Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Частен случай, в който Multicam 3500/1000 не работят:)
Автор: boni   
Дата:   05-10-13 18:07

И това доживях, да открия частен случай, в който никонската АФ система тотално отказва (пробвано с Multicam 3500FX на D700, Multicam 1000 - Никон Д90, Фуджи С5про) ...
Става въпрос за следното - независимо от обектива, ако сте фокусирали по близък обект на 1-2 метра и после се опитате да префокусирате върху огрят от слънцето червен керемиден покрив на разстояние около 50метра, използвайки която и да е кръстосана АФ зона, камерата не успява да фокусира. Потвърджава фокуса и прави снимка, въпреки че той е на 2-3 метра, а не на 50 и във визьора имате размазано червено петно:) Интересното в случая е, че камерите са на фокус приорити - т.е. не може да снима ако не е на фокус!!!

Ако бутнете ръчно фокуса на 5-6 метра, след това дофокусира нормално.
Ако изпозлвате коя да е странична некръстосана зона, няма проблем, проблемът е само с кръстосани зони.
Ако сложите АФ зона да не е върху самия покрив, а на ръба между покрива и небето примерно, също няма проблем.
Ако смените малко ъгъла от който фокусирате също няма проблем.

Горната снимка - при централна зона, долната - по странична


https://photo-forum.net/static/site_pics/154/1380985486_Clipboard.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Частен случай, в който Multicam 3500/1000 не работят:)
Автор: burningice   
Дата:   05-10-13 18:12

При Д80 съм забелязал, че фокуса се лъже от еднотипни обекти (например много ситно каре).

Отговори на това съобщение
 Re: Частен случай, в който Multicam 3500/1000 не работят:)
Автор: victory13   
Дата:   05-10-13 18:19

запис в тефтера: Х на всякакви покриви [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Частен случай, в който Multicam 3500/1000 не работят:)
Автор: realnoncho   
Дата:   05-10-13 18:20

Което просто показва, че няма перфектна система [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Частен случай, в който Multicam 3500/1000 не работят:)
Автор: pmartinov   
Дата:   05-10-13 22:55

Всяка АФ система си има частен случай...

[smilie3]

Имам лични спомени от Оли... [smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Частен случай, в който Multicam 3500/1000 не работят:)
Автор: muu   
Дата:   05-10-13 23:28

чисто любопитство -с какъв обектив това?

Отговори на това съобщение
 Re: Частен случай, в който Multicam 3500/1000 не работят:)
Автор: boni   
Дата:   05-10-13 23:37

Пробвах с 3 камери и 4 обектива - 50/1.4Г, 85/1.8Д, 70-300ВР, 24-50. Резултатът е идентичен. Явно някакъв конфликт с решетката, която образуват керемидите от точно определен ъгъл и разстояние. И се проявява само ако преди това обективът е фокусиран на минимално разстояние и само при крос АФ зона. Ако преди това съм фокусирал някъде близо до къщата, няма проблем фокусира си нормално по покрива.
Случаят е твърде частен, но е интересен, защото се прояви при 3 камери Никон, а след това пробвах с други 3 камери и при тях не се проявява (Sony A99, Sony A900, Pentax K5-IIs)

Всъщност явно не съм открил топлата вода:)

http://www.youtube.com/watch?v=RFG75Sff_Ic


Оказа се, че това е описано и в книжката на апарата на стр.80...- повтарящи се геометрични фигури.



Публикацията е редактирана (05-10-13 23:56)

Отговори на това съобщение
 Re: Частен случай, в който Multicam 3500/1000 не работят:)
Автор: vgramatikov   
Дата:   06-10-13 00:09

Интересна констатация.

Отговори на това съобщение
 Re: Частен случай, в който Multicam 3500/1000 не работят:)
Автор: landstar   
Дата:   06-10-13 01:06

На българина принципа - като се счупи всичко, прочети упътването! Пиши на Никон, да видим какво ще съчинят и го поствай тука, Бони!

Отговори на това съобщение
 Re: Частен случай, в който Multicam 3500/1000 не работят:)
Автор: hotsnail   
Дата:   06-10-13 07:52

Интересното е че го пишеше в минолтенските книжки също, но в тези на Сони го няма или поне не съм го видял, къде е. В никонската бая място са отделили за ситуациите когато Аф системата греши.

Отговори на това съобщение
 Re: Частен случай, в който Multicam 3500/1000 не работят:)
Автор: hose   
Дата:   06-10-13 13:13

Ако сложите АФ зона да не е върху самия покрив, а на ръба между покрива и небето примерно, също няма проблем.
това важи и за едноцветни стени, равно осветени повърхности и тн
мисля че беше свързано с контраста по който аф отчита

Отговори на това съобщение
 Re: Частен случай, в който Multicam 3500/1000 не работят:)
Автор: vgramatikov   
Дата:   06-10-13 13:26

Пише го и в книжката за 70д. Повтарящи се геомтерични обекти /клавиатура,прозорци на небостъргач,фина текструа с повтарящи се геометрични форми/ Проблема е фундаментален при тези аф системи.Може би при безогледалките и др видове аф го няма.

На практика не ми се е случвало и да се случи аз истинктивно префокусирам наново с спусъка и ако пак е забил автофокуса премествам камерата инстиктивно докато префокусира.

Просто не съм обръщам внимание за причините но със сигурност ми се се случвало.

Отговори на това съобщение
 Re: Частен случай, в който Multicam 3500/1000 не работят:)
Автор: bpavlov   
Дата:   06-10-13 15:54



Частните случаи при никонската автофокусна система са твърде много.
Най-приятния частен случай е, че при Д4/Д800, когато се снима с потвърждаване на фокуса, работи само една точка!!!!
Опцията да избираш 9, 21 или 51 точки е оставена само за следящия фокус. Това е най-голямата свинщина, която би могла да сполети фотограф, свикнал да снима с потвърждаване на фокуса и прекадриране.
Друг много интересен момент е, че при Д4/Д800, старите безмоторни обективи 85/1.4Д и 105/2 ДЦ направо се "продухаха" откъм бързина и точност в тъмни условия, докато 70-200 втората версия работи в пъти по зле, отколкото на Д3/Д700!
Снощи специално се заиграх в тъмничък ресторант, 105/2 без асистант лампа от светкавица потвърждаваше безгрешно всеки път на Д800е, а пък 70-200 II на Д4 и асистант лампа направо се бълтавеше, имаше замисляния от по 1 - 3 секунди, преди да каже пип.
Някой ще каже, включи на следящ фокус. Да, ама не, някой път просто искам да снимам статични обекти и да си допрекадрирам. Какъвто е и случая със снимане в студио.

И последния пресен забавен частен случай.
По повод изказаните съображения на Бони за един обектив, че е по-остър от 105/2, специално реших да се заиграя с него на бленда 2, тъй като досега съм снимал само на 2.8.

Та, 105/2 винаги ми е давал едно прилично количество брак на Д700, като микроаджъстмънта не успя да ми помогне нито на милиметър.
При Д4 ситуацията е подобна, микроаджъстмънта леко помага, но, много добра картинка на Ф2 не можах да изкарам. Човек би казал - толкова си може обектива и да направи заключение.

Обаче, въпросният обектив, като се закачи на Д800Е, става нещо нечовешко. Фокусът кове, на Ф2, рязкостта е перфектна, микроаджъстмънта работи ефективно на +2. Комбинацията за мен е най-доброто, което може да се извади от никонска система, ако изключим големите тупузи от 200/2 нагоре.

Интересното е, че 85/1.4Д се държи абсолютно еднакво и на Д4 и на Д800, докато 105/2 определено на Д800е разцепва.
Същото важи и за 70-200 II - на Д800е почти няма брак в потвърждаването, докато при Д4 отива на 15%

За мен извода е, че автофокусна система на дадено тяло не може да се разглежда сама за себе си като отделен обект, а само в комбинация с обектив. Различните обективи дават много по-голяма разлика в начина на фокусиране, отколкото различните тела

Отговори на това съобщение
 Re: Частен случай, в който Multicam 3500/1000 не работят:)
Автор: muu   
Дата:   06-10-13 17:22

когато се снима с потвърждаване на фокуса, работи само една точка...

павлов, извинявам се - не схващам, за какво "потвърждаване на фокуса" става дума и коя е единствената точка?

Отговори на това съобщение
 Re: Частен случай, в който Multicam 3500/1000 не работят:)
Автор: mitku   
Дата:   06-10-13 18:15

Сигурно става дума за работа с Ръчно Фокусен обектив. Мда... работи само централната точка за потвърждение на ръчния фокус. [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Частен случай, в който Multicam 3500/1000 не работят:)
Автор: muu   
Дата:   06-10-13 19:06

митку, аз снимам 50/50 с аф и мф обективи. това не е вярно , мдаа! ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Частен случай, в който Multicam 3500/1000 не работят:)
Автор: fove   
Дата:   06-10-13 19:49

Нещо не разбирам`,потвърждава се фокуса когато снимам в ръчен режим или с обективи без автофокус.Как да потвърдя фокуса при прекадриране?Извинявайте, ако сметнете въпроса ми за лаишки.

Отговори на това съобщение
 Re: Частен случай, в който Multicam 3500/1000 не работят:)
Автор: mitku   
Дата:   06-10-13 23:33

muu, прав си. Сега проверих с РФ обектив и тялото си потвърждава с всички АФ точки. [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Частен случай, в който Multicam 3500/1000 не работят:)
Автор: bpavlov   
Дата:   07-10-13 00:23


Такаа, при Никон има два вида фокусиране, ще цитирам английските термини, защото много хора се ловят за думите.

AF-C, "continuous focus", или нашенското следящ фокус
AF-S, "single focus", не знам как е най-правилно да се преведе

Следящия фолус е аналогичен при Д700, Д3 и Д4.
От менюто могат да бъдат зададени въпросните Dynamic AF Area - 9, 21, 51, ауто или 3Д.

От менюто също се задава AF priority selection,
може да бъде Release или Focus (и Release + Focus).
При "Release", когато натиснем шутър бутона, затвора сработва, независимо докъде е стигнал автофокуса, тоест винаги и мигновено.
При "Focus" се предполага, че апарата ще изчака някакво мнимо потвърждаване и тогава ще сработи затвора. Казвам мнимо, защото "пип" не се чува.
Така или иначе, и при двата режима "Release" или "Focus", при следящия никонски фокус, винаги когато натиснем шутър бутона, затвора сработва веднага, а фокусът е "някъде там", тоест за мен разлика между "Release" или "Focus" няма.
Сега птичарите да не ми скачат как снимат само на следящ фокус и им се получава. Птичките се движат мнооого бавно, рядко насрещно и светлината е в изобилие. Съвсем друго нещо е да снимаш в полутъмно ходеща срещу теб манекенка от 10 метра.


Втория и по-важен режим за мен, AF-S, "single focus"
Ще разгледам първо варианта при Д3/700.

От менюто пак, анлогично на AF-C, може да се задава AF priority selection - Release или Focus (и Release + Focus).
При Release, отново, когато натиснем шутър бутона, затвора сработва, независимо докъде е стигнал автофокуса, тоест винаги и мигновено, а фокусът е "някъде там".

При "Focus", (AF-S, AF priority selection - Focus), когато натиснем шутър бутона, затворът не сработва, докато фокусът не бъде потвърден. На този режим аз му казвам "с потвърждаване на фокуса"

Както и при следящия фокус, така и при "single focus", от менюто могат да бъдат зададени "Dynamic AF Area" - 9, 21, 51 или ауто.

Механичният слектор отзад на гърба на тялото задава, дали се снима на 1 точка, на Dynamic AF Area или на Ауто.

Независимо дали селектора е на "single point" или на "Dynamic AF Area", във визьора се вижда само 1 точка и илюзията за снимане само с една точка при "Dynamic AF Area" е пълна.

Когато светлината е обилна, не може да се усети разлика в скоростта при потвърждаване на "single point" или на "Dynamic AF Area"

Когато обаче е тъмно, разликата е драстична. Въпросните допълнителни точки "Dynamic AF Area" помагат на централната с алгоритмично усреднени данни и потвърждаване има там, където една точка не може да се справи и затвора просто не сработва, колкото и усърдно да натискаме копчето.

Логично е да се отбележи, че когато се работи с усреднени от 51 точки резултати, фокусът не може да се закове точно там, където може само с една точка.
На практика обаче работи перфектно, въпреки обратната логика.


Тоест, да преговорим, при Д700/Д3 можем да имаме едновременно
AF-S - single focus
AF priority selection - Focus
Dynamic AF Area" - 9, 21, 51 или ауто

При Д4/Д800 опцията Dynamic AF Area" - 9, 21, 51 или ауто за режима AF-S - single focus е заклана.
Означава, че можем да снимаме само с една точка или на ауто.

Току що снимах едно събитийце, на сцена, прилично осветени, без светкавица, на скорост 1/160 и бленда 2.8 ми дава изо 800.
Обектив 70-200, втората версия, закачен на Д4.
На AF-S - single focus, НЕ може да потвърди. Натискаш си бутона и - нищо. Ако я имаше опцията "Dynamic AF Area" при AF-S, това нямаше да се случи.

И снимах на следящ фокус. Само че фокусът е малко тука - има, тука - нема. И ми се схвана палеца да местя точките. Много куц начин за снимане

Отговори на това съобщение
 Re: Частен случай, в който Multicam 3500/1000 не работят:)
Автор: muu   
Дата:   07-10-13 00:46

забавно четиво. утре ще имам време да пиша малко по темата.....


...Така или иначе, и при двата режима "Release" или "Focus", при следящия никонски фокус, винаги когато натиснем шутър бутона, затвора сработва веднага, а фокусът е "някъде там", тоест за мен разлика между "Release" или "Focus" няма....


дори само този текст е достатъчен да посрешнем първа пролет....
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Частен случай, в който Multicam 3500/1000 не работят:)
Автор: bpavlov   
Дата:   07-10-13 01:02



Значи, извинявам се, сега го пробвах следящия фокус в двата различни режима, има разлика определено, при AF priority selection - Focus, не сработва затвора, докато няма нещо на фокус.
Объркването ми дойде от това, че винаги си настройвам апаратите и в сингъл и в следящ да са сприоритет на фокуса и съм си мислел, че така снимам с Д4-ката, а то съм забравил да сменя настройката.
Както и да е, мисълта ми беше за орязаните точки при сингъл фокуса с AF priority selection - Focus

Отговори на това съобщение
 Re: Частен случай, в който Multicam 3500/1000 не работят:)
Автор: vgramatikov   
Дата:   07-10-13 02:02

Забелязъл съм ,че при Канон и Никон като е зададена многократно изрично функцията фокус приоритет при следящия фокус не се изпълнява на 100%. При 70д имам приоритен на 1 кадър (давам ФОКУС) псле на воти кадър (Давам Фокус) и се съмнявам ,че в серия тялото ще лагне и ще се опита да фокусира преди кадър.

При 7д ми е лагвало за да фокусира но много рядко и пак съм нямал фокус. При д300 преди тялото повече ми лагваше в серия и правеше кадър само при потвърждение но пак не беше на 100% както трябв.

Обяснявам си го с наличието на алгоритъм който задава някакъв относителен компромис. Иначе рискуваме от 8-10к/сек затвора да щтракне 2-пъти ако се изпълнява функцията ФОКУС приоритет.

Има резон в това и го считам се интелигентно ,а не като минус.


Но аф на 70д тепърва ще го разучвам. Първите ми отзиви са ,че е по-добър от 7д като аф и като сензор(матрица/качество на изображението).

Рано ми е да коментирам ще пусна отделна тема след време.

Отговори на това съобщение
 Re: Частен случай, в който Multicam 3500/1000 не работят:)
Автор: bpavlov   
Дата:   07-10-13 02:30


И аз мисля, че следящия фокус не предполага "AF priority selection - Focus", точно поради замислянето на апарата и от там - опорочаване на следенето в реално време.
Въобще, тоя "следящ" фокус никак никога не съм му вярвал, ей сега седя на дивана и гледам как Д4-ката ми актуализира следящия фокус от палеца на крака до един метър по-натам, ми, секунда две се бави. Охлюв да е, ще избяга

Отговори на това съобщение
 Re: Частен случай, в който Multicam 3500/1000 не работят:)
Автор: boni   
Дата:   07-10-13 06:24

Пичове, следящият фокус на Никон е едно от най-хубавите неща при марката. Той е мигновен и прецизен, няма никакви секунди и т.н.
Вземете си го настройте, има си настройка за забавянето. По дефолт е на нормал - така лагва умишлено за да не бяга ако снимате не много бързо променящи се неща и неочаквано пред вас мине нещо друго. Сложете настройката на забавянето на OFF и пак ще си говорим:)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »