Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Re: Къде си почиствате матриците?
Автор: petervassilev   
Дата:   01-05-18 17:22

Почистам със засмукване с тръбичка/шлаухче. Използвам този метод и в полеви условия, винаги си нося шлаухчето в чисто пликче в чантичката.

Върху единия край на тръбичната навивам (и по този начин удължавам тръбичката) фина фотопочистваща хартия (от стари комплекти за почистване на обективи), а другият край – в устата. Правя това в зоните на сензора, където се виждат прашинки, като евентуален лек контакт на фината и неотделяща власинки хартия с повърхноста на сензора досега не е създавал проблем и не е оставял следи.

Освен от снимките (напр. на небето при макс. затворена бленда на нормален или телеобектив), местоположението на прашинките се забелязва лесно и с невъоръжено око, благодарение на интерференчния ефект на тънкия слой над сензора – гледа се под ъгъл или с лупа.

Духалката също върши работа, но при ниска влажност на въздуха или силна струя самата въздушна струя наелектризира допълнително диелектрика върху сензора и често там полепват нови частици. Тогава повтаряме и потретваме – ефектът е спорадичен, но обикновено духалката върши работа. Важно е духалката да се използва при достатъчно висока влажност на въздуха (поне 60%, не в стая с работещо отопление), за да стане от първи или втори път.

Ако обаче сте духали с уста върху сензора и сте го наплюнчили, или ако върху сензора има петна (а не прашинки) от някакво замърсяване, най-разумното решение е професионално мокро почистване в сервиз, освен ако не сте достатъчно сръчни да почистите сами. След това върху почистения сензор отново ще се появяват прашинки, но ще знаете как да ги отстраните, ако изобщо ви пречат.

Извинявам се за отклонението - писал съм не "къде", а как си почиствам ...

Отговори на това съобщение
 Re: Къде си почиствате матриците?
Автор: tycoon   
Дата:   02-05-18 13:37

Един кит за почистване от АлиЕкспрес струва 5$.
С него почисваш около 20 пъти.
Няма нищо страшно.

Отговори на това съобщение
 Re: Къде си почиствате матриците?
Автор: Сърфиста   
Дата:   08-05-18 01:00

Здравейте,
При всички случай преди чистене бих си направил тестов кадър за да видя има ли изгорели пиксели в последствие.
Системите с шпатулките не ги харесвам, поне докато не измислят държач който независимо от външния натиск да осигури еднакво усилие по целия ход.
Идеята с прахосмукачката ми хареса, вакума е сериозен и бих пробвал.
Впространства където се търси обезпрашеност най-доброто е да се създаде надналягане. надявам се производителите да го измислят.
Някой пробвал ли е с ултразвук?

Отговори на това съобщение
 Re: Къде си почиствате матриците?
Автор: Ivodam   
Дата:   08-05-18 07:36

ZENON написа:

> От години си чистя моята и на
> приятели матриците и мирърбокс-а
> (ако има мирър :D) с прахосмукачка
> за целта (което е безконтактно на
> практика).
> Така в голям процент от случаите с
> един сеанс се приключва.
> Ако този начин не доведе до
> желания реултат се минава на мокър
> вариант разбира се. Но в 90% от
> случаите не е нужно да се "чегърта"
> ЛПФ.


Здравей, би ли пуснал един линк да видим за каква прахосмукачка става дума? Предполагам, че е нещо малко, подобно на прахосмукачките за почистване на клавиатури, ма нека видим все пак.

[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде си почиствате матриците?
Автор: rossen76   
Дата:   08-05-18 08:49

Здравеите , при мене мисля че матрица не ми се замърсявала но ми се замърсява едно като полупрозрачна пласмаса дето имала спори и винаги ми я сменят с нова не могла да се почисти

Отговори на това съобщение
 Re: Къде си почиствате матриците?
Автор: petervassilev   
Дата:   08-05-18 18:31

Според мен, при избора на начин на почистване на сензора би помогнала информация или идея какво точно е замърсяването. Например, микростружките при честа смяна на ръчнофокусни обективи и преходници (както се случва при мен) обикновено попадат върху сензора под действието на гравитационни сили, докато държим тялото обърнато нагоре. Тези частици обикновено са по-големи, падат при вибрационо почистване и не са сериозен проблем, ако върху тях не са полепнали смазочни материали от обектива.

Петната от смазочни материали и най-общо “адхезивните” замърсители очевидно не могат да бъдат отстранени ефективно с въздушна струя, т.е продухване или засмукване. Такива замърсявания на сензора са по-редки и се дължат предимно на неправилна реакция на фотографа, напр. духане (т.е. плюене) върху сензора или използване на неправилно смазани обективи. В такъв случай би помогнало мокро почистване или специално адхезивно тампонче.

Най-често върху матрицата се появяват само прашинки, които се задържат единствено от електростатични сили. Борбата с електростатичните сили е най-трудна, защото в бокса на сензора е пълно с диелектрици (покрития, слоеве над сензора …) и постоянно протичат ел. процеси в самия сензор. Тези прашинки обикновено са най-много по периферията на сензора, където електростатичното поле е най-силно. Всяка конвекция на въздуха – издухване или засмукване – наелектризира допълнително диелектричните повърхности в бокса, особено ако се духа/засмуква много мощно и със сух въздух.

Според мен след едно основно мокро почистване, отстраняващо петна и натрупал се през годините фин прах, който не пречи видимо на снимките, може месеци и дори години наред да се прилага безконтактно чистете, до евентуалната поява на петна от “мазни” обективи или адхезивни частици от разпадащи се трансмисии и др. компоненти на обективите. След мокрото почистване неизбежно ще се появят нови “електростатични” прашинки, на практика веднага. За мокрото почистване е необходим опит и сръчност, защото има опасност от пренос на замърсяване от зоните около сензора към самия сензор. Професионалистите, които чистят ежедневно, естествено се съобразяват и с вида на покритията над сензора.

Отговори на това съобщение
 Re: Къде си почиствате матриците?
Автор: ZENON   
Дата:   08-05-18 22:59

petervassilev,
никога не дръж тялото с дупката нагоре (както и обективите със задната леща) когато сменяш каквото сменяш. При смяна гледай тялото да е с дупката надолу, по този начин минимизираш риска от попадане на боклуци върху матрицата.

Отговори на това съобщение
 Re: Къде си почиствате матриците?
Автор: petervassilev   
Дата:   09-05-18 01:53

@ ZENON

Абсолютно си прав.
Но повечето ми обективи са по-ценни (поне за мен) от евтините безогледалки, които използвам, затова нарушавам правилото - за да е по-безопасно за обектива, а не за сензора.

Освен това, във всички преходници съм поставил диафрагми с правоъгълни отвори, така че около 75-80% от отвора е защитен (правоъгълничето 3:2 е в средата, с размер, съответстващ на фокусната дължина на обектива).

Първоначално, преди години, поставих тези диафрагми от безопасен пеноматериал (тънки подложки за компютърни мишки) в преходниците, за да избегна огромното светлино петно на изображението извън кроп-сензора и съответните отражения от тези повърхности на бокса в посока към задната леща на ръчнофокусния обектив. После установих, че оптичният ефект е минимален и се забелязва само при някои от най-широкоъгълните стари обективи. Но също така забелязах, че при смяна на обективи тази допълнителна диафрагма с прозорче помага да се избегне замърсяване и затова смело сменям обективите по неправилния начин - с отвора нагоре.

Преходниците с оптични "концентратори" (focal reducers) също осигуряват някаква защита от замърсяване на сензора.

Отговори на това съобщение
 Re: Къде си почиствате матриците?
Автор: stef7   
Дата:   09-05-18 11:05

@petervassilev - Благодарности за идеите и размислите по повод чистенето. Казаното от теб в общи линии съвпада до голяма степен с това което чета по други места.

Базирайки се на твоите коментари + статията на Brian Smith, която е насочена предимно към сони безогледалките
5 simple steps camera sensor cleaning

+ сайта на един от сериозните производители (За съжаление продуктите им са прекалено скъпи).
http://www.visibledust.eu/

Реших да приложа следния подход:

I част - Превенция
1. Стъпка - как на намалим вероятноста от прахови частици.Има изследване на въпросните visibledust което твърди че сенсора се замърсява основно от частици и прах вътре в камерата. Затова съветват грижливо да се почиства байонета от страна на обективите и камерата.
https://www.youtube.com/watch?v=DqO52glRN8I

Philip Bloom съветва също по вътрешната страна на капачките на обективите да се слага някаква лепяща материя за да улавя един вид праховите частици и пази байонета на обектива максимално чист.
Ако може да се намери някакъв електро статичен материал това също би било интересно решение.

Плюс стандартните съвети да се сменя обектива бързо и сенсора да е наклонен надолу или леко надолу.

II Част - Чистене
2. Използване на някаква форма на смукателно устройство - по-добро решение от чистенето с въздух под налягане (blower). Идеи и описание от колегите petervassilev и Zenon.
Използвам комерсиално решение на подобен принцип
green clean sensor cleaning system

3. Използването на електростатична четка. Ако се приеме че основната причина за натрупването на прахови частици e някаква форма на статично електричество по сенсора, което ги привлича, то тази четка е разумен подход. И по това което чета изглежда дава резултат. Има по-евтин китайски варианти от тази в статията на Brian Smith която смятам да пробвам. Алтернатива са Gel Stick но за съжаление са скъпи.
Movo MV B100 Motorized Ultrasonic Brush

4. Чак накрая ако нищо не помогне, мокро чистене с препаратите за които писах.

Според статията на Brian Smith ако първите стъпки се изпълнят както трябва в 99% от случаите не се налага да се прибягва до мокро чистене. Което съвпада с твоите изводи.

След 2-3 месеца ще докладвам дали и как този подход работи.


Отговори на това съобщение
 Re: Къде си почиствате матриците?
Автор: victory13   
Дата:   09-05-18 21:56

крушата така или иначе е с двойно действие [smilie3]

ако пригодя накрайник/мека четка на филипса /четка за зъби/, няма ли да стане ултрасоник [smilie8]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »