Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: Nikolcho555   
Дата:   01-05-13 12:13

Здравейте. Преди 7-8 месеца по финансови съображения си продадох любимата техника - Canon 40D + Tamron 17-50/2.8 + Canon 70-200/4 + Canon 550EX. Издържах до сега без да снимам но повече не мога и трябва пак да си взема нещо. :) Понеже този път не разполагам с толкова пари ( предната ми техника струваше около 2500лв в базара, заедно с всички филтри, раница, чанта, безжични спусъци, батерии, карти и т.н. ) съм решил да си взема нещо до 500-600лв. И малко ми писана тогава да се занимавам със смяна на обективи така че ще е и само с един обектив от 27-28мм ( приравнени ) до колкото може повече. Почнах да гледам разни камерки на старо като - Olympus E-pm1 28-84mm, Sony R1 24-120mm, Sony Nex3 27-83mm, Pentax K100D 27-82mm. Това е с китовите им или вградените им съответно обективи. Като цена и размер ме устройват напълно. Проблемът е, че много обичам да снимам портрети а според мен нито един от тези обективи не може да направи силно изразен дефокус на задния план. Може ли някои да ми препоръча най-близкия апарат бил той компактен или не на цена около 500-600лв независимо колко стар, с единичен обектив с променливо фокусно разстояние които най-много да дефокусира. Ако изобщо има такова животно де :). Нещо което е възможно най-близо до снимки от вида на 80мм/2.8, 300мм/4, 160мм/2. Знам че няма такъв еквивалент естествено, просто коя е най-доближаващата се камерка с един обектив до тях. Може и да не е безогледална ( Пентакса е добре но обективът му е с малко фокусно разстояние и не размазва добре ). Общо взето ми трябва стара безогледалка със светлосилен обектив с голямо фокусно разстояние но не можах да намеря такова нещо. :). Ще съм много благодарен ако някои удари едно рамо.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: qpalzm   
Дата:   01-05-13 12:22

Вземи си сони некс.Това е най-доброто решение в твоя случай.Би трябвало да намериш за по 500лв втора ръка било то тука или в е-бей.После си намери някой стар ръчнофокусен обектив за портрети и купи съответен адаптер.Така ще можеш да го монтираш на сони некс.Всички нексове имат опция фокус пийкинг.Това позволява когато въртиш фокусната гривна на екрана се появяват кунтури който показват къде е фокуса.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: quazimodo   
Дата:   01-05-13 13:25

ПиснА ми от хвалбите на тия Кексове! В който и форум да надникнеш, поне двама-трима бъркат Кекса. Със съжаление трябва да призная, че в този случай, това наистина би била най-далновидната покупка. След това пазаруваш един телеметричен руски обектив на М39+преход и си ти[smilie5].

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: ink   
Дата:   01-05-13 13:34

С Пентакса можеш да ползваш лесно ръчнофокусни светлосилни обективи, които са без пари направо.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: juslen   
Дата:   01-05-13 13:37

И с Кекса можеш да ползваш същите евтини ръчнофокусни обективи с още по-голяма лекота. Освен това тяото е малко, леко и не заема място. А ако говорим за по-новите модели-примерно Кекс 6-сензора му е по-добър от на една торба DSLR-и [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: insofia.net   
Дата:   01-05-13 13:49

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: vikitovikito   
Дата:   01-05-13 14:25

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: hotsnail   
Дата:   01-05-13 14:29

@quazimodo мен да ме обвиниш за фенщина на НЕКС ок с право ще е :-) ама qpalzm ....еми някак не е правилно. Човека редовно се заяжда с мен да не спамя.

50/1.8 на кекса не е никак зле таман от към бокенце. Не е фул фрейм с 85-ца ама е доста близко.


https://lh5.googleusercontent.com/-iztglK8fYhg/UJQrnjncaiI/AAAAAAAASv0/2WrJrTOtYRA/s1600/DSC06806_cro


Даже и за цял ръст става ако си по късметлия и има много място.



Публикацията е редактирана (01-05-13 14:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: simbon4o   
Дата:   01-05-13 14:47

Самсунг и 85 1.4 и скоро излизащия 45 1.8 ще са перфектни за целта. Много по-евтини са като комбинация и не отстъпват на сонешките. Ако ти се занимава с ръчнофокусни играчки може и некса да е малко по-добър избор.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: name1993   
Дата:   01-05-13 15:32

Дали ще е Sony Nex или Olympus Pen - ти си избираш. С един ръчнофокусен 50 милиметров, че и по-дълъг, ако трябва, няма да имаш проблеми да дефокусираш достатъчно добре задния фон. Китовия пък ще ти е за all around.
Ето например с 50 mm на f2 какво се получава с Pen (обработката е лоша, знам):

http://farm9.staticflickr.com/8081/8328594757_5f701ddac7_b.jpg



http://farm9.staticflickr.com/8106/8550993073_237110c834_b.jpg



едит: казвам pen или nex, поради това че са сравнително разпространени и отговарят на изискването ти

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: hotsnail   
Дата:   01-05-13 15:34

симбоне ако човека е ок с 2-ра ръка или малко по-стар модел един nex е 500 лева по базара, 800 в магазина....кое муе по-евтино на Самсунг ....освен това фото на самсунг е изцяло в китай - разработка и производтство....аз си купувам японски и американски преходници и избягвам китайските, хем става дума за супер елементарни неща. Китайски светки ползвам и тригери ама щото снимам любителски, ако изкарвах пари PocketWizard и Metz щях да взема.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: simbon4o   
Дата:   01-05-13 16:37

Самсунгите са корейски, нямат нищо китайско бъркаш се [smilie5].
Сони нямат все още 85-ца още повече на 1.4 за 1000 и малко пари автофокусна, самсунг имат. 50 1.8 нексовия е по-скъп от колкото ще бъде самсунговия 45 1.8(който ще снима и 3Д видео), сонешкото 35 1.8 е некупуваемо, а самсунгската палачинка 30 2.0 е около 300лв в ибей. Като стане дума за автофокусни обективи корейците имат предимство [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: Nikolcho555   
Дата:   01-05-13 16:42

Не очаквах толкова бързо и толкова хора да ми отговорят, благодаря за което. Така като гледам явно имам няколко варианта.
1- Един Sony Nex или Olympus Pen с китовия обектив за all around + преходник с ръчнофокусен светлосилен твърд портретен обектив.
2. Един Sony Nex или Olympus Pen и вместо китовия обектив един 18-200/ 3.5-5.6 или нещо подобно, мисля че гледах някъде поне сонито имаше подобен. С приравненото фокусно разстояние в дългия си край=300мм, макар и на бленда 5.6 този обектив би трябвало да прави много добър дефокус според мен. Но точно такъв не съм използвал така че кажете ако греша. Но при снимките ми с моя канон 70-200/4 на 200мм по 1.6 =320мм на бленда 4 почти напълно отделяше фона от обекта.
https://photo-forum.net/i/1630961

И затова си мисля не е ли по-добре такъв дълъг обектив който същевременно ще бъде и за къси разстояния когато не снимам само портрети, вместо къс китов + ръчен твърд светлосилен които да сменям постоянно. Може и да бъркам нещо така че кажете ако греша къде. :)
3. Един Sony Nex или Olympus Pen + ръчен стар светлосилен телеметричен обектив. Така поне няма да сменям обективи и ще мога да снимам винаги както портрети на приравнено 80мм/2.8 , така и да си го ползвам в стая или където и да е на по близки разстояния и пак да ползвам преимуществата на широката бленда. Въпросът ми е дали изобщо има такъв обектив, някакъв еквивалент на Тамрон 17-50/2.8 примерно или нещо подобно. Канонските обективи повечето са ми ясни но ръчнофокусните особено, а и за другите системи нищо не знам.
Такива ми ти работи, както виждате стремя се максималко да ви затрудня :). Но поне знам какво точно искам понеже съм минал с Canon 40D през : Canon 18-55, Canon 17-85, Canon 50/1.8, Canon 100/2, Canon 28-105, Canon 70-200/4, Tamron 17-50/2.8, Canon 50/1.4.
Та 17-50/2.8 си ми беше перфектен за църква, сватба, стая и изобщо не го свалях, даже и хубави портрети ставаха на 50/2.8. А като сложех 70-200/4 и портретите вече фона им изчезваше някъде :). Май ще трябва да вдигна финансовата си граница до около 1000лв май че като гледам тия 500-600лв няма да стигнат както си мислех. Но въпросът си ми остава същият - възможно ли е само с един обектив от възможно най-късо до възможно най-дълго фокусно разстояние и с някои Пен или Некс да замазвам много фона и да си го ползвам и за всичко останало на късите разстояния.


Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: Emoxide   
Дата:   01-05-13 16:44

Samsung NX300 + 85/1.8 e супер комбинация, ама тука ства дума за нещо до 600лв макс, вкл. обектива!

Тази оферта ми се струва ок...
Sony Nex 5 за 420лв. + 1гаранция


Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: juslen   
Дата:   01-05-13 16:46

Бая пара ми се вижда, аз моя го взех за 280лв пълен комплект есента от базара. Гледайте в ebay-там изпадат много тънки оферти.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: qpalzm   
Дата:   01-05-13 16:55

Човек и аз искам сто неща за 600лв ама няма как.Вземи си пен или некс с китов обектив + преходник и ръчен обектив.Иначе суперзоом обектив като Тармона ще струва повече.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: simbon4o   
Дата:   01-05-13 17:02

Ако няма пари автофокуса го забравяме [smilie5]. Най-тънкаж идват нексовете, а 4/3 са по-скоро за макро и пейзажи от колкото портрети и дефокус.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: batdin   
Дата:   01-05-13 18:31

Аз си мисля,че микро 4/3 плюс 55мм/1.8 обектив може да постигне доста добър дефокус.Поне моят опит е такъв.Мога да приведа примери.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: insofia.net   
Дата:   01-05-13 18:50

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: juslen   
Дата:   01-05-13 18:56

С какъв размер беше локума-APS-C или micro 4/3 [smilie18] Щото тоя с APS-C размера бил по-фкусен съм чувал [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: vikitovikito   
Дата:   01-05-13 19:17

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: karan4o   
Дата:   01-05-13 20:20

... и победител е Некс без брашно [smilie18]
Да ви имам по-хубавия ДОФ [smilie18]
... и хубавите обективи [smilie18]


... и по принцип нали знаете, има само Некс и нищо друго...


П.с.
simbon4o :
"...а 4/3 са по-скоро за макро и пейзажи от колкото портрети и дефокус..."


Ом-Д, исо 1000 и никакъв дефокус на детето на снимката

https://dl.dropboxusercontent.com/u/6898577/P3030086-1200.jpg



КъФ ти доф, тея м4/3 никъФ доФ нямат, особено е това Ом-Д

https://dl.dropboxusercontent.com/u/6898577/P4130147_v1-1200.jpg



Поздрави и светли празници!

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: juslen   
Дата:   01-05-13 20:26

Това не е хубав дефокус какъвто прави Кекса-това е някакво гадно замазване [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: simbon4o   
Дата:   01-05-13 23:03

Фактите са следните при постигането на дефокуса.
50 2.0 на ФФ прави един дефокус.
На 1.5х кроп 33мм 1.4 прави същия.
На 2.0х кроп 25мм 1.0 прави пак същия [smilie5]

Сами можете да се сетите за останалите дължини обективи как стоят нещата и кои стари евтини ръчнофокусни обективи стават за снимане на 1.4 и 1.7-1.8 и сравнени със съвременните твърдаци какви са разликите. За мен 4/3 станаха толкова гъсти матриците, че най-добре човек да инвесира в обективи правени за тях матрици и да не се мъчи със стари ръчни мазачки.

Ето още един пример за еквивалентни дефокуси:
85мм 2.0 на ФФ = 56мм 1.4 на 1.5х кроп = 42мм 1.0 на 4/3

Просто някои дефокуси са непостижими със APC-C дори камоли със 4/3, като да кажем визията която дава 35мм 1.4 обектив на ФФ е непостижима със съществуващите обективи изобщо без значение цената на коя да е кропка. Затова казах, че ако дефокуса е приоритет APS-C е по-разумният компромис. На 4/3 дори един 30мм 2.0, който е на самсунгската система или 35 1.8 на сонешката дори няма еквивалент като изключим некупуваемият от простолюдието панасоник 25 1.4, който докарва визията на 30 2.0, но не и 35 1.8 :).

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: hotsnail   
Дата:   01-05-13 23:11

Факт, аз си бях намерил един 50/1.2 за кекса ужка да замести 85/1.8 на фул фрейм ама не става. Просто на 1.2 качеството е поразително ниско. Та и с м43 .. Отделно че цялата система е идейно сбъркана...просто няма смисъл. Ако ще се правят портрети най добре никонско фул фреймче. Ако ще е кропка NEX или Fuji.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: qpalzm   
Дата:   01-05-13 23:18

"Отделно че цялата система е идейно сбъркана.."

[cool] !!Златен скункс!![cool]
[thankyou] [thankyou]
Нямам си занимавка и търся с някой да спооря.....

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: kvakioh   
Дата:   01-05-13 23:35

Aз да си призная, пробвах ги вашите фенски и супер възхвалявани 4 букви с още 4 букви като модел. Еми...нещо като уолкмен и минидиск се заформя, въпросът е кога ще отпадне. Колкото и цайсове, хаселблади дори да му натъкнат, пак не е толкова лесно. Ама и с мен не се хващайте, с адаптор за EF обективи и съответния стана ОК. Няма да пускам проби, за да няма заяждане.
Иначе- до автора на темата, най-добре да се завърне макар и бавно и славно към това, което е имал преди.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: Emoxide   
Дата:   02-05-13 00:04

Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки = NEX + SpeedBooster(metabones) + Canon EF = не ти е по джоба = ЗАБРАВИ !

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: karan4o   
Дата:   02-05-13 00:20

simbon4o :
Фактите са следните при постигането на дефокуса.
50 2.0 на ФФ прави един дефокус.
На 1.5х кроп 33мм 1.4 прави същия.
На 2.0х кроп 25мм 1.0 прави пак същия [smilie5]


Фактите са ни ясни. Това никой не го отрича, въпросът е, колко е разликата в дофа между апс-ц и м4/3. Ами отговорът е, че разликата е пренебрежимо минимална [smilie3]
Плюсовете обаче на м4/3 са в много други работи, а дофът е достатъчен, за да се снима абсолютно всичко. Не искам да споря и няма да продължавам.

hotsnail :
Факт, аз си бях намерил един 50/1.2 за кекса ужка да замести 85/1.8 на фул фрейм ама не става. Просто на 1.2 качеството е поразително ниско. Та и с м43 .. Отделно че цялата система е идейно сбъркана...просто няма смисъл.

Охлюве, ти винаги си се изказвал невероятно компетентно!
Бих те помолил, ако си така любезен да пуснеш тук един 100%-ов кроп на очичките на тази хубава девойка, която си показал на предната страница, за да видим силата на тези така прехвалени обективи за Некс.
Също така, бих те помолил да пуснеш една нощна снимка, направена от ръка с некс на скорост примерно 1/5 или 1/6.
До този момент, аз лично не съм видял пуснат от теб кадър, който да има подобаваща острота и който да показва наистина нещо впечатляващо, както постоянно се изказваш за тази система.
Не искам да се заяждам и простете, ако има нещо!
Просто искам да сме обективни и винаги да говорим с факти, а не само празни приказки, както в една друга тема, в която показа 100% кроп на друга девойка и там положението беше плачевно. Наистина би ми било интересно да видя 100-те % на тази снимка, която си показал тук.
Аз постоянно показвам кадри и мога да показвам още много. Не знам дали има смисъл обаче, защото...
... защото изказванията са все същите, като по-горе [smilie3]

Ето една съвсем примерна и непретендираща снимка на 1,4 и с контра слънце. Правена със сбърканата система.

https://dl.dropboxusercontent.com/u/6898577/P3030096_v1-1200.jpg


Ето и 100% кроп от нея

https://dl.dropboxusercontent.com/u/6898577/P3030096_v1-eye.jpg


Ето и една съвсем непретендираща нощна снимка от ръка 800 исо, бленда 2 и скорост 1/6

https://dl.dropboxusercontent.com/u/6898577/P3030195_v1-1200.jpg



Както ти бях казал и в друга тема. Аз съм съвсем доволен от качеството. Правил съм тестове и с много ФФ камери, някои от тях се представят по-зле, други малко по-добре, но разликата не е кой знае каква - ЗА МЕН и за моето снимане. Продадох всичко ФФ и до този момент не ми е липсвало и за миг.
Снимайте си с каквото искате, всичко е субективно!
Радвайте се на живота!

Поздрави на всички!
Нека спрем да спорим и да се радваме на светлите празници!

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: Emoxide   
Дата:   02-05-13 00:40

...

Спорът коя камера е по-добре е безсмислен.

Почти всичко зависи от нашите умения да си ползваме техниката.

Общо взето повечето сме "щракачи", така че резултатите са плачевни.

-------------------------
Редактирах поста си, понеже усетих, че се излагам показвайки пример, доказваш само и единствено моята некадърност като фотограф.



Публикацията е редактирана (02-05-13 10:13)

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: hotsnail   
Дата:   02-05-13 01:34

karan4o да си гледал баце 3 години вече пускам кадри с кекса ти още не си ги видял....ми хубаво. За мен м43 не е система за която бих дал пари. Сбъркана е. Това ми е мнението. Рабзирам, че могат да се правят хубави снимки с нея. Ама още по ясно ми е, че няма да я купя.

Ако някой пише искам туристически апарат, както сигурно много пъти си виждал, препоръчвам олимпус или сони. Защото виждам, че качеството на снимките от оли е на ниво. Обаче ако става дума за портретни снимки или видео ами съжалявам недомислиците от далеко се виждат. Дори прехваления GH2 не е м43 апарат технически погледнато, за да прави добро видео.....

Не е случайно че Цайс NE пуснаха обективи за m43. Дори в блога са написали, че за тях това не е смислено на сегашния етап.

ПП Всъшност ок ето ти 3 линка има пре достатъчно примери на светло, тъмно, панорами, хдр-и, китов, ръчни обективи, светкавици и каквото още ти дойде на акъла...

https://plus.google.com/photos/108932183055258509379/albums/5492338014122824161?partnerid=gplp0&authkey=CKmhgb3zg4HVZQ

https://plus.google.com/photos/108932183055258509379/albums/5682752142069013953?authkey=CN6ksY25u5v3gQE

https://plus.google.com/photos/108932183055258509379/albums/5690783638493095601

Видео не мога да снимам

ПП Конкретния портрет трябва на ново да го обработвам и го нямам пълен размер обработен. Това е което ми остана след една тъпа грешка.

ППП Ето едно кропче намерих точно от тая снимка. Праивл съм го преди за подобен спам .Имай предвид че апарата е 24МП не е 16-ка като олимпусите т.е. при печат примерно ако от олимпуса излезе 4.5 метра на 3.5 метра мойта ще е 6 метра на 4 метра


http://karaatanasov.info/pics/7/DSC06806-3.jpg


Данните са

некс-7
исо 100
бленда 1.8
фокусно разстояние 50мм
скорост 1/320
естествена светлина в леко облачен ден
4900 келвина, тинт -4


Сам виждаш колко замазано седи твоя кадър по сравнение и тоталната липса на финни ниско контрастни текстури при ом-д, за сметка на безумно шарпене и clarity... Трагедия си е, дали ти си го шарпил или олимпуса...резултата си е плачевен. Може и небето малко да обсъдим и липсата на динамичен обхват ама....абе снимай РОУ сензора би трябвало да има потенциал, просто с това пресилено обработване стил Е-PL1 снимките стават много зле. Ако искаш да приличат на нещо различно от карикатура зимаш роу и бегаш далеко от всичко олимпийско. Лайтрумче нещо такова гледай, може да не седи толкоз "детайлно" ама няма и да е замазано а ще е естествено и истинско. Ще откриеш куп детайли дето сега си ги изтрил

А сега ако обичаш си обирай крушите с пейзажния апарат от темата за портрети



Публикацията е редактирана (02-05-13 09:18)

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: qpalzm   
Дата:   02-05-13 09:24

Сериозно ли според теб при Сони е по-добре?На мен ми се струва съвсеем малко по-зле от Олимпуса.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: iasen2   
Дата:   02-05-13 09:30

Имам питанка - при толкова малък размер на сензора ,как го получавате това "боке" , или става въпрос за самовнушение :)

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: qpalzm   
Дата:   02-05-13 09:34

Охлюв може ли да напишеш Илиада за некс ааа пардон кекс.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: mitku   
Дата:   02-05-13 11:07

@hotsnail, не че нещо, но твоето "око" определено изглежда доста по-омазано (виж веждите, детайлите в самото око и детайлите по кожата - т.е. именно тези фини ниско контрастни текстури, за които говориш) и освен туй изглеждат приблизително еднакво шарпени (виж светлия ореол около космите)... разбира се - възможно е просто фокусът да не е там, но тогава какво показваш. Съответно - "окото" на karan4o е доста по-остро и приблизително еднакво шарпено. Та така с доказателствата ти... иначе теоретично би трябвало наистина да ти е малко по-добър кадъра (по-голяма матрица, повече мегапиксели, по-тъмна бленда и т.н.), но този кадър не е. Т.е. явно всичко си опира до ЗАУ, както казва и karan4o и разликата от техниката не е не нещо съществено... което е и логично, всъщност. Просто не се чувствай длъжен навсякъде да го вреш този Некс. Всяко от предложенията си има и плюсове, и минуси. Въпрос на лични приоритети. [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: qpalzm   
Дата:   02-05-13 11:26

Как може да твърдиш че окото на каранчо е по-добро ауууууу не те ле е срам на твърдиш че кекса дава по-меки изображения.[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: mmjm   
Дата:   02-05-13 11:36

Не трябва ли по принцип, когато се снимат портрети, комбинацията камера-обектив да дава относително по-мек рисунък? (особено при портрети на не дотам съвършени дами)[smilie11]



Публикацията е редактирана (02-05-13 13:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: victory13   
Дата:   02-05-13 11:43

камерата не знае какво снимаш... естествено може да сложиш "портрет" пресета ѝ, ако изобщо има... така или иначе "портрет" визията по отношение острота /ретуш/[shtrak] е въпрос на последваща обработка

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: mmjm   
Дата:   02-05-13 11:51

Това е така, но се чудя на някой постове по-горе в които се броят космите в носа, акнетата, капиляри все неща, които снимания не би харесал.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: iasen2   
Дата:   02-05-13 11:59

темата беше май за "бокета" [smilie5] , не за косми в носа .
Аз пак да питам нещо - като не се вижда през обектива , как може да се прецени какво ще стане бокето ?

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: name1993   
Дата:   02-05-13 12:22

Специално за iasen2 - nex-a има peaking, който показва местата с ясен контраст, а също така има и приближение х7-14 за по-точно фокусиране, докато pen-a върви само с магнификация в избрани от теб точки по целия екран и избрана стойност на увеличението. По екран без увеличение пак можеш да фокусираш и при двата (в случая при nex-а да изключиш peaking-а), но вероятно може и не винаги да уцелиш фокуса (съответно и през ел. визьор при двата; последният не е много приятен за pen-а, но е използваем - vf3 говоря). Като свикнеш на начина на работа с pen-a и с nex-a - разлика в скоростта на фокусиране почти няма, а прецизността няма какво да я коментираме (peaking-а е доста лъжлив в доста случаи). Ползвам съм и двата и говоря от личен опит.
Както показах на миналата страничка - дори с 50 милиметров обектив на х2 матричка можеш да извадиш достатъчен дефокус, пък да не говорим с по-дългофокусен обектив и/или пък когато снимката е по-тясно кадрирана.
По-важното според мен при портретите е какво има на задния фон и как ще се отрази на съответните бленди (това че някои хора снимат на много отворени бленди и мислят, че каквото има на задния фон няма да се забележи - нелепа мисъл; даже става доста по-трудно да прецениш задния фон при плитък доф).

встрани: мненията на Emoxide са чудесни; скоро ще извадят алтернатива на speedbooster-а за най-различни захващания и на по-приятна цена; повечето сме "щракачи".

Едитнах*



Публикацията е редактирана (02-05-13 14:35)

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: mmjm   
Дата:   02-05-13 12:26

Предполагам, че това зависи от личния опит и доброто познаване на камерата и обективите към нея, на мен ми липсват и двете, нека по-запознатите да кажат.
Р.Р. Извинете за спама и весели празни[smile] ци.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: iasen2   
Дата:   02-05-13 13:23

name1993 , пак не разбрахте за какво питам , щом не сте разбрали , значи не ви трябва , както се казва в този форум :) Та по конкретно ще питам - като гледате през екрана с малка резолюция можете ли да разберете къде е фокуса - на носа , на очите или на ушите . Ако не можете да разберете къде е - то като цяло системата е безсмислена . Само си чешите езиците тука . Като измислят визьор с по голяма резолюция от тази на самия обектив - тогава безогледалната система ще има смисъл за снимане на отворени бленди и правене на "бокета" .



Публикацията е редактирана (02-05-13 13:27)

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: Emoxide   
Дата:   02-05-13 14:31

iasen2, доверяваш се на AF на машинката и това е, а и при контраст фокуса нещата обикновено се получават прецизно; избираш си в коя зона от кадъра да фокусираш и така;
Ако пък предпочетеш ръчен фокус, увеличаваш до почти 100% тази част от кадъра, по която търсиш фокус и прецизираш... другото остава на самата оптика и физика


Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: juslen   
Дата:   02-05-13 14:32

Moже да се разбере отлично къде е фокуса-за тая цел си има peaking и MF Assist-с тяхна помощ може да се нацели фокуса с точност до милиметър [smilie5] Но това няма как да го знаят хора непипвали безогледалка.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: Emoxide   
Дата:   02-05-13 14:39

iasen2 :Като измислят визьор с по голяма резолюция от тази на самия обектив - тогава безогледалната система ще има смисъл за снимане на отворени бленди и правене на "бокета" .

Убеден ли си, че въобще при дисплей с резолюция от да речем дори 8Мр при толкова микроскопични пикселчета окото ти изобщо ще може да ги забележи при гледане на изображението в общ план ???
Над FullHD резолюция (6,22Mdot) и на задния дисплей и във визьора не ти трябва. Според мен до 2 години топ визьорите ще бъдат с подобна, щом отсега вече има 3.69Mdot; Може би при следващата генерация FF SONY SLT

FUJIFILM FinePix S3Pro е доказала се машина;
FUJIFILM FinePix S5Pro е още по-добре,
но сега сме 2013-та година...



Публикацията е редактирана (02-05-13 14:50)

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: Emoxide   
Дата:   02-05-13 14:44

...а вие разцъкахте ли новата beta на Lightroom 5.0 ?

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: iasen2   
Дата:   02-05-13 14:51

Правене на скъп и грозен визьор за да спести едно огледало и една призма - това е безумие за мен :( Съжалявам че трябва да го кажа . За туризъм - супер са , за прецизна фотография - лудост . Това си е моето лично мнение . а и пазара го доказва .

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: Emoxide   
Дата:   02-05-13 14:55

единствените сериозни недостатъци на безогледалните фотоапарати засега са:
-затрудненото поддържане на следене на обект при следящ фокус;
-затруднено фокусиране при пълен мрак;
/това е относителен минус - малък живот на батерията (под 500RAW кадъра, нещо в което динозаврите с CCD също са зле)

До 3 години горните неща ще бъдат почти напълно разрешени, а и както изглежда пазарът ще наложи DSLR да остане само за пълноформатните фотокамери...

Аре да видим обаче по същото време 2016-17та когато APS-C са по 36-48Мpix, с какъв фазов фокус ще имаш точно фокусиране...[smilie18]

А с кой DSLR можеш да фокусираш в самия край на кадъра и това което си избрал да е на фокус, при това с широк светлосилен обектив ?



Публикацията е редактирана (02-05-13 15:02)

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: iasen2   
Дата:   02-05-13 15:03

Emoxide , е и какво като е 2013г , да не мислиш че ще мина на Кекс
Кекса ми го прави жената ..........

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: Emoxide   
Дата:   02-05-13 15:12

аз като цяло не харесвам NEX, имат страшно много трески за дялане докато могат да се нарекат сериозни фотоапарати... но ми харесват резултатите от матрицата.

Преди 3 години, още когато излезе първият NEX-5 имах възможността да го пробвам за седмица. Тогава имах още старото прасе S5Pro, от което постоянно негодувах за бавнодействието му и ниската резолюция.
Като видях какво прави малкият бръмбъзък, се усетих че бъдещето на дигиталните апарати е там - в малки компактни и опростени машинки със страхотно качество на изображението. При ISO100 и над ISO1000 динамичният им обхват не отстъпва на този от FUJI S3/S5Pro при това имаш 2,5-4 пъти по-висока резолюция....

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: Nikolcho555   
Дата:   02-05-13 15:51

Направих си труда да отделя всички портретни снимки които съм правил и след това сравних настройките на всяка една от тях. При широка бленда - 2.8, 2.0, 1.8, 1.4 имаше найстина приятно боке. Но при по-тясна бленда - 4.0, 5.6, и доста дълго фокусно разсояние фонът почти изчезваше:
https://photo-forum.net/i/1630961

https://photo-forum.net/i/1630955

https://photo-forum.net/i/1630953

Така че последно се ориентирам към някакъв Некс на старо с обектив Sony E 18-200mm f/3.5-6.3 OSS. Няма да го свалям, ще имам много голям вариодиапазон и отлично боке ( поне според мен де:) ). Ще има и компромис естествено. Няма светлосила обектива и е голям и тежък като за некс система. Поне това ми е идеята след сравнението на снимките ми и всичко изчетено. Тук е момента и да благодаря на всички отзовали се на темата, независимо че по едно време заприлича на сладкарски форум - кексове, торти и т.н. [smilie5] [beer]
Пък ако някои му дойде по-добра идея да пише, имам няколко седмици поне докато събера парите.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: qpalzm   
Дата:   02-05-13 15:58

И как за 600 лв ще успееш да си вземеш некс + 18-200.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: insofia.net   
Дата:   02-05-13 16:10

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: chrisnoch   
Дата:   02-05-13 21:25

Естествено, че ЗАУ е най-важно, но при едно и също ЗАУ APS-C е по-добре от 4/3! Тук спор няма, надявам се - щото иначе ще е само заради "спорта"! [smile]
"Олимпус" са компания №1 в света за медицинска техника, но дори и там го бяха закършили, та се наложи "Сони" да даде сериозно "рамо" миналата година. "Оли" и 7D стабилизация да изкарат - все тая! За тях потребителската фототеника е "страничен" продукт, а "профи" серия така и не се осмелиха да пуснат. Иначе и дума да няма - правят много готини стъкла!
Засега най-добре развиващата се безогледална система е Sony NEX и нямам основание да смятам, че ще е по-различно в обозримо бъдеще. За такава система са необходими голям ресурс и скъпо R&D - само гигантска компания като "Сони" може да се справи. Не случайно "Фуджи" залитнаха в "ретро" посока, "Никон" направиха неуспешен опит да откъснат парче от безогледалния пазар, а "Канон" и "Пентакс" са свили ушета и не смеят да мръднат. Усилията на "Самсунг" са похвални (конкуренция му е майката!), но има оше много хляб да изядат, докато се научат да правят сносни матрици и наистина надеждна електроника. [beer]
Весели празници! [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: victory13   
Дата:   02-05-13 21:31

верно весели [smilie21] [smilie18] мерси [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: hotsnail   
Дата:   02-05-13 23:34

@Nikolcho555 абе 18-200 за NEX или 14-140 за Олимпус са си тлъста пачка. Май най-евтиния е Тамрон 18-200 за NEX на около 1000 лева обектива....тяло ок лесно ще намериш на 300-400 лева ама обектив....

Виж ако искаш ръчнофокусни за тия пари. Има 90/2.8 или 90/4 обективи съвсем прилични на по 100-150 лева.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: Nikolcho555   
Дата:   03-05-13 02:24

Мдаа, така е като си ги мисля без да гледам цените. В такъв случай ми остава да взема един Некс с китовия и примерно този ръчния 90/2.8 който казваш hotsnail, той ми изглежда идеален. А да питам има ли някакъв пак твърд ръчен на 2.8 но по дълъг. И също така дали има къс ръчен на 2.8 но телезуум а не твърд. Както върви, ако има такъв може да се оборудвам само с ръчни но не знам за некса какви има.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: juslen   
Дата:   03-05-13 02:39

На Некса стават почти всичко ръчнофокусни обективи, стига само да има преходник за тях-М39, М42, Nikon Ai-S/AF-S, Canon FD, Olympus, Pentax KA, Minolta MD, Contax, Zeiss и т.н. и т.н.-за който обектив се сетиш все става.

Единствено трябва да се гледат размерите и теглото на обективите, защото Некса е малък и ползването на големи и тежки обективи е неудобно, често и доста трудно от ръка.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: Emoxide   
Дата:   03-05-13 04:48

chrisnoch: Засега най-добре развиващата се безогледална система е Sony NEX и нямам основание да смятам, че ще е по-различно в обозримо бъдеще.

Нека се съгласим, че може да не сме съгласни.
Да, SONY са могъща корпорация с голям опит в електрониката, но да не забравяме, че това е само част от техният бизнес. Panasonic и OLYMPUS, бяха пионерите и успешно запазиха преднината си. Стратегическата им "грешка", обаче си останаха малките сензори, което от гледна точка на компактността в портативните мини системи, може би е правилна или поне се радва на доволен пазарен дял, до сега водещ в този сегмент от фототехниката.


chrisnoch: За такава система са необходими голям ресурс и скъпо R&D - само гигантска компания като "Сони" може да се справи. Не случайно "Фуджи" залитнаха в "ретро" посока, "Никон" направиха неуспешен опит да откъснат парче от безогледалния пазар, а "Канон" и "Пентакс" са свили ушета и не смеят да мръднат.

Това е безспорно, което казваш за SONY, но от друга страна относително неголяма в днешно време компания като FUJIFILM, се налага да е иновативна и далновидна, като не пробутва разни "хитринки" от сорта на 3D-panorama и чупещи дисплеи, пред това да предложи един качествен скок по отношение на качество на изображението. Като иноватори и ексцентрици изкараха нещо алтернативно - X-Trans. Отделно, че продуктовата линия обективи е много прецизно селектирана и планирана във времето. То и няма как да е иначе, инак отпадат от играта.
От друга страна, Canon и Nikon, че дори и SONY, нямат чак такъв интерес безогледалните им апарати да са добри, за да не ядат от пазара на евтините им DSLR-и. Макар, че при SONY този сегмент е тестово поле за най-новите им матрици.
Но безогледалките им съвсем умишлено не превъзхождат DSТ-та с подобна цена, не че е невъзможно, но имат сума си обективи за продаване при големите тухли. Те дори се въздържат да пуснат всякакви модели обективи, както и Semi-Pro-модел безогледалник, както е например OLY OM-D E-M5. Някой биха рекли, че NEX-7 е такъв. Почти, ама не съвсем...
PENTAX са просто PENTAX - "фалират" от 10 години и са вечните догонващи. Има време, при тях нещата стават с 3 години закъснение, но са надеждни и изпипани. Пример: еволюцията довела до K5IIs. До 2015та, може би ще имат добър безогледалник, както и сериозен FF.


chrisnoch: Усилията на "Самсунг" са похвални (конкуренция му е майката!), но има оше много хляб да изядат, докато се научат да правят сносни матрици и наистина надеждна електроника.

Samsung, открай време се движат по канона: вземаме най-модерното от конкуренцията и го подобряваме на косъм, продаваме с 10-20% по-евтино. Ако закъснеем, продаваме с 33% по-евтино. Така са откак се помнят. Същата политика като при автомобилите.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: hotsnail   
Дата:   03-05-13 09:56

Пич ще се насадиш на пачи яйца по този начин. Купи си некс със китов обектив 799 е най-евтиния нов, а 1149 е един много як модел с супер много функции и всички последни технологии 5R. Китовия на некс е доста културен обектив и става за много неща.

След китовия може да грабнеш някой много евтин ръчно фокусен да видиш дали ти пасва идеята. Не е лесно и бързо да се ползва ръчен обектив. Изисква си умение и търпение. Докато го овладееш е бая зор, има хора дето състезания снимат с ръчни обективи ама си трябва умение,

Та за начало бих ти препоръчал един л39 адаптер и юпитер-8 или индустар да вземеш. Кьопави обективи са ама са сравнително евтини и ще видиш дали те кефи.

Зум обектив с ръчен Фокус е почти неизползваема вещ. Първо то много хубави зумове ръчнофокусни са рядкост. Второ хората имаме по две ръце и малко трудно ще въртиш бленда, Фокус и зум на обектива и исо и скорост на апарата. Аз се справям макс с две то тия неща другите са ми или фиксирани или авто.трето зумове те като правило са по-тъмни т.е. По-тесни бленди и малко по трудно се лови критичен Фокус,



Публикацията е редактирана (03-05-13 09:58)

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: hotsnail   
Дата:   03-05-13 10:00

Писах една статия за това как се почват ръчни обективи с некс. Погледни я.

Използване на Ръчни Обективи с NEX

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: vikitovikito   
Дата:   03-05-13 10:26

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: hotsnail   
Дата:   03-05-13 10:33

Емо единствената по профи безогледална система е панасоник. Каво точно в ом-д те води, да мислиш, че става за чеп за зеле? Неудобен е, малки са му бутоните, оптиката на олипус се свежда до 2 сносни обектива и купчина плява....,виж GH серията на панасоник и техните обективи ако търсиш качества някакви и заигравки с по-горния клас.

Ом-д единствено разни дърти пергиши си мислят, че ще ги харесат младите булки, като фанат ретро апарат....също както някои купуват спортни коли, като ги удари критическата ....

ПП дори ако гледаш разни професионални форуми за фото или видео един 5R е далеч по-популярен инструмент от олимпийските щуротии. Вярно е, че доста често ползват 5-ците за високо рискови неща, дето апарата може и да не оцелее :-)



Публикацията е редактирана (03-05-13 11:10)

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: qpalzm   
Дата:   03-05-13 11:13

Ехх охлювее охлюве....

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: Ivan_A   
Дата:   03-05-13 11:25

"Автор: hotsnail
Дата: 03-05-13 10:33

... Каво точно в ом-д те води, да мислиш, че става за чеп за зеле? Неудобен е, малки са му бутоните, оптиката на олипус се свежда до 2 сносни обектива и купчина плява....,
.....
Ом-д единствено разни дърти пергиши си мислят, че ще ги харесат младите булки, като фанат ретро апарат....също както някои купуват спортни коли, като ги удари критическата ...."

Hotsnail, кефиш! [smilie24]

Винаги съм се кефил на лекотата, убедеността, с които незнаещи ръсят мозък! [smilie24][smilie5]



Публикацията е редактирана (03-05-13 11:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: Emoxide   
Дата:   03-05-13 11:31

hotsnail, [smilie18] [smilie18] [smilie18] има резон в думите ти, аз също не го харесвам E-M5, но не може да му се отрече, че е бърз и надежден, здрав и защитен, нещо което е приоритет на по-сериозната техника. За мен обаче, машинка което е дребна или има важни дреболии по тялото миниатюрни колкото на сапунерка, е твърде несериозно да се нарече фотоапарат, (NEX включително, ама за непретенциозно снимане или експирементиране при наличие на малко търпение си е съвсем прилична Фото-Видео-играчка.)

FUJI Х, например, излизат от тези мои ограничения и не само изглеждат, но и ергономически и практически са много добре обмислени, като фотографски инструменти. [smilie24] (тук дъртите пергиши, наистима могат да дерзаят и да ги възприемат като фотографи)
(Лично за мен сред безогледалните, само FUJI X-system, LUMIX GH3 и Samsung NX20* се отъждествяват с понятето фотоапарат, всичко останало са някакви несериозни неща)

*SamsungNX20 го броя заради 1/8000с, което за мен е нещо важно.

Sony Alpha NEX-5R (Silver) kit (18-55mm) = 1099лв.(1022лв.)

Sony NEX-5R (Black) kit (PZ 16-50mm OSS) = 1199лв. (1115лв.)

От фотопавилион може да се вземе на мн добри цени, особено ако някой ти "услужи" с отстъпката си от 7% (и двамата ще имате изгода)


Странно NEX-F3 почти е излязъл от продажба...



Публикацията е редактирана (03-05-13 11:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: qpalzm   
Дата:   03-05-13 11:32

Във форум за коли съм и питам за най добрата кола до 8000 лв от марка х.
Аз-препоръчайте ми кола до 8000 лв от марка х
Той-вземи си сони некс
Аз-какво е това?
Той-Това е апарат
Аз-не искам апарат а кола.
Той-нищо вземи си некс това е най-добрият апарат на пазара[smilie23]
Аз-не се интересувам от фотография а искам кола
Той-нищо вземи си сони некс.Той може да пее да танцува да готви и да пере.
Аз-престанеете да ми предлагате апарати не се интересувам от фотография изобщо а си търся КОЛА от марка х за 8000лв.Ако не може да препоръчате не ми пишете!
Той-вземи си сони некс
[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]
Ivan_A[smilie24]
Охлюв-[smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: Emoxide   
Дата:   03-05-13 11:42

"..., оптиката на олипус се свежда до 2 сносни обектива и купчина плява...."

Аз бих казал това само и единствено за E-mount оптиката на SONY.
С изключение на 35/1.8OSS и 10-18/4 OSS всичко на SONY ми изглежда като пълна боза. Аре, скоро идва и 20/2.8 малко да отсрами позора с 16/2.8 и какво излиза, феновете трябаше да чакат до 2013 за да пипнат висок клас обективи...

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: Emoxide   
Дата:   03-05-13 11:54

нещо по-конкретно по темата, да кажа най-сетне...

Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки = FUJIFILM X-E1 + 56/1.2 =
= НЕ ТИ Е ПО ДЖОБА = ЗАБРАВИ !!!

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: vanquished   
Дата:   03-05-13 11:57

Той още не е излязъл 56/1.2 . За мазане 60/2.4 става.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: hotsnail   
Дата:   03-05-13 12:11

Пичове човека иска нещо до 600 лева


56/1.2 с автофокус ще е по близо до 6000 лева...какво обсъждате въобще?

Олимпус били по-по-най...да бе да. Кой им е 3-ия светъл обектив с дефокус? няма го, щото не са го направили. 17/1.8 ще прощавате ама дори широко отворен няма да направи много голям дефокус, иначе е хубав

за некс подходящия обектив с АФ е 50/1.8. Други няма за сега.



Публикацията е редактирана (03-05-13 12:16)

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: karan4o   
Дата:   03-05-13 12:14

Хотснейл, приятелю,
до тук от показаните твои примери единствено си затвръждавам мнението, че м4/3 е СИСТЕМАТА!
Аз започвам да си мисля, че ти или си някой, който пише тези глупости и знае, че пише глупости, но го прави, за да се забавлява, и да дразни хората. Ако не така, то тогава ти имаш сериозен проблем. Трябва да му обърнеш внимание!
Мога да те замерям с тестове и примери всеки ден за една година напред, но е безсмислено. Твоите примери показват само, че или ти не можеш да снимаш, или все още няма читави и остри стъкла за твоя Некс. За нощната снимка от ръка на скорости от 1/6, ами там не показа нищо, а сам знаеш, че няма какво да покажеш, защото не можеш да я направиш.

По отношение на другия пост, че Некс била системата, че олимпус не правели нищо и че Сони са на върха, само ще кажа, че най-добра безогледална камера за 2012 безспорно е определена Олимпус Ом-Д, а най-добър обектив за кроп система, правен изобщо до този момент, специалистите безспорно определят 75/1,8 на Оли.
Говорете си,каквото искате! Аз вярвам на очите си. Снимал съм с доста техника, не само моя, но и на приятели, правил съм много тестове и съм си взел решението.
Ти Хотснейл, вместо да ръсиш глупости и да четеш форуми, снимай, пробвай и спри да говориш заучени фрази на изуст.

Мислех да не пиша повече в темата, но тук словоизлеянията ме надвиха и не се сдържах:)

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: juslen   
Дата:   03-05-13 12:16

До 600лв един NEX на старо за към 300лв и за останалите пари някой ръчнофокусен от сорта на 50mm/1.4. Друго по-добро за тия пари нЕма [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: qpalzm   
Дата:   03-05-13 12:17

охххх малеее.Пич съвземи се!!Кой е казвал че олимпус е по-по-най-въпреки че е така де....ти си въобразяваш разни неща.Кекс с брашно Кекс без брашно кекс кекс кекс....кекс кекс кекс кекс кекс само кекс кекс са най-най другите апарати са жалки и смешни и ако си вземеш нещо друго освен кекс ще бъдеш жестоко прецакан...кекс кес кекс само кекс.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: qpalzm   
Дата:   03-05-13 12:20

karan4o-[smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: Ivan_A   
Дата:   03-05-13 12:20

"... Кой им е 3-ия светъл обектив с дефокус? няма го, щото не са го направили.":

1. Oly 1.8/45mm
2. PanaLeica 1.4/25mm
3. Oly 1.8/75mm


Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: hotsnail   
Дата:   03-05-13 12:22

karan4o пуснах ти 3 галерии със снимки. От години пускам. Има поне 10 нощни вътре....

Ето ти нощна снимка с НЕКС. Това са 5-6 кадъра които апарата сам е сглобил. Ефекта е сходен с твоята като гледам. Сега не е RAW. Стабилизацията не съм я пробвал на 1/6 как ще се държи щото си имам тая функцийка и работи.


https://lh3.googleusercontent.com/-27fV_PleZI0/Tvm5q99WsqI/AAAAAAAAOuE/NdGmTn9BJgk/s3000/DSC01555.JP



Публикацията е редактирана (03-05-13 12:29)

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: qpalzm   
Дата:   03-05-13 12:24

Единственото хубаво нещо в кекс е сензора.Всичко друго-[smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: hotsnail   
Дата:   03-05-13 12:24

Ivan_A

2. PanaLeica 1.4/25mm

Това портретен обектив ли стана сега? Нали темата е за портрети?

А откога ПанаЛеиcа == Olympus?

Ами да вземем за некс да броим и Алфа обективите и ЕОС обективите щото си работят идеално на NEX....значи имаме поне 3 много добри 135мм обектива, 4 прекрасни 85мм обектива, доста 50-тки.....какво повече да искам.

ПП Не се ли усещате, че на никой не му дреме за пропадналите олимпуси и яко спамите темите напоследък....



Публикацията е редактирана (03-05-13 12:26)

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: juslen   
Дата:   03-05-13 12:29

Единственото лошо в микро 4/3 безогледалките е сензора. Всичко друго [smilie24] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: qpalzm   
Дата:   03-05-13 12:29

Оффф малееееее.Човек какво ще стане ако кажеш-добре некса не е толкова добър в дадено отношение?И да панасоник е равно на олимпус.Това е една система м4/3.ПРЕСТАНИ ДА РЪСИШ ГЛУПОСТИ И ОТИДИ НА ЛЕКАР ДА СЕ ПРЕГЛЕДАШ!!

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: vanquished   
Дата:   03-05-13 12:30

hotsnail ,нали знаеш,че тези названия "портретен","пейзажен" са бля-бля. С 50mm еквивалент се правят портрети или не е така? Или за портрети става само 135мм?

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: hotsnail   
Дата:   03-05-13 12:32

qpalzm редовно препоръчвам олимпус. Просто не за портрети и не за ръчни обективи.

За други неща има хубави обективи и добра картинка....

е виж как се радвате на peaking в темата за Е-Р5. Ами няма го това още на пазара - как да ползва ръчни обективи светли с тоя олимпус...не става за сега.

ПП Предлагам да избягваме лични обиди и да се придържаме към технически спор, макар и да е необосновано присъствието на марката олимпус в тази тема.



Публикацията е редактирана (03-05-13 12:35)

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: hotsnail   
Дата:   03-05-13 12:33

@vanquished виж, за какво е темата ....

иначе и 12мм става за портрет на фул фрейм. Просто не става за това, дето е описано в 1-ия пост.



Публикацията е редактирана (03-05-13 12:34)

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: Ivan_A   
Дата:   03-05-13 12:40

"2. PanaLeica 1.4/25mm

Това портретен обектив ли стана сега? Нали темата е за портрети?

А откога ПанаЛеиcа == Olympus?"

hotsnail, не виждам защо да не е за портрети 1.4/25мм?!

Пример:

http://i.minus.com/iZEQVyunhyLAL.jpg



Още един:


http://i.minus.com/idL01LiUnzJPE.jpg



1.4/25mm - много е рязък и на ф/1.4 - мазал съм с филтри.

Пана 1,4/25 е точно толкова Оли, колкото CZ e NEX, по твоята логика.



Публикацията е редактирана (03-05-13 12:43)

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: hotsnail   
Дата:   03-05-13 12:44

@Ivan_A в примерите много ясно дефокуса липсва. Така де мислех, че човека иска дефокус...не знам така беше писал на 1-ва страница.


https://photo-forum.net/static/site_pics/163/1342386357_maria.jpg



Ами добре...то и некс-а може да снима с Минолта обективи. Аф си има....

дай да сравним бокето...


http://karaatanasov.info/pics/7/DSC02670-Edit-ff-2.jpg



ПП Промених 2-арата снимка. Ужасно съм я обработил преди.

ПП Още една редакция...голям срам. Ще я пусна пак за гласуване с редакциите



Публикацията е редактирана (03-05-13 14:37)

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: Ivan_A   
Дата:   03-05-13 12:47

Да, с преходник - може.
АФ е много бърз! [smilie24]

... а 1.4/25 мм го сложих, защото ти "падна" по-надолу в милиметрите: " ... 17/1.8 ще прощавате ама дори широко отворен няма да направи много голям дефокус ... "

Изпортихме темата, но е логично - петък! [smilie5]



Публикацията е редактирана (03-05-13 12:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: hotsnail   
Дата:   03-05-13 12:49

ок по-добре пусни снимки със 75/1.8 доста интересни портрети имаш. [smilie24]

ПП 17/1.8 е олимпус и май е доста сносен обектив.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: Emoxide   
Дата:   03-05-13 13:08

готино е когато се показват примери [smilie24]

jusalen, изненадай ни с нещо.

ако thor изскочи с неговото NEX-3 (< 100 на доларес) + обективи за по 5-30 лъфФчета... ще ни разкърти [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: karan4o   
Дата:   03-05-13 13:10

М4/3 е концепция, замислена и изпълнена много добре. Ако Сони не я унищожат, както направиха с Коника, тя има много добро бъдеще с оглед на това, че Олимпус правят невероятни обективи, а Панасоник имат прекрасно видео. Сега се включват и Кодак и съм сигурен, че ще има и още, които ще навлязат там.
Камерата не е само матрица, а технологиите така напредват, че вече преспокойно матрицата на Сони в Ом-Д стои добре до всички други кроп АПС-Ц, представя се добре и до 5дМ2, и издухва старото 5Д. Следващите поколения ще са още по-добри. Оттук нататък идва камерата, като цяло, идва концепцията и визията. М4/3 е идеология със смисъл. Некс е притурка към ДСЛР-те, за да открадне пазарен дял.
Както и да е, сигурен съм, че разумните хора ги знаят тези неща и съм сигурен, че на Хотснейл не са му запечатани очите с восък, а просто така му изнася[smilie3]
Хоти, недей да ми показваш нощни снимки, които нямат нищо общо с това, за което ти говорих и което ти показах [smilie3]
Портретите, които показваш са хубави, но те могат да се направят и със сапунер и фотошоп. Ако погледнеш по отблизо и ще видиш недостатъците на обективите [smilie3]

Ето един директен джепег от апарата, без обработки и конвертирания

https://dl.dropboxusercontent.com/u/6898577/P3230043-1200.jpg


Ето и 100% кроп

https://dl.dropboxusercontent.com/u/6898577/P3230043-crop.JPG


П.с.
Забравих да спомена, че мен лично ме радват и Фуджи с техния Х-Транс. Тяхната концепция също е много по-добра от Некс, за мен лично.
Тайно се надявах да се съберат с Оли, но няма да стане :)

Не ми се разправя повече, особено днес е тежък и болящ ден, в който трябва да жалим, а не да спорим по форумите.

Поздрави на всички и нека днес помълчим!



Публикацията е редактирана (03-05-13 13:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: Emoxide   
Дата:   03-05-13 13:19

в m4/3 наскачаха и BlackMagic с тяхната Pocket Cinema Camera , интересно коло много прилича външно на NEX-5, а е с 1" сензор от Aptina и байонет m4/3

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: hotsnail   
Дата:   03-05-13 13:39

karan4o ок са ти снимките ама нищо не виждам специално с м43. Просто малко повече ограничава тая система за плитък фокус. Както и АПС-ц ограничава, сравнен с фул фрейм. Няма какво да си кривим душите.

Не виждам какво не е домислено на NEX. Вярно 3-та и 5-та серия са по-базови от към функции, ама са зверски лесни за ползване, това им е целта. 6 и 7 пък са напълно функционални и не виждам какво олимпус има повече в който и да е модел (уплътнения в ом-д е хубаво да).

За дизайна не е ретро, ама защо трябва да съм задължен да ползвам ретро дизайн? Този на 7-цата лично мен най-много ме радва от всички апарати дето съм гледал - друг апарат с 3 врътки няма. За това и си го купих, нищо че е невероятно скъп. Навсякъде е удобен и пълноценен и навън и в студио и къде ли не.

Ето ти 50/1.8 на 1.8


http://karaatanasov.info/pics/7/DSC02103-ff.jpg




http://karaatanasov.info/pics/7/DSC02103-ff-2.jpg



Не виждам съществени разлики да ти кажа. Не виждам и 1 предимство на Олимпуса и би било странно ако видя...45/1.8 и 50/1.8 са доста добре оценени обективи и на сходни цени, в сходен клас....факт е че 50/1.8 на апс-ц ще прави малко по-големи кръгчета на бокето...

ПП Емо стига спами човече...за некс пък има хаселблад...също толкова безсмислен пример нали? и двете фирми търсят партньори навсякъде, което е хубаво де.

ПП Мойта голяма надежда бе Никон да пуснат апарат с E байонет. Хубави обективи имат и ще е интересно, ама на дали ще видим това



Публикацията е редактирана (03-05-13 13:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: iasen2   
Дата:   03-05-13 13:49

Какъв е смисъла от тези апарати , като не можете да търсите светлината и правите грозни снимки с тях ?

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: Ivan_A   
Дата:   03-05-13 14:40

Смисълът е, че са достатъчно добри - не ни пречат да опитваме да търсим светлината.
Грозните снимки - всяка камера, със способен собственик, ги може.

hotsnail, 1.8/75 е скъп, ето с 1.8/45мм:


https://dl.dropboxusercontent.com/u/5826485/OlyE-M5/_6041643_2100px.jpg




https://dl.dropboxusercontent.com/u/5826485/OlyE-M5/_6041635_cr_2100px.jpg



Някаква особена разлика с NEX не виждам.


Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: hotsnail   
Дата:   03-05-13 14:52

Снимките са прекрасни. Знаеш как да композираш фона и си получил добър дефокус. С NEX просто щеше да ти е една идея по лесно..

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: vanquished   
Дата:   03-05-13 15:13

hotsnail ,честно казано разликата в доф-а между Оли 45/1.8 и Сони 50/1.8 не би трябвало да е много голяма,защото първия е 90мм/ф3.6 екв.,а втория е 75мм/ф2.5 екв.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: hotsnail   
Дата:   03-05-13 15:28

Ами показвал съм каква е разликата с формулки и графики ама

ПП Това е ако се снима при сходно кадриране по хоризонтал и се пре-оразмери снимката на 5000 пиксела по хоризонтала.



Публикацията е редактирана (03-05-13 15:29)

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: vanquished   
Дата:   03-05-13 15:33

Как не те мързи да правиш подобни таблици? Сякаш не може да се направи въздействащ портрет с 10% по-дълбок ДОФ ...то това вече не е боке фетишизъм,а някаква техно идея фикс.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: stoikovv666   
Дата:   03-05-13 15:35

Мисля че е крайно време от SONY, да вземат мерки и спонсорират hotsnail, с цялата NEX система [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: vanquished   
Дата:   03-05-13 15:38

Хоти,само да те подразня ,но имам доф скала на Фуджито.[smilie6]

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: hotsnail   
Дата:   03-05-13 15:40

@stoikovv666 това е приказка

@vanquished ами човек аз съм инженер. Миналата година исках Д600 за фул фрейм и от там дойде таблицата - то още си личи ако видиш другите листи. Исках да видя какви са реално разликите чисто математически. Иначе виждаш как някой като Ivan_A и с 5д мк2 и с ПЕН си постига целите. Бони и Валетвитор и те са така и с А900 и с 50Д, А700, минолта 5Д съм им виждал снимки и все са хубави.

ПП Да ДОФ скалата е хубаво....



Публикацията е редактирана (03-05-13 15:41)

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: hotsnail   
Дата:   03-05-13 16:45

Ето защо ти трябва NEX а не някакво чудо на чудесата.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=ep31FnaaeHA


http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=998_4YeeDbc


Факт 99.999% от снимките не изискват ДСЛР или ОМ-Д...или специални лупи по 1000 лева



Публикацията е редактирана (03-05-13 16:46)

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: pefoto01   
Дата:   03-05-13 17:00

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: hotsnail   
Дата:   03-05-13 17:03

Нe, просто е хумор. Има още уводни 8 рекламки

Тая е особено подходяща за темата

..или тази

Нямаше да е законно или морално да ползват ДСЛР-и на друга фирма. Идеята е ясна мисля. Ако знаеш как да си ползваш А99 сигурно знаеш защо си го купил

ПП Пефото по трибуните на детските състезания...то много ясно си казаха за какво иде реч....просто отвори глариите на ФФ да видиш какви шедьоври има...колко от тях не могат да се заснемат с NEX или PEN



Публикацията е редактирана (03-05-13 17:05)

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: Nikolcho555   
Дата:   03-05-13 17:05

Радвам се че ако не друго то поне се заформи хубава петъчна тема [smile] . Иначе колкото повече чета толкова повече взех да се обърквам. Последно разбрах че явно ми е нужен един некс или пен на старо за около 450-500лв ( със съответния му кит ) но след това не разбрах какъв читав ръчнофокусен обектив да взема. Някои ще ми каже ли точен модел и марка да знам какво да търся. Трябва ми само и единствено за портрети с максималко дефокусиран заден фон, така че мисля да е нещо по възможност по-дълго и с максималко широка бленда. Нещо между 50мм и 200мм ако съдя по своя малък опит. Ако се намира такъв за 100-200лв и това ще ми е крайната система с обща цена около 600-700лв. И благодаря отново за многобройните коментари по темата.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: thor   
Дата:   03-05-13 17:06









трите картинки по долу са правени със Sony Nex-3, който лесно може да се намери по eBay за около 150-200-225-на лъфФчета BGN…..





https://photo-forum.net/static/forum/2013-05/hiij7450.JPG


http://i.minus.com/ibqtlf6Su9ysRb.jpg




https://photo-forum.net/static/forum/2013-05/dehw4380.JPG


http://i.minus.com/iJcMMtSVZy8Oz.jpg




https://photo-forum.net/static/forum/2013-05/pvmw3162.JPG


http://i.minus.com/ibsd1e65Am4vrs.jpg




[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: pefoto01   
Дата:   03-05-13 17:07

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: hotsnail   
Дата:   03-05-13 17:07

Ето и за какво иде реч...

То си има цяло сайтче. Много добра реклама

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: pefoto01   
Дата:   03-05-13 17:09

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: hotsnail   
Дата:   03-05-13 17:09

@Nikolcho555 от София ли си?

Ако черпиш едно сокче ще ти покажа горе долу на моя некс как става хавата. Може да ти кажа един два магазина в софия за стари обективи.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: thor   
Дата:   03-05-13 17:37










''' Автор: pefoto01 
Дата:   03-05-13 17:09

Тор,а стъклата какви са? '''

---

стъклата, ами тези по горе са с Canon EF 135mm f2.0L, като всичките са снимани на макс диафрагма f2.0, а обектива го купих за 450-на$$ долара на старо….

-------

а пък картинките на катериците по долу са снимани с еФФтенко обектиФФче Minolta MD Rokkor 135mm f3.5 на макс. диафрагма f3.5, като обектиФФчето го купих за около 7$$ доларес, абсолютно същия обектив се продаваше в базара за 30-40-на лъФФчета малко преди да променят базара…




http://i.minus.com/iZN9m3hpVTO5M.jpg



http://i.minus.com/iZN9m3hpVTO5M.jpg

http://i.minus.com/iboiTmb2g9NhWB.jpg



http://i.minus.com/iZN9m3hpVTO5M.jpg

http://i.minus.com/iboiTmb2g9NhWB.jpg

http://i.minus.com/i8wUY2aX6rnCw.jpg



http://i.minus.com/iZN9m3hpVTO5M.jpg

http://i.minus.com/iboiTmb2g9NhWB.jpg

http://i.minus.com/i8wUY2aX6rnCw.jpg

http://i.minus.com/iuisPOZPcAixe.jpg



http://i.minus.com/iZN9m3hpVTO5M.jpg

http://i.minus.com/iboiTmb2g9NhWB.jpg

http://i.minus.com/i8wUY2aX6rnCw.jpg

http://i.minus.com/iuisPOZPcAixe.jpg

http://i.minus.com/iF9pKvsFRClfT.jpg



http://i.minus.com/iZN9m3hpVTO5M.jpg

http://i.minus.com/iboiTmb2g9NhWB.jpg

http://i.minus.com/i8wUY2aX6rnCw.jpg

http://i.minus.com/iuisPOZPcAixe.jpg

http://i.minus.com/iF9pKvsFRClfT.jpg

http://i.minus.com/imbNxMkQIjCoN.jpg



http://i.minus.com/iZN9m3hpVTO5M.jpg

http://i.minus.com/iboiTmb2g9NhWB.jpg

http://i.minus.com/i8wUY2aX6rnCw.jpg

http://i.minus.com/iuisPOZPcAixe.jpg

http://i.minus.com/iF9pKvsFRClfT.jpg

http://i.minus.com/imbNxMkQIjCoN.jpg

http://i.minus.com/iwNiqKaDcxdec.jpg






[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: Ivan_A   
Дата:   03-05-13 17:40

Nikolcho555, за посочената сума с NEX ще си по-добре.


Спамих (Sorry!)за NEX-Oly м4/3 от "спортна страст" и защото системата м4/3 ми харесва.
Всеки си има пристрастия.

Като знак за помирение, два кадъра с Panasonic GH1+Pana1.4/25mm:

Портрет с голям дефокус на фона:


https://photo-forum.net/static/forum/2013-05/lvge8324.JPG


http://i.minus.com/iQ3fDqJEi3D8b.jpg



И за [beer] :


https://photo-forum.net/static/forum/2013-05/cwqu2927.JPG


http://i.minus.com/ibz2An6Gffysul.jpg



Кадрите са на мой приятел - IKB, разрешава да ги пусна.

[shtrak]



Публикацията е редактирана (03-05-13 18:05)

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: thor   
Дата:   03-05-13 17:59









пак Sony Nex-3, този път с Canon FDn 50mm f1.4 на макс. отворена диафрагма f1.4, същия обектив съм го виждал в базара няма и 7-8 месеца за около 100-на лъФФчета, по eBay се намират за около 40-50-на$$ доларес….





https://photo-forum.net/static/forum/2013-05/wxaq3921.JPG


http://i.minus.com/i9NkBpTxZAOt4.jpg




https://photo-forum.net/static/forum/2013-05/wjej2466.JPG


http://i.minus.com/i336sV46jTONc.jpg




https://photo-forum.net/static/forum/2013-05/xrsy6054.JPG


http://i.minus.com/iyQMQ8tcygMJr.jpg






[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: Nikolcho555   
Дата:   03-05-13 21:24

hotsnail от Кърджали съм иначе с удоволствие бих те черпил много сокчета [smile] . Така че обективите и тялото ще ги взимам или от базара или от ebay.
thor примерите ти с катерицата много ми харесват, този обектив е идеален за мойте намерения, точно такъв дефокус искам, пък и цената му ме устройва. 135/3.5 в ebay.co.uk излиза 92лв с доставката.
Общо взето мисля че темата добре се получи, има полезни мнения и примери и съм сигурен че ще послужи и на други колеги, едва ли аз съм единственият който иска да маже яко портрети с малко тяло и за минимум средства. Така че [beer] .
А иначе съвсем без спам не може, пък и нали в петък е ползотворен. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: hotsnail   
Дата:   03-05-13 21:30

Виж и Юпитер-8 ф2 50мм - би трябвало между нула и 50 лева да се намира. Адаптер ти трябва M39/L39 за него.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: thor   
Дата:   03-05-13 22:43





Автор: Nikolcho555 
Дата:   03-05-13 21:24

''' ……………………………………….. точно такъв дефокус искам, пък и цената му ме устройва. 135/3.5 в ebay.co.uk излиза 92лв с доставката. '''

---

вземи си един 50mm f1.4 марков от по-евтините, Minolta MD, Canon FD, S-M-C Takumar и т.н. …

един Contax Zeiss Planar T* 50mm f1.7 C/Y, за контрастни портретки е чудесен, пък и не е ултра-скъп ето и две картинки с такъв + Sony Nex-3 на максимално отворена диафрагма f1.7


http://i.minus.com/ipDtaazn7mQoC.jpg



http://i.minus.com/ipDtaazn7mQoC.jpg

http://i.minus.com/ibmOMqlvtDTibD.jpg





един Nikkor 105mm f2.5, последните 3 версии имат идентична картинка…
Nikkor 105mm f2.5 AI-d/pre-AI -намира се от 60-на долара и нагоре
Nikkor 105mm f2.5 AI - намира се от 80-90-на долара и нагоре
Nikkor 105mm f2.5 AI-s - намира се от 100-120-на долара и нагоре

ето и картинки с Nikkor 105mm f2.5 AI + Sony Nex-3, на макс отворена диафрагма f2.5 ….


http://i.minus.com/ipDtaazn7mQoC.jpg

http://i.minus.com/ibmOMqlvtDTibD.jpg

http://i.minus.com/ihYl0aBHQbE2E.jpg



http://i.minus.com/ipDtaazn7mQoC.jpg

http://i.minus.com/ibmOMqlvtDTibD.jpg

http://i.minus.com/ihYl0aBHQbE2E.jpg

http://i.minus.com/i1DwXo5XveiVf.jpg



http://i.minus.com/ipDtaazn7mQoC.jpg

http://i.minus.com/ibmOMqlvtDTibD.jpg

http://i.minus.com/ihYl0aBHQbE2E.jpg

http://i.minus.com/i1DwXo5XveiVf.jpg

http://i.minus.com/iVlZE6mDjKzqR.jpg




и си готов за портретки за възможно най-доброто качество/цена или поне се вместваш горе долу в 600-те лъфчета ...


[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: Nikolcho555   
Дата:   03-05-13 23:04

Още дълги обективи на поносима цена. Супер.[smile]
Само да питам какъв адаптер ми трябва за гореизброените дълги обективи, предполагам е различен в зависимост от производителя и резбата. Откъм страната на некса M39 или L39 трябва да е. И последно, намират ли се и по-дълги обективи, нещо от рода на 200мм, говоря пак за ръчнофокусни естествено, на някаква нормална цена.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: vanquished   
Дата:   03-05-13 23:15

Намират се разни 200мм на ф3.5 или ф4,примерно Konica AR Hexanon .

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: thor   
Дата:   03-05-13 23:42










от рода на 200mm, ей този Minolta MD Rokkor-X 200mm f4.0


https://photo-forum.net/static/forum/2013-05/ioao8884.JPG


http://i.minus.com/iX62oZkdNTt48.jpg



преди година-две се намираха за по 30-40-на долара - сега незнам, те всичките маркови 200/4.0 са един дол-дренки и са евтини, та който и да вземеш все тая, няма да сгрешиш….

и малко картинки с Minolta MD Rokkor-X 200mm f4.0 + Sony Nex-3, на макс диафрагма f4.0….



https://photo-forum.net/static/forum/2013-05/zfbv1094.JPG


http://i.minus.com/iD5IbzTAGJu8L.jpg




https://photo-forum.net/static/forum/2013-05/gxcu1597.JPG


http://i.minus.com/iba5AvQY1uzW90.jpg




https://photo-forum.net/static/forum/2013-05/agcl9453.JPG


http://i.minus.com/ibiKd9bBiwQKLe.jpg




https://photo-forum.net/static/forum/2013-05/zqks2240.JPG


http://i.minus.com/itLxVLnXd9uuk.jpg




https://photo-forum.net/static/forum/2013-05/dbvd7815.JPG


http://i.minus.com/ib0bQ1KCrCFQS.jpg




https://photo-forum.net/static/forum/2013-05/zlug0104.JPG


http://i.minus.com/ideKmK5mJAWt4.jpg




https://photo-forum.net/static/forum/2013-05/bdjg8559.JPG


http://i.minus.com/iygr01vC7Aw8M.jpg




https://photo-forum.net/static/forum/2013-05/xvjv2218.JPG


http://i.minus.com/iWbs5LkfFd102.jpg




за адаптерите, пишеш марката на байонета + адаптер в търсачката на eBay и купуваш най-евтиния от най-читавия търговец, обикновенно вървят между 5-6-12-на$$ доларес….



[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: Lycan   
Дата:   04-05-13 01:19

уфф ма едни примери си дал...
135ef2 на некс: на свинче - звънче :)
200мм ръчен фокус на некс: за препарати от статив

проблема "Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки"
за съжаление няма евтино решение :(

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: thor   
Дата:   04-05-13 02:01







''' Автор: HTML 
Дата:   04-05-13 01:19

уфф ма едни примери си дал...
135ef2 на некс: на свинче - звънче :)
200мм ръчен фокус на некс: за препарати от статив

проблема "Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки"
за съжаление няма евтино решение :( '''

----

бла-бла-бла

дай твоите примери да видим, аз статив не ползвам и не съм ползвал ….



Sony Nex-3 & Canon EF 135mm f2.0L ...@f2.0 + EXIF
http://i.minus.com/i1kUjAOphjIO0.jpg



http://i.minus.com/i1kUjAOphjIO0.jpg

http://i.minus.com/iZE8IWr117RWJ.jpg



http://i.minus.com/i1kUjAOphjIO0.jpg

http://i.minus.com/iZE8IWr117RWJ.jpg

http://i.minus.com/ioykJBpNqK8Hp.jpg




[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: Nikolcho555   
Дата:   04-05-13 02:38

thor , тази катерица ще я сънувам тази нощ, много ме кефи фона с нея при 200/4. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: Lycan   
Дата:   04-05-13 02:47

да де човека като се изтича да си купи EF 135/2 точно на некса ще си го завинти :))))))))
колкото до стативите не говоря буквално

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: thor   
Дата:   04-05-13 03:54








да де, но никой не му е препоръчал на човека да си купува EF 135/2, за да го закачи на некса, за 135/2 вече си има EOS 100D жалко, че нито обектива, нито фотоапарата му влизат в бюджета…..

един Nikkor 105mm f2.5 AI, ще му свърши почти същата работа за няколко пъти по евтино… както и всеки 100/2.0 от друга марка Canon FD, Minolta MD, Olympus и т.н. …. но пък Никкора е най-евтин и лесно се намира…

Canon EF 135mm f2.0L не стои никак зле на безогледалка в сравнение


колкото до ръчното фокусиране с 200mm, ако има желание ще се научи, ако не се научи, ще си вземе аутофокусен обектив…..

[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: hotsnail   
Дата:   04-05-13 09:06

Thor-е харни са снимките. Още много да направиш.

Ама нека преди туй обърнем страницата, че много бавно ми зарежда

Запали ме и мен да пробвам някоя коника или минолта на преклонна възраст [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: Ivan_A   
Дата:   04-05-13 10:37

За да не е без кадри, да продължа с алкохолната тематика:


http://i.minus.com/iM5zbo2fvRJ7a.jpg



GH1 + Nikkor 1.2/50mm@f/1.2 - с увеличението на дисплея се фокусира лесно.

Имах NEX 5 и NEX 5N - чудни камерки, но с прословутия peaking не свикнах - не беше толкова точен със светлосилни обективи, колкото с ползване увеличението на дисплея.

Сигурно е до навик. [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: victory13   
Дата:   04-05-13 10:42

ако се работи срещу правилата, примерно да се затвори до 2, 2.8, и след това се фокусира с пийкинга, и после да се отвори блендата [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: Ivan_A   
Дата:   04-05-13 10:50

Не зная.
Има обективи, при които с промяна на диафрагмата се променя леко и разстоянието, на което е фокуса: "... THis 1930s design may have some focus shift, meaning that the point of best focus may be slightly different at different apertures."- за Zeiss 50mm C Sonnar T 1.5 става дума.
Предполагам, има и други.
При тази малка дълбочина - от значение е.
Трябва да се пробва.


Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: hotsnail   
Дата:   04-05-13 10:53

Онзи ден го обсъждахме във алфа форума peaking-а. Ето цитат с малко допълнения

Става peaking-а ама има грешки. Според ситуацията или има твърде много оцветени участъци или твърде малко. То си има настройки де. Има и разни трикове - яерно бяло, повече контраст, по-малко шарп. Сравнително лесно се увеличава на 100% и когато е увеличено peaking-а много прецизно потвърждава фокус. Та в крайна сметка снимането с NEX и ръчен фокус макар и малко пипкаво, не е трудно или невъзможно. В общи линии в момента май е най-лесното от съществуващите ама сега и другите марки слагат peaking, та Сони ще трябва да извадят нов заек от ръкава.

по темата снимки със Sonnar 2.8/90 и peaking, това е докато хората си ходят и ги следя. При този обектив специално peaking-а е доста прецизен


https://lh4.googleusercontent.com/-Gwo20dSQZaw/TkbwiMVTelI/AAAAAAAANZ0/e2FAiKZidtE/s2000/DSC05467_Dx



https://lh6.googleusercontent.com/-zfXnVRA3uCA/UK6lpRj4iyI/AAAAAAAAVmA/2NpkYyUgiJY/s2000/DSC06753.jp



https://lh4.googleusercontent.com/-dFcFfyFCgTM/UK6XZB4JmiI/AAAAAAAATf4/xZ0vnNd5fz4/s2000/DSC06771.JP



https://lh3.googleusercontent.com/-Rzouf62-sEk/UK6XTcaXSjI/AAAAAAAATfo/e1jRm9BC3Z8/s2000/DSC06731.JP



Публикацията е редактирана (04-05-13 11:07)

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: hotsnail   
Дата:   04-05-13 10:57

Planar 2/45 малко по-трудно е ама доста готино когато стане


https://lh5.googleusercontent.com/-idIEZ7dX2lY/TslQmKhXVMI/AAAAAAAAOag/a2N-Nnikze4/s3000/DSC07563_Dx

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: simbon4o   
Дата:   04-05-13 15:11

Аз затова разправям, че особено на 4/3 ръчнофокусните куцат. От едно време обективите почти няма такъв дето да става за снимане на най-отворената си бленда. Повечето 50 1.4 на 1.4 имат хало, неясен фокус(и да сбъркаш малко вместо дефокус се получава просто самъгляване на детайлие) слаб контраст, .... все неща правещи помощните средства почти неизползваеми и които примерно липсват на споменатия цайс 90 2.8(затова с него е лесно да се фокусира). Всички тези дефекти в обективите на 4/3 си личат най-силно.

Примерно 50 1.4-ките идват на себе си на 2.0 бленда повечето. 50 1.2-ките поне до 1.8 трябва да се затворят, че да стават за снимане, някои на 1.4 с компромиси. Тези примери с никор-а 50 1.2... защо го мъчите хубавия обекив на 1.2, толкова некачествено изглежда изображението и дефокуса гаден и фокуса го няма...

Другото, което е 50 1.2 затворен на 1.8 и отворен на 1.2 при обект на около 4м от снимащия прави почти еднакъв дефокус, но на 1.8 картинката е къде къде по-приятна.

С останалите обективи е същата история.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: thor   
Дата:   04-05-13 16:31









всичките картинки са снимани с Panasonic G1 & Zeiss c Sonnar 50mm f1.5 ZM, на максимално отворена диафрагма f1.5.





http://i.minus.com/ikCXZHP9gM1CQ.jpg




http://i.minus.com/ijT5EpRcn0YzM.jpg




http://i.minus.com/ibgodHIyNXCJ1n.jpg




http://i.minus.com/im0Oy7wYGdAyI.jpg




http://i.minus.com/i8fPW7TuRAibU.jpg




http://i.minus.com/iuJAGs9ET43q0.jpg






а тук последната най-отдолу, едно сравнение

Canon EOS 10D & Canon EF 85mm f1.2L ...@f1.2

срещу

Panasonic G1 & Zeiss c Sonnar 50mm f1.5 ZM ...@f1.5


http://i.minus.com/ivyHT3ZXtxsLk.jpg



[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: hotsnail   
Дата:   04-05-13 17:06

Това последното е направо нечестно. Тоя обектив е легенда :-)

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: karan4o   
Дата:   04-05-13 20:15

Ще си сложа поста и тук, защото обърках темата и го пуснах в другата, но то и там не е зле да го има [smile]

Торе,
поздравления за показаните кадри! Некс снима добре!!!
Всеки да си щрака, с каквото му е кеф. Всички апарати правят добри снимки[smilie24]


Дойде ми обективчето, за което говорихме. Ето едно кадро с него:
Специално за Иван_А и Тор

https://dl.dropboxusercontent.com/u/6898577/P5040014_v1-1280.jpg



С тая комбинация и без тилт шифт ще мина, трябва да се науча само да оправям перспективата :) Това е първи опит [smilie8]

Хотснейл, прощавай, ако има нещо!
Всичко е добре, когато свършва добре [beer]


Поздрави на всички и весело изкарване на хубавите празници!



Публикацията е редактирана (04-05-13 20:17)

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: hotsnail   
Дата:   04-05-13 21:05

Karan4o. Какво е обективчето?

Аз имам да ти благодаря, че си оправих една снимка покрай патардията :-)

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: stoikovv666   
Дата:   04-05-13 21:16

И какво стана сега!? Камерата или обектива е причината за голям дефокус на фона при портретните снимки ? [smilie5]



Публикацията е редактирана (04-05-13 21:17)

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: Ivan_A   
Дата:   04-05-13 21:20

karan4o, честит 7-14мм!
[beer]

simbon4o, за това: " ... Аз затова разправям, че особено на 4/3 ръчнофокусните куцат. От едно време обективите почти няма такъв дето да става за снимане на най-отворената си бленда. Повечето 50 1.4 на 1.4 имат хало, неясен фокус(и да сбъркаш малко вместо дефокус се получава просто самъгляване на детайлие) слаб контраст ... " си прав.
Но не само за м4/3.
Имах от най-добрите стари МФ обективи.
Пробвах ги на всичко - м4/3, NEX, Canon5DII - разлика няма - така е, както си го описал.
1.2/50 го мъчих на ф/1.2, защото заради това ф/1.2 го купих.
При определени условия - става.

Отказах се - минах на оригинални, с АФ - горните проблеми ги няма.
Има други. [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: simbon4o   
Дата:   05-05-13 00:12

:) но трябва да признаеш, че един обектив на 1.8 като си е правен да снима на 1.8 и на съответната матрица си е готин на 1.8 [smilie5].
За 1.2 и 1.4 обективите правени за снимане на тези бленди са малко на брой и МНОГО скъпи. Примерно Noct Nikkor 58 1.2, Summilux 50 1.4 ASPH и още малко подобни са си силно оптимизирани за най-отворено и са ок.
Останалите, ако стават за филмова камера на оворение си бленди горе долу, на дигиталните се дънят яко.

1.2 си взех аз лично за 1.5х матрицата ми не заради 1.2-то, а заради 2-та типа дефокус, които прави на различни бленди. На 1.4 е чист такумар 50 1.4, но без дефектите(конрастен, сравнително остър и със характер в бокето като завъртени крайща и т.н.), на 1.8 е перфектно дефокусиращ с меко боке, остър и контрастен още повече, приятно рисуващ на контражур и всякакви други условия. На 1.8 е по-добър от всеки друг 50мм обектив бил той на 1.4 или 1.7 и дефокуса е повече дори да сложа 3-те 50-ки на 2.0(пентакски 1.2, 1.4 и 1.7), тази която е с най-големи физически размери на лещите дефокусира най-много поради чисто физични закони.
Затова си взех 1.2 и го ползвам на 1.8 [smilie5].

Ето примери на 1.8 със мойто А 50 1.2 пентакс.

https://lh5.googleusercontent.com/-oMCAHDJA8Tk/UX608pAe1fI/AAAAAAAAIic/7ZgZoLMdwT4/w547-h821/IMGP785



https://lh5.googleusercontent.com/-XIf5rl7Dgl8/UX60LhPD6BI/AAAAAAAAIh8/b-7AJNWMvFI/w1200-h795/IMGP82



https://lh6.googleusercontent.com/-AE202bnF0Js/UWrtBI6KNgI/AAAAAAAAIdk/EgpZ8Y7fBAs/w1200-h795/IMGP67


И 9 ламелната бленда си има някои специални ефекти, които ме радват...


https://lh4.googleusercontent.com/-HQnbJOdnCTU/UYV5afprQ8I/AAAAAAAAJq4/ro19Ey5ZluM/w1200-h776/IMGP65


ПС ето и един кадър на 1.2 :)


https://lh3.googleusercontent.com/-r6roKPaUdD0/UWnO2FJHTcI/AAAAAAAAIbM/GDVhh3IXOpw/w950-h629/IMGP651




Публикацията е редактирана (05-05-13 00:13)

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: hotsnail   
Дата:   05-05-13 00:28

да де ама 50/1.2 на кропка..е горе долу като 85/1.8 на фул фрейм, че малко по-лабаво от към боке. А Никора 85/1.8G просто кълца пиксели широко отворен на Д700, че и на Д600 пак...а ако ще се сниман на 1.8 по-добре 1.8 с автофокус...абе така приключиха мойте щения за 1.2 50-ка



Публикацията е редактирана (05-05-13 00:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: kaiser.soze   
Дата:   05-05-13 00:51

хубаво, обаче темата не е за безогледална камера с голям дефокус, а за обектиФчета с голям дефокус [smilie18]

видеата (рекламата на сони или олимпус) си имат таргет [smilie21], онези които няма да си купят ДСЛР [smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: thor   
Дата:   05-05-13 01:20










някой ден, ако не ме мързи ще нащракам картинки с 10-на различни 50-тици на f1.4, сред които и последния Summilux M, да видим кой ще го познае…..





а сега картинки с два Sonnar-а

Panasonic G1 & Zeiss c Sonnar T* 50mm f1.5 ZM ...@f1.5

http://i.minus.com/ic1CrNWjDHHd8.jpg




http://i.minus.com/ibxKsR7sT0bi14.jpg







Sony Nex-3 & Zeiss Sonnar T* 135mm f1.8 ZA ...@f1.8

http://i.minus.com/iKwIslNESYkOU.jpg




http://i.minus.com/ijGLMFJspSP3k.jpg




и

Canon EOS 10D & Canon EF 85mm f1.2L ...@f1.2

http://i.minus.com/iwTRq8PZw5L0p.jpg




http://i.minus.com/ibcXryk8ewLVyw.jpg




[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: simbon4o   
Дата:   05-05-13 07:58

50 1.2 на кроп и 85 1.8 на ФФ е несравнимо нещо :). Няма такъв 50 1.2, дето да е толкова добър на 1.2, че да се доближи дори до някой скапан 85 1.8 на ФФ камоли никонския новия 85 1.8, който на 1.8 снима като на всяка друга бленда остро :). Иначе ако два обектива се доближават един до друг с шопене може и да стават като на размер за форума нещата, но за принт примерно разликите няма как да се оберат. И аз предпочитам ФФ със АФ ама ... ако потръгне снимането да изкарам някой леф ...

Тоз сонар 50 1.5, като знам руската му версия колко е зле съм учуден от оригинала. Ако не се обработвани кадрите си снима съвсем прилично. И ако имаш сумито не знам защо не снимаш с него [smilie5] Аз гледах кадри из нета доста и мисля, че то ще ми е любимата 50 1.4, ако го имам.

ето тест на прилично количество свестни стари ръчки и модерното сони 50 1.8
Според мен сумилукса ги обезмисля всичките и сонито 50 1.8 показва, че технологията се развива и при 50-ките понеже е по-добър от всички стари ръчки.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: hotsnail   
Дата:   05-05-13 08:12

Предполагам тора ползва новия вариант на 50 1.5 щото е ZM и се произвежда в момента. Стария е на 70 години и мисля че е на резба. Общото между тях е мазното боке, а качествата на новия са много.

ПП Sony 50/1.8 е много добре измислен обектив. Не е абсолютна резачка, за това тролиха хората тука. Ама е достатъчно добър дори на 1.8. Бокето му обаче е перфектно пред и зад фокусната равнина, последното май е рядкост. Обектива е направен за портрети с NEX и за тая си цел е много успешен. Няма да спамя с още снимки :-)



Публикацията е редактирана (05-05-13 09:09)

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: Ivan_A   
Дата:   05-05-13 09:34

Simbon4o,"но трябва да признаеш, че един обектив на 1.8 като си е правен да снима на 1.8 и на съответната матрица си е готин на 1.8" - добре, признавам, но само защото ти вярвам.

Не съм пробвал с обективи ф/1.8 - такива има оригинални за кропките.
Интересни ми бяха ф/1.4 и ф/1.2 и то там, където аналог няма при оригиналните - т.е. на макс. отворени диафрагми.
Вероятно Pentax1.2/50 е най-добър - примерите ти са добри, но и Никон 1.2/50 става на ф/1.2, ако си по-внимателен - с избор на условия и фон:


http://i.minus.com/ibiilrwHLTupgM.jpg





http://i.minus.com/ihQ0JvNlrgjwe.jpg





http://i.minus.com/ibpTYM3KoSjTPo.jpg




Всички са на ф/1.2 - не виждам проблем и с по-големи увеличения.
Дори не съм опитвал да чистя разни аберации.


Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: Nikolcho555   
Дата:   05-05-13 11:37

Един Джена Сонар в английския ebay.co.uk ми излиза 80 лири :
клик
В същото време има разни други на бленда 2.8 135мм доста по евтини, те заслужават ли си според вас:
клик
клик
клик
клик
клик
Последния е 200/4.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: hotsnail   
Дата:   05-05-13 18:31

Ами мисля си че е добре да пробваш с един ръчно фокусен 50 до 90 мм да видиш дали ще те радва и ще ти се отдава. Ако можеш виж от БГ някой за 50-150 кинта по запазена бройка от нормална марка Pentax, Canon, Minolta MD/MC, Olympus OM, Nikon. Прочети си ревюта за избрания обектив, виж и снимки - гугъл намира всичко.

Та с един обектив Пробвай как ти приляга ръчния Фокус. Разликата с 40д ще е от небето до земята. Виждаш как някои много се кефят, обаче други са се отказали от този вариант,

Тия дето си дал...ми те на снимките още си личи, че са яко огрухани и не си струва. Цайсовете от Йена са сложна работа, по добре стой далеко. Същото важи и за руските бингии - юпитер, индустар ... Има много хубави и интересни ама малко вероятно е да попаднеш на такъв случайно. Пък и хубавите са ужасно скъпи.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: simbon4o   
Дата:   05-05-13 22:22

Аз имам добро впечатление от повторяемостта на добрите бройки на йенските цайси, ако не са ги окепазанили с ремонти(което важи за всички стари обективи) са си еднакво яки всичките.
Конкретно 135 3.5 предпочитам юпитер 37, не е по-лош от цайс варианта, дори има 10 ламелна пресет бленда която намирам за много по-приятна!

Относно 50-ка, най-острата ми 50-ка е руска [smilie5] Зенитар 50 1.7, по-остра е от всички японски 50 1.7 и 1.4 с които съм сравнил. Оказа се наскоро, че и на ФФ е по-остра. Има само един проблем - коутинга е малко кофти, но за портрети го намирам дори за плюс. Бокенцето на зенитара е особено и приятно и лесно се фокусира ръчно с него понеже много плавно дефокусира и е много ясен образа на 1.7, така че препоръчвам.
ето по-подробно за зенитара
На същия сайт съм пускал инфо и за останалите ми 50-ки :).

PS Пентакското 50 1.2, конкретно А версията се води от добрите 1.2-ки. Но както казах от 1.4 започва да става и на 1.8 е супер. На 1.3 също не е за изхвърляне понеже обира повечето хало и фринджове а дефокуса е почти същия. Но каквото и да си разправяме по-отворен от 1.8 става на тъмно само и по сумрак.



Публикацията е редактирана (05-05-13 22:25)

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: Nikolcho555   
Дата:   06-05-13 00:18

Гледам че има някакъв JUPITER-37A 3.5/135 Russian Lens screw M42 който пише че е даже с 12 ламелна бленда и е само 58лв с доставката. Повечето ламели май значат по-добро боке ако не бъркам.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: insofia.net   
Дата:   06-05-13 01:06

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: Nikolcho555   
Дата:   06-05-13 12:55

Снощи някой явно доста е запразнил и след това ми е огънал яко задната броня на колата докато съм спял. Изкривен заден багажник също и потрошен фар. Така че предвидените ми и без това малко средства за апарат намаляха. Сега ми остава единствено да взема някакво старо тяло за 200-300лв и само един ръчен обектив. Та някой знае ли с какво старо тяло ще мога да фокусирам добре с ръчен обектив. Без значение години, тежест, големина, екстри и т.н. Ще взема едно такова тяло и едно обективче за 50-60лв и това ще ми е засега. Мога да намеря некс3 за около 250лв но с него по-лесно ли ще фокусирам ръчно с тази функция фокус пийкинг отколкото с някакъв стар канон 10Д или 20Д или някакъв Пентакс примерно през техните визьори. Извинявам се за промяната на темата и въпросите ми.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: simbon4o   
Дата:   06-05-13 12:59

Некса е много по-добре за ръчен фокус от колкото който и да е стар ДСЛР, ако не вярваш пробвай.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: Nikolcho555   
Дата:   06-05-13 15:58

simbon4o, на некса през визьора ли се фокусира с тази опция или на дисплея му в реално време.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: quazimodo   
Дата:   06-05-13 16:55

Некса нЕма визьор. Само през ЛВ-то. Иначе от Пентакс по-убаво нема. Работи си и мерене и потвърждение и то само с преход без чипове и платки[smilie21].

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: next_time   
Дата:   06-05-13 18:43

Опаааа, някой все пак да се сети че като позатвориш блендата и остротата и контраста стават по-добри.Като позатвориш обаче сметките с тия приравнявания на визии съвсем се объркват.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: vikitovikito   
Дата:   06-05-13 19:00

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: hotsnail   
Дата:   06-05-13 19:34

quazimodo написа:
> Некса нЕма визьор. Само през ЛВ-то.
> Иначе от Пентакс по-убаво нема.
> Работи си и мерене и потвърждение
> и то само с преход без чипове и
> платки[smilie21].

Моя некс има визьор. Меренето му с ръчни обектив работи на всички режими включително и iAuto. Потвърждаването т.е. peaking-а и увеличението също работят със всички обективи....

Визьора нищо че е електронен е по-добър от всяка кропка. Горе долу е на нивото на ниския клас фул фрейм като Д600

Та да хвалиш някой пентакс...ми хубави са ама

ПП Всички функции от екрана ги има и на визьора. Специално с ръчни обективи визьора е по-хубав щото е с по-висока резолюция.



Публикацията е редактирана (06-05-13 19:35)

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: quazimodo   
Дата:   06-05-13 20:12

Тъй, тъй, ама само визьора е 300+ левове. Колегата иска тяло и обектив за 300+- малко. Значи трябва и стативче, щото с 18-200 и изпънати ръце ще е атракция за преминаващите[smilie5]. И пак опираме до най-лесно стиковащия се с ръчни обективи ДСЛР.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: hotsnail   
Дата:   06-05-13 20:25

@quazimodo по-добре пробвай преди да съдиш. По коментарите ти е видно, че не си снимал с безогледален.

Тия с екрана с удобни също. За улични снимки, партита, пейзажи и много други е по-лесно с екран да се работи. Захвата когато се работи с екран е по-стабилен от този с визьор.

Размера на един некс или пен не е сравним с ДСЛР.

Значи моята причина да взема апарат с визьор е че съм свикнал с ДСЛР и не ми е естествено да кадрирам на екран, особено портрети. Другия момент за визьора е когато има силна светлина и екрана е малко по-сложен за работа.

Отдлено в синтеза продаваха един капак за екрана дето го прави визьор за под 100 лева.

Та опции и варианти има.

ДСЛР-а е драма защото визьорите са трагични на кропките. Дори фул фреймите са слаби от към визьори. защото се залага на АФ. Не е да не сме пробвали ДСЛР-и повечето пишещи тук са снимали доста с ДСЛР и съвсем съзантелно са минали на безогледален. Аз специално си имам все още ДСЛР и си го ползвам за някои специфични неща.



Публикацията е редактирана (06-05-13 20:27)

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: simbon4o   
Дата:   06-05-13 21:20

За парите, които последно е написал ДСЛР няма, който да даде качеството на картината на първия некс и още по-малко с видео като опция и дори на ФФ ДСЛР е по-трудно да се уцели фокуса ръчно от колкото на дисплея на некса, такаа чеее за мен поне темата приключи.

И стига с тез пентакси... потвърждение има на фокуса само по централна точка, мерене има вярно посредством предварително измерване с копче преди да снимаш(времеемко и досадно) или ако обектива окъсява байонета(което със хелиос 44-2 примерно е почти невъзможно) и не е като да няма проблемации пак с някои обективи.
И меренето с ръчни е само централно и спот, това е често проблем и изисква съобразяване. Освен това обективите, които стават са само такива с подходяща работна отсечка(от апарат с огледало), а на некс пасва ВСИЧКО.

Пентакс отдавна не са най-доброто за ръчни обективи.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: quazimodo   
Дата:   06-05-13 21:23

Вярно, не съм снимал с безогледалка, но имам качествена сапунерка. Понеже съм "кьорчо", при снимане с нея трябва да слагам очила, което пък не ме кефи щото след това надничам над тях за доуточняване на подробностите. Та сигурно си прав за едностранчивото ми мислене, но и колегата в последния си пост не заявява безапелационно, че не иска нищо друго освен безогледалка[smilie7].

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: s_dyakov   
Дата:   06-05-13 21:45

>За парите, които последно е написал ДСЛР няма, който да даде качеството на картината на първия некс.

Това е спорно леко. Едно 20Д има сравними или по добри RAW файлове от първите нексове. Качеството на видеото при първите нексове и баланса на бялото не ги коментирам даже.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: hotsnail   
Дата:   06-05-13 22:07

??? 14mp сензор 3 поколения след 20Д с 8? Че то 20Д май беше с макс исо 1600 а некс-5 има доста добри снимки на 3200, че и на 6400 стават а можеш и на 12800 да снимаш ...

Иначе има -ра ръка ДСЛР и ако наистина гледа ДСЛР-ки един Пентакс за 300-400 кинта или 40Д

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: simbon4o   
Дата:   06-05-13 22:17

Продължавам да мисля, че няма ДСЛР на парите на некс3/5 втора ръка, който да даде дори близко по качество снимане(за видео да не говорим, те нямат лайфвю камоли видео тия музейни експонати)[smilie5]
Пентакс за 400лв е първия свестен модел, сравнително модерна матрица и т.н. и това е К-х, та той няма дори мигане във визьора, коя фокусна точка ползваш [smilie5]. Може да се намери някой със CCD било то К10 или К200, които снимат прилично, но отново са далеч от възможностите на некса като качество на картината.
Снимам с К30 пентакс и попрочитам от време на време както и ползвам друга техника... според мен некс3/5 на цена 300-400лв втора ръка нямат аналог по възможности.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: next_time   
Дата:   06-05-13 22:34

Като зпочнете да ги дървите тия матрици коя какво поколение била.
Втори ден гледам кадри които съм правил преди години с канон 10д, ами разлика особена спрямо никон д700 не намирам.Това важи разбира се за ниското исо, на високо канончето издиша, както и некса.Имайки предвид че снимам предимно на светло поколението на матрицата ми е през .... работа.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: siluet   
Дата:   06-05-13 22:35

Още един глас за НЕХ, Канон юзер съм заради добрия избор от обективи и ръчнофокусни с адаптери, на 60Д съм сложил и Маджик Лантерн с който ДСЛР-а става камерата мечта. Но от както миналото лято взех един НЕХ-5н 60Д-то паля само у дома, да му се порадвам на на тежестта и добрия захват, с един преходник EOS-NEX си ползвам всички обективи които имам за Канон даже и ръчнофокусните. Също така има много, досега неизползваеми на ДСЛР-те обективи за безпари, С, МД, ФД...


Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: vikitovikito   
Дата:   06-05-13 22:39

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: quazimodo   
Дата:   06-05-13 22:48

Колеги, сигурно всички сте прави, но има една подробност - няма некс за 300 лева. има за 300 и отгоре $. Явно и в ибей четат нашия форум[smilie5].


Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: simbon4o   
Дата:   06-05-13 22:49

Щом между канон 10Д и никон Д700 не се вижда разлика... значи толкова се и гледа [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: hotsnail   
Дата:   06-05-13 22:58

а на iso 100 ако не търсиш плитък фокус и не ти трябват 12мп разлика точно никаква нема от 6МП сензори до момента. Така де ако ги вадиш за фон на компа или А4...как точно да видиш разлика в архитектурна снимка.

ПП Вече като почнеш високо исо и искаш да кропиш разликите са много ...24МП некс-7 има място за кропене адски много. Ако искаш плитък фокус Д700 си е Д700



Публикацията е редактирана (06-05-13 22:59)

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: vikitovikito   
Дата:   06-05-13 23:04

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: simbon4o   
Дата:   06-05-13 23:58

Ако си снимаш на jpeg и не се заглеждаш няма разлики, но ако се загледаш Д700 улавя повече цветове, дава МНОГО повече възможности при постобработка, файла е много "по-сочен" както биха казали някои... ако ще и на 100исо да се сравняват разлики има много!

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: mbs   
Дата:   07-05-13 00:02

В базара към настояща дата има два Пентакса К100Д Супер на цени 320-350 лв и нито един Некс на близка даже до тая цена. Къде ги намирате тия нексове по 20-30 лева не знам... Колкото до ползването на ръчнофокусни с потвърждение на фокуса във визьора - Пентакс (или Канон), разбира се.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: hotsnail   
Дата:   07-05-13 00:28

два Пентакса К100Д Супер - това е апарата от далечната 2006/2007-а година т.е. на има няма 6 години с 6МП сензор с 8 стопа динамика и макс използваемо исо 800.....сигурно едно Канонче 10Д ще се намери и на по-тънки пари е неработещо вероятно....

Аз видях един некс 5 на 420 лева. Това не ми се вижда ужасно далеко. Ако почака човек излизат предложения. Те нови тия апарати по промоции излизат на 600 лева ...е сега има за олимпус подобна...



Публикацията е редактирана (07-05-13 00:29)

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: simbon4o   
Дата:   07-05-13 07:48

В продавалника има(тия дни) некс 3 за 300 с някакви обективи...
В тукашния базар има 300Д със китаци за близки до писаните пари, но ... дали качеството на снимките е еднакво... сигурно щом Д700 и 10Д са едни и същи [smilie5]

ПС за К100 пентакс повече от 200лв не бих дал, това е наистина архаична история, както и каноните 10Д, 20Д, 300Д, ... Освен това ако се избира между тези антики - вероятно пентакса ще изкара повече, не бих купил канон на толкова години.



Публикацията е редактирана (07-05-13 07:51)

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: s_dyakov   
Дата:   07-05-13 09:59

Аз си взех миналата година едно много чисто 20Д само за 200 лв - не заради друго а ей така да има.

Идвайки от Некс-3 е направо удоволствие да се снима с него. Само не мога да му намеря подходящ фокусинг скриин че не ми се дават $100 за Катз.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: chefo1979   
Дата:   07-05-13 11:36

20D е прекрасна машина - като вземат тук много хора да се превземат че бил дърт, че бил не знам какво си... Трагедии човешки...
С хубав обектив Канон 20Д или Никон Д70 могат да дадат на любителя-фотограф възможности, които трудно биха го ограничили... Разбира се, за някои хора и средният формат би се оказал спънка пред величието и размаха на таланта им.

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: Nikolcho555   
Дата:   07-05-13 11:36

Понеже гледам че почнахте да сравнявате матрици, мегапиксели и исота, аз само да уточня. Всеки апарат от 6MP нагоре включително ще ми свърши работа, снимки не разпечатвам гледам си ги на монитора а ако все пак се наложи ще са си нормални снимки а не някакви голям формат. Апарата и обективът ще ги ползвам най-вече за портрети ( като хоби а не професионално ), така че ще снимам през деня, ще има достатъчно светлина, няма да се снима в затворени помещения, църкви, ресторанти и т.н. Мисля че ще снимам предимно на исо 100 или 200 през деня, евентуално ако е нещо мъгливо може и на исо400 за да направя необходимата скорост ако ползвам дълъг обектив. Така че мисля че и исото не ми е от голямо значение. Снимал съм един месец с Канон 40Д и ръчен М42 обектив. С потвърждението на фокуса във визьора не беше много трудно просто отнемаше повече време отколкото с автоматичен фокус но аз ще снимам портрети а не бързи събития така че мисля че и това особено не ме бърка. Досега с ваша помощ колеги разбрах какви ръчни обективи ми трябват, това ми стана ясно. Сега просто ми трябва възможно най-евтиното тяло с което може добре да се фокусира ръчно. Казах че за Канон 40Д знам как се фокусира но нямам никаква идея дали примерно с този Пентакс 100Д е по-лесно или по-трудно, дали с Канон 10Д или 20Д е същото или много по-зле и дали с некса е по-лесно или по-трудно през екрана му. Всъщност това ми е дилемата май- с кое евтино тяло се фокусира ръчно най-лесно. Ще му бодна един 135/2.8 за 50-60лв и съм готов. Иначе мисля че интересна тема се получи. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: s_dyakov   
Дата:   07-05-13 11:50

Ако ще е канон потвърждение на фокуса не ти трябва - само качествен фокусинг скриийн - с него със сигурност ще кадрираш и фокусираш по-бързо от който и да е безогледален без визьор. Каноните имат драма по-скоро с меренето с ръчни обективи - трябва да компенсираш като затваряш блендата - за това помагат тия чипове за потвърждение и снимането в RAW.

Гледам има едно евтино Олимпусче ЕПМ-1 в базара
https://photo-forum.net/index.php?APP_ACTION=BAZAR&request=view&id=12261
Сравнено с ЕП серията ергономията му е супер зле (тип некс с 2 копченца отдясно) но пък е много малко и снима доста добре до исо 800.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: Nikolcho555   
Дата:   07-05-13 11:58

В момента от английския ebay.co.uk може да се вземе Канон 20Д за 230лв или Канон 30Д за 300лв. Толкова може да се намери и един некс3. Но с некса или с канона се фокусира по-лесно с ръчни обективи колеги. Тази драма за каноните нещо не ми стана много ясна s_dyakov. Би ли уточнил защо се налага.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: mbs   
Дата:   07-05-13 12:30

Всеки цифров Пентакс работи по един и същи начин с РФ-обективи: http://www.pentaxforums.com/news/how-to-use-manual-lenes-on-pentax-dslrs.html
Байонетът не е променян от близо 40 години и всичко на К-байонет е използваемо. Плюс матричната стабилизация, с която всяка антика е "стабилизирана". За м42 обективите (с преходник) важи същото.


Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: s_dyakov   
Дата:   07-05-13 13:57

20Д и 30Д са една и съща камера - разликата е малко по-голямото LCD екранче, иначе сензорите и процесорите са идентични.

Проблемът с меренето на Канон с ръчни обективи е заради оптичния визьор и фокусинг екрана - има разлики в мерене при отворена докрай бленда и при затворена. Когато има автофокусен обектив или обектив с чип, чипа казва на колко е затворена блендата и тялото компенсира. Ако нямаш чип тялото не знае каква е стойността на блендата в момента и не компенсира нищо. Така примерно на ф2 имаш правилно експонирана снимка а на ф8 е преекспонирана с до 1 стоп (хистограмата отива в дясно). Но това е само при някой обективи мисля и не е такава драма стига да си запознат.

Погледни Олимпусчето все пак - то също си има предимствата и за тези пари си е подарък.

- Стабилизация на сензора - можеш да снимаш на ниска скорост и ниско ИСО. Снимки които си правил на 1/50 стават на 1/10 и няма нужда да вдигаш до космически исота.

- Малки обективи с къса работна отсечка (можеш да ползваш примерно обективи от телеметрични камери като Киев и Зорки (Юпитер-8 2/50 - копие на Контакс Сонар - за 20-тина лв., Юпитер-3 1.5/50 и Юпитер-9 2/85 (Пак Сонари - около 100 лв), Юпитер-11 4/135 (4 елементен сонар - 30-50 лв) , Индустар-22 3.5/50 (тесар 20-50 лв) Гореизброените не са върха на сладоледа но са евтини и достъпни.

- Добри снимки диретно от Jpeg - тука ще ме извиняват нексаджиите ама там такива са рядкост. Ако не си носиш сива карта или X-rite Passport или баланса на бялото е неточен или цветовете не са това което трябва - имал съм некс знам - за който не вярва да погледне самплите в dpreview - показателни са.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: Nikolcho555   
Дата:   07-05-13 17:42

Благодаря за изчерпателното обяснение s_dyakov. Олимпусчето найстина е малко и леко но с обективът му малко трудно ще направя голям дефокус. Аз затова окончателно се насочих към някакво тяло каквото и да като големина и екстри но да се фокусира ръчно лесно с него и един единствен дълъг ръчен обектив, нещо на 135/2.8 или 200/4. И ще си ползвам системката само за портрети навън.
mbs, досега съм снимал само с канонска рехника, не знаех че пентакса може да направи ръчните обективи като стабилизирани, това ми звучи като голяма екстра, особено за по-дългите където стабилизацията е по критична. За Пентакс 100Д важи ли това, гледам го за 315лв. И с него знаеш ли на практика как е ръчното фокусиране, в смисъл дали е лесно и удобно.
Като чета темата май няма единодушие относно това кое тяло е най-подходящо за ръчен фокус ( за около 250-300лв ).[smile] Оли, Некс, канон, пентакс, само никои не е за Никон, за това май всички са съгласни.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: s_dyakov   
Дата:   07-05-13 17:58

От китовите зумчета кой знае какъв дефокус не можеш да очакваш - т.е всичко зависи повече от обективите отколкото от тялото. Всичко над 50мм и бленда поне ф2-2.8 ще ти даде приемлив дефокус за портрети.

Ако искаш мога да ти пратя връзка към малко албуми с Е-П2 и разни ръчни обективи повечето са лични снимки и не ми се публикуват тук.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: Nikolcho555   
Дата:   07-05-13 18:25

Благодаря за предложението s_dyakov, писах ти на лични.

mbs, след споменаването ти за пентакса който стабилизира старите обективи потърсих и изникнаха и няколко други модела на една и съща цена - около 300лв. Това са K10D, K110D и istDL. Аз ще почета за тях но друго си е практиката, ти снимал ли си с някое от тях да кажеш кое е по-добро.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: quazimodo   
Дата:   07-05-13 19:08

Последният няма стабилизация а 10Д е по-високия клас. Снимал съм с такъв и то с Хелиос 44 поради липса на фирмен обектив. Една тридневна екскурзия си запаметихме прилично. Ако не снимаш състезания си смогва. При добро експониране вади чисти снимки и на 800ИСО. Матриците са ССД и имат по-приятни цветове от СМОС-а, но шумят повече. Това сравнено с Канон 20,30Д. Аз бих избрал К10Д защото все пак е с 10МР.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: thor   
Дата:   07-05-13 19:56










по темата за дефокуса, малко картинки със Sony Nex-3 ….





http://i.minus.com/ibshyClY0T6N8a.jpg




http://i.minus.com/ibdF3Nby6CjYNQ.jpg




http://i.minus.com/ibaXC7a47i1YxJ.jpg




http://i.minus.com/iVsBHaGgzb16x.jpg






http://i.minus.com/iKzaI4wAK49Ga.jpg




http://i.minus.com/iBHEmY25Bk0FC.jpg




http://i.minus.com/igBFsUtdIWvJ7.jpg




http://i.minus.com/iBoM8ilzpFCEK.jpg




[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: insofia.net   
Дата:   07-05-13 20:03

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: thor   
Дата:   07-05-13 20:12




''' Автор: insofia.net 
Дата:   07-05-13 20:03

и ЕФ 135/2 на 2 ? '''


--------


тези горните картинки всичките са снимани с механични обективи, сред тях няма Canon EF 135mm f2.0L….

[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: simbon4o   
Дата:   07-05-13 22:21

Значи това К10 е много приятно тяло, но не е за начинаещи. Освен това шума си е доста много, високото исо на телата от него време не е хич използваемо. На К10 му давам използваемост до 500-640исо при правилно експониране и това е доста ограничаващо! Канон 20Д и 30Д - 800 до 1250исо макс. Със некс 3 бих ползвал дори 2000 и нагоре до 3200 исо(което компенсира повече от 2.5 стопа от 500исо и го играе едва ли не стабилизация) без проблеми и резерва за недоекспониране е много по-голям... Просто матриците са си стари и това си е.

Другото, което е тези старчески разбирания, че през визьор оптичен е по-добре от през дисплей... единственото предимство на снимането на визьор е 3-тата опорна точка и по-голямата стабилност на камерата, но некс-а няма огледало и нищо не му прави откат... това спестява поне един стоп нужда от стабилизация. Визьорите на камерите за до 300лв са отвратителни шпионки, колкото и пари да се налеят да се пригаждат за ръчен фокус шанса да се уцели верен фокус зависи от зрението на ползващия защото диоптърът влияе на това къде се вижда фокуса, с очила е трудно към невъзможно да се снима на визьор, ...
Аз на ДСЛР-а в някои ситуации изобщо не ползвам визьора и ме е яд, че не е с въртящ дисплей понеже като мога да не се дупя и лазя... защо да го правя. На макро примерно слагам блендата на 8 обектива на мин. фокусно и ги трепя наред бубите, а през визьор... забрави тази работа.

Пентакс тела без стабилизация - istD, istDL(1 и 2), istDS(1 и 2), K110D. Бих препоръчал телата с 10мп поне, по-добър динамичен обхват имат и могат поне на ниско исо да конкурират модерните CMOS.

Каноните 20Д и 30Д имат лоша слава на затворите и може да се окаже, че мине се не мине месец два ще се сменя затвор и ще се плащат още 200-300лв(май толкова беше). В това отношение пентаксите са много по-надеждни.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: Emoxide   
Дата:   07-05-13 22:54

а някой има ли идея как се справя MC Soligor Dualfocal 1:4/85-1:4/135. К байонет за Pentax. (С превключвател обективът работи или като 85мм, или като 135мм.)


http://cdn2.amcn.in/lcd.alle.bg-9d2ee9b8-700-525-ups-ri-bsxsxkfvxg.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: quazimodo   
Дата:   08-05-13 08:21

Всеки фотоапарат става за начинаещи. Нали за тях е зеленото квадратче? Освен това колегата не е такъв - снимал е с Канон 40Д[smilie21].

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: Nikolcho555   
Дата:   08-05-13 08:58

Ами снимал съм в продължение на 2 години с Канон 40Д около 30 000 кадъра. С десетина различни обектива. След това се наложи да го продам. Канонската техника мога да кажа че ми е горе-долу ясна но нямам никаква идея за другите марки особено пък за ръчнофокусните обективи и кое тяло е най-подходящо за тях. И като си спомня колко обектива купих и след това се наложи да продам защото не се оказаха такива каквито мислех че са, сега съм решил твърдо да проуча всичко и най-вече съветите на хора които имат практически опит с тях, преди отново да купя нещо .

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: chefo1979   
Дата:   08-05-13 10:33

simbon4o - Каноните 20Д и 30Д имат лоша слава на затворите и може да се окаже, че мине се не мине месец два ще се сменя затвор и ще се плащат още 200-300лв(май толкова беше).

Градски, тия работи дето ЕЖК (една жена каза), трябва да се приемат малко с резерв - 20Д според моя опит (две такива тела) е желязно тяло. Сегашното ми 20Д е безкрайно много кадри, далеч надскочили фирмено посочените 50к...
Пък това, че липсата на огледало спестявало 1 стоп - много се смях, вярвай ми. Сериозен човек и страхотен фотограф си, ама понякога несериозни неща говориш.

Поздрави! [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: quazimodo   
Дата:   08-05-13 11:14

Аз от 2007 снимам с Канон - първо 350Д а сега 40Д. Минах към Канон от нетърпение, но сега вече нямам желание за смяна на марката. Отидох в магазина с нагласата да взема имено Пентакс К100Д Супер. Предполагам се досещаш, че основния плюс беше възможността да се снима с ръчнофокусни обективи. За съжаление нямаше в наличност. Понеже бях решил, че точно този ден ще си купя дигиталка, без много размисли се метнах на един Канон 350Д с 50/1.8 и преход М42/ЕОС. Та от самото начало работя и с ръчнофокусни обективи. Не е лесно, но е интересно. С желание и снимане се постигат добри резултати. Естествено ако се работи за пари и се снима на терен, няма и да искам да чуя за ръчен фокус и преходници, но за лична употреба бива[smilie5].

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: simbon4o   
Дата:   08-05-13 22:09

Чефо не се бъзикам за липсата на огледало. Всичко е относително разбирасе, но поне при мен действа така. Някои тела имат страхотен откат макар и модерни и т.н. и на по-малки скорости оказва влияние и това макар и малко. Безогледалката това го няма, почти нищо механично не се случва като се снима и поне при мен ми дава още една идея успешност на бавни скорости. Казвам го от опит. Същото и за 20Д-то доста умряха покрай мен(на познати), а нито един пентакс примерно не съм разбрал да е умрял хем познатите ми с пентакси са най-много покрай форума.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: chefo1979   
Дата:   09-05-13 11:21

Вибрацията от огледалото се усеща различно, но се съгласявам, че винаги е фактор. Не мога да се съглася, че е цял стоп, обаче.
В по-масивните тела, с вградените грипове, влиянието е пренебрежимо, по мой опит. Колеги също така споделиха, че на НЕКС примерно сработването на затвора поражда вибрации в апарата...
Отделно при снимането с по-масивен апарат (Д200, Д90, 40Д, 5Д) с оптичен визьор позицията с три опорни точки е далеч по-стабилна от позицията с ръце напред и снимане по дисплей с малко тяло и масивен обектив.

Иначе че Пентакс са издържливи машини и като цяло превъзхождат конкуренцията в този аспект - съгласявам се напълно.

Поздрави!

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: Nikolcho555   
Дата:   09-05-13 20:44

Прочетох няколко ревюта на Б.Бонев за Пентакс след като ми обърнахте внимание и за тази марка но не можах да разбера едно нещо. Там пише че при телата на Пентакс работи и измерването на светлината при снимане с ръчни обективи. Спомням си че преди време като снимах с Канон 40Д с преходник и ръчен обектив на М42 50/1.7, снимките повечето пъти ми се получаваха доста преекспонирани или преосветени което там е по-правилно. И след това се налагаше да ги потъмнявам. Това ли значи това измерване на светлината за което се споменава в ревютата - в смисъл че го е нямало при канона и затова са се преосветявали снимките поради широката бленда. И че го има при пентакса и там снимките ще са правилно експонирани при ръчните обективи. Или бъркам и това е нещо съвсем друго. Сони нексовете и оли пеновете имат ли и те това измерване на светлината ( при ръчни обективи ).

Имаше и нещо друго което не ми стана много ясно - визьор с фин растер за прецизно ръчно фокусиране, даващ възможност за лесна работа с изцяло механични обективи. Някой може ли с две думи да каже какъв точно е този фин растер и как помага за по лесно ръчно фокусиране. Аз като снимах с канона имаше звуково и цветово потвърждение във визьора което си ми беше достатъчно добро. С този растер по-лесно и удобно ли е.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: simbon4o   
Дата:   09-05-13 23:46

Измерването на светлината е най-добро на безогледалките понеже се извършва от цялата матрица и виждаш в реално време как се експонира(следователно можеш да коригираш преди снимката при нужда).

Пентаксите мерят на 3 зони - крайща на кадъра, центъра и идеален център(спот мерене), крайщата с ръчни обективи не работят. При ДСЛР-ите кадъра се вижда как се е измерил чак като го снимаш и всички грешат според ситуацията(ако е тъмен фона снимката ще стане светла, ако е светъл по-тъмна и т.н.)

Матовото стъкло на нито един ДСЛР не е предназначено за ръчно фокусиране. Втора ръка цените на матови екрани за ръчен фокус започват от 50лв нагоре и е добре да се сложи в сервиз. Това, което прави този екран е да показва по-финно мястото на фокуса, но в никакъв случай не е по-коректно от лайфвюто и пиикинга(поне на мен ми е по-лесно с лайфвю). Потвърждението на фокуса е най-неточния метод за снимане с ръчнофокусен обектив, то може да насочва горе долу къде е фокуса, но подобно на АФ на камерата прави грешки и може да подведе снимащия. Аз ползвам потвърждението само за ориентиране горе долу къде е фокуса и после донагласям на око. Пентакс потвърждава фокус само по централна точка с ръчнофокусни за разлика от всички канон и никон тела примерно.

ДСЛР и въобще снимането с камери с огледала и оптични визьори е остаряла технология и нямам търпение да отпадне изобщо. Оптичния визьор за мен има само недостатъци спрямо един добър електронен визьор.

ПС Чефо относно трите опорни точки, писах го на предната страница още май... 3 точки - по-стабилно. Вярно е и че по-тежките тела компенсират отката с масата си, но за този бюджет може да се купи само някоя абсолютна антика по-висок клас... което не мисля, че е добра идея. Удобството при ползване на камерата не компенсира качествата на матрицата, крайния резултат зависи повече от възможностите на матрица, фокус и т.н. от колкото от ергономия и как изглежда снимащия като държи голямата стара тухла.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: hotsnail   
Дата:   10-05-13 01:01

@Nikolcho555 виж какво ти пишем със simbon4о. Аз ползвам ДСЛРки най-различни от 6 години. Симбон и той. Симбон беше фен номер 1 на пентакс. Аз съм ползвал Сони. Двете системи са далеч по-добри от канон или никон за ръчни обективи. При все това ти казваме с чиста съвест, че в момента за ръчни обективи най-добрия избор е NEX. Намери някой съгражданин с некс-че и ръчни обективи да ти направи демонстрация.

@chefo1979 при по-новите нексове т.е. 5N, 7 и последващите 4-5 модела предното перде на затвора е електронно т.е. е напълно изключено да предизвика вибрации. Задното перде е механично и наистина удря здраво на края ама това е таман след като е приключила експозицията. Това го има и при повечето модерни Канони...т.е. от затвора вибрации....забрави. Дори в предния вариант с изцяло механичен затвор съм пускал кадри на 1/20-та с 50мм обектив без стабилизация от ръка. По-добре от ДСЛР без стабилизация се получава (не са остри като стабилизирана матрица, ама стават за фейсбук, спомени и т.н.)!!


https://lh4.googleusercontent.com/-mdwiFc-ahwc/TLyxP-tMfaI/AAAAAAAAM5A/zQTHw6bhq9I/w1510-h1005-no/DS


Дата: 17.10.10, 03:00
Фотоапарат: NEX-5
Експонация: 0.067 сек (1/15)
Бленда: f/2.2
Дължина на фокуса: 50 мм
ISO скорост: 1600

Ръчен фокус от ръка стабилизирана с водка.

По него време 2010-а още нямаше peaking.



Публикацията е редактирана (10-05-13 01:02)

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: thor   
Дата:   10-05-13 13:44







Sony Nex-3 = Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки …[cool] [cool] [cool]




eBay -> Sony Nex-3 и китов обектив за 160$$ доларес



и няколко дефокусирани картинки със Sony Nex-3 ….


http://i.minus.com/iZV9vptDaRKaR.jpg




http://i.minus.com/iKKDGFoB8kLgO.jpg




http://i.minus.com/iAGQU3uX8UMCH.jpg




http://i.minus.com/iteaYVEEhOaz7.jpg




[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: ZENON   
Дата:   10-05-13 13:58

hotsnail,
не знам кое перде кога се сеща да действа при НЕКС, но на снимки с дълга експонация с NEX 5N отчетливо се вижда кога е подскочил фотоапарата.
На NEX 6 не съм пробвал все още.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   10-05-13 14:15

Зависи и с какъв статив се ползва, че са леки камери и лек полъх ги клати лесно

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: hotsnail   
Дата:   10-05-13 15:28

@ZENON - накратко глупости пишеш

По надълго

1. Направи си експеримент - сложи на М апарата и смени времето на 5 секунди и натисни затвора. При началто на експонацията няма нито звук нито вибрация - Как точно усещаш ритантео на затовра при положение че такъв НЯМА!!!

2. Ако има звук от затвор и вибрация си провери менюто има опция за електронно предно перде. Смения от каквато позиция е на другата - не помня наизуст дали беше да се изключи механичното перде или да се включи електронното перде. Факта е че има и механично перде, което помага при някакви специфични ситуации на високи сорости т.е. над 1/500

Това е престанете да пишете глупости за това какви вибрации имал некс-а - НЯМА ВИБРАЦИИ ЩОТО НЯМА МЕХАНИКА!!!!

ПП Първите НЕКС3 и 5 нямат електронно перде. Ама като ти показах на 1/15-та ако го държиш в ръка няма проблеми от пердето.



Публикацията е редактирана (10-05-13 15:29)

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: ZENON   
Дата:   10-05-13 15:58

hotsnail,
на твое място бих се въздържал от квалификации на каквото и да е.
Снимал съм, видял съм, споделям. Кой си ти, че да даваш оценка на това, което съм забелязал?
Аре малко по-внимателно, ако е възможно.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: Lycan   
Дата:   10-05-13 16:16

не е ясно колко друсат но по-грозен дизайн от некса няма :)

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: s_dyakov   
Дата:   10-05-13 17:04

За друсането незнам ама затвора на нексовете е много шумен.

Та в този тон кое Некс тяло (поне 5н и да не е 7) ще ми препоръчате като с най-тих затвор? Питам ако някой е ползвал/пробвал няколко различни некса.

Ако евентуално се навия да си купя пак такова нещо то ще е само заради АФ адаптера за Контакс Г.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: ZENON   
Дата:   10-05-13 17:12

s_dyakov,
плякат нексовете. Имах 5Н, сега 6 и той пляка.
Това мен не ме притеснява, но не всеки е така.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледална камера с голям дефокус на фона при портретни снимки
Автор: hotsnail   
Дата:   10-05-13 19:16

Zenon не искам да те засегне. Просто в поредна тема някаква безумна лъжа пропагандираш. Обясних ти и преди, че нещо си объркал в експеримента. Както си забелязъл квалификациите са за безумния текст не за теб като личност. Не те познавам и вероятно си готин човек, просто не си запознат с проблема

Иначе шумен е затвора. На 1-вите нексове беше най шумен. От 5n с предно електронно перде е наполовина шума, ама пак пляка здравата. Не става за дискретни снимки в тиха зала.



Публикацията е редактирана (10-05-13 19:18)

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »