси фокус..... Единствено интересен кадър с красива светлина може да бъде подобрен от някаква обработка. Ако не ти хареса снимката на екрана, направо я трий, ако не можеш в дадени условия да докараш нещо, което ти харесва на място, опитай друг ден, друго място.

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кадър
Автор: batsali   
Дата:   30-05-18 15:50

Гледай чужди снимки и се опитвай да ги изплагиатстваш по някакъв начин, така ще се научиш. Само с проба не става, трябва да има някакъв аршин.

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кадър
Автор: asahi   
Дата:   30-05-18 17:25

Всички тези работи и още много пъти по толкова ще научиш в един курс за начинаещи. Много от наученото ще опиташ и на практика. Нямаш ли предварителни заложби сам не можеш да се справиш. Поне не на ниво.

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кадър
Автор: Антивик   
Дата:   30-05-18 18:03

Друг чалъм да получиш акъл или съвети е, като ти хване нещо окото/мнение в тема или кадър от албумите/, да хвърлиш един поглед в профила на автора, да му разгледаш снимките и да си направиш изводите или да търсиш акъл на ЛС. Ако е свестен човек ще ти отговори по някакъв начин, ако не е, продължаваш нататък. Щот едно е да ти дава акъл човек де снима портрети или в студио, човек де знае нещата на теория, но никога /или рядко/ излиза в дивото при дзверовете. Щот хубаво ще ти дадат акъл, че е добре да търсиш светлината на изгрева или преди залеза, когато слънцето не е високо, когат контрастите са по-малки, когато осветлението е равномерно, но дали по това време хвъркатите и лазещите ще са излезнали или още няма да са по дупки, гнезда, хралупи...да не говорим, че в дивото, при животинките няма как да накичиш допълнително осветление и екрани или да обесиш фон и да накараш животното да застане.
Изобщо истината е, както някой го беше написал по-горе, снимане и четене, четене и снимане, май снимането трябва да е повече/сега поне без лентите/ това е лесно.
Успех в начинанието[beer]!

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кадър
Автор: stoyanvakarelov   
Дата:   30-05-18 23:24

Сега тъкмо разглеждах снимки на този автор. Не знам как изобщо е възможно да се получават такива снимки, все едно са с микроскоп. Според мен такива хора трябва да питаш за съвети.

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кадър
Автор: bg2014   
Дата:   31-05-18 00:33

Ето малко четиво. Ще си загубиш няколко часа, но ще е от полза. Виж увеличение и мащаб също.
Успех!



Публикацията е редактирана (31-05-18 00:44)

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кадър
Автор: lamerko   
Дата:   31-05-18 09:28

Макротата на ceclii мисля че бяха правени с телефон. Естествено добичетата трябва да стоят абсолютно неподвижно през цялата сесия, което значи че...

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кадър
Автор: kojuharov   
Дата:   31-05-18 10:33

bg2014 написа:

> Ето малко
> четиво. Ще си загубиш няколко
> часа, но ще е от полза. Виж
> увеличение и мащаб също.
> Успех!
>

>
> Публикацията е редактирана (31-05-18
> 00:44)

Благодаря за четивото ! Ще се възползвам с кеф !
А снимките на ceclii са умопомрачителни. Проблема е, че дори и по някаква случайност да успея да уловя подобен кадър, няма да мога да го обработя.

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кадър
Автор: lamerko   
Дата:   31-05-18 10:34

Тези кадри не се "улавят" - дерижират се. За обработката - няма нищо сложно в стакването.

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кадър
Автор: addi999   
Дата:   31-05-18 15:00

За мен магията на макрофотографията е да си сред природата и да наблюдаваш насекоми,калинки и всякаква гад в техния свят ,да опознаеш навиците им и така полека лека ще се и научиш да ги снимаш.Всякакви уловени ,замразени и пренесени в студио и снимани на мен лично не са ми по вкуса.В сред природата е истината за добрите кадри [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кадър
Автор: kojuharov   
Дата:   31-05-18 16:46

Добре,

много четох и стигам до извода, че няма да стане с наличната техника. Какво ще кажете за този обектив ?

https://magazin.photosynthesis.bg/oferta/obektiv-nikon-dx-micro-40mm-f-28.html


Да се има предвид, че съм начинаещ и няма да правя научно-документални снимки.



Публикацията е редактирана (31-05-18 16:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кадър
Автор: 1swamp2frogs   
Дата:   31-05-18 16:58

под 100мм ще наплашиш добитъка [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кадър
Автор: Бармалей   
Дата:   31-05-18 17:12

В базара има Тамрони 90мм/2.8 - на същата цена, че и по на тънко...
Качеството е сравнимо, а минималното растояние на фокусиране е двойно по-голямо.
Има голяма разлика в това да снимаш калинката от 16 см... и от 32...

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кадър
Автор: kojuharov   
Дата:   31-05-18 17:17

В базара намирам ето това Tamron AF SP 90mm F/2.8 Di VC USD Macro Nikon и цената му е знчително по-висока, да не кажа два пъти по-скъп е и то употребяван.

Може би аз не гледам каквото трябва. Малко помощ :)

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кадър
Автор: picantino_   
Дата:   31-05-18 18:59

kojuharov: Аз също си търся макро обектив и от това което прочетох из нашите и чужди форуми, мога да ти кажа(ако ти се дават пари) да хвърлиш и едно око на Sigma 105mm F/2.8 EX DG OS HSM Macro. Освен, че ще си на по голямо разстояние от снимания обект без да го сплашиш, също и няма да му правиш сянка.Можеш и да я използваш за портрети на безкрайност при бленда /2.8 [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кадър
Автор: Антивик   
Дата:   01-06-18 06:57

kojuharov,
те това:

https://photo-forum.net/static/site_pics/2016-10/1476257757_15_20.jpg


е снимано с китака18-55 и макролещи, а па те това:

https://photo-forum.net/static/site_pics/2016-06/1464841265_15_74.jpg


с Тамрон 70-300,4-5,6 макро.
Това тука:

https://photo-forum.net/static/site_pics/2018-06/1527824937_14.jpg


е със стар Хелиос-44-2 и макропръстени/или както едно време им викахме тубуси(от английското tube, що си бяха прости тръби)/, от най-простите, без никаква електроника, само с адаптер към апарата.
Та мисълта ми е, че може и с по-прости и по-евтини средства да се почне. Понякога и китака си върши работа. Друг въпрос ако имаш достатъчно финанси ... там вече е въпрос на избор и търсене, а ако въпроса опре до микрофотографията там вече става по-сложно с оборудване и постановки.

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кадър
Автор: kojuharov   
Дата:   01-06-18 11:03

Благодаря за споделения опит, още веднъж.
На този етап нямам възможност да отделя пари за подобна благинка, но след месец-два ще се огледам.

Все пак мисля да пробвам Макро туби, вероятно резултата няма да е добър, но ми е мерак. В базара не намирам подходящи за моят дядка Nikon D3100. Тези, които намирам са само нови.

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кадър
Автор: doktora   
Дата:   01-06-18 12:19

Почети повече за ръчен режим.Така ще контролираш изгорелите или тъмни места.Зеленият кадър е с доста хроматични аберации(едно синкаво-лилаво около обектите).И знай,че техниката не винаги вади добрата снимка.Обикновено е обратното.Обаче помага [smile].За макро ти трябват лещи,много търпение и късмет.

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кадър
Автор: kojuharov   
Дата:   02-06-18 20:16

Здравейте,

с риск да стана досаден, моля да изкажете мнение за фотосите по-долу. Благодаря предварително !
Снимките са обработени от мен с насоките на колега от форума тук.
Няма да му кажа името, за да не го злепоставям, като лош учител :), щото аз съм си по принцип калпав ученик.
Бих желал да чуя какво мислите за снимките, виждате ли идея в нея, бъдете критични.


https://photo-forum.net/static/site_pics/2018-06/1527959489_DSC_8595.jpg



https://photo-forum.net/static/site_pics/2018-06/1527959994_DSC_8614.jpg





Публикацията е редактирана (02-06-18 20:26)

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кадър
Автор: asahi   
Дата:   02-06-18 20:56

Да се върнем на основния въпрос:
"Автор: asahi
Дата: 30-05-18 00:17

Това защо го снима?"

Какво ти въздейства в тази сцена, та те накара да вдигнеш апарата?
Какво ти хареса в получената снимка, та я публикува за обсъждане тук?

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кадър
Автор: kojuharov   
Дата:   02-06-18 21:11

Снимка 1: Исках да покажа, плодовитостта на дървото, ярките плодове ... продължението е за всеки го както му харесва.
Снимка 2: Идеята е да те отнесе някъде назад във времето, да се замислиш за отминали времена. Самата снимка да въздейства тягостно ...



Публикацията е редактирана (02-06-18 21:13)

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кадър
Автор: asahi   
Дата:   02-06-18 21:29

Ок, ама защо искаш да я покажеш тази плодовитост? Някой ти е дал задача или отвътре ти е дошло? На мен не ми действа така. На някой друг? Дали наистина това внушава снимката? От 5 фрагмента от череши и шума - плодовитост? Според мен тази идея не ти е засегнала съзнанието. Иначе щеше да потърсиш по-друга череша, по-друг ракурс.

По втората - носещо ЖеРе в относително едър план как да ме замисли за отминали времена, освен ако не съм си прекарал времената висейки по далекопроводи? Сиво-черното носи тягостно настроение - тук си го уцелил.

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кадър
Автор: kojuharov   
Дата:   02-06-18 21:38

То по принцип, първоначалната идея беше да влезе в кадъра цялото дърво, но нещо не се получи. Та накрая сметнах, че това ме впечатлява. Направих няколко кадъра, но публикувания по-горе, най-много ми хареса.



https://photo-forum.net/static/site_pics/2018-06/1527964601_DSC_8603.jpg




Публикацията е редактирана (02-06-18 21:38)

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кадър
Автор: Бармалей   
Дата:   02-06-18 21:40

"...Снимка 1: Исках да покажа, плодовитостта на дървото, ярките плодове ..."
Не се е получило... Черешите заемат 1/20 от кадъра...
Неправилно избраното положение спрямо светлината, в едно със слабостите на тоя обектив, са причината за получените аберации...
Зеленото петно в ляво нарушава равновесието (баланса)
Листата на преден план се явяват "център на тежестта" и отклоняват погледа от основния детайл - черешите... И т.н. и т.н....
Влез в гугаля и потърси снимки. Харесай си някоя и се опитай да я "изкопираш"
Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кадър
Автор: kojuharov   
Дата:   02-06-18 21:44

А цветовете ? Поне елементарна обработка, успял ли съм да направя ?

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кадър
Автор: Бармалей   
Дата:   02-06-18 21:52

"...А цветовете ? Поне елементарна обработка, успял ли съм да направя ?..."
От това, което виждам на екрана - не.
Липсва сочността на цветовете... но тази преценка е много много субективна. Не знаем с каква програма ги обработваш? Нито знаем на какъв монитор ги гледаш?

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кадър
Автор: kojuharov   
Дата:   02-06-18 22:30

Обработвам или с PS CC 2018 или с lightroom.
Монитора е LG LED, но не е калибриран.

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кадър
Автор: mmjm   
Дата:   02-06-18 22:31

На мен лично втория кадър с черешите ми харесва повече от първия, някак по-жив е, но има още какво да се желае при кадрирането. Продължавай да опитваш, ще се получи.

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кадър
Автор: langel   
Дата:   02-06-18 22:52

Нещо примерно от нета


http://ucanr.edu/blogs/byg//blogfiles/19035_original.jpg



ако успееш да анализираш разликите с твоите, ще успееш да направиш и по-добра.

Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кадър
Автор: viara123   
Дата:   02-06-18 23:17

Що да го прескача? По пътя щъм сватби и абитюретни ли?


Отговори на това съобщение
 Re: Мнение за кадър
Автор: kojuharov   
Дата:   02-06-18 23:47

написа:

> Що да
> го прескача? По пътя щъм сватби
> и абитюретни ли?
>

Имаш страхотни снимки в линка. Нямам идея какво си имал предвид с прескачането, но последното нещо, което ще снимам ще е сватба или абитуриенска ! Много е далеч от вижданията ми за интересно ;).



Публикацията е редактирана (02-06-18 23:49)

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »