Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Съвет относно UV лампа и премахването на гъби
Автор: tricky8600   
Дата:   18-02-15 19:13

Здравейте,
два от обективите ми/Sigma и Rokkor/ и няколко филтъра не бяха ползвани почти от лятото, и са пипнали гъбички.

Чел съм всички теми относно премахването на гъбички в домашни условия, и сега ми се налага да използвам това вече на практика.

Добрата новина е, че всичко е в начален стадий и няма нанесени щети. На обективите се виждат само на челните лещи по перифериите.
Наясно съм, че във вътрешноста може също да има които не съм забелязал, но обективите не са скъпи и нищо не пречи да си поиграя.

Мисля да използвам:
- UV лампа
- изопропилов алкохол
- водороден пероксид+амоняк

За изопропиловия алкохол и водороден пероксид+амоняк има в форума описано как се ползват.

Ще ги унищожа гадините, но имам няколко въпроса за UV лампата:

- Ако периодично "осветявам" обективите с UV лампата това дали ще подейства превантивно?
- Какво време мислите, че е добре да се осветяват? - Бях чел, че 1-2 минути е достатъчно?
- Ако осветя вътрешноста на апарата има ли вариант да направя нещо на матрицата?

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет относно UV лампа и премахването на гъби
Автор: falcon   
Дата:   18-02-15 19:19

Калиев перманганат, ако не помогне тротил[smilie18]
Напоследък като отворя фарума и ми се струва, че съм в кулинарен такъв, все рецепти за готвене на гъби[smilie3]
Как се хващат тея гъби, къде държите обективите, с някаква биомаса ли ги поите..за толкова години никога не съм видял читава гъбка да се покаже по лещите, пък обективите съм ги разкарвал само по тежки климатични условия, влажност, соленост на въздуха и т.н.[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет относно UV лампа и премахването на гъби
Автор: tricky8600   
Дата:   18-02-15 19:30

Ами хващат се. Малко влага, малко топлина и са готови за готвене [smile]
Тези бяха в една кутия под спалнята от лятото .
Миналата зима бях сложил всичко в торба за вакуумиране и 4кг силиконова тоалетна за котки и нямаше ядове въпреки, че беше по влажно.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет относно UV лампа и премахването на гъби
Автор: dimidumi   
Дата:   18-02-15 19:59

Реставрирам няколко стари, 30-40 годишни обективи и доста търсих изопропилов алкохол, а не намерих в аптеките (човешки и селскостопански), също и амоняк е много трудно да се намери. Моля ви пишете от къде си купувате химикалите, аз съм от Пловдив, ако някой знае от къде се купуват, моля пишете. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет относно UV лампа и премахването на гъби
Автор: didesignbg   
Дата:   18-02-15 20:06

Всяка фирма занимаваща се с химически реактиви ще се справи.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет относно UV лампа и премахването на гъби
Автор: tricky8600   
Дата:   18-02-15 20:12

Изопропилов акохол ч.з.а. има на цена 5.50лв литъра в Сливен в Терснаб. Не съм купил още, че ще търся по малка разфасовка, че няма какво да го правя след това.

Амонях има разтвор 10% в аптеките.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет относно UV лампа и премахването на гъби
Автор: ogogogo   
Дата:   18-02-15 21:34

Нали знаеш как се работи с UV лампа и каква точно трябва да бъде.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет относно UV лампа и премахването на гъби
Автор: tricky8600   
Дата:   18-02-15 22:25

ogogogo ами НЕ, не знам и не открих информация.
Ще съм много благодарен ако споделиш.

Купих тяло за луминисцентна лампа Т5 и съответно UV пура Toshiba.
Направих отражател от разрязана вертикално пвц бутилка облепена с ал.фолио и вътре сложих всичко.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет относно UV лампа и премахването на гъби
Автор: tricky8600   
Дата:   19-02-15 23:05

След кратко четене относно лечението на гъби с UV лампа разбрах, че има няколко вида UV лампи:

- UV-A напълно безвредни и няма да свършат работа
- UV-B с дължина навълната 320nm - 290nm МОЖЕ да забави растежа на гъбите
- UV-C с дължина на вълната 290-100nm - тези лампи се водят бактерицидни и се използват точно за тези дейсности, но трябва да се спазват някои правила за безопастност защото все пак има радиационно облъчване.
Използват се за обезаразяване на вода, въздух и т.н.

Мисля да търся такава UV-C лампа.

Някакви препоръки ако има споделете.



Публикацията е редактирана (20-02-15 00:22)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет относно UV лампа и премахването на гъби
Автор: satyno   
Дата:   19-02-15 23:18

Изопропиловият акохол поврежда ли просветката на обективите?


Отговори на това съобщение
 Re: Съвет относно UV лампа и премахването на гъби
Автор: h_bio   
Дата:   19-02-15 23:36

За стерилизация се използват УВ лъчи с дължина на вълната около 260nm. Това е максимума на паглъщане за ДНК, а целта е именно микроорганизмите да се убият чрез увреждане на ДНК. Цитираните по-горе 400nm няма да свършат работа. То си е почти виолетово.



Публикацията е редактирана (19-02-15 23:37)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет относно UV лампа и премахването на гъби
Автор: RHCP   
Дата:   19-02-15 23:52

Tricky8600, не разбирам много от тия неща, но дължина на вълната 400nm си е съвсем видимо СИНЯ - трябва ти лампа с дължина на вълната под 300 нанометра, някакви живачни или от този сорт. Бих препоръчал за отстраняване на гъбите просто да насочиш лампата към обектива, да оставиш за половин ден включено ама под кашон примерно, че да не вземе някой да погледне в лампата... (то не че ще види нещо)

Според мен обаче дори гъбите да бъдат изтребени с УВ, то все нещо ще остане полепнало по лещите(все пак гъбите няма да се разпаднат), така че чистенето със спиртове е препоръчителния метод. Покритията обикновено са метални оксиди, които са сравнително нереактивни за органични препарати. С водороден пероксид по може да стане нещо.

И още едно уточнение - УВ светлината има толкова общо с гама лъчението(радиация), колкото видимата светлина с ренгеновите лъчи.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет относно UV лампа и премахването на гъби
Автор: tricky8600   
Дата:   20-02-15 00:31

Обърнах реда на дължините .Грешката е оправена в предния ми пост.

Дължината на вълната на UVC лампите е 290-100nm

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет относно UV лампа и премахването на гъби
Автор: ogogogo   
Дата:   20-02-15 00:43

Използва се UV-C лампа.
В никакъв случай не трябва да се поглежда в нея защото последиците за очите са необратими.
Аз ползвам за да убивам бактерии и спори в аквариумите.
Там са в специални кожуси.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет относно UV лампа и премахването на гъби
Автор: tricky8600   
Дата:   25-02-15 21:46

Гъбките са убити.

Използвах:
- въглероден пероксид 12% + амоняк 10% (1:1)- малки дози по 1-2 мл директно смесване в спринцовка, че много бързо се изпазява.
- изопропилов спирт - минах всичко което имам /обективи, капачки, сенници, филтри и т.н./

При първото намазване на челната леща гъбките буквално се изпържиха и потъмняха. Старателно забърсване, ново третиране и така 2-3 пъти.
Много трудно се махат. На третия път вече останаха по тампона - зеленикаво-жълти следи и нищо на лещата.

Имах заразен и един китайски ND филтър който буквално залях с сместа и се изпариха.

Намерих познат с индустриална UVC камера в един завод и съм решил все пак да светна с UV и всички неща които имам - раници, кутийки и т.н. да се почистят.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет относно UV лампа и премахването на гъби
Автор: satansho   
Дата:   25-02-15 21:56

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет относно UV лампа и премахването на гъби
Автор: RazorJack   
Дата:   05-03-15 09:58

И аз да попитам в крайна сметка има ли в момента в София сервиз, в който мога да занеса стар ръчен обектив за почистване от гъби и профилактика на залепнала бленда (и да не си оставят ръцете де) или и аз трябва тепърва да се уча на такива гимнастики? Или някой по-опитен колега ентусиаст ако желае да помогне срещу почерпка .. :)

Защото се сдобих изгодно с един G.zuiko 40/1.4 няма нито една драскотина нито по лещите нито по корпуса обаче явно е седял в някакво мазе и са тръгнали гъби отвътре и блендата е залепнала ...

edit: в крайна сметка извиках неволята и се оправих сам [smilie5] не било толкова сложно разглобяването и гъбите се изчистиха съвсем лесно с перхидрол, направо като нов стана обектива ето го красавеца [smilie5]


https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/tyxd8912.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2015-03/qprq6319.JPG


http://s8.postimg.org/sn5p6pshx/IMG_20150305_204338.jpg





Публикацията е редактирана (05-03-15 22:33)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет относно UV лампа и премахването на гъби
Автор: zookig   
Дата:   17-05-15 03:26

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет относно UV лампа и премахването на гъби
Автор: вальо   
Дата:   17-05-15 13:42

изопропанол в Пловдив:
бул. Кукленско шосе 12 ( в двора) 4.20 лв/литър
бул. Марица 97а (от северната страна на Марица, след панаира, ф. Векохим)
ул. Георги Бенев № не помня, някаква хим. фирма, навътре в двора за 4 лв./литър


Отговори на това съобщение
 Re: Съвет относно UV лампа и премахването на гъби
Автор: tricky8600   
Дата:   18-02-16 23:14

Здравейте отново,
вече имам нужната бактерицидна лампа и тези дни ще си поиграя да я направя.

Така като UV-C лъчите оказват влияние и върху пластмасовите елементи, за да предпазя обективите които са с пласмасов корпус смятам да ги обвия във фолио.

Всичко това е превантивно защото вече нямам гъбки, но за всеки случай ще ги светна, че може нещо да останало нещо навътре. После и раници, чанти и т.н.
Ако някой има гъби ще помагам.

Иначен смятам да светна и банята, че се появява мухъл.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет относно UV лампа и премахването на гъби
Автор: kvakioh   
Дата:   18-02-16 23:30

И аз да се включа. Наистина до известна степен по-мощните УВ лампи може да увредят до известна степен пластмасата. Може и без фолио да се покрие, просто с хартиена лента на 1-2 слоя пластмасата, ще предпази.

Имам един мой Токина 80-200/2.8 и една друга, която трудно, но успешно продадох.
Моят започна преди 2-3 месеца да вади някаква мътна картинка и видях, че са гъби. Между задните 3 лещи са, те са слепени с цимент и един вид капсуловани помежду си в една група. С мощна лампа UV точно от едни биолаборатории в сградата, където работя уж се справих, но останаха малко като петна отвътре. С перхидрол 30%, извадена групата лещи както си е капсулована 5 дни и сега почти няма нищо, лещите въпреки че са капсуловани, се проясниха до свръхблясък, без да се наруши покритието им. Греенето с лампата беше 1 час всеки ден в продължение на 3дни. А сервизи сериозни и с големи претенции ми отказваха и препоръчваха в ебей да продам за 100-120 паунда, заради гъбите. Е, справих се за почти без пари, заради безплатаната химия и лампата назаем. ЗА съжаление нямам картата памет с кадрите, когато беше мътен образа...Но сега са доста добри снимките. Не нястоявам или да карам някой да го прави, споделям как мой обектив, който си остава мой на собствен риск, вместо да го продавам си го реших проблема сам.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет относно UV лампа и премахването на гъби
Автор: tricky8600   
Дата:   24-02-16 21:45

Има и супер мощни UV лампи - от старите улични живачни лампи.
Чупи се външния балон за да остане вътрешната капсула.
НО е много опасно и трябва да се спазват всички правила за безопастност, вентилация и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет относно UV лампа и премахването на гъби
Автор: BAJDOBRI   
Дата:   25-02-16 10:52

Ако могже и аз да попитам? За сега не съм имал проблем с гъбички,но все пак ,като превенция. [smilie25] Ето за такава лампа ли става въпрос? Цък!!! Дали на опаковките или някъде по самата лампа е отразена дължината на светлината в nm ?!?


Отговори на това съобщение
 Re: Съвет относно UV лампа и премахването на гъби
Автор: kvakioh   
Дата:   25-02-16 10:59

Гледайте да са с дължина на вълната 250-260мм, това е най-важното като показател. Следващото колко е мощна. Аз ползвах, както казах от колеги биолози портативна, не съм гледал показатели, но те ми обясниха какво се гледа като параметри.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет относно UV лампа и премахването на гъби
Автор: osis359   
Дата:   25-02-16 18:16

Солено ще ти излеза тая UV-лампа. От UV светлината се пази, най-вече от UC-C, човешкото око няма защита към него. И най-важното НЕ ПОГЛЕЖДАЙ ЛАМПАТА ДАЛИ СВЕТИ, с UV-C ТОВА ЩЕ Е ПОСЛЕДНОТО, КОЕТО ЩЕ ВИДИШ. Лампата само с рефлектори и светлината насочена към обектива. Прави го в проветриво помещение, около лампата се образува озон, който е безвреден, но ще започни да ти дразни гърлото, все едно си болен. Също така лампата трябва да се охлажда, след като я изключиш трябва да я изчакаш да се охлади, за да я включиш отново. Също така не прекалявай със светенето, защото УВ лампите, освен ако не е диод, излъчват и в инфрачервената област т.е. отделя се доста топлина.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »