Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Въпросите на начинаещия
Автор: ANONIMNIQ   
Дата:   06-07-13 16:11

Колеги, имам няколко въпроса, които ме вълнуват като начинаещ (или йахдем не съвсем начинаещ, но все още прохождащ), опитващ да развива уменията в любимото си хоби и ще се радвам на малко помощ, съвети и насоки.
Първият ми въпрос е свързан с бързата настройка на експозицията. Бих искал да се науча да правя тези настройки бързо и интуитивно но към момента си мисля, че понякога губя доста време. Вълнува ме най-вече това, да ползвам ли пълен ръчен контрол за спонтанни снимки на улицата, или по-бързия и по-ефикасен метод ще е да се доверя примерно на режим с предимство на апертурата и камерата сама да настройва нужната скорост на затвора (и обратно). Друго, което ме вълнува е ако все пак искам да ползвам пълен ръчен режим, ако да кажем първо превключа на предимство на апертурата, видя каква скорост избира апарата, веднага сменя на пълен ръчен режим и въведа същите настройки ... няма ли да е по-бързо, от колкото да тръгна сам да балансирам ръчно със скороста на затвора, докато наглася точната експозиция .. и изобщо в подобна ситуация има ли смисъл да ползвам пълен ръчен режим? Наясно съм, че е добре да се ползва примерно, когато да кажем не мога да се доверя на меренето на камерата, нещо не ми харесва в експозицията и най-добрия начин е да си я коригирам ръчно по мой вкус. Също така съм наясно, че има ситуации, в които бих искал да кажем да ползвам едновременно по-затворена бленда и по-високи скорости на затвора .. и в този случай ръчния режим е идеален за балансиране на експозицията с ИСО-то. При ползване на светкавица сигурно този режим също е най-подходящ, но мисълта ми беше... ако не снимам в студио или пък някакви контролирани кадри, а искам да правя по-спонтанни снимки и бързо да правя нужните настройки - как да подхождам и как да се науча да го правя възможно най-бързо и точно.
Другият ми въпрос е свързан с фокусирането. Ръчния фокус често пъти си е трън в задника, макар, че имам голямо желание да се науча да фокусирам бързо и прецизно - има ли някакъв лесен начин да го усвоя? Пак говоря за спонтанни ситуации.... а не за контролирани сцени, където по-лесно мога да използвам примерно live view и приближение за постигане на по-точен фокус. По-добре ли е в такива случаи да се доверявам на автоматичния фокус? Опитвам да го усъвършенствам и него, но понякога, когато момента е кратък и важен, ми се струва, че много по-точен фокус и по-сполучлив кадър ще се получи, ако мога да фокусирам ръчно достатъчно бързо и прецизно. Какво бихте ме посъветвали?
И накрая... пак по въпроса с фокуса - когато снимам портрети също фокусирам ръчно но при по-широка диафрагма и фокусиране само през визьора понякога резултатите са незадоволителни... доста трудно се нацелва точния фокус. Какво да правя в такива ситуации - да опитвам ли да ползвам автоматичния фокус примерно за фокусиране върху очите? Пробвал съм, но резултата не винаги е задоволителен.
Благодаря предварително и съжалявам, ако въпросите са глупави!

Отговори на това съобщение
 Re: Въпросите на начинаещия
Автор: lion4e   
Дата:   06-07-13 16:24

От горе написаното нищо не може да ти се отбере, всички тези питания за хипотетичните ти ситуации, нямат точен отговор, всеки реагира на различните светлинни обстоятелства индивидуално на база опит, знания, рутина, импровизация...всеки ще ти каже различна формула за конкретна ситуация. Важно е ти да усещаш нещата и отговорите само ще дойдат, не може да се научиш да плуваш без да се намокриш.

1. По-добре си купи някоя въвеждаща книжка.
2. Прочети си упътването на апарата.
3. Гледай техническите данните под снимките във форума.
4. Излез и се "намокри" при различни светлинни условия.

ПС: все едно да питаш шофьор да ти направи алгоритъм кога сменя скоростите на личният си автомобил и ти да се опиташ да караш по същата схема с твоята кола[smilie7] [cool] [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Въпросите на начинаещия
Автор: ANONIMNIQ   
Дата:   06-07-13 16:40

Да, има го този момент, че колкото по-подробно опитвам да обясня нещо, толкова по-объркано и неразбираемо се получава.
Книжки съм чел, до колкото мога, най-вече каквото има в интернет.
Упътването също съм го чел.
Гледам и техническите данни на някои чужди снимки...
но всъщност въпроса ми беше по-скоро в общия случай при спонтанни ситуации как да се реагира бързо, за да не се изпусне момента. Не искам да снимам в зеления квадрат, а да имам контрол над каъдра, но и самата настройка да става достатъчно бързо и ефективно.
Говоря за ситуации в които... примерно се разхождам из града, виждам нещо интересно, което се случва, опитвам да измеря точната експозиция, правя един кадър, събитията се изместват и в следващия момент има отклонение в измерването - какво да правя в такива моменти - да мисля за експозицията или да бързам да ловя момента? Или да включвам на зеления квадрат и каквото стане?
Понякога просто нямам време да отреагирам достатъчо бързо и основно за такива ситуации ми беше мисълта ... улична фотография, репортажни кадри... как се действа като цяло? В такъв момент за какво по-напред да мисля - бленда, скорост на затвова, исо или да си гледам фокуса ... и докато се наканя, момента вече си заминал.
https://top1betting.net/W88

https://top1betting.net/m88

https://top1betting.net/fun88

https://top1betting.net/188bet

https://top1betting.net/fb88

https://top1betting.net/12bet




Публикацията е редактирана (29-06-19 01:23)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпросите на начинаещия
Автор: Slivenski   
Дата:   06-07-13 16:45

всъщност въпроса ми беше по-скоро в общия случай при спонтанни ситуации как да се реагира бързо, за да не се изпусне момента.


просто сменяй настройките по-бързо от промяната на ситуацията. [smilie18] [smilie18]


извинявай, ама... не мисля, че има друг отговор на въпроса ти. успех! [beer] [beer] [beer]

или зеленото квадратче. [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпросите на начинаещия
Автор: Slivenski   
Дата:   06-07-13 16:55

аз обикновено снимам с приоритет на блендата, защото дълбочината на фокуса е нещото, което държа да контролирам най-вече. ако скоростта ми падне под 1/60, тогава може да търся начин да коригирам, като вдигна исото примерно. няма универсално правило. зависи от нещата, които снимаш и от личните ти предпочитания.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпросите на начинаещия
Автор: ANONIMNIQ   
Дата:   06-07-13 16:57

Slivenski поне се успокоих, че не бъркам някъде, а просто съм бавен [smilie5]
Мисълта ми беше точно да избягам от зеленото квадратче (всъщност никога не съм снимал в този режим) и да имам някакъв контрол над кадъра, но и това да става достатъчно бързо...
и за това опитвам да се допитам да хората с повече опит тук, които снимат в подобни ситуации какъв режим ползват - пълен ръчен, или примерно с предимство на диафрагмата или скороста на затвора?
На автоматичния фокус ли се доверяват или фокусират ръчно?
За прецизното ръчно фокусиране явно ми трябва много опит и интуиция.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпросите на начинаещия
Автор: biso   
Дата:   06-07-13 16:59

"Вълнува ме най-вече това, да ползвам ли пълен ръчен контрол за спонтанни снимки на улицата, или по-бързия и по-ефикасен метод ще е да се доверя примерно на режим с предимство на апертурата и камерата сама да настройва нужната скорост на затвора (и обратно). "

защо ти е да ползваш "пълен ръчен контрол" или пък ръчен фокус???
най-лесно е на зеленото квадратче или на Р, ако искаш повече контрол - избери режим с приоритет на бленда или скорост според ситуацията и обектива.
но ... за да разбереш защо едното или другото, наистина може да прочетеш малко книжки или тук в секция "образователна" има добри статии

Отговори на това съобщение
 Re: Въпросите на начинаещия
Автор: Slivenski   
Дата:   06-07-13 17:02

със съвременните автофокусни системи, не мисля, че има особен смисъл да се мъчиш с ръчно фокусиране, освен ако не снимаш макро или в студио примерно, където не ти се налага да бързаш. не се смятам за капацитет във фотографията, но това е моето мнение.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпросите на начинаещия
Автор: ANONIMNIQ   
Дата:   06-07-13 17:07

biso, чел съм и статии и ми е ясно, че ако примерно ще снимам бягащи хора, приоритет може да ми е скоростта на затвора, ако снимам нощни протести да кажем, в които няма толкова интензивно движение, мога да заложа на предимство на диафрагмата и ако все пак искам да си подсигуря някаква скорост, мога да мина на пълен ръчен режим и да балансирам с исо-то... и тогава пак се връщаме на изходна позиция, че в дадени ситуации е най-добре да се ползва и пълен ръчен режим и да се реагира максимално бързо с настройките в дадени моменти.
А за ръчния фокус... аз до сега в 90% от случаите си снимам на ръчен фокус и така ми харесва ... но в 90% от случаите снимам контролирани кадри.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпросите на начинаещия
Автор: biso   
Дата:   06-07-13 17:08

Slivenski [smilie24] [smilie24]

същото и за пълния ръчен контрол

Отговори на това съобщение
 Re: Въпросите на начинаещия
Автор: Slivenski   
Дата:   06-07-13 17:15

ако искаш да си в джаза, ама наистина - купи си една Практика за 50 лева и почни да снимаш на филм. там контролът е пълен. [smilie18] [smilie18]

аз се майтапя, но съм го замислил и аз да го направя това - ей така, просто за кеф. [smilie21] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпросите на начинаещия
Автор: biso   
Дата:   06-07-13 17:18

режимите с приоритен на бленда или скорост дават повече шансове за бърза реакция и правилна експонация на кадъра.
други възможности за бърз контрол са избора на полето за измерване на експонацията, + и - компенсацията, избор на аф точка , но ...

първо трябва да е ясно какво ще се снима, каква е целта и идеята и отговорите на горните въпроси ще дойдат



Публикацията е редактирана (06-07-13 17:22)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпросите на начинаещия
Автор: ANONIMNIQ   
Дата:   06-07-13 17:32

biso, това с компенсацията да си призная не съм го пробвал, защото основно съм снимал в пълен ръчен и там го няма... а до колкото разбирам служи за да пипна малко нещата, ако ми се струва, че апарата прекалено много ги експонира или пък недоекспонира при атоматичното определяне на скорост/бленда.
При меренето за момента съм го оставил на Evaluative Metering ... не се чувствам още достатъчно напреднал с останалия материал, за да пробвам и тук другите възможности.

Slivenski, то хубаво, ама много филм ще трябва да изщракам докато се науча [smilie5] А дори не знам къде промиват ленти тук, да не говорим, че не знам изобщо продават ли се някъде ... и ще е голяма тръпка до последно да не съм наясно какво съм заснел, преди да се проявят снимките.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпросите на начинаещия
Автор: biso   
Дата:   06-07-13 17:35

не е нужно да си напреднал за да пробваш. важното е като се пробва, да се правят изводи ...

отговори на въпросите - защо е станал или не идин кадър можеш да намериш в екзифа на кадъра



Публикацията е редактирана (06-07-13 17:48)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпросите на начинаещия
Автор: Slivenski   
Дата:   06-07-13 17:36

ще е голяма тръпка до последно да не съм наясно какво съм заснел, преди да се проявят снимките.


е за тва ти говоря. [smilie18] [smilie18]

[beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпросите на начинаещия
Автор: mihajlov2   
Дата:   06-07-13 17:48

Хич не се мъчи повече с тези ръчни настройки... Повечето хора си снимат щастливо цял живот на зелено квадратче или червено сърчице или каквото е там. А останалите в повечето време снимат в режим А (като ти гледам профила при Канон май беше кръстен Av), а в определени ситуации и в режим S (т.е. Тv). Експокорекцията е много полезна опция. Създай си навика често да контролираш на дисплея снимките си - експозиция - т.е. хистограма, наличие на силно преекспонирани или силно недоекспонирани зони, а и дали са фокусирани правилно.
И снимай в RAW. Помага за оправяне на много кусури после на компютъра.



Публикацията е редактирана (06-07-13 17:50)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпросите на начинаещия
Автор: ANONIMNIQ   
Дата:   06-07-13 18:03

mihajlov2 [smilie24]
за контролиране снимката на дисплея какво имаш предвид - live view или проверка след снимане на тестов кадър?
За RAW ми е ясно и ще започна да снимам веднага, след като се сдобия с по-голяма карта памет... надявам се скоро. Така или иначе обичам да обработвам сполучливите кадри и това ще е голям плюс.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпросите на начинаещия
Автор: io_bs   
Дата:   06-07-13 18:07

Последен съм с последното мнение. Аз също в 95% от времето снимам на А (aperture priority) с матрично мерене и автоматично ИСО (чиито параметри донастройвам според обектива, но най-често избирам 1/60 за минимална скорост) и съм доволен. Ръчният режим оставям за случаите, когато тези полуавтоматични режими започват да се бъркат (например снимам на тъмно със статив).
Относно фокуса - привърженик съм на автоматичния [smilie5] Но съм снимал и стрийт в София на 16мм и изключен АФ, като преди това съм фокусирал на 2-3 метра от мен. Държа фотоапарата в ръката си и просто щракам каквото си харесам. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпросите на начинаещия
Автор: Gecata   
Дата:   06-07-13 18:12

На този етап те съветвам да мислиш повече за съдържанието и композицията на снимката отколкото за техническите и параметри. Съвременните фотоапарати предлагат достатъчен брой автоматични режими, които да ти решат техническия проблем, който най често се свежда до избор на скорост и бленда. Останалото е въпрос на четене , практика и експеримент.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпросите на начинаещия
Автор: ANONIMNIQ   
Дата:   06-07-13 18:27

ОК, убедихте ме ... при следващата ми тестова фото разходка ще мина на Av и ще се пробвам по-сериозно с автофокуса, да видя какви ще ги сътворя :) През деня ИСО-то не знам дали има смисъл да е автоматично ... а и при достатъчно светлина се старая да го държа 100 или 200. С избора на автофокусни точки трябва да свикна... за сега когато фокусирам автоматично го правя с централната точка и рекомпозирам кадъра.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпросите на начинаещия
Автор: Slivenski   
Дата:   06-07-13 18:31

за сега когато фокусирам автоматично го правя с централната точка и рекомпозирам кадъра.


принципно това не е добре, особено ако снимаш на много отворени бленди.


п.п. не че и аз не го правя де... [smilie18] [smilie18]



Публикацията е редактирана (06-07-13 18:34)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпросите на начинаещия
Автор: vikitovikito   
Дата:   06-07-13 18:49

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпросите на начинаещия
Автор: mihajlov2   
Дата:   06-07-13 18:52

При визиране през оптичен визьор при снимане, под контрол на снимките имам предвид преглед на заснетия кадър върху дисплея.
При лайфвюто е ясно -; контролираш същите параметри ПРЕДИ натискането на спусъка.
А между другото Гецата е много прав - най-много внимание отделяй на съдържанието и композицията. И задължително прочети няколко книжки по фотография. Много помагат. А ако си от София, никак не е лоша идеята да преминеш и един курс по фотография във Фотофорум, както би казал Асахи[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпросите на начинаещия
Автор: ANONIMNIQ   
Дата:   06-07-13 19:03

mihajlov2 аз след всяка снимка поглеждам резултата на дисплея и първо преценям на око дали изглежда добре експонирана, след това зумвам задължително снимката и преглеждам дали е точно на фокус това което искам.... и ако не бързам за следващ кадър, поглеждам и хистограмата.
2 книги за фотография съм чел и ще чета още със сигурност. За съжаление не съм от София.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпросите на начинаещия
Автор: io_bs   
Дата:   06-07-13 19:43

ANONIMNIQ написа:
> През деня ИСО-то не знам дали има смисъл да е автоматично ...
> а и при достатъчно светлина се старая да го държа 100 или 200.

Нищо не пречи да е автоматично. Моето поне е донякъде интелигентно и мога да си го донастройвам. Например като снимам на режим А, задавам бленда f/1.8, автоматично исо, ползващо стойности от 200 до 3200 (нативните на фотоапарата ми), като исото започва да се увеличава и съответно компенсира след като скоростта би паднала под 1/60. Не знам канонското авто исо как е, но аз можето ползвам почти непрекъснато.[shtrak]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »