Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Събирам препоръки за добър широкоъгълен обектив за Никон
Автор: laplabe   
Дата:   14-01-16 23:13

В момента се оглеждам за добър широкоъгълен зуум обектив в диапазона някъде между 16-70мм, за предпочитане е на постоянна бленда 2.8 Възможно по-лек и не претенциозен, ще се разнася из балканите, на дъжд и прахоляк...Ще се използва главно за любителска пейзажна и спортна фотография с кропка Nikon D7000. Разполагам с Никорския 18-105mm и 50mm 1.8f, но ми трябва светлосила и по-качествено изображение в широкия край. Бюджета ми е до към 1000лв, но ако има наистина причина може и да се завиши.

За момента съм се спрял на нестабилизираната версия Tamron SP AF 17-50mm F/2.8 XR Di II LD Aspherical заради добрите отзиви, достъпната цена и преките ми впечатления от марката.Запознат съм с възможните проблеми с бек фокуса, кофти бройки и т.н. ....та си трябва внимателно избиране. Не снимам много видео и по-шумния фокус не ме притеснява. Притеснява ме единствено по-бавния фокус за който прочетох, дали няма да ми докара много брак при спортни фотографии...

Другите възможности, който обмислих, но за сега отпадат са:

Sigma 17-50mm f/2.8
+леко по-бърз фокус спрямо тамрона
-по слаба сглобка, разлуфтване, проблеми с лентовите кабели

Sigma 18-35mm f/1.8
+ много добри светлосила, изображение, автофокус
- тегло и големина
- по-восока цена
- по-тежък и обемист
- идва ми късичък

Гледах, че и Tokina имат някои интересни обективи, но за кропка избора е ограничен, а и информацията е оскъдна.

Отворен съм и към други предложения. Нямам лични впечатления от конкретните обективи и възможно да съм изпаднал в някои заблуди, поправете ме ако е така [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Събирам препоръки за добър широкоъгълен обектив за Никон
Автор: Dimitar.Tzankov   
Дата:   14-01-16 23:24

Токина имат 16-50/2.8 дори има бройка на базара.

Чувал съм че Сигма 17-50 има доста бърз автофокус, което много помага за спортно снимане.

Ако 18-35 АРТ ти е в бюджета защо не Nikkor 17-55/2.8? - обектива е адски бърз от към автофокус, минуса е че е прасе и тежи 750 грама, ама АРТ-а е още повече (около кило), така че не е реален минус.

Аз лично замених 18-105 и 17-55 с 16-85 с туристичски цели да ми е по-компактно (и стабилизирано) с минимален компромис към картинката (17-55 е малко по-добър), хем снимам с 24Mpix сензор (7100/7200), дето е по-взискателен от D7000, там вероятно 16-85 и 17-55 са еднакво добри, но 16-85 е по-труден за снимане на тъмно, а и е с доста по-бавен автофокус (вероятно 3-4 пъти спрямо 17-55)

п.с: технически погледнато това което търсиш по-скоро пада в категория "Нормален варио обектив", не в "Широкоъгълен"



Публикацията е редактирана (14-01-16 23:26)

Отговори на това съобщение
 Re: Събирам препоръки за добър широкоъгълен обектив за Никон
Автор: PhotoBo   
Дата:   14-01-16 23:58

Широкоъгълен - Tokina 11-16/2.8 или Sigma 10-20 за тия пари.
Нормално светло варио - Tamron 17-50/2.8, щом си наясно с рисковете и недостатъците, но е най-оптимален вариант за цена/качество.
Супер светло варио - Sigma 18-35/1.8

Теглиш чертата кое ти е приоритет и избираш. Все хубави стъкла са със звездичка* [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Събирам препоръки за добър широкоъгълен обектив за Никон
Автор: quazimodo   
Дата:   15-01-16 07:47

Токина 11-16 + Никор 16-85. Това е една добра комбинация[smilie7]!

П.П. Има и една Сигма 18-50/2.8 макро, но мдва дъртичка[smile].



Публикацията е редактирана (15-01-16 08:56)

Отговори на това съобщение
 Re: Събирам препоръки за добър широкоъгълен обектив за Никон
Автор: бонд   
Дата:   15-01-16 09:06

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Събирам препоръки за добър широкоъгълен обектив за Никон
Автор: laplabe   
Дата:   15-01-16 09:26

Да наистина "нормален варио обектив" ще е по-правилната формолировка, сега като се замисля. Сигмата 16-35 ми идва висока цената, но ми е гъдел и ми е интересен, склонен съм да посъбера още малко пари за целта. За цената си нов от около 1500лв, остава по-разумния избор Никор 17-55 2.8 за същите пари, втора ръка. Който си е безкомпромисно про изпълнение и с гордост ще нося тези 750грама в повече [smilie5]

Никора 16-85 влиза също в играта, бях го пропуснал. Хареса ми като картинки и отзиви. Цената е разумна. Ще ми спести евентуални проблеми с фронт/бек фокуса. Притеснява ме дали няма да ми дойде тъмничък, но пък има доста по-голям диапазон.

Някой снимал ли е със Тамрона и Сигмата 17-50 f2.8. Да има преки впечетления от двата, и най-вече ме интересува автофокуса на сигмата много по-добър ли е от тамронския.

Като тегля чартат за сега избора ще е между Тамрон/Сигма 17-50 2.8ф, Никор 17-55 2.8 и Никора 16-85


Отговори на това съобщение
 Re: Събирам препоръки за добър широкоъгълен обектив за Никон
Автор: presko   
Дата:   15-01-16 09:53

Колега аз съм с D7000 + 16-85 и за туристическа и любителска пейзажна фотография е добър. Не знам обаче дали за спортната ще ти е ОК - да фокусът му добър, но при мен при лоши светлинни условия си е бавен и не всеки път успява да се справи със ситуацията.
Аз бих ти препоръчал, ако си се спрял на него, да го вземеш под наем за няколко дена и да видиш дали ти допада [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Събирам препоръки за добър широкоъгълен обектив за Никон
Автор: quazimodo   
Дата:   15-01-16 11:01

Това с под наема е малко относително. Първо - не дават на всеки, който влезе в магазина и второ - за депозит искат сума равна на продажната цена[smilie11]!


Отговори на това съобщение
 Re: Събирам препоръки за добър широкоъгълен обектив за Никон
Автор: бонд   
Дата:   15-01-16 11:04

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Събирам препоръки за добър широкоъгълен обектив за Никон
Автор: Dimitar.tzankov   
Дата:   15-01-16 11:09

Зарежи това под наем. Черпи другарче бира и поснимай малко с неговия.

16-85 е зор за спорт де, за снимки на затворено е ОК, ако имаш светкавица

Отговори на това съобщение
 Re: Събирам препоръки за добър широкоъгълен обектив за Никон
Автор: emzo   
Дата:   15-01-16 11:37

Да 17-50 за кроп си е нормален варио обектив.
Може би с такъв бюджет на твое място бих взел Nikkor 17-55/2.8 втора ръка и бих се замислил дали да не продам 18-105 и да досъбера за Tokina 11-16/2,8. Снимам основно пейзажи и смятам, че 11-16/2.8 ще е по-полезно допълнение за сметка на дължините след 55 до 105. Евентуално в последствие 70-300 или дори 55-200, който за без пари е чудесн оптически обектив и със стабилизация. Но пък щом казваш, че бюджета може да мръдне леко нагоре, също бих се замислил над варианта вместо Nikkor-a продаваш 18-105 и взимаш от базара/ebay Tamron 17-50/2.8 Tokina 11-16/2.8 които могат да излязат около а с късмет и малко под 1200 лв. общо + евентуално после 55-200 за още 200 лв. и става идеална комбинация, само дето ще се налага по-честа смяна :D.

Относно Tamron 17-50/2.8

Аз съм с такъв - старата нестабилизирана версия без мотор. Като цяло съм доволен. Скоростта на автофокуса изобщо не ми е направила впечатление. То за пейзажи това е без значение де, но съм снимал и на един приятел сватба, където имаме по-динамични обстоятелства движение и т.н. изобщо не съм имал проблеми в това отношение.
Относно точноста, моята бройка е горе долу ОК именно когато снимах сватбата, когато всичко се случваше бързо бях пуснал автофокуса на пълен автоматик, условията бяха кофти - силно контрастна светлина - ярък слънчев ден със дебели сенки от дървета и бих казал че 95% от кадрите ми бяха ОК от към фокус.
Но пък когато снимам разни неща на ръчно избираема точка се случва фокуса да не е там където го искам. За това сега си спретнах един саморъчен калибратор и тези дни акто ми остане време ще го тествам по подробно за front/back фокус, защото и с Nikkor 50/1,8G също ми се е случвало. Иначе като цветопредаване Тамрон-а е супер по мое мнение не отстъпва на Nikkor 50/1,8G Остротата също си е ОК, така че дилемата си е сериозна. :)
Обаче при мен проблем-а с Тамрона е, че дава отклонение при меренето и в някои случаи това е тегаво.

Отговори на това съобщение
 Re: Събирам препоръки за добър широкоъгълен обектив за Никон
Автор: mihajlov2   
Дата:   15-01-16 12:26

Моят опит е следния:
След дълго избиране и тестване аз се спрях на Сигма 17-50/2.8. Пробвах и сравнявах с Тамрон 17-50/2.8 и с Никкор 17-55/2.8. Всичките нови - с проби в магазина и пред него - с D7100.
От трите конкретни бройки Сигмата беше най-добре като картинка.
Вече година и половина не ми е създавал никакви проблеми.
Е, по-късно Сигмата се сдоби и с другарче - Сигма 18-35/1.8...[smilie24]
Така че - и двете [smilie18]
Почти като във вица, дето на един селски събор питали дедо поп какво ще пие - ракия или вино, а той отвърнал: "И бира чадо!"



Публикацията е редактирана (15-01-16 12:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Събирам препоръки за добър широкоъгълен обектив за Никон
Автор: PhotoBo   
Дата:   15-01-16 13:22

Сравнявал съм лично Тамрон 17-50/2.8 и Никкор 16-85 ВР. Тамрона освен, че е по-светъл, ами е и по-остър в най-широката си част. И това при ф2.8, при 3.5 за да са съпоставими още повече! При Тамрона губиш 1мм в широкото и 35мм в дългото, пък и няма стабилизация, защото говорим за нестабилизирания, който е по-остър кати цяло. Имал съм и Сигма-та, от 35 до 50мм е по-остра, но на 17мм е по-мека в крайщата от Тамрона, осоено на ф2.8.
Моя съвет е да избираш между Тамрон 17-50/2.8 и Никкор 17-55/2.8, като втория си е кютук. Ако сега избирах нормално светло варио за кроп определено бих взел Сигма 18-35/1.8 заради светлосилата и картинката! После с един евтин 50/1.8 покриваш същата дължина, но имаш ф1.8 и супер стъкла [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Събирам препоръки за добър широкоъгълен обектив за Никон
Автор: kvakioh   
Дата:   15-01-16 13:38

АЗ съм за Токина 11-16 и 16-50/2.8 пак на Токина. Макар че не се вписват в 1000лв, като се разкарат 18-105 и 50/1.8 нещата се нареждат.
И двете Токини имат еднакви размер филтри, 16-50/2.8 може да не е толкова бърза като Тамрон 17-50/2.8, но има своите предимства. По-рядък и малко ползван обектив е. Сигма 17-50/2.8 Ос да се гледа, ако ще е Сигма. И 18-35/1.8 си е топ обектива им за кроп и зуум, няма спор.

Отговори на това съобщение
 Re: Събирам препоръки за добър широкоъгълен обектив за Никон
Автор: zbonev   
Дата:   15-01-16 20:49

Nikkor 17-55/2.8 all the way, заради много приятното цветопредаване и усещането за дълбочина в картинката (3D); да тежичък е, но пък е железен - е няма друго толкова здраво варио на Никон на 2.8 [smile]



Публикацията е редактирана (15-01-16 20:50)

Отговори на това съобщение
 Re: Събирам препоръки за добър широкоъгълен обектив за Никон
Автор: Dimitar.Tzankov   
Дата:   15-01-16 21:53

При моите лични сравнения 17-55 и 16-85 са много близки като цветопредаване и детайл, при снимане на пейзаж (f/5.6 и нагоре), ако беше само за туризъм избора за мен е абсолютно ясен, защото теглото е по-ниско и стабилизацията също си е плюс.

Има си има причини защо Nikkor 17-55/2.8 е много по-скъп от всички алтернативи и това е здравината на изработка, качестената оптика, липсата на флеъри при почти всякакви условия и не на последно място супер бързия фокус.

Ама е скъпо прасе, така че човек трябва да си прецени плюсовете и минусите.



Публикацията е редактирана (15-01-16 21:54)

Отговори на това съобщение
 Re: Събирам препоръки за добър широкоъгълен обектив за Никон
Автор: rtopalov1   
Дата:   15-01-16 22:18

Прегледай профила на brutas, за да добиеш представа за tokina 10-16!

Отговори на това съобщение
 Re: Събирам препоръки за добър широкоъгълен обектив за Никон
Автор: laplabe   
Дата:   16-01-16 15:52

За сега дилемата остава между Тамрон/Сигма 17-50/2.8 и втора ръка Никора 17-55/2.8 Ще ги тествам в магазина или ще потърся някой колега. На пролет като събера още малко средства ще пристъпя и към закупуване.
Благодаря за съветите, бяха ми доста полезни. [smile]


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »