Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Въпрос отностно бюти диш
Автор: Tenebrus   
Дата:   14-06-14 08:53

Против преценката ми реших да си задам въпроса тук. Само времето ще покаже дали ще съжалявам за това.
Предварително ще ви помоля, да няма коментари от сорта на "това що си го купил, онова не се прави така"...директно към въпроса ми...[smilie5]

Въпроса е следния. Искам да си купя бюти диш, но нямам студиен блок. Планирал съм да си купя, но предвид, че не вадя пари от фотография, не е ясно кога ще е. Та...имам Yongnuo YN560III, доста прилични спийдлайтове смея да кажа, но все пак са една идея по-слаби. Мисълта ми беше, че един колега и приятел ме посъветва да не си взимам бюти, защото като му сложа пчелната пита отпред няма да мога да изкарам достатъчно светлина от спийдлайта за да достигнем какъвто и да е ефект.
Въпроса ми накрая е, някой има ли бюти което да захранва със спийдлайт, и евентуално каква е загубата на светлина като му сложите пчелната пита (примерно 15' или 20' ).
Ясно, че без пчелна пита няма да е проблем.

Имам си софтбокс 90х60 и YN-ката си го захранва добре, ама за бюти не е идеално :)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос отностно бюти диш
Автор: CaracolStudio   
Дата:   14-06-14 11:39

Аз съм пробвал бюти не с пита а с "чорап" отгоре със светкавица YN460 и на пълна мощ на светкавицата снимах на Ф8 iso100.Мисля че няма да е проблем .

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос отностно бюти диш
Автор: Tenebrus   
Дата:   14-06-14 11:42

За чорапа нямам съмнения, той е доста по-леко дифузен. Но пчелната пита ограничава адски много светлината, та за това питам.
Принципно гледам да не снимам на пълна сила, щото някой път заради бавното зареждане ще изпусна някой кадър и ще се изям. Но някой път и това ще е нужно :)
И да колеги, знам че студийните блокове зареждат бързо, не е нужно да ми напомняте [cool]


А колега да питам колко голямо ти е бютито? 40, 50?



Публикацията е редактирана (14-06-14 11:45)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос отностно бюти диш
Автор: quazimodo   
Дата:   14-06-14 12:39

Понякога си играйкам с Дайнафос 560II, която е около YN-то. Та като я ползвам на пълна мощност, зарежда по-бързо отколкото 40Д-то записва снимката в RAW, поне при мен е така, сигурно защото CF-картата ми е 133Х Трансценд [smilie5]...


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос отностно бюти диш
Автор: Tenebrus   
Дата:   14-06-14 13:21

Съвсем друг е въпроса. Питам ви колко е загубата на светлина като сложите грида отпред.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос отностно бюти диш
Автор: JIMMYSTOIKOV   
Дата:   14-06-14 13:43

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос отностно бюти диш
Автор: Lycan   
Дата:   14-06-14 13:46

С грида не се губи светлина - само петното става по-концентрирано.
Проблема с диша при тези светкавици е лампата. Не са предвидени за работа с модификатор и оттам се губи много светлина. Някои вадят лампата 5см напред с удължен кабел. По този начин се получава нещо подобно на по-скъпичките bare bulb.



Публикацията е редактирана (15-06-14 15:26)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос отностно бюти диш
Автор: Tenebrus   
Дата:   14-06-14 13:54

Защо си мисля, че не е точно така. Грида намаля ъгъла на светлината нали така? Лаишки обяснено :)
Но и грида е естествена преграда между светлината и обекта. На теория без него повече светлина ще попада върху обекта, независимо дали е разпръсната или не. Говорим измерено спрямо центъра на бюти диша. Щото ясно, че когато имаме дифузия на светлината, от центъра към краищата ще се губи. Говоря измерено със или без грид в центъра на спота.
Иначе за другото, че не са предвидени да работят с такива модификатори съм съгласен. За съжаление спийдките са само временна работа. А бе...ще го мисля. Може би е по-добре да изсипя пари за блок и тогава да мисля да давам 200 лева за бюти :)

Колко се радвам, че можем да водим конструктивен разговор, без да се намесват троловете :)



Публикацията е редактирана (14-06-14 13:57)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос отностно бюти диш
Автор: Lycan   
Дата:   14-06-14 14:15

Точно в центъра на спота на практика няма разлика. Минимално се намалява светлината, с финна пита е по-малко от 1/2 стоп по мое впечатление. Не съм го измервал, но е спокойно пренебрежимо.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос отностно бюти диш
Автор: Tenebrus   
Дата:   14-06-14 14:22

Е половин стоп е лесно подобримо, дори мога и на 5.6 да снимам [smilie18]
Ако се реша да взема бюти, ще намеря един светломер и ще пиша тук да го има в архивите като информация :)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос отностно бюти диш
Автор: bobonai   
Дата:   14-06-14 14:28

Tenebrus, човек цял живот се учи, вади си поуки, но малцина приемат съвет в аванс. Ако продължиш с това темпо и посока ще тлееш продължително. Да се научиш да виждаш с едно осветително тяло + добави към него няколко модификатора отнема време. Ха сега добави още едно осветително тяло и още, и още едно - все си е време, а то е пари. Съвет, вземи се "изтупай" накуп и спечели време.
Ако отпада съвета, изчакай време и пазарувай нова LED технология http://www.cowboystudio.com/product_p/led-100wsi.htm

Повечето сложни проблеми имат прости решения.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос отностно бюти диш
Автор: Tenebrus   
Дата:   14-06-14 14:38

А нещата бяха тръгнали толкова добре...а ето го и похлупака...

Добре ми го показваш това постоянно осветление. Ако някога реша да ползвам такова, ще се възползвам. Сигурен съм, че съветите ти са изключително полезни предвид дискусията.



Публикацията е редактирана (14-06-14 14:39)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос отностно бюти диш
Автор: tzl   
Дата:   14-06-14 16:08

С малка светкавица може да снимаш ако щеш с 2-метров софтбокс. Няма ограничения в типа модификатор, стига ъгълът на светлината, която излиза от осветителното тяло да е достатъчно голям, че да покрие площта на модификатора, която имаш да осветиш. Преди в блога бях рисувал ето тази картинка:

http://fotografiazahora.files.wordpress.com/2013/10/small-flash-in-softbox.jpg



наред с тази

http://fotografiazahora.files.wordpress.com/2013/10/studio-flash-in-softbox.jpg



В случая с beauty dish-a ще имаш beauty dish светлина и ще е напълно достатъчна мощността. Разликата с по-голяма светкавица (или друг тип компактна), е че при повечето компактни лампата е ограничена между стените на светкавицата, докато при други лампата свети в 360*, както по-горе е показано на снимката. Разликата в качеството на светлината няма да има, а само в мощността при гола лампа (bare bulb) и затворена в корпуса на стандартната малка светкавица. Защо е така? Защото осветеният обект не вижда друго освен повърхността във вътрешността на beauty dish-a, а до тази повърхност светлината отива по 2 начина:
- Директно от лампата (ако е гола лампа)
- Отразената от дефлектора

Ако нямаш директна светлина от лампата, мощността е по-малка.

Ако се снима с beauty dish с чорап, то все едно се снима с малък софтбокс (освен ако дефлекторът не е опрян в "чорапа"). Ако искаш истинска beauty dish светлина, снимай само с дефлектор (това кръглото). Това ще ти даде светлина малко тип рингова светкавица. За гридовете са ти казали.



Публикацията е редактирана (14-06-14 16:21)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос отностно бюти диш
Автор: Tenebrus   
Дата:   15-06-14 08:21

Благодаря. Ясна ми беше разликата между спийда и bare bulb, но все пак информацията ти е полезна. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос отностно бюти диш
Автор: ecobo   
Дата:   15-06-14 11:28

Абе я сега всички тези теоретици и схематици от тая тема да кажат колко кадъра имат със и колко без пчелна пита на диш! Пак си говорите едни общи приказки и предполагате разни работи, а човека ви пита нещо съвсем конкретно.
Аз имам 70 см бюти диш, ползвам го на 500Вс моноблок или на 600Вс генератор, и противно на всичките ви теории, като му сложа питата свалям 2-2.5 бленди надолу. Ама де да знам, може моя диш да е дефектен нещо [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос отностно бюти диш
Автор: Tenebrus   
Дата:   15-06-14 11:31

Ха сега де. На практиката или на теорията да се доверя :) [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос отностно бюти диш
Автор: CaracolStudio   
Дата:   15-06-14 11:52

Ще ти го "Захрани" на макс пауър ако се притесняваш винаги може да вдигнеш исото на 200-400
А ако ти е толкова голяма драма купи си някой моноблок има ги на цената на китайска светкавица вече .

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос отностно бюти диш
Автор: tzl   
Дата:   15-06-14 11:54

От "схематиците" май съм само аз и никъде не съм казал, че пчелната пита повишава мощността.

Слагането на печелна пита по отношение на светлина играе същата роля като на черни флагове, които се слагат, за да ограничат светлината. Тези черни флагове я поглъщат, а не я концентрират, че да се увеличи, защото създавали "тунел". Ако сменим флаговете с бели или сребристи (повърхност, която отразява светлина), тогава няма да има такава загуба на светлина, а ще бъде концентрирана + увеличена при поставянето на такъв вид аксесоар. Ето защо т.нар. "gobo" вътре е лъскаво, а т.нар. "barn doors" са черни, защото имат различно предназначение. По същия начин zoom рефлекторите увеличават видимо мощността при концентриране на светлината върху по-малка единица площ (защото вътрешността им е отражателна).

При слагането напчелна пита имаме черен метал, който е поредица от много малки черни флагчета, които не отразяват светлината, а я поглъщат. Тези черни флагчета я ограничават да не ходи другаде. Само това, което се пропуска през дупчиците остава и затова намаля мощността светлината.

Това е напълно естествен физичен процес.



Публикацията е редактирана (15-06-14 11:59)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос отностно бюти диш
Автор: Tenebrus   
Дата:   15-06-14 12:06

Caracol имаш право за исото, но тогава навлизаме в друг проблем, че "студиото" ми е доста светло, и понякога ambient-а ми пречи. Но това са вече дребни детайли които мога да сортирам след това.
Така или иначе планирам да си купя студиен блок, поради очевидни причини, но въпроса ми е, че искам да си експериментирам със светлинни постановки, и ако спийдките ще ми свършат работа, по-добре на първо време да си взема бютито, а после блока.

tzl така предполагах и аз, но малко противоречиви тръгнаха мненията в началото, но се радвам че все пак информация има :)

Мерси на всички, ще оставя темата отворена, ако някой реши да допълни нещо, но на този етам мисля че получих всичката нужна информация (включително и ненужна [smilie18] ) за което благодаря на всички участници в дискусията.
Пичуе, живи и здрави :)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос отностно бюти диш
Автор: victory13   
Дата:   15-06-14 12:12

амбиента с нд си решаваш и този проблем [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос отностно бюти диш
Автор: Tenebrus   
Дата:   15-06-14 12:15

[smilie10]
Що не се сетих и сам за това :D

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос отностно бюти диш
Автор: CaracolStudio   
Дата:   15-06-14 12:26

Е колко да е светло това студио ,за да ти трябва ND при закрито помещение [smilie21] ако е така има хора си мечтаят за такова :) ДНесвната светлина трудно може да я "домъкнеш" ако я намаш а много лесно може да я скриеш .А относно въпроса ти това ако не ти отговори на въпроса не знам кое ще ти :)
https://www.youtube.com/watch?v=UazNhqiW4hI


Гледай найкрая


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос отностно бюти диш
Автор: Tenebrus   
Дата:   15-06-14 12:44

Както казах, амбиентните ми проблеми са друга тема на дискусия :)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос отностно бюти диш
Автор: ecobo   
Дата:   15-06-14 13:13

Забравете за тия НД филтри! Нали като завъртиш такъв филтър на обектива, намаляш едновременно и в еднаква степен както наличната светлина, така и светлината от светките? НД-то е за съвсем други работи, то не "усилва" един източник за сметка на друг.


tzl, нищо лично :-) В последния си пост си направил много правилни заключения [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос отностно бюти диш
Автор: Lycan   
Дата:   15-06-14 15:33

ecobo, много са ти тлъсти ламелите :))
моите са като цигарена хартия, ама ще взема да премеря разликата за спорта

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »