Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Всекидневен обектив
Автор: marianmumu   
Дата:   22-12-15 20:12

Здравейте приятели.Искам да ми препоръчате всекидневен светъл,твърд обектив.
Системата е Сони а6000.Разполагам с китака,50/1.8,(18/105G за туристически цели)
Причината е че,ония ден ходих на коледен концерт на децата,и залата беше доста тъмна,само сцената беше осветена,но не много.Снимах и с трите обектива,с китака долу-горе добре ама малко тъмни,с вариото същата работа даже и малко размазани.С твърдия бива ама трябва да се отдалечавам от сцената и...малко дълъг идва в затворени помещения.Та трябва ми нещо светло и да не се отдалечавам много от обекта,абе обектив за мероприятия в тъмни и тесни помещения.Също така ще снимам и през деня.Целя чисти,ясни и резки кадри.Благодаря.

Също така приемам съвети кой от обективите да разкарам или да подменя за нещо по-добро.

Отговори на това съобщение
 Re: Всекидневен обектив
Автор: realnoncho   
Дата:   22-12-15 20:30

Търсите по-скоро светъл телеобектив, не бих го нарекъл ежедневен.
За концертните снимки едва ли е било толкова тъмно, че на 6400 ISO и 18-105 на F4 да не може да се докара скорост. Е, освен ако не разчитате на автоматичният режим.

За съжаление за тази камера няма особено голям избор на такива обективи. Сони имат 70-200 F4, който донякъде се вписва, но не е много светъл и може да не харесате цената.



Публикацията е редактирана (22-12-15 20:31)

Отговори на това съобщение
 Re: Всекидневен обектив
Автор: mmjm   
Дата:   22-12-15 20:49

Бюджетни решения за „за мероприятия в тъмни и тесни помещения“ са сигмите 19/2,8 или 30/2,8 сравнително бързи, светли,... все пак добре е да ги пробваш преди да ги вземеш. Също мисля, че можеш в домашни условия да пробваш това, което имаш в различни режими и условия, снимай децата, децата на съседите, и каквото се сетиш преди следващото мероприятие и така по-малко ще се притесняваш на Великденския концерт.
Успех и весели празници

Отговори на това съобщение
 Re: Всекидневен обектив
Автор: realnoncho   
Дата:   22-12-15 20:51

Хм, странно защо съм останал с впечатление, че се търси по-дълъг. Сигмите са добра идея значи [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Всекидневен обектив
Автор: marianmumu   
Дата:   22-12-15 20:59

Мислех си за 35/1.8 или 28/2 на Сони
24/1.8 който е прекалено скъп незнам дали си заслужава парите.



Публикацията е редактирана (22-12-15 21:46)

Отговори на това съобщение
 Re: Всекидневен обектив
Автор: Gecata   
Дата:   22-12-15 23:18

Какво е това "всекидневен обектив"? Купете си "сапунерка" и не измъчвайте DSLR-a

Отговори на това съобщение
 Re: Всекидневен обектив
Автор: stef7   
Дата:   22-12-15 23:31

Зависи кое фокусно разстояние предпочиташ и колко далеч/близко си до сцената. Това е личен избор и предпочитание. В повечето случаи може да избираш гледната си точка и да се приближаваш или отдалечаваш. Например се учудвам се че 50мм не ти е допаднал, защото сцена се снима предимно на теле обектив, а на кропа 50мм идват като 80мм на full frame и бих предпочел точно него. Може би бих използвал и 28 или 35мм, но 50мм на кроп определено би бил моят избор за основен обектив в този конкретен случай.


Отговори на това съобщение
 Re: Всекидневен обектив
Автор: mmjm   
Дата:   22-12-15 23:58

Ква сцена бе братче, човекът пише за концерт в детската градина, залата предполагам е т.нар. музикален салон, също достатъчно малко помещение, а движението по време на подобно мероприятие е меко казано нежелателно, защото децата се притесняват. Ключът е в думите „тъмни и тесни помещения“, въпреки, че едва ли са толкова тъмни, пак за да не се притесняват децата.


Отговори на това съобщение
 Re: Всекидневен обектив
Автор: chrisnoch   
Дата:   23-12-15 02:59

Питай ТУК !
[smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Всекидневен обектив
Автор: stef7   
Дата:   23-12-15 08:14

На теория 35мм на кроп ти дава като ъгъл на виждане еквивалента на 50мм Full Frame. 50мм за Full Frame се счита за нормалния обектив и обикновено е първия обектив който се препоръчва ако искаш светлосилен с твърдо фокусно разстояние. Но истината е че 40мм обектив дава картинка която е най-близко до онова което виждаме с очите си. Ако трябва да бъдем точни 43мм, но такъв обектив няма. Оттам насетне 50мм е малко теле обектив, 35мм е малко по широкоъгълен.

35мм за кроп съответства на 50мм full frame, 28mm на 40мм, 24мм на 35мм. Кой да избереш както ти писах е въпрос на лични предпочитания и ОПИТ. Опит идва от опитвам. Ако никога не съм ял маслини, няма да знам дали ми харесват докато не ги опитам, дори някой да ми ги препоръча като много хубави. С фотографията и обективите е горе долу същото. Ние ти препоръчваме и даваме идея, но е неизбежно ще трябва да опиташ за да разбереш какви са твоите лични предпочитания. На твое място бих започнал с 35мм или 28мм. 24 е много скъп като за опит. Там трябва да си сигурен че ти харесва. Измежду 35мм и 28мм може да избереш лесно, като използваш китовия си обектив. Закотвяш го на 35мм и снимаш един два дена само на 35мм, детето (децата) си основно. След това същото с 28мм. И на базата на този опит ще избереш фокусното разстояние което ти допада най-много.

Дълги години съм снимал с 50мм и 35мм на full frame и знам предварително приблизително какво ще видя във визьора ако сложа някой от тях. Свикнал съм с тези фокусни разстояния. Но за м43 се наложи да ползвам еквивалента на 40мм. И в началото ми се видя много криво това фокусно разстояние. Нито 50мм, нито 35мм, шанатава история. Но след известно време ми стана любимото и сега спокойно мога да изляза да снимам само с един обектив и това да бъде 40мм. Но си ползвам и 35мм и 50мм също де.

Също като колегата realnoncho мисля че китовия обектив би трябвало да свърши работа за малка сцена и детско тържество. Досега дето съм снимал сцени, по-големи или по-малки обикновено светлината е била достатъчно за ИСО 800 и ф2.8. Китатка ти дава около ф4, ф4.5 на 28 до 35мм. Т.е. на 1600 би трябвало да може, но дори сцената да е затъмнена би трябвало 3200 да е достатъчно, особено в случай, че затвора може да слезе на 1/30. Направих си експеримент снощи и в стаята осветена от две 40-50 ватови лампи за най-тъмния ъгъл 3200 исо на ф4 1/30 бяха достатъчни. Би трябвало да са и за малка и дори не добре осветена сцена. Все пак хората трябва да виждат какво става на сцената.



Публикацията е редактирана (23-12-15 08:26)

Отговори на това съобщение
 Re: Всекидневен обектив
Автор: stef7   
Дата:   23-12-15 08:22

И да сигма 30мм ф2.8 е много добро бюджетно решение ако установиш, че предпочиташ фокусни разстояния около 28мм.

@mmjm Не си бил там, така че коментарите ти какво е било са излишни. Колегата може сам да обясни и каже дали движението е било проблем.


Отговори на това съобщение
 Re: Всекидневен обектив
Автор: stzz   
Дата:   23-12-15 09:41

Не ти трябва друг обектив!
Пренастрой си очакванията относно резултата, който получаваш в не контролирана обстановка.
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Всекидневен обектив
Автор: mihajlov2   
Дата:   23-12-15 10:18

За мен най-доброто решение е Сигма 30/2.8 - и като фокусно разстояние, и като оптика, и като цена. Пиша на базата на личен опит - имам НЕКС 7 плюс трите Сигми - 19, 30 и 60.

Отговори на това съобщение
 Re: Всекидневен обектив
Автор: Ghost4o   
Дата:   23-12-15 11:14

Вземи си с ръчен фокус Samyang 35 1.4 :)

Отговори на това съобщение
 Re: Всекидневен обектив
Автор: marianmumu   
Дата:   23-12-15 11:15

Добро утро.Прави сте.Ще закова китака на 24,28,30,35 ще снимам,снимам и така ще разбера какво ми е необходимо в случаи като този.Благодаря на всички отзовали се[smilie24]



Публикацията е редактирана (23-12-15 12:46)

Отговори на това съобщение
 Re: Всекидневен обектив
Автор: nyamago   
Дата:   23-12-15 12:45

Обективите не снимат сами. Много други неща могат значително да подобрят резултатите, но тази тма не е мястото да се разискват всички тези неща. Правилно е решението (засега) да не се ивестира в обективи [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Всекидневен обектив
Автор: wizli   
Дата:   23-12-15 15:17

[smilie24]
И аз съм на това мнение,
1650PZ е единствено бюджетно решение, 50/1,8 е светъл, но е толкова бавен...
Става само за постановъчни портрети. Поне с моя NEX 6.

Отговори на това съобщение
 Re: Всекидневен обектив
Автор: h_bio   
Дата:   23-12-15 15:35

Една хубава светкавица и малко опит в ползването и вършат чудеса дори с китовите зуумове.

Отговори на това съобщение
 Re: Всекидневен обектив
Автор: marianmumu   
Дата:   23-12-15 19:01

Да и за светкавица исках да попитам.Значи когато снимам с 18/105 обектива понеже идва малко дълъг до 50мм в долния ляв ъгъл ми излиза черно петно.След тази дължина всичко е наред.Та ако имате идея за външна светкавица(може би нещо компактно и качествено)споделете.

Отговори на това съобщение
 Re: Всекидневен обектив
Автор: Gecata   
Дата:   23-12-15 21:01

Махни сенника и няма да ти излиза петно! Не ти прави петно защото ти идва малко дълъг, а защото ти идва доста къс! ... И както отбелязах по рано , не мъчи DSLR-a а си вземи турбо сапунерка. [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Всекидневен обектив
Автор: marianmumu   
Дата:   25-12-15 21:41

Какво значи доста къс?Мисля си че като физически размер идва дълъг,и затова е тази сянка в кадъра(това е мое мнение).Снимам без сенник.Имах турбо сапунер,смених го заради бавния фокус,и малкия сензор.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »