Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Къде си почиствате матриците?
Автор: metodiev_martin   
Дата:   23-04-18 20:59

Една много "популярна" тема, която в ерата на безогледалните апарати, мисля че става все по актуална.
Не ми се беше налагало да извършвам тази техническа процедура от има няма 5-6 години. Поразтърсих се в интернет и открих, че доста хора са започнали да предлагат въпросната услуга и все повече са почнали сами да си почистват сензорите. От доста време се предлагат разни флакони, спрейове, кърпички, писалки, гелове, шпатули, разтвори, помпи, компресори, разни тупфер клечки и какво ли още не, но така и никога не съм си купувал или пробвал да я чистя сам с предлаганите на пазара системи.
Нормално, че се натъкнах на немалко публикации в интернет, в които потребители споделят неуспешните си опити за почистване на сензора - нещо напълно нормално. Попаднах обаче и на не малко коментари, в които народа се оплаква от свършената/несвършената работа в "сервизите". Едни са си взели апаратите с по-мръсни сензори, отколкото са били; други са си ги взели с недопочистени сензори, един се хвалеше че си е взел апарата със светли петна по матрицата - и тук повтарям става въпрос за сервизи, които официално предлагат въпросната услуга.
Има ли от вас все още НЕентусиасти, които си носят апаратите за почистване на матриците някъде "на майстор" (и къде) или вече болшинството експериментира само с почистването.

Отговори на това съобщение
 Re: Къде си почиствате матриците?
Автор: kvakioh   
Дата:   23-04-18 21:13

Зентекс може да прозвучи малко преповтаряно.
Иначе не е проблем сам, само да се научи човек.
На запад струват доста пари и дори се чака с час и дата понякога...

Отговори на това съобщение
 Re: Къде си почиствате матриците?
Автор: iliyanb   
Дата:   23-04-18 21:14

Аз съм чистил само при Деков. Нущата са ок.

Отговори на това съобщение
 Re: Къде си почиствате матриците?
Автор: stef7   
Дата:   23-04-18 21:16

Вече се писа няколко пъти: Стемарк (сервиза на Сони в София) предлага подобна услуга за 20лв-25лв ако не ме лъже паметта. Има много добри отзиви за този сервиз. Работят качествено и може да им се довериш. Давал съм им веднъж да чистят моята камера - доволен съм нямам забележки.


Отговори на това съобщение
 Re: Къде си почиствате матриците?
Автор: stef7   
Дата:   23-04-18 21:46

Зентекс ако още работи също ще свърши качествено работата и може да му се довериш. Но последно писа във форума че не работи. Може да се пробваш да му се обадиш след обяд.

Ако матрицата не се замърсява бързо и лесно е най-добре да дадеш да ти я почистят.

Безогледалките обаче, особенно Full Frame на Сони са пословично зле със замърсяването на матрицата. Понеже са цели 25мм по-близо до байонета и няма огледало. Така че ако снимам с такава винаги си нося нещо за чистене, не знам просто кога ще се появи петно и ще има ли къде да го почистя. Един два пъти ми се е налагало да си го чистя сам.

Има един два метода които работят наистина. Този със специална четка и кърпичка намокрена със специално почистващо вещество (Swab) и после суха такава върши работа и чисти доста добре. И не е труден за изпълнение.

Тия SWABs ги има по нашите фотомагазини а и навсякъде по света.

На едно две места четох че Сони използват материалите на ето тази фирма:

http://photosol.com/


Те дават 100% гаранция че няма да има проблеми със сенсора. Въобще тяхните ги хвалят много и мисля един ден да си поръчам.
На сайта на тази фирма има видеа как се чисти сенсора с тези Swab.

Бачо Philip Bloom описва друг метод дето използват една четка с нещо като специално желе на края. Той твърди че върши работа. Четката е бая скъпа и никога не съм пробвал този метод. Но на който му е интересно да гледа:
https://www.youtube.com/watch?v=dqLjWdcZ-HU



Отговори на това съобщение
 Re: Къде си почиствате матриците?
Автор: metodiev_martin   
Дата:   23-04-18 22:21

наясно съм с всички методи, не искам да правя антиреклама на никой, като го споменавам, че не си е свършил работата, защото от сензор до сензор и от замърсяване до замърсяване има разлика. Отделно оценката за "почистването" е доста субективна. За един ще е ок, друг ще мрънка. В Стемарк след почистване, мой познат си връща алфата още два пъти защото в единия ъгъл първия път имало петно, втория път в съседния - в крайна сметка му го почистиха де.
Днес се чух с Ники (Зентекс) и обсъдихме, че за разлика от старите апарати, новите фф матрици са доста "по-тегави"/особено на алфите. Отделно лол пас филтрите вече не се продават отделно както едно време. За апарат, който искам аз да чистя филтъра върви с матрицата и цената е космическа. и преди съм чистил при него, не съм имал проблеми, просто той (и може би с право) казва, че не може да гарантира, че няма да причини нещо на матрицата. Като човек изчистил хиляди матрици, най-вероятно отново ще му се доверя, но ми бeше интересно и другите да споделят опита си.
Прашинките пир мен са основно по краищата и най-вероятно няма да се наложи "мокро почистване", но като се замисля, на този етап не бих рискувал сам да чиста матрицата. Някак има една психологическа граница, която не ми позволява [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде си почиствате матриците?
Автор: quazimodo   
Дата:   23-04-18 22:49

Максималната цена на мой фотоапарат е около 200 лева, та по тоя повод нямам никакви бариери - ни психологически, ни физиологически [smilie18] [smilie18] [smilie18] [beer] !


Отговори на това съобщение
 Re: Къде си почиствате матриците?
Автор: iasen2   
Дата:   23-04-18 22:54

Внимавайте какво правите, щото на апаратите с хибриден фокус сензорите за фазоф фокус са на матрицата и като ги зацапате не знам как ще фокусирате.......

Отговори на това съобщение
 Re: Къде си почиствате матриците?
Автор: stef7   
Дата:   24-04-18 00:10

Сенсора рано или късно се запрашава и човек иска или не иска трябва да го почисти.

Някои камери вече нямат Low Pass Filter но това не означава че пред сенсора няма защитно стъкло. Има. За Сони камерите има една фирма https://kolarivision.com, която сменя това защитно стъкло с по-тънко за да няма замазването което се получава от някои широкоъгълни телеметрични обективи по краищата на кадъра когато се ползват на Алфа А7 камерите. Защитното стъкло на Сони е доста дебело. Значи щом те могат да ти сменят това стъкло и Сони могат да го сменят. Т.е. сенсора никога няма да се надраска, ще се надраска само предпазното стъкло пред него.

Моя опит е че добро почистване на сенсора се получава единствено с мокрия метод. Нищо друго не може да изчисти някои от по-упорите прашинки. И ако се ползват материалите на PhotoSol, риска от проблеми при почистването е минимален.


Отговори на това съобщение
 Re: Къде си почиствате матриците?
Автор: ZENON   
Дата:   24-04-18 01:27

От години си чистя моята и на приятели матриците и мирърбокс-а (ако има мирър :D) с прахосмукачка за целта (което е безконтактно на практика).
Така в голям процент от случаите с един сеанс се приключва.
Ако този начин не доведе до желания реултат се минава на мокър вариант разбира се. Но в 90% от случаите не е нужно да се "чегърта" ЛПФ.

Отговори на това съобщение
 Re: Къде си почиствате матриците?
Автор: deerstalker   
Дата:   24-04-18 08:11

В дома е най сигурно. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде си почиствате матриците?
Автор: kvakioh   
Дата:   24-04-18 08:25

Ако е в София, скоро ще чистя един А7R и може да покажа как е с едни от най-добрите продукти за целта.

Отговори на това съобщение
 Re: Къде си почиствате матриците?
Автор: vladod   
Дата:   24-04-18 19:46

PhotoCafe и персонално Джъмбо са един отличен избор [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде си почиствате матриците?
Автор: Eld1abl0N3gr0   
Дата:   24-04-18 20:49

Колеги, днес ми се обади приятел с въпрос дали може да се почисти сензора на сапунеркта му. Някакъв стар lumix. Извършват ли подобни услуги в сервизите и по-конректно в Бургас? Мерси предварително.

Отговори на това съобщение
 Re: Къде си почиствате матриците?
Автор: krist   
Дата:   26-04-18 12:03

Това, че безогледалките събирали повече прах има ли някъде по-ресиозна статистика - примерно lensrentals или нещо подобно?

Отговори на това съобщение
 Re: Къде си почиствате матриците?
Автор: stef7   
Дата:   26-04-18 12:56

Не съм попадал на такава статистика. Имам личен опит и съм попадал на много други с подобен.

@ZENON - Това с прахосмукачката е малко екстремнно, но каква прахосмукачка използваш ? Имам и ползвам почистваш комплект който е нещо като мини прахосмукачка но е с флакон с газ под налягане който използват обикновено за продухване в механиката. За да е сигурно че въздуха и средата са чисти.


Отговори на това съобщение
 Re: Къде си почиствате матриците?
Автор: Mogila   
Дата:   26-04-18 12:58

Веднъж на няколко години я продухвам с духалка. Това работи към момента безотказно. Обективи сменям всеки ден по няколко пъти.

Отговори на това съобщение
 Re: Къде си почиствате матриците?
Автор: denkich   
Дата:   26-04-18 13:01

Сервиза ба никон читав ли е?

Отговори на това съобщение
 Re: Къде си почиствате матриците?
Автор: ZENON   
Дата:   26-04-18 15:19

@stef7
с малък дебит, еквивалентен на този като с флакона.
Газа от флакона се използва за да "увлича" въздуха от тръбичката, която ползваш за засмукване на боклука.
Няма нищо общо с чистотата това.

От няколко години чистя доста матрици, мирърбоксове, фокусни екрани и обективи на приятели и това с флакона ще им излиза скъпо, а резултата е един и същ :)

Преди да почна да го правя на други хора, това съм си го изпитал на собствените фотоапарати... Няма как да прилагам нещо на чужда техника, ако не е изпитано/проверено [smilie3]



Публикацията е редактирана (26-04-18 15:20)

Отговори на това съобщение
 Re: Къде си почиствате матриците?
Автор: Xizario   
Дата:   26-04-18 15:30

Това с пахосмукачката можеш да го разправяш на 1 април само. Сега не е много подходящо.

Отговори на това съобщение
 Re: Къде си почиствате матриците?
Автор: Бармалей   
Дата:   26-04-18 15:39

текст А бе, може прахосмукачки да нема, ама смукопръскачки есть[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде си почиствате матриците?
Автор: krist   
Дата:   26-04-18 16:02

Да си кажа и аз: опитвал съм с флакон на Green Clean, който създава вакуум и смуче праха навън - резултатът беше - още повече прах вътре. Опитах и с мокра шпатула на Green Clean, и се наложи спешно да посетя Профайлд. Откакто съм с ФФ Никон, чистя при тях, справят се добре, но много вдигнаха цената - последния път беше 40 лв. Междувременно си купих духалка Rocket Blower и с нея разредих ходенията до сервиза само за когато се налага мокро почистване. Mogila, на какво тяло е това?

Отговори на това съобщение
 Re: Къде си почиствате матриците?
Автор: ZENON   
Дата:   26-04-18 16:14

@Xizario и останалите специалисти.
Предполагам, разбирате от футбол, политика, атомна физика и биомеханика точно толкова, колкото и от материята по която давате мнение. [smilie7]
Хайде, нека всеки говори за това, от което разбира...

Отговори на това съобщение
 Re: Къде си почиствате матриците?
Автор: Mogila   
Дата:   26-04-18 16:19

krist На Канон 6Д.

Отговори на това съобщение
 Re: Къде си почиствате матриците?
Автор: Mytronix   
Дата:   01-05-18 15:19

Моите сам си ги чистя [smilie3]. За последните 5 години не съм имал проблеми [smilie3]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »