Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Rule of Odd или Правило на третините
Автор: BAJDOBRI   
Дата:   23-09-17 18:16

Здравейте! Може на повечето от вас ,да им изглежда смешно питането ми,но понеже се уча в движение на основни неща във фотографията,попаднах на следната категория в англоезичен сайт: Rule of Odd . След справка с Гугъл преводач,се оказа че е правило на нечетните?!? Но във фотографията и в изобразителните изкуства,като цяло ,намерих само информация за Правило на третините! Въпросът ми е за едно и също ли идва реч или бъркам понятията! Благодаря предварително!

Отговори на това съобщение
 Re: Rule of Odd или Правило на третините
Автор: io_bs   
Дата:   23-09-17 18:27

Не, не е едно и също. Rule of odds значи, че композициите с нечетен брой обекти са по-благоприятни за зрителите от тези с четен брой обекти. [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Rule of Odd или Правило на третините
Автор: BAJDOBRI   
Дата:   23-09-17 18:37

Значи в този случай Гугъл се е справил с превода добре! Правило но нечетните! Мхмммм! Много благодаря! [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Rule of Odd или Правило на третините
Автор: my.point.of.view   
Дата:   24-09-17 12:52

Ако снимаш наточена мадама, е по-добре да я зяпат трима младежи отляво и трима отдясно, отколкото двама отляво и трима отдясно. Това е.

Отговори на това съобщение
 Re: Rule of Odd или Правило на третините
Автор: my.point.of.view   
Дата:   24-09-17 12:54

Иначе правилото на третините е известно само и единствено във фотографията, учещите История на изкуството не подозират колко са ощетени.

Отговори на това съобщение
 Re: Rule of Odd или Правило на третините
Автор: MarinY   
Дата:   24-09-17 20:51

Правилото на нечетните си е почти задължително, но не го прилагай когато снимаш маково поле или манифестация. Ще те озори. [smilie3]
Правилото на третините е сведен до най-ниско ниво резултат от Златното сечение, което пък произлиза от Редицата на Фибоначи. Можеш да сложиш акцента и на 8/13 дори и 21 към 34.[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Rule of Odd или Правило на третините
Автор: hotsnail   
Дата:   24-09-17 22:32

Май стана ясно от по-горе, но да го кажем директно - вземи си книжка за история на изкуството или учебник за рисуване.

Фотографските книжки и курсове в общи линии са осрана версия на нещата от изобразителното изкуство. Нещо като разликата между кюфте с питка пред кауфланд и добре приготвено осо буко.

Ако си много прегладнял и искаш да се набамкаш с нещо вредно и евтино има книжки от типа "как да правим по-добри снимки". Имаше една съвсем дребна и удобна от фото форум преди години. Има няколко на national geographic. Там ще научиш поне за съществуването на понятия като бленда, скорост и чувствителност. Разни праивла като третините, диагоналите, нечетните бройки в композицията, малко за цветна хармония и т.н.

А това всичко са свръх опростени идеи. Все пак един художник учи и се упражнява много години. Дори образователни степени им дават на тия драскачи :-)



Публикацията е редактирана (24-09-17 22:33)

Отговори на това съобщение
 Re: Rule of Odd или Правило на третините
Автор: pabadjiev   
Дата:   24-09-17 23:04

Правилото за третините се учи във всички академии по изкуствата. Друг въпрос е спазването му, защото правилата оа създадени да се нарушават, но ЛОГИЧНО във връзка с посланието на образа.!

Отговори на това съобщение
 Re: Rule of Odd или Правило на третините
Автор: hotsnail   
Дата:   25-09-17 22:06

Правило на третините в живописта мисля, че има единствено при пресичане на линии. Не е хубаво една линия да разполовява друга освен ако е търсен ефект. Та при композиране на обекти, да кажем за натюрморт гледате линиите да се преси§ат на третините например.

Мисля, че няма много общо с фотографския принцип на третините. Както писа и my.point.of.view композиционните принципи, са малко по-сложни и различни. Мисля, че основното е търсенето на композиция, която предизвиква търсена от автора реакция. Това не винаги е ефекта, който са търсили художниците от ренесанса или кножката по фотография.

Ето тука едно от музея, дето май го ползват за илюстрация на добри композиционни умения.....


https://i.pinimg.com/564x/be/88/b1/be88b12a71da4d2c2b336e47d94b256d.jpg



или това


http://www.ideelart.com/img/cms/Kellys%20pencil%20drawing%20of%20the%20Tuileries.jpg



или пък това от един друг човек, малко преди да стане велик


https://www.pablopicasso.org/images/paintings/first-communion.jpg



Не виждам сляпо лепене на сюжетно важните обекти в третини, както пише в книжката "как да правим по-добри снимки".

Вижда се обаче умело използване на гамута на диагоналите, преливащи овали, удачно използвани хоризонтали и вертикали, фигури вписващи се добре в геометрията на платното....


Трябва да отбележим, че при 3:2 правоъгълник третините вероятно наистина модат да бъдат интересни и могат да се съчетаят в добра композиция със съответните хоризонтали, вертикали, диагонали и овали, които минават през тях.....тоя тип проавъгълник по принцип не е особено хармоничен. Например еидн лист А4 има доста по-интересна геометрия и лесно образува разни форми.

ето такива разни трикове се използват за да са изберат диагоналите и композиционно важни точки. Виждате как тая геометрия на осмоъгълник може да се прилага отново и отново в по-малките праовъгълници


https://i.pinimg.com/originals/f3/05/fe/f305fed35f20a926d66b1388bdc42ed8.jpg


Тука има дискусия на тия интересни правоъгълници

http://www.heamedia.com/Documents/Geometry/A_Closer_Look_at_Root_Rectangles.html


Вярвам, че има и на български подобни материали ....


ПП Ето какво имам предвид под използване на третините във 3:2 правоъгълник

https://en.wikipedia.org/wiki/Rabatment_of_the_rectangle




Публикацията е редактирана (25-09-17 22:34)

Отговори на това съобщение
 Re: Rule of Odd или Правило на третините
Автор: hotsnail   
Дата:   25-09-17 22:30

Всъщност днес на обяд обсъждах тази тема с колегите. Всички казаха, че виждат огромен потенциал за някой да напише "по-добрата книжка за фотография". Ще има голям ефект ако се представят в малко по-пълен вид и преведени към фотографията инструментите на композицията.


Може би някой като my-.point-of.view който има перспектива и в двете може да направи малка революция

Потресаващо е колко глупости пише във фотографските книжки......

Отговори на това съобщение
 Re: Rule of Odd или Правило на третините
Автор: мара   
Дата:   25-09-17 22:34

какво нещастие...никога не съм ги чела. [smilie5]
обаче съм попадала на разни уроци, дето са ми помагали.
щото не съм чела и фотошопа...така де, чела съм ги в оная книжка, дето части от нея имаше и тук.
как да направя синята престилка кафява, как да изправя хоризонт и прочее :)

Отговори на това съобщение
 Re: Rule of Odd или Правило на третините
Автор: Synthy   
Дата:   26-09-17 09:54

Интересна тема, поне за мен.

Само за протокола: А4 е 3:2 (или 2:3, зависи как е обърнат)

Отговори на това съобщение
 Re: Rule of Odd или Правило на третините
Автор: e-mil   
Дата:   26-09-17 13:36

А4 е 210х297 мм. Няма как да е 2х3. В нито един от A, B и C стандартите няма прпорция 2х3.

Отговори на това съобщение
 Re: Rule of Odd или Правило на третините
Автор: Synthy   
Дата:   26-09-17 14:17

Не издребнявай за някакви милиметри ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Rule of Odd или Правило на третините
Автор: e-mil   
Дата:   26-09-17 17:43

Там е работата, че не са милиметри. Остатъкът е между 1 и почти 2 см, в зависимост дали събираш снимката по дългата или късата страна. Тоест разликата е в цял порядък.

Отговори на това съобщение
 Re: Rule of Odd или Правило на третините
Автор: quazimodo   
Дата:   26-09-17 18:00

За да сте близо до истината, снимайте с м4/3 [smilie18] [beer].


Отговори на това съобщение
 Re: Rule of Odd или Правило на третините
Автор: the-rookie   
Дата:   26-09-17 18:17

При хартията съотношението между страните е като съотношението на диагонала към страната в квадрата- тоест 1 към корен от 2 което донякъде кореспондира с блендата при обектива!

ПП сега разгледах препратките по горе който обезмислят писанието ми за което се извинявам!



Публикацията е редактирана (26-09-17 22:58)

Отговори на това съобщение
 Re: Rule of Odd или Правило на третините
Автор: BAJDOBRI   
Дата:   26-09-17 19:22

Благодаря на всички! Пооооочти ми стана ясно ,това за което питах! Ще ви оставя темата още малко отворена,за да поспамите на воля! След това ще я бастисам,за да не натоварваме сърварите! [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Rule of Odd или Правило на третините
Автор: hotsnail   
Дата:   26-09-17 22:44

Снимките на Мара са добра илюстрация на тия неща дето писах. Може би е права да омаловажава формалния подход.

Мисля си, че голямата маса от хора дори великите художници са имали нужда от малко или повече формално обучение и упражнения. Трябвали са им преди да им възложат някое покривче на папска черква или да ги впишат в букварите по история на изкуството или да излагат мацаниците им в музея.

Отговори на това съобщение
 Re: Rule of Odd или Правило на третините
Автор: Synthy   
Дата:   27-09-17 09:09

Тази тема би могла да се превърне в нещо много полезно и хубаво, ако се включат още хора с познания и желание за споделянето им. Спамерските писаници, като моите например, админите биха могли да ги изтрият и да оставят само полезните.

Отговори на това съобщение
 Re: Rule of Odd или Правило на третините
Автор: my.point.of.view   
Дата:   28-09-17 22:10

Горещо ви препоръчвам да прочетете книгата на Кандински "Точка. Отсечка." ... Или както беше заглавието. След нея всички книги по фото композиция ще ви се сторят блудкави.

Отговори на това съобщение
 Re: Rule of Odd или Правило на третините
Автор: MarinY   
Дата:   28-09-17 22:58

В една такава тема, композиция не може да се обясни като хората. Най-добре е да се четат посочените книги и да се пробва.
В един момент композирането става почти подсъзнателно. И като не я виждаш е нещо като да чуеш фалшив тон в една мелодия. Всичко си има, но е ... фалшиво.

Отговори на това съобщение
 Re: Rule of Odd или Правило на третините
Автор: metodiev_martin   
Дата:   28-09-17 23:48

Според мен, в правилата изрично трябва да пише, че се забранява качването на снимки с каквито и да било КОТКИ - малки, големи, сладки, пухкави, мокри и прочие. Все от някъде трябва да се започне.

Отговори на това съобщение
 Re: Rule of Odd или Правило на третините
Автор: colorphoto   
Дата:   29-09-17 01:39

Пише го за домашните любимци и фамилните снимки,ама кой да чете...

Отговори на това съобщение
 Re: Rule of Odd или Правило на третините
Автор: JohnnyV   
Дата:   29-09-17 03:56

Имаше един филм - "Обществото на мъртвите поети", в който с математическа формула се опитваха да оценят художествената стойност на една поема...

Май нещо такова се дискутира и тук...

А според мен във фотографията няма математика, освен описателната, с която се дефинират параметри на обективи, тела, светкавици.
Останалото или го има, или го няма...

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »