Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 DSLR с възможност за изцяло електронен затвор?
Автор: boni   
Дата:   07-12-15 15:56

Пробвайки някои модели на Canon, ми направи впечатление колко напред е вече АФ по лайфвю и тъч дисплея...Единственото, което бави снимането в сравнение с безогледалните системи и SLT камерите е прищракването на огледалото и затвора.
Логично е обаче съвсем скоро да се появи DSLR с изцяло електронен затвор - т.е. да снима в лайввю режим безшумно и без работа на огледало и затвор. Това ще е идеална комбинация - ако искаш ползваш оптичен визьор, ако искаш въртящ дисплей и бърз АФ и снимане по дисплея.
Да видим коя от 3-те марки, произвеждащи DSLR камери, ще го въведе първа...

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR с възможност за изцяло електронен затвор?
Автор: marvves   
Дата:   07-12-15 16:19

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR с възможност за изцяло електронен затвор?
Автор: stef7   
Дата:   07-12-15 16:22

Magic Lantern отключиха тази възможност за повечето Канонски DSLR преди повече от година. Единствения проблем е че има ограничения, като това че затвора не може да е повече от 1/10 сек
Практически за фотография почти не става, но например за тези които снимат Timelapse e като божи дар. Спестява огромен брой сработвания на затвора.

Изцяло електронния затвор обаче засега дори и при безогледалките има ограничения. Т.нар. Rolling Shutter прецаква (изкривява) движещи се обекти и колкото по-бързо е движението толкова по-голямо е изкривяването. Така че се използва но за по-статични обекти.



Публикацията е редактирана (07-12-15 16:30)

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR с възможност за изцяло електронен затвор?
Автор: boni   
Дата:   07-12-15 16:26

1. Знам, че не може, не съм казвал друго. Казах ако искаш ползваш оптичен визьор - т.е. като DSLR, ако искаш минаваш в лайввю и работиш с електронен затвор.
2. Знам, че имат негативи, но вършат работа в 90% от случаите, въпреки негативите и ще е добра опция.
3. Не е вярно, вече имат фазов по матрицата и DSLR камери - справка последните модели на Canon, примерно EOS 760.

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR с възможност за изцяло електронен затвор?
Автор: boni   
Дата:   07-12-15 16:31

Canon 70D модел 2013г има фазов АФ по матрицата.

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR с възможност за изцяло електронен затвор?
Автор: kvakioh   
Дата:   07-12-15 16:33

760D отключва само ред матрици в различни тела с по 24Мпикс. Електронен затвор 100% в DSLR може би кпо-късно или направо яката безогледалки и от Каноните. ВАжното е да има адаптори.

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR с възможност за изцяло електронен затвор?
Автор: lamerko   
Дата:   07-12-15 16:34

Ами... 70-ката имаше страшен фокус в LV. Тогава все още нямаше ML за него, но не ми е и липсвал. Сега на Фуджито има избор - механичен, електронен и комбинация от двете (по първо перде), но все още не ми се е отдал случай да тествам как се държи. Но гледайки тестовете - прилича ми на голяма измама [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR с възможност за изцяло електронен затвор?
Автор: Pac   
Дата:   07-12-15 16:39

Имам немалко снимки на силно слънце и отворена бленда с електронен затвор и си работи читаво. Проблемите идват на изкуствена светлина.

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR с възможност за изцяло електронен затвор?
Автор: boni   
Дата:   07-12-15 16:40

Аз съм снимал с електронен затвор с няколко вида камери, предимно Сони и Панасоник и си е екстра, ако не снимаш движение. За статични обекти е супер и особено за места, където се иска дискретност.

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR с възможност за изцяло електронен затвор?
Автор: didesignbg   
Дата:   07-12-15 22:47

Тук по-скоро идеята е за глобален електронен затвор, нещо което го имаше при ЦЦДтата славният д50, но за момента не е възможно да се приложи при големите ЦМОСи. Всъщност възможно е и се прилага, но не на цената на която ние го искаме. При сегашното поредово четене на сензора е по-правилно да се гледа кой е по-малко зле, но времената за четене на целият сензор май при никой не падат под 1/125, което си е по-зле от механичен затвор.
За малко свежест фирмата която рекламира Quantum Dot Film - InVisage предлага сензор с глобален затвор готов за производство и с цена позволяваща вграждане в мобилен телефон. Та може и нещата да са не толкова далеч.

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR с възможност за изцяло електронен затвор?
Автор: chrisnoch   
Дата:   08-12-15 13:18

InVisage все още не могат да произведат прилично голям сензор по тяхната технология. Затова предлагат малки сензори за смартфони. Да се надяваме, че тази технология ще се развие бързо.
Глобален електронен затвор при CMOS сензор се прави трудно, затова и струва много пари. Камерите за дигитално кино са в пъти по-скъпи от DSLR-ите, но нищо чудно скоро и глобалният електронен затвор да слезе в по-ниските ценови класове.

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR с възможност за изцяло електронен затвор?
Автор: asahi   
Дата:   08-12-15 19:05

Големият сензор има още два големи проблема, когато работи дълго време - консумира ел. енергия и отделя топлина.

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR с възможност за изцяло електронен затвор?
Автор: stef7   
Дата:   09-12-15 01:43

Blackmagic Production Camera 4K има сенсор с APS-C размер и Global Shutter. 4К са около 9-10Мпх. Цена на камерата 3000 USD. Използват стандартни сенсори от CMOSIS, европейски производител. Една друга започнала преди скоро компания, ще предлага камери от същия клас и със същия сеносор на още (наполовина) по-ниска цена.

https://www.apertus.org/axiom-beta-tech-specs


Явно Global Shutter не е нито много скъп нито много труден за направа. Доколкото знам проблема е че сегашната генерация не може да докара добро качество за фотография, за видео и други приложения си е ОК. CMOSIS просто така за го проектирали за други по-общи цели и приложения.

Сенсорите на сегашните фото камери са проектират и оптимизират от години за фотография. С някои изключения напоследък. Изискването за Global Shutter не е стояло на дневен ред доскоро. И се иска промени по тях и съответно разработки за да се запази качеството и големия брой мегапипсели за фотографията но и да имат Global Shutter. Примерно Blackmagic Production Camera 4K работи в режим както на Global Shutter но може и в режим на Rolling Shutter. Разликата е че при Global Shutter има 1-2 стоп загуба на динамичен диапазон.

Откак вкараха сериозно видеото в камерите за фотография и откак се развиват те вече като хибридни такива, т.е. снимат еднакво добре и видео и фото се работи по проблема с Глобалния затвор. И вече има и реални решения. Примерно сенсора на Sony RX10 II е 1'' и доста специален и макар да няма Глобален затвор ефекта е много близък. Сенсора се чете много по-бързо отколкото досега и достигат фантастични 960 fps за 1080р video. При 1080p видео ефекта на Rolling Shutter почти отсъства.

Olympus това лято обявиха че разполагат със сенсор със 16Mpx и Global Shuter, слуховете са че следващия OMD EM1 (Mk II) ще бъде с него

Дискусията в DPreview

Панасоник преди дни обявиха че работят върху 8К сенсор. 8К това са 33Mpx, които се четат всичките поне 25 пъти в секунда. Канон също обявиха работа по подобен сенсор, Сони със сигурност и те имат нещо такова в разработка.

Не знам видео в 8К въобще дали има смисъл, но хората явно нямат проблем да го направят. Мисля че това поколение сенсори, което ще излезе 2016 ,2017, 2018 ще има и Global Shutter и в един момент механичния затвор може да изчезне от камерите.


Отговори на това съобщение
 Re: DSLR с възможност за изцяло електронен затвор?
Автор: chrisnoch   
Дата:   09-12-15 04:28

Blackmagic Production Camera 4K е лош пример. Камерата има множество проблеми и струва 7000 лв. (само тялото).
Нямам намерение да обсъждам защо глобалният електронен затвор е по-лесно изпълним за видео и ще има да почакаме, докато се появи във фотоапарат с видео възможности.
Да, новият 1" сензор на Сони е с авангардна архитектура и се чете много бързо, но няма глобален затвор и това не е случайно.

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR с възможност за изцяло електронен затвор?
Автор: stef7   
Дата:   09-12-15 10:45

Не коментирам качествата на Blackmagic Production Camera, просто исках да кажа че големи сенсори с Global Shuter има и в момента, даже ги има от 2 години и цените им са горе долу колкото на другите. Просто не са проектирани и правени за фотография. И че появата на Global Shutter във фото/хибридните камери е верятно по-близко отколкото си мислим. Ако слуховете за Олимпус са верни, е въпрос на 8-10 месеца.

А между другото Blackmagic изкараха следващото поколение Cinema Cameras. За URSA Mini чувам само добри неща.


Отговори на това съобщение
 Re: DSLR с възможност за изцяло електронен затвор?
Автор: chrisnoch   
Дата:   09-12-15 16:57

Blackmagic са много агресивни, но комай пускат на пазара "недоклатени" продукти. На всичко отгоре много колеги се оплакват от клиенската им политика и поддръжката. Странно, но в момента голямата URSA се продава на приблизително същата цена като URSA Mini. [smilie11]



Публикацията е редактирана (09-12-15 17:18)

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR с възможност за изцяло електронен затвор?
Автор: kvakioh   
Дата:   09-12-15 18:04

Чета от места що-годе стабилни като източници, че Фуджи пропускат електронния затвор за сега. То трябва да оправят скорост на реакция на фокуса и др, преди да мислят за екстри.

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR с възможност за изцяло електронен затвор?
Автор: boni   
Дата:   09-12-15 22:05

Гооврех за DSLR с електронен затвор:) Ясно е, че при движещи се обекти ще ползвам DSLR-a по традиционния начин - с оптичен визьор и огледало.
Обаче ако има и електронен затвор както Фул Фрейм А7-ците на Сони, ще мога да го ползвам с кеф за статични обекти и на места, където се иска дискретност.

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR с възможност за изцяло електронен затвор?
Автор: Nedelcho1   
Дата:   09-12-15 23:06

Използването на електронен затвор не е без проблеми във фотоапаратите които го имат. Най - големият проблем например е, че увеличава шума (особено при високо исо) и намалява динамичния диапазон. Заради начина на работа на CMOS сензорите, електронният затвор пречи на част от операциите които се извършват в началото и края на ескпонацията: CDS (Correlated Double Sampling) и определяне и коригиране на PRNU (Photo Response Non Uniformity).

Заради това, поне за момента за мен най - добрият компромис е електронен затвор по първо перде и завършване на експонацията с физическия затвор.



Публикацията е редактирана (09-12-15 23:08)

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR с възможност за изцяло електронен затвор?
Автор: iliyanb   
Дата:   09-12-15 23:23

Nedelcho1, имаш ли камера с електронен затвор и лично убедил ли си си в това, което пишеш. Ако си, ок. Ако не, мълчанието е злато. Аз съм изпукал няколко стотин кадъра на електронен затвор последния месец и намален динамичен обхват и повече шум не видях. Я кажи кой съвременен фото-гуру го е написал в сайта си? Проблемите се от друго естество. Имах познат, който преди години ми обясняваше, че москвич имали двигатели на бмв. Чел беше някъде.



Публикацията е редактирана (09-12-15 23:28)

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR с възможност за изцяло електронен затвор?
Автор: Nedelcho1   
Дата:   10-12-15 00:24

Имам фотоапарат само с електронно "първо перде". Но ето един тест, в който може да видиш за какво говоря:
Olympus E-M10 II e-shutter

Още едно писание по въпроса:
http://m43photo.blogspot.co.uk/2014/05/worse-image-quality-with-e-shutter.html


Понякога има неща които са доказани и няма нужда да ги проверява лично човек за да се убеди, че са истина. Аз и атомите не съм ги виждал лично, но съм склонен да вярвам на научните доказателства.

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR с възможност за изцяло електронен затвор?
Автор: boni   
Дата:   10-12-15 01:06

Абе хора, не четете внимателно. Писал съм, че ще е хубава опция и ще се ползва, когато се налага. Не съм писал, че няма проблеми.
Снимал съм с електронен затвор и е супер удобство, когато трябва да си дискретен и да не пречиш.
Бих ползвал електронен затвор в ДСЛР камера примерно по време на сватба в църквата или примерно ако снимам класически концерт или ако искам да снимам дискретно и т.н.
Снимал съм със Сони А7Rmk2 с електронен затвор и с Панасоник Gx8, G7 и в практиката не съм забелязал драстична разлика в качеството

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR с възможност за изцяло електронен затвор?
Автор: illuminations   
Дата:   10-12-15 06:31

... направо безогледален? свиква се без ВФ

нх500 съм го пуснал на ел. шатар, но пак "щрака" веднаж
(макар и тихо)

тези, които си ползвал изцяло ли са тихи на ел. шатар?


Nedelcho1, Извинявай, но в примера който даваш, изглежда че качеството на е-шатър е по-добро
(по-остри са снимките)
http://www.dpreview.com/reviews/image-comparison/fullscreen?attr18=daylight&attr13_0=oly_em10ii&attr...




Публикацията е редактирана (10-12-15 06:44)

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR с възможност за изцяло електронен затвор?
Автор: Nedelcho1   
Дата:   10-12-15 09:33

illuminations, тук не говорим за острота, а за шум. Много ясно че снимките ще са по - остри с електронен затвор (много безогледални и огледално рефлексни страдат от дефекта shutter shock (вибрации причинени от затвора), който разваля остротата). Забележи обаче шума. С електронен затвор е между половин и 2/3 стоп по - зле на всички иса. На ниските не си личи без обработка, но в мига в който започне човек да дърпа плъзгачите в конвертора и веднага избива.

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR с възможност за изцяло електронен затвор?
Автор: illuminations   
Дата:   12-12-15 13:26

Nedelcho1 написа:

> illuminations, тук не говорим за острота,
> а за шум. Много ясно че снимките ще
> са по - остри с електронен затвор
> (много безогледални и огледално
> рефлексни страдат от дефекта shutter
> shock (вибрации причинени от
> затвора), който разваля остротата).
> Забележи обаче шума. С електронен
> затвор е между половин и 2/3 стоп по
> - зле на всички иса. На ниските не
> си личи без обработка, но в мига в
> който започне човек да дърпа
> плъзгачите в конвертора и веднага
> избива.


да, разбирам какво имаш предвид, но за мен поне, от гледна точка на качеството, ако трябва да избирам между двете, ще е "по-острия вариант".

малкото усилване на шума за мен е много по-приемливо,
особено ако се изчисти цветовия шум в пост.

новият ми апарат е безогледален (преминах от ДСЛР), така че няма шока от клатене на огледалото, но (май) първото перде е на сенсора, и не знам до колко има афектиране от микро-шок от него.

понеже не е изцяло ел.-шатър, и затваря второ перде, (поне при мен) мисля, че става от обектива (блендата).. ако се бъркам, някой да каже.
а колкото по-малко неща се "клатят" в апарата, поне за мен толкова по-добре. :)
(обектива с много по-лека ръка бих го сменил)

Особено за ДСЛР и ограничения живот на огледалото в него, поне за мен избора за ел-шатър е печеливш, стига да има второ перде, и readout да не е афектиран (проблема от ролинг шатър).

що се отнася до ДР, интересен е анализа, който е от линка, но там се посменава за намаляне на бит-рейта, което не е точно свързано с ДР. (но това е отделна тема)
[beer]



Публикацията е редактирана (12-12-15 13:27)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »