Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Дефектирал Харддиск - ПОМОЩ !?
Автор: Emoxide   
Дата:   28-07-16 13:13

Здравейте, съфорумци...
Обръщам се към вас с питане за съвет и къде да се обърна за помощ или как да постъпя - да се откажа или да търся решение.
Преди 2 седмици ми се повреди харддиска на лаптопа. [smilie2]
Дадох го на мой познат техник, занимаващ се със сервиз на компютри.
Според него положението е неспасяемо, поне не и в обикновен сервиз.
Повредата касае увредени четящи глави, които са следствие на повреда в управляващия ги магнитен модул. /вероятно се изказвам технически неточно и некомпетентно, извинявам се/
Доколкото разбрах от него, не мога почти да се надявам да се намери съответен харрдиск, от който да се ползват части и да се получи работещо устройство. Касаело не просто модел , а ревизия и дори партида на производство на харда.

Имам доста снимки на този диск (Jpeg/RAW), някои от които са ми по-ценни (сантиментална стойност)

Моят въпрос е има ли къде да дам този диск и да ми възстановят данните ?
Конкретно ме интересува къде извършват подобна услуга и съответно на каква цена?

[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Дефектирал Харддиск - ПОМОЩ !?
Автор: BXMarkov   
Дата:   28-07-16 13:35

Емо, гадна история. На два пъти ползвах услугите на тези за хард дискове на лаптопи. Единия път успяха диска беше HP, вторият беше Тошиба и нищо не можа да стане. Гаранция няма, но са сериозни хора според мен.

Отговори на това съобщение
 Re: Дефектирал Харддиск - ПОМОЩ !?
Автор: asahi   
Дата:   28-07-16 13:39

В Итема възстановяват. Как и колко - намясто.

Отговори на това съобщение
 Re: Дефектирал Харддиск - ПОМОЩ !?
Автор: BXMarkov   
Дата:   28-07-16 13:43

asahi, Итема ПГ ги познавам отдавна по друга линия, дисковете за които говорих първо ги носих там, не можаха.. добри са за ремонт на техника [smilie24], но за дискове са около средно ниво.

Отговори на това съобщение
 Re: Дефектирал Харддиск - ПОМОЩ !?
Автор: baraba   
Дата:   28-07-16 13:44

а като ти е била ценна инфомацията и толкова теми е имало, ти що все още държиш всичко само на един диск? и ся помощ?, а можеше просто да го изхвърлиш в коша без да я има таз тема, вината си е цяло твоя не на производителя, те така ги правят да се развалят[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Дефектирал Харддиск - ПОМОЩ !?
Автор: lamerko   
Дата:   28-07-16 13:51

Специализираните фирми взимат цена на МБ възстановена информация, без значение какво са въстановили... излиза твърде скъпо. В спартански условия може да направиш следното (стига сервиза, в който си го дал да не са прецакали нещата, което е много вероятно):

1. търсиш нов диск, същия модел и сигнатурен номер. Вероятно в Ибей ще излезе нещо.
2. подготвяш си инструменти - пълен набор от отверки и звезди.
3. подготвяш помещение - най-подходящо е банята. Пускаш топлата вода за запари цялото помещение и да смъкне целия прахоляк. Изчакваш да се смъкне всичко и там отваряш диска. Работиш с ръкарици. Подменяш плочата на стария диск на механиката и електрониката на новия. Ако всичко е наред - диска ще запали. Пускаш някоя програма за дъмп на данните - например RStudio.

Отговори на това съобщение
 Re: Дефектирал Харддиск - ПОМОЩ !?
Автор: tyunkata   
Дата:   28-07-16 14:00

Итема В



Публикацията е редактирана (28-07-16 14:01)

Отговори на това съобщение
 Re: Дефектирал Харддиск - ПОМОЩ !?
Автор: Emoxide   
Дата:   28-07-16 14:22

[28-07-16 13:44] baraba : а като ти е била ценна инфомацията и толкова теми е имало, ти що все още държиш всичко само на един диск? и ся помощ?

Ами аз от известно време все отлагах да си прехвърля снимките на голям външен 3.5" 3TB, ама все отлагах и накрая така ми се случи.
Вероятно не без моя вина се счупи диска, понеже си изчатках лаптопа по тъчпада в яда си, че не реагира, а стоеше на меко легло. По-късно същата вечер се повреди. Както и да е

lamerko - мерси за съвета, но няма да го последвам.
Моя човек, ми е приятел - щом той изобщо не предложи да направи нещо, а се съмнявам да не му е хрумнала твоята идея. И преди време му дадох мой хард от бившия лаптоп /модел ACER от 2009г./ - на него пък му се прецака контролера, вече почти 2 години се оглежда за подобен и е пуснал запитване към свои познати ако излезе нещо да ми го намерят. Без резултат до момента.

Отговори на това съобщение
 Re: Дефектирал Харддиск - ПОМОЩ !?
Автор: Emoxide   
Дата:   28-07-16 14:24

BXMarkov, благодаря! Ще се свържа с хората и ще видя дали могат да ми бъдат полезни и съответно бюджетно-посилни услугите им. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Дефектирал Харддиск - ПОМОЩ !?
Автор: lamerko   
Дата:   28-07-16 14:50

Просто набързо описах каква е процедурата. Не е до "сещане" и не съм я измислил аз. Местенето на плочите се налага само когато старата механика е сдала багажа. Много по-често електрониката заминава - всичко е на една платка, която се подменя елементарно. Естествено пак трябва да си намериш същия модел, но процедурата е много по-лека. При задиране на главите - налага се отваряне (отново в помещение, което е изчистено от прах) и внимателно се премахват стружките. Отново се прилага дъмп на данните, понеже трудно се изолират повредените участъци. Проблеми с магнитното покритие на плочата се мъчат с програми за трасиране. Проблеми с паркинга понякога се оправят със страничен удар по диска (не го препоръчвам [smilie18]). Общо взето - това е :)

А да - твоя човек явно не е много запознат в търсещите машини или просто не му се занимава :)



Публикацията е редактирана (28-07-16 14:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Дефектирал Харддиск - ПОМОЩ !?
Автор: batsali   
Дата:   28-07-16 17:19

Това с местенето на плочата може да е вариант в домашни условия, но само ако плочата е една. Ако са 2 и повече трябва да се свалят със специални инструменти, за да се държат винаги неподвижни една спрямо друга, иначе лошо.

Според мене най-важното на тоя етап е да се установи със сигурност какъв точно е проблема с диска, за да се действа целенасочено. Не се знае дали няма да стават нещата все по-зле с всяко следващо пускане на тока.

Какви симптоми се проявиха, като усети, че нещо не е наред? Диска развърта ли се, чува ли се, че се опитва нещо да прави?

Отговори на това съобщение
 Re: Дефектирал Харддиск - ПОМОЩ !?
Автор: JXT   
Дата:   28-07-16 17:20

Това, че човекът ти е приятел не означава, че е всезнаещ и всемогъщ.
Отиди при специалисти, които се занимават с това!
През последните години съм ползвал услугите на datarecovery.bg/ за възстановяване на данни от 3 различни хард диска и една карта. Абсолютно всеки път, колкото и неспасяемо да ми е изглеждало положението (а аз съм компютърен специалист и като цяло разбирам от тази техника) - те успяваха да възстановят абсолютно цялата информация! [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Дефектирал Харддиск - ПОМОЩ !?
Автор: Emoxide   
Дата:   28-07-16 18:16

Здравейте.
Приятеля го отвори пред мен. четящите глави са увредени механично. Отделно вероятно има и малки щети по самите плочи на диска.
Да, той определено не пожела да се занимава с тази специфична работа по ремонтиране. Просто не се нагърбва с такива задачи. Както и lamerko каза, по същия начин ми каза, че трябва да намеря абсолютно същия модел харддиск и да е от същата производствена партида.

Повредата установих в деня в който си ударих лаптопа.
както казах и по-горе, нещо ме вбеси, че тъчпада не реагираше. Не му е за пръв път. В пристъп на маймунски гняв, докато стоеше на леглото го ударих няколко пъти с пръсти по тъчпада - силно. Както и да е - потръгна после. Впоследствие бях оставил компютъра на една маса да си върви. Той си изпада в стендбай режим след време. На моменти се завърта диска и си стартира разни процеси - не съм наясно. Но същата вечер няколко часа по-късно, го чух че при поредното събуждане на харддиска започна да се чува тихо чаткане и стържене. Отидох и го изключих от старт бутона. Включих го пак - отново се чуваше чаткане и така на черен екран след около 10-ина секунди ми изписа че няма диск от който да буутне. пак го изключих от старт-бутона и при нов опит - същото. После го оставих окончателно, а на следващия ден го занесох при моя човек.
Той го закачил като външен диск - но безрезултатно. Осмелил се да го отвори, за да установи, че механиката е повредена и толкоз. Просто 2 от четящите глави не влизат между плочите а стържат външно.

Та или трябва да намеря абсолютно същия диск и в съответния сервиз да извършат трансплантацията или да забравя да ми се размине относително евтино. Така си мисля...[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Дефектирал Харддиск - ПОМОЩ !?
Автор: Emoxide   
Дата:   28-07-16 18:21

JXT - прав си, но в случая при мен не става и дума за някаква много ценна информация, още по-малко нещо за работа, от което да губя пари.
Тук не е въпрос да ми върнат 100 или 500MB информация - става дума за може би над 100GB - хиляди снимки Jpeg + RAW

Но без да питам на разни места, няма и как да разбера, колко ще ми струва подобна услуга.

Разбира се моя приятел не се и опитва или претендира да е всезнаещ. Просто ми сподели, че според него нещата са се почти погубили и лично не би се занимавал и очаквал да се оправи.

Отговори на това съобщение
 Re: Дефектирал Харддиск - ПОМОЩ !?
Автор: JXT   
Дата:   28-07-16 18:22

Занеси го където ти казах и ще ти дадат компетентно мнение какво може да се направи. Тука по форума никой не може да гадае, но разбира се, ще получиш "компетентни" мнения от всякакви специалисти...
Това, че твоя приятел го е отворил без да може да го оправи е било най-голямата глупост, която може да направи! [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Дефектирал Харддиск - ПОМОЩ !?
Автор: pdimitrov   
Дата:   28-07-16 18:27

Малко офтопик: така съм "трошил" три харддиска в рамките на година и половина. Точно от удара си е. За в бъдеще освен дублиране на друг носител бих препоръчал и SSD вместо HDD - много ускорява работата на всяка машина и не си поврежда при сътресения.

Отговори на това съобщение
 Re: Дефектирал Харддиск - ПОМОЩ !?
Автор: Emoxide   
Дата:   28-07-16 18:30

...аз за това и писах тази тема, за да разбера към кого да се насоча. [smile]
Благодаря на всички за съветите и връзките. [smilie24]

А диска го е отворил за да установи механичната повреда. Сега го оценявам като грешка, трябвало е да се спре още след като е установил, че и като външен диск не може да го прочете. А и не работи в стерилна среда.[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Дефектирал Харддиск - ПОМОЩ !?
Автор: Emoxide   
Дата:   28-07-16 18:33

pdimitrov, съграсен, но моя лаптоп не позволява монтиране на SSD - Bios несъвместимост [smilie2] Е така е, взех си TROSHIBA [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Дефектирал Харддиск - ПОМОЩ !?
Автор: Maelstrom   
Дата:   28-07-16 18:40

@Emoxide
Опитай да се свържеш с производителя на диска. Вероятно предлагат опция за възстановяване на данни от повреден диск - поне аз наскоро купувах дискове и имаше модели с включена възможност за възстановяване на данните (нещо като застраховка). Цената им беше с малко отгоре на 'обикновените'. Но за стар диск каква цена ще обадят не знам. Ако изобщо се навият си преценяваш важността на данните/цената и решаваш.


Отговори на това съобщение
 Re: Дефектирал Харддиск - ПОМОЩ !?
Автор: Emoxide   
Дата:   28-07-16 19:02







Публикацията е редактирана (28-07-16 19:03)

Отговори на това съобщение
 Re: Дефектирал Харддиск - ПОМОЩ !?
Автор: dreamer   
Дата:   28-07-16 22:09

http://itemav.com/

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »