Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Късометражен филм (8мм), диалог.
Автор: turntablism   
Дата:   04-12-14 13:43

Искам само да побъбрим, а ползите сами ще дойдат...

Когато още бях в родния си град (преди някакви години..), в мазето открих един кинофилм 8мм(нормал), очевидно беше сниман от баща ми. Тогава това просто се отчете и остана така. На скоро ми хрумна, че искам да видя какво има на него и се започна малко проучване. Най-удобният начин за мен бе да взема един Русь, да си го прожектирам и да го дигитализирам снимайки с друго запиващо у-во директно от екрана. Намерих проектор, като нов! Голям кеф. Взех си лепачка и започна процесът. Цяла нощ, рязане, лепене, преглеждане, тестово пускане през ролките, лепене отново. Цялото това 'аранжиране' така бръкна в мен, че в късния час, когато всичко беше готово, вместо да си легна не се стърпях и стартирах 'киното' . Да видиш заснет материал сочещ времето, за кеото си слушал и знаеш само от истории разказвани на родителите си... Това е неописуемо... Едно е да гледаш албум... това просто беше несравнимо усещане за мен. Понеже си падам експериментатор и имам познат писател, фантазьор, мой съмишленик, реших да не продавам Русь след свършената работа... А ако добавя към него и една кино камера? Решихме с 'моят човек' да заснемем късмоетражен филм. Процесът дали ще стигне до финал не знам, но ще е тълъг и бавен със сигурност, но изпълнен с предизвикателства и много, много кеф! Самата идея в момента ме изпълва с едно много особено и приятно усещане, чувствам се като някакъв мечтател, който ако успее да реализира тази мечта... Ех! Ще е чудесно!!!... а ако не, то опитът си заслужава... Някои от вас няма да видят смисъл в начинанието, смисъл в много неща няма, ако се разсъждава по подобен начин, и добре, че не разсъждаваме и за живота толкова често по този начин... Да не се окаже безсмислен.

Чуденки също има, с кино камера 8мм не съм работил никога. Ще трябва да се подбере такава, да се избере цветен филм или черно бял. Проявяването ще е забавно. От тестове до краен вариант, предполагам ще мина през филми като орво уп22/ут18 стигайки до някакви по ставащи за добра продукция, а защо не и крайният вариант да е на вехт филм... Да , звучи като труда да се хвърли на вятъра, ако се заснеме на евтин и стар филм, но защо да е на вятъра? Трудът се хвърля за опита, за кефа, за идеята, ще има още много идеи, много неща, които можем да изпипаме до перфектност, та... Не ми е проблем и стария филм... Ще трябва огромна доза, за сега не знам къде да търся такава. Имам за 16мм филм, но е твърде малка и няма да събере никакъв филм... та приключението започва .. :):):) Ако някой даде идейка,критика,съвет, да сподели своя опит, да разкаже нещо вълнуващо би станало приятно общуване!

Успех на всички ви с реализирането на вашите мечти!
[beer] [beer] [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Късометражен филм (8мм), диалог.
Автор: lamerko   
Дата:   04-12-14 14:11

Навремето съм снимал 8мм, но нищо сериозно. Имах голямо желание за 16мм - намерих си ролки и филми, но камерата се оказа прецакана. Голямото ми желание беше породено от факта, че на 16мм-тровия филм имаше възможност за запис на аудио - отстрани на лентата имаше още една пътека, където се записваха фрагментите за звука. Голяма гъзария за времето си :)

Отговори на това съобщение
 Re: Късометражен филм (8мм), диалог.
Автор: turntablism   
Дата:   04-12-14 14:16

Аз гледам има някакви касети 8мм с аудио, май и те си имат някаква пъттечка за звука.... Ама то днес звукозаписващи устройства бол : ))) А пък Чарли Чаплин е карал винаги без аудио : )))

Отговори на това съобщение
 Re: Късометражен филм (8мм), диалог.
Автор: lamerko   
Дата:   04-12-14 14:18

Е чак пък винаги :)

Отговори на това съобщение
 Re: Късометражен филм (8мм), диалог.
Автор: chel   
Дата:   04-12-14 14:20

[cool] яко! Един кашон с филми стои и ме чака (и за съжаление, със сигурност яко старее...) да направя някакъв опит да ги спася с преснемане. Снимани от около 1973-74-а година, та чак до края на 80-те.
А за дозата - имам една ето такава, може да ви свърши работа?

https://photo-forum.net/static/forum/2014-12/oqzh2510.JPG


http://thumbs2.picclick.com/d/l400/pict/111534219297_/LOMO-devloping-tank-for-10m-film-8mm-16mm.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Късометражен филм (8мм), диалог.
Автор: turntablism   
Дата:   04-12-14 14:31

chel - един кашон е доста преснимвачка, аз за един филм се хванах, ама ако имах кашон дали щях? Мога да отстъпя прожекционен апарат при желание :)))

А иначе, Бачока мисля, че е тъкмо това, което ще трябва за проявяването!

lamerko - изказах се леко неподготвен :)) [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Късометражен филм (8мм), диалог.
Автор: quazimodo   
Дата:   04-12-14 14:38

За последно пресен филм видях в Мако - то. Май беше за супер 8. Когато снимаш на обикновен филм 2 Х 8мм лентата е без касета и се обръща за заснемане от двете страни. После се цепи на 2Х8мм за прожектирането. Това ме навежда на мисълта, че може би твоята доза за 16мм би свършила някаква работа.

Отговори на това съобщение
 Re: Късометражен филм (8мм), диалог.
Автор: turntablism   
Дата:   04-12-14 14:43

quazimodo, Благодаря за включването! И аз знам, че филма се снима два пъти първо от едното крайче, после от другото. Мислех, че това е така и при 8нормал и при супер 8... А нещо в мен подсказва, че филма се проявява преди да се нацепи на две, така че дозата така или иначе трябва да е за 16мм филм. Тази на chel, ще побере повече филм, за разлика от моята предполагам. Има доооооста по голям диаметър :)

Отговори на това съобщение
 Re: Късометражен филм (8мм), диалог.
Автор: rapesco   
Дата:   04-12-14 14:49

Аз вече минах по този път. Има доста тънкости. Първо лентите се реставрират, понякога е нужно да се овлажнят. Съединих ги с обикновено тиксо без да затварям перфорацията - въпроса е да минат веднъж през киномашината. А след това се снима нацяло и вече след това се обработва цифровото копие с програма. С две думи минах без лепачката. А иначе мисля, че още ми стои камерата 8мм, но не съм сигурен.
А удоволствието е неописуемо да се видиш в "действие", когато си бил само на няколко дни, месеци, години. А на 7-8 години вече са ми давали и аз да снимам със същата тази камера. Оттогава тази любов към видеото, мкар да съм киснел и аз под червената лампа в банята и да съм обръщал снимките във ваничките може би на още на [smile] 5 годинки.

Отговори на това съобщение
 Re: Късометражен филм (8мм), диалог.
Автор: quazimodo   
Дата:   04-12-14 14:54

Отдавна беше и подробностите ми се губят, но сега погледнах в наличната литература и установих, че си прав. Има кинокамери за 2Х8мм и 2Х8 мм Супер, като лентата е на бобина без касета и се обръща от двете страни. Отделно са камерите за Супер 8, които се зареждат с филм в касета. Едно време имах Ломо с касетна зарядка и вариообектив, както и Русь, но при последното местене най-безжалостно ги изхвърлих-подарих на помагачите.

Отговори на това съобщение
 Re: Късометражен филм (8мм), диалог.
Автор: chel   
Дата:   04-12-14 15:02

turntablism , дозата е в София и когато кажеш, давам (на заем, не продавам - има сантиментална стойност :))
Кашонът си е кашон...
И при мен нещата са точно както rapesco ги описва! Невероятно е да гледаме тези филми със семейството, а има и много интересни неща - ветроходни регати, екскурзии с яхта "в чужбина" по онова време, скиорски изпълнения от времето на възхода на Пампорово, обиколки по гръцките старини... Ясно е, че ще има доста лепене и страшни трудности с това, че са станали крехки. За трудностите около цифровизацията - посъбрах статии, ще чета, ще видим... В най-лошия случай ще избера някакви отрязъци и ще потърся хора, които си разбират от това, срещу заплащане (цените май бяха... брррр!). Имам камера, машина, цепачка, лепачка, ролки, лепилото се правеше от ацетон и пластмаса, мисля, а за цепенето - проявяват се двойни и се цепят, след като се изсушат. (Още помня "гирляндите" от филм в хола, след като татко е проявявал - страшно забавно беше да участваме във всичко това [smitten] )
Дотук всичко това го говоря в благопожелателна форма - не е ясно кога ще се опитам да направя нещо. Но затова и страхотно се изкефих на тази тема - ще я следя с интерес и с каквото мога, ще помагам [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Късометражен филм (8мм), диалог.
Автор: MikeDimit   
Дата:   04-12-14 15:45

Цепенето идва след проявяването. Спомени отпреди 20+ години.Ако ще купуваш камера да е с въртяща се глава - Арифлекс (http://www.queenpictoria.com/m&r/22ArriS-16mm/22Arri-S-16mm-Camera.html
. Търси си мувиола и лепачка - без тях си е наказание да се монтира. Ацетоново лепило също. Абе голяма врътня си е...

Отговори на това съобщение
 Re: Късометражен филм (8мм), диалог.
Автор: hose   
Дата:   04-12-14 15:57

дам… а Кодак лабораторията са я затворили…

преди години и ние с баща ми дигитализирахме останалите ни копия - сантименталната стойност е голяма наистина…

само да вметна че онзи проект на италианцитя е да възстановят производството освен на 35мм позитив и роу, и кино ленти

Отговори на това съобщение
 Re: Късометражен филм (8мм), диалог.
Автор: ivansky   
Дата:   04-12-14 21:34

Еро, имам доза за проявяване и няколко цветни филми ORWO 2x8. Със сигурност няма да са се запазили през годините, но за експеримент и добиване на опит ще станат. Акo ги искаш твои са. Само един чернобял филм успях да изснимам и да проявя, справих се прилично, но преди две-три години си продадох кварца и руса :). камерата ми беше 2х8 (не супер). с чернобялото няма проблем. химия бол, ама тези обратими цветни орва на сто години.....малко ми е съмнително къде ще ги проявиш.

Отговори на това съобщение
 Re: Късометражен филм (8мм), диалог.
Автор: rapesco   
Дата:   04-12-14 22:32

ivansky, аз ти купих преди две години Русь-а.

Отговори на това съобщение
 Re: Късометражен филм (8мм), диалог.
Автор: ivansky   
Дата:   05-12-14 09:28

rapesco, [smilie24] [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Късометражен филм (8мм), диалог.
Автор: turntablism   
Дата:   05-12-14 11:18

rapesco - аз пък лепях филма с канаколит, защото не успях да си разтворя лепилото с ацетон и парченца от филм. Лепачката ми се отрази перфектно! Мувиола дали ще ми трябва за напред се чудя... Аз себе си не видях в действие, но видях брадчето, чичовците като млади, строят къща на село и т.н. изобщо не очаквах да видя такива неща. Сякаш машина на времето ме прехвърли назад с много години и ми показа откъс от времето... [smilie10]

chel, мерси за услужливостта, като гледам Ivansky ми отправя предложение , на което не мога да откажа, а и ако ще си играя с това по продължително е хубаво да имам в мен доза без да занимавам излишно хората... надявам се гирляндите, които си спомняш и аз да ги разпилея по някое време в хола :)))

MikeDimit - камерата, която си показал или каквато и да е от подобен клас сигурно ще струва доста парички, в моя ум за сега се върти нещо като кварц, ама знам ли дали да е 8нормал или супер 8.. или супер 8 с касета... Ще е труден избор, то така или иначе, все още се създава сценариоподобното нещо, което е най-същественото и ще продължи ддоста дълго, за това и пуснах темата, полека да събирам информация и препоръки от вас :)

Ivansky, подстригах се знаеш! Значи следвам пътя неотлъчно. Съгласен съм да те отърва от кинонещата, които са ти непотребни за бири - колкото си избереш! Я кажи впечатления от кварц камера, с призмен визьор през снимачния обектив.. филмите, които имаш DS8 ли са? това май значи супер 8? Аз имам една ролка еквивалент на np21 100 asa филм в хладилника... Разбрах, че това чудо е по 3 минути общо снимано от двата края прииии 18 кадъра/секунда?! Аз от известно време си проявявам обратимите UT филми на Orwo, имам химия на Агфа от asenr, която още работи, а и отделно имам 5литрови разфасовки за процеса на орво, та ще се справя, по скоро се чудя как ще проявя чернобелите диапозитиви, ще дадеш ли идея? Каква химия да търся?

quazimodo - едва ли помагачите са успели да оценят добре това, което им даваш, но понякога и така се случва... По добре да отиде при човек отколкото в кофата ....

Благодаря, че се включвате в темата!!! [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Късометражен филм (8мм), диалог.
Автор: rapesco   
Дата:   05-12-14 12:17

На мен идеята ми бе да ги прекарам през машината. Снаждането го правих като застъпя точно в контурите само един кадър и от двете страни с тиксото, за да не запира и в същото време перфорацията не се нарушава. Вървеше си идеално през машината с тиксото. Проблем ми правеха старите лепенки, но им хванах чалъма. Киномашината Русь има както знаете две дъги на лентата като я заредите. Долната дъга не я зареждах през централното зъбно колелце, а я пусках по метър надолу до земята и я контролирах с лявата ръка за да не я дръпне ролката. Та когато запреше в дебела снадка леко я дръпвах с дясната ръка надолу, така че да премине и продължи да се прожектира. Естествено в този момент горната дъга става по-голяма, но пък нея регулирах с отваряне и затваряне на щифта на централното зъбно колело. Така нямах проблеми да прекарам цялата лента наведнъж. После вече режех заснетия цифров материал. И всичко това, защото лентите бяха снимани 1974-1980 година, а машинката беше супер за което благодаря на ivansky.

Отговори на това съобщение
 Re: Късометражен филм (8мм), диалог.
Автор: PieroBG   
Дата:   05-12-14 12:54

Магията на киното! Прехвърлял съм на клиенти 8мм киноленти от 1938г. Лепенките може и с скоч да ги правите. Съветът ми е да си намерите читава киномашинка. Руса е с грип с един зъб и това е фатално по някога. Лесно набива перфорацията и създава проблеми. Това го казвам като кинотехник. И с този комбиниран барабан... Всичките 8мм киноленти, били Свема, Тасма или ORWO са с едро зърно. Ако си намерите от някъде Кодак или Агфа за снимките, си заслужава. Колкото до камерите Кварц - не са толкова зле. С добра оптика са и са огледално рефлексни. Проблемите винаги са свързани с проявяването и прожекцийте. Успех![smilie24]



Публикацията е редактирана (05-12-14 15:56)

Отговори на това съобщение
 Re: Късометражен филм (8мм), диалог.
Автор: MikeDimit   
Дата:   05-12-14 13:08

Ако изплува от някой кино-фото клуб може и да не е скъпа.Кварца имаше обектив без фокусиране - от 1м или 2м (не помня) всичко ти е на фокус. 16 кадъра в секунда и ако навиеш до упор пружината стига за около 2 метра лента. Ама ако я навиеш до край можеш да скъсаш лентата ( неравномерно се развива пружинката - в началото дърпа малко по силно и може да надъфче лентата) . В зависимост от модела супер 8 или 8 в касета или ролка.

Отговори на това съобщение
 Re: Късометражен филм (8мм), диалог.
Автор: hristol83   
Дата:   05-12-14 15:09

Завиждам ви за ентусиазма. Браво. Пожелавам ви успех в начинанието.

Отговори на това съобщение
 Re: Късометражен филм (8мм), диалог.
Автор: ivansky   
Дата:   05-12-14 18:04

Еро, филмите са 2х8мм. тоест снима се и се обръща (подобно на аудио касетките) след проявяване се режат с цепачка. мисля, че около десет минути като време излиза от един филм. не знам колко метра са, но дозата ми е точно за тях(като дължина на филма). кварца ми беше......2м май и не е огледално рефлексна. гледам си през отделен визьор и имаше две приставки- широкоъгълна и теле. много проста камера с няколко каданса и ПРУЖИНА. фен съм на пружините. Така съм независим от батерии разни. Бих се радвал да ти дам нещата лично. Обещал съм ти и още едно нещо, което е в мен от няколко месеца :) Браво за подстригването, ама аз вече съм отново много космат :)
За чернобяла обратима химия.......имам всичко и си я бъркам сам. Нали минах предимно на диапозитив, че няма място в нас за копиране. Почти не копирам. химията е както при чернобялото проявяване, но ти трябва избелващ и избистрящ разтвор. Избистрящият е разтвор на натриев сулфит, а другия е сярна киселина и калиев бихромат.

Отговори на това съобщение
 Re: Късометражен филм (8мм), диалог.
Автор: langel   
Дата:   05-12-14 19:37

http://www.youtube.com/watch?v=OF1m3NieTkM&list=PLRIVsZFVc1TgDK_eYm6Q9s6cKRxmWIfIJ


[thankyou]

Отговори на това съобщение
 Re: Късометражен филм (8мм), диалог.
Автор: PieroBG   
Дата:   06-12-14 00:42

Не всички Кварц камери са огледални. Последните модели Кварц 5 са огледални. Ролките са с времетраене по 3 минути на страна. С цепенето трябва голямо внимание. Цепачките имат възможност да се регулират и въпреки това винаги съществува вероятност лентата да се подведе накриво и двете половини да не са еднакви.[smilie24]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »