Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Компютърните фирми зарязаха професионалните лаптопи.
Автор: djfroggy   
Дата:   26-06-13 09:06

Понеже много се писа за лаптопи с хубави /ИПС/ матрици за фотообработка или поне за разглеждане на снимки, реших и аз да поогледам какво ново на фронта. И какво установявам. Има отлични ИПС матрици, с чудесни цветове и контраст, обаче...........
Те са поместени в таблети и ултрабук лаптопи /до 13 инча/
Вече виждам зашеметяващи резолюции. Представете си лаптоп 11,6 инча има резолюция 2550х1440, същата скромна резолюция има в 10 инча таблет и ултрабук 13 инча. Това добре, лошо няма. Но защо работните станции на ХП, Леново и Делл 17 инча, които се ползват и от фотографи са "изоставени" макс на 1920х1200 и ИПС дисплея е голяма рядкост? Вече там трябваше да има резолюции от вида 4ХД или 3840х2160 точки. Изоставят се професионалните ползватели заради глезещи се младежи и гъзарчета.[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Компютърните фирми зарязаха професионалните лаптопи.
Автор: Dessisslawa   
Дата:   26-06-13 10:32

Навярно не са ги зарязали, просто отлагат нещата във времето, за повече печалби.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютърните фирми зарязаха професионалните лаптопи.
Автор: Тед   
Дата:   26-06-13 12:35

Просто защото сега е ерата на ПОСТ-ПС продуктите - таблети и смарт фони. И който в бранша не си е сверил часовника...ще си го свери с празен портфейл.

Вместо класическите лаптопи - новите - тези с откачащите се дисплеи в стил таблет - ще залеят пазара.

Лаптопи и ПС се продават пъти по-малко като обем продажби. Затова се инвестира бясно в ПОСТ ПС продуктите.

Т>Е - това е маркетингово наименование - не съм го измислил аз, но в БГ както винаги не са го чували.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютърните фирми зарязаха професионалните лаптопи.
Автор: bpn   
Дата:   26-06-13 18:43

Нищо не са зарязали компютърните фирми, просто Епъл са фирмата, която движи нещата в тази посока (на свръх високи резолюции/гъстота на пиксели) и в момента техния rMBP (Retina MacBook Pro) е все още единствения модел сериозен лаптоп с много висока гъстота на пикселите (висока резолюция).

Такива LCD панели с толкова малки пиксели се правят по най-новите производствени процеси и разбираемо са скъпи. Една от причините е точно, че процеса на производство е нов и не напълно осъвършенстван, което води до повече брак и съответно по-малко годна продукция.

Мисълта ми е, че дори и PC производителите да искат да пуснат модели с такива дисплеи (със свръх висока резолюция), едва ли ще има достатъчно дисплеи за всички - просто Епъл изкупува голяма част от продукцията.
Точно затова и чак сега се появяват ултрабуци с такива дисплеи, при положение,че Епъл представи rMBP миналата година.

Нещата бяха така преди около година и с таблетите - в началото всички панели отиваха за iPad 3 - сега освен Nexus 10 почват да излизат и доста други модели таблети с такава гъстота на пикселите. (250+ на инч)

Най-вероятно ще видим и професионални лаптопи с такива дисплеи, ако не тази, то най-късно догодина.
Не бих предричал смъртта на персоналния компютър/лаптоп толкова лесно, ако бях на мястото на някои...



Публикацията е редактирана (26-06-13 19:02)

Отговори на това съобщение
 Re: Компютърните фирми зарязаха професионалните лаптопи.
Автор: hotsnail   
Дата:   26-06-13 19:41

хахах да 13" мак бук про е профи лаптоп за фотообработка хахахаха...и един мармот бели банани.

Човека те пита изрично за работна станция със 17" монитор и е избороил някои марки дето са сериозни (забележи не Епъл)

Епъл както и останалите са позарязали този сегмент. Епъл до толкова са го зарязали, че дори нямат 17" модел въобще. Щото епъл в момента са производители на китайски дрънкулки и ги продават с по-гоялма надценка. Нито слагат хубави екрани, нито хубави компоненти. Тия новите мак бук про дори не можеш да им смениш РАМ памета или диска. Пълни еднодневки. Купуваш днес ползваш 6 макс 12 месеца и мяташ през прозореца. Това е модерния Епъл.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютърните фирми зарязаха професионалните лаптопи.
Автор: kvakioh   
Дата:   26-06-13 19:49

Има добри лаптопи за фотообработка (видео не знам), но струват доста пари.
ЗА Епъл...хубави дисплеи, точна картинка, но механична здравина- никаква. За пример мога да дам служебен, нов лаптоп. На третия ден му хвръкна едното копче без дори да е натискано, на четвъртия отказа зарядното...А за управлението на доста от функциите се изисква голямата гимнастика с 2 или 3 бутона едновременно.
Добре че дойде с инсталиран Фотошоп и всичко друго...Ма като не ползвам Фотошоп за чии ми са тия програми към него.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютърните фирми зарязаха професионалните лаптопи.
Автор: hotsnail   
Дата:   26-06-13 19:53

@kvakioh а да не ти се налага да деинсталираш програма от великия Епъл...няма такова нещо измислено....ходиш и триеш файлове като шантав и пак може да утече някой и друг гигабайт или някоя критична системна настройка и после ....

толкова са им аматьорски продуктите....

като механика за сега проблеми нямам ама софтуера им е смешен меко казано.

Предимството е че много добре са пипнали ергономията. Другото е че някои съвсем елементарни задачи са направени съвсем елементарни - калибрация на монитор, бекъп и други подобни просто работят. Пък и бързо тръгва от заспало състояние, което на старите ХР windows-и беше направо ужас. А и сравнен с Windows почти никога не засича, защото е решил да си прави нещо негово, точно когато на теб времето ти е критично.

Ама ако има избор Епъл, линукс или windows7 - епъл ще са на последно място.



Публикацията е редактирана (26-06-13 19:57)

Отговори на това съобщение
 Re: Компютърните фирми зарязаха професионалните лаптопи.
Автор: kvakioh   
Дата:   26-06-13 19:56

Лаптопът е безплатен за ползвателя, и идва с пълно покритие на хардуер и софтуер. Иначе е пръчица...

Отговори на това съобщение
 Re: Компютърните фирми зарязаха професионалните лаптопи.
Автор: wafen   
Дата:   26-06-13 20:27

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютърните фирми зарязаха професионалните лаптопи.
Автор: ecobo   
Дата:   26-06-13 21:00

hotsnail написа:

> @kvakioh а да не ти се налага да
> деинсталираш програма от великия
> Епъл...няма такова нещо
> измислено....ходиш и триеш файлове
> като шантав и пак може да утече
> някой и друг гигабайт или някоя
> критична системна настройка и
> после ....
>
> толкова са им аматьорски
> продуктите....
>
> като механика за сега проблеми
> нямам ама софтуера им е смешен
> меко казано.
>


[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Уффф, сряда е бре! Много рано изсипвате бисерите тази седмица [smilie18]

Само да те питам, професоре: колко Мак-а си имал, че си така категоричен кое какво е?

Отговори на това съобщение
 Re: Компютърните фирми зарязаха професионалните лаптопи.
Автор: bpn   
Дата:   26-06-13 22:13

@hotsnail,
Нещо ме бъркаш с Епъл фен... Нищо подобно не съм.
Да оставим настрана факта, че има и 15" Макбук про с ретина дисплей, и че един куп фотографи ползват Мак (честно казано по непонятни за мен причини, но пък сега Мак феновете ще ме погнат...).

На повечето хора в тоя форум (следя го от доста време) май доста им куца разбирането на прочетеното... Или това, или просто не четат цялостно, а вадят първото нещо, което не им хареса от контекста и се почва flame война...

Целта на поста ми беше да посоча една от възможните причини още да не сме видели 17+ инча мобилна работна станция с такъв висок клас дисплей.
Друга възможна причина е, че PC производителите доскоро смятаха, че от такъв тип дисплей просто няма нужда и могат да си спестят разходите за него.
По един или друг начин Епъл е причината нещата да се променят и мога да ви гарантирам, че след сегашните анонси на ултрабуци с 2500х + резолюции, ще последват и работните станции.

Казвам нещата така, както ги виждам максимално обективно, нека някой не се опитва да ме изкара фен на каквото и да било, понеже не съм...
Купувам най-доброто, което мога да си позволя и отговаря на нуждите ми без оглед на марка - не робувам на такива неща.



Публикацията е редактирана (26-06-13 22:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Компютърните фирми зарязаха професионалните лаптопи.
Автор: tvk75   
Дата:   26-06-13 22:50

''един куп фотографи ползвали МАК (по непонятни за някой си причини) ''

че колко причини трябват за да се ползва МАК :)

аз се сещам за 3-4-5 напълно достатъчни причини

Отговори на това съобщение
 Re: Компютърните фирми зарязаха професионалните лаптопи.
Автор: bpn   
Дата:   26-06-13 22:56

Ами просто не виждам какво предлага в момента, което да не се предлага от Windows...

Но това е съвсем друга тема...

Изобщо не ми се спори по този въпрос, както казах не съм нито фен на Епъл, нито съм анти- Епъл.

Аз самият имам iPad 3, заради добре калибрирания дисплей с поддръжка на sRGB (макар и с доста синкаво бяло...), на който показвам снимки.



Публикацията е редактирана (26-06-13 23:04)

Отговори на това съобщение
 Re: Компютърните фирми зарязаха професионалните лаптопи.
Автор: Lycan   
Дата:   26-06-13 22:58

епъл наистина не е с най-дълъгия, но я върши добре работата. Ползва се с най-голям кеф!

Професионален е зеления екран на компа от 92-ра на фрезиста който си е купил фрезата заедно с него. Защо да го сменя? Професионален хардуер/софтуер може да струва 100 лв. или 100 пъти толкова, и разбира се, никой не си чопли снимките на такива [smilie18]

Пълна заблуда и неразбиране лъха от нечии изказвания. Като ги чета, все едно слушам някои от моите динозаври-клиенти с набит отзад IE6 (това е нещо като тения и няма изваждане).

1. Linux и Windows са операционни системи, Apple е просто бранд.

2. Деинсталатор при OS X не е необходим. Направо изхвърляш и пускаш водата, повечето приложения са "portable" на бозаджийския жаргон. Ако все пак се налага, има достатъчно приложения от този тип.

3. При 90% от потребителите прехода към различни ОС протича в следния ред и Mac e крайна фаза:

Windows => Mac
Linux => Mac

Windows => Linux => Mac
Windows => Linux => Windows ... => Mac

Mac ... <= Linux || Windows => ... Mac

4. Днешния "модерен" интерфейс копира правилата и фунционалността на Apple продуктите.
Може би повечето хора не знаят пък и какво ги интересува, много от тях го правят неволно усещайки вятъра.

За качествения софтуер темата е безкрайна и примери много... KHTML + KJS (Apple WebKit) са основата на Chromium (Blink, Google), Apple ProRes 4k видео в сони
OpenCL - Apple разработка с широка употреба ...

В интерес на истината последния Windows интерфейс е добър, обаче не особено фунционален.
Докато Google са с най-лошия дизайн на продукти, понякога дърварски направо.

Абе всеки добре вижда кой държи летвата!
[thankyou]



Публикацията е редактирана (26-06-13 23:05)

Отговори на това съобщение
 Re: Компютърните фирми зарязаха професионалните лаптопи.
Автор: Chipsy   
Дата:   26-06-13 23:15

Windows-а има ли нещо, поне бегло имитиращо Time Machine?
Не питам за заяждане, интересно ми е има ли вече?

Отговори на това съобщение
 Re: Компютърните фирми зарязаха професионалните лаптопи.
Автор: bpn   
Дата:   26-06-13 23:22

Като вградена функция май не ("май", защото не съм ползвал Win 8, но доколкото знам няма), но има куп програми, които вършат тази работа...
Сега, не ме разбирайте погрешно, и на Windows не съм особен фен...
Ако ми стигаше акъла достатъчно и имах повече време, щях да ползвам Линукс и да емулирам само Win за Lightroom, но просто има твърде много променливи там, за да мога да насмогна...



Публикацията е редактирана (26-06-13 23:36)

Отговори на това съобщение
 Re: Компютърните фирми зарязаха професионалните лаптопи.
Автор: hotsnail   
Дата:   26-06-13 23:45

ecobo написа:
> Само да те питам, професоре: колко
> Мак-а си имал, че си така
> категоричен кое какво е?

Да те зарадвам от мизерен мак съм го писал предното съобщение 2012-а година моделче. Още съжалявам че не взех нещо друго.

Като си толко голям макоразбирач, я ми кажи как да махна на Datacolor Spyder 3 Elite 4.0 софтуер-а. Щото се оказа че е греда. Няма прост uninstall а проклетията се е навряла където свари по компютъра.

Така че с г-н HTML-а глупостит еколко било просто.....един RedHat или Ubuntu са по-лесни за поддръжка.



Публикацията е редактирана (26-06-13 23:50)

Отговори на това съобщение
 Re: Компютърните фирми зарязаха професионалните лаптопи.
Автор: hotsnail   
Дата:   26-06-13 23:49

windows 7 има back up много подобен на мак time macihne. Подкарах го веднъж back-up-а на моя win7 и работи

ама ....то за разлика от мака на вина имам 4ТБ дискове и е малко трудно да ги бекъпна с простотия тип time machine

(пък и честно казано на вин7 трябва да си голям майстор да го осереш да ти трябва бекъп - той се възстановява сам в много голям процент от случайте и си прави локални копия на каквоот трябва, когато трябва. Добре е да има повечко диск - 200 гиги ги изяжда само win-а )



Публикацията е редактирана (26-06-13 23:55)

Отговори на това съобщение
 Re: Компютърните фирми зарязаха професионалните лаптопи.
Автор: sky-fan   
Дата:   26-06-13 23:52

Аз ползвам и двете ОС - Линукс и ОСХ. И двете си имат предимства и недостатъци, но като забележки на ОСХ мога да дам доста. Може би фотографите не ги касаят тия неща, но като ползвател на линукс от 2 години преминаването е доста трудно. Липсват клавиши. Home, insert, pg up, pg down, end и т.н. Заместени са от клавишни комбинации. Да не споменавам, че инсърт през ssh е някаква шибана комбинация от 3 клавиша. Ресайз на прозорците. Не изпълва целия екран ами си прави някакви негови изчисления. Не работи въобще, трябва допълнителна програма за да се фиксне. Писане на NTFS не се поддържа стандартно. Трябва ти програмка пак и то платена, отделен е факта, че има доста кракнати. Някак ми се вижда доста тъпо. Мога да изброявам и още куп недомислени неща в OSX, които в линукса са си стандартни. Примерно емулиране на win appl. Няма такова като wine. Откъм поддръжка на софт обаче нямат грешка. Всички графични софт имат версия за ОСХ. И май с това приключваме.

Новата им Java (май беше 7)не работи добре. Даже бих казал въобще не работи. Нито на стандартния им броузър нито на хром. Трябваше да връщам на старата версия, която се поддържа от тях самите. Абе за цъкане на снимки и видео става.

Отговори на това съобщение
 Re: Компютърните фирми зарязаха професионалните лаптопи.
Автор: чепат   
Дата:   26-06-13 23:53

и да се върнем на лаптопи с добри екрани [cool]

пазара в БГ предлага предимно 15.6"
Епъл - неоспорими
ХП - с дриийм калър и куадро видео карта! само един два варианта - доста скъпи и едва 24гб ссд фабрично
Дел Пресижън М4700 - само с поръчка
Леново - май един два модела Т с приличен екран
Асус - добра цена, но ИПС само в ултрабуци, панела не покрива сРГБ

и т.н.

моля добавете марки и модели, ще е полезно за всички

Отговори на това съобщение
 Re: Компютърните фирми зарязаха професионалните лаптопи.
Автор: hotsnail   
Дата:   26-06-13 23:57

за ретините имате ли идея какво покриват? щото на ултрабуците епълски монитора се оказа че покрива 60% sRGB т.е. пълна смешка

HP dream color покрива Adobe RGB нали?

Dell имат ли от техните PremierColor латопи? (гледах на делл.ком и нямаше май)



Публикацията е редактирана (26-06-13 23:59)

Отговори на това съобщение
 Re: Компютърните фирми зарязаха професионалните лаптопи.
Автор: sky-fan   
Дата:   27-06-13 00:01

Е как да проверим какво се покрива?

Отговори на това съобщение
 Re: Компютърните фирми зарязаха професионалните лаптопи.
Автор: hotsnail   
Дата:   27-06-13 00:10

ами има сравнения тук там. Иначе с колориметър или спектрометър става. След калибрация ти излиза какви цветове покрива монитора. Сложното е, че това измерване зависи от дисплея и колориметъра до някъде т.е. не всички комбинации работят добре. Примерно с много хубав монитор повечето колориметри не работят и дори правят бели.

Ето тука открих малко сравнения ..стана ми интересно та се поразрових

http://forums.macrumors.com/showthread.php?t=1432348

Отговори на това съобщение
 Re: Компютърните фирми зарязаха професионалните лаптопи.
Автор: Lycan   
Дата:   27-06-13 00:18

@hotsnail
Да е просто, колко да просто? Потребителя трябва да му даде шанс все пак :)
калибртора генерира профил, естествено е да си живее и без приложението.
Щом не си се сетил да си го изтриеш от преференциите какво да ти кажа?

> ... с много
> хубав монитор повечето
> колориметри не работят и дори
> правят бели...

Абсолютно съгласен. На много хубавите монитори калибратора трябва да се поставя наопаки, за всеки случай



Публикацията е редактирана (27-06-13 00:33)

Отговори на това съобщение
 Re: Компютърните фирми зарязаха професионалните лаптопи.
Автор: Lycan   
Дата:   27-06-13 00:31

не ми е интересно вече



Публикацията е редактирана (27-06-13 00:33)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »