Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 предпочитания и техника за туристическо снимане
Автор: Emoxide   
Дата:   13-07-13 14:30

Нека направим и една тема посветена на туристическата фотография, от гледна точка на подборът на техника, а и не само.

Бих се радавл всеки да изложи от своя гледна точка предпочитанията си както към стила и метода си на действие по време на ексурзии и туризъм, така и предпочитаната и използвана техника.

Компактен висок клас, безогледална система с 3 обектива, DSLR/DSLM или нещо друго... Подготовка откъм батерии, зарядни, карти памет, backup на данните и съхранение.

Какви са вашите приоритети и предпочитания?
За някой любители не е проблем да разнасят по 2-3 тела с по 5-6 обектива и да "изщракват" по хиляди снимки на ден, само в JPEG, и после да съпреживяват видяното чрез кадрите си, без да ги обработват.
Други са с афинитет на снимане на малко кадри но добре обмислени, впоследствие обработени и дори събрани във слайдшоу презентация...

Миналата година, нaпример аз ходих в Северозападната част на Италия (Генуа, Пиза, Чинкуе тере и пр.) Разполагах само с "компактният" FUJIFILM X10, 4 батерии(всяка подсигуряваща по 100RAW или 200JPEG) лимитиран откъм обектива 28-112мм приравнено.
Недостатъци: картите памет и батериите не ми позволяваха да снимам само в RAW всичко. Качеството в JPEG От това апаратче е силно незадоволително, предимно като микродетайл, (поради EXR технологията, особено проявено при 12Mpix), а и около 0.5EV динамичен обхват в светлите и около 1EV в сенките се печелят, което обаче само с LR4.4(LR5) го изсмуквам (не ползвам PSh и ACR).

Преди 2 седмици се завърнах от Лисабон и о.Мадейра.
Екипиран само с NEX-5R + 18-55 + 1батерия(220ARW или 330JPEG);
ползвах и един RAYNOX HD 7000Pro (x0.7), който освен разширението на зрителният ъгъл дава и едно моооощно мазане по ъглите, винетиране и всички възможни оптически дефекти. Ама някои кадри изглежда готино.
Недостатъци: Капацитета на 1 батерия не е достатъчен.
Негодувам и от нуждата да затварям блендата до ф8-11 и повече, за снимане на пейзажи и архитектура
Качеството в JPEG, особено без поляризационен филтър (който забравих в БГ) често е силно влошено, особено при снимане контражур, при все това е доста над снимките на FUJI X10, но пък отстъпва като наситеност и точност на цветовете, субективно.
Качеството на изображението изтеглено от *.ARW е значително над възможностите на JPEG и донякъде компенсира светлинно омазаните кадри. Често снимах с недоекспониране, поради предпочитанията ми да запазя детайлите в далечните планове в условия на мъгла.
След малко труд в Lr кадрите са съвсем доволни, според моите нужди :)

Като цяло обаче и тази комбинация не ме задоволява, а и с китака е тумбест, но незадоволително широк. 10-18 + 18-200 e правилната комбинация, знам но и парите им не са малко.

Интересно OLYMPUS PEN E-P5, как би се справил с подобни предизвикателства; Алтернатива FUJIFILM X-M1

от DSLR/DSLM, единствено D7100, EOS 70D и LUMIX GH3 ми представляват интерес, ама там цените са бая, както и обема и теглото, в замяна на чудовищната надеждност, ергономия и стамина (енергийна издръжливост)

. . .

Отговори на това съобщение
 Re: предпочитания и техника за туристическо снимане
Автор: HungryRabbitJumps   
Дата:   13-07-13 14:55

Телефон!
Вече предлагат задоволително, колкото за ФБ качество.
Не трябва да се притеснявам като минавам през рискови участъци, дали някой няма да ми бутне техниката, дали някой няма да ме обере и т.н. Просто си е ангажимент, а на почивка за мен е най-важно спокойствието и да се отпусна.
Освен това нищо не ми тежи
Не губя време в снимки, от които повечето ще бъдат изтрити.

Всъщност не се сещам, за аргументи ЗА мъкненето на техника по време на почивка/екскурзия. Не съм и като японските туристи.


Отговори на това съобщение
 Re: предпочитания и техника за туристическо снимане
Автор: M_D   
Дата:   13-07-13 15:03

Моите предпочитания са джобна сапунерка с голям сензор, 35-40мм стъкло и опция за префокус. Contax T3 отговаряше на тия условия. Ricoh GR или Coolpix A с 35мм екв. обектив биха били идеални, ако съществуваха. Но понеже ги няма засега, налагат се компромиси.

Отговори на това съобщение
 Re: предпочитания и техника за туристическо снимане
Автор: kvakioh   
Дата:   13-07-13 15:03

1D mark2N, 15-30 Сигма, макро обектив за природата, някакъв дълъг. 2 батерии, комплект филтри за пейзаж, дистанционно, статив.
По принцип съм както човека с по 3-4-5-6 апарата, колкото има и може да се вземе, да се вземе.

Отговори на това съобщение
 Re: предпочитания и техника за туристическо снимане
Автор: daniil-k   
Дата:   13-07-13 15:16

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: предпочитания и техника за туристическо снимане
Автор: kaschey   
Дата:   13-07-13 16:07

1DS mark 3, градиентни филтри, 17-40L, 70-200f 4.

Отговори на това съобщение
 Re: предпочитания и техника за туристическо снимане
Автор: apollo   
Дата:   13-07-13 18:39

Canon G1X [smilie5] [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: предпочитания и техника за туристическо снимане
Автор: Emoxide   
Дата:   13-07-13 19:03

брей, изкарахте тежката артилерия....

Ами ако сте на организирана групова екскурзия и времето застой на място е ограничено ?
То е ясно, че ако сте излезли за пейзажно снимане и сте с автомобил или на туристически планински преход с добра раница на гърба, теглото и количеството техника няма да е проблем.

M_D и Дани, са най-близо до моя светоглед в това отношение.
Особено, ако става дума за бохемска, лежерна почивка и стрийт и архитектурна фотография [smilie24]

FUJIFILM X100s, SIGMA DP2m, RICOH-GR/Coolpix-A или Pen E-P5+17/1.8, FUJI X-M1+18/2, NEX-5R+20/2.8, Samsung NX300+20/2.8
това са безогледалните алтернативки

Отговори на това съобщение
 Re: предпочитания и техника за туристическо снимане
Автор: my.point.of.view   
Дата:   13-07-13 19:08

Аз ходя с един Лумикс компакт. Сложил съм го на автоматичен режим. Цъкам.
Голям плюс са автоматичните настройки. Спестяват ми много чуденки.

Отговори на това съобщение
 Re: предпочитания и техника за туристическо снимане
Автор: stoyanivanov   
Дата:   13-07-13 20:14

Ето тук Кирилиус е показал:
разходка из Хималаите с ОМ-Д
Има линкове и към галериите със снимки. При това пише, че горе на високото почти не е сменял обективи. Колкото и да е изненадващо за някои, основно е снимал с 45/1.8. Аз пък точно при "туристически разходки" с моя ОМ-Д се влюбих в паналайката 25/1.4.
Тъй че зависи какво снимаш и как искаш да снимаш. Емо по-горе препоръчва и варианта Pen E-P5+17/1.8, също добър вариант според мен. Изкушава ме този 17/1.8 и май ще си го купя...

За туристически цели добрите безогледалки със значително по-малки размери и тегло спокойно се мерят със средния клас кропки ДСЛР. Другото са подходящи обективи и най-важното (при мен то най-много изостава от възможностите на останалата техника) - доброто ЗАУ. А с добро ЗАУ и някоя от топ-сапунерките ще ти направи впечатляващи туристически снимки. [smilie7]
***
Да уточня, че за мен не са "сапунерки" сигма dp1 и пр. с голям сензор. Но за 320 лева и аз бих си я купил.



Публикацията е редактирана (13-07-13 20:48)

Отговори на това съобщение
 Re: предпочитания и техника за туристическо снимане
Автор: daniil-k   
Дата:   13-07-13 20:38

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: предпочитания и техника за туристическо снимане
Автор: daniil-k   
Дата:   13-07-13 20:49

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: предпочитания и техника за туристическо снимане
Автор: Emoxide   
Дата:   13-07-13 21:00

дано този линк да е активен: https://www.facebook.com/emoxide/media_set?set=a.10200819534983864.1073741843.1028251434&type=1


албумът е публичен във Facebook, снимки от о.Мадейра

Отговори на това съобщение
 Re: предпочитания и техника за туристическо снимане
Автор: stoyanivanov   
Дата:   13-07-13 21:15

Мерси, активен е линкът. Красиво място, завиждам благородно! Но по-добре ги качи някъде другаде, нещо май ги скапва фейсбук.

Отговори на това съобщение
 Re: предпочитания и техника за туристическо снимане
Автор: Emoxide   
Дата:   13-07-13 21:25

Фацебуук ги прецаква напълно! В момента обаче тези кадри не са у мен, а на компютъра в офиса. Мисля да ги кача на друго място и там да бъдат видени в по-друга светлина
може би трябва да се замисля за регистрация във Flicr

Отговори на това съобщение
 Re: предпочитания и техника за туристическо снимане
Автор: mihajlov2   
Дата:   13-07-13 21:59

За екскурзии и туризъм е най-добре да се ползва тази камера ( или камера плюс обективи),която ти е най-удобна и с която си свикнал най-много. Така че абсолютно всякаква техника е подходяща. Всичко е въпрос на личен вкус, предпочитания, физическа кондиция, финансови възможности и т.н.
По-рано съм влачил и по-тежка техника. Сега вече сериозен DSLR с 2-3-4 обектива ми тежи да го мъкна на дълги преходи, туризъм с повече ходене и т.н.
Затова обикновено съм с безогледална камера с 1-2 обектива. А ако особено много ме мързи, се ограничавам с RX-100.

Отговори на това съобщение
 Re: предпочитания и техника за туристическо снимане
Автор: feliz   
Дата:   13-07-13 22:02

До скоро снимах с Panasonic FZ50, сега съм с Nikon D5100. За туристическо щракане ме устройват две батерии, зарядно, 2-3 карти по 1, 2 и 8G. Не сменям обективи. Снимам на авто.[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: предпочитания и техника за туристическо снимане
Автор: mihajlov2   
Дата:   13-07-13 22:31

Имам един приятел, който навремето снимаше със Зорки 4, ФЕД 3 и Зенит Е. И след това сам си обработваше снимките в тъмната стаичка (т.е. банята). Сега, в цифровата ера, след 1-2 сапунерки, последно си взе Никон D3000 комплект с 18-55 ВР и 50-200 ВР. Той, за разлика от мен, доста често ходи на екскурзии в чужбина. Въпреки че е абсолютно наясно с основите на фотографията, при екскурзии винаги снима на авто, джипег, връща се с купища снимки, и почти не се занимава с каквато и да е обработка.

Отговори на това съобщение
 Re: предпочитания и техника за туристическо снимане
Автор: JoeSatriani   
Дата:   13-07-13 22:42

Снимам с каквото имам (влача раницата+статив): Canon 60d, 15-85, 70-300L, 100L macro, 10-22. Според случая понякога си взимам малка чанта с 15-85 и 100 мм + светкавицата.
Кеф цена няма! Дреме ми дали е група или не. Аз съм на почивка и ми е кеф да снимам. Да, тежи но...

Отговори на това съобщение
 Re: предпочитания и техника за туристическо снимане
Автор: neuromancer   
Дата:   13-07-13 23:26

"Ами ако сте на организирана групова екскурзия и времето застой на място е ограничено ?" - ами не ходя на такива. Времето си е мое. Ходя където аз искам, гледам и снимам каквото аз искам и когато аз искам. Ако ми се ходи на плаж не нося фотоапарат, ако искам да снимам пейзажи отивам по изгрев/залез, нося СЛР и така.

Отговори на това съобщение
 Re: предпочитания и техника за туристическо снимане
Автор: photoninja   
Дата:   14-07-13 01:00

Emoxide написа:

> Фацебуук ги прецаква напълно! В
> момента обаче тези кадри не са у
> мен, а на компютъра в офиса. Мисля
> да ги кача на друго място и там да
> бъдат видени в по-друга светлина
> може би трябва да се замисля за
> регистрация във Flicr

500px.com - това е твоето място!

Отговори на това съобщение
 Re: предпочитания и техника за туристическо снимане
Автор: realnoncho   
Дата:   14-07-13 09:36

Като направят компактен апарат с прилично голяма матрица(2/3 - 1") и обектив 24-200 не по-тъмен от F4 на дългия край [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: предпочитания и техника за туристическо снимане
Автор: Emoxide   
Дата:   14-07-13 11:33

photoninja - мерси!!! Ще се възползвам

realnoncho:
Като направят компактен апарат с прилично голяма матрица(2/3 - 1") и обектив 24-200 не по-тъмен от F4 на дългия край [smilie25]


И аз това чакам, ама надали.. и все пак,... мечтая за апаратче от типа на Canon G12/Nikon D7700/FUJX X20 с BSI-CMOS* 1" квадратна матрица, ефективна резолюция 4500x4500 и оптика отговаряща на 24-192mm/f1:2,0-4,0, частично стърчаща извън тялото със зуум и/или фокусен пръстен/и.
НЕ-държа на вграден визьор (по-скоро като аксесоар) но задължително чупещ капацитивен тъчскрийн с HD резолюция 1080x720;
И не на последно място батерия >1500mAh, 7.2V , даваща гарантирани 300RAW кадъра.

За момента единствено RX100/RX100II бегло се доближават до това, само по някои характеристики...


* и органичен CMOS ме устройва [smilie3]



Публикацията е редактирана (14-07-13 11:35)

Отговори на това съобщение
 Re: предпочитания и техника за туристическо снимане
Автор: io_bs   
Дата:   14-07-13 14:33

Аз си нося тежката артилерия (поради неналичието на лека [smilie5] ) - D90 с 11-16/2.8 + 18-105 VR.

Отговори на това съобщение
 Re: предпочитания и техника за туристическо снимане
Автор: M_D   
Дата:   14-07-13 15:42

Абе тва 500px има лимит от 900 пиксела на страна...

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »