Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Артър Кларк
Автор: totomoto77   
Дата:   05-03-13 18:04

В момента препрочитам тази книга на Артър Кларк и стигайки до тази глава, направо бях шокиран. Малко е дълго, но е доста интересно. Това е истински визионер!!

http://chitanka.info/text/24129/4#textstart

Отговори на това съобщение
 Re: Артър Кларк
Автор: Digitalgab   
Дата:   05-03-13 18:29

Аз намирам 2001 Space Odyssey за най-визионерската му книга за произхода и съдбата на човечеството!

Отговори на това съобщение
 Re: Артър Кларк
Автор: ZENON   
Дата:   05-03-13 18:40

Digitalgab
[smilie24] [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Артър Кларк
Автор: alsash   
Дата:   05-03-13 18:46

Навлизането на космическия кораб Рама I в Слънчевата система в началото на 2130 година оказа ............сбъркал мястото на нулата за 2013 иде реч!)))

Отговори на това съобщение
 Re: Артър Кларк
Автор: totomoto77   
Дата:   05-03-13 18:49

За "Одисеята" няма какво да говорим, но описанието му на кризата в главата, която съм посочил е направо страшна с приликата си със събитията от последните 5 години. Да напомня, че книгата излиза 1989 година!!!

Отговори на това съобщение
 Re: Артър Кларк
Автор: Krassy   
Дата:   05-03-13 18:51

Добре де... това не е ли някакво продължение на една книга от ехеее... как беше... среща с рама ли нещо таквози... забраил...

Отговори на това съобщение
 Re: Артър Кларк
Автор: alsash   
Дата:   05-03-13 18:52

.......абе, нали едни 3 кораба в строен ред приближават насам и до дни ще се виждат .....?

Отговори на това съобщение
 Re: Артър Кларк
Автор: мара   
Дата:   05-03-13 18:53

добрутру...

Отговори на това съобщение
 Re: Артър Кларк
Автор: alsash   
Дата:   05-03-13 18:55

[smilie2] ...много назад, ама ви следвам.....

Отговори на това съобщение
 Re: Артър Кларк
Автор: totomoto77   
Дата:   05-03-13 19:01

Да, това е продължението на "Среща с Рама"

Отговори на това съобщение
 Re: Артър Кларк
Автор: alsash   
Дата:   05-03-13 19:05

........майкоооо...идат да ни дърпат ушите............[smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Артър Кларк
Автор: steeens   
Дата:   05-03-13 20:14

Артър Кларк [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Артър Кларк
Автор: e-mil   
Дата:   06-03-13 10:45

"...описанието му на кризата в главата, която съм посочил е направо страшна с приликата си със събитията от последните 5 години. Да напомня, че книгата излиза 1989 година!!! "

А аз да напомня, че докато подготвя книгата, през 1987 се случва Черният понеделник на фондовия пазар, който засяга борсите по целия свят. Горе-долу по същото време в САЩ има голяма кредитна криза именно с ипотечни заеми.
Така че преди да обявим, че е видял бъдещето, трябва да прегледаме историята на кризите, която е доста по-дълга отколкото повечето хора си мислят.

Но първо да видим какво е писал:"В крайна сметка, световната икономика бе имала положително развитие за около девет години... Световните лидери претендираха, че най-накрая са открили механизма, който наистина може да възпира низходящите тенденции в капиталистическото развитие..."
Това е малко вероятно. Икономическите цикли, които редуват връх с рецесия са описани отдавна. Тяхната продължителност е различна според различни автори, но най-общо се делят на къси, средни и дълги. В последните 150 години циклите са предимно къси. През 19 век са с продължителност между 9 и 11 години, а през 20 век са между 3 и 5, понякога около 7 години.
Затова казвам, че е малко вероятно световните правителства след 130 години да претендират, че са открили механизъм, който 9 години води към възход, понеже всеки студент по икономика би ги оборил. Циклите са неизбежни. Докато сме хора и докато има пазар, ще се редуват спадове и възход.

За последните 200 години има повече от 20 големи финансови кризи, които засягат и международната стабилност. Разбира се, през 19 век пораженията са били по-малки, но на всички е ясно, че колкото по-глобална става икономиката, толкова по-лесно бедата минава границите. Но не липсват и фалити на държави, като например Дания по време на Наполеоновите войни.

Сега да видим какво е е знаел Кларк през 80-те, докато пише следните изречения:
"Световната фондова борса започна да пращи през януари 2134 като предупреждение за предстоящия крах."
"...три от най-големите международни банки обявиха неплатежоспособност поради лоши кредити."

Докато ги пише светът вече е бил засегнат.
В началото на 1973 има голям световен борсов крах. Дау Джоунс губи почти половината от стойността си, но Лондонската борса губи над 70%. Това пък причинява спукване на ипотечният пазар във Великобритания. Причините са: неимоверно разрастване на ипотечните кредити, последвано от рязък спад на цените заради борсовия крах. Централната банка дава огромен заем (bailout) на 30 малки банки, а после подпомага и други 30.

Звучи ли познато?

Този крах носи 25% инфлация в САЩ и последвалият спад води до стагфлация. Джералд Форд замества Никсън при много тежко положение. През 1975 безработицата стига до 9%. Джими Картър също не успява да се справи - при него безработицата едва намалява до 7,5%. И двамата остават с по един мандат. Всички се надяват на Рейгън, но на втората година от мандата му безработицата скача до 10% и донася популярния израз "рейгъномика". За сравнение процентите бяха толкова и при Обама през есента на 2009, като резултат от сегашната криза.

През 1982 започва дълговата криза в Латинска Америка. И започва в Мексико - съвсем близо до САЩ. Кларк отдавна не живее в Америка, но е бил наясно, че макар в САЩ да е най-мощната икономика, то сътресенията на свързани пазари неизбежно се отразяват навсякъде.
По същото време гръмва банковата система в Израел - държавата е принудена да национализира 4 от най-големите банки.

На 19 октомври 1987 гръмва Хонгконгската борса. Индексът и спада с 45%. Същия ден в Нова Зеландия губят 60%, Австралия 41%, в Испания 31, Великобритания 26, САЩ и Канада по 22. Паниката е особено силна и заради съвпадението по време - Голямата депресия от 1929 започва също в края на октомври.

А тъкмо когато Кларк пише "Рама II", в САЩ набира сила нова ипотечна криза. Резултатът от нея е, че до средата на 90-те изгърмяват близо 750 от общо 3200 финансови ипотечни институции (така наречените "savings and loan associations"). Общата загуба се оценява на около 88 милиарда долара.
Причините за тази криза са данъчната реформа от 1986, която значително сваля цената на кредитите плюс дерегулация на пазара - множество малки ипотечни къщи получават банков статут, но без да са ограничени от банковите регулации. Почти всички раздават и получават заеми, които не могат да си позволят.
А това звучи ли познато? Същото се случи и сега.

Нямало е нужда Кларк да има специална визия за бъдещето. Достатъчно е било да чете вестници. Сегашната голяма криза бе предизвестена от серия по-малки експлозии. Той просто е отразявал реалността. Не е било трудно да се сети, че понеже нямаме навик да си учим уроците, рано или късно ще има много по-голямо "БУМ!". Вече се е случвало през 1929, значи при това поведение е щяло да се случи пак.

Отговори на това съобщение
 Re: Артър Кларк
Автор: e-mil   
Дата:   06-03-13 11:20

Не мога и да не отбележа, че комуникационното натоварване на Глобалната Мрежова Система, което Кларк описва е леко наивно. Та той е разсъждавал с мерки от 70-те. Странно, че не е предвидил разрастването на Интернет, което всъщност се случва само няколко години след излизането на книгата.
Особено пък ситуации като:
"в индивидуалните електронни банкови сметки с часове или дори с дни не се вписваше кредитът"
и
"За около три седмици цялата електронна финансова система, която управляваше всички парични транзакции, бе недостъпна."

По негово време вече е имало банкови информационни системи. Въпрос на технологично време е те да бъдат въведени навсякъде. И не е възможно такъв сравнително малък трафик да запуши световната система.
Ами по това време вече работи Moving Picture Experts Group известна като MPEG. Техните стандарти за цифров пренос на видео и аудио са публикувани през 1993, но са одобрени от ISO още през 1991. Ето това са визионери, които знаят, че неизбежно технологиите ще се подобряват и Интернет ще може да пренася големи данни. И то се случи още в средата на 90-те дори при бавната dial-up връзка.

За мен добър пример за ясен поглед сред фантастите е Орсън Скот Кард. Когато преди 15 години четох "Играта на Ендър", не съм си и представял, че някой ден деца ще могат да се издържат с приходи от Интернет публикации.
Наистина концепцията му е плод на 80-те - той прогнозира информационните мрежи като отделни субекти, подобно на телевизионните и кабелни мрежи в САЩ. Но все пак предвижда, че всеки може да пише под измислено име в Интернет. Говори със съвременни понятия, като "Всеки гражданин имаше право на равен старт по информационните мрежи."
Или пък "Избягваха контакти с информационните мрежи, които изискваха да се използва истинското име. Това не бе трудно, защото истинските имена трябваха само когато ставаше въпрос за пари."

А книгата му е публикувана през 1985. Когато я е писал, TCP/IP пакетът току-що е бил стандартизиран. А частните интернет доставчици още не са започнали бизнеса си.

Не е ли странно, че Кард, който тогава е бил поет и журналист, по-ясно предвижда технологичното бъдеще, отколкото Кларк, който беше инженер и изобретател?


Отговори на това съобщение
 Re: Артър Кларк
Автор: chill   
Дата:   06-03-13 11:38

"All of this has happened before and will happen again" [thankyou]


Отговори на това съобщение
 Re: Артър Кларк
Автор: langel   
Дата:   06-03-13 13:25

Артър Кларк е велик, това е безспорно.
И е добър визионер, особено в технологичната сфера.
Естествено, когато става въпрос за поглед в бъдещето, доста неща, погледнати от вече реализираното бъдеще, могат да изглеждат леко наивни, но да се подлагат на критичен анализ конкретни аспекти, отделени от идеята на общото развитие, е некоректно и тесногръдо. Не това е целта на упражнението.

Да припомня, че комуникационната система от геостационарни спътници е "създадена" от А. Кларк още през 1945 г. Самата "геостационарна орбита" е известна още и като "орбита на Кларк".

Всички истински-силно-социално ангажирани личности, особено тези, които са и писатели, са и добри визионери.
Това обаче не означава, че те, "виждайки" бъдещето, следва да ни го опишат и това описание да съвпадне до ниво "открийте десетте разлики". Не това е целта на упражнението.

Отговори на това съобщение
 Re: Артър Кларк
Автор: SLR   
Дата:   06-03-13 14:01

e-mil, винаги се кефя на твойте постове [smilie24]

[beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Артър Кларк
Автор: e-mil   
Дата:   06-03-13 14:58

"доста неща, погледнати от вече реализираното бъдеще, могат да изглеждат леко наивни,"

Съгласен съм, но в случая ги гледам не от бъдещето, а от средата на 80-те. Затова споменах Орсън Скот Кард.
Да припомня, че специално обърнах внимание, че Кларк беше изобретател и наблягането на геостационарните спътници е излишно.

"Това обаче не означава... това описание да съвпадне до ниво "открийте десетте разлики"."

Напротив. Прочети отново главата от линка в първия пост!
Цитат:
"Съвсем малък процент от транзакциите се осъществяваха поради съпротивата на компютрите, тъй като обемът от информация във всички посоки се оказа многократно по-голям от някога прогнозирания...
... Резултатът от цялото това задържане на информация беше, че в повечето случаи в индивидуалните електронни банкови сметки с часове или дори с дни не се вписваше кредитът, за да покрие нарастващите липси на фондовата борса...
... За около три седмици цялата електронна финансова система, която управляваше всички парични транзакции, бе недостъпна. Никой не знаеше колко пари има всъщност...
...Но четири месеца бяха необходими, за да могат хората отново да разчитат на сигурна информация от ГМС. Цената, която човечеството плати за този хаос, бе неизмерима..."

Виж, че Кларк не просто описва технологичните възможности на обществото. Той "предвижда", че след 150 години световната мрежа ще бъде толкова бавна, че сравнително малките по обем банкови транзакции могат да я запушат. И че това запушване ще причини разрастването на кризата. Не липсата на доверие в банковите институции, а невъзможността световното финансово управление да се включи в компютърната мрежа. Как мислиш? Да не би през 80-те банковите мениджъри да са ползвали същата линия, която и клиентите? Никога не е било така, няма и да бъде.

А възможно ли е цели три седмици клиентите да нямат онлайн достъп до банките в цял свят? Ми не може. Кларк пише, че само 20% от домакинствата били алармирани за проблема, демек само те са предприели активни действия онлайн. Аз не говоря за вече реализираното бъдеще. Само 5 години след излизането на книгата по Мрежата всяка секунда хвърчаха картинки и поточното видео беше на прага. Това е неизмеримо много по-голям обем трафик отколкото банковите транзакции.

Но този растеж не става за година. За да има такъв напредък през 90-те, концепциите са били създадени през 80-те. То е ясно, че Кларк може да не изпада в подробности, но вече е имало тенденции и той е можел да ги види. Ако поиска, разбира се.

"Да припомня, че комуникационната система от геостационарни спътници е "създадена" от А. Кларк още през 1945 г."
А аз да припомня, че не е вярвал системата да бъде създадена, докато е жив. Това мисля, казва достатъчно за визионерството му.


Отговори на това съобщение
 Re: Артър Кларк
Автор: langel   
Дата:   06-03-13 16:15

Много думи, ама празни...
Не това е целта на упражнението.

Отговори на това съобщение
 Re: Артър Кларк
Автор: Digitalgab   
Дата:   06-03-13 17:04

Сай-фай не е сухо прогнозиране а фикшън, или художествена измислица, където целта е да ни се замае въображението от видението в бъдещето!

Отговори на това съобщение
 Re: Артър Кларк
Автор: e-mil   
Дата:   06-03-13 17:49

Кларк мисли точно обратното. Че целта на фантазията е да ни се замае въображението, а научната фантастика трябва да е реалистична. Например малко преди "Рама II" пише "Песните на далечната земя", в чийто предговор казва:
"С удоволствие се наслаждавах на най-доброто от „Звездно преселение“ и епосите на Лукас и Спилбърг... Но тези произведения са фантазия, не научна фантастика...
Този роман освен всичко друго, е и опит да създам едно напълно реалистично художествено произведение на междузвездна тема..."



Отговори на това съобщение
 Re: Артър Кларк
Автор: Digitalgab   
Дата:   06-03-13 19:02

Във въображаема реалност.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »