Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Начало в пейзажната фотография
Автор: zazoman   
Дата:   21-05-18 01:41

Здравейте, Бихте ли ми препоръчали тяло,обективи,статив и филтри за начало в пейзажната фотография.Няма значение марката.
В момента използвам 18-55 и сигма 50 мм арт и никон д7000.
Главно снимах портрети до сега но наскоро снимах няколко пейзажа и много ми хареса.
Бюджета ми е около 1500 лева. Склонен съм да използвам всякакви марки, дали ще е канон, сони или никон няма значение. И много се надявам темата да не премине в дебат кое е по добро, сони или останалите марки.Главно ме интересува вие с какво снимате и според опита ви с дадената марка да споделите вашето мнение кое ви харесва за пейзажна фотография.

Отговори на това съобщение
 Re: Начало в пейзажната фотография
Автор: io_bs   
Дата:   21-05-18 02:46

Здравей. За начало ползвай Д7000 с китака. Купи си статив за 100-200 лв, филтрите не са задължителни, но са полезни, ако целиш по-дълги експозиции. Нещо като ND8 или 64 за начало е добре - не са прекалено екстремни. Hoya е добра марка за филтри. Ако си купиш филтъра в по-голям размер, ще можеш да го ползваш и на други обективи чрез step-up пръстени.
Повечето си представят ултраширок обектив, като стане въпрос за пейзаж, и предполагам всички след мен ще започнат да ти хвалят точно такива. Истината е, че дългофокусните обективи са не по-малко ценни за пейзажи. Дори са по-лесни за употреба, защото ултрашироките изискват добре преценена композиция. Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Начало в пейзажната фотография
Автор: lord_kik   
Дата:   21-05-18 07:59

Грабвай Токина 11-16 и свиркай,да ще останат пари за статив,не препоръчвам китайски,а Manfrotto element е много добър статив на поносима цена.

Отговори на това съобщение
 Re: Начало в пейзажната фотография
Автор: asahi   
Дата:   21-05-18 10:38

Имаш достатъчно техника за добри пейзажи. Остава да идеш при тях, да ги видиш, да ги почувстваш и да изчакаш удобния момент да ги заснемеш.

Отговори на това съобщение
 Re: Начало в пейзажната фотография
Автор: quazimodo   
Дата:   21-05-18 11:38

Трябва ти свободно време, четене на много материали с географска и метеорологична насоченост, джипка или ендуро (сигурно може и със здрави туристически обувки да стане) за достигане на по-отдалечени и труднодостъпни места. Наличната техника ти е напълно достатъчна не само за начало[beer].

Отговори на това съобщение
 Re: Начало в пейзажната фотография
Автор: victory13   
Дата:   21-05-18 12:21

Техниката е абсолютно достатъчна.
Инвестирайте във филтри, като по-полезно би било да е система, примерно Кокин-П като по-бюджетна. Не е вярно, че филтрите не са нужни за пейзажи, напротив, задължителни са.
Другото задължително е статив, като в павилиона, синтезиса, динафос е пълно с предложения... просто си избирате [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Начало в пейзажната фотография
Автор: uri64   
Дата:   21-05-18 13:24

+1

Отговори на това съобщение
 Re: Начало в пейзажната фотография
Автор: RHCP   
Дата:   21-05-18 13:31

Според мен основното е динамичния обхват на сензора и шум при изсветляване на тъмните участъци.

Филтри ала бала помагат, но второто най-важно нещо (след съдържанието на кадъра) е динамиката.

В профила ми има снимки главно с пентакс К5 (в момента струващ към 400 лева на старо), ако искаш можеш да ги видиш за да добиеш представа.

В момента снимам със сони А7 и 24мм 1.4, но не мога да кажа, че е значително подобрение... [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Начало в пейзажната фотография
Автор: PolarBear   
Дата:   21-05-18 13:37

И аз бих казал, че наличната техника е достатъчна за да започнеш. Затова бих предложил малко по-различен подход.

Тъй като от пейзаж до пейзаж и от фотограф до фотограф разликата е голяма, започни да снимаш и лека-полека ще видиш какво не ти достига. За твоите пейзажи и за твоя стил конкретно. И тогава пак може да се върнам в темата, с въпроси от типа "препоръчайте светъл обектив в диапазона 100-135 мм" или "хубав поляризационен филтър 68 мм до 120 лв"...т. е. нещата, които сам си усетил, че са ти липсвали при снимане...

Тогава и отговорите ще са по-точни и полезни.

Успех!

[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Начало в пейзажната фотография
Автор: io_bs   
Дата:   21-05-18 13:58

> Не е вярно, че филтрите не са нужни за пейзажи,
> напротив, задължителни са.

В началото на фотографското си развитие се бях зарибил да си направя комплект от филтри. Първо купих CPL, после ND8, а по-късно - и ND400. Поляризационния почти не съм го ползвал оттогава, неутралните видяха малко повече употреба, но пак не толкова съществена. Освен че си е занимавка поставянето и стакването им, добавят цветни оттенъци (особено ND400), които са трудни за премахване. Аз лично избягвам филтрите, освен ако не са наложими, за да постигна по-дълга скорост.
А може би пък имаш предвид градиентни филтри, които са били дефакто задължителни по време на лентовата епоха. Е, днес не са. Много по-лесно е с бракетинг да направиш 2-3 кадъра, които да сглобиш после. Освен ако не снимаш морския хоризонт и нямаш големи камъни или друг пречещ елемент, градиентите никога не съвпадат с чупките на хоризонта, планини, брегове и т.н. [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Начало в пейзажната фотография
Автор: marves   
Дата:   21-05-18 14:01

Ако искаш да си напълно подготвен за всеки кадър в планината, трябва първоначално да запишеш фитнес няколко месеца, за да не издъхнеш с мъкненето на фотораницата.

Отговори на това съобщение
 Re: Начало в пейзажната фотография
Автор: zazoman   
Дата:   21-05-18 14:01

Мерси много на всички за полезните коментари.Мисля като за начало да си взема статив и няколко по евтини филтъра и след това да поснимам малко с 18-55 и тогава ще видя за обективи.

Отговори на това съобщение
 Re: Начало в пейзажната фотография
Автор: batsali   
Дата:   21-05-18 14:19

Трябва ти най-вече мерак и светлина. Филтри и тънки сметки идват после. Гледай много чужди снимки за вдъхновение и тренировка на окото.

Отговори на това съобщение
 Re: Начало в пейзажната фотография
Автор: Nenov   
Дата:   21-05-18 14:46

Добри познания по Фотошоп. Ако погледнете на добрите пейзажисти суровия файл и крайната фотография, ще разберете.

Отговори на това съобщение
 Re: Начало в пейзажната фотография
Автор: al.popoff   
Дата:   21-05-18 14:48

Не че съм някакъв капацитет, но би те посъветвал да не купуваш евтини филтри. Среден ценови клас - може би, но не и евтини. Оцветяват страшно много и добавят разни отражения, които после нямат махане от кадъра. Отделно, че рядко има нещо, което можеш да постигнеш с ND филтър, но не и с бракетинг. Инвестирай в наистина добър статив. Вземи дистанционен спусък и използвай Mirror up режима. Разликата в остротата на кадъра може да бъде поразяваща.

Отговори на това съобщение
 Re: Начало в пейзажната фотография
Автор: ivjordan   
Дата:   21-05-18 16:47

7-8 години ползвах Никон Д90 с 18-105 + 35/1,8 + Сигма 10-20. Преди година-две взех Тамрон 17-50/2,8 и от тогава почти не слиза от тялото. По-късно взех и Д7200, та сега Никона + Тамрона са ми основната комбинация. Ползвам и градиенти Кокин П серия. Статив - Кулман Магнезит.
Тежичко е за носене по баирите, но безогледалната система не е значително по-лека, доколкото основната тежест идва от статива, филтрите, батериите и т.н., които ще са същите и на безогледалката.
Най-важното е светлината, интересната локация и ранното ставане или късното прибиране, според това дали целиш залез или изгрев. В тоя ред на мисли, челник, топли дрешки, обувки и ръкавици също са задължителни. И храна и топли напитки в термос.
Абе, пейзажът е главно много ходене и много късмет с времето. Техниката не е чак толкова важна.

Отговори на това съобщение
 Re: Начало в пейзажната фотография
Автор: nyamago   
Дата:   21-05-18 16:51

И аз още се уча, та някой да поясни, че не разбрах:

Кои именно филтри са абсолютно задължителни за всякакъв пейзаж? [smilie11] [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Начало в пейзажната фотография
Автор: uri64   
Дата:   21-05-18 17:22

Е чак пък абсолютно задължителни...много зависи от това какво и къде снимаш.....примерно ако искаш да имаш пухени водопади, рекички и прибой, както и размазани облаци - the big stopper (неутрален филтър с 10 стопа) или поне по-малкото му братче...иначе по-универсален е неутрален-градиентен с размита граница между светлата и тъмната област и с разлика между двете от порядъка на 2-3 стопа.



Публикацията е редактирана (21-05-18 17:22)

Отговори на това съобщение
 Re: Начало в пейзажната фотография
Автор: nyamago   
Дата:   21-05-18 17:45

Не искам да имам пухени рекички, не съм особен фен на клишетата. Винаги са били лош вкус, а тази година вече са и демоде.

А тоя градиентния - ще ме задължава ли да кадрирам хоризонта винаги в средата? Или модерните държатели имат плъзгачи да го нагласям на 1/3 (както пише в буквара) или пък 80% небе - 20% земя, както аз харесвам? Или пък има комплекти с всички пропорции на тъмно и светло?

А има ли за неравен хоризонт с високи баири - та затъмнената част да се повдига където е тъмният връх? А ако върховете са два - има ли градиенти като камила?..

Питам само [smilie11] [smilie8]



Публикацията е редактирана (21-05-18 18:15)

Отговори на това съобщение
 Re: Начало в пейзажната фотография
Автор: digitalpr   
Дата:   21-05-18 18:13

Аз не съм професионален фотограф, но пък за сметка на това пътувам доста и снимам предимно пейзажи от доста години. Според мен няма такова нещо като абсолютно задължителни филтри, а техниката ти бих казал е достатъчна. Много по-важна е дестинацията. Как да кажа... с каквато и техника да се кача на Витоша, пак ще направиш по-добра снимка от мен ако си в Хималаите :) Апарата ти не е лош, а 18-55 е ОК за пейзажи.

Отговори на това съобщение
 Re: Начало в пейзажната фотография
Автор: marves   
Дата:   21-05-18 18:28

С неутрален филтър няколко стопа можеш да накараш туристическите дестинации пълни с хора да се обезлюдят в кадъра. И с бракетинг и фотошоп става, но е играчка. Също могат да се получат призрачни търсени ефекти на размазване на движение - пешеходец, автомобил. За пухените води може и само бракетинг в повечето случаи.

Поляризатора е готин за предметна фотография - премахване на отражения от обекти, автомобили, очила и аксесоари при модна фотография... с пол.пейзажите бързо се наситиха хората (както с HDR, алелуя отмина тази мазня). Синьото и зеленото се постигат и с плъзгачи в RAW, а избистрената вода по-често седи като дефект и сливане на цветния тон с околната растителност.

Градиентните филтри ъъмм... сериозните фотографи и по лентово време са правили градиентни маски директно на филма при проявяване, ако не се бъркам. С дигитален апарат щракваш два кадъра и си готов да си рисуваш как ти е кеф след това на компютъра, не се занимаваш със завиване на държачи, чистене и нагласяне на филтър, статив, ръчни контроли...

Отговори на това съобщение
 Re: Начало в пейзажната фотография
Автор: batsali   
Дата:   21-05-18 18:29

Пейзажите също така не са само реки, водопади и слънца близо до хоризонта. Някои пейзажисти хващат дивото в лошо или динамично време, щото е по-интересно откъм светлина.

Отговори на това съобщение
 Re: Начало в пейзажната фотография
Автор: uri64   
Дата:   21-05-18 18:39

nyamago написа:


> А тоя градиентния - ще ме задължава
> ли да кадрирам хоризонта винаги в
> средата? Или модерните държатели
> имат плъзгачи да го нагласям на 1/3
> (както пише в буквара) или пък 80%
> небе - 20% земя, както аз харесвам?
> Или пък има комплекти с всички
> пропорции на тъмно и светло?
>
> А има ли за неравен хоризонт с
> високи баири - та затъмнената част
> да се повдига където е тъмният
> връх? А ако върховете са два - има
> ли градиенти като камила?..
>

Точно за тия цели са градиентните без рязка граница светло/тъмно. Можеш да си ги местиш нагоре-надолу (съответно наляво-надясно) в държача, ако ползваш системи от сорта на Кокин и Лий –там филтрите са на държачи, а не се завинтват на резбата за филтри на обектива и да си преценяваш какво положение ти е нужно според видяното във визьора/дисплея. Бях чел някъде, че статистически най-често се случва разликата м-ду участъци с небе и земя да е от порядъка на 2-3 стопа и затова си имам такъв...да използвам любимото форумско оправдание за дълговременно вършене на някаква глупост - "от години си го ползвам и нямам никакви проблеми" [smilie5]. Много често ми се е случвало да го мъкна без да го ползвам, както и не малко пъти ми се е случвало да не съм го взел и след това да се попържам наум и на глас за това. Да, действието им може да се симулира в ACR, Шоп-а и Лайтрум в последствие, но някой път и това не помага. Принципно гледам да си имам един държач, поляризационен и градиентен с два три адаптера за различите обективи - побират се в съвсем малко чантенце, закачено на колана и не тежат грам.



Публикацията е редактирана (21-05-18 18:44)

Отговори на това съобщение
 Re: Начало в пейзажната фотография
Автор: nyamago   
Дата:   21-05-18 19:09

Знам всичко за филтрите. Играл съм си с разни още по лентово време, даже имах и един градиентен Coquin (Cokin) - цветен (тогавашната луда мода, еквивалент на сегашните памучни водопади, беше кафяво небе и се търсеха 'пушени' градиентни филтри; и досега го има като дигитален ефект в Nik и всевъзможни мобилни апове). Много снимки съм правил с 'прости' едноцветни филтри на резба -жълт, оранжев, понякога жълтозелен. На ЧБ филм, разбира се.

И сега имам цяло чекмедже филтри, но никога не ги ползвам. Много рядко нося няколко при пътуване - и пак не ги ползвам. Сигурно затова пейзажите ми нищо не струват [smilie2] Трябва да почна да снимам с филтри, може да завалят награди? Също понякога се питам с какви филтри е снимал Ансел Адамс планинските си кадри преди Жан Кокен да измисли кич-филтрите си? (Ами засенчвал е под увеличителя, доколкото знам - затова има градиенти И като камила ; )

Зададох идиотските си въпроси в отговор на категорични изхвърляния, като горния съвет даден на начинаещия:

"Не е вярно, че филтрите не са нужни за пейзажи, напротив, задължителни са..."

Ами НЕ СА задължителни, беше много по-просто да напиша, но исках някой да се замисли дали са задължителни и защо не са.

= = = = =

Виж, за стативите съм съгласен, че са много важни и за тях наистина съжалявам, че не ги нося и ползвам. Аз не съм никакъв пример за други, но за себе си съзнавам как осезаемо губя острота от несигурните си ръце и как не мога да набера друга комбинация от бленда и скорост, защото последната идва твърде бавна за без статив... Но дори и стативът НЕ Е задължителен за добра пейзажна фотография. Има безброй пейзажни шедьоври, заснети от ръка.

Нека да не бъдем толкова радикални като религиозни фанатици и вместо 'абсолютно задължително' при съвети към начинаещ, да казваме 'желателно' или поне 'препоръчително'. Точно както аз НЕ БИХ посъветвал 'в никой случай не ползвай филтри' или 'можеш да минеш и без статив'. Екстремизмът никога не води към добро.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Начало в пейзажната фотография
Автор: asahi   
Дата:   21-05-18 19:45

Разкарал съм отдавна всички филтри освен един поляризационен, който също не ползвам.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »