Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Tamron 17-50 2.8 VC - Фокус
Автор: darkonebg   
Дата:   18-09-15 05:42

Здравейте, сравнително от скоро имам споменатия обектив и искам да попитам хора с по-голям опит от мене - нормално ли е на всякаква бленда под 4 просто всичко да е с кофти фокус. Остротата е драматично зле ... дори при ф4 нещата са далеч не това което трябва да бъдат. За сравнения в момента снимам и с Канон 17-40 ф4 и разликата е грандиозна /да това е думата/ в полза за Л-ката. Тялото ми е 70д и не мога да разбера сензора ли се бърка с този обектив, но липсва детайл и острота почти във всяка снимка. Пробвах го и на статив с високи скорости и пак нещата са зле. Нещо което може би се налага да спомена - наскоро го носих в тамрон за смяна на електрониката и смениха всичко без лещите, напрактика е чисто нов ... освен калибрация друго не виждам какво ми е останало. Остава само да го пробвам и на друго тяло, защото само това не съм направил. Ако искате утре може да кача няколко снимки от него, като цяло е под всякаква критика. Китака ми е драматично по-остър от него. Някой да има идея къде може да е проблема...

П.С. Л-ката е на приятел, ако някой се зачуди защо имам и 2та .. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 17-55 2.8 VC - Фокус
Автор: realnoncho   
Дата:   18-09-15 07:26

Tamron 17-55 няма.

Пробвай в Live View, за да си сигурен, че проблема не е във фокуса. Тогава могат да се правят изводи.

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 17-55 2.8 VC - Фокус
Автор: quazimodo   
Дата:   18-09-15 09:32

Проблемът е в несъгласието м/у обектива и тялото[smilie21]. Най-вероятно ще ти се наложи още едно посещение в сервиза. Ако ги убедиш, че са си оставили ръцете при ремонта, може да минат настройката на фокуса за тяхна сметка.

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 17-55 2.8 VC - Фокус
Автор: PhotoBo   
Дата:   18-09-15 11:37

Тамрон 17-50/2.8 както се знае е въпрос на бройка и сработване със самото тяло. Поне 5 съм сменил от въпросното стъкло, проблем с фокус никога не съм имал (за разлика от проблеми с меренето), но от бройка до бройка винаги е имало разлика! Най-добрата на която съм попадал по случайност или не - бе най-старата, без мотор, без стабилизация, мейд ин Джапан. Цепеше косъма на две без да се налага да се калиблира или бута нещо. Като цяло ВЦ-то е малко по мека, особено по крайщата, но не е неизползваем до ф4.
Аз за този обектив само суперлативи мога да ръся, но съм срещал и други мнения, макар и рядко за проблеми с фокуса. Аджъсмънта в сервиза би трябвало да го оправи [smilie24]



Публикацията е редактирана (18-09-15 11:40)

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 17-55 2.8 VC - Фокус
Автор: unikalen88   
Дата:   18-09-15 13:47

70д има възможност за финна настроика от тялото,опитаи и с това ако не е проблема в големи граници може да помогне


Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 17-55 2.8 VC - Фокус
Автор: quazimodo   
Дата:   18-09-15 16:07

Друже, що не простреляш батериите с този обектив? Ще разбереш има ли фронт/бек фокус и дали случайно няма шифт фокус.

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 17-55 2.8 VC - Фокус
Автор: fotopepi   
Дата:   18-09-15 16:10

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 17-55 2.8 VC - Фокус
Автор: darkonebg   
Дата:   18-09-15 16:45

Настройка на тялото? За първи път чувам за това. Добре ще пробвам и при LiveView :) 17-50 е да и факт е че стабилизираната принципно е по-мекичка. Например толкова, това е при f2.8 1/25 сек и светкавица като 2ра завеса, само за сравнение същата снимка но 1/15 сец пак светкавица като 2ра завеса на ф4 със 17-40 поне според мен е по-остра. Не знам обаче prikachi като сайт колко реже от качеството :) Снимките нямат никаква стойност, просто илюстрирам. Ще пробвам и с LiveView, на auto focus ли да го оставя или да фокусира ръчно? Иначе и аз имам подозрения за 70д като тяло, че не се разбира с този обектив.

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 17-50 2.8 VC - Фокус
Автор: kvakioh   
Дата:   18-09-15 16:56

ДА се пробва с настройките на фокуса от тялото.
Ако не става, само цената на този обектив не е достатъчен аргумент да бъде закупуван и още по-малко ползван. Поредният случай, който показва, че няма директно закупен такъв обектив 17-50 Тамрон (с или без VC), който без допълнителни манипулации, операции и др да пасне на тяло. Все нещо има проблематично, дори и да може да се оправи, пак е силно демотивиращо.[smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 17-50 2.8 VC - Фокус
Автор: darkonebg   
Дата:   18-09-15 17:02

А как се правят настройките на фокуса от тялото? :)

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 17-50 2.8 VC - Фокус
Автор: darkonebg   
Дата:   18-09-15 17:27

Не знам къде да ги кача снимките за това в dox.bg Едната е през LiveView другата не. Информацията за самите снимки си ги има, това са си оригиналните файлове. Мисля, че LiveView-то е с една идея по-остро наистина :)

И още едно сравнение между 17-40 и 17-50 което направих. Това са снимки от статив на ф4, тамрона е със спряна стабилизация. Тотално не знам какво да мисля.
Определено си правя следното заключение (малко си разсъждавам пишейки, извинете за което) - на ф2.8 тамито е по-остро през live view и на ф4 тамито изглежда по-добре (според мен) от 17-40 през Live View. Защо когато не снимам в LiveView нещата са толкова драматично трагични?
Освен в HappyPhoto (или както там се казват в момента) някъде другаде да знаете за читав сервиз на Тамрон? Принципно в горепосочения ми го отремонтираха, но не вярвам да успея да ги убедя в каквото и да е било. Или ако някой може да ми обясни как се правят финни настройки от тялото (прерових менюто, сега търся в книжката с указанията, но не намирам) :/



Публикацията е редактирана (18-09-15 17:43)

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 17-50 2.8 VC - Фокус
Автор: unikalen88   
Дата:   18-09-15 17:33

https://www.youtube.com/watch?v=Pjef8w5I7VY
ето тук е показано как,тези снимки на каква бленда са


Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 17-50 2.8 VC - Фокус
Автор: quazimodo   
Дата:   18-09-15 18:54

Значи, в руската инструкция, точното настройване на автофокусната точка е на стр. 377. Не знам твойто ръководство на какъв език е, но търси в радиус +/- 10 страници[smile]. Това се отнася за раздел C.Fn II : Автофокус ; подточка 13 - Точна настройка на AF. Успех в начинанието и като съвет - още едно ПОДРОБНО прочитане на инструкцията.


Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 17-50 2.8 VC - Фокус
Автор: Daniel_P   
Дата:   18-09-15 20:33

За съжаление определено това не е нормално и имаш проблем! Не спомена преди да занесеш обектива в Тамарон за ремонт как е бил, същото? Та ако не или те нещо са си оставили ръцете или тялото ти не се разбира с обектива! За да си спестиш много главоболия с опити с микро настроиката и други, закачи обектива на друго тяло и виж как е! Според мен първата снимка е прекалено мъглява, аз имам същия обектив само че най старата версия и дори на 2.8 е много остър!Спорил съм на тази тема и съм показвал доста примери за не вярващите! Вярно е че има проблемни бройки и трябва да се внимава, но си е и до пасване с тялото, аз и с никонски обективи съм имал проблем, хубавото е че имаш микро настройка на фокуса, но ако снимаш правилно нещата изглеждат доста зле и не знам дали ще помогне!



Публикацията е редактирана (18-09-15 20:56)

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 17-50 2.8 VC - Фокус
Автор: BEYA   
Дата:   18-09-15 20:46

1/25 От първата снимка не е ли много ниска скоростта.От ръка е много трудно или невъзможно да направиш ясна снимка.Пробвай вънка на дневна светлина 2.8ф на режим А

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 17-50 2.8 VC - Фокус
Автор: Daniel_P   
Дата:   18-09-15 20:52





Публикацията е редактирана (18-09-15 21:57)

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 17-50 2.8 VC - Фокус
Автор: Daniel_P   
Дата:   18-09-15 20:59

Beya е прав ако снимаш на 1/25 тогава може да се обясни мазаницата! Всъщност проби на фокуса се правят при добра светлина! Излез на вън и снимай през деня на 2.8 на скорост от 125 нагоре поне и виж как ще е :)

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 17-50 2.8 VC - Фокус
Автор: Daniel_P   
Дата:   18-09-15 21:57

един пример на 2.8f
и като имаш в предвид че фейса я е смазал яко:) оригинала е още по остър!



Публикацията е редактирана (18-09-15 21:58)

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 17-50 2.8 VC - Фокус
Автор: ve_sselin   
Дата:   18-09-15 22:59

kvakioh много крайно изказване, което ще оборя веднага - Аз имам обектива,стабилизираната версия, и мога да ти кажа, че закачен на Д7100 "цепи косъма"(както се изказа някой по-горе) дори и на бленда 2.8 без нкакви фини настройки и прочие.
https://photo-forum.net//i/1936218



Публикацията е редактирана (18-09-15 23:00)

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 17-50 2.8 VC - Фокус
Автор: sparckify   
Дата:   18-09-15 23:00





Публикацията е редактирана (26-09-15 16:11)

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 17-50 2.8 VC - Фокус
Автор: darkonebg   
Дата:   19-09-15 04:11

Долния линк със снимките е на статив /тези на корабчето/ при високи скорости. Обикновено външната светкавица която пада като 2ра завеса и ниски скорости работи добре в дискотеките дава възможност да имаш някакъв осветен бекграунд и светкавицата застопорява това в което се целиш. Тук съм направил същото, със 17-40ката го няма тоя проблем, ясно че скоростите са бавни, ама за това ползвам и външна светкавица, насочена назад в случая. Мога да ви направя и тестове на 1/1000 сек и няма да има особено подобрение. Иначе го взех 2ра ръка с прецакан лентов кабел, продавача си пое ремонта и ми подмениха БУКВАЛНО цялата електроника + стабилизацията в официалния сервиз /той е един за България/ на тамрон. Дефакто само стъклата не са сменяни. Ще го закача на 600д тия дни и ще пробвам. Вижте 2рия линк със снимки 'едно сравнение между 17-40 и 17-50 което направих' от горния ми пост. Там се постарах да е по-кадърно. Много си го бях харесал тоя обектив заради фокусното разстояние и блендата, защото е страшно универсален, ама явно няма да го бъде. Ако не успея да се справя с него го разкарвам и ще си търся 24-105 ф4, по бавен, но ужасно сигурен, а и вече посвикнах да си снимам на ф4.



Публикацията е редактирана (19-09-15 04:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 17-50 2.8 VC - Фокус
Автор: darkonebg   
Дата:   19-09-15 04:39

И още една снимка на 1/30та и ф4 от тази вечер с 17-40ката . Не са бавните скорости тия които прецакват нещата, както можете да видите. Да не е образец за острота, но е прилична. Ако бях снимал със тамрона щеше да е буквално манджа с грозде, нищо че има стабилизация,а Л-ката няма. Просто такива примери ми попадат сега, защото главно снимам в заведения. Но все пак както драснах в горния прост, направи сравнение и с двата - снимки през визьор и лайв вю. Определено маже това е, може би през лайв вю-то е прилично.Не са проблема скоростите.Чудя се тялото ли не сработва с тоя обектив или е нещо друго. С микро настройките тия дни ще си поиграя както ме посъветвахте, но не очаквам кой знае каква промяна.



Публикацията е редактирана (19-09-15 05:25)

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 17-50 2.8 VC - Фокус
Автор: victory13   
Дата:   19-09-15 09:13

Снимането в такива условия не дава никаква информация за точността на автофокуса.

Налага се усвояването и на ръчен фокус. [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 17-50 2.8 VC - Фокус
Автор: darkonebg   
Дата:   19-09-15 13:13

@victory13
Колега прочете ли какво написа? Нямат значения условията, няма да се повтарям или потретвам, но ако много държиш идваш и ти го показвам нагледно другата седмица. Проблема с мазането си го имам на всякакви бленди почти и скорости :) И на 1/8000 ще снимам и пак ще е така. Не е това критерия.

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 17-50 2.8 VC - Фокус
Автор: quazimodo   
Дата:   19-09-15 14:13

Друже, вместо да се зъбиш на хората, провери най-накрая какъв точно ти е фокуса - отпред, отзад, по-средата. Виж и на 17 и на 50 мм къде се пада и то само на най отворена бленда, защото иначе резултата е грешен. Ако разликата е около 20 сантиметра и повече, тичай в сервиза.


Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 17-50 2.8 VC - Фокус
Автор: victory13   
Дата:   19-09-15 17:29

Понаправих си трудът да разгледам подробно всички снимки на Авторът на темата, за да придобия представа как е работил при заснемането.

Набиват се на очи 2 брутални грешки в настройването на автофокусът на камерата, и други в останали настройки. Направата на тест "с батериики" би бил показателен за микса от мързел и неграмотност.

Тази камера е с отлична афтофокусна система... за всеки който си направи трудът да прочете поне ръководството ѝ.

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 17-50 2.8 VC - Фокус
Автор: Бонд   
Дата:   19-09-15 17:43

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 17-50 2.8 VC - Фокус
Автор: rossen76   
Дата:   19-09-15 22:33

ИМете фронт фокус на снимките изисква се калибрация можете и у дома да го настроите с микро аджустментс

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 17-50 2.8 VC - Фокус
Автор: kvakioh   
Дата:   19-09-15 22:35

Радост е да се отчете, че има 0.01% от ползвателите на тези обективи без проблем с фокуса от начало. Това е наистина силно, даже равносилно на подвиг събитие за форума. 1 на 100 да каже позитив, това дава надежда в цялата история на фотофорум. Останалите ходят на тръни, или са ходили.[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 17-50 2.8 VC - Фокус
Автор: realnoncho   
Дата:   19-09-15 22:37

Я, Бонди лъвчето [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 17-50 2.8 VC - Фокус
Автор: darkonebg   
Дата:   19-09-15 23:53

victory13 написа:

> Понаправих си трудът да разгледам
> подробно всички снимки на Авторът
> на темата, за да придобия
> представа как е работил при
> заснемането.
>
> Набиват се на очи 2 брутални грешки
> в настройването на автофокусът на
> камерата, и други в останали
> настройки. Направата на тест "с
> батериики" би бил показателен за
> микса от мързел и неграмотност.
>
> Тази камера е с отлична
> афтофокусна система... за всеки
> който си направи трудът да прочете
> поне ръководството ѝ.

victory13 - а може би автора не знае какъв е тесът 'с батериики'. Но ще прочете. Искам да знам какви са другите брутални грешки които съм допуснал. И разбира се, че съм си прочел ръководството, просто не помня всичко в него, това се учи с времето. Моля Ви не хвърляйте обвинения, само, за да покажете компетенция. При заснемането съм работил на принципа - откриване на разликата между лайв вю и визьор и дали има реална разлика в остротата, това ме интересува. Никога не съм настройвал авто-фокусът на камерата, че да намерите грешки. Грешки се намират в нещо което човек е направил и е объркал. Незнанието не е грешка, ТО е НЕзнание. И все пак - чакам отговор, да си прочета грешките. Като се критикува поне да е градивно, иначе е виж хейт. А относно останалите - много благодаря за коментарите, трябва да пробвам, но проблема е, че при варио обективите няма една настройка която да работи добре на всички фокусни дължини и май трябва да си харесам някаква средно претеглена. Калибирането само по себе си какво представлява, особено това което правят в сервизите?

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 17-50 2.8 VC - Фокус
Автор: DX   
Дата:   20-09-15 00:04

Автор: kvakioh
Дата: 19-09-15 22:35

Радост е да се отчете, че има 0.01% от ползвателите на тези обективи без проблем с фокуса от начало. Това е наистина силно, даже равносилно на подвиг събитие за форума. 1 на 100 да каже позитив, това дава надежда в цялата история на фотофорум. Останалите ходят на тръни, или са ходили. [cool]

______________________________________________________________

kvakioh, за да се твърдят подобни простотии, че чак и в проценти да са изразени подобни хипотези е меко казано глупаво! Като представител на форума от дълго време, ако беше обърнал внимание или си беше направил труда да потърсиш темите обсъждащи Тамрон 17-50/2.8 щеше да разбереш в каква голяма заблуда си с горната погрешна констатация от твоя страна. Всъщност като цяло в темите хората плюещи по въпросния обектив сте ти и още двама люде точно. Лично аз се съмнявам да сте го имали това стъкло дори, в това число не включвам Павлов, за който вярвам, че е попаднал на кофти бройка наистина. Ако трябва да си говорим в проценти, то проблемите описани тук във форум са по-малко от 10% от пишещите, като дори не е сигурно, че тези хора въобще наистина са сообственици или дори са се докосвали до иначе чудесния обектив...или просто обичат сеира. Ако още някой не вярва, нека разгледа хронологията на форума, като използва търсачката. Могат да се видят доста интересни резултати, че и противоречия в мненията на някой участници и то не само касащи този обектив ;) Айде вече стига с простотиите 0.01% [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 17-50 2.8 VC - Фокус
Автор: kvakioh   
Дата:   20-09-15 00:30

ТЕмите за тия обективи са все за оплакване. Или като има доволни, най-малкото са се разкарали поне веднъж до сервиз или магазин за калибриране. Или са сменили директно тяло, или са пробвали 4-5-10 бройки и са се отказали. Или са го ползвали насила и след това са го продали втора ръка. При всички случаи няма смисъл от такива проблемчета.
Точно един човек досега е казал директно, че веднага след закупуването на обектива, без да ходи никъде е получил директен фокус и др. Най-накрая, възклихнах аз чистосърдечно.
ЗА кривенето и другите кусури като механика да не говорим.
Аз следя форума, но не копирам избирателно и няма да го направя за този обектив. Помня достатъчно добре и много, много дълго време. Това за жалост понякога навлича яростни критики срещу мен, което е единствената ми грешка като се изказвам крайно. Но този път НЕ ГРЕША!!! И като има тема за този обектив или някой иска да му се препоръча обектив, задължително ще съм против всякакви Тамрон 17-50, ВИНАГИ и стриктно. Защото НЕ СТРУВА парите си и времето загубено на хората.
На Канони повече има проблемни бройки от версиите за Никони. Това е ЛИЧНА статистика и мнение, мисля, че съм длъжен да го споделя, не от мое си някаква прищевка, а от съпричастност и взаимопомощ.
Обективът е силен компромис, или е просто за хора, търсещи евтинията (има все пак такива), която излиза скъпо след това. И това не е моето просто или просташко мнение, това е заключение от поне 30, да не кажа 40 бройки и случаи (не само тук) за VC и non VC версията на тия Тамрони. ДАже при Сигмите няма такава излагация. И за тях казвам какво съм преживял или чул от лични, споделени и искрени разговори, а не измислици.
И в случая не се паля ей така, не спамя или измислям разни неща, казвам си ентусиазирано и по-подробно. Мога да опиша всеки един случай с Тамроните 17-50. Дори по дати, някои и по часове на посещения в магазините и местоположение. В Германия ли ще е, в България ли (където има доста неща внесени калпави), в БЕлгия, Германия, Англия, Шотландия, все едни и същи кусури от поне 3-4 години насам. Ако беше само за 1 държава, за един-два, пет обектива, да съм го подминал. Но 30 и нагоре, няма как. Може и да са простотии, но са простичко казани, НЕ СТАВА!!!
Уважавам всеки тук, дори и да ми каже най-лошото. Това е и едно от малкото места в БГ пространството, което ми харесва и мога да споделям, дори леко уж просташкото си мнение. Което не е просташко, а човешко и истински реално. Не обичам лакърдии и развлачени приказки, но този ми пост показва какво мисля за всичко случващо се тук, защото участвам активно.



Публикацията е редактирана (20-09-15 00:32)

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 17-50 2.8 VC - Фокус
Автор: BEYA   
Дата:   20-09-15 00:33

Много си прав DX
[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 17-50 2.8 VC - Фокус
Автор: kvakioh   
Дата:   20-09-15 00:38

Нямам въпросния недобър обектив в момента, защото всичките случаи ме отказаха. РЕално нямам смисъл от такива неща и разкарваници.
DX прочети мненията от други теми, не сме само 2-ма, двама сме, които го отричаме, след като сме тотално разочаровани, останалите се "радват" след временно разочарование...
Мир да има, който си го е купил, да си го ползва. Аз не ползвам вече обективи, които масово не дават резултати, това е най-изначалното, първичното, което може да разочарова- не ЗАУ, не познания, ами някакво си смешно проблемче с фокуса, което може и да не може тотално да се поправи или замени и тогава какво правят например начинаещите- отказват се или се разочароват...

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 17-50 2.8 VC - Фокус
Автор: kvakioh   
Дата:   20-09-15 00:43

Няма да пиша изобщо в която и да е тема за тези обективи, ясно, разбрах ви. Извинявайте, че съм искрен, честен и емоционален (това последното малко повече), че дадох моята лична информация. Така ще видим реално кой ще се поФали...с фокуса или кривенето...[smilie5] [smilie5] [smilie5]
То и без това в много малко магазини в Европа ги имат нови тия обективи, така че само за БГ си остава тъжната истина.[smilie18]
И като за последна корекция към критиката да добавя, че винаги съм говорил и за двете марки- Никон и Канон и Тамроните към тях, не за поотделно. Това също да се отбележи.



Публикацията е редактирана (20-09-15 00:57)

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 17-50 2.8 VC - Фокус
Автор: PhotoBo   
Дата:   20-09-15 01:24

kvakioh, избухнал си [smilie5] ама нищо де, то си е ракийно време [beer]

Аз не знам как са Тамрони-те в съчетание с Канон, но мога да си призная, че заради този Тамрон започнах да уважавам марката като такава в съчетание с тогавашния ми Д7000. По същата причина сега съм с Тамрон 24-70/2.8, пък и за него някой хора разправят, че бил лош... Може и до нагласа да е, може и до очаквания, може и до непрофесионализъм да ми е,...а може и просто късмет, но лично аз започнах повече да харесвам и вярвам на трети производители, като Тамрон, съответно да го давам за пример, както вече се спомена в случаи на взаимопомощ, минал през чуденките вече. Разбира се всички съветвам да направят обстоен тест за фокус, преди покупка...но това като цяло се отнася за всички производители и марки [smilie24] И в крайна сметка това са само обективи, не е брак за цял живот, п/б/азара е отворен, техниката се е превърнала в бързо оборотна стока, на един едно му допада, на друг - друго и така докато всеки намери това от което има нужда. Няма нищо по-лесно от това някой да получи отговорите на готово, но понякога резултата и успеха са по-сладки, когато човек сам достигне до тях (пък макар и с отрицателен баланс в сметката) [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 17-50 2.8 VC - Фокус
Автор: kvakioh   
Дата:   20-09-15 01:35

Аз не изключвам марката Тамрон, предоволен съм от каквото правят.
Но от 17-50/2.8 с или без стабилизация, това е може би единственото изключение, и както казах, го отбелязвам.
24-70, 70-200, по-новите с VC са премислени и оптически и механично различни от 17-50, и са над него като клас и цена. Само това като голи факти ги отдалечава от 17-50.
Тези двата обектива са недоразумение, получава се при всякакви производства, на всякакви стоки. Имало го е при Сигма, но не с такъв интензитет и повтаряемост на едно и също като грешка.
Аз и точно това коментирам за масовите случаи на разочарования- човек, новозакупил тяло и с уж светлосилен и по-изгоден финансово обектив, без големи познания и познати и форум достъп получава продукт, който е негоден, и дори може да се откаже набързо от цялата история. Това лично аз съм го виждал и не е единичен случай. И ще се повтаря. А е толкова лесно не да се вярва само на хвалбите, но и на отрицателното мнение. Защото нещата са някъде по средата.
Както и да е, бройките за този обектив както казах силно намаляват, хората съответно закупуващи го намаляват, аз няма да го коментирам повече. Точка. Край с моите мнения за 17-50 Тамрон.

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 17-50 2.8 VC - Фокус
Автор: momche_s_vyobrajenie   
Дата:   20-09-15 04:50

darkonebg написа:

> Здравейте, сравнително от скоро
> имам споменатия обектив и искам да
> попитам хора с по-голям опит от
> мене - нормално ли е на всякаква
> бленда под 4 просто всичко да е с
> кофти фокус. Остротата е
> драматично зле ... дори при ф4
> нещата са далеч не това което
> трябва да бъдат. За сравнения в
> момента снимам и с Канон 17-40 ф4 и
> разликата е грандиозна /да това е
> думата/ в полза за Л-ката. Тялото ми
> е 70д и не мога да разбера сензора
> ли се бърка с този обектив, но
> липсва детайл и острота почти във
> всяка снимка. Пробвах го и на
> статив с високи скорости и пак
> нещата са зле. Нещо което може би
> се налага да спомена - наскоро го
> носих в тамрон за смяна на
> електрониката и смениха всичко
> без лещите, напрактика е чисто нов
> ... освен калибрация друго не
> виждам какво ми е останало. Остава
> само да го пробвам и на друго тяло,
> защото само това не съм направил.
> Ако искате утре може да кача
> няколко снимки от него, като цяло е
> под всякаква критика. Китака ми е
> драматично по-остър от него. Някой
> да има идея къде може да е
> проблема...
>
> П.С. Л-ката е на приятел, ако някой
> се зачуди защо имам и 2та .. [smile]
darkonebg моля те сподели (ако трябва на лично, моля те) къде си си завел тамрона? Моля те! Къде е този сервиз..

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 17-50 2.8 VC - Фокус
Автор: darkonebg   
Дата:   20-09-15 22:05

Писал съм по-нагоре. HappyPhoto на Руски Паметник в София, май му смениха името, потърси в нета.

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 17-50 2.8 VC - Фокус
Автор: momche_s_vyobrajenie   
Дата:   21-09-15 09:52

написа:

> Писал съм по-нагоре. HappyPhoto на Руски
> Паметник в София, май му смениха
> името, потърси в нета.
знам го този сервиз. но няма ли други официални сервизи на тамрон :(



Публикацията е редактирана (21-09-15 09:53)

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 17-50 2.8 VC - Фокус
Автор: chrisnoch   
Дата:   21-09-15 14:24

Няма друг официален сервиз на Тамрон в България.

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 17-50 2.8 VC - Фокус
Автор: Daniel_P   
Дата:   21-09-15 14:42

Той Kvakioh обича да си изригва на тая тема с Тамарон 17-50 2.8! Опарил се е човека и го е намразил! Ма не е нужно да изгрубяваш с тея проценти човек, кажи си опита с стъклото и не издребнявай:D Има си кофти бройки и това е факт! Но доволните от този обектив са хиляди! В ДР. Тема сме спорили и съм показвал кадри и примери от обектива(който всъщност купих от колегата Photo Bo) че е изключително остър дори и на 2.8 и без никви грижи с фокуса или фокусната равнина или каквито и да е било др проблеми!Обектива за парите си е повече от страхотен! От всяка марка обективи може да има проблем, аз лично съм имал никон 35 1.8 на Д5200 back focus и така и неможаха да се сработят, а после имах и на Д7000 но там с микро настройката се оправи, с никон 85 1.8G на Д5200 режеше, а на Д7000 се наложи -18 корекция -18 за да кове , а само с Тамрона 17-50 2.8 на Д7000 никви дертове! Така че няма смисъл от издребняване и спамене! А просто съвет да се внимава и пробва [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 17-50 2.8 VC - Фокус
Автор: kvakioh   
Дата:   21-09-15 14:46

Повтарям, че повечето кофти случаи са били с Канонски тела, потврърждавате, че Никонските бройки явно са по-сполучливи.
Не мога да мразя нещо материално или човек или каквото и да е, твърде крайно и неприятно чувство е. Говоря така с цел взаимопомощ, не ей така да си дудна. Хубавото все пак е, че хора с Никони влизат и коментират Канонски проблеми, а всъщност ей така си споделят своето мнение, което е встрани от темата доста. Най-вероятно е заради заглавието на темата.

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 17-50 2.8 VC - Фокус
Автор: Daniel_P   
Дата:   21-09-15 14:56

:D По нагоре в темата на два пъти си казах мнението за проблема по темата!Но твоя съвет единствено беше НИКОГА НЕ КОПУВАИТЕ този обектив там е проблема, никой не е доволен от него :D Сори, няма да се изказвам повече ако проблема не е НИКОНСКИ :D [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 17-50 2.8 VC - Фокус
Автор: sparckify   
Дата:   21-09-15 15:03

За съжаление моя тамрон дава същите дефекти на тяло Pentax K-5 и за съжаление не знам как да се оправя...

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 17-50 2.8 VC - Фокус
Автор: darkonebg   
Дата:   21-09-15 17:23

Ето и един тест с батерийки . На мен всичко ми изглежда нормално, но обектива на 50мм губи голяма част от остротата си. Поне аз не виждам смисъл от коренция на бек-фронт фокуса. Вие какво мислите ...

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 17-50 2.8 VC - Фокус
Автор: Бонд   
Дата:   21-09-15 17:31

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 17-50 2.8 VC - Фокус
Автор: quazimodo   
Дата:   21-09-15 19:11

Ето така се подреждат батериите:


https://photo-forum.net/static/site_pics/199/1442851537_--24.jpg



Не като тебе в редичка а почти в колонка!

А ето почти така се снима, за да добиеш представа за нещо:


https://photo-forum.net/static/site_pics/199/1442851579_--25.jpg



Та може да си направиш още един експеримент[beer] .


Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 17-50 2.8 VC - Фокус
Автор: BEYA   
Дата:   21-09-15 20:41

И какъв трябва да е резултата?Фокусираш в средната и батериите до средната ако неса еднакво замазани значе има проблем ли?



Публикацията е редактирана (21-09-15 21:14)

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 17-50 2.8 VC - Фокус
Автор: Pavlov   
Дата:   21-09-15 21:50

Автор: DX
Дата: 20-09-15 00:04
Лично аз се съмнявам да сте го имали това стъкло дори, в това число не включвам Павлов, за който вярвам, че е попаднал на кофти бройка наистина.

Я гледай, и аз съм замесен тука ... [smilie5]
DX, излишно ме споменаваш. Аз никога не съм имал Tamron 17-50/2.8 VC, моят беше по-старата, нестабилизирана версия. И не го плюя, напротив. Обективът има и положителни, и отрицателни страни - като всички други [smile] . Тук-там съм писал за него, с надеждата да съм полезен на някого. На който не му харесват писанията ми - ами да си го премести в другия крачол, и да ходи да снима. Както правя и аз.
Айде лека.

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 17-50 2.8 VC - Фокус
Автор: darkonebg   
Дата:   21-09-15 22:12

quazimodo
Уж, от ето тук гледах, знам принципа, но може би наистина не ми е правилно разположението. Под 45 градуса ъгъл ги редих уж. Ще пробвам пак, явно трябва да са на по-голямо разстояние една от друга.

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 17-50 2.8 VC - Фокус
Автор: PhotoBo   
Дата:   21-09-15 22:31

Аз правя моите тестове с чарт таблица, от статив. Инфо има бая в нета какво да се гкеда и как, чартове също...

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 17-50 2.8 VC - Фокус
Автор: darkonebg   
Дата:   21-09-15 22:41

Да ама трябва да си намеря таблица или да си принтирам с високо качество някаква. В момента имам само батерийка под ръка, дори не съм в нас. Иначе предполагам някаква табличка, като тази тук .

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 17-50 2.8 VC - Фокус
Автор: youn   
Дата:   21-09-15 23:12

Не съм специалист но като разгледах тестовите кадри с батериите ми прави впечатление че покривката в лявата част на кадъра е много по детайлна а в дясната се замазва. Такъв пороблем имах от разглобяване на челната леща на един обектив за премахване на прах след което лещата не беше точно на мястото си.

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 17-50 2.8 VC - Фокус
Автор: PhotoBo   
Дата:   21-09-15 23:31

Тази по-горе сигурно става, моята е един лист хартия формат А4, който поставям легнал хоризонтално, апарата слагам на статив под наклон 45 градуса и фокусирам в средата на кадъра по задание. След това гледам и сравнявам двете страни, като дори се вижда колко е отклонението в мм, ако има такова. Като съм на комп мога да я кача някъде, ако иска някой да я свали...но я има в нета на много места така или иначе..

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 17-50 2.8 VC - Фокус
Автор: darkonebg   
Дата:   21-09-15 23:36

Ами по-късно ще пробвам твоя метод, ще ги раздалеча и ще видя. Трябва да му хвана проблема на тоя обектив.

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 17-50 2.8 VC - Фокус
Автор: fotopepi   
Дата:   22-09-15 01:25

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 17-50 2.8 VC - Фокус
Автор: DX   
Дата:   22-09-15 02:30

Павлов, споменах те главно зашото теб и Квак най-често ви забелязвам, че присъствате в темите за взаимопомощ, касаещи Тамрон 17-50/2.8, като до сега само негативни мнения съм чел от вас за него, без значение дали става въпрос за стабилизирания или не вариант. За мен би било обективно, ако изтъквате положителните страни на обектива, когато изказвате по презумция негативното си такова, за крива фокусна равнина, проблеми с фокуса, мазане и т.н. Както и да е, добре успокоихте човека, не е единствен с проблем, но проблем има може да има и при други марки и производители и не винаги некачествена бройка или неправилно сервизиран обектив може да говори като цяло за производствен проблем на даден модел... Споменаха се силни проценти в темата, видиш ли един на 10 000 няма проблем с обектива, което съвсем няма как да е така... или ако беше такъв обектив щеше да е спрян от производство години преди ние да заговорим за него [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 17-50 2.8 VC - Фокус
Автор: kvakioh   
Дата:   22-09-15 11:38

Предимството на обективите двата Тамрона е че са на 2.8 и че са за хора, търсещи далавера, но уви не. 17-50 VC е един от първите (ако не и първия) със стабилизация ведно с 18-270, които "забиват" като дойде до стабилизация, забавяне, т.е. има сериозно между фокус момента и сработването на стабилизацията, което е вече поправено в по-новите. Отделно, най-тъжното като изключим мега проблемните фокуси е, че стабилизираната версия просто винаги е по-малко остра от нестабилизраната, а е по-нов. Изключителен провал.
От Тамрон 70-200, 24-70, 90, 70-300 с VC и още по-новите вече няма такива допълнителни забавяния. При 70-300VC за Канон е една идея по-бавен като стабилизация от Никонския вариант.
Отделно заключването е едно от нещата, което предполага разпъване на обектива от самосебе си. И това заключване, ключето присъства само при Тамрон и Сигма. При Сигмата съм виждал 2 бройки разработени доста, на година и половина поне, единствени обектив на тяло и се разпъват, Тамрони не съм виждал.
Сигма 17-50/2.8 OS, Токина 16-50/2.8 са като изработка най-малкото много над тези 17-50/2.8. Това, че много малко хора искат или са се докоснали примерно до Токината значи, че просто пак се търси евтинията. Сигмата има също понякога отклонения от фокуса, Tokina много рядко, всъщност изобщо няма случаи. Токината е с най-голямо предимство пред другите 2 заради най-голям обхват мм, стабилна конструкция. Липсва стабилизация, което е просто като правило при Токина. Там оптиката и механиката са по-напред от екстрите. Тokina недомислието (потребителско мнение, няма как толкова да се забележи в/при ревюта и др) е единствено при конструкцията, което не е проблем, освен ако нещо като прах и др. не влезнат там. Това са единици случаи, аз имах 2 Токини, едната точно с такъв "проблем", който не пречи на фокус, на работа и др.
ЗА Канони изключително "НЕ", тотално за Тамроните, за Никони- кой както си го направи- да взима, да пробва, да реди батерии, акумулатори, слънчеви панели, бидета, да купува, после да препродава и така.
Това ми е наистина последното мнение за всичките тия обективи, дано сте щастливи с тях.



Публикацията е редактирана (22-09-15 11:48)

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 17-50 2.8 VC - Фокус
Автор: darkonebg   
Дата:   23-09-15 23:07

След обстойни тестове с батерийки и с каквото още се сетите установих следната закономерност - при 17мм тамрона е по-остър (даже перфектен) и на 2.8 и на 4 от 17-40!, на 24мм са изравнение с малко предимство в детайлите пред L-ката и от там на татъка става мазало и на 2.8 и на 4, особено при 50мм, където направо се губи фокус и всичко е омазано. При ф8 например няма драстично подобрение в остротата - демек маже! Това на какво се дължи според вас - колкото повече се увеличава фокусното разстояние, толкова повече да маже, на 17мм е ок, а на 50мм направо неизползваем? Не добре наместени лещи, някакъв хроничен дефект във стъклата.
П.С. Омекват краищата, и фокуса е леко изместен наистина, но това тотално не ми е проблема, при положение че на 50мм фокус така или иначе няма ... НИКЪДЕ в снимката! :)
Та какво да го правя сега? Гаранцията която уж ми дадоха от HappyPhoto изтече (тя и без друго беше месец - два), та да си търся ли правата, или има възможност и това да е някакъв хроничен проблем в обектива и проблема да не е от тях и "Петър техника" да няма вина? :)

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 17-50 2.8 VC - Фокус
Автор: unikalen88   
Дата:   24-09-15 12:12

колега,несъм чел цялата тема но да питам,преди ремонта имаше ли този проблем,ако не значи е от отварянето,а защо си чакал 2 месеца с този проблем,още като го видиш отивам при маистора и казваш не е както трябва и тем подобни.


Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 17-50 2.8 VC - Фокус
Автор: darkonebg   
Дата:   24-09-15 13:23

1. Не знам купих го с преебан лентов кабел - 2 пъти го написах това. Може и да ги е имал, може и да ги е нямал.
2. Защото не съм го използвал след ремонта известно време и мислех, че е наред в интерес на истината :)
Тия въпроси защо това и защо онова, не ми помагат, между другото :)

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 17-50 2.8 VC - Фокус
Автор: kvakioh   
Дата:   24-09-15 13:28

Имам един като нов, слаган 2-3 пъти на тяло 18-55 Канонски, дай да го подаря, за да не се мисли за този обектив. Явно е прецакан доста повече от някакъв фокус и др.

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 17-50 2.8 VC - Фокус
Автор: darkonebg   
Дата:   24-09-15 16:20

Китов си имам, даже е STM-ов :) Благодаря :)
Другата седмица ще ида до сервиза на Тамрон и продължаваме борбата и на този фронт :D

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 17-50 2.8 VC - Фокус
Автор: quazimodo   
Дата:   24-09-15 16:57

Когато фокусираш при 50мм и бленда2.8 и покажев всичко размазано, предвижи целия апарат напред или назад, за да видиш дали няма да се избистри картинката. Ако се избистри с приближаване към обекта - голям фронтфокус. При избистряне с отдалечаване от обекта - голям бекфокус .

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 17-50 2.8 VC - Фокус
Автор: darkonebg   
Дата:   24-09-15 17:34

@quazimodo

Не не, фокуса пак си е където трябва, просто липсва острота до такава степен, че ще каже човек, че е размазано и не на фокус. С увеличаване на фокусното разстояние се променя при 17мм е супер, при 24 е добре при 35 е поносимо зле при 50 е много зле :)

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 17-50 2.8 VC - Фокус
Автор: chrisnoch   
Дата:   27-09-15 02:09

Ако беше направил тестове (макар и с ръчен фокус) преди да дадеш обектива в сервиза, сега щеше да е ясно дали проблемът е възникнал преди или след ремонта.
Очевидно не става въпрос за бек/фронт фокус, а за нещо много по-сериозно - разместени лещи най-вероятно. Така или иначе работата си е за сервиз.

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 17-50 2.8 VC - Фокус
Автор: darkonebg   
Дата:   30-09-15 20:42

Ами нямаше как да направя тестове на обектив с прекъснат лентов кабел. Получих го чрез ЕКОНТ, тествах на място и изписа ерор (не помня кой точно беше, тогава го търсих), звъннах на продавача, обясних му проблема и той се съгласи да покрие ремонта за негова сметка. Така и стана. От сервиза смениха всичко, което би могло да е проблематично и уж трябваше да е чисто нов. И на мене ми мирише на разместени лещи и то най-вероятно защото техника е бързал (даде ми срок вторник, а даже не го беше почнал в понеделник като звъннах, а в среда пътувах и му дадох зор). Както и да е, не ми трябва гаранция за да им искам рекламация. Той лентовия кабел който е сменил си работи, гаранция него покрива, но принципно би трябвало да е го е мерил на някакъв стенд. Ама уви.
Иначе наистина не виждам какво друго може да е, освен проблем в лещите - при 17мм ф2.8 реже при 50 ф2.8-4-8 все едно съм намазал челната леща с вазелин.

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 17-50 2.8 VC - Фокус
Автор: kvakioh   
Дата:   30-09-15 21:14

Не са лещите разместени, а нещо друго в самия обектив. Обикновено стабилизираните обективи, или такива като HSM, USM типове имат по-усложнена електроника и допълнителни рингове. И оттам може да идват нещата. Не е винаги задължително и при сервизиране и оправяне на лентов или друг кабел да няма друг проблем, който евентуално техник да е пропуснал, защото не търси това, ами поправя лентовия кабел.

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 17-50 2.8 VC - Фокус
Автор: darkonebg   
Дата:   01-10-15 05:15

Ами на мене ми смениха цялата електроника по техни думи, всичко освен лещите. Но пък знае ли човек, може да сте прав.

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 17-50 2.8 VC - Фокус
Автор: kvakioh   
Дата:   01-10-15 13:52

USM, HSM И стабилизационните рингове са напред в обектива, т.е. изисква се повече да се отвори.
Имал съм 4 такива случая със зуум обективи, 1 Тамрон, 2 Сигми и 1 Канон, при всичките беше проблема с HSM, USM, стабилизационен ринг. Също да обясня, че и много трудно се разбира, че е от това, защото контактуването на ринговете е фино и понякога не се разбира. Не съм спец, но съм виждал проблемите и понякога съм се справял да ги оправя.
Ако е от разместени оптични елементи, поправя се лесно.

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 17-50 2.8 VC - Фокус
Автор: sparckify   
Дата:   01-10-15 20:17

Интересното е, че ползвам Pentax версията за който не съм сигурен дали има вградена стабилизация. Но без да е влизал никога в сервиз има абсолютно същия проблем.


http://i59.tinypic.com/10ymjxe.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 17-50 2.8 VC - Фокус
Автор: kvakioh   
Дата:   01-10-15 20:27

Това по-скоро е ултра, гига бек/фронт фокус. Все пак има нещо на фокус в картинката. ЗА съжаление задния фон.

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 17-50 2.8 VC - Фокус
Автор: i_v   
Дата:   01-10-15 21:00

Това даже не е бек фокус, а просто апарата не е захванал фокуса, фокусирано е метри зад хората(където може би трябва да е ). Тамронът за Пентакс е безмоторен, без стабилизация. Ползвам втори такъв и съм тествал още 3-4, някой бяха по-добре други по-зле(като оптични характеристики), но не съм виждал такъв дето да не става съвсем на 2.8. Повечето, които аз съм пробвал, имаха бек фокус и един беше с фронт фокус, но всички имаха нужда от някаква корекция.
С какъв Пентакс е снимано горното?

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 17-50 2.8 VC - Фокус
Автор: sparckify   
Дата:   01-10-15 21:05

Пентакса е к-5, а за фронт бек фокуса не съм сигурен дали е от това, защото когато live view и започна да снимам през него проблем с фокуса нямам

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 17-50 2.8 VC - Фокус
Автор: i_v   
Дата:   01-10-15 21:28

При К5(може би не всички бройки, но често срещано явление) има доста изразен проблем с фронт/бек фокус при изкуствено осветление и грешки във фокуса при снимане на силно контрастни сцени, особено когато се опитваш да фокусираш в/у обект на много светъл фон(контражур). Тези проблеми ги има в различна степен при всички марки/модели апарати, но при някой модели/бройки пентакс е доста ясно изразено. К5 го пропуснах точно поради тези проблеми в AF-модула. При К5 II и К3 това е успешно коригирано според мен, може би и някой от К50,K-S1,K-S2, но никога не съм ги пробвал.
П.П.
Извинявам се за отклонението от темата ;)!

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 17-50 2.8 VC - Фокус
Автор: victory13   
Дата:   01-10-15 21:31

Снимките с Тамрона на Авторът имат много сбъркан екзиф. Като обектив го разпознава като Канон 85/1.2... дължините обаче са посочени коректно... няма избрана фокусна точка, макар че е посочена единична... настройките на снимката са с ниска острота /на последните неутрално/... и една камара други небивалици...
За мен подмяната на лентовия кабел е неадекватно извършена, комуникацията тяло/обектив е тук-там... как идват другите данни, нямам идея...

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 17-50 2.8 VC - Фокус
Автор: sparckify   
Дата:   01-10-15 23:56

i_v
Не вярвам това да е от тялото, при други обективи не съм имал този проблем

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 17-50 2.8 VC - Фокус
Автор: i_v   
Дата:   02-10-15 11:42

За да не съм съвсем офтопик, към автора на темата:
Дали проблема е фабричен или е в следствие от ремонта, това вече никой не може да го каже :(.
Пътят е един … ремонт. За да няма чуденки след това тествай го подробно, за да имаш база за сравнение и обективна оценка, когато ти го отремонтират.
1. Коригирай му фронт/бек фокуса. Тестове с фокус чартове и/или теста с батерииките но правилно изпълнен, 5 батерии, разстоянието м/у тях да е равномерно, апарата разположен успоредно на батериите(не снимано под 45 градуса от горе), хубава дневна светлина или фотографско осветление, висока скорост на затвора(на 1/60-та по възможност над 1/120-та), статив, дистанционен спусък, вдигнато огледало, разстояние около (20 или 30)*(фокусното разстояние на обектива).При това разстояние и бленда 2.8 DOF-a e 10см.(при 1.5м) и 4см(при 1м) , така че би трябвало да се вижда дали фокусът е там където искаш, но за по-видим резултат може да пробваш и на по-малко или минималното предметно разстояние(мисля че беше 30-на сантиметра)
2. Следа настройка на фокуса направи няколко снимки (от същото разстояние при което е настроен фокуса) на обекти с фин детайл, така че да оцениш резолюцията(за такъв тест аз ползвам банкноти, много са подходящи).
3. Сравни резултатите с друг обектив (примерно 17-40), постановката и настройките на апарата да са съшиете.
4. При същата постановка и настройки на апарата тествай тамрона през live view-то с контрастен фокус.
Така ще имаш някакъв що годе обективен тест, който да сравниш с резултатите след като ти го върнат от ремонт.



sparckify:
Казваш „когато live view и започна да снимам през него проблем с фокуса нямам”. Точно поради това е по-вероятно проблемът да е в комбинацията (АФ-модул на апарата) +(обектив), комуникацията с обектива при фазов и контрастен фокус е една и съща(обектива не го интересува с коя фокусна система фокусира апарата). Точността и отклоненията при фокусиране зависят от комбинацията (обектив) + (фокусна система)+(спектър на светлината). Всички оптични дефекти, които има обектива(намален контраст/микро контраст аберации, астигматизъм,colored fringe, halo…), влияят пряко върхо точноста и може да доведат до отклонение на фокуса в някоя посока(фронт бек фокус) и/или отклонения на фокуса в различна степен в зависимост от спектъра на светлината (различен фронт/бек фокус при дневна светлина, лампа с нажежаема жичка, луминесцентно осветление). Точно за К5 имаше доста дискусии по форумите за проблем с фокуса при изкуствено осветление, като най-вероятното обяснение е силно абериращ оптични елементи на PD-AF сензорите. Не знам дали пентакс си го признават и ремонтират.

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 17-50 2.8 VC - Фокус
Автор: darkonebg   
Дата:   22-02-16 03:23

Здравейте, ще си изровя темата от прахта, макар вече да стана доста голяма. На кратко - минах преди 2 седмици през сервиза на Тамрон, Пепи ми каза, че няма време да си играе с него, но лещите не бяха правилно настроени, за 20тина минути се опита да ги пооправи, но човека наистина нямаше време и се разбрахме да отида пак (утре 22.02) да му оставя тялото и обектива и вече да се заеме сериозно.
Наистина, след малко играчка имаше по-добър ефект, но като цяло не е това което трябва да бъде.
Забелязвам, един особен проблем (тествано само на 50мм) - при Live View фокусира добре дори на бленда 2.8, но през визьора нещата пак са омазани. Възможно ли е проблема да е с тялото и просто тоя детски проблем със фокуса на 70д да е непоправим.
Направил съм отново малко снимки на едно календарче, редуват се визьор - Live view, визьор - live view ... (ф 2.8, ф4 ф5 ф8), снимано е от статив + спусък.

Снимки

Много ясно си личи, особено при ф.28 (и при ф4) как през визьора нещата са зле, през Live View значително по-добре. Така или иначе утре го нося при него и ще му споделя всичко това, но ми беше интересно да чуя още мнения.
Остана да го пробвам на друго тяло този обектив,защото няма да е първият, който фокуса зле със 70д през визьор и всичко е наред през Live View :)

П.С. Проблема на обектива не е с фронт-бек фокус, иска финна настройка на лещите (калибрация).

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 17-50 2.8 VC - Фокус
Автор: enizvk   
Дата:   22-02-16 08:36

Моят имаше проблем с фокуса. Идиотското е, че предната леща се захваща с 3 малки винтчета, отгоре има едно пластмасово уплътнение, което ги скрива. При моя случай сенника малко хлопаше и така разбрах, че трябва да се стегне. Махнах пластмасовото уплътнение и 3-те винтчета, те всъщност държат и предната леща и холдера на сенника. Изчистих и нагласих позицията на лещата и стегнах винтчетата, като капнах и малко лак по тях(има специален за случая), за да не се отвият лесно. Сега е резачка отвсякъде. Моят проблем беше от там, че се получаваше луфт на предния елемент и разваляше и фокус и всичко. [shtrak]

Ето друг със същия проблем, явно е хроничен



Публикацията е редактирана (22-02-16 09:33)

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 17-50 2.8 VC - Фокус
Автор: sirteo   
Дата:   22-02-16 18:27

Да, има го този проблем с винтчетата на предната леща и на мен ми се е случвало да се разхлабят, елементарно е за оправяне и чистене [smile]



Публикацията е редактирана (22-02-16 18:34)

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 17-50 2.8 VC - Фокус
Автор: darkonebg   
Дата:   22-02-16 19:32

Да, но не е това. Надявам се скоро драмата с него да приключи. В интерес на истината на f/2.8 на 50мм снимано през Live View съм почти доволен от картинката, но през визьора нещата са делеч по "мъгляви". Той преди няколко месеца беше разглобен и сглобен наново и изцяло ревизиран. Трябва му калибровка (на обектива) и може би на тялото към обектива. :)
Като се разреши драмата ще драсна, за всички които си блъскат главата с тоя обектив. Но докато не стане перфектен няма да се откажа.

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 17-50 2.8 VC - Фокус
Автор: imitev   
Дата:   22-02-16 21:01

Перфектният тамрон17-50 2.8 се нарича....

...Canon ef-s 17-50 2.8

бърз RingUSM, добра стабилизация.

Не си заслужава забавлението с Тамроните за Канон според мен въпреки разликата в цената, особено ако човек ще работи с него.

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 17-55 2.8 VC - Фокус
Автор: rossen76   
Дата:   22-02-16 21:18

Прочетете книжката на фотоапарата, в предпоследното менюмисля че беше микроаджусмента за донастроика на фокуса

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 17-55 2.8 VC - Фокус
Автор: rossen76   
Дата:   22-02-16 21:20

Колега качи три снимки да видим какво се случва може и да пратиш в скаип konstantin7654

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 17-50 2.8 VC - Фокус
Автор: darkonebg   
Дата:   22-02-16 22:42

@imitev - докато не съм сигурен, че е направено всичко възможно да е окей няма да го продам и да набутам някой с този обектив. Иначе съм съгласен, че канонския е по-добър. Тамрона го взех като алтернатива и то защото дойде изгодно и ми трябваше тогава, в крайна сметка така и не мога да го ползвам.
@rossen76 в четвъртъка ще го взема и тогава ще пиша. Не е проблема в микроадъжсмента, пробвано е това.

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 17-50 2.8 VC - Фокус
Автор: colorphoto   
Дата:   23-02-16 05:00

darkonebg: Пепи доста ли е зает напоследък?

Че имам и аз да го питам нещо.

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 17-55 2.8 VC - Фокус
Автор: studiopetrov88   
Дата:   15-03-16 13:34

Чета темата и се чудя. Днес си поръчах обектив Tamron SP AF 17-50mm F/2.8 XR Di II VC LD Aspherical (IF) с мотор за Nikon и ще го ползвам на Nikon D7100. Утре го очаквам да е при мен. Какъв би ви бил първият съвет към мен, като го взема. Нещо да настроя? Тест?

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 17-50 2.8 VC - Фокус
Автор: BXMarkov   
Дата:   15-03-16 15:49

studiopetrov88: Нещо да настроя? Тест?

Не пипай нищо ами си поснимай добре :)

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 17-50 2.8 VC - Фокус
Автор: jorkin1   
Дата:   15-03-16 16:39

Връщай го и си вземи Никонския такъв...

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 17-50 2.8 VC - Фокус
Автор: nistel   
Дата:   15-03-16 19:56

Трябва да върне поне 3 такива Тамрона за да си купи Никора. Струва ли три пъти повече реално?

Отговори на това съобщение
 Re: Tamron 17-50 2.8 VC - Фокус
Автор: Блясък   
Дата:   16-03-16 12:43

Никонския / Канонския 17-50/2.8 НЕ снима 3 пъти по-добре. Тоест Тамрона е оправдания избор за 1/3 от парите. Да, има определени забележки, но в границите на допустимото.
Притежател съм на два тамрона 17-50/2.8 (нестабилизирана версия), първия го повредих от много работа, сега със втори снимам, доволен съм и от него, въпреки мътнеене в лявата част на кадъра. Мисля че и аз трябва да развия предните три винтчета. но това са дреболии на фона на възможностите и цената.

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »