Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Фотографията, това вълнуващо изкуство
Автор: Murnau   
Дата:   18-03-13 21:11

Един кратък откъс от биографичната книга на Ференц Балог "Фотографията е тъжна песен за любовта", посветена на големия френски фотограф Пол Кастелно.

Ето какво разказва Пол Кастелно:

"...През 1927 година прекарах лятото в Судан. Бях взел със себе си десетгодишния си племенник Франсоа. Една сутрих излязохме
заедно. Аз снимах, а той си играеше наоколо. По едно време дотича при мен и ме попита:

-Кажи чичо, какво ще правиш с всички тези снимки?
-Ами, ще ги използвам за работата си, а най-хубавите навярно ще сложа в рамки и ще направя изложба.
-Искаш да кажеш като картини, така ли?
-Да, точно като картини.
-Значи снимането е изкуство, също както рисуването?
-Разбира се.
-Хм, това е глупаво! И най-неукият човек може да натисне копчето и да излезе снимка. Това не е никакво изкуство.

И друг път бях чувал подобен въпрос, но сега ме завари малко неподготвен. Въпреки това се опитах да му обясня:

-Слушай сега, мойто момче. Ти си виждал нашия министър, мосю Поанкаре, нали?
-Виждал съм го.
-Един достолепен бял мъж, нали?
-Да.
-Къде си го виждал?
-На снимки.
-Точно така, познаваш мосю Поанкаре от снимките. Няма как да го сбъркаш например
с нашия водач, любезния Бвана Енгунду Мбо, нали?
-Ха-ха, с онзи дебел черен негър! В никакъв случай!
-Обаче Франсоа, ако сега мосю Поанкаре дойде тук при нас за да го снимаме, а ние
направим само няколко стъпки и застанем срещу слънцето, тогава ще се създаде илюзия, че той изглежда досущ като Бвана Енгунду Мбо. И хората тогава ще знаят, че Бвана Енгунду Мбо е нашия министър.
-Е, и какво от това?
-Ами такова, че когато с помощта на няколко стъпки ти си в състояние да създадеш илюзия, това е изкуство!

Франсоа се замисли, а аз продължих да снимам, доволен от находчивостта си.
След няколко минути момчето дотича пак и каза:

-Чичо, а как с няколко стъпки можем да създадем илюзия, че Бвана Енгунду Мбо е достолепен бял мъж?

Отговорих му, че е глупак и да не ми губи повече времето. Оттогава винаги отговарям така на хората, които ме попитат защо фотографията е изкуство - че са глупаци и да не ми губят времето."


"La photographie est une chanson triste d'amour"
Ferentz Balogh
Editions Denoel
Paris
Aout 1948


Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията, това вълнуващо изкуство
Автор: steeens   
Дата:   18-03-13 22:02

[smilie24] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията, това вълнуващо изкуство
Автор: J0R0   
Дата:   18-03-13 23:08

Детето е било доста прозорливо

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията, това вълнуващо изкуство
Автор: Canon   
Дата:   18-03-13 23:16

[beer] [smile] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията, това вълнуващо изкуство
Автор: muu   
Дата:   19-03-13 09:53

[smilie5] изкуство ... [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията, това вълнуващо изкуство
Автор: Nenov   
Дата:   19-03-13 10:28

[shtrak] [smilie24] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията, това вълнуващо изкуство
Автор: pabadjiev   
Дата:   19-03-13 10:43

[beer] [smilie24] [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията, това вълнуващо изкуство
Автор: Frenchev   
Дата:   19-03-13 11:44

[smilie5] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията, това вълнуващо изкуство
Автор: georgivelev   
Дата:   19-03-13 11:50

Съвсем прав е малкият. Явно аз съм глупак, защото и до ден днешен не мога да разбера защо фотографията е изкуство, тъй като изразните средства на фотографията са далеч по-малко от тези на изобразителното изкуство в класическия си вид. С употребата на фотошоп и пр. обработващи кадъра програми нещата се поизравняват, но в никакъв случай фотография не може да достигне до върховете на Данхаузер, Микеланджело, Джото, Мърквичка и т. н.

А в случая отговорът на мосю Кастелно звучи супер елитарно - щом не разбираш какво правя, значи си глупак. По-добре да се беше доказал, като изобрази въпросния негър като достолепен бял мъж. Всъщност, някой друг е глупакът в тази ситуация...

Готина тема.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията, това вълнуващо изкуство
Автор: rorus   
Дата:   19-03-13 12:16

Фотографията има много лица. Не всяка фотография е изкуство. Много видове фотография са просто занаят - спортна, репортажна, сватбена, продуктова, модна, документална...

Изкуство е само Fine Art фотографията. Да, звучи като тавтология. Опираме до дефиниция на Художествената Фотография. И да - няма една общоприета. По-лесно е да се каже кое не е ХФ, отколкото кое е ХФ?

Според мен за ХФ се отнася следното:
- не е просто снимка на реален обект/сцена (колкото и майсторски да е направена);
- изображението трябва да бъде манипулирано от автора по негови естетически критерии (чрез оптика, софтуер, процеси, начин на презентиране);
- трябва да бъде предназначена за показване пред публика, продажба, закачване на стена;

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията, това вълнуващо изкуство
Автор: Gecata   
Дата:   20-03-13 09:11

Много видове фотография са просто занаят - спортна, репортажна, сватбена, продуктова, модна, документална...
[smilie18]
Ако тези снимки са "просто занаят" е ли занаятът изкуство или не и не е ли по вярно да се каже , че едни го умеят , а други не и за това се крият зад идеята, че едни жанрове от фотография са изкуство а други не?

сватбена

https://photo-forum.net/static/site_pics/120/1347802816_IMG_8363-Edit.jpg




стокова

https://photo-forum.net/static/site_pics/120/1355063631_IMG_7317_XXXL_NEW_900.jpg




репортажна

https://photo-forum.net/static/site_pics/166/e_1262808703_A1CT9357.jpg




спортна

https://photo-forum.net/static/site_pics/174/j_1333400528_DSC_0234.jpg


...................ммм?



Публикацията е редактирана (20-03-13 10:20)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията, това вълнуващо изкуство
Автор: Rebellious   
Дата:   20-03-13 10:25

"Всеки занаят може да бъде въздигнат в изкуство и всяко изкуство може да бъде принизено в занаят"

Микеланджело Буанароти

За мен в това едно изречение е казано всичко.


Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията, това вълнуващо изкуство
Автор: fotorafi   
Дата:   20-03-13 10:34

Много точно е казано във всички учебници..
ФОТОГРАФИЯТА НЕ Е ИЗКУСТВО /зашото една паспортна снимка от автомат или рентгенова снимка на кост/ НЕ СА ИЗКУСТВО

ЕДНА ФОТОГРАФИЯ,ЕДНА СНИМКА Е ИЗКУСТВО, КОГАТО СЪЗДАВА ХУДОЖЕСТВЕН ОБРАЗ.
Независимо дали е репортажна,сватбена,портретна... даже и продуктова.. нима натюрморт не може да бъде изкуство?

ХУДОЖЕСТВЕН ОБРАЗ[smitten]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията, това вълнуващо изкуство
Автор: kali222   
Дата:   20-03-13 11:15

А какво значение има дали на фотографията ще й сложим етикет "изкуство" или "неизкуство"? Тя, фотографията от това няма да стане нито по-възвишена, нито по-нисша, ще си остане същата - точно такава, каквото я прави всеки, който се занимава с нея - едни ще я правят изкусно, а други дърводелски - кой както може.

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията, това вълнуващо изкуство
Автор: мара   
Дата:   20-03-13 11:59

тая толкова дъвкана дъвка малко си е позагубила от вкуса [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията, това вълнуващо изкуство
Автор: demiman   
Дата:   20-03-13 12:30

... и кво ше правим с Fine Art-а кат ти връчим само апарат и ти гепим лаптопеца и шопеца, а ... [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията, това вълнуващо изкуство
Автор: мара   
Дата:   20-03-13 12:40

на кого тва?

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията, това вълнуващо изкуство
Автор: mishkyn   
Дата:   20-03-13 13:32

Защо трябва да се напрягаме с такива тежки въпроси?)Ай Вейвей художник ли е със слънчогледовите му семки?

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията, това вълнуващо изкуство
Автор: rorus   
Дата:   20-03-13 13:38

Първо - нека да кажа, че аз не сравнявам/състезавам занаята и изкуството фотография. Това са различни категории и нито една от тях не е по-велика или по-правилна от другата по принцип. Освен това и няма рязка граница между тях. Което не е проблем, защото и в другите видове изкуства го има. Това зависи и от публиката а тя е многообразна.

Ребелиус:
Това, че го е казал някой не означава, че е 100% вярно, нито пък че е грешно. В изкуството нещата никога не са 100% и така трябва да бъде.

Фоторафи:
Прав си, че във всяка от тези категории може да се създаде художествено произведение.

Гецата/Кали:
Изкустно (майсторски) направената снимка не я прави изкуство. Това е една често срещана заблуда.

Мара:
Да дъвкана е. Всичко в света е дъвкано (и продължава да се дъвче:)
Но всяко нещо е интересно за отделния човек в определен момент.

Демиман:
Ако питаш мен - вземам тилт-обектив и/или снимам, режа и правя колажи. Готово:)



Публикацията е редактирана (20-03-13 15:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Фотографията, това вълнуващо изкуство
Автор: vikitovikito   
Дата:   20-03-13 20:48

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »