Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Сканиране от растерна хартия
Автор: snakefisher   
Дата:   10-02-13 16:05

Имам един въпрос :) Налагало ли ви се е да сканирате стари черно-бели снимки правени на растерна хартия? И някой успявал ли е да изчисти зрънцата от изображението след това? Съществува ли някакъв плъгин за Photoshop, който да изглажда изображението автоматично? Скенерът ми има опция "премахване на растера" обаче всичко което прави тя, е да блърне малко цялата снимка, а точиците все-още си личат [smilie11] Благодаря предварително!


Отговори на това съобщение
 Re: Сканиране от растерна хартия
Автор: icikonti   
Дата:   10-02-13 19:32

А ако направиш т.н."мокро сканиране" не с гел ами с вода, за да набъбне желатина на хартията и да размиеш растера?

Отговори на това съобщение
 Re: Сканиране от растерна хартия
Автор: fotocolor   
Дата:   10-02-13 19:47

оправя се след това,споко.

Отговори на това съобщение
 Re: Сканиране от растерна хартия
Автор: KUKERLANDECA   
Дата:   18-10-13 12:36

Ще кажете ли fotocolor, по какъв начин се оправя?

Отговори на това съобщение
 Re: Сканиране от растерна хартия
Автор: Murnau   
Дата:   18-10-13 12:41

Абсурд, освен ако не се блърне до безобразие

Отговори на това съобщение
 Re: Сканиране от растерна хартия
Автор: fotocolor   
Дата:   18-10-13 13:01

ползвай декспикал малко,или блур.

Отговори на това съобщение
 Re: Сканиране от растерна хартия
Автор: chukov   
Дата:   18-10-13 13:04

На по-сериозните софтуери към скенерите има една опция Descreening

Трябва да си я пуснеш и си ибери 175 като линеатура

Отговори на това съобщение
 Re: Сканиране от растерна хартия
Автор: the_cat   
Дата:   18-10-13 13:13

и аз като chukov, но бих предложил и филтъра median във Photoshop, който върши много добра работа, стига да се внимава. Стойности 1-2 са достатъчни обикновено. Също така имай предвид и на каква резолюция сканираш. Тази хватка с median филтъра я правехме на времето, когато нямаше дигитални снимки и в агенцията ни носеха списания и разни други отпечатани издания, от които сканирахме, обикновено на 300dpi и след това прилагахме въпросния median или descreen. Помисли дали ти е нужна по-висока резолюция, защото тогава растера се разбива по-трудно.

Отговори на това съобщение
 Re: Сканиране от растерна хартия
Автор: dekov   
Дата:   18-10-13 21:00

Най-добрия начин е чрез "имерсионно" копиране поливаш снимката с глицерин прилепваш отгоре кристално стъкло и снимаш (и осветление трябва), няма нужда да цапаш скенера, освен барабанния другите не са предвидени за това.
На края измиваш снимката и оставяш да изсъхне.


Отговори на това съобщение
 Re: Сканиране от растерна хартия
Автор: nyamago   
Дата:   18-10-13 21:14

^ +1

Точно така се правеше някога в аналоговата епоха когато нямаше скенери. Осветлението беше "репродукционна масичка" с 2 лампи под 45 градуса - хем взаимно си компенсираха градиента и осигуряваха равномерно осветление хем не бляскаха в стъклото.

Глицеринът (или течен парафин, аптекарски - съвсем течен) помагаше не само при релефен растер, но и за всякакви механични драскотини и гънки преди ръчен ретуш...

Сигурно още има такива системки с подвижно стъкло и двете лампи - който се занимава със студийна или техническа фотография трябва да ги знае?

Отговори на това съобщение
 Re: Сканиране от растерна хартия
Автор: alsash   
Дата:   18-10-13 22:25

dekov каза как се прави....

Отговори на това съобщение
 Re: Сканиране от растерна хартия
Автор: mitku   
Дата:   19-10-13 02:12

А. Трябва да се определи на каква линеатура е печатаният материал, който ще скенираш. С времето се научава на око. Най-често се печата на 150lpi, а често е и на 175lpi. След това се избира в зависимост от тази линеатура, на колко dpi да се сканира. Най-добре да се направи на dpi между 2х и 4х на линеатурата... т.е. ако наистина печатът е бил на 150lpi, добре е да се сканира между 300dpi и 600dpi... по-нагоре, обикновено няма смисъл и няма да има никаква допълнителна, смислена информация. А по-високата стойност (без да минава над максималните над 4х линеатурата) все пак дава повече пространство за обработка... и по-голям файл, който заема повече място и време. Ако софтуерът на скенера има опция за премахване на моаре или пилселизация и т.н. при сканиране - включи го на 150 или 175lpi (най-добре да тестваш с коя стойност ще е най-добре).

Б. Обработва се във ФотоШоп със следната комбинация от филтри:

1. Gausian blur - със стойност, която се определя опитно като наблюдаваш превюто, така че да се вижда видимо заглаждане на пикселите и моарето, без да го маха напълно... но почти. Стойността трябва да НЕ е кръгла, т.е. да кажем 0.9 точки, а не 1.0... или 1.5-1.9 точки, а не 2.0 и т.н. Ако се сканира на много dpi, трябва и по-висока стойност да се вдигне. За примера да приемем, че са 1.8 точки.

2. Median - със стойност най-близката кръгла стойност (то и не може да не е кръгла) до това, което е сложено за гаусовия филтър в т.1. Като за предпочитане е да се сложи всъщност най-близката по-голяма стойност, за да може почти да изчезне моарето, а то и ако се сложи по-малка от гауса стойност, ефектът ще е незабележим (то е и логично да е така). Напр. ако в т.1 е била сложена стойност 1.8 точки, за медианния филтър се слагат 2 точки.

3. Unsharp mask - със стойност на радиуса същите точки като на гаусовия филтър от т.1. Или ако в т.1 сте сложили 1.8 - тук пак 1.8 точки. Плъзгача за treshold си остава по дефолт на 0. А третият плъзгач за amount се вдига на 200%. Моарето може и леко да си върне и да се вижда... но то и не е зор да се маха до край, защото пък много ще се замаже изображението.

4. Ако ще се печата пак, се обмисля на каква линеатура ще е (обикновено 150 или 175 lpi) и се даунскейлва изображението до между 1.5х и 2х на линеатурата. Т.е. за 150lpi - от 225dpi до 300dpi... за 175lpi - от 260, до 350 dpi. Абе 250-300dpi са достатъчни за стандартен цветен печат. По нагоре само се товари и забавя процеса, без да вдига качеството на отпечатаният материал. А освен това и самият даунскейл не трябва да се игнорира защото е част от процеса за премахване на моарето (най-елементарно обяснено - намалява тъй като го "размества" от мястото където би се появило на следващите стъпки).

П.П.1 Все пак всичко това са ориентировъчни стойности, и по-точно се определят опитно и с течение на времето се научава какъв е ефекта от промяната на всяка от тях.

П.П.2 Този метод го прочетох сигурно преди около 18 години в някакво западно списание за предпечат от някакъв голям "спец" и за всеки етап има и по-подробно обяснение и защо е така, но няма как всичко да се напише. Не съм си го измислил сам, но и много години съм го ползвал, с отличен, доказан резултат в много рекламни материали, вестници и списания.

П.П.3 Намали си очакванията. При всички положения от отпечатан материал няма да излезе първоначалната снимка, нито нещо с качество като от тестовите картинки по ревютата за фотоапарати и обективи (дори и за най-"меките"), за "броене на пиксели".

П.П.4 И все пак - важно е, че трябва винаги да се стремиш да си осигуриш по-качествена начална картинка. От мазало и с най-майсторска следваща оботка, няма да излезе шедьовър. [smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Сканиране от растерна хартия
Автор: nyamago   
Дата:   19-10-13 03:48

@mitku - Този метод, струва ми се, е за премахване на печатарския растер при репродуция от печатни издания. А @snakefisher май пита за фотохартия, която няма печатарски растер, но има релеф. По незнайни причини в старите времена на сребърната фотография (не всички ги помнят :) се беше утвърдил такъв български термин: "растерна" фотохартия, която на други езици се наричаше 'текстурирана' или 'фактурна', а на руски 'пресована' (тисненая). (@snakefisher - поправи ме ако не си имал това предвид). Вярвам и @dekov така го е разбрал.

Този релефен растер може да е с правилна форма: линии (райе), ромбчета и подобни "вафлени" десени, а понякога е с неправилна форма заимствана от естествени материали ("шагрен" и подобни десени). Вярвам всеки има във фотоалбуми от дядо си снимки на такава хартия. Този растер е значително по-едър (рядък) от печатарските, не съм срещал стандарти но на око е по-скоро десетки, отколкото стотици линии на инч. Премахването му с прости Фотошоп процеси е немислимо, искат се такива радиуси, че загубата на детайл е катасрофална (а някои от тези стари снимки са всъщност поразително остри, само релефа пречи да хванем тази острота в дигиталното копие).

Затова предложения от @dekov способ с течен гел (глицерин или подобен) е по-удачен и е добре изпитан.

Има и чисто "дигитално" решение, но не е по-лесно, затова не го споменах горе. Понеже дефектите на сканираното изображение са всъщност сенките на релефа от падащата под ъгъл светлина на сканиращата тръба, могат да се елиминират като:

- се сканира 2 пъти (при раиран растер), единия път с обърнат на 180 градуса оригинал. Или 4 пъти (за кариран или шагренов растер) с обръщане всеки път на 90 градуса.
- после отделните версии се наслагват на слоеве във Фотошоп с равностойна прозрачност и сенките (от противоположни ъгли на светлината) взаимно се унищожават, а плоското оригинално изображение остава.

Методът иска не само повече сканиране, но и доста игра за напасване на слоевете и за фина настройка на прозрачностите. Няма 'мокри' процеси и специални осветления за пресимане. Който има време и не го мързи, може да постигне и по-добър резултат по този начин.
- - - -

(И се извинявам ако аз не съм разбрал въпроса и си мисля за грешни растери а всъщност е ставало дума за книга/списание а не фотохартия)

[beer]



Публикацията е редактирана (19-10-13 03:53)

Отговори на това съобщение
 Re: Сканиране от растерна хартия
Автор: mitku   
Дата:   20-10-13 00:42

Да, прав си nyamago, аз съм разбрал въпроса, че се отнася за репродукция на растерно отпечатан оригинал, което явно не е така. Даже не знаех, че има подобно нещо като "растерни снимки". Е, и за това ще свърши същата работа горният метод, но евентуално (почти сигурно) ще трябва да е с други стойности на резолюции, филтри и т.н., които ще трябва опитно да се установят... но и без това по-горе числовите стойности, които съм писал, са примерни, колкото да се разбере идеята и метода. Все пак това е общ метод за туширане на моаре при сканиране на растерни изображения. [smilie7]

П.П. Но си прав... не съм разбрал въпроса. А и цитираният от теб метод с няколко скана с обръщане и наслагване, също е много добър. [smilie24]



Публикацията е редактирана (20-10-13 01:13)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »