Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Макро обектив за начинаещ Канонец ?
Автор: flac   
Дата:   21-01-18 21:32

Здравейте, и хубава вечер Ви желая !

Накратко - снимам със сапунерка с ръчни настройки.

Дошло е време ( след 5-6 месеца ) да си избирам Канонски Макро обектив.

Кой ще ми препоръчате ?

35 Macro IS, или EF-S 60 без стабилизация ?

Питам само за тези 2-та, щото са "бюджетни".

Най-важното за което питам е Фокусната дължина и как се държат 2-та...

Лаьова имат един 2:1 - някой има ли впечатления от него ? Ако - да , нека сподели...

MP-65 ще се купува, но не искам да наглея - опит нямам - 0-ла.

Ще се закачат и макро пръстени с потвърждение на фокус и бленда - забравих да спомена...


Благодаря следварително !


Отговори на това съобщение
 Re: Макро обектив за начинаещ Канонец ?
Автор: lamerko   
Дата:   21-01-18 21:36

Защо не помислиш за 100/2.8? Малко повечко е, но оптически е като стабилизирания (с червената лентичка) и втора ръка излиза понякога изгодно.

Отговори на това съобщение
 Re: Макро обектив за начинаещ Канонец ?
Автор: flac   
Дата:   21-01-18 21:51

"lamerko" - то е ясно, че обектива е чук..., но..

ПЪРВО ТРЯБВА ДА СЕ НАУЧА ДА СНИМАМ И ДА СВИКНА С "ДСЛ-ара".

Ще се купува това:

Канон 80д + 18-135 Nano

3 ръчни светкавици Годокс или Юнио + допълнителни тригери, стативи и прочее = 1200 лв.
Статив и 3-позиционна + макро шейна - 1000 лв
50 батерии и 2 зарядни си ги купих за 200 лв. от Л%ДЪЛ :):)

Е... станаха много кинтите... - бюджетното NANO - да свикна с фокусната дължина и едно МАКРО за разкош !

Отговори на това съобщение
 Re: Макро обектив за начинаещ Канонец ?
Автор: flac   
Дата:   21-01-18 22:01

Важно е забравих... - ще се снимат главно статични обекти с Макрото - движещи се почти - не...

Перспективата между 35 и 60 мм как ще е ? - наистина нямам представа...

Сапунерката ми, макар и с изцяло ръчни настройки - скача от 20-на 50 и после на 90 мм - супер тъпо..., а е Канон за 360 лв. д%%ба...

Отговори на това съобщение
 Re: Макро обектив за начинаещ Канонец ?
Автор: asahi   
Дата:   21-01-18 22:10

Перспективата не зависи от фокусното разстояние, а от снимачната дистанция.

Колко са ти едри обектите?

Отговори на това съобщение
 Re: Макро обектив за начинаещ Канонец ?
Автор: D_Ave   
Дата:   21-01-18 22:13

flac, виж насекомото в профила ми, задоволително ли ти е като качество на макрото?

Отговори на това съобщение
 Re: Макро обектив за начинаещ Канонец ?
Автор: marvesss   
Дата:   21-01-18 22:21

Щом спомена Laowa-та, значи си готов и за ръчнофокусен?
Е, тогава възможностите скачат 10х. Пък и ръчнофокусен обектив е за предпочитане, ако ще се снима от статив - той има по-голям ход на фокус гривната и се фокусира далеч по-лесно и по-прецизно, отколкото с автофокусен обектив в ръчен режим. Автофокус в макро се ползва примерно при снимане на живи насекоми от ръка (но с придобиване на опит става и с ръчнофокусен). Ако това е целта, то тогава обективът трябва да има стабилизация - не е пожелателно, а почти задължително условие.

Хубаво е да споделиш какво макро ще снимаш - живи насекоми ли, "препарирани" глави на насекоми, или по-големи предмети? Ползват се обективи с различни фокусни разстояния.

Отговори на това съобщение
 Re: Макро обектив за начинаещ Канонец ?
Автор: flac   
Дата:   21-01-18 22:31

ахи- едри
Както винаги - остроумен и полезен - 0-ла

Отговори на това съобщение
 Re: Макро обектив за начинаещ Канонец ?
Автор: marvesss   
Дата:   21-01-18 22:47

,,



Публикацията е редактирана (21-01-18 22:51)

Отговори на това съобщение
 Re: Макро обектив за начинаещ Канонец ?
Автор: flac   
Дата:   21-01-18 22:50

"marvesss" - благодаря за изчепателното мнение !!!

Ще снимам статични обекти 95%.

Не съм готов за нищо - опит имам само със Сапунерката, която прави "сносно" Макро...

Пак питам 35 мм IS, 60 еф-с, или Лайовата 60 2:1 ???? - Опит имам НУЛЕВ !!!

Логиката за Балък като мен клони към EF-S 35 MM. Нали ?

Отговори на това съобщение
 Re: Макро обектив за начинаещ Канонец ?
Автор: flac   
Дата:   21-01-18 22:55

EF-S 60 - най-големият му Фен е "Алдигрийн". Друг по-възторжен - не съм виждал...

А, за ef-s 35 macro - никой не е казал и дума...

Явно него ще си купя.. :):), ма 800 лв е д$$ба... що е толкова скъп... ???



Публикацията е редактирана (21-01-18 22:58)

Отговори на това съобщение
 Re: Макро обектив за начинаещ Канонец ?
Автор: flac   
Дата:   21-01-18 23:15

"D_Ave" - търся по- различно макро - твойто е ОК.

Питам за 35 макро и 60 еф-с - снимал съм ДСЛР не повече от 10 минути през живота си и...



Публикацията е редактирана (21-01-18 23:23)

Отговори на това съобщение
 Re: Макро обектив за начинаещ Канонец ?
Автор: aldygreen   
Дата:   22-01-18 00:38

flac написа:

> EF-S 60 - най-големият му Фен е
> "Алдигрийн". Друг по-възторжен - не
> съм виждал...

Ами как няма да му се кефя, като не съм го видял да ми сбърка фокус. За макро от ръка понякога го пускам на следящ фокус и се справя отлично. Става и за портрети, но не и за универсален обектив, много е дълъг.
Ако търсиш макро 1:1, 35мм има много малко предметно разстояние и ще има трудности при някои плашливи животинки. А за опасни животинки ползвам 55-250 STM, минималното предметно разстояние е 90см, при нужда слагам пръстени.
[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Макро обектив за начинаещ Канонец ?
Автор: D_Ave   
Дата:   22-01-18 07:18

flac питах те неслучайно и по-скоро имах предвид като острота на изображението. потърси в google plastic fantastic macro и ще ти излезе едно много добро и евтино решение - 100mm f3.5 и 1:1 макро с приставка която върви към самия обектив. намира се под няколко имена - Cosina, Vivitar и т.н., върши чудесна работа и като портретен обектив.

Отговори на това съобщение
 Re: Макро обектив за начинаещ Канонец ?
Автор: Pavlov   
Дата:   22-01-18 07:25

Автор: flac
Дата: 21-01-18 22:55
"EF-S 60 - най-големият му Фен е "Алдигрийн". Друг по-възторжен - не съм виждал..."

Ами - ето ме [smile] . Смея да твърдя, че Canon EF-S 60/2.8 USM macro е най-добрият макро обектив изобщо . Говорим за комплексна оценка. Тоест - освен оптичните качества взимам предвид удобството при работа, размерите и цената. Обективчето е много остро, с отлично цветопредаване, практически липсват изкривявания и хроматични аберации. Бърз, точен и тих автофокус, не се разтяга при фокусиране, малък, но относително тежък и стабилен. И на много достъпна цена. Честно, ако имах кропско канонско тяло, това щеше да е първият обектив, който щях да му купя.
Има само две забележки. Първата - щеше да е хубаво да има стабилизация [smile] . И втората - все пак е добре да се позатвори 1-2 бленди за макс. острота. Не че е лош и на най-отворено, за портрети става.
Ако искаш острота на f/2.8 - потърси Sigma 70/2.8 macro. Вече не се произвежда (май), но може да изскочи в някой базар. Обаче той има други недостатъци - разпъва се при фокус, няма FTM, моторът му е шумен и бавен. Освен това на най-отворено има гадни лилави аберации, които понякога трудно се чистят. Но като острота е "simply the best" . Пример - на 36 MP фулфрейм тяло, на най-отворена бленда.

Това, което написах, е лично субективно мнение. Крайното решение е твое. Има и много други възможности, някоя от които може да ти пасне по-добре. Гледам, че си се ориентирал към висок клас тяло, възможно е в перспектива да гледаш към фулфрейм. И ако макрото ти е важно - скачай направо на EF 100/2.8L USM IS macro. Да, скъп е, но си заслужава, и с течение на годините ще си оправдае парите.


Отговори на това съобщение
 Re: Макро обектив за начинаещ Канонец ?
Автор: Simbon4o   
Дата:   22-01-18 08:48

Моето мнение за макро винаги е било, че след 1:2 снимките с АФ за трудни, а за ДСЛР невъзможни. АФ на големи увеличения е ненужна екстра.

Има няколко неща, които трябва да си изясниш преди да се хванеш с макрото.

1. какво ще снимаш
2. как ще го осветяваш
3. с кой обектив

Горе долу са в този ред по важност. Иначе ще направиш масовата грешка - ще си купиш инструмент (защото някой казал, че е най-якия за целите ти), който после да се мъчиш да караш да снима каквото ти трябва без да е подходящ за целта.

Ако ще снимаш буби в естествена среда е едно, ако ще ги снимаш препарирани - друго. Бижута е едно, храна - друго... Тези неща са по-важни от това кой обектив има аберации, острота и колко струва.

Отговори на това съобщение
 Re: Макро обектив за начинаещ Канонец ?
Автор: Kalimas   
Дата:   22-01-18 09:55

Моите 5ст.
Първо си вземи пръстените, вече си ги споменал. После си поиграй 1-2 месеца с тях и 18-135 и ще решиш коя дължина ще ти е по-удобна и ти трябва. А и няма да имаш и "нулев опит"
П.П.
Ако редиш пръстени на макро обектив, може да ти се наложи почти да опреш предмета в челната леща, за да докараш фокус.[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Макро обектив за начинаещ Канонец ?
Автор: Mogila   
Дата:   22-01-18 10:30

EF-S 60 идеално за кроп тяло.

Отговори на това съобщение
 Re: Макро обектив за начинаещ Канонец ?
Автор: prosperity   
Дата:   22-01-18 10:49

Подкрепям последното мнение

Отговори на това съобщение
 Re: Макро обектив за начинаещ Канонец ?
Автор: sauron69   
Дата:   22-01-18 11:01

60мм е идеален за кроп. Особено пък и като се снимат неподвижни обекти, нужда от по голяма дължина няма. Единственият му недостатък е че е само за кроп.
Може обаче и да погледнеш за Тамрон 90мм макро, оптически е отличен, като изработка е по зле от канона. Цената му трябва да е в този рейндж. [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Макро обектив за начинаещ Канонец ?
Автор: Mogila   
Дата:   22-01-18 11:03

Ако имаше 60 мм и за фулфрейм, щях да си го взема веднага...

Отговори на това съобщение
 Re: Макро обектив за начинаещ Канонец ?
Автор: Тед   
Дата:   22-01-18 11:22

Най-евтин вариант - Canon EF 50mm 2.5 macro - около 300 лв. + Кенко 20 мм за 1:1.
По-рационален вариант - 100мм 2.8 Канон - старата версия. - 600 до 800 лв.
По-гъзарски - 10мм 2.8 Канон новата версия - супер цена и обектив.
За по-големи увеличения - прътени, конвертори 1.4, обърнати обвктиви и др.
За по-далечни обекти - 180мм Канон макро - скъп.
Снимал съм с 65мм Канон макро - 1:3 с ръка, след това е невъзможно, поне за мен. При по-големите увеличения първо мислиш за светлината.

Отговори на това съобщение
 Re: Макро обектив за начинаещ Канонец ?
Автор: aldygreen   
Дата:   22-01-18 12:37

Тед написа:

> При по-големите увеличения
> първо мислиш за светлината.

Това е важен момент, който често се пропуска. При големите увеличения и снимки от ръка е крайно желателно използването на високи скорости. Това невинаги е възможно дори и в ясно и слънчево време. Затова една добра светкавица с подходящ за макро разсейвател е много полезна.
[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Макро обектив за начинаещ Канонец ?
Автор: flac   
Дата:   22-01-18 20:12

Благодарности на отговорилите.

"Mogila", един в Тубата си снима с Фулфрем Канон ef-s 60 macro + едно удължение 12 мм мисля и се получава доста прилично.

Отговори на това съобщение
 Re: Макро обектив за начинаещ Канонец ?
Автор: kvakioh   
Дата:   25-01-18 10:49

Cosina 100/3.5 с автофокус за 150-200лв според състоянието. Иначе за макро пръстените бих се разделил с тях и направо Тамрон 60/2 или Канонско 60/2.8 макрото. Това са добрите и изгодна и отлични други 2 опции.
Тамрон 90/2.8 също. За най-първия говоря.
Да не пропусна и супер добрия Сигма 70/2.8 макро.
Като по-добрата алтернатива на 50/2.5 Канонско има почти универсална Сигма 50/2.8 макро.
35 is, по-добре не. Има токина 35/2.8, която не е за всеки.
Като цяло за втора употреба е до уцелване.
Това са моите лични предложения докъм 600лв. Цените са актуални и от интернет чужди сайтове.



Публикацията е редактирана (25-01-18 12:11)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »