Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Начинаещ търси своя първи апарат
Автор: Kris94   
Дата:   08-11-15 20:11

Здравейте!

Освен, че съм новак във форума, съм такъв и във фотографията ( нищичко не подбирам, но пък съм такъв ентусиаст..)

В момента нямам много пари, а ще заминавам на екскурзия за 2 седмици, но отдавна си мисля за един добър фотоапарат.

Бюджет: До 400 лв. всичко. (+ карта памет)

Предпочитания: Може би Никон (щракал съм от чужди апарати и ми допада марката)

Цел: Просто искам да улавям красивото около и да го запечатам на добро качество. Обичам да снимам хора, природа, небесни тела (най-вече луната).
-Снимките ще се ползват предимно в интернет и доколкото разбирам не ми е нужен в такъв случай многопикселов апарат.
-Снимането на движещи се обекти ще е рядкост.
-Видео също рядко ще се ползва.
-НЕ ми трябва да е компактен.

Макар и нищо да не разбирам, се спрях на този:

Nikon COOLPIX L840

Доколкото виждам, обективът не може да се сменя, което не знам до колко е зле, но пък наличният му обектив е доста приличен за този клас мисля и не знам дали ще ми се наложи толкова да го сменям. Ако толкова се вманиача, ще събирам пари за нещо по-добро.

Благодаря на всички, които ще ми помогнат в избора :)

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ търси своя първи апарат
Автор: Pavlov   
Дата:   08-11-15 20:23

Обективът може и да е приличен, но матрицата е мизерна, и снимките ще са шумни, размазани и с бледи цветове.
Потърси си в базара някой DSLR или безогледален апарат с APS-C матрица, с китов обектив.

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ търси своя първи апарат
Автор: rossen76   
Дата:   08-11-15 20:36

Ориентирайте се към фотоапарат Сони , в този ценови клас има добри попадения . Хубава матрица отлично цветопредаване, добър баланс на бялото като гледате на обектива от пред да пише Карл Цайс.Това е вашата марка ......
Вариянт 2
Никон д 3000 с сменяеми обективи , втора ръка около 300 лева и обектив до 100 лева

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ търси своя първи апарат
Автор: io_bs   
Дата:   08-11-15 20:41

Според мен D3100 + китов обектив е минимумът за DSLR. По-старите модели не си струват.

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ търси своя първи апарат
Автор: rossen76   
Дата:   08-11-15 20:52

https://photo-forum.net/index.php?APP_ACTION=BAZAR&request=view&id=64381
никон д 5100 за 400 лева в базара

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ търси своя първи апарат
Автор: bg2014   
Дата:   08-11-15 21:33

Посочената обява на Никон 5100 е моята. Като става въпрос за млад колега мога да предложа следното:
От обявата тяло (400лв.) плюс обектив 18-55 VR (140 лв.) плюс карта памет мога да предложа обща цена за 490 лева.
Няма по-евтин вариант за подобен комплект нито тук в базара, нито в другите продавалници.
Успех на колегата с избора!

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ търси своя първи апарат
Автор: neoneno   
Дата:   09-11-15 01:50

Сложи едни 100 на твоите и вземи дето го дава колегата... аз имам 600д който е еквивалент на 5100 от към никон. Мися че ефтина оферта няма да намериш освен 550Д на Канони кит 18-55 в базара. Това са ти вариантите успех. И ДСЛР от тези рангове е доста пъти по добре от ефтина или дори средна цена сапунерка [shtrak]

Наслука!

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ търси своя първи апарат
Автор: colorphoto   
Дата:   09-11-15 02:41

ДСЛР[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ търси своя първи апарат
Автор: Pif   
Дата:   09-11-15 11:07

Единия гледа да си продаде боклуците. Другия иска да се направи на важен и много знаещ. Третия и той да не остане по-назад. Никой не каза защо ДСЛР. Павлов оплю апаратчето без да даде доводи и да покаже доказателства. Дай да се намираме на празни приказки типично по нашенски.
ДСЛР от нисък клас не си заслужава да се купува и никога не си е заслужавало. Единтвената причина може да е за да изглеждаме големите "професионалисти" и да се мислим за голяма работа. И съответно да пишем по форумите какви сме прота.

Взимай кулпиксчето и не се чуди. Няколкото ексти които има ДСЛРа няма да ползваш почти никога докато предимствата на сапунерката ще ползваш редовно. ДСЛРа който ти предлагат е купе на джип, двигател на трабант и гуми от колело.

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ търси своя първи апарат
Автор: антивик   
Дата:   09-11-15 12:54

За тези цели де ги е описал човека и те това си му върши идеална работа
https://www.photopavilion.bg/?page=catalog&catalog=2&product=14351&show=additional

Та даже ще му останат пари и за що-годе свястна карта. Не казва, че ще снима профи или па че ще му е занаят, а ли па се готви за изложби и выставки. Човеко ще си снима за спомен и природни красоти, не съм сигурен дали и ще ползва всички режими на сапунерата, най-вероятно ще си маа на автомат.
И в такъв случай що да се набутва за стари огледално-рефлекторни....де после даже и няма да търси други обективи.
Според мен сапунера спокойно си му върши работа.

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ търси своя първи апарат
Автор: Kris94   
Дата:   10-11-15 12:59

Трогателни сте всички. Благодаря за мненията, макар и твърде разнопосочни.
Наистина нямам намерение да правя професионална фотография и съзнавам, че с тези пари и няма как. Нито пък ще участвам на изложби. Снимките ще бъдат за лично ползване, а фотографията любителска.
Действително повече ще щракам на ауто, поне докато не науча повече.

Все още обаче се чудя кой е по-добрият вариант за мен. Доста ме разколебахте. Ако наистина за моите цели не е необходим Д5100 и казвате, че няма да се възползвам максимално от възможностите му, то по-добре да спестя пари с Л840, тъй като това са към 130 лв отгоре.
Не разбирам и дали качеството на ауто примерно при мен ще се усети толкова драстично между двата модела.

Ще изчакам още мнения от любезни хора.

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ търси своя първи апарат
Автор: Dimitar.Tzankov   
Дата:   10-11-15 13:10

Трябва да се избере подходящия компромис, дали ти трябва приближение или по-добро качество на кадрите.

С турбо сапунерката (L840 и подобни) ще имаш яко приближение, ако си с D5100 (или дори D3100, защо ти е този подвижен дисплей?) ще имаш по-качествено изглеждаща картина, но приближение еквивалентно на 1-3x на сапунерка, поне докато не вземеш някой друг обектив.

И да отговоря - да при определени обстоятелства може кадрите да са на съизмеримо ниво, но при други D3100/D5100 ще е значително по-добър от апарата с доста по-малък сензор.



Публикацията е редактирана (10-11-15 13:11)

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ търси своя първи апарат
Автор: Pif   
Дата:   10-11-15 13:26

Какъв е смисъла от по-големия сензор като китовия обектив не става за нищо? Обектива на сапунерката е поне 3 класа над китовия. Софтуера на ДСЛР-а е нарочно скопен за да може да си продават и скъпите апарати. Докато при сапунерките борбата е на качество и цена защото там няма какво да се продава по-нагоре.
Ниския клас ДСЛР е безмислен. Концепцията му е такава.
Какъв е смисъла да си купи по-голяма матрица с кофти процесор и още по-кофти обектив за да установи, че машината е бавна, тромава, картината е зле, обектива не става за нищо и т.н.
Новите турбосапунерки имат такива алгоритми за шумоподтискане, че дори повечето ДСЛР-и от по-висок клас ще им завидят.
Нещата не са като преди 10 години. Актуализирайте си информацията.

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ търси своя първи апарат
Автор: Pac   
Дата:   10-11-15 14:12

Алгоритми за шумоподтискане можеш да си пуснеш и при постпроцесинга на компютър, ама детайла от големия сензор няма как да го извадиш, когато го нямаш.
Най-нисък клас ДСЛР с евтин твърд сетлосилен обектив, бил той и Yongnuo за под 100лв, ще ти направи портрет с красиво размазан фон, какъвто с тъпия сапунер не можеш да постигнеш НИКОГА.
Сапунерът е мултифунционален, с прилична картинка, добър да си правиш снимки за спомен. Ако искаш да се занимаваш сериозно с фотография, минимумът за размер на сензора е микро 4/3, но за предпочитане APS-C.

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ търси своя първи апарат
Автор: lamerko   
Дата:   10-11-15 14:17

Вярно е, че като цяло DSLR-рите не са особено оптимизирани на пълната автоматика, както и JPEG-а не е толкова "омазан". Но идеята при тази техника е друга - набляга се на РОУ формата, като идеята е да се запази максимално повече детайл там. Естествено това е комплексна дейност - матрицата си е матрица, но без качествена оптика - няма да има впечатляващи резултати. И понеже не е естествено да хрълиш начинаещите на професионална теника за сериозни суми, маркетинга разделя производството в групи за потребителско предзнаначение. Входящото ниво на DSLR-ите дава сравнително добра матрица, но максимално евтина изработка на тялото и възможния минимум за обектив. Въпреки всичко цената не е конкурентна на сапунерките, понеже се премълчава факта, че сапунерките представляват завършен продукт, за разлика от DSLR-a. При него трябват обработки алабала, но все пак дори с китовия обектив или евтино стъкло като 50/1.8 резултатите могат да са много по-добри.

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ търси своя първи апарат
Автор: houngan   
Дата:   10-11-15 15:01

Според мен нещо такова би вършило чудесна работа на питащия за поне една година докато се запознае с магическия софтуер и другите такъми необходими за съвременната дигитална фотография.

Fujifilm FinePix S9200

http://magazin.photosynthesis.bg/offer/100188007026.html




Публикацията е редактирана (10-11-15 15:02)

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ търси своя първи апарат
Автор: iavorski   
Дата:   10-11-15 16:00

Един глас от мен против DSLR. От истнска машина има смисъл само ако си готов да си купуваш в бъдеще още обективи и си готов да не снимаш на ауто - демек да четеш.

Аз лично минах по-следния път: Исках все по-качествени снимки но по възможност на Ауто / за жена ми / и с апарат който е преносим. Намерих си решението в Fuji XF1 на цена 369 нов. Ако не беше фактора с парите щях да взема до болка коментирания RX100. Другото са машини за хора които искат да инвестират време и средства във фотографията. И респективно да получат по-добри резултати.

Аз лично бих погледнал и това, но иска да си фен на марката:

https://photo-forum.net/index.php?APP_ACTION=BAZAR&request=view&id=46194



Публикацията е редактирана (10-11-15 16:07)

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ търси своя първи апарат
Автор: Twingo   
Дата:   10-11-15 19:55

Pif написа:

> Какъв е смисъла от по-големия
> сензор като китовия обектив не
> става за нищо? Обектива на
> сапунерката е поне 3 класа над
> китовия. Софтуера на ДСЛР-а е
> нарочно скопен за да може да си
> продават и скъпите апарати. Докато
> при сапунерките борбата е на
> качество и цена защото там няма
> какво да се продава по-нагоре.
> Ниския клас ДСЛР е безмислен.
> Концепцията му е такава.
> Какъв е смисъла да си купи
> по-голяма матрица с кофти процесор
> и още по-кофти обектив за да
> установи, че машината е бавна,
> тромава, картината е зле, обектива
> не става за нищо и т.н.
> Новите турбосапунерки имат такива
> алгоритми за шумоподтискане, че
> дори повечето ДСЛР-и от по-висок
> клас ще им завидят.
> Нещата не са като преди 10 години.
> Актуализирайте си информацията.

[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Колко глупости се изписаха в тая тема... Китовия обектив не ставал за нищо, софтуера бил скопен, картината била зле... Напротив, китовият обектив си е добър и ако не си про, едва ли ще откриеш видими разлики между китака и обектив за 1000 лв, примерно.

И още нещо - нищо не ти пречи да снимаш на ауто, какъвто и фотоапарат да имаш, а и след като научиш някои неща, ще си напълно разочарован от качеството на снимките и скоро ще минеш на дслр/безогледалка с голяма матрица :)

Конкретно в случая, един nikon d3200 с 18-105 ще бъде идален, ако идва скъп - може и d3100. Друг вариант е безогледалка сони /примерно nex 5/ с 18-55 и след това ръчнофокусни обективи, които са идеални за портрети, но пък автофокусните им обективи са по-скъпи.

И, авторе, въобще не си мисли, че няма да можеш да се възползваш от по-добрия апарат. По-добре е да надхвърля възможностите ти, отколкото после да си разочарован от снимките на турбо сапунера.

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ търси своя първи апарат
Автор: IvoAV   
Дата:   10-11-15 20:12

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ търси своя първи апарат
Автор: Pac   
Дата:   10-11-15 20:44

IvoAV [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ търси своя първи апарат
Автор: Kris94   
Дата:   10-11-15 21:41

Предложението с Олимпуса ми хареса много.
Горе-долу помирява различните мнения тук.

Не знам каква точно е разликата с Л840, може някой да ми обясни, но явно е по-доброто предложение, а и цената наистина ме устройва. Не знам до колко обективът обаче е добър и превъзхожда този на Л840, но пък е сменяем. Дали ще размазва хубаво фона на портрети?

Вече съм се ориентирал да го взема, но моля някой да ми пообясни какви са разликите и какво точно купувам.

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ търси своя първи апарат
Автор: Dimitar.Tzankov   
Дата:   10-11-15 21:56

На кратко за Л840 - обектива има 38 пъти приближение, т.е. има прекалено много компромиси свързани с изработката му. Отделно сензора е по-малък.

Размазването на фона идва от три-четири фактора, основния от които е размера на сензора. Реално ако ползваш 38x на сапунера ще имаш доста плитък фокус, но трябва да снимаш портрети от 20-30 метра (ако не и нагоре), което е неудобно

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ търси своя първи апарат
Автор: bg2014   
Дата:   10-11-15 22:12

Колко страхотна тема и колко глупости се изписаха....веселба.
Само с един ДСЛР апарат човек (млад студент) може да се научи да снима правилно, да обработва снимките подходящо и да има резултат съизмерим с добрите фотографи. Да научи що е светлина за обектива, дълбочина и контраст на сцената. Да осъзнае, че домашните крушките не стават за светлина и други тънкости от фотографията. Тя е забавна, приятна и много увлекателна територия. Резултатите винаги са удовлетворяващи.
Едва когато стъпи на някакво негово си приятно ниво може да се ориентира какво го влече. Може да тръгне към фул фрейм апарат или към джобно апаратче, но вече ще знае защо го прави.
Най-лесно е да му кажем за какво ти е голям апарат.
И кой го дава този съвет - все хора с претенции за "голяма работа".
Жалко за големите марки с големите скъпи и сложни апарати. Скоро ще фалират.....
Колега с темата. Не слушай съвети. Слушай себе си и приятелите си.
Все имаш приятел с професия фотограф.



Публикацията е редактирана (10-11-15 22:14)

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ търси своя първи апарат
Автор: vkk1   
Дата:   10-11-15 22:17

Накратко:
Матрицата на L840 e 6.2 x 4.6 mm.
На Никон DSLR /aps-c матрица/ е 24x16 mm
От горното е очевадно, че сравнение между тях е абсурдно.

"Дали ще размазва хубаво фона на портрети" - категорично не, нито Л840, нито DSLR, нито безогледалка с китов обектив.
За размазване на фона на портрет в цял ръст ти трябва обектив от рода на 85 1.8, 135 2.8 и т.н.

По въпроса за качеството на никон китовите обективи - 18-55 вр1 е прекрасен обектив.

Безогледалка с aps-c матрица също е чудесен избор.

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ търси своя първи апарат
Автор: Бонд   
Дата:   10-11-15 22:18

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »