Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Въпрос към операторите за заснемане на сцена
Автор: CaracolStudio   
Дата:   03-06-13 21:03

Здравейте

Пускам темата защото винаги ми е било интересно как се заснемат в киното разговори от различен ъгъл ,или една сцена примерно как някой се качва в кола как я правят от различни ъгли.
Примерно как е заснета тази сцена
https://www.youtube.com/watch?v=aPXf3Fz6DTM

Много често го гледам този метод за заснемане на разговори зад рамото на "слушащия"и после се сменят .Ако се снима с 1на камера според мен или единият си казва всички реплики и снимат и после другият всички реплики и пак снимат .Щото при всяко разменяне на реплики ако местят и камерата не знам не ми е логично .
МАлко тъп въпрос ама :)

Поздрави

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към операторите за заснемане на сцена
Автор: horrorscope   
Дата:   03-06-13 21:26

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към операторите за заснемане на сцена
Автор: jjivi   
Дата:   03-06-13 21:28

В телевизията има "многокамерно снимане". В киното го има също но е много по рядко. Там има "1-ви дубъл", "2-ри дубъл", "3-ти ..." и т. н. докато се получи сцената.
Т.е. всичко от едната гледна точка, после от втората, третата и т.н.



Публикацията е редактирана (03-06-13 21:38)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към операторите за заснемане на сцена
Автор: ink   
Дата:   03-06-13 21:52

Снима се с няколко камери, това с диалозите се нарича осморка. После лесно се монтира с тайм кода.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към операторите за заснемане на сцена
Автор: jjivi   
Дата:   03-06-13 23:11

http://vimeo.com/61953786

Ето ти пример за етюд с една и то ФИЛМОВА камера. Ако искаш ще те свържа с младежа който е правил това.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към операторите за заснемане на сцена
Автор: chrisnoch   
Дата:   04-06-13 12:30

Виж ти! Тук е пълно с "професори", които дават "ценни съвети"! Как да не им се възхитиш!

horrorscope,
WTF??? Научи се да пишеш горе-долу правилно на български, пък тогава дръзвай да "ръсиш мозък", какъвто очевидно нямаш в излишък!

ink,
Не сте прав! В киното (вкл. дигиталното) се снима предимно с една камера. Редките изключения включват:
- снимки на каскади, които е трудно или скъпо да се повтарят;
- актьор(и) с много висок хонорар и/или голяма заетост, което прави наемането на 2-ри/3-ти операторски екип и съответната техника икономически обосновано;

В киното работата на терен обикновено се състои от следните етапи:
- режисьорът репетира сцената с актьорите и уточнява мизансцена;
- режисьорът обсъжда с оператора гледните точки, от които ще бъде заснета сцената;
- актьорите отиват на грим/гардероб, а операторът "строи" осветлението (при необходимост ползва дубльори на актьорите);
- сцената се снима от вече уточнените гледни точки; правят се дубли до момента, в който режисьорът е удовлетворен;

Много често сцената не се снима последователно, а соглед спецификата на оператоското осветление. В повечето случаи е практически невъзможно (а и икономически неизгодно) да се освети дадена сцена оптимално добре за всички гледни точки. Затова на практика първо се снима всичко в "едната посока", след това операторът променя осветлението и се "обръща в другата посока". При по-сложни сцени се налагат многократни промени на осветлението. Ако режисьорът е "печен", той се съобразява с оператора (заради необходимите промени в осветлението) и снима сцената "разбъркано" (т.е. нехронологично) с цел икономия на време/средства.

CaracolStudio,
Горното изложение е опит съвсем накратко да опиша основните принципи. Ако имате въпроси, моля бъдете по-конкретен или пишете на Л.С.
Успех!
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към операторите за заснемане на сцена
Автор: ork1   
Дата:   05-06-13 15:58

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към операторите за заснемане на сцена
Автор: chrisnoch   
Дата:   05-06-13 16:37

ork1,
Ти си снимай любителски с каквото искаш, че и с 12 камери ако щеш! Аз говоря за професионалното кино, а не за аматьорските напъни на полуграмотни комплексари! [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към операторите за заснемане на сцена
Автор: pepi34   
Дата:   05-06-13 17:07

С Изключение на един, всички други са просто чатери. Чудя се админите кога ще ги почистят завинаги. Хороскопе, не се излагай, оня ден в една друга тема обясняваше как си бил най-големия професионалист по фотография и студийно осветление, днеска в тая тема вече си многокамерен видеооператор. Мислиш ли, че някой ти се връзва изобщо? Ти изобщо вярваш ли сам, че си толкова всезнаещ?
Оооооооо забравих, като бях ученик в моя клас 2-3 момчета бяха спали с половината готини мацки от училището. Само дето мацките не знаеха, и действието ще да е било сън подпомогнат от дясната ръчичка. Та и тук същите неща напоследък, ма то няма лошо. Хората трябва да мечтаят, за да може един ден да осъществят мечтите си. Или поне да останат с убеждението , че са ги осъществили [smile].

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към операторите за заснемане на сцена
Автор: pepi34   
Дата:   05-06-13 17:14

Иначе по въпроса - това точно може да се заснеме с 1, може и с 3 камери. Зависи от бюджета. После се монтира. Звука по време на снимането се записва просто информативно, за да послужи за ориентир при монтажа. Това видео е озвучено впоследствие в абсолютно студийна обстановка, това не е оригиналния звук.Според мен и видеото е заснето с 3 камери, но не е проблем да се заснеме и с 2 или една. Важно е не само колко е про оператора, в случая и артистите. Защото като повторят 3 пъти дубъла трябва да са максимално еднакви.И всъщност такъв въпрос би задал отново човек в тийн възрастта, някой с профил -студио би трябвало да е информиран. Въпроса е от категория начална грамотност.
Относно осветлението, има си едни хора дето се наричат осветители. 5 години учат този занаят.Аз не съм чувал професионален оператор да реди осветление, ама откакто евреите купиха Бояна филм, няма да се учудя ако се окаже, че оператора може и да играе на местото на актьора :)



Публикацията е редактирана (05-06-13 17:22)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към операторите за заснемане на сцена
Автор: Alex_Stand   
Дата:   05-06-13 18:38

За сцената която е показана като образец, е абсолютно достатъчна една камера и един микрофон на бум. Съвсем елементарна е, просто трябва да се внимава повече при дублите.


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към операторите за заснемане на сцена
Автор: jekopj   
Дата:   05-06-13 18:55

Понеже съм снимал малко на 16мм, ще взема отношение като "запален" любител.
Въпросът в темата е към операторите,но те са едно цяло със сценариста и режисьора.Няма проблем и оператора да "нареди" осветлението /в преносния смисъл/,ако режисьора му има доверие и се е убедил в професионализма му.
Колко още неподозирани "вмешателства" на оператора има в процеса на снимките може да се убедите от книгата "Художници с кинокамера"-оператори в българското игрално кино.Автор Любомир Халачев ДИ "Д-р П.Берон" С-88г.Изброени са начините на работа на 14 наши оператори и похватите,които са използвали за различни сцени.Има какво да научат бъдещите оператори,че то сега кой ли чете книжките - тях ги изядоха мишките /компютърните де/.[smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към операторите за заснемане на сцена
Автор: e-mil   
Дата:   05-06-13 20:05

Осветлението е изразно средство. Естествено, че и операторът има думата при реденето.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към операторите за заснемане на сцена
Автор: e-mil   
Дата:   05-06-13 20:12

"та таз камера нещо ще е много специална.. аз винаги съм снимал с поне три.."

Когато се наложи някой ден да наемеш три камери, всяка от която струва по стотина хиляди долара, плюс обективи от 10-15 хиляди долара за всяка от тях, плюс хонорарите на оператори и асистент-оператори за всяка от тях... чак тогава можеш да си позволиш подигравки!

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към операторите за заснемане на сцена
Автор: horrorscope   
Дата:   05-06-13 20:25

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към операторите за заснемане на сцена
Автор: horrorscope   
Дата:   05-06-13 20:33

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към операторите за заснемане на сцена
Автор: horrorscope   
Дата:   05-06-13 20:52

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към операторите за заснемане на сцена
Автор: pepi34   
Дата:   05-06-13 22:34

Да ги учите или да проверявате какви са възможностите на "красивите и умни момчета" в други области? Или какво ценно имат малко под кръста? Нищо лично но така излиза от последния ви пост и от няколкото други профили, които сте имали преди да ги баннат :)
За поканата - не доказахте досега с нищо компетентността си за да преценя какво право имате да учите хората. Аз се уча цял живот, но само от доказани автори :)
За момента нямам какво да споделям с анонимни профили, вие първи се изсрахте в темата ми. За ваша радост бих ви споделил, че пощата ми е пълна с писма, а в резултат от вашите действия решихме да не наемаме асистент, за да не се чувста някой като роб, а и защо да отваряме очите на хората, нека си седят в това положение. Ще си работим с екипа който си имаме, не е нужно да осигуряваме работа на други хора. Който се пише за майстор, да си намери сам работа :)



Публикацията е редактирана (05-06-13 23:10)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към операторите за заснемане на сцена
Автор: horrorscope   
Дата:   05-06-13 22:55

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към операторите за заснемане на сцена
Автор: pepi34   
Дата:   05-06-13 23:12

Това е единствената ви критика с която съм съгласен. Поста е редактиран.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към операторите за заснемане на сцена
Автор: BOZO   
Дата:   06-06-13 00:17

Момчета, съберете се - на маса, с пиене и мезета. Посмейте се, веселете се. Накрая ги пляснете от масата и си ги премерете...
Като разтуха накрая може да набиете оркестъра. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към операторите за заснемане на сцена
Автор: horrorscope   
Дата:   06-06-13 00:28

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към операторите за заснемане на сцена
Автор: BOZO   
Дата:   06-06-13 00:48

Хубаво, но в тоя ред на мисли е добре да ползваш капс-а, когато е необходимо, щом неуместното Й ти прави впечатление.
И пак наздраве! [beer] [smilie18]



Публикацията е редактирана (06-06-13 00:57)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към операторите за заснемане на сцена
Автор: horrorscope   
Дата:   06-06-13 00:59

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към операторите за заснемане на сцена
Автор: BOZO   
Дата:   06-06-13 01:14

Форумите не заслужават обръщения в учтива форма, тъй както главните букви, така и обръщенията не се очаква да подсилват сериозността в този текст.
Извинен сте за забележката.

Наздраве! [beer]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »