Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Сток сайтове
Автор: ivangp   
Дата:   19-06-13 13:28

Здравейте, всички съфорумници
искам да Ви попитам има ли според вас смисъл от сток сайтовете? Може ли да се изкарат пари от тях и ако може има ли някаква тънкост при тези сайтове?
Благодаря предварително.

Отговори на това съобщение
 Re: Сток сайтове
Автор: burningice   
Дата:   19-06-13 13:33

Според мен е показателно, че няма смисъл, защото най-големия стокър - Юри Аркус се отказа от големи сток сайтове като Фотолия, Дримтаймс и Шатъра.

Отговори на това съобщение
 Re: Сток сайтове
Автор: Canon   
Дата:   19-06-13 14:04

Очаквания оборот за тази година в този бранш е 5 милиарда $.
Контрибуторите вземат около 20% - около 1 млд. Колкото по-малко навлизащи, толкова по-добре за останалите.

Отговори на това съобщение
 Re: Сток сайтове
Автор: ivangp   
Дата:   19-06-13 14:26

Питам Ви защото ми е интересно нали ще мога да си изкарам някои лев допълнителни.
Така да се каже да съчетаем приятното с полезното.

Отговори на това съобщение
 Re: Сток сайтове
Автор: autosvet   
Дата:   19-06-13 14:47

Стокърското снимане е далеч от това което е приятното снимане.

Отговори на това съобщение
 Re: Сток сайтове
Автор: bozo   
Дата:   19-06-13 14:51

Разгледай какво се продава в сток сайтовете и сам прецели дали ще изкараш някой лев...

Отговори на това съобщение
 Re: Сток сайтове
Автор: deyan_de   
Дата:   19-06-13 15:17

Удивен съм от факта, че все още има хора съмняващи се в огромния потенциал на сток фотографията...[smilie10]

Според мен обаче ако просто между другото снимаш сток ще прецениш, че няма резултат, защото процеса за изграждане на продаваемо портфолио е дълъг и динамичен, същевременно се иска сериозно отношение.

Да, първите две-три години се иска къртовски труд.
Да, необходима е добра техника.
Да, необходими са добри познания и умения за пост обработката.
Да, необходими са идеи и креативност.
Да, резултатите идват след натрупване на голямо портфолио и това отнема доста време труд без възвращаемост и още куп други фактори.

Но, бих казал на всеки, че си заслужава да се ориентира към сток.



Публикацията е редактирана (19-06-13 15:18)

Отговори на това съобщение
 Re: Сток сайтове
Автор: e-mil   
Дата:   19-06-13 15:25

Аз като човек от другата страна (който пазарува от сток сайтове) съм забелязал, че купувачите при търсене най-често избират от първите 4-5 страници с резултати. Понеже повечето от тях са медии или дизайнери на сайтове рядко ги интересуват ексклузивни кадри.
Тоест изкарването на пари се съмнява да стане със снимане на цветенца, пейзажи, ежедневни предмети и бизнесмени. То и сега е заринато с такива. Ше трябва да работиш сериозно с фотосесии на модели, с търсене на редки сцени, лица, костюми и грим, плюс съответното вложение на труд, време и пари... без гаранция за възръщаемост.

Отговори на това съобщение
 Re: Сток сайтове
Автор: deyan_de   
Дата:   19-06-13 15:33

По въпроса за Юри, той не е най-големия, а най-популярния и той за сега се отказа само от Шатърсток просто защото това е индивидуална сделка, която не показва нищо повече от PR на Гети срещу Шатърсток.
Има фирми с доста по-големи портфолия от това на Юри, като Африка студио например:
http://www.shutterstock.com/g/belchonock


Той обаче си е скъсал г**а от труд за да постигне това, трябва да си признаем, че са малко хората като него.

Отговори на това съобщение
 Re: Сток сайтове
Автор: ivangp   
Дата:   19-06-13 15:40

Благодаря за отговорите.
Ще се опитам да проуча пазара и да видя какво се тарси и може и да пробвам все пак нищо не губя.

Отговори на това съобщение
 Re: Сток сайтове
Автор: deyan_de   
Дата:   19-06-13 16:00

Това което можеш да загубиш е времето си, защото няма средно положение и няма вариант да пробвам малко. Това е мое лично мнение, може да не съм прав [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Сток сайтове
Автор: quazimodo   
Дата:   19-06-13 16:13

Не е само времето, а и парите. Най-малко трябва да се пътува насам-натам[smilie21].

Отговори на това съобщение
 Re: Сток сайтове
Автор: deyan_de   
Дата:   19-06-13 16:19

Ако има студийно осветление може и без пътуване, но дори и само времето си е пари.

Отговори на това съобщение
 Re: Сток сайтове
Автор: marrio31   
Дата:   19-06-13 16:32

подготви се за разочарования в началото,ще имаш много върнати снимки,инспекторите не си поплюват,не е като точките тук[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Сток сайтове
Автор: marrio31   
Дата:   19-06-13 16:51

Юри Аркус изобщо не се е отказал[smile] :),стана ексклузивен в istock,което за мен лично е малко странно и то в такъв момент..

Отговори на това съобщение
 Re: Сток сайтове
Автор: deyan_de   
Дата:   19-06-13 17:10

Не е станал ексклузивен, а просто има коронка за украса :) и да дразни Шатърсток

Отговори на това съобщение
 Re: Сток сайтове
Автор: burningice   
Дата:   19-06-13 17:57

А каква е клюката, защо Юри се отказа от шатъра?

Отговори на това съобщение
 Re: Сток сайтове
Автор: deyan_de   
Дата:   19-06-13 18:04

Аз съм чел негови интервюта от преди години и там изказва мнения, че Шатърсток е добър сайт за продажба на нови фотографи, но не и за такива работещи сериозно и влагащи средства в изграждането на сток кадри. Мисля, че това би било валидно и за Депозитфотос. А иначе това е някаква сделка и е нормално да става на въпрос за конкретна сума и переспективи за изкарване на пари. Гети си имат техните интереси и очевидно са предложили на Юри нещо, което го е склонило да се махне от Шатърсток. Ще стане известно след време...

Отговори на това съобщение
 Re: Сток сайтове
Автор: burningice   
Дата:   19-06-13 18:14

По едно време, Юри се бе захванал да прави собствен сток сайт, не знам дали потръгна.

Отговори на това съобщение
 Re: Сток сайтове
Автор: deyan_de   
Дата:   19-06-13 18:33

Потръгна и даже според мен това е предизвикало интереса на Гети.

Отговори на това съобщение
 Re: Сток сайтове
Автор: marrio31   
Дата:   19-06-13 18:35

deyan_de това дето казваш е интересно,искаш да кажеш,че се е отказал само от шатърсток?? а по другите си качва? и се води ексклузивен в istock..странно,там става дума за много пари,та не знам,сега като се замисля той не е ли с друг ник в момента в istock

Отговори на това съобщение
 Re: Сток сайтове
Автор: marrio31   
Дата:   19-06-13 18:51

мдаа http://www.istockphoto.com/user_view.php?id=10204782

Member since: April 2013[smile]
Files: 12976
[smile]
http://www.istockphoto.com/user_view.php?id=629407

има нещо явно..



Публикацията е редактирана (19-06-13 19:01)

Отговори на това съобщение
 Re: Сток сайтове
Автор: tzl   
Дата:   19-06-13 18:55

Сток сайтовете са като китайските стоки. Там се иска бройка в портфолиото. Аз имам доста снимки, които съм правил с много труд и нито една от тях не е на сток сайтове, защото да ми дадат няколко цента (на месец) за това, че съм прекарал по 12-18 часа на 1 снимка (и те са примерно 20), не си струва. Т.е. много зависи какви снимки се слагат.

Аз нямам време за шир потреба снимки, тъй като снимането на клиенти е по-доходно от чакането да ти одобрят снимка, да пишеш хиляди ключови думи, разни некадърни от журито да ти казват, че снимката, която си снимал на бял фон (и е 255, 255, 255 на фона) "не била добре изрязана" :) и други подобни...

Не че нямам 40-50 снимки на сток сайтове, но не виждам файда да продължавам, тъй като финансово за моя начин на работа не си струва (от 7-8 месеца съм ги качил на 3 сток сайта и имам по $30-40 "спечелени" на сайт. И тъй като хората са с портфолиа от по хиляди снимки/вектори, моето е капка в морето и нямам време да се занимавам да правя хиляди снимки, които след Х години евентуално може би ще донесат нещо, тъй като дотогава трябва да ям хляб. Има хора с десетки хиляди снимки на сток сайтове и от опит казаха, че доброто време по големите сток агенции е преминало. Да не говорим, че станаха още по-алчни и авторите получават твърде малко.

А това, че трябвало да се пътува много също е доста субективно мнение, тъй като ако снимаш на закрито, можеш да си направиш портфолио без да помръдваш от града.

Отговори на това съобщение
 Re: Сток сайтове
Автор: deyan_de   
Дата:   19-06-13 19:01

Може би трябва да мине време за да стане ясно, но най-малкото неговия сайт peopleimages.com противоречи на коронката, която има в iStock. А и сега течат доста промени в Айсток и актуализации и след известно време ще стане ясно. Деактивацията на файловете му в Шатърсток по-скоро е инициатива на Шатърсток според мен. Не следя дали качва по другите..., но портфолиото му е активно. В 123RF забелязвам, че има малко снимки.

Темата беше за друго и доста я оспамих, ще спирам [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Сток сайтове
Автор: deyan_de   
Дата:   19-06-13 19:11

Само по въпроса:"Сток сайтовете са като китайските стоки. Там се иска бройка в портфолиото"

Сток сайтовете не са като китайските стоки, ето една моя снимка продадена над 1000 пъти и донесла над $800. Говорим за лицензи...
Много погрешно е според мен да се гони бройка за сметка на креативност, изпълнение, качество и т.н.т. Не познавам твоите сток снимки tzl, говоря по принцип, че количеството носи естествено повече пари, но ако имат стойност изображенията и има хора с малко снимки изкарващи повече пари от други с много.

http://t1.ftcdn.net/jpg/00/45/92/40/400_F_45924022_UPPjnCg15TghVrDT7IcN1XgtbuLDOgaj.jpg




Публикацията е редактирана (19-06-13 19:12)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »