Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Изкуствено надути цени на безогледалки
Автор: georgioiv   
Дата:   18-02-16 12:48

Четх коментара на Бони в темата за Пентакс, та се сетих - 2010 година си купих Sony Nex 5. Един от първите във Варна бях, чаках го от София да пристигне, от Сони център. Не си спомням колко точно пари беше, но нещо около 2000 лв. Сребърен комплект 16/2.8 + 16-55. Революционен за тогава апарат, особено за работа с различни видове механични обективи с преходници.[smilie5]

Шест години тоя апарат направи хиляди и хиляди кадри и часове видео. В момента си е пред мене, всичко си му работи, прави все така прекрасни снимки и видео. Нося си го в колата, в джоба, на плажа, на планина, почти непрекъснато толкова години. Пак повтарям - всичко си му работи, без изключение, единствено му обелих някакви покрития на дисплея - поне два пласта имаше, след което излезе един великолепен дисплей отдолу.. тва беше на втората година мисля.. нито се драска като ги махнах, нито някакъв проблем от тогава...

Та - затрупан с тела, скоро реших да го пусна на базара за 280 лева, с очакването с пазарлъци да му взема поне 200. Никой не ме потърси дори за пазарлък. Само зарядното и батерията струват сто лева. Подарък давах ленс турбо - преходник за ЕОС... Тц.

Вече се отказах да го продавам, измислих си му друго приложение, но - в подкрепа на теорията на Бони - как за 5 и малко години от 2000 цената падна почти на 0, след като апарата е същия и възможностите му не са намалели и очевадно е супер качествено и кадърно направен.

Този апарат и десетките в базара които се продават за смешна цена могат да правят великолепни снимки, но се препоръчват все нови и нови модели, скъпи и прескъпи, с по някоя добавена рекламна екстра...

Отговори на това съобщение
 Re: Изкуствено надути цени на безогледалки
Автор: HP   
Дата:   18-02-16 13:00

Не става въпрос само за огледалките. Аз се засилвам няколко пъти да продам моето 5Д и все се спирам. Първо е на малко кадри, второ друго си е фулфрейм визията му. Нека си стоят. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Изкуствено надути цени на безогледалки
Автор: hotsnail   
Дата:   18-02-16 13:00

Горби +1

Аз си пазя още А700 по същата причина. Беше 2500 лева само тяло дълго време. Една коледа имаше промоция на 1500 лева и го взех. Всъшност от Великобритания един познат ми го носи, щото още не беше тръгнала промоцията в БГ.....драма. Опитвах за 400 лева да го дам преди 3 години и нямаше грам интерес..... Пък ако искаш да се учиш да снимаш подобно тяло на А700 има всичко, което можеш да се сетиш.

NEX-5 си е супер машинка и него още го имам формално и няма да го продвам, ясно е. На NEX-5 лесно можеш да намериш ползувател - на автоматичен режим се справя на завидно за повечето сапунерки ниво...

За съжаление хората сме с големи очи. За няколко дреболии скачаме на най-новото.....

А700 и сега прави хубави снимки. Стига да не го бутам над исо 800 е перфектен. 1600 поносимо...има страхотна ергономия останала от Минолта, дето на новите сонита постепенно я докарват с много усилия.

Отговори на това съобщение
 Re: Изкуствено надути цени на безогледалки
Автор: MikeDimit   
Дата:   18-02-16 13:01

Има нещо вярно. Но и е факт, че джаджите се правят днес с проектен живот 2-3 години. Та как да дадеш пари за нещо, което по дефолт би трябвало да е изживяло годинките си? За съжаление техниката правена с идеята да работи един живот е минало.

Отговори на това съобщение
 Re: Изкуствено надути цени на безогледалки
Автор: джъмбо   
Дата:   18-02-16 13:04

всяка нова технология е скъпа... СЛР системата е на десетки година и си е изплатила всички проектанстки вложения..

Отговори на това съобщение
 Re: Изкуствено надути цени на безогледалки
Автор: boni   
Дата:   18-02-16 13:12

СЛР системата е на десетки години, а безогледалната на колко е Джъмбо? Удари ли 100години? Айде да не намесваме Лайка. Само ако говорим за ПЕН серията на Оли от 50-те? Те какво са точно ако не безогледални? Ами многобройните копия на Лайка и Контакс със сменяеми обективи за кърса работна отсечка? Тонове руски Киеви, ФЕД-ове, Зорки и т.н.
Кое и е ново на технологията в сравнение с СРЛ? Късата работна отсечка ли?[smilie18] Какво толкова технологично ново има в безогледалките не разбирам.



Публикацията е редактирана (18-02-16 13:13)

Отговори на това съобщение
 Re: Изкуствено надути цени на безогледалки
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   18-02-16 13:16

Нещо струва толкова, колкото е готов да плати клиентът. Друг е въпросът, защо е готов да плати толкова, и какви нужди си задоволява с покупката.

Отговори на това съобщение
 Re: Изкуствено надути цени на безогледалки
Автор: hrup   
Дата:   18-02-16 13:18

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Изкуствено надути цени на безогледалки
Автор: georgioiv   
Дата:   18-02-16 13:19

Струва толкова, колкото рекламата му е "програмирала" на клиента, че трябва да струва... Клиентът иначе, откъде да знае колко иска да плати, ако не е рекламата... ??

Отговори на това съобщение
 Re: Изкуствено надути цени на безогледалки
Автор: hotsnail   
Дата:   18-02-16 13:22

бони голямо им е усилието да направят авто фокус сравним с ДСЛР на безогледалните. Виж рекламите на Сони и Панасоник - "автофокус като ДСЛР". За това нещо плащат заплати на някакво количество инженери. Тия заплати после ги разделят върху продадените апарати.

Има и много други проблеми, дето сега се опитват да решават и изискват инженерни усилия, които неминуемо влизат и в цената.

Важен фактор е и намаляващия пазар на фототехника т.е. базата в-ху която се разпределят разходите за разработка намалява от 3 години насам. Това оказва влияние върху цената на новия продукт.

От друга страна -- както отбеляза един съфорумец -- доста хора се отказват от фотографията като хоби. Сега 2-ра ръка техника излиза на супер изгодни цени. За 500 лева може един начинаещ любител, да си сглоби система с ДСЛР тяло и един или два обектива.....



Публикацията е редактирана (18-02-16 13:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Изкуствено надути цени на безогледалки
Автор: boni   
Дата:   18-02-16 13:22

Ами любимия ми Nikon D3s през 2009-та е струвал 11 000лв, сега мога да го продам веднага за около 3500, даже скоро ми мрънкаше един познат да му го продавам. На 280 000 кадъра е, но не искам да го продавам. Някак си обезценяването му е разумно мисля...

Отговори на това съобщение
 Re: Изкуствено надути цени на безогледалки
Автор: rimohit   
Дата:   18-02-16 13:35

Скъпо , скъпо и в крайна сметка се оказва , че сме ги дали парите. Значи някой е преценил , че това е цената , а ние с покупката си сме се съгласили с това .[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Изкуствено надути цени на безогледалки
Автор: mustush87   
Дата:   18-02-16 13:38

Аз пък не съм купувал нищо ново до сега, и това което съм купил съм продал за малко по ниска цена :)

Отговори на това съобщение
 Re: Изкуствено надути цени на безогледалки
Автор: realnoncho   
Дата:   18-02-16 13:38

Колкото повече тела и производители - толкова по-бързо обезценяване.
От примера на Горби с NEX5 - просто след него са излезли достатъчно много тела, които са по-добри и вече обезценени на пазара втора ръка. Примерно Samsung NX300, който е осезаемо по-добър в почти всички отношения от некса може да се намери за 300лв.

Обаче от примера на Бони - няма толкова много бройки и модели излезли апарати в този клас и цената се запазва малко повече.

Отговори на това съобщение
 Re: Изкуствено надути цени на безогледалки
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   18-02-16 13:45

"Струва толкова, колкото рекламата му е "програмирала" на клиента, че трябва да струва... Клиентът иначе, откъде да знае колко иска да плати, ако не е рекламата... ??"

Ми това е целта на маркетинга-да разкрие нуждите на клиента, да му ги покаже и да му каже, колко ще му струва, за да ги задоволи. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Изкуствено надути цени на безогледалки
Автор: hrup   
Дата:   18-02-16 13:46

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Изкуствено надути цени на безогледалки
Автор: georgioiv   
Дата:   18-02-16 13:48

Нончо - NX300 е една грозна имитация на мекса.. [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Изкуствено надути цени на безогледалки
Автор: realnoncho   
Дата:   18-02-16 13:50

A gorbi, това маркетинга ти го е казал [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Изкуствено надути цени на безогледалки
Автор: rimohit   
Дата:   18-02-16 13:56

[smilie5] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Изкуствено надути цени на безогледалки
Автор: itilien   
Дата:   18-02-16 14:14

Работата не е в това какво могат старите апарати, а в това какво не могат сравнени с новите модели.

Отговори на това съобщение
 Re: Изкуствено надути цени на безогледалки
Автор: vga   
Дата:   18-02-16 14:21

Някое Fuji да имаш за 200 лева? [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Изкуствено надути цени на безогледалки
Автор: Dimitar.tzankov   
Дата:   18-02-16 14:24

Добре че са само безогледалките и че няма абсурдно скъпи D90 и D7000 в момента на базара.

/Сърказъм

Отговори на това съобщение
 Re: Изкуствено надути цени на безогледалки
Автор: kvakioh   
Дата:   18-02-16 14:27

Х-А1 в доста добро състояние е към 220...
Цени може да се намерят доста, неща втора ръка- с много добро и сериозно търсене.
Надути са цените на новите неща само. Дори на някои доста добри обективи постоянно плават.
Има неща, на които цените стоят твърдо и това са-висок клас ФФ тела на Никон, Канон, доста лентови тела като Hasselblad, Mamiya, Bessa, Leica.
За обективите- има доста ниски цени, само човек да му се занимава и да търси. Всичко най-важното е да има кеш и желание.

Отговори на това съобщение
 Re: Изкуствено надути цени на безогледалки
Автор: chrisnoch   
Дата:   18-02-16 14:52

Голяма драма, няма що!
Телата не държат цена. Инвестирайте в обективи!
Консуматорското общество е във вихъра си. В средата на миналия век автомобилите се проектираха с 30 години ресурс. Сега и 5 години едвам-едвам изкарват. Аз си карам старата Хонда от 1999-та и хич не ми пука, че вече не струва и 10% от цената си като нова.
Разбира се, сравнението между фототехниката и автомобилите не е съвсем коректно, но тенденциите са едни и същи.

Отговори на това съобщение
 Re: Изкуствено надути цени на безогледалки
Автор: hotsnail   
Дата:   18-02-16 14:58

хахаха Фуджи в магазина Х-Е2 беше ударило 800 лева и не можеха да почистят рафтовете от единствената бройка....

сега в базара за 1000 пък то и за 500 със зор би се продало....



Публикацията е редактирана (18-02-16 14:58)

Отговори на това съобщение
 Re: Изкуствено надути цени на безогледалки
Автор: kvakioh   
Дата:   18-02-16 15:00

Ще гаднеем ли?

Отговори на това съобщение
 Re: Изкуствено надути цени на безогледалки
Автор: lamerko   
Дата:   18-02-16 15:08

Ами... последната си кола я взех за 1500 лева. Работи си всичко по нея, само винетката и двете застраховки, с които я взех бяха 500 лв.[smilie18] Няколко месеца по-късно дадох 2200 лева за безогледалка на Фуджи... таз извода е - ако ще продавате нещо - продавайте годокато е време. След това не си заслужава :)

Отговори на това съобщение
 Re: Изкуствено надути цени на безогледалки
Автор: chrisnoch   
Дата:   18-02-16 15:38

boni написа:
"Какво толкова технологично ново има в безогледалките не разбирам."

Ами доста нови неща! Безогледалките имат само един сензор. Нямат втори за автофокус и трети за TTL експонометрия. Освен това те работят само в "Live View" режим. Ще рече, че от един сензор трябва да "извличат" данни и за автофокус, и за експонометрия, и за изобразяване във визьора или дисплея. Това налага разработването на съвсем нови технологии за четене на сензора и обработка на данните. Всчико това - събрано в по-малко тяло с по-неефективно охлаждане, по-скромна батерия и куп други ограничения. Неслучайно "великите DSLR властелини" не могат да спретнат ни една читава безогледална система. Предизвикателствата са много, а пазарът непрекъснато се свива, 'щото куцо и сакато "снима" със смартфони, качва "безценни" кадри във Фейсбука и скимти от доволство, че е събрало няколко лайка в повече.

Отговори на това съобщение
 Re: Изкуствено надути цени на безогледалки
Автор: axlastro   
Дата:   18-02-16 15:50

Това, че някой в базара не е сложил реална цена си е негов проблем. Аз мога да ти кажа откъде да си купиш е2 за 700 лв, ама какво от това като обективите са по 1500 и нагоре. Както вече се каза - да се инвестира в обективи е по-разумно и то в такива, които могат да се ползват на безогледалки Сони :)

Отговори на това съобщение
 Re: Изкуствено надути цени на безогледалки
Автор: boni   
Дата:   18-02-16 16:07

Chrisnoch всичко, което описа го има във всички сапунерки и утразум модели от 1995-та година насам, само дето е по-малка матрица. Да не забравяме, че първия бум на утразум модели, предназначени за репортери беше някъде 1997-ма година. Кое му е новото като технология? С голяма матрица го има Sony R1 от 2005-та, а варианти със сменяема оптика има от 2008-ма.
Хайде да да не е чак толкова нова тази технология, че да е няколко пъти по-скъпа.
А за широкоъгълните обективи, които са по-прости като оптична схема, защото работната отсечка не налага ретрофикусни схеми, да не говорим...

Отговори на това съобщение
 Re: Изкуствено надути цени на безогледалки
Автор: kvakioh   
Дата:   18-02-16 16:10

Eто- едни добри и по-добри сензори и размери/форми, това е предимството на безогледалните. Всичко останало е нагласяне.

Отговори на това съобщение
 Re: Изкуствено надути цени на безогледалки
Автор: anjsan   
Дата:   18-02-16 16:24

....



Публикацията е редактирана (18-02-16 16:25)

Отговори на това съобщение
 Re: Изкуствено надути цени на безогледалки
Автор: chrisnoch   
Дата:   18-02-16 17:18

boni,
Хайде де! Всичко го има от 1995-та насам, така ли?
On-sensor PDAF? Depth from defocus AF? BSI архитектура? Stacked сензор? Истинско Live View - а не последната заснета снимка? Хибриден оптично-електронен визьор? Разпознаване на лица и очи? Следящ фокус с "предсказване" посоката на движение?
През 1995-та дори използваеми CMOS сензори нямаше.
Това са някои от революционните нововъведения. Еволюционните също не са за подценяване. 4К видео с фотоапарат в края на миналия век? Електронен визьор с няколко милиона пиксели?
Много бързо забравяме с каква техника сме разполагали само преди 20 години!

Отговори на това съобщение
 Re: Изкуствено надути цени на безогледалки
Автор: Access   
Дата:   18-02-16 17:33

Свръхпроизводство + свръхпотребление дават кофти резултати. Факт.

Отговори на това съобщение
 Re: Изкуствено надути цени на безогледалки
Автор: boni   
Дата:   18-02-16 18:07

Chrisnoch, казах - всичко което описа.
Виж какво си писал :
Ами доста нови неща! Безогледалките имат само един сензор. Нямат втори за автофокус и трети за TTL експонометрия. Освен това те работят само в "Live View" режим. Ще рече, че от един сензор трябва да "извличат" данни и за автофокус, и за експонометрия, и за изобразяване във визьора или дисплея. Това налага разработването на съвсем нови технологии за четене на сензора и обработка на данните.
Развитието на технологиите за безогледални системи не е по-ново от това за DSLR. Четете внимателно какво съм написал. "Кое и е ново на технологията в сравнение с СРЛ?" Джъмбо говореше за десетилетната история на СЛР камерите, още от времето на филма, аз пък казах, че на безогледалните е столетна дори.
Иначе - да, имаше с Лайввю съвсем истинско. Имал съм и Канон про70 от 1998-ма и следващия Про90 със стабилизация 10х зум, видео клип, бяха си с истинско Лайввю, въртящ дисплей и т.н. И по тоя сензор си беше и меренето и АФ. Старите Сонита ултразум от онова време също си бяха с истинско Лайввю..Sony FD91 От 97-ма беше с 14 кратно варио и бленда 1.8-3 и лайввю. Даже не знам дали не се мота още при Деков един такъв.
Casio QV-10 от 1995-та също си има лайввю и Аф по основния сензор



Публикацията е редактирана (18-02-16 18:09)

Отговори на това съобщение
 Re: Изкуствено надути цени на безогледалки
Автор: lamerko   
Дата:   18-02-16 18:32

boni: не падаш по гръб, а [smilie5]

Общо взето сложвни един до друг безогледалка и дслр много наподобяват случващото се между лаптопите и стационарните компютри. Вторите вероятно са обречени да изчезнат, но не сега...

Отговори на това съобщение
 Re: Изкуствено надути цени на безогледалки
Автор: Simbon4o   
Дата:   18-02-16 18:40

Относно обективите и широкоъгълната оптика за къса работна отсечка. Не е толкова лесно да се произвеждат такива понеже, което е работило на филм не работи на матрица по същия начин. Матриците са направени да приемат светлината под определен ъгъл и острите ъгли не са им стихията. Това се видя при първите опити да се ползват лайка широки обективи дори на кроп матриците на първите нексове. Шахтите в които са детекторите за светлината са достатъчно дълбоки, че като пуснеш светлинен лъч под малко по-остър ъгъл да не се "види" и резултата е мазня, грешни цветове и т.н. Всички ползватели на лайка цифрови тела знаят за проблема.

От там и нуждата от по-сложни оптични схеми доставящи светлината по-перпендикулярно или по-дълги обективи(отдалечени от матриците) като на ДСЛР.

Докато не се промени технологията по която се правят сензорите нещата няма да се променят.

И да СЛРите са по-нова технология от безогледалките :). Каквото и да си говорим единствения начин да се влияе на производителите и цените е като се пазари с акъл, а не като излезе същата камера с няколко модификации и нова по-висока цена да и се мяташ сякаш не можеш да правиш снимки без нея... За съжаление няма да стане понеже масата потребители са си будали.

Отговори на това съобщение
 Re: Изкуствено надути цени на безогледалки
Автор: boni   
Дата:   18-02-16 18:44

Ми аз това казвам, по-нова технология са СРЛ-ите:)

Ей го Ангел, големия ми син, преди около 16г, заснет с ултразум с лайввю, въртящ дисплей, АФ и мерене по основната матрица, стабилизация и т.н :


https://photo-forum.net/static/forum/2016-02/pwsi9245.JPG


http://bonibonev.com/uploadfiles/albums/PDPD4e268a95bffe2/80524.jpg



И сега, с ДСРЛ:)


https://photo-forum.net/static/forum/2016-02/ucwf0742.JPG


http://bonibonev.com/uploadfiles/albums/PDPD4e268a95bffe2/80525.jpg



(Аз все на контражур снимам, а той все нещо държи в ръце да му се невиди) [beer] [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Изкуствено надути цени на безогледалки
Автор: Бонд   
Дата:   18-02-16 18:55

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Изкуствено надути цени на безогледалки
Автор: ludiakolio   
Дата:   18-02-16 18:58

Незнам, пипал съм готини безогледалки на сони и Фуджи за хилка и нещо,но за мен няма ли огледало нещо няма густо.

Отговори на това съобщение
 Re: Изкуствено надути цени на безогледалки
Автор: hemilio   
Дата:   18-02-16 19:03

[smile] [smile] браво Бони,дай да направим извода: важното е да се снима,а не е толкова важно с какво.
фотографията тепърва предстои да се променя много.
Light L16- БЪДЕЩЕТО Е НА СОФТУЕРА!!! [shtrak] [shtrak] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Изкуствено надути цени на безогледалки
Автор: h_bio   
Дата:   18-02-16 19:12

Ангел е едно от най-познатите лица за българските фото любители и професионалисти. Изчели сме доста чудесни ревюта на фототехника с негови снимки като тестови кадри [smilie24]. Жив и здрав да е и винаги да е с пълни ръце [smile]


Същото се отнася и за тази девойка. Вероятно приятелка на Phil Askey от dpreview.
Колко хора са разглеждали очите и увеличени на 100% на екрана за да сравняват детайл? [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Изкуствено надути цени на безогледалки
Автор: chepkata   
Дата:   18-02-16 20:13

А това, с което са пълни ръцете на Ангел е Деси, дъщеря на моя приятелка! Колко е малък светът! Желая им късмет!

Извинявам се за писаното не по темата.

Отговори на това съобщение
 Re: Изкуствено надути цени на безогледалки
Автор: boni   
Дата:   18-02-16 20:20

Да, малък е:) [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Изкуствено надути цени на безогледалки
Автор: chrisnoch   
Дата:   19-02-16 01:26

boni,
Наистина не ми се спори!
Става дума за истинско Live View при серийна снимка, мислех че е ясно. Досега такова нещо не е правено. Новото Сони а6300 ще го има - до 8 к/с (при 11 к/с не работи).
Знам какво имаше преди 20 години. По твоята логика трябва да стигнем до заключението, че ДСЛР пък изобщо не са мръднали за толкова време.

Отговори на това съобщение
 Re: Изкуствено надути цени на безогледалки
Автор: boni   
Дата:   19-02-16 06:14

Истинско Live View - а не последната заснета снимка?
Сега било за серийна снимка:) Добре.

Защо да споря, написал съм какво имам предвид. И моята логика е съвсем точна, както и отговорът ми, че безогледалната система е по-стара от СЛР. Никъде не съм казал, че ДСЛР не са мръднали. Отговорих ясно и точно, първо на Джъмбо и после на тебе. Може да си прочетете репликите.

Всичко се развива. Моята теза беше, че безогледалките са със завишени цени. И това го знам перфектно, защото познавам фирмите производители. Занимавал съм се с целия внос на няколко марки още от края на 90-те. Също така знам точно какви ще бъдат цените на определени модели безогледалки само след 4-5 месеца.

Отговори на това съобщение
 Re: Изкуствено надути цени на безогледалки
Автор: axlastro   
Дата:   19-02-16 07:43

Boni, според мен цените не само ма безогледалките са завишени. Като гледам как падат цените на канонските кропки например... Има и безогледалки, които цената им си стои стабилно (некс 6 например) защото имат определени полезни екстри (хубав визьор).

Отговори на това съобщение
 Re: Изкуствено надути цени на безогледалки
Автор: stzz   
Дата:   19-02-16 09:33

Интересното в случая е, как се охарактеризира човек, от позицията си по темата.
Аз не се вдъхновявам от постиженията на човешкия гений, даващи ми много ненужни неща, опитвайки се да ме убеди, че важното не е това което аз мисля, а това което някой друг ми казва че е!!!

............[smilie10] ........абе друго си е да гледаш 4К видио на лаптопа!!!

[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Изкуствено надути цени на безогледалки
Автор: vanquished   
Дата:   19-02-16 09:37

Ъъ, лаптопът ти с 4к дисплей ли е?

Отговори на това съобщение
 Re: Изкуствено надути цени на безогледалки
Автор: SoftImage   
Дата:   19-02-16 10:28

>>Всичко се развива. Моята теза беше, че безогледалките са със завишени цени. И това го знам перфектно, защото познавам фирмите производители.

По каква причина безогледалките са със завишени цени а DSLR-ките не са с такива???

Отговори на това съобщение
 Re: Изкуствено надути цени на безогледалки
Автор: jonkobg   
Дата:   19-02-16 10:43

Да се върнем на темата (първо издребнявайки в конкретика): къде е този Некс-5 за 200 лв?
280 лв. са 40% повече от 200 лв. Предполагам, че повечето хора се чувстват неудобно да правят пазарлъци в такъв широк диапазон с колеги, защото ФФ е по-скоро място за взаимопомощ отколкото за търговия.
Аз лично слагам цена с опция за пазарене в разните продавалници, а тук посочвам цена много близка до тази, с която бих се раздлелил с продукта.
Като видя тук цена 280 лв. си представавям възможност за сваляне до 260 или 250 лв. в най-добрия случай.
Безогледалките са пълни с електроника. Като всеки актив и те си имат физическо и морално изхабяване. И двата вида при тях са силно застъпени. Даже е късмет за потребителя е физическото да е по-бавно от моралното, а не да е точно след изчичане на гаранцията.
Та тези играчки чисто счетоводно може да са актив, но от финансова гледна точка не са инвестиция, а са си чист разход, водещ след себе си други разходи. Нищо ново не ви казвам, ще ме репликирате, но сякаш човек като вземе да продава любимото си апаратче го забравя.
Ако сте дали много пари като нов, значи ОК - покрили сте си някаква потребност на момента и тези пари ги пишете прежалени като сумите за лятната почивка, която може и да е траела по-малко от радостта от придобиването на апаратчето.
Ако все покупката все пак действително за вас е била инвестиция - изкарвали сте пари, значи всеки лев взет при продажбата е чиста печалба.

Няма логика при условие, че има нови с 2 годинини гаранция безогледалки за по 450 лв. или по 700 лв. с два обектива, човек да даде 250 лв. за апарат с километраж на голф нов внос и да се вкара във филма да търси обектив, струващ поне още толкова.

Отговори на това съобщение
 Re: Изкуствено надути цени на безогледалки
Автор: boni   
Дата:   19-02-16 10:54

Маркетинг. Не случайно има модели, които се обезцениха с над 30% за година - магазинска цена. Ако един модел губи толкова от цената си за 1 година, това означава, че има много голям резерв в цената.

Отговори на това съобщение
 Re: Изкуствено надути цени на безогледалки
Автор: Emoxide   
Дата:   19-02-16 11:00

Един красноречив пример:
OLYMPUS OM-D E-M5II стартира на $1200;
година по-късно вече се продава на по $800, по света, не у нас.
Сега на 1200 стартира новия PEN-F, който технологично, а и елетронно-компонентно с нищо не е по-различен.
Нещо повече, по-малък и евтин EVF, незащитено на климатично въздействие тяло. Една „нова” матрица и сменен дизайн.
Една и съща дъвка, в нова опаковка, вече 4-та година... Нагло е.

Разумен в цената е само OM-D E-M10II ~ $600 и ще поевтинява...[smilie24]



Публикацията е редактирана (19-02-16 11:08)

Отговори на това съобщение
 Re: Изкуствено надути цени на безогледалки
Автор: jonkobg   
Дата:   19-02-16 11:13

...значи и че е имало хора, за които тази голяма разлика е била оправдана и им е удовлетворила повече повече потребности отколкото потенциалната покупка на приличен велосипед на старо :)
За купувачът ва вторичния пазар обаче тази емоция няма стойност.

Все едно човек да се вайка колко чувства е вложил в любимата си някога красива и невинна съпруга, пък след 15 години някой калпазанин я е употребил без да му мигне окото, че даже я върнал без едно кафе да я черпи :)
(Егати сравнението, но петък е... )

Отговори на това съобщение
 Re: Изкуствено надути цени на безогледалки
Автор: boni   
Дата:   19-02-16 11:15

Fuji X100s стартира на 1300$, в момента се намира на 1/2 цена.
Oly E-PL6 стартира преди година на: It will retail in the UK for £429.99 from mid-July. " В момента е на 1/2 цена навън. В БГ е на 799лв ( 320 паунда) обаче с два обектива

Отговори на това съобщение
 Re: Изкуствено надути цени на безогледалки
Автор: jonkobg   
Дата:   19-02-16 11:17

Лошото е, че като поевтинее, пак ще прави хубави снимки, но вече няма да носи същата емоция от притежаването на актуална фото играчка.
И отново от маркетингова гл. т. да се запитаме: коя своя потребност задоволява човек, купувайки си съвременна камера?


Отговори на това съобщение
 Re: Изкуствено надути цени на безогледалки
Автор: stoikovv666   
Дата:   19-02-16 11:32

Последен модел, хит А7RII, 21% за няколко месеца. А след още 6м, след черен петък?


https://photo-forum.net/static/forum/2016-02/ikbz2356.JPG


http://www.sonyalpharumors.com/wp-content/uploads/2016/02/A7rII.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Изкуствено надути цени на безогледалки
Автор: photoninja   
Дата:   19-02-16 11:33

Като притежател и на дслр и на безогледалка, мога само да се съглася съсзаглавието на темата! За мен е непонятно и неразумно ценообразуването при безогледалките, особено при тяхната първоначална поява на пазара. Ясно е с течение на времето, че и двете далр и мирорлес поевтиняват, но не мога да приема с лека ръка, че заради компактността безогледалките са на толкова високи цени. Моето е и психологическо и дълбоко залегнало и не виждам как пластмасова джаджа, толкова крехка и чуплива ще струва колкото един среден клас дслр, това без оглед на оптиката дори. Маркетинга и рекламата толкова силно работят, че имам чуството, че утре ще ни засилят да купуваме кибритени кутийки с микроскопична оптика и цените ще са по-високи от сегашен висок клас дслр. Айде сега изяжте ме с парцалите фенове на пре-скъпите безогледалки! Аз съм решил за себе си повече пари в тоя отрасъл няма да наливам, предпочитам солидното и олд скул грамадно тяло и качествена оптика. [smitten]

Отговори на това съобщение
 Re: Изкуствено надути цени на безогледалки
Автор: hrup   
Дата:   19-02-16 11:40

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Изкуствено надути цени на безогледалки
Автор: SoftImage   
Дата:   19-02-16 11:41

Emoxide, гледах amazon.com/.de там цената е 900USD/EUR. Струва ми се логично като се отчита, че OLYMPUS OM-D E-M5II стъпва на стар сензор. С него OLYMPUS преследвахе тактическа цел - да покаже най-ефективната стабилизация на сензора за сега и първи да пуснат HiRes режима.
Ако искаш по-слаба обезценка - купуваш флагман-а. Е-М1 гледам сега е 949EUR. В началото този модел го даваха с екстри, които ако жертваш цената идва пак тази и обезценка нЕма [smilie5]

Да си спомним колко струваше Е-1/3/5 (най-високото ниво при Olympus) kym 1600EUR/USD. Като сравним с сега с цената на E-M1 - 1300USD/EUR - май трагедия няма, не че не искам да е 100USD/EUR [beer]



Публикацията е редактирана (19-02-16 11:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Изкуствено надути цени на безогледалки
Автор: reason   
Дата:   19-02-16 11:44

Канон и Никон всеки момент трябва да преставят своите ФФ безогледалки веднъж стане ли факт цените на безогледалните ФФ ще се понижат трайно защото пазара ще се насити по-бързо отколкото в момента

Отговори на това съобщение
 Re: Изкуствено надути цени на безогледалки
Автор: hotsnail   
Дата:   19-02-16 11:45

Няма смисъл да се вълнувате. Следващите години апарати ще излизат на пазара все по-рядко и цените ще се вдигат сериозно.

Така че който иска апарата му да държи цена, ще се ощастливи.

Отговори на това съобщение
 Re: Изкуствено надути цени на безогледалки
Автор: SoftImage   
Дата:   19-02-16 11:51

>>Канон и Никон всеки момент трябва да преставят своите ФФ безогледалки веднъж стане ли факт цените на безогледалните ФФ ще се понижат трайно защото пазара ще се насити по-бързо отколкото в момента

От кога чакаме да стане нещо подобно!!!!! Но аз не съм такъв оптимист, че скоро ще се случи понеже DSLR-ите ще поскъпнат тогава [smilie7]



Публикацията е редактирана (19-02-16 11:56)

Отговори на това съобщение
 Re: Изкуствено надути цени на безогледалки
Автор: jonkobg   
Дата:   19-02-16 11:52

... и се стига до ситуация, при която в базара има цени на продукти втора употреба по-високи от такива в магазинната мрежа.
Даже и при обективите има такива случаи. Бих посочил и примери, но няма да е коректно да развалям бизнеса на хората.

Отговори на това съобщение
 Re: Изкуствено надути цени на безогледалки
Автор: reason   
Дата:   19-02-16 11:58

написа:

ента
>
> От кога чакаме да стане нещо
> подобно!!!!! Но аз не съм такъв
> оптимист, че скоро ще се случи
> понеже DSLR-ите ще поскъпнат [smilie7]
>

Ти какво мислиш че безогледалките им ще имат същите характеристики като ДСЛРте им, ще са орязани но пак ще бъдат ФФ безогледалки! [smile]
Единствено Сони може да си позволи безогледалка превъзхождаща ДСЛРте им. Сони сигурно са загуба от продажбата на ДСЛРри компенсират с цената на безогледалките.



Публикацията е редактирана (19-02-16 12:00)

Отговори на това съобщение
 Re: Изкуствено надути цени на безогледалки
Автор: SoftImage   
Дата:   19-02-16 12:03

За момента ДСЛРте са напред със следящия фокус, но и безогледалките не спят. То друго май не остана![smilie7]
CN ако пуснат FF безогледалки ще трябва да се конкурират със SONY!!! При това положение колко да ги орязват??? [beer]



Публикацията е редактирана (19-02-16 12:06)

Отговори на това съобщение
 Re: Изкуствено надути цени на безогледалки
Автор: photoninja   
Дата:   19-02-16 12:06

hrup, не става въпрос за това, че някой ме засилва да купувам каквото и да е, а показвам своето възмущение от ненормално високите цени в този отрасъл. Без да обиждам никого искам да кажа, че не разбирам логиката на техно зарибените да плащат толкова висока цена заради едната компактност. Защото реалната цена на тоя тип продук требва да е в пъти по-ниска, най-вече заради евтините и не оправдани по цена материали, които използват. Имам фуджи - стои ми като детска играчка в ръцете, не вярвам това усещане да е само при мен... Както и да е, парите са си ваши, компании номер едно в света са и МакДоналдс и Кока Кола, само не ми казвайте, че продават истинска храна и напитки [smilie3]

ПП: Има и друго нещо в което безогледалките не могат да настигнат ДСЛРите и това е тяхната здравина, надеждност и качествени елементи, ака съставни части.



Публикацията е редактирана (19-02-16 12:10)

Отговори на това съобщение
 Re: Изкуствено надути цени на безогледалки
Автор: hrup   
Дата:   19-02-16 12:12

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Изкуствено надути цени на безогледалки
Автор: mihajlov2   
Дата:   19-02-16 12:17

По повод на прословутия НЕКС 5 - навремето, когато реших да си купя безогледалка с APS-C матрица, този НЕКС вече се водеше остарял модел и аз го взех от магазин с два обектива - 18-55 плюс 16/2.8 за около 600-700 лева, вече не помня. Все още си работи безотказно и изглежда като нов /още от първия ден е с "твърд" протектор на дисплея/. А за 14 мегапикселовата му матрица двата "китови" обектива дават много добра картинка. Да не говорим за по-качествени обективи - трите Сигми например. Може да се води безнадеждно морално остарял, но все още върши чудесна работа.
Имам и по-"модни безогледалки, но и той не е за изхвърляне.



Публикацията е редактирана (19-02-16 12:21)

Отговори на това съобщение
 Re: Изкуствено надути цени на безогледалки
Автор: stzz   
Дата:   19-02-16 12:20

........[smilie18] [smilie18] [smilie18] ..............не техно зарибените, ами техно мастурбаторите е правилното!!!

Сега е топ-хит, да се сравняват камери на високи чувствителности!!!
Ами погледнете си EXIF-ите и кажете над 1600 ИСО какъв % кадри имате!

[smilie10] [smilie18] [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Изкуствено надути цени на безогледалки
Автор: hrup   
Дата:   19-02-16 12:21

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Изкуствено надути цени на безогледалки
Автор: Emoxide   
Дата:   19-02-16 12:24

Photoninja, ако си притежател на X-A1 или X-M1, тогава мога да се съглася с теб. Но примерно X-T1 и X-Pro 1 са здрави като танк. Изобщо не отстъпват на магнезиев DSLR. Изработката и материалите вложени в тях в никакъв случай не са по-евтини от вложените във висок клас кроп DSLR. Спрямо да речем Nikon D7200 цената на X-T1 следваше да е по-ниска с 10-15%, изначално

Отговори на това съобщение
 Re: Изкуствено надути цени на безогледалки
Автор: hrup   
Дата:   19-02-16 12:27

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Изкуствено надути цени на безогледалки
Автор: jonkobg   
Дата:   19-02-16 12:28

Да, така е, но колко е струвало тялото без тези два обектива дори и като ново? А колко ще струва след няколко години употреба?
Вие сте направили повече рационална отколкото емоционална покупка - дали сте парите си за това, което върши работа, а не за гъделчето, че апаратът е нов и е в процес на активно промотиране.

Отговори на това съобщение
 Re: Изкуствено надути цени на безогледалки
Автор: georgioiv   
Дата:   19-02-16 12:38

photoninja:

ПП: Има и друго нещо в което безогледалките не могат да настигнат ДСЛРите и това е тяхната здравина, надеждност и качествени елементи, ака съставни части.

За въпросния Nex 5, ето и mihajlov2 потвърждава - безумно здрав и надежден апарат. Нямам идея моя на колко хиляди кадъра е, но го ползвам нон стоп 6-та година... За толкова време, на 20Д сменях затвор два пъти, после имах 40Д, което след няколко хиляди кадъра сдаде багажа, а nex-a - работи. Може би за това и се отказах да го продавам - кой знае колко ще изкарат другите, нека има един надежден... [smilie5]



Публикацията е редактирана (19-02-16 12:44)

Отговори на това съобщение
 Re: Изкуствено надути цени на безогледалки
Автор: kvakioh   
Дата:   19-02-16 12:43

Nex5, Nex3- са си едни от най-евтините безогледалки втора ръка, само Panasonic G1,2 GX1 са по-евтини, има и 1-2 модела на Олимпус.
За по 50-60 паунда излиза един некс 3-5 с леко естествено излъскан екран (все още се наблюдава дори при А7 серията същото като ефект), като всичко му работи и е ок за снимане.
Фуджи си държат цена, и по-трудно се поправят от Сонита, по-скъп е и ремонта като цяло.

Отговори на това съобщение
 Re: Изкуствено надути цени на безогледалки
Автор: georgioiv   
Дата:   19-02-16 12:46

Този "излъскания" екран се отлепя и отдолу има красив дисплей. Това е някакъв сой - дали защитен или за контраст, но и без него си изглежда и си се вижда перфектно...

Ще илюстрирам след малко, ще го снимам моя как изглежда, след като отлюспих всичко за отлюспване от него...



P.S.

Ето как изглежда след отлюспване на всички покрития:


https://photo-forum.net/static/forum/2016-02/eyvz2298.JPG


https://farm2.staticflickr.com/1588/24757806519_97371c8924_h.jpg

DSC02607 by george waterhouse, on Flickr



Публикацията е редактирана (19-02-16 12:55)

Отговори на това съобщение
 Re: Изкуствено надути цени на безогледалки
Автор: kvakioh   
Дата:   19-02-16 12:51

ДА, и аз имам 2-3 сменени екрана при Нексове, дори 1 в сервиз и сега на А7R 2 протектора смених, за да не се излъска...
Като цяло, при тия цени на безогледалните, поне батериите да им бяха като на големите апарати, а сега трябва да си носи човек по 3-4 поне. Преди месец видях на А7s за видео с 11 броя различни.[smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Изкуствено надути цени на безогледалки
Автор: PhotoBo   
Дата:   19-02-16 14:07

Не съм имал ни най-малко намерение да се замерям с моя евтин фуджи х-а1, ама ей го на - жената го бутнала докато чисти праха от шкафа и от първото падане на килима замина байонета. Навремето пък изтървах един никон Д90 със закачен на него 16-85 - зверско падане на керамични плочки! И обектив и тяло не мръднаха, само филтъра се изкриви до неузнаваемост и то предната резба. С малко зор го свалих, но още е в действие. Така, че това с надежността е от части вярно, разбира се ако параметрите бяха сходни - тегло, клас, изработка... Иначе няма как да не кажа, че хубавото е скъпо, но не съм щастлив от цените на безогледалките като цяло и аз!

Отговори на това съобщение
 Re: Изкуствено надути цени на безогледалки
Автор: Pac   
Дата:   19-02-16 14:08

Безогледалките втора ръка са с ненормално добро съотношение цена / качество. За 200-300лв си вземаш нещо с APS-C матрица и вадиш картинка, която не отсъпва на ДСЛР-и за 2-3 пъти по толкова (пак цена за втора ръка).
Като добавим и възможността за използване на адаптирани обективи от произволна стара система, офертата става още по примамлива за хората с ограничен бюджет.

Някой спомена пласмасовите безогледалки и здравите метални дслр-и... При мен беше точно обратния случай, минах от смотан пластмасов Никон Д5200 със също пластмасови обективи, на солиден метален Фуджи Х-Т1 с изпипани метални обективи.

Реално доплатих доста малко за смяната на системата. Включително продавайки стари никонски стъкла и купувайки нови за Фуджи. Това защото успях да намеря супер оферти от чужбина, на под 30% от цените в БГ магазин.

Фуджи системата ми е по-удобна, по-лесно преносима и прави по-добри снимки. Благодаение на кефа от снимането смятам, че покрай Фуджито и ЗАУ-то в мое лице започна да снима по-смислено.

Изобщо не ми пука какви технологии са вложени в едната и в другата система, колко струват чарковете на ДСЛР-а дето ги няма в безогледалката и т.н. Щом нещо кефи, си заслужава парите.

Отговори на това съобщение
 Re: Изкуствено надути цени на безогледалки
Автор: m.djorov   
Дата:   19-02-16 14:22

Покрай темата реших да погледна какви са цените на безогледалките и сега се чудя на едно нещо. Каква може да е причината например сони а5000 бял и сребърен цвят на корпуса да са със 100 лв по-евтини от а5000 черен. Всичко еднакво - и обектива в комплекта, и картата памет, която дават. Само цвета друг и 100лв отгоре?

Отговори на това съобщение
 Re: Изкуствено надути цени на безогледалки
Автор: hotsnail   
Дата:   19-02-16 14:30

търговкса политика. Има промоция на беля и сребърния за 14-ти Февруари....

Отговори на това съобщение
 Re: Изкуствено надути цени на безогледалки
Автор: m.djorov   
Дата:   19-02-16 14:42

То и черния е в промоция, ама със 100 лв по-малка -> идва по-скъп. Та се чудих. Странно ми е. Един цвят и такава разлика.

Отговори на това съобщение
 Re: Изкуствено надути цени на безогледалки
Автор: Pac   
Дата:   19-02-16 14:53

Графитения Fuji X-T1 е с около 350лв по-скъп от черния без да е свързано с някакви промоции.

Отговори на това съобщение
 Re: Изкуствено надути цени на безогледалки
Автор: bo6o   
Дата:   19-02-16 14:54

"търговкса политика. Има промоция на беля и сребърния за 14-ти Февруари...."

Тая промоция да не е била за 2ри Февруари. За 14ти трябва да върви с [smilie21] [smilie21]

Иначе гледах в синтезата, че олитата ги дават с розовеникава дамска чантичка подарък, промоция за 2ри [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Изкуствено надути цени на безогледалки
Автор: PhotoBo   
Дата:   19-02-16 15:52

Мислех да кажа, че 100лв разлика в цвета е нищо, ама Pac ме е изпреварил [cool]
Което само потвърждава тезата, че се дават една торба с пари при никакви разлики в качеството на крайния продукт, както и на минимални такива между различните модели. С което се затвърждава мнението, че маркетинга работи перфектно, а производитвлите и магазините могат да лавират драстично в цената на продаваните стоки...и сам човек може да си направи извода за реалната себестойност на дадения продукт [smilie3]
Ама като има търсене голямо, ще има и предлагане голямо и то на високи цени [shtrak]



Публикацията е редактирана (19-02-16 15:57)

Отговори на това съобщение
 Re: Изкуствено надути цени на безогледалки
Автор: chrisnoch   
Дата:   19-02-16 18:56

О, чудо! Доживяхме gorbi да каже добра дума за Сони Некс! [smilie5]

boni,
Ти нали доста снимаш със Сони А99? В кой режим ти показва само "последния заснет кадър"? Дали не е само в серийна снимка? Очаквах, че точно за теб това ще е кристално ясно без допълнителни обяснения какво конкретно съм имал предвид с "истинско Live View".

Не виждам защо безогледалките трябва да са по-евтини от ДСЛР при едно и също технологично ниво на изпълнението.

Не разбирам защо пищите, че актулните модели са с висок резерв в цената. Производствените разходи за едно DVD са около един лев. Това не пречи новите филми на DVD да се продават за 20-30 лв. След няколко години ще можете да си купите същото DVD за 0.99 лв., ако имате късмет да го изровите от промоционалните контейнери в "Метро". Маржът при Блу-Рей дисковете е още по-голям.

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »