Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Как да критикуваме
Автор: hotsnail   
Дата:   22-02-16 23:06

http://youtu.be/HD1h_7OPmGc


Надявам се да е полезно.

Защото е на английски ще си позволя съкратен превод:

Важното на критиката не е да разнищи една снимка, а да даде идеи как да стане по-добре.

Добре е, да критикувате първо собствените си творби. Да си филтрирате творбите които не стават и да оставите само най-доброто.

Има три важни компонента на успешната критика

1. Как е техническото качество - има ли фокус, как е експозиция, как е дълбочината на фокуса помага или разсейва, как се цветовете, как е светлината

2. Как е композицията? Кои са визуално важните елементи? Претоварена ли е снимката? Има ли хармония и ритъм.....

3. Какво е емоционалното усещане? Има ли история?

Критиката трябва да е ясна и да отчита, че получаващия, може да не разбира правилно терминологията, която използвате

Избягвайте субективните си усещания - например дали харесвате или не черно бяло .

Избягвайте безсмислени коментари - това е готино, това не ме кефи. В това няма полезна информация, която да помага на получаващия критика, за да се подобри и уронва престижа Ви

Обяснявайте обективно какво виждате и давайте идеи как да се подобри снимката

Отговори на това съобщение
 Re: Как да критикуваме
Автор: arris   
Дата:   23-02-16 07:36

[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да критикуваме
Автор: BXMarkov   
Дата:   23-02-16 11:28

Не е лошо да се припомнят някои "правила" [smilie24]

Лошото е, че много рядко се среща каквато и да било критика, основно се използва +++ !!! :) и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да критикуваме
Автор: HP   
Дата:   23-02-16 12:22

А не е ли по-правилно темата да е "Имате ли право да критикувате?"
Защо никой не се замисля достатъчно ли му са познанията, опита и уменията да критикува?
Градивна критика можеш да получиш от човек, който знае и може, всичко останало са празни приказки.
В България всички сме критици, само дето майстори няма. Или казано иначе "Аман от критици"
Темата също е банална, не знам какво се цели с подобни теми-че някой ще поумнее ли или, че някой няма да спре да излива простотии под снимките или плюсчета и удивителни!?!??!!?

В този/ а и не само/ сайт се намират 1000 човека да "споделят" как не трябва да се прави и около 5-6, които споделят как ТРЯБВА да се направи.
Обаче тези 5 вече не го и правят, защото останалите 1000 са големите разбирачи, а да спориш с луд и идиот е долу горе същото, с разликата , че по някое време ще се разберете с лудия.
Всеки разбирач на фотоапарати, обективи и тестове, а когато дойде време да се покаже някоя снимка всички показват един "абе случаен кадър, нищо особено/
АМи дайте нещо особено -ами нямам сега...
И за какви критици говорим??????
Спрете се малко с тия теми за критика. Не търсете критика от другите, преди да сте най-големият критик за себе си. Иначе все хората ще са ви виновни.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да критикуваме
Автор: my.point.of.view   
Дата:   23-02-16 12:40

Подкрепям Хотснейл,

Търси и пуска интересни теми, които карат човек да се замисли.
Аз престанах да "давам акъл" из форума, защото виждам, че се приема по един негативен начин, а истината е, че аз не мога да дам акъл според разбиранията на човека, когото "критикувам", мога да го направя според собствения си акъл.
Иначе ако е за критика "тип Гого Лозанов", дето в един гьол може да види плеяда от измами, аз с такъв тип критика не се наемам да се занимавам, това за мен е просто едно сладко празнодумство. Знаете какво е казал Диоген по въпроса.

Аз в този форум съм търсил критика, даже последно търсих преди около месец и нещо, някой да се хване и да удари едно рамо с идеи. Резултатът беше фриволна дефекация в темата, вероятно породена от природата на някои съфорумци. С нещо заслужил ли съм го? Подтиквам хората, защото ги оставям на воля да се излагат, колкото си душа искат? Излагат се те, не аз. С какво ще ги запомня? Като фриволни дефеканти, с нищо друго.

Да, благодаря и на онези, които смислено и критично-аналитично подходиха към темата и ми оформиха няколко идеи в главата ми, върху които тепърва ще разсъждавам през тази година.

Какво исках да кажа с толкова думи?

Че ние себе си не познаваме. Няма как, щом не се познаваме, да познаем другите. Че и да се изказваме кое как е трябвало да стане, или пък е можело да стане по-добре. Или дори да им дадем една идея.

Ако аз имам една ябълка, а Пешо има един портокал, ако си ги разменим, аз ще имам един портокал, а той ще има една ябълка. Ако той има две ябълки, а аз нямам нито една ябълка, ако той ми даде една ябълка, той ще има само една ябълка. Но ако имаме по една идея и си разменим тази една идея - аз с него моята и той с мен неговата, то тогава и двамата ще имаме по две идеи.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да критикуваме
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   23-02-16 12:49

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да критикуваме
Автор: Бонд   
Дата:   23-02-16 12:54

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да критикуваме
Автор: hotsnail   
Дата:   23-02-16 14:35

HP написа:
> Не търсете критика от
> другите, преди да сте най-големият
> критик за себе си.

Я това май е първия съвет от видеото [smilie24]

Идеята ми е малко да обсъдим как стават тия неща с критиката, за да е полезна и за двете страни. Ето защо си мисля, че темата е полезна

Ако се опиташ да си обясниш кое в дадена снимка работи и кое не, помагаш не само на автора на снимката, но и на критикуващия т.е. себе си.

Ако си сложиш известна структура в това упражнение по анализ на снимките, може би поне няма да пропуснеш важни елементи от анализа.

Българите или поне тези сред които съм живял и израсъл не сме добри в социалните си навици. Обществото ми/ни не е добро в това отношение. Полииците ни не могат да се изразяват добре. Ние помежду си не се изразяваме добре. Това си е една липса на култура социална. Малко сме примитивни и емоционални. От тая гледна точка мисля, че подобни четива дават възмжност на съзнателно ниво да разбера(ем) как е добре/полезно да се комуникира със околните и може би в даден момент това да стане подсъзнателното стандартно поведение? Може би говоря само от 1-во лице единствено число, щото всички други са перфектни и умни....

Отговори на това съобщение
 Re: Как да критикуваме
Автор: my.point.of.view   
Дата:   23-02-16 14:56

Така е, Хоти,

Нямаме умения риторически никакви. Не е нужно да сме подмазвачи, но има някои съвсем естествени моменти, които карат хората да блокират.

Преди време отивам при шефа и той ми вика - I have a few minor comments. И ми вика - вземи един лист да си ги запишеш. И почвам да пиша аз, ама по средата на страницата загрявам, че просто иска да преработя презентацията. Ама слушам и пиша.

Какво щеше да стане, ако беше казал - О, видях какво си ми пратил, ама какво е това? На какво прилича? Ама ти искаш да изложиш цялата катедра. Вечно ли трябва да ви казвам какво да правите? Къде отиваш? Идвай веднага и ме слушай какво ти говоря, че без мене сте загубени. Не можете да отидете сами до центъра. Тоя институт е централен май само защото има централно парно и е на центъра...

Щях да блокирам яко и да не го слушам. Аз не слушам, когато ми говорят по този начин, с шеф българин работих известно време и просто дадох накъсо, няма такъв диалог, изобщо той не успя да разбере как да говори с мен. Това, че има някакви други хора, с които говорим на един език, защото живеем в една географска територия, не означава, че мога да отгатна мислите от приказките му.

Абсолютно нищо ново не казвам. Ако желаеш да кажеш нещо и събеседникът ти да те чуе, а не да каже - абе, пич, я ходи се ббб у г.зО, трябва да започнеш с нещо хубаво. Това е труд, доклад, статия, каквото и да е, все е нещо, този човек е извършил труд, постарал се е. Или е снимал, правил е репортаж, изложба, готвил, прал, чистил. Така. Това трябва да се спомене. Все има нещо положително, все нещо е както трябва, не може всичко да е объркано. Ето това го споменете. Така човекът разбира, че вие сте прегледали труда му, подхождате професионално. След това може да говорите половин час за пропуските, ама това не е важно, защото сте му отпушили ушите и той пропуските ги отчита като израстване и усъвършенстване, тоест даване на акъл, който си струва да бъде взет под внимание, все пак вие сте добре настроени към него, показали сте му го с положителния коментар на работата му.
И за заключение - отново трябва да се направи коментар - общо взето, че със забележките, се получава една много по-силна и издържана статия, фотография, презентация, супа, или тирамису.

Критика от сорта - Ама това за нищо не става - се приема като "Аз за нищо не ставам." Аз съм боклук, когото всеки мачка, този е боклук, щом ми говори така, и се тръгва по една кофти спирала, която няма край.

Това, че не става за нищо, не носи информация. Едно тирамису не става за нищо. Малко му е маскарпонето, кафето е горчиво, бишкотите са сухи, яйцата са се разтекли? Изброяване конкретно - това са факти, не можем да се крием, но те нямат оттенък, никой не се чувства идиот, дебил, боклук, щото канелата е много. Просто тя е много, ясно е, че следващия път нещата ще са по-добре. Взимат се мерките, предписанията и следващия път има скок. Това е. Другото е просто несериозно.

Вярно, че в западните общества се стига до един парадокс - поради общоприетия протокол, че трябва да се държим възпитано и да се усмихваме, е много трудно да разбереш кога просто ти се усмихват и кога можеш да имаш по-сериозни отношения с хората. Гледал съм ги французите, чудех се, но после загрях, че то те самите нямат приятели. Нямат стратегия за създаване на приятелства. Може, от деца, но на един друг етап като възрастни хора... трудна работа. Както и да е, просто споделям, че общоприетия културен протокол също има своите подводни камъни. И понеже българите са диви и некултивирани по западния калъп, после плачат - ама тия ми забиха нож в гърба, усмихват ми се и уж сме приятели, а после...
Приятели, но според нашите разбирания, защото при нас хората така се държат, като са приятели, при тях нищо не значи. Това е протокол. При нас е прието да се обижда и да се отсвирва. Тоест при нас е лесно да се създадат приятелства - не се ли сбиете и не се ли изпокарате, значи ще станете приятели. Единият ще се усмихне и другият ще се усмихне и това ще е знак за едно ново приятелство.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да критикуваме
Автор: uri64   
Дата:   23-02-16 15:01

Е, то имаше един съфорумец, дето много се беше зарадвал че са му отговорили любезно на критика по повод на успешна снимка, пък то се оказа, че било завоалирано пращане на майната му.....тъй че не мисля, че да сме малко по емоционални и непосредствени е съвсем лошо...вопиющата неграмотност, простащината, Бай Ганювщината и Андрешковщината са неща от които би трябвало да се притесняваме по-скоро...всичко това като една генерална забележка, явяваща се лично мнение :)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да критикуваме
Автор: Бонд   
Дата:   23-02-16 15:03

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да критикуваме
Автор: rimohit   
Дата:   23-02-16 15:09

[smilie5] Абре , зачетох се , отплеснах се и шефа ще ме навре на кучето в задника а аз ще му тегля една дългосвиреща , заради вас [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да критикуваме
Автор: uri64   
Дата:   23-02-16 15:14

rimohit написа:

> [smilie5] Абре , зачетох се , отплеснах
> се и шефа ще ме навре на кучето в
> задника а аз ще му тегля една
> дългосвиреща , заради вас [smilie5]


Там може би няма да е толкова лошо - както пееха Уикеда навремето в "Боби...":

И богатите понякога плачат, а слънце ще огрее един ден и кучия гъз. /Дааа гъз!/

[smile] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Как да критикуваме
Автор: my.point.of.view   
Дата:   23-02-16 15:40

При мен е по-хубаво.
Може да съм беден, ама пече слънце.
И в момента става за плаж.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да критикуваме
Автор: next_time   
Дата:   23-02-16 23:09

Това е форум за развлечение и забавление а не вечерно учище по фотография. Защо трябва да се критикувате. Снимайте си пишете плюсчета запознавайте се с нови хора с които се събирайте да пиете бира и да снимате просяци пеизажи и тн. Живота е кратък за да се разпилява в критика. Ако някой иска да се научи да снима има утъпкана пътека как се постига това. Никой не се е научил благодарение на критиката получена по форумите независимо как е правена.

Не бих критикувал снимка на човек с който ми е приятно да пия бира. Няма да го напреавя по добър фотограф а риска да ни развали хубавото пиене на бира не си струва. От друга страна не бих критикувал снимка на човек с който не ми е приятно да пия бира - може да се вслуша в критиката и да започне да снима по добре, което ще съсипе завистливата ми душа. [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Как да критикуваме
Автор: Бонд   
Дата:   23-02-16 23:15

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да критикуваме
Автор: catandgoddess   
Дата:   23-02-16 23:16

next_time[smilie21] [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Как да критикуваме
Автор: oswald   
Дата:   24-02-16 00:14

Почти извън темата:
Тук ме дразнят основно две неща: Бобик и Яхнията.Т.е. наименования на една и съща болест преследваща (и после уморила другия добър сайт за фотография в бг).
Бобик си е добър фотограф, страдащ от симптома на вечния "свръхпозитивен" мъченик и на Свръх-портрет-добрата Яхния Маркова.
Който ,както иска да го разбира и трие от главите и сайта си.
Мнооо ми е тъпо и Ви казвам:
-Благодаря за рибата!

Отговори на това съобщение
 Re: Как да критикуваме
Автор: mdterziev   
Дата:   24-02-16 17:15

Това горното е 100 % истина, особено за втората.
Иначе наистина тук има корифеи, които могат да снимат, но си мислят, че могат и да критикуват, но за всички останали е очевадно, че критиката им е самоцелна. Със здраве!

Отговори на това съобщение
 Re: Как да критикуваме
Автор: hotsnail   
Дата:   24-02-16 20:29

https://photo-forum.net/i/1966647


Направих проба с един от най-уважаваните от мен фотографи тук. Мойте дела са на светлинни години зад неговите. Видях някои неща в една прекрасна негова творба, дето не ми допаднаха и ги описах без да влагам емоции и да се опитвам подкопая достойнството му. Явно се получи. [smilie24]

Човека явно и прекрасно ги съзнава тия неща....

Обаче още по-доброто прегледал ми е неволните фоотграфски попадения и поне ми каза снимка от моята скромна колекция му допада.....


Та ако искате критика във Фото Форум получава се! Има достатъчно добри фотографи и хора!



Публикацията е редактирана (24-02-16 20:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да критикуваме
Автор: nsirakov   
Дата:   26-02-16 14:42

съгласен съм с хотснейл...

Отговори на това съобщение
 Re: Как да критикуваме
Автор: realnoncho   
Дата:   26-02-16 15:02

Ако това под снимката на Кубето е израстването, което си търсил в своята критика... Честит петък [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да критикуваме
Автор: philip   
Дата:   26-02-16 18:39

hotsnail, не оставай само с пробата, продължавай[smilie24]


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »