Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Загадка закачка ...
Автор: SofiaWest   
Дата:   24-10-13 22:28

Здравейте,

Днес на получихме доста интересна задача във фотографския курс. И тя е следната:

Ако измерим нужните данни от светломер, който приема директните лъчи на светлината и изкара стойност:

1/30 5.6

И измерим данните от светломер, който приема отражението на светлината и изкара стойност:

1/30 4

To какъв цвят ще е тениската на обекта (човека)?

И по-точно не търся отговора, а логиката, по-която да го открия...


Поздрави.

(надявам се да сте ме разбрали, какво съм написал...)

Отговори на това съобщение
 Re: Загадка закачка ...
Автор: iasen2   
Дата:   24-10-13 22:39

хайде де :)

Отговори на това съобщение
 Re: Загадка закачка ...
Автор: Славчо1989   
Дата:   24-10-13 22:40

Някаква тъмна [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Загадка закачка ...
Автор: swan_   
Дата:   24-10-13 22:41

Ами отразената светлина изисква по-отворена бленда от директната. Какво означава това ти прецени. :)

Отговори на това съобщение
 Re: Загадка закачка ...
Автор: DKunev   
Дата:   24-10-13 22:41

Бяла или Светло сива, залагам аз :)

Отговори на това съобщение
 Re: Загадка закачка ...
Автор: Lycan   
Дата:   24-10-13 22:44

тениската ще е зелена разбира се, съответно боксерките лилави

Отговори на това съобщение
 Re: Загадка закачка ...
Автор: iasen2   
Дата:   24-10-13 22:54

отразена светлина се мери със сива карта , ако искаш да покаже колкото падащата светлина . щом светломера показва по отворена бленда , значи цвета е по тъмен от 128.128.128 . така мисля аз .

Отговори на това съобщение
 Re: Загадка закачка ...
Автор: BXMarkov   
Дата:   24-10-13 22:55

Ти да видиш! Какъв бил цвета на тениската [smilie18]

Не се притеснявай следващата задача сигурно ще е коя светлина е по-бърза, падащата или отразената [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Загадка закачка ...
Автор: Posledenzalez   
Дата:   24-10-13 22:58

Мисля, че най-общо би могъл да кажеш дали обекта е черен, сив или бял... Конкретен цвят... [smilie11] Нека батковците кажат, но аз си мисля, че преценката на конкретен цвят е трудничка с тази техника... Логиката е колко светлина поглъща и отразява обекта (бялата тениска отразява условно казано всички лъчи, черната ги поглъща). Разбира се, черната тениска не е черна дупка и отразява светлина, но значително по-малко от бялата тениска. За да назовеш конкретен цвят, трябва да знаеш спектъра на отразената светлина, а това не можеш да го кажеш от показанията на светломерчето.

[shtrak]



Публикацията е редактирана (24-10-13 23:11)

Отговори на това съобщение
 Re: Загадка закачка ...
Автор: SofiaWest   
Дата:   24-10-13 23:16

Пробвахме ги шмекериите изброени по-горе. Даскала иска конкретен цвят от посочените стойности и в коя част (с точност) от Aдамсовата диаграма ще се намира.

Цялото измерване идва от зоновата система на Ансел Адамс.

Или явно има някакъв "математически" отговор ...



Публикацията е редактирана (24-10-13 23:18)

Отговори на това съобщение
 Re: Загадка закачка ...
Автор: 4i4o-Joro   
Дата:   24-10-13 23:43

четвърта зона, синя тениска (кафява няма да му отива)[smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Загадка закачка ...
Автор: Posledenzalez   
Дата:   24-10-13 23:50

Чакайте малко бе хора... Ansel Adams... Той е снимал в черно и бяло... Неговото име не го свързвам с цветове. Поправете ме ако греша, но зоновата система на Адамс (ако за нея иде реч)имаше отношение към сивата скала и разделянето и на 9 зони.

Ето ти малко помощ по темата...

Да допълня, да, съгласен съм с 4i4o-Joro, дори обекта може да е гол, ако е по-мургавичък...[smilie18]



Публикацията е редактирана (24-10-13 23:54)

Отговори на това съобщение
 Re: Загадка закачка ...
Автор: Tenebrus   
Дата:   24-10-13 23:59

1 стоп...25% сиво? [smilie21] [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Загадка закачка ...
Автор: Canon   
Дата:   25-10-13 00:13


http://www.azdii.com/Kodak%20Q13.jpg



Мерене по падналата светлина дава вярно експониране за тази скала, при условието, че на 18-те% е еквивалент полето М (7). Всеки 3 последователни полета (на практика, те са през десетично логаритмична денситометрична плътност 0.1, за удобство са описани x 10 ) са с 1 стоп (1 бленда) разлика. Измерен е 1 стоп по-тъмен обект (Т =1/30; но F5.6 - F4.0 = 1 stop по-малко)
Значи фланелката е еквивалентна по денситометрична плътност на полето М (7) + 3 = поле 10, а какъв точно цвят е, никой не знае, измерването зависи и от спектъра на светлината и от спектралната чувстителност на сензора на светломера.



Публикацията е редактирана (25-10-13 00:17)

Отговори на това съобщение
 Re: Загадка закачка ...
Автор: didesignbg   
Дата:   25-10-13 00:21

Като Генчо Петков, тениската е в зона 4 на Адамс, по-тъмно от средно сивото. Около 11% отражателна способност.

Отговори на това съобщение
 Re: Загадка закачка ...
Автор: didesignbg   
Дата:   25-10-13 00:42

в цветово пространство sRGB това ще са стойности от типа на 94,94,94.

Отговори на това съобщение
 Re: Загадка закачка ...
Автор: dekov   
Дата:   25-10-13 08:06

Ако директните лъчи на светлината са от слънцето, което може да ни го е пропуснал питащия, то при тези данни на светломера за ISO 100-200 слънцето трябва да е на залез и тениската ще жълтее доста.


Отговори на това съобщение
 Re: Загадка закачка ...
Автор: iasen2   
Дата:   25-10-13 10:31

ще кажеш после даскала какво решение ви е дал на задачката .
обясни ли ви как се мери отразена светлина , защо се ползва 18% сива карта и какъв е смисъла от нея .

Отговори на това съобщение
 Re: Загадка закачка ...
Автор: didesignbg   
Дата:   25-10-13 10:46

А ти знаеш ли какво трябва да направиш като премериш сивата карта?

Отговори на това съобщение
 Re: Загадка закачка ...
Автор: swan_   
Дата:   25-10-13 10:48

Според мен даскалът не е знаел отговора и понеже го е било срам да пита тук е накарал учениците да се разровят. Личи си, че, от една страна, ученикът няма необходимата подготовка и, от друга, че въпросът е зададен леко подвеждащо.

Отговори на това съобщение
 Re: Загадка закачка ...
Автор: SofiaWest   
Дата:   25-10-13 10:53

@Canon, може би не точния цвят се търси в задачата (т.е. е някаква уловка) а къде ще се намира на скалата. Проблема е, че не мога да разбера математически как сметна, че ще е на скала 10. Смисъл утре мога да отида да кажа, тъмно сива е, и се намира еди къде си, но като ме питат защо... Е щото така прочетох във форума [smilie25] Доста подробно си го обяснил, но аз нещо не го разбрах как да стигна до отговора...

Отговори на това съобщение
 Re: Загадка закачка ...
Автор: SoftImage   
Дата:   25-10-13 10:56

Ако го говорим за точно определен цвят(на тениската) то потенциалните отговори могат да са черно или бяло. Ако не са двата крайни цвята, тогава отговора не е еднозначен(може да има много цветови еквиваленти например на сивото ниво - 128,128,128).
Според мен цвета е Бял, понеже блендите са близки(отговор по метода на изключването). [smilie3]
[shtrak]



Публикацията е редактирана (25-10-13 10:59)

Отговори на това съобщение
 Re: Загадка закачка ...
Автор: Lycan   
Дата:   25-10-13 11:12

Покажи на даскала по-сериозен уред. Примерно ректоскоп би свършил работа.

Отговори на това съобщение
 Re: Загадка закачка ...
Автор: Canon   
Дата:   25-10-13 11:46

Измерване на паднала светлина на обект и отразена от средно сив (18%) дава един и същ резултат като експонометрични стойности.
Това е същността на знанието за задачата.

Останалото е технологично измерване на отклонението от - 1 стоп, в кое поле по Кодак Q13 скалата или в коя зона по Ансел Адамс отива.
За може да сметнеш, трябва да разбереш/запомниш това:
"Всеки 3 последователни полета ..., са с 1 стоп (1 бленда, 1 степен) разлика"

... от 3 до 6 е 1 стоп, от 4 до 7 е един стоп, от 5 до 8 е един стоп ....
Полето А е с 2 1/3 стопа по-светло - т.е., отразява 2 на степен 2.3 повече светлина от поле М. Съответно полето B е 3 стопа по-тъмно от М или общо 5 1/3 от А

Отговори на това съобщение
 Re: Загадка закачка ...
Автор: didesignbg   
Дата:   25-10-13 11:49

Логиката е много проста. Приемаме че мерим със светломера падащата светлина той ни дава показание 1/30 ф5,6 или ев10. Т.е. ако снимаме сива карта това ще ни даде правилна експонация.
Мерейки отразената от сивата карта светлина би трябвало да стигнем до същата експозиционна стойност.
Мерейки отразената светлина от тениската установяваме че нужната експозиционна стойност вече е ев9 - 1/15 ф5,6., т.е. Тениската отразява по-малко от падащата светлина. Точно една стъпка по-малко. Това са около 11% отражение, или стойност в sRGB ~94,94,94. На няколко пъти споменавате стойност 128,128,128 за средно сиво, поне за цветно пространство sRGB това не е вярно, стойността е 119,119,119.

В реалният живот тези неща с меренето на отразена светлина няма да се случат точно така. Ако някой ще мери отразена светлина, то е почти сигурно че ще го прави спотово, а не със сива карта. Допълнително има калибрационни константи за падаща и отразена светлина. Твърде вероятно е светломера да има различни стойности при мерене на падаща и отразена светлина даже и при сива карта и перфектно дифузен източник. От там казваме че светломерите всъщност виждат 12% отражение, а не 18%. Но тези неща със сигурност излизат извън задачата.


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »