Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Хубави обективи на M42
Автор: daniil-k   
Дата:   10-04-13 01:11

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Хубави обективи на M42
Автор: chrisnoch   
Дата:   10-04-13 02:29

Широкото е проблем, не се сещам за нищо евтино. При кроп 1.7 ще ти трябва 20 мм или поне 24 мм. За пейзажи 28 мм ще дойде вече твърде тясно.
За портрети - някой Хелиос 44М-6 (58/2). 44М-7 е още по-добър вариамт, но рядко се срещат. Струват 35-40 лева.
Ако не държиш да е толкова светлосилен, мога да ти предложа един Сигма 28-70/3.5-4.5 - не го използвам от доста време.
Макрообективите също са проблем - от месеци не съм срещал нищо читаво и евтино из базарите. Помисли за вариант с макро пръстени.

Отговори на това съобщение
 Re: Хубави обективи на M42
Автор: fotocolor   
Дата:   10-04-13 14:06

от широкоъгълните най удачния вариант е някой МИР 20мм.Намират се по 140-160лева.
За макро Волна 9 -неверотен е,или Индустар 61Л
За портрет Юпитер 9
тези са добри и обективи,с поносими цени.
Има и Pancolar,Flektogon-но пък там са наистина здрави цени 200-400лева

Отговори на това съобщение
 Re: Хубави обективи на M42
Автор: NikolOB   
Дата:   10-04-13 20:35

Такумарите също са на м42.
50/1,4 , 105/2,8 ги имам и са добри обективи.
На Контакс/Яшика има евтини и добри яшики в ибей.

Отговори на това съобщение
 Re: Хубави обективи на M42
Автор: filmmaking   
Дата:   10-04-13 22:37

http://www.mflenses.com/

Отговори на това съобщение
 Re: Хубави обективи на M42
Автор: pefoto01   
Дата:   10-04-13 22:45

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Хубави обективи на M42
Автор: djfroggy   
Дата:   10-04-13 22:53

Токина 17/3,5. По едно време се продаваше за 250 лева.

Отговори на това съобщение
 Re: Хубави обективи на M42
Автор: pefoto01   
Дата:   10-04-13 23:08

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Хубави обективи на M42
Автор: simon4o_bg   
Дата:   10-04-13 23:43

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Хубави обективи на M42
Автор: daniil-k   
Дата:   11-04-13 00:11

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Хубави обективи на M42
Автор: pefoto01   
Дата:   11-04-13 00:14

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Хубави обективи на M42
Автор: juslen   
Дата:   11-04-13 00:32

Като купуваш Хелиос гледай внимателно лещите срещу светлина-последно си купих един с мехурчета въздух в самите лещи [smilie5] Не, че се отразява на снимките, не все пак при руските обективи от партида до партида може да има сериозни разлики в качеството и сглобката.

Иначе ако си решил да взимаш Хелиос 44 потърси 44-3 или 44-6-те са добрите модели от серията.



Публикацията е редактирана (11-04-13 00:34)

Отговори на това съобщение
 Re: Хубави обективи на M42
Автор: pefoto01   
Дата:   11-04-13 01:57

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Хубави обективи на M42
Автор: ilcoin   
Дата:   11-04-13 10:06

Колегите по-горе са казали, аз ще допълня с малко директни впечатления.

Задължителният М42 обектив за всеки ценител на този тип стъкла е Юпитер 37А - 135/3.5 - снимки . Явява се копие на Цайс (доколкото съм наясно), но копието е твърде скопосно направено. Доста подценен обектив, основно заради това, че е руски.

На кроп отворен спокойно покрива 6Мрх, по-новите версии са просветлени (моята не е, но не и пречи особенно). 12 ламела бленда, компактен и лек дизайн, качествено боядисан корпус. С макро-пръстени става доста читав макро обектив. И най-важното, байонета му е захванат по изключително елементарен начин и много лесно се конвертира към практически всяка система. Слав61 е човека за изработка на нов байонет към вашата система.

Разбира се, 3,5 бленда не е 2, но предвид всичко друго и най-вече символичната цена, си струва [smilie3].

Другия руски М42 обектив, който аз имам и съм много доволен е МИР-1 37/2.8 - снимки . Тук нещата са малко сложни, в смисъл че качеството силно варира. Което е главният проблем на руските обективи (и техника като цяло).

Обектива има доста особенности, като например странният дизайн на задната част, леката изпъкналост преди задната леща (чувал съм, че е проблем с ФФ Канон), малко странното на моменти боке. И най-вече смесеното качество. Липсата на просветление при по-старите бройки също може да е проблем.

Този обектив мрази насрещна светлина. Това заради голямата челна леща, та е силно препоръчително да се използва със сенник. Освен това има три ринга за управление и малко странно се борави с него, но се свиква.

Ако човек обаче е склонене да се примири със всичко това (и случи на бройка), ще получи много приятно рисуващ, ретро изглеждащ обектив. Не случайно е спечелил награда на изложението в Брюксел на времето.

Когато избираме този обектив (а и по принцип), какво да гледаме (ако няма възмножност за тест)? На първо място, по-старите бройки като цяло са по-добри. Първите две цифри на серииния номер на всеки руски обектив са годината на производство. След това, ако обектива е читав, обикновено е ползван. Т.е. ако има следи от употреба това е добър знак. Надписите на латиница обикновено също са предпоставка за по-високо качество.

Друг свестен М42 е Пентакон 50/1.8. Мой приятел го имаше доста време, не е лош също. Имам наблюдения също така от Тайр 300/4, пак на мой познат. Доста добър теле-обектив. И доста тежък.

Основната предпоставка да не останеш разочарован от старата техника е да имаш реални очаквания към нея. Сред тези обективи има доста добри, но и доста лоши. Има и такива, които могат да се конкурират с модерните дизайни, но са по скоро изключения. Все пак, 30-40 години техническия прогрес няма как да не се отразят.

Толкова от мене, дано съм ти бил полезен [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Хубави обективи на M42
Автор: s_dyakov   
Дата:   11-04-13 10:17

juslen: обективите с мехурчета в лещите са ползвали най качествените оптични стъкла за времето си. Т.е това не е дефект - дори напротив.

Ако на някой му се намират такива с радост бих си ги купил.

Отговори на това съобщение
 Re: Хубави обективи на M42
Автор: daniil-k   
Дата:   11-04-13 21:00

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Хубави обективи на M42
Автор: Simbon4o   
Дата:   11-04-13 23:54

Ако вземаш хелиос се насочи към по-старите версии до 44-3, след 3 вече са с 6 ламелна бленда и повечето имат нужда от модификации за да ги ползваш на тяло което не е М42(зенит, практика и т.н.)
И всичко е до бройка, но колкото по-стар модел толкова по-голям шанс да уцелиш много добра бройка! Със 44-ката тези мм мисля си ги покриваш.

Ако искаш нещо по-широко около 30-35мм има Мир24, който си е 35мм 2.0 - много по-добър от 1В с по-голяма светлосила по-модерни коутинги на лещите и фокусира по-близо(24см от матрицата) за разлика от 1В, който хем е почти 40мм реални хем фокусира на повече от 50см най-близо, което си е кофти за такъв обектив. Като острота и боке 24-ката е много по-висок клас! Ако ти се дават повечко пари тавана за ръчнофокусна играчка трябва да е някой флектогон 35 2.8 или по-новия и по-компактен 35 2.4. Който и да вземеш все няма да сбъркаш, не напразно цените им са по-високи картинката е много добра, още от първия кадър ще разбереш какво имам предвид.(ПС случайно продавам един 35 2.4 [smilie5]).
За малко да забравя - пентакон или Lidth 30 3.5 също не е лош и се намира мноого евтино.

135 3,5 Юпитер 37 - страхотно стъкло, пробвал съм два такива и двата можеха да се мерят със сонар 135 3.5, но са много по-приятни за работа от сонара. Наистина компактни и удобни с чудесна бленда и механика. По моему пълнят и над 10мп матрица на 3.5 без грижи. Имам предположение, че са доработка от сонар 135 4.0.

85 2,0 Юпитер 9 - ужасен обектив, който не си заслужава парите на които се намира към момента. Повечето бройки са използваеми след 2.8, тази, която аз имах ставаше да се фокусира не да се снима чак от 2.8... При този обектив руснаците са се изложили много, колкото по-стар толкова по-добре е. Ако търсиш търси най-старите варианти, които не са МС и не са компактни(по-дълги са) и на М39, там има шанс да уцелиш бройка която се доближава до оригиналния немски дизайн на сонар и картинката да е прилична.

100мм 2.8 - Пентакон и Кайленар - и двата са чудесни обективи и лично аз ги предпочитам пред юпитер 9-ката. Който и да намериш няма да сбъркаш.

По-широките от 35мм обективи на М42 обикновенно са доста слаби, по-слаби от китаците на всички системи ДСЛР-и така, че не си заслужава мъките според мен.

Отговори на това съобщение
 Re: Хубави обективи на M42
Автор: pefoto01   
Дата:   12-04-13 02:24

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Хубави обективи на M42
Автор: simbon4o   
Дата:   12-04-13 08:14

Не съм казал, че е трудно а че е занимавка... предпочитам пресет моделите аз понеже и блендата е 8 и повече ламели според модела.

Отговори на това съобщение
 Re: Хубави обективи на M42
Автор: hotsnail   
Дата:   12-04-13 08:28

За юпитер 9

За м42 всичките са една дължина. Както всички руски стъкла и тоя модел е руска рулетка т.е. Според късмета е шедьовър или фира. Нито 135-цата винаги е перфектна, нито 85мм-ия е фира.з зависи от късмета. Юпитер-9 е прекалено скъп тук съм съгласен.

Тоя за м39 само на безогледалка ще стане. Той е за апарати с по-малка работна отсечка т.е. Телеметрични. Затуй е по-дълъг, не заради възраста. Имах много стар без МС на м42 и беше доста сносен на бленда 2 още, на 2.8 острилка.

Като цяло моя опит е че с ръчни стъкла трябва безогледален апарат с peaking. С кропнДСЛР не става добре - визьорите дори най-хубавите са ужасно малки и ниска резолюция и фокуса е чист късмет. Сега ще ме наядат ама....фактите са такива ДСЛР-ките не се правят за ръчен Фокус ако изключим СЛТ моделите с ел визьор



Публикацията е редактирана (12-04-13 08:31)

Отговори на това съобщение
 Re: Хубави обективи на M42
Автор: ilcoin   
Дата:   12-04-13 08:42

Специално за Юпитер 9 на М39 мисля, че има начин да се трансформира към М42.

Иначе да, силно надценен обектив с твърде смесено качество. Ако се случи добра бройка е много интересен обектив, но си е лотария като цяло.

Има още един германски, 30/3.9 (не му помня името). Приятен, компактен и доста остър обектив. И аз се присъединявам към мнението, че широк стар обектив е много трудно да се намери качествен и при всички случаи едва ли ще мине китака по качество.

Отговори на това съобщение
 Re: Хубави обективи на M42
Автор: simbon4o   
Дата:   12-04-13 08:47

M39-ката се преправя без проблеми(скъсява се отзад). С други думи не е толкова телеметрична, а и зависи какво М39 е понеже има руски камери на М39, които са само с 1мм по-къси работните им отсечки от тази на М42(справка хелиос 40 и хелиос 40-2). Мисълта ми за късите беше, че руснаците са правили промени по оптиката понеже по-модерните се държат различно от първите.

eто сравнение

Лично аз бих избягвал юпитерите при условие, че цените им клонят вече към тази на ползван самянг 85 1.4, който е оптически МНОГО по-добър. Просто от нисък клас леща се минава на високия...

Отговори на това съобщение
 Re: Хубави обективи на M42
Автор: ilcoin   
Дата:   12-04-13 09:19

Обаче пък рисува момъка, с голямото "око" ...

flickriver.com/search/Jupiter+9

[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Хубави обективи на M42
Автор: ilcoin   
Дата:   12-04-13 09:31

Като цяло моя опит е че с ръчни стъкла трябва безогледален апарат с peaking. С кропнДСЛР не става добре - визьорите дори най-хубавите са ужасно малки и ниска резолюция и фокуса е чист късмет. Сега ще ме наядат ама....фактите са такива ДСЛР-ките не се правят за ръчен Фокус ако изключим СЛТ моделите с ел визьор

Ех, ама тия безогледалки бе. Голям пробив технологичен излязоха. [smilie3]

Има фокусни стъкла с растер и клин. Продават се за почти всички системи, фокусирането с тях е значително по-лесно.

Освен това, с малко повечко практика и внимание може да се фокусира също и с нормалния визьор. Брака, разбира се, е повече, но който е тръгнал да снима с ръчен светлосилен обектив бърза работа няма така или иначе.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »