Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Нов пробив при Magic Lantern - 4К видео !!!
Автор: IDA   
Дата:   02-04-17 12:49

https://www.magiclantern.fm/forum/index.php?topic=19300.0



Отговори на това съобщение
 Re: Нов пробив при Magic Lantern - 4К видео !!!
Автор: IDA   
Дата:   02-04-17 12:52

Още са съвсем в началото, но концепцията е доказана и работи!

Нека оплюването започне сега! Chrisnoch, ти си на ход!

А аз казвам: ДА ЖИВЕЕ НАУКАТА !!!


Отговори на това съобщение
 Re: Нов пробив при Magic Lantern - 4К видео !!!
Автор: dimidumi   
Дата:   02-04-17 13:11

Ехааа, поживьом увидим [smile]...Ако пуснат видео и на 5Д - 1ничка, тогава ще ги призная [smilie5] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Нов пробив при Magic Lantern - 4К видео !!!
Автор: Simbon4o   
Дата:   02-04-17 13:41

[smilie5] Забавно звучи, но дори на хартия все още ми изглежда по-неизползваемо и от моушън джепег кодека на 5д4.

* 3840x1600 @ 24p (1:1 crop)
* 4096x2560 @ 12.5p (1:1 crop)
* 4096x1440 @ 25p (1:1 crop)
* Full-resolution LiveView: 5796x3870 at 7.4 fps (128ms rolling shutter).

Тези данни не вещаят особено качество и използваемост също. Дано поне от 5д4 изкарат нещо смислено, 3ката ме съмнява да става. Вероятно ще има такъв ролинг шътър, че ...

Отговори на това съобщение
 Re: Нов пробив при Magic Lantern - 4К видео !!!
Автор: Krassy   
Дата:   02-04-17 13:56

IDA, Магическата лантерна умря още с въвеждането на RAW видеото в някои камери...

Е, ентусиасти винаги ще има [beer]
Но за работа - определено забрави [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Нов пробив при Magic Lantern - 4К видео !!!
Автор: asahi   
Дата:   02-04-17 21:02

За каква наука си говорите тук?

Отговори на това съобщение
 Re: Нов пробив при Magic Lantern - 4К видео !!!
Автор: chrisnoch   
Дата:   03-04-17 02:32

Направо зяпнах от изумление! Как е възможно уж кадърни програмисти да се занимават с безполезни глупости?! Че и ги наричат "ground-breaking"?! Тези май живеят в миналия век! [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Нов пробив при Magic Lantern - 4К видео !!!
Автор: IDA   
Дата:   03-04-17 14:00

Репликата ми от втория пост съвсем не беше случайна. Точно такава реакция очаквах от "разбирачите", така че не се учудвам. Ако поне си бяхте направили труда да прочетете темата от линка в първия пост, щяхте да разберете, че става въпрос за 4K RAW видео. Колко камери го могат това и колко струват тези, които го могат?

Що се отнася до науката, всичко е НАУКА, Asahi, даже и хлябът, който ядеш. А ако попрочетеш малко в темите от сайта, ще видиш, колко фундаментална наука влагат някои способни хора в Magic Lantern, за да изкарат максимума, на който са способни канонските апарати.



Публикацията е редактирана (03-04-17 16:29)

Отговори на това съобщение
 Re: Нов пробив при Magic Lantern - 4К видео !!!
Автор: asahi   
Дата:   03-04-17 14:55

А бе те наука са вложили, ама на изхода какво се е получило? Или дай да го хвалим, защото е вложена наука? Аз харесвам хляба поради собствените му качества, а не заради науката, която стои зад него. Иначе ако се сетя как се произвежда маята ще се откажа да го ям.

Отговори на това съобщение
 Re: Нов пробив при Magic Lantern - 4К видео !!!
Автор: Simbon4o   
Дата:   04-04-17 08:19

https://www.youtube.com/watch?v=uas3yMCvUeI

Aми доста желатинова е картинката, хем снимащия не мърда много. Или с други думи - явно е имало защо канон да не пуснат подобна екстра с тази камера.



Публикацията е редактирана (04-04-17 08:20)

Отговори на това съобщение
 Re: Нов пробив при Magic Lantern - 4К видео !!!
Автор: georgioiv   
Дата:   04-04-17 08:35

статичните кадри са си ОК :) Любопитно ми е да видя преди да е грейднато с резолв, че той понякога прави поразии...

Отговори на това съобщение
 Re: Нов пробив при Magic Lantern - 4К видео !!!
Автор: Dr.Strangelove   
Дата:   04-04-17 09:20

Малко оф топик. Имайте едно на ум с този допълнителен софтуер! (не, че няма предупреждения от производителите, докато се инсталира)... Не се знае в кой момент ще ви излезе синьо екранче, като на уиндоус ХP... много е неприятно. [smilie5]



Публикацията е редактирана (04-04-17 09:48)

Отговори на това съобщение
 Re: Нов пробив при Magic Lantern - 4К видео !!!
Автор: lamerko   
Дата:   04-04-17 10:03

Навсякъде небето ми излиза с бандинг... на места доста жесток.

Отговори на това съобщение
 Re: Нов пробив при Magic Lantern - 4К видео !!!
Автор: r_rusev   
Дата:   04-04-17 10:07

IDA , като ти харесва снимай така. Какво значение има дали някой го приема или не. Най-важно е твоето усещане. Единствено бих се замислил върху следното:
- Защо Канон не го е внедрил
– "Синьото екранче"


Отговори на това съобщение
 Re: Нов пробив при Magic Lantern - 4К видео !!!
Автор: stef7   
Дата:   04-04-17 10:52

Това клипче е от преди последното развитие и е в 10bit, вижте отдолу датата. По ветикала резолюцията не надвишава 1320 пиксела. Това беше ограничение от преди. Сега казват че могат вече да ходят до 1920.

Като един от ентусиастите и ползуватели на Magic Lantern RAW видео съм малко по-резервиран към последните развития. Много неща още не работят а и някои от заявленията са малко подвеждащи. Например 4К не е continuous, след това компресията не с постояннен процент а ваарира според сцената, ИСОто и куп други неща. Дори и за 3К не могат да го докарат още да е continuous. А и отношения 2.4:1 е твърде крайно за мен. Това е за кино, за интернет и телевизия ако не 16:9 то поне 1:85:1, 2:1 в краен случай. 10бит който го има отдавна не работи като хората. Още го няма включен в официалните nightly builds В crop mode и 10bit превюто на екрана не стига че е черно и бяло но и замръзва, т.е. няма такова. Т.е този режим практически е неизползваем.

Значи за мен резолюцията не е чак толкова важна, когата се снима в RAW. В RAW имаш най-важното нещо за мен - истински цвят, така както сенсора го вижда. Не е орязан някъде в конвертирането както е при другите камери. 1080р си е екстра, 4К казвал съм го много пъти, в момента дори за професионални цели като изходен формат няма смисъл, има само като входен и то за камери които снимат с х264 кодек, като начин да получиш по-добро качество на картинката когато я доведеш до 1080р. Но в RAW цвета и динамичния диапазон са най-добрите възможни за дадения сенсор, така че 4К не е нужно. Е малко е нужно в смисъл че в 1080р истинската резолюция не е 2К а малко по-малко и това е следствие на структурата на Bayer сенсора. Един пиксел има само един цвят а не всички цветове както беше преди във видео камерите, ако някой помни. За да има истинска 2К резолюция са ти необходими малко повече пиксели например 2.3-2.5К. Затова Arri Alexa не е 1080р а 2.8K. Та в идеалния вариант е добре са се усреднява от повече пиксели за да получиш истинската резолюция на 1920х1080 пиксела.

Това и с Magic Lantern хака беше възможно досега но в кроп мод, дори без компресия или 10бит. Проблема е кроп фактора който става примерно от 2.8 до 2.2 в най-добрия случай. И трябва да се ползват обективи като Токина 11-16 примерно. Та в този смисъл ако успеят да докарат по-високите резолюции да работят и да докарат кроп фактора до около 1.9-1.5, това ще е супер защото 1.5 crop factor е де факто кинаджийския формат, подходяши обективи колкото искаш имаш си и DOF колкото искаш. Но и 1.9 кроп фактор е ОК за мен. Дори и да не continuous, достатъчно е да снима около 10-15 сек. За моите цели си е ОК. За повечето хора обаче тия 3К, 4К са практически неизползваеми не са continuous.


Отговори на това съобщение
 Re: Нов пробив при Magic Lantern - 4К видео !!!
Автор: stef7   
Дата:   04-04-17 10:57

При всичкия ентусиазъм който деля с IDA по отношение на RAW видео и Magic Lantern, трябва да призная че за професионални цели приложението му е ограничено и chrisnotch, макар и както винаги краен и рязък в изказванията си е прав. Първо за много неща които се снимат с участието на хора един оператор не иска да се озове в положение да натисне копчето и камерата да не почне да снима. Всякакви аргументи по отношение на качеството на картинката отиват на заден план. Надежността е от огромно значение. А и професионалистите си имат достатъчно добри па макар и скъпи камери дето снимат RAW видео. Не им трябва Canon 5D Mark III с някакъв хак, имат си хората достатъчно добри играчки (камери) :)

Второ по-добра картинка, но има ли кой да плати за нея. Когато картинката стане достатъчно добра за професионални или полупрофесионални цели има ли смисъл да се търси по-добра. Няколко известни с публикациите си в интернет професионалисти използващи хибридни камери минаха от RAW видео на Maric Lantern към Сони А7S II, A7R II, Sony A6300/6500 камери. Много по-лесни за работа и снимане, поради наличие на електронен визьор, видеото не заема много място и накрая резултата особено като се публикува в Youtube или Vimeo е почти толкова добър.

И трето, не всеки иска да ходи да чете по форуми как се сетва хака на Magic Lantern как се настройва, как после се обработва видеото и т.н. и т.н. Времето е пари, хората искат да си купят камера и да снимат, не тепърва да почват да четат.

Историята на фотографията не е история на търсенето на по-добро качество а история на търсене на повече удобство при работата по-малко тегло повече функционалност. Големия формат дава най-високо качество, но е много бавен и труден за снимане. Средния формат решава много от проблемите на големия формат но му отстъпва като абсолютно качество. Средния формат отвява отвсякъде лайка формата по качество но остава все пак нишов, лайка формата се налага като масов. Качеството не е толкова добро но е достатъчно добро. Когато се върна от лаборатория проявен първият ми филм диапозитиви 6х7 и ги видях направо ми падна ченето. :) Но все пак продължих да снимам основно с канон :) Мъкненето на 5 кила техника + статив нагоре надолу си е тежък физически труд. Малко трудно се съчетава с хоби. :) Оказва се и за професионалистите тия аргументи са в сила, защото лайка формата се наложи като по-масов и сред тях.


Отговори на това съобщение
 Re: Нов пробив при Magic Lantern - 4К видео !!!
Автор: stef7   
Дата:   04-04-17 11:36

Но ако човек все пак е решил че може да вложи време в четене и това което снима позволява поемането на известен риск, с използването на Magic Lantern хака ще бъде възнаграден с наистина прекрасна картина.
Има приложения за които е особено подходящ, например снимане на природни красоти, градски пейзажи, импресии както им викаха едно време.

За мен като любител качеството на картинката има стойност основно за мен самия. Но нима любителите не снимат фото заради самото удоволствие от снимането преди всичко ? Хака може да бъде и чудесна школа за начинаещи оператори, хора които се занимават с редактиране на видео,нагласяне на цветове. Днес не е необходимо като едно време да чиракувате някъде или при някого, може да учите сами. После като идете да работите или да чиракувате, само ще се зарадват на това което знаете или можете.

Много професионалисти които не могат да си позволят по-скъпа техника, особено в страни където не могат да я наемат, използват Канон с хака за да демонстрират уменията си включително в снимането и обработката на RAW.

Така че хака макар и по-ограничени има приложения и ще има. Не съм виждал толкова хубава картинка от камера за толкова малко пари. Няма нищо друго по-близко до картинката която вади филм от тази на Magic Lantern RAW за толкова малко пари.

А съм гледал доста сравнения на Magic Lantern RAW видео с други камери включително Arri Alexa. Самият аз съм свалял материал сниман с различни камери включително RED и съм ги сравнявал с RAW видео на Канон и мога уверено да кажа, че освен по резолюция канонското видео малко им отстъпва в друго. На хартия има 11.5 стопа динамичен диапазон. На практика са сигурно около 11. Ари има 14 на хартия, на практика не знам колко са. Но колко са сцените които покриват 11 стопа динамичен диапазон особено ако имаш контрол над осветлението ? А колко стопа покриваше едно време високочувстивтелен филм от 800 ИСО примерно ?

Само като сравнение с Blackmagic които често споменават когато стане въпрос за RAW видео.

1. Всички камери на Blackmagic включително URSA Mini, която е първата наистина видео камера а не кутия с няколко бутона дето снима RAW ходи до 800 ISO без да шуми много. Канона е така до 3200 ИСО.

2. Всички Blackmagic камери снимат RAW но в Log профил. 9/10 не 19/20 от хората които се сблъскват с Log profile при който цветовете са като измити не знаят и не могат да работят с този профил. Щото то не просто като за му зашиеш един LUT както повечето правят или пък да му дръпнеш saturation, contrast или curves както си се научил от фотото. И крайния резултат от снимането на RAW е потресаващо лош. И трябва доста четене и учене за да се подобри и да извлечеш това което RAW дава. Canon RAW видео не е в Log профил, може да му дърпаш му дръпнеш saturation, contrast или curves и те си работят както при фото.

3. Никоя BlackMagic камера не снима фото, Канона е и фото камера то от най-висок клас. Истински хибрид.

За определени цели хибридните камери са за предпочитане, дори да се снима основно и само видео. Например отивам в планината и искам да снимам природни красоти. И да кажем имам парите да си позволя URSA Mini. Дали ще се навия да мъкна камера 2.5 кила плюс още толкова аксесоари + още толкова обективи + още толкова статив. Ами то ще ми трябва един шерпа да мъкне всичкото това оборудване. Или ще предпочета един Canon 5D Mark III с RAW video + 24-105 + 35 ф2 и един монопод от 300 Грама. Това е реторичен въпрос :)

Това е и причината много влогъри, професионалисти който снимат по различни точки в света и не могат да си позволят екип или поне още един човек да им помага избират хибридните камери заради ниското им тегло и удобство на работа. Но това вече е много офтопик и писане от моя страна. Така че спирам до тук. :)


Отговори на това съобщение
 Re: Нов пробив при Magic Lantern - 4К видео !!!
Автор: stzz   
Дата:   04-04-17 12:32

stef7

[smilie24] [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Нов пробив при Magic Lantern - 4К видео !!!
Автор: Krassy   
Дата:   05-04-17 22:58

Къде мога да видя "прекрасна" картинка от тази латерна, без да не ми блъска на постпрцес?

Отговори на това съобщение
 Re: Нов пробив при Magic Lantern - 4К видео !!!
Автор: Xizario   
Дата:   06-04-17 08:55

Лантерната я ползвам от години. Но почти никога не снимам видео. И когато снимам пак го снимам без нея.

Ползвам я за фокус пийкинга, ауто бракетинг, AutoETTR, и съм оверайднал разни бутони да ми е по-удобно.

Обикновено я държа изключена, освен когато не си играя с камерата и имам време за губене.

Блу/блек скрийн не съм виждла нито на 7Д нито на 6Д.

Отговори на това съобщение
 Re: Нов пробив при Magic Lantern - 4К видео !!!
Автор: IDA   
Дата:   06-04-17 16:07

"Къде мога да видя "прекрасна" картинка от тази латерна..."

Ааа, Краси, свърши тая вече. Преди време ти бях пратил доста мои неща, заснети качествено с Magic Lantern, но ти тогава така и не им обърна никакво внимание. Сега твърдиш, че:

"Магическата лантерна умря още с въвеждането на RAW видеото в някои камери..."

При това положение, какъв е смисълът да ти пращаме още "прекрасни картинки от тази латерна"? За да ти гледаме после любимите емотикони с пушеща цигара ли? Хайде, няма нужда!

Ако сега изведнъж се е пробудил интересът ти към картината от Magic Lantern, ще трябва сам да си намериш кадрите, които те интересуват или още по-добре ще е да си ги заснемеш и разгледаш сам. За целта просто си вземи едно канонче на старо от базара, попрочети малко в сайта им, инсталирай си програмата и смело напред! Само че те предупреждавам! Като видиш за какво качество и визия става въпрос, да не вземеш така да се ошашавиш, че да се юрнеш за пореден път да си сменяш техниката с канонска? Не го прави, че току виж, жена ти тръгнала да се развежда с теб :-)))! [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Нов пробив при Magic Lantern - 4К видео !!!
Автор: IDA   
Дата:   07-04-17 09:01

Ето го и първия реален резултат от 14-бита RAW видео с беззагубна компресия:

https://vimeo.com/212126546


Засега резолюцията е 3008х1280, т.е. по-малка от UHD, но пък е без почти никаква обработка. За качеството, оставям на вас да прецените ... На моя 30-инчов монитор с 2560х1600 резолюция изглежда така, сякаш е снимано кадър по кадър в RAW във фото режим, на пълната резолюция на сензора, след което всеки кадър е умален до 3008 пиксела по хоризонтала и кропнат отгоре и отдолу до 1280 пиксела по вертикала. Впрочем, точно по този начин се снима и в апарата, но на 24 к./с.. Много скоро очаквам реални тестове и на някоя от истинските 4К резолюции.

Краси, ти не го гледай това, че не искам после да ме обвиняваш, че съм те развел с жена ти :-))) !

ВНИМАНИЕ за нетърпеливите !!!

Тази разработка е едва на няколко дена. Има още много неща за оправяне и съществува реална опасност да ви блокира апаратът. Така че, който се интересува, нека да изчака малко и да следи темите в сайта на МЛ, докато пуснат стабилна и добре работеща версия. Лично аз за себе си така реших.


Отговори на това съобщение
 Re: Нов пробив при Magic Lantern - 4К видео !!!
Автор: m.djorov   
Дата:   07-04-17 11:36

Само на мен ли ми е странно, че е публикувано на 1-ви април[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Нов пробив при Magic Lantern - 4К видео !!!
Автор: stef7   
Дата:   07-04-17 12:02

Не само на теб, но това е традиция на Magic Lantern екипа. [smile] Във всички случаи не е първоаприлска шега/лъжа. Всички така си помислиха, но се оказа истина.


Отговори на това съобщение
 Re: Нов пробив при Magic Lantern - 4К видео !!!
Автор: lamerko   
Дата:   07-04-17 12:20

Тия идиоти бяха заложили във фенера BSoD за един 1-ви април :)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »