Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 За живописта и фотографията
Автор: hotsnail   
Дата:   23-11-12 09:12

Много хора тук сигурно ще ме наядат. Ама мойте очи съвсем скоро се отвориха за сложността и дълбочината на проблема с предаване на сцени пт реалността с 2-мерни изображения. Както предполагам и повечето хора във форума, които не са учили за фотографи или худажници и аз чета разни книжки на уж известни фотографи. Разбирам за някои концепции и дори се опитвам да ги прилагам,както е видно с малък и рядък успех.

Оказва се, че живописците от древни времена разработват множество техники и почти са формализирали разбирането и създаването на въздействащи изображения. С тази тема искам да спечеля известно количество филмчета и да обсъдим приложението на подобни техники във снимките

Ето няколко по-леки за начало (съжалявам ама са на английски, пробвайте ако искате превода и надписите на YouTube )

анализ на няколко картини - мисля добър увод към темата, да видим колко е сложен проблема и как го решават хората с моливи и четки

а ето как тия същите техники влизат в снимките

анализ на още една картина

Ще пусна и разни връзки към по задълбочени филчета. Ще се радвам ако и други съфорумец споделят указатели към интерсни материали, наблюдения и т.н.

Та да обсъдим понятия като златно сечение, ритъм, гамут (не цветовия за монитори), пасажи (използвам английските термини на български нямам идея как се казват тези неща)


Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: victory13   
Дата:   23-11-12 09:17

тия размисли те налегнаха след кат си купи никоня, или е случайно съвпадението [smilie5]

[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: hotsnail   
Дата:   23-11-12 09:24

Ми май е случайно, не мисля че прахта по-сензора на никона е радиоактивна или поне се надявам (нямам си гайгеров брояч)

А ето тука малко за златното сечение, интересно е че в книжките по фотография се споменава само златното сечение с корен 2-ри а май художниците имат разни интересни техники с корен 3-ти и дори 5-ти

http://m.youtube.com/watch?v=ENXCOBzDiHk


И по-дълго

https://vimeo.com/12245720


И как пикасо ги е ползвал на 14 годинки

http://m.youtube.com/watch?v=KGbBjc2blQ0




Публикацията е редактирана (23-11-12 09:36)

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: shtukov   
Дата:   23-11-12 10:44

Може да си едновременно добър художник и слаб фотограф. Както и обратното. Защото художникът изобразява това което си представя, а фотографът това което вижда.


Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: ivodam   
Дата:   23-11-12 10:46

hotsnail:

Защо пък очакваш веднага, че ще те наядат, кой и от какви позиции? Колко хора тук мислиш, че са преминали някакво сериозно обучение по история на изкуствата?

Нещата наистина не са прости и са интересни. Хората ги влече да рисуват и да опитват да пресъздават онова, което възприемат в мозъка си като окръжаваща реалност наистина от древни времена, но всъщност решаването на въпроса за добро обемно изображение върху двумерна плоскост започва да става успешно сравнително неотдавна - някъде от 14-ти век насам. Големият пробив е Джото, предвестникът на Ренесанса (всъщност, точният термин е прото-ренесанс), който хем успешно започва да решава пространствено-композиционни въпроси, хем успява да вкара в сюжетите си много драматизъм. Разбира се, от съвременната ни гледна точка много от нещата му изглеждат доста наивни.

Нещата доста дръпват с развиването на въздушната перспектива при Мазачо и по-късно с пирамидалните композиции на Рафаел и Леонардо. Освен овладяването на перспективата огромно е значението на играта със светло-сенките, и т.н.

Това, че сега нещата се "анализират" и уж е ясно за какво става въпрос, не е гаранция и рецепта за успех, както сам си забелязал, от собствен опит. Защото най-важното в сферата на изкуството е Божията искра и Божията промисъл, без тях нещо не става, независимо дали творецът се има за вярващ, атеист или каквото и там да си мисли...


[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: shtukov   
Дата:   23-11-12 10:53

Иво има познания по история на изобразителното изкуство.[smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: tantris   
Дата:   23-11-12 11:31

Разликата между живописта и фотографията е като между подсъзнанието и съзнанието.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: ivodam   
Дата:   23-11-12 11:32

shtukov: Всъщност по-сериозни са ми познанията в областта на музикознанието, но наистина си мисля, че съм имал късмет да посещавам учебни заведения, в които се е обръщало сериозно внимание на изкуствознанието като цяло. И това само не е достатъчно обаче... Много важно е и запознаването с оригиналите. Колкото и да се развива техниката и стандартизирането уж на цветопредаването, досега например на нито една репродукция никъде не съм видял точно предадено синьото от полата на жената от тази картина на Вермеер, нагледал съм се на какви ли не щурави нюанси:



https://photo-forum.net/static/forum/2012-11/ljjr9038.JPG


http://www.artwallpapers.net/paintings/johannes_vermeer/03/johannes_vermeer03.jpg




[smilie7]



Публикацията е редактирана (23-11-12 11:38)

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: J0R0   
Дата:   23-11-12 11:48

Всичко е в пресъздаването на светлината. Съответно в сенките и в полутоновете.
Независимо дали става въпрос за фотография, живопис или фотошоп.
Ето набързо нарисувани три кръгчета с фотошоп.


https://photo-forum.net/static/forum/2012-11/gaty2699.JPG


http://photo-zona.net/joro/svetlina.jpg




Ако светлината е прекалено контрастна ще получим първия вариант, груби сенки и недостатъчно усещане за обем.
Ако светлината е прекалено мека и равномерна, ще получим третия вариант - почти незабележими сенки и също доста плоско.
За да се получи средният вариант, плавни преливки, усещане за триизмерност и обем, светлината трябва да е полумека.

Повече в курса за начинаещи :)))
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: swan_   
Дата:   23-11-12 11:51

Темата тръгва много добре. Дано да продължи по този начин! Форумът има нужда от повече подобни теми. Аз искам да помоля, освен клипове, ако някой може да сподели интересни четива по темата - независимо дали с линк за сваляне или просто като заглавия.



Публикацията е редактирана (23-11-12 11:52)

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: ivodam   
Дата:   23-11-12 12:03

За четиво... може да се започне с "Чудната история на изкуството" на Драган Тенев, примерно.




https://photo-forum.net/static/forum/2012-11/ovrl0037.JPG


http://www.sivosten.com/gfx/chii.jpg




[smilie7]



Публикацията е редактирана (23-11-12 12:03)

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: victory13   
Дата:   23-11-12 12:50

Жоро, примера е непълен и некоректен, особено по отношение на 3-та топка [cool]
мога да препоръчам това по въпроса [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: Georgi_Kocakov   
Дата:   23-11-12 13:08

Автор: ivodam
Дата: 23-11-12 12:03

За четиво... може да се започне с "Чудната история на изкуството" на Драган Тенев, примерно.


Чудна е, четох я с удоволствие още в юношеските си години.[smilie24] Пол Елюар и Кенет Кларк също са написали добри неща по този въпрос и заслужават внимание.[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: tantris   
Дата:   23-11-12 13:11

И аз съм я чел, но прдпочитай руските албуми с цветни репродукции. Дядо ми ги купуваше от руската книжарница до х. Плиска.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: Wania   
Дата:   23-11-12 13:15

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: shtukov   
Дата:   23-11-12 13:24

Аз съм учил история на изобразителното изкуство десетина години. Не съм бил силен по тази дисциплина никога. Но така или иначе с времето ми се наложи да установя, че дори и задълбочените познания в тази област не водят до творчески просветления.


Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: мара   
Дата:   23-11-12 13:27

така, ами...![smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: hotsnail   
Дата:   23-11-12 14:18

Интересни теми, които мисля се пропускат във фотокнигите са тези а ритъма, гамута и пасажа.

В общи линии това което аз схванах е, че във жисописта в една картина автора използва ограничен брой наклони на правите. На всичкото отгоре тия наклони са обикновенно някакъв хармоничен диагонал - златно сечение, част от особен правоъгълник (корен от 2). Та май има някой такива важни композиционни аспекти дето пропускаме често

1) важно е да се ограничат посоките на линиите. Както и при композицията по-малко е най-често повече. Та съвкупноста от посоки се нарича Гамут

2) линиите не е нужно да са нарисуавани/изобразени - две важни точки от снимката образуват линия - например очи и обекта, който гледат са доста силна линия

3) Съвкупността от линии със сходен наклон дават ритъм на изображението (компромис между снимка и картина) и помагат на възприятието

4) Една линия може да се подсили с перпендикуляр, който я пресича. Пресечените точки е добре да имат някаква хармония - среда, 1/3, златно сечение. Линии очертаващи обекти от фона не е добре да се преливат с линии на обекти от предния план. Ако ще се засичат е по-добре да са на перпендикуляр в хармонична точка.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: christal   
Дата:   23-11-12 14:51

"Та съвкупноста от посоки се нарича Гамут"

Изобщо не е ясно какво искаш да кажеш. Gamut значи "гама, диапазон". Давай с български думи дето отговарят и по смисъл.


Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: мара   
Дата:   23-11-12 14:53

човек като се назоба с теория обикновено забравя за кво се е фанал...[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: ejel   
Дата:   23-11-12 14:55

Автор: ivodam
Дата: 23-11-12 10:46

Нещата доста дръпват с развиването на въздушната перспектива при Мазачо...

---------------------------------

?????????? Брей![smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: allx   
Дата:   23-11-12 14:55

Димито да каже за гамута [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: vikitovikito   
Дата:   23-11-12 16:59

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: n1x0n   
Дата:   23-11-12 17:51

Ако светлината е прекалено контрастна ще получим първия вариант
...
Повече в курса за начинаещи


Не ги учете тия начинаещи на грешни неща, нищо че са начинаещи.[smile]

Няма "контрастна светлина", може да има "рязка", "остра" и т.н., но не и контрастна, защото контраста, особено пък както си го визуализирал, не е функция на вида светлина, а на съотношението на яркостите в кадъра.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: tantris   
Дата:   23-11-12 18:02

Боянският майстор e македонец (плезеща се иконка).

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: J0R0   
Дата:   23-11-12 18:09

Никсъне, тия термини контрастно, меко, полумеко осветление не съм ги измислил аз.
Общоприети са.
Ако бях употребил "остра", сигурно щеше да ме питаш коя тогава е "тъпата".
Изобщо, когато човек реши да хейтва, няма граници, може за всяка произволна дума да се хване.
[beer]

Мисля че примерът, който съм показал е пределно ясен.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: vikitovikito   
Дата:   23-11-12 18:18

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: n1x0n   
Дата:   23-11-12 18:31

Аре пак се почва... "хейтва"... [smilie18]

Ако не искаш да те поправям, когато бъркаш - така и ми кажи. Ама не ми говори за "хейт" когато си казал нещо грешно, а аз съм те поправил.

Характера на светлинният източник и контраста на сцената са две различни и несвързани пряко неща. Разликата между тях /най-грубо казано/ е в характера на прехода между осветените участъци и неосветените такива... но не и в "контраста".

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: J0R0   
Дата:   23-11-12 18:50

Не смятам че е грешно.
Разговорно - може би.
Както повечето физически явления, които се опитваме да обясним с езикови термини.

Ако ще се заяждаме на дребно
Характера на светлинният източник и контраста на сцената са две различни и несвързани пряко неща
е също толкова невярно.
Свързани са.
Когато източникът е с малка площ, контрастът е по-висок. Когато е с голяма площ, контрастът е по-нисък.
Сега ти можеш да ми кажеш и за разстоянията и така да водим безсмислените спорове до безкрай.
Само че на мен не ми е интересно.
Така че смятам да не ти влизам в заядливия тон.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: мара   
Дата:   23-11-12 18:57

освен тва може да пъхнете един бял плексиглас м/у тях [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: n1x0n   
Дата:   23-11-12 18:58

Свързани са.
Когато източникът е с малка площ, контрастът е по-висок. Когато е с голяма площ, контрастът е по-нисък.


Няма такова нещо.

Когато източникът е с по-голяма площ спрямо осветяваният обект, ти получаваш не по-нисък контраст, а по-плавен преход между осветената част и сянката... и обратното.
Това НЕ Е контраст и не е въпрос на семантика, а просто съвсем различно нещо, защото и в двата случая ти спокойно можеш да имаш еднакъв контраст, независимо от разликата в остротата на прехода.

И вместо да ми се цупиш - седни си прочети нещата, че се излагате така.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: n1x0n   
Дата:   23-11-12 19:11

Ето, понеже явно без картинки няма да стане:

http://www.zarias.com/wp-content/uploads/2010/06/octas2.jpg



Имаш почти двойна разлика в размера на светлиният източник, при еднаква дистанция.

Разлика в контраста има ли - няма... защото няма откъде да дойде - най-светлото е еднакво светло, най-тъмното е еднакво тъмно. Това дефинира контраста.

Разлика има само в това, колко плавно светлото прелива към тъмното, но това не се нарича "контраст".

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: Georgi_Kocakov   
Дата:   23-11-12 19:23

Автор: tantris
Дата: 23-11-12 18:02

Боянският майстор e македонец (плезеща се иконка).

А ти кво мислеше!?[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: vikitovikito   
Дата:   23-11-12 20:22

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: мара   
Дата:   23-11-12 20:27

е, то щото историята почва с нас [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: vikitovikito   
Дата:   23-11-12 20:40

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: shtukov   
Дата:   23-11-12 20:57

Като цяло живописта от известно време е престанала да се занимава с обемните форми и е оставила тази цел на други изкуства, които не могат да съществуват без нея.



Публикацията е редактирана (23-11-12 21:15)

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: мара   
Дата:   23-11-12 21:01

абе викито, ти мислиш ли че помня кой и къде какво е казал...[smilie18] важно е лаф да става...

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: vaskoni   
Дата:   23-11-12 21:13

Това е фотографски форум, хайде да не намесваме живописта тук. [smile] Все едно да обсъждаме лекарите,съдиите, счетоводителите...всеки да си знае гьола, и не защото нямам какво да кажа, просто няма смисъл...!

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: shtukov   
Дата:   23-11-12 21:17

А-а-а-а, не съм съгласен. Виждал съм много добри живописни фотографии, както фотографска живопис..

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: мара   
Дата:   23-11-12 21:18

и аз, и аз! освен това нещата понякога се родеят [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: steeens   
Дата:   23-11-12 21:22

Маро, кой не помни си записва, а записа е три поста по-горе.[smilie5] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [beer] [beer] [beer]

vaskoni, няма голяма разлика между живопис и фотография, лекарите и останалите са вече друга работа. Ма нищо не ни пречи и тях да обсъдим.[smilie5] [cool] [cool] [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: мара   
Дата:   23-11-12 21:25

записва си кой му требе...[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: vikitovikito   
Дата:   23-11-12 21:25

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: shtukov   
Дата:   23-11-12 21:34

За да има за какво да си говорим, очаквам да получа доказателства за обратното. Примерно някоя работа от съвременната световна живопис.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: vikitovikito   
Дата:   23-11-12 21:49

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: steeens   
Дата:   23-11-12 22:03

shtukov , това ще го приемеш ли?


http://cdn2.all-art.org/art_20th_century/art_now/saville/22.jpg





http://cdn2.all-art.org/art_20th_century/art_now/saville/16.jpg



Бая са си обеми тия форми, а има и фото вариант:


http://cdn2.all-art.org/art_20th_century/art_now/saville/9.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: swan_   
Дата:   23-11-12 22:07

Ох, по-горе се молех, но явно напразно. Замина и тая тема.
И принципно, въпреки че спорът им не е по темата, никсъна има право в спора с Жоро и обикновено казва ценни неща.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: ejel   
Дата:   23-11-12 22:15

Съдияяята, съдияяята...

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: steeens   
Дата:   23-11-12 22:15

ivodam , задачата е почти невъзможна поради това, че синьото в картината е естествен ултрамарин, стрит и направен на боя полускъпоценен камък. А бялото е оловна бяла, има уникални пластични и оптични свойства тази боя. Изродите от европейския съюз я забраниха вече за производство, само в Кралството още се прави, ама не се знае до кога.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: steeens   
Дата:   23-11-12 22:16

[beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: J0R0   
Дата:   23-11-12 22:23

Автор: n1x0n

Когато източникът е с по-голяма площ спрямо осветяваният обект, ти получаваш не по-нисък контраст, а по-плавен преход между осветената част и сянката..



Верно ли?
Снимай един куб със спота и после със софтбокса.
И се върни да кажеш отново за контраста.
(Щото предостатъчно сме го правили това упражнение - снимане на тухла в студиото)

Разбира се, че като площта е по-голяма част от лъчите ще осветят тъмната част и тя вече няма да е толкова тъмна.
Съответно контрастът няма да е толкова висок.


http://photo-zona.net/joro/kub.jpg



-----------

Въпросът не е за това.
Въпросът е, че и на слепия е ясно какво искам да кажа с примера със сенките и типовете светлина, а ти се опитваш да се направиш на много велик и разбирач.

Дребнаво, заядливо човече!
[smilie23] [smilie23] [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: hotsnail   
Дата:   23-11-12 22:46

Не се заяждайте темата беше да споделим разни интересни наблюдения и знания.

Ето тука едно пишлеме от Холандия какви ги е правило - диагонали, хоризонтали и вертикали...пък що всички диагонали са му еднакви....

Идеята с "гамута" е да се ограничат посоките на правите (де жа ву това го писах) и по лесно да се възприеме снимката.

Тази седмица дори видях снимка дето прилага тия неща...


http://www.lilyanakaradjova.com/images/20110120222205_img157.jpg




Абе в общи линиии извода за мен е, че фото книжките са мнoго плитки на тема композиция. Сега си спомням г-н Абаджиев на 2-ия курс на ФФ, кoгато разправяше, къде водил погледа и как се пресичал с нам си какво...тогава си мислих, че малко се увличаме, а то всъшност яко сме опростявали. До там че дори не съм схаванал идеята. Сигурно не съм я търсил достатъчно де.

Иначе по въпроса на Викито - в Карфур има много и готини бири от типа Ейл и Стаоут. Може от тях да е. Щото с тия лагери само се лъзгаш по повърхността право към кенефа



Публикацията е редактирана (23-11-12 22:49)

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: CanoniO   
Дата:   23-11-12 22:53

Дребнаво, заядливо човече!

Жоро наруши собствените си сайтови правила[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: vikitovikito   
Дата:   23-11-12 22:57

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: CanoniO   
Дата:   23-11-12 22:59

ти 8 минутен пинг ли имаш към сайта ве? какъв Кирчо?

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: vikitovikito   
Дата:   23-11-12 23:01

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: hotsnail   
Дата:   23-11-12 23:02

Наздраве какво да искам да кажа


http://sphotos-d.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/552167_4396144396007_1231289621_n.jpg



ПП Не ме кефи особенно обръщението ама в духа на хипопотамското дебелокожие к'фо ми пука

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: Dumbledore   
Дата:   23-11-12 23:03

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: CanoniO   
Дата:   23-11-12 23:03

Автора на темата се казва Кирил , CanoniO .







ааа, ОК,
ще пия едно за него на 24-ти май[smilie18]



Публикацията е редактирана (23-11-12 23:12)

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: samadhi   
Дата:   23-11-12 23:09

nixon[smilie24]
само да допълня за начинаещите че контраста е съотношението между тъмното и светлото така да се каже, и зависи от баланса на осветлението , а характера на светлината определя прехода между тях. За повече информация -книжките за осветление, най добре за кино.

пп наистина когато фотолюбители почнат да правят фотографски курсове с неясни разговорно-езикови термини настава обърквация.

а по темата, моят учител (лека му пръст) казваше ,когато художникът рисува той добавя елементи и форми, а фотографа прави точно обратното - премахва всичко ненужно и оставя само същественото


Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: hotsnail   
Дата:   23-11-12 23:18

@samadhi това последното изречение беше много по темата.

Все пропускам нещо и после си бия главата ....снимаш човек в кръчма и всико точно композициийка, диагоналче, дефокус и ....в преден план шише Девин, се мъдри и няма как да се кропне.....

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: J0R0   
Дата:   23-11-12 23:26

Автор: samadhi
само да допълня за начинаещите че контраста е съотношението между тъмното и светлото



Та какво казваш че е тук съотношението на светлото и тъмното?



Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: мара   
Дата:   23-11-12 23:27

ех, ако само можехте да се видите отстрани [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: hotsnail   
Дата:   23-11-12 23:29

@мара с тия включвания само тебе те гладаме отстрани.....сърбят те пръстите, не жали клавиатурата, качи снимки, разлей познания...пък ако дадеш и книжки за четене, много ще те обичаме или ще те черпим бира



Публикацията е редактирана (23-11-12 23:30)

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: мара   
Дата:   23-11-12 23:35


аз кат ме сърби се чеша...или се мия. тука нямам кво да кажа.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: victory13   
Дата:   23-11-12 23:36

и горе пуснах, и тук ще ти пусна книга [beer]
а спорът е безмислен, и мара е права в този случай... няма как с 2 изречения да се класифицират нещата, и затова се получават половинчати и частни случаи... и спорове по тях...
книгата се намира и на корици, бай да вей [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: hotsnail   
Дата:   23-11-12 23:41

@vistory ....само не разбрах как да я взема? няма бутон купи, пише "Not currently available"...ама това не е книга за изкуство, а за техники за светкане. Тука виждането ми е, че час гледане на някой дето знае какво прави е по-добре от 10 книги.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: ipolit   
Дата:   23-11-12 23:42

Темата може да бъде интересна, но е по-важно hotsnail да почне да търси сюжети (пък нека са и двумерни), вместо да издивява хвалейки динамичния обхват на нексовете.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: victory13   
Дата:   23-11-12 23:46

по отношение на темата кака ти Розалин /Краус/ според Петер Гаймер / и в редакция на Н. Трейман, Ц. Бояджиев и К. Гаджева/ твърди, че ... "решаващите понятия се противопоставят като идеални типове: на едната страна са паметта и въображението като човешки ресурси на живопистта; на другата страна са "техническите факти" - фотохимическата следа като телесна връзка и индексалния /Пърс/ знак."
тъй че делиш на две, и да караме по двете посоки [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: victory13   
Дата:   23-11-12 23:49

по мое мнение книгата е задълже ако искаш и ти да знаеш какво прави някой, който знае какво прави [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: christal   
Дата:   24-11-12 02:43

О, вие сте още на дефиницията за контраст. https://photo-forum.net/joro/emoticons/604.gif


Жоро, двете рисунки не илюстрират добре това, което казваш, защото са пропуснати други фактори.
Ти говориш за рефлекси (отразена светлина).
Рефлексите имат отношение към големината на светлинния източник, само доколкото той осветява със собствената си големина, която дифузира светлината, околни предмети, КОИТО С ОТРАЗЕНАТА СИ СВЕТЛИНА осветяват тъмната страна на обекта (долния пример).

За да се стигне до силния контраст горе, рефлексите трябва да се премахнат, т.е. на светлината да не й се дава да осветява околни предмети, затова на тези спотове се слага дълъг сенник, естествено черен.

hotsnail, какво всъщност искаш да знаеш? Всичко, което правиш и, което мечтаеш да направиш, не би било възможно без пещерните рисунки и времето от тях до теб. Изразходвана е енергия в течение на много векове, за да може някои да направят виденията и мечтите си веществени или пък да се пазят от духове и недоброжелатели, ти ми говориш за някакъв гамут на посоките [smilie5] What the fuck


Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: christal   
Дата:   24-11-12 03:58

"Може да си едновременно добър художник и слаб фотограф. Защото художникът изобразява това което си представя, а фотографът това което вижда".

Често двете са несъвместими.
Но, ако си добър и, ако си голям, ти ще внедриш средствата си и сетивния си принцип, "начина на опипване на околността" и в чуждата на теб сфера, така че накрая е все едно какво правиш.

Или както казва Брус Лий: "Както и да ме млатят, аз пак ще ги пребия".


Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: J0R0   
Дата:   24-11-12 08:12

Не, Кристияне, изобщо не говоря за отразената светлина. Тя не влиза в сметката. Ако този куб е насред нищото и няма какво да връща към него отразена светлина, ефектът пак ще е същия.
Очевидно е че когато източникът на светлина е достатъчно голям спрямо куба, то част от лъчите ще достигнат и осветят и тези страни, които преди са били неосветени.
Което ще направи контраста по-нисък.
Не виждам кое е неясното в случая.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: samadhi   
Дата:   24-11-12 10:09

Очевидно е че когато източникът на светлина е достатъчно голям спрямо куба, то част от лъчите ще достигнат и осветят и тези страни, които преди са били неосветени по тази логика слънцето е възможно най големият източник на светлина и би трябвало да има най - нисък контраст на осветлението особено по обяд. И както споменах на лични кубът има повече от три страни, и в примера те са еднакво неосветени.

Ама стига сме "хейтвари" или както там ни наричате, ами да си говорим за изкуфство и за голата балерина върху пианото...

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: n1x0n   
Дата:   24-11-12 10:20

Въпросът не е за това.
Въпросът е, че и на слепия е ясно какво искам да кажа с примера със сенките и типовете светлина, а ти се опитваш да се направиш на много велик и разбирач.

Дребнаво, заядливо човече!


[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Добре бе Жоро... стигна до там да ме обиждаш, вместо да кажеш "извинете, сбърках, правилната дума е .....".

Аз какво съм виновен, че ти липсват елементарни знания?!

Ето, горе и samadhi и christal са ти обяснили, и victory13 ти е дал линк към библията на осветлението, в която ще прочетеш същото, каквото ти казвам...

На мен ми е пределно ясно, че за да стигнеш до подобно просташко отношение - който и както и да ти обясни грешката в разбиранията ти - никога няма да си признаеш. Затова, смятам да прекратя участието си в тази тема, пък ти, като си прочетеш нещата - можеш да ми се извиниш също толкова публично, колкото ме обиди.


п.п.
hotsnail, сори човеко... спирам.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: kadans   
Дата:   24-11-12 10:49

Не разбирам къде е драмата, но мисля, че Жоро е прав.
Всеки знае, че точковият източник се използва за създаване на контрастно изображение. Дори във фотоувеличителите доколкото си спомням се използваше точков източник с тази цел.Също така примерно в конфокалният микроскоп се използва точков източник за постигане на максимален контраст. Разбира се samadhi злоупотребява, говорейки за слънцето, защото би трябвало да отчитаме и еднаквото разстояние. Също така си говорим за снимане на куба от еднаква гледна точка, т.е. това което вижда камерата.
Слънцето като точков източник създава силно контрастни изображения, докато при облачност голямата площ на облаците допринасят за нискоконтрастни изображения.
Мисля, че умишлено го вкарахте в тоя филм Жоро, за да си изпусне нервите, но като цяло е ясно какво иска да каже и не виждам къде не е прав.



Публикацията е редактирана (24-11-12 11:15)

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: Dumbledore   
Дата:   24-11-12 10:52

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: kadans   
Дата:   24-11-12 10:55

Очевидно е че когато източникът на светлина е достатъчно голям спрямо куба, то част от лъчите ще достигнат и осветят и тези страни, които преди са били неосветени по тази логика слънцето е възможно най големият източник на светлина и би трябвало да има най - нисък контраст на осветлението особено по обяд. И както споменах на лични кубът има повече от три страни, и в примера те са еднакво неосветени.

Ето това е пример за изопачаване , защото се говори за еднакви разстояния. Жоро много добре го е илюстрирал. Също така страните, които не са осветени и не се виждат от камерата въобще не са важни!
Christal пък намеси отразената светлина, което също няма общо в случая.
Изобщо колкото повече гледам, толкова повече не виждам къде не е прав Жоро.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: Dumbledore   
Дата:   24-11-12 10:57

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: steeens   
Дата:   24-11-12 11:32

kadans , слънцето не е точков източник. Жоро не е прав, защото ако и двата куба са в "нищото" и няма отражения, изображението изобщо няма да е като показаното на схемата.
Това лесно се симулира с програма за 3Д моделиране.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: kadans   
Дата:   24-11-12 11:38

Айде де, няма да е. Много ясно, че ще е, то се вижда. Зависи от разстоянието и размера. Аз питах, но не отговорихте.
Защо се използва точков източник във Фотоувеличителите и в някои микроскопи? Не е ли за повишаване на контраста?

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: tantris   
Дата:   24-11-12 12:13



Няма как светлината да е контрастна. Тя може да бъде само силна или слаба. Осветлението може да предразполага към контрастност на сцената. Примерът по-горе показва осветление при различни източници на светлина. Та при един и същи източник, само интензитета на светлината би оказала влияние на контрастността на сцената. Т.е ако по-силна светлина попадне върху повърхността на обекта, то отразената светлина ще бъде по-ярка. Сенките обаче биха били еднакви. Оттам при по-силна светлина по-голям контраст. Това ако гледаме отстрани естествено.
Ако гледаме в оста на осветлението, при различен интензитет на светлината ще имаме различна яркост на сцената, но контраста ще си остане същият.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: emil   
Дата:   24-11-12 13:45

Големината на източника, характерът на сенките и контраста са пряко свързани.
Твърдението че не са е манипулативно и се отнася до частни случаи.
Примерно, ако се снима зебра, контрастът в ивиците не би се променил видимо от типа светлина или от големината на източника.
При обекти с еднородна плътност обаче, не е така.
Никсън твърди, че само характерът на преливките се изменял.
Не е вярно. Изменя се всичко.
В определени граници промяната в контрастите може и да е незабележима, особено ако обектът е с разнородни плътности.
Не е трудно експериментално да се установи, че при обекти от еднородна материя, с увеличаването на площта на източника, преливките се променят, сенките стават все по-плавни, докато накрая станат толкова плавни, че съвсем избледнеят и се заличат.
Това е 100% промяна в контрастите?
В случая Жоро е прав.
Ако имате лични разправии с него, уредете си отношенията по друг начин, но недейте да изопачавате очевидни истини.
Хубав ден желая на всички.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: мара   
Дата:   24-11-12 13:50

мисля, че докарахте разговора до момента, в който двама вярващи, за да защитят позицията си, почват да мерят височината на олтаря и да броят космите по брадата на попа. ами смешно щеше да е, ако не беше жалко. дотук кристал е казал нещо по същество, при тва кратко и ясно.

поправка по членовете [smilie5]



Публикацията е редактирана (24-11-12 13:54)

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: s_l   
Дата:   24-11-12 13:51

Споко, няма драма. Никсън, чийто мнения винаги са ми интересни/полезни е прав. Жоро също. Просто Никсън разглежда понятието "контрастна светлина" като абсолютно и извадено от контекста. Разбира се светлината като поток не се характеризира с контраст. Жоро ползва това словосъчетание във връзка със дадена сцена. Т.е. светлината в разглежданата сцена можем да наречем "контрастна" или с друго приемливо за аудиторията понятие. Така е защото вече имаме обект, източник, разстояния и т.н. Примерът които показва Жоро е неоспорим, но това не прави светлината контрастна или "мека". Просто при зададените параметри обекта е осветен контрастно или меко. Примерът на Никсън също е частен случай. Ако имаше трети случай с рамка 6x6м, при това разстояние и тази големина на обекта може никъде да няма черно - резултат ниско контрастна сцена. Същото е и при Жоро. Увеличаваме размера на куба и дифузния източник пак ще направи контрастна сцена.
Личното ми мнение, е че макар и неточно от академична гледна точка, обяснението на Жоро е напълно допустимо и вярвам, че дава по-добър резултат при обяснения на курсисти, които нямат на разположение 4 години обучение, а вероятно и не им трябва.

Относно няколкото разменени остри думи, мисля че е ясно. Никъна прави забележка, която може да дискредитира Жоро и други хора пред аудитория, която е потенциален клиент. Жоро отвръща емоционално..
И така не съм адвокат на никой от двамата, дори обикновено попадам в подобни сутуации от които нямам воля да изляза чист, просто сега виждам нещата под друг ъгъл. Според мен си стиснете ръцете това е печелившия вариянт.

И за да оправдая малко 5те см3 CO2 които ще изгорят сървърите след като натисна send ще напиша нещо и по темата.

@hotsnail
Разбира се, че геометрията е мощно изразно средство. Липсата и също. Бих добавил и цветовата хармония или дисхармония. Всичко което може да се научи и приложи е полезно, а най-хубавото е, че имаш интерес. Това води до прогрес, е може би не веднага, може да не се забележи, а може да си мислиш, че нещата стават по-зле от преди.. Преди време бях прочел една притча..макар да е донкъде клише и да се среща под различни форми в източната философия все още ми е много любима. Дълга е за това накратко.
Става дума за майстор на сабя, плъх който не може да убие и 4 котки велики ловци, които той наема да свършат работата..разбира се след като е изпочупил цялата си къща в опити да го убие. Котките владеят различни похвати на ловене, които са изучавали години. Провалят се 3 четвъртата просто влиза и излиза с плъха в уста. Всички са респектирани и правят беседа по късно, заедно с майстора на сабя. Няма да разказвам кой как, просто четвъртата котка им разказва за една друга котка, която била много по-добър ловец от нея самата. Всички са удивени и искат да знаят какво умение е развила. Четвъртата им казва, че и тя отишла да разпита тая котка как така го прави. За нея се знаело и било факт, че като легне някъде и в квартала не се появява нито една мишка! Та нашата отива да я пита оная спи.. Настоятелно и почтително я събужда и пак я пита много почтително как така го прави. Великата я погледнала с нерабиращ поглед..и тогава четвъртата разбрала - тя просто не знае, забравила е.
Дано съм бил полезен.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: m_d   
Дата:   24-11-12 14:13

Никсън е напълно и безусловно прав.
Светлината няма контраст. Контрастът не е качество на светлинния източник. Полутонове (преливки) и контраст са различни и несвързани термини.

Контраст има между количеството падаща светлина от два или повече източника на светлина. Като вторият източник може да е и отразител. Или между количеството отразена от елементи на сцената светлина в две или повече зони на сцената. Контрастът е формална и измерима характеристика.

Букварният пример е странично осветление на лице с колкото си искате голям и колкото си искате дифузиран източник в черна стая. Обратната страна на лицето ще е черна, независимо от размера на източника, само площта на черната зона ще се мени.

Че такова елементарно знание се обсъжда толкова дълго, граничи с абсурда.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: tantris   
Дата:   24-11-12 14:48

Бе заядохме се буквоедски, това стана.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: Dumbledore   
Дата:   24-11-12 14:54

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: victory13   
Дата:   24-11-12 14:58

s_l , доста хора казват, че са повлияни от Херигел ...
за който се интересува, притчата отгоре в есенция и цялата книга тук

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: boxer   
Дата:   24-11-12 14:59

m_d в букварния ти пример има вече заложено противоречие, "колкото си искате голям" и "стая". ако изтеглим размера на източника произволно напред, в един момент лъчите ще са под толкова малък ъгъл, че ще осветят и тъмната страна на лицето.
контрастът не е характеристика на светлинния източник, но е характеристика на отразената светлина.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: m_d   
Дата:   24-11-12 15:06

boxer, нищо от това, което казваш не е вярно.

Колкото и да увеличаваш източника, винаги ще има абсолютно черна зона от обратната страна, просто площта й ще се смалява. Проста геометрия.

Отразената светлина няма контраст, никоя светлина няма контраст. Контраст има между ДВЕ и повече ИЗМЕРВАНИЯ, независимо дали на падаща или отразена светлина. ДВЕ И ПОВЕЧЕ е ключовата фраза. Неслучайно се казва contrast ratio.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: princess_lia   
Дата:   24-11-12 15:12

S_L, много забавна притча! [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: kadans   
Дата:   24-11-12 15:13

Личното ми мнение, е че макар и неточно от академична гледна точка, обяснението на Жоро е напълно допустимо и вярвам, че дава по-добър резултат при обяснения на курсисти, които нямат на разположение 4 години обучение, а вероятно и не им трябва.

Съвсем съгласен!
Спорът е доста излишен.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: avela   
Дата:   24-11-12 15:22

абе я се целунете и забравете [smitten]
карате ни тука да вземаме отношение[smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: christal   
Дата:   24-11-12 15:26

Не, Кристияне, изобщо не говоря за отразената светлина. Тя не влиза в сметката. Ако този куб е насред нищото и няма какво да връща към него отразена светлина, ефектът пак ще е същия.
Очевидно е че когато източникът на светлина е достатъчно голям спрямо куба, то част от лъчите ще достигнат и осветят и тези страни, които преди са били неосветени.


Ефектът няма как да е същия. Трябва да има НЕЩО. Тази "част от лъчите", която казваш са именно отразената светлина. Самите частици в атмосферата отразяват светлина.

Виж например снимки от луната или в космичекия вакуум, където няма атмосфера. Осветлението е рязко като от лампа и спада към първия ти пример. Там стойностите между светла и тъмна страна НЯМА ДА СЕ УЕДКНАКВЯТ, АКО ИЗТОЧНИКА НА СВЕТЛИНА Е ПО-ГОЛЯМ. Ако стойностите се приближат, значи нещо отразява светлина. Въобще контраста в осветеността на обекта се определя от големината на източника само доколкото той осветява и околни предмети.


Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: boxer   
Дата:   24-11-12 15:29

m_d простата геометрия се оказва нещо доста различно в реални условия, защото и влияят куп фактори, които чистата теория не отчита. простата геометрия на разпространение на лъчите какво казва за северното сияние. както и да е, бъди здрав.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: мара   
Дата:   24-11-12 15:30

айде....

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: m_d   
Дата:   24-11-12 15:38

boxer, как, по дяволите, се появи аврората в тая тема? Ми дайте да си говорим за неевклидова геометрия, за обща теория на относителността и как масата изкривява пространството, оттам и видимия път на светлината. Фотографията се подчинява на логиката, както всяка една сфера на живота. Няма една физика за фотографията, и друга физика за всичко останало.
Със здраве и ти, и аз бях дотук.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: samadhi   
Дата:   24-11-12 16:10

dDumbledore я кажи нещо умно, например как се постига контраст 8:1, или 2:1 - като приближим или отдалечим св.източник от обекта нали, или нещо друго може би...

примера с луната и сянката е класика [smilie24]

кой разбрал- разбрал

и от мен здраве любов и хармония

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: stoikovv666   
Дата:   24-11-12 16:13

Пфууууу... хвана пътя и таз тема!

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: J0R0   
Дата:   24-11-12 16:14

Кристъл, наистина ли не разбираш какво говоря или просто се правиш?

Обяснявам отново - имаме един куб.
Когато източникът е малък, видима за светлината е само едната/предната страна. Останалите са скрити от лъчите.
С увеличаване на площта на светлинния източник някои от тъмните страни СТАВАТ ПРЯКО ВИДИМИ за светлината.
Мога да го повторя, мога да го начертая, мога да го покажа на живо, мога да го демонстрирам в студиото, правил съм го стотици пъти... Заповядайте!

СТАВАТ ПРЯКО ВИДИМИ.
Върху тях попада ПРЯКА светлина от източника.

Страната на източника, която е изместена много наляво вече ПРЯКО осветява лявата част на куба.
Страната на източника, която е изместена много нагоре вече ПРЯКО осветява горната част на куба.
Страната на източника, която е изместена много надясно вече ПРЯКО осветява дясната част на куба.
Предната си е пряко осветена поначало.
Невидими остават задната част и стената върху която кубът е стъпил (ако виси във въздуха и тя ще бъде ПРЯКО осветена от изместената надолу част на източника)
Тия две невидими за светлината страни на куба са невидими и за обектива

Толкова ли не можете да си представите зарче разположено срещу лист хартия?
Какви отражения, какви глупости.
ЗА ПРЯКА ВИДИМОСТ ИДЕ РЕЧ.
З А П Р Я К А.
/и естествено че няма да се уеднаквят по осветеност страните на куба, защото върху предната страна ще са попаднали по-голямата част от лъчите. Но ще се доближат. Което означава, че осветеното с големия източник кубче ще е по-ниско контрастно, от осветеното с малкия източник кубче./





(да го обясня ли още веднъж?)
[smilie18] [smilie18] [smilie18]

------------------

Аз също мисля да не пиша повече в тая тема.
Съжалявам че отиде в тиквите, не по моя вина.
С първия си пост исках просто да ориентирам хората в материята.
Започна се едно дребнаво заяждане по отношение на общоприети термини, изопачаване на казаното от мен, и безсмислени спорове за очевидни неща... които не знам защо продължават.
На мен определено не ми е забавно.



Публикацията е редактирана (24-11-12 16:22)

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: Dumbledore   
Дата:   24-11-12 16:26

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: kote   
Дата:   24-11-12 16:35

колеги спора е излишен
никсъна е прав а м-д е обяснил много добре
само за по-голяма яснота да вметна
тук става дума за причина и резултат
светлината е причина независимо тясна или широка, силна или слаба и т.н.
резултата е контраст независимо висок или нисък
следователно светлината не може да е контраст защото в самата нея липсва нейното противопоставяне -сянката
словосъчетанието контрастна светлина е удачна единствено само тогава когато имаме два източника с различен и противопоставящ по характер причина
например цвят- синя светлина от един източник и червена светлина от друг източник поставени един до друг заедно стават като резултат контраст
контраст може да бъде спотовото осветление и дифузното поставени един до друг като общ резултат но поотделно престават да бъдат контраст
така че примерите на жоро дадени по-горе не са удачни и не е пример за контраст на светлината
виждаме единствено резултата а именно че кубовете са с различен контраст
светлината е само причина

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: vga   
Дата:   24-11-12 16:43

Добре де Жоро, така е както го казваш, само дето е важно, че винаги имаш едната страна, която е изцяло черна и тази, която е изцяло осветена. Сравняваме тях, защото това е контраст. Това, за което ти говориш е прехода между светлата и тъмната страна. Тоест, без значение големината на източника няма как да осветиш черното и констрастът се запазва. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: christal   
Дата:   24-11-12 16:45

Да, ако говориш за съотношение на големини, ок.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: Dumbledore   
Дата:   24-11-12 16:52

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: biso   
Дата:   24-11-12 16:53

типичното фотографско издребняване и хващане за буквата измести смисъла на темата .....


мда

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: christal   
Дата:   24-11-12 17:08

В момента има ретрограден Меркурий, затова е така [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: luboar   
Дата:   24-11-12 17:50

...след вторник пак ще има мир и любов[smilie3]
иначе, правилните термини са - насочена и разсеяна светлина.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: biso   
Дата:   24-11-12 17:55

към първия пост
"Оказва се, че живописците от древни времена разработват множество техники и почти са формализирали разбирането и създаването на въздействащи изображения."

артистите, които са дърпали изкуството напред не са си губили времето да "разработват ..." и да "формализират ..."




изкуство не се прави с рецепти и правила

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: kote   
Дата:   24-11-12 18:05

бисо
тези бисери влизат в златния фонд
продължавай така да омаловажаваш труда на артистите
апропо можеш ли да дадеш пример за артист който не си е губил времето да 'разработват' и да 'формализират' и да е дърпал изкуството напред?

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: vikitovikito   
Дата:   24-11-12 18:15

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: shtukov   
Дата:   24-11-12 18:45

Показаните от steens примери за живопис, по нищо не се различават от обикновени учебни етюди на добри ученици или обикновени студенти от края на миналия век.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: Foreigner   
Дата:   24-11-12 18:49

Жоро е допуснал една голяма грешка.
Вместо "светлина която предизвиква контраст в обекта" е казал "контрастна светлина".
Учудвам се колко снизходително се отнесоха към тази проява на неграмотност групичката форумни специалисти.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: hotsnail   
Дата:   24-11-12 19:00

вики ми то като гледам и чета за художниците...нормите и правилата не са толкова ограничаващи, колкото дават идеи кои неща е добре да се смесват и как. Смисъл не са догми от типа на "правило на третините" (то последното май е яко безсмислена фотграфска измишльотина....приближение на нещо което е добро, но само по себе си е глупост)

@s_l благодаря!МАлко ме съмнява това с котаците. Те майсторите май са си ги знаели тия неща и са си ги правили машинално. Ама бъркането на цветове си изисква техника и идея и чалъм. Вярно дълго време е било занаятчийство т.е. от майстор на ученик се е прехвърляло и всяко поколение е добавяло по-малко.

@biso ...въобще не е така, за съжаление или пък не.



Публикацията е редактирана (24-11-12 19:04)

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: shtukov   
Дата:   24-11-12 19:04

За своевременното разрешаване на възникналия спор, би било полезно, спорещите да постигнат съгласие, относно понятието за контраст.


Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: hotsnail   
Дата:   24-11-12 19:05

Контраст

от Уикипедия, свободната енциклопедия

Контрастът представлява разликата между две неща.

В света на визуалната техника контрастът представлява разликата между два пиксела на екрана. Когато става дума за контраст на цветовете, понятието добива по-различно значение, а именно противопоставяне на предмети, които трябва да бъдат сравнени или казано по-просто разликата между тях.

В контекста на лингвистиката понятието дефинира различие между думи.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: biso   
Дата:   24-11-12 19:07

koteее, коте ....

аз съм художник и съм убеден, че при болшинството от колегите творческия акт е интуитивен, а не "разумен"

теорията я правят слабите творци, търсейки рецептата, шаблона
също и теоретиците и критиците гравитиращи около артистите

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: kote   
Дата:   24-11-12 19:10

дай пример

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: мара   
Дата:   24-11-12 19:11

бисо, не те разбраха, няма и да те разберат [smilie18]
ама аз та разбирам[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: victory13   
Дата:   24-11-12 19:13

тва последното си го записвам [smilie24] ...

21 грама по тв1000 в момента, което обезмисля всякакви спорове [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: vikitovikito   
Дата:   24-11-12 19:13

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: shtukov   
Дата:   24-11-12 19:15

от Уикипедия, свободната енциклопедия

Контрастът представлява разликата между две неща.


Ако се съгласим с Уикипедия и едното от нещата е светлината, кое ли ще е другото?

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: christal   
Дата:   24-11-12 19:57

Сатаната.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: shtukov   
Дата:   24-11-12 19:59

christal [cool]


Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: christal   
Дата:   24-11-12 20:00

Всъщност, аз не разбрах, че говорите за директна светлина, това за осветяването мисля, че е очевидно.
От чертежа за мен близката посивена стнрана на куба е в сянка, а не осветена, затова реших, че става дума за друго.

Хайде сега да обобщим какво е контраст [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: luboar   
Дата:   24-11-12 20:08

контраст е преход между светло и тъмно. между смеха и плача.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: мара   
Дата:   24-11-12 20:26

контраст е съществително нарицателно от мъжки род, единствено число. латински произход.
освен това - разликата м/у два пиксела на екрана(тва е от википедията[smilie5] )
википедията предоставя и този бисер: "Когато става дума за контраст на цветовете, понятието добива по-различно значение, а именно противопоставяне на предмети, които трябва да бъдат сравнени или казано по-просто разликата между тях."

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: christal   
Дата:   24-11-12 21:02

Маре, в Уикипедия работят чавдарчета и пионери [smilie18]

Всичко това са абстракции. Единствената реалност е смъртта.



Публикацията е редактирана (24-11-12 21:03)

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: мара   
Дата:   24-11-12 21:26

а, даже за нея не сме сигурни какво точно е [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: vikitovikito   
Дата:   24-11-12 22:02

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: hotsnail   
Дата:   24-11-12 22:10

Учил съм разни приложни изкуства преди. Правих май котка от глина. Ама ако трябва и паници мога да правя. :-)

То и като гледам нивото на дискусията ...мисля да си дръпна университетски курсове от някой американски университет и да си ги гледам. Другия вариант са филчетат на този господин дето пусках в първите постове.

Тука като гледам са две крайности - липса на грамотност и следващите са хора дето не могат да изразят мислите си.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: vikitovikito   
Дата:   24-11-12 22:15

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: hotsnail   
Дата:   24-11-12 22:47

Viki дори не споря относно познанията си в тая област [smilie18] [smilie18]

ПП iTunesU има бол неща. Лекции, книжки, инервюта супер и са безплатни



Публикацията е редактирана (24-11-12 22:50)

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: Dumbledore   
Дата:   25-11-12 00:41

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: christal   
Дата:   25-11-12 02:37

Dumbledore, мен ли иронизираш нещо?
Защо е даден примерът с луната според теб?
Аз сега съм некъде след външните планети на Слънчевата система и те ми викат : "Браво, човек", но мислено се връщам при вас [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: Dumbledore   
Дата:   25-11-12 06:42

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: ivodam   
Дата:   25-11-12 07:00

Штуков:

Но така или иначе с времето ми се наложи да установя, че дори и задълбочените познания в тази област не водят до творчески просветления.

Несъмнено, както писах неотдавна в една друга тема, Господ или те създава Моцарт, и творенето на изкуство за тебе е просто една игра, или те прави Салиери, и колкото и да си усърден и трудолюбив, Моцарт няма да станеш...

Някои хора обаче още се чудят има ли Господ. [smilie18]


[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: ivodam   
Дата:   25-11-12 07:03

Ежел:

Имаш някакъв проблем с приноса на Мазачо относно перспективата в живопистта ли? Какъв ти е точно проблемът?

[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: ejel   
Дата:   25-11-12 09:34

ivodam, къде видя ВЪЗДУШНА перспектива при Мазачо?[smilie8] [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: hotsnail   
Дата:   25-11-12 09:43

Мислите ли че бокето е добра алтернатива на въздушната перспектива?

ПП амбициите ми и тези на доста любители на дали са дори за Матис или Салиери. Малко по добра техника и интересни снимки са ок

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: мара   
Дата:   25-11-12 09:50

оф, кат гледам тая и околните теми - салиери до салиери...хем вчера точно тва си приказвахме [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] явно и други го забелязват.
начи положението не е изгубено [smilie18] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: steeens   
Дата:   25-11-12 09:52

shtukov , може и да си прав, ама и размера има значение. [smilie5] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie24]


http://img1.liveinternet.ru/images/attach/c/0/39/537/39537422_1234384413_jennysackville22_by_ma_zaik
http://en.wikipedia.org/wiki/Jenny_Saville




Публикацията е редактирана (25-11-12 09:56)

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: мара   
Дата:   25-11-12 12:23

мисля, че предвид невъзможността изобщо да се дефинира тая тема, особено след като я разколачиха от техничарски глупости, всеки си говори нещо си, без изобщо да вниква в тва, дето говори другия и се получава нестроен хор на луди [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: stoikovv666   
Дата:   25-11-12 12:31

Аз пък мисля, че има нужда от един java-чат в този форум... [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: hotsnail   
Дата:   25-11-12 12:53

Оххх за спамерите има изложба на Демиан Хърст в националната галерия

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: мара   
Дата:   25-11-12 13:09

голем келепир [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: steeens   
Дата:   25-11-12 13:33

Не го кльопаш много, май?

[smilie18] [smilie18] [smilie18]

http://www.damienhirst.com/images/hirstimage/DHS8324_771_0.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: steeens   
Дата:   25-11-12 13:33

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: steeens   
Дата:   25-11-12 13:34

150

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: мара   
Дата:   25-11-12 13:38

а, що, сигурно има и интересни попадения, не може да няма...просто човек не бива да взима на сериозно нищо и...как викаха в биоблейските среди? да не си издига кумири[smilie5] .

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: shtukov   
Дата:   25-11-12 18:03

То и моловете са по-големи от някои малки сгради, ама кво от туй..

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: steeens   
Дата:   25-11-12 18:26

Има повече пространство, това и още нещо. :)

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: мара   
Дата:   25-11-12 18:27

ората за тесно пари дават....

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: steeens   
Дата:   25-11-12 18:29

Тия дет са им малки може и да дават.[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: stoikovv666   
Дата:   25-11-12 18:31



ората за тесно пари дават....

разбира се![smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: мара   
Дата:   25-11-12 18:33

а, то тва с малките знайш ли колко е относително? просто на тях всичко им се струва голямо...и недостижимо[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: shtukov   
Дата:   25-11-12 18:35

Не е важно дали е малък или голям. Важното да е работлив продължително време..[cool]


Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: steeens   
Дата:   25-11-12 18:51

За това ли катедралите са толкова големи?[smilie5] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: hotsnail   
Дата:   25-11-12 18:57

съвсем осрахте темата вижте какви глупости се обсъждат....щуков ти точно как се светна че размера не е важен? Да не си минал под дъгата тея дни?

Дайте амлко по темата ...примерно на 10 глупости по едно смислено изречение.

Шудих се примерно за перспективата и фотографиите. (а) За въздушната перспектива ясно само в пейзажа я има в истинския и вид. Много кефещи снимки има с хълмчета сливащи се с небето.. (б) за бокето така и никой не писа...ама според мен си внушава и то перспектива подобно на въздушната перспектива. (в) в зависимост от обектива може да се криви перспективата. Интересно ама и при картините понякога ползват ефекти като от широк обектив за подчертаване на предния план.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: shtukov   
Дата:   25-11-12 18:57

Не пречи да е голям и да работи продължително. А пък те, бая време откараха.. Отгоре на всичко и непрекъснато..

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: shtukov   
Дата:   25-11-12 19:13

hotsnail
Нося 45 номер обувки и досега никой не се е оплакал от това. Ако толкова държиш да получиш отговор на въпроса ти към мен, мога да те поканя на изложба на такава тематика. Картините ще бъдат в топли тонове.
Имам и доста други картини в рамки, различни размери и тоналности. След първата изложба може и тях да разгледаме за разнообразие.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: luboar   
Дата:   25-11-12 19:24

написа: "съвсем осрахте темата вижте какви глупости се обсъждат...."

рано са се напили.
следващият транж глупости от зонарните/клубни "фотографи", е след 21:30ч.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: vikitovikito   
Дата:   25-11-12 19:54

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: shtukov   
Дата:   25-11-12 19:57

Мда. Не е добре да се прекалява в неделя вечер.
http://www.onlinerechnik.com/duma/%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BD%D1%88



Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: steeens   
Дата:   25-11-12 20:02

Дали да си отворя бутилка вино? Не че ми се пие, ама да си правим компания?[beer] [beer] [beer] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: shtukov   
Дата:   25-11-12 20:11

Аз приключих с виното и бирата за тая вечер. Утре ще засаждам дървета, та да не падна в някоя дупка, че съм ги изкопал дълбоки. Пък ти си отвори, ако нямаш подобни дертове..[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: мара   
Дата:   25-11-12 20:27

любо, така кат гледам тука сме останали само художници тая вечер...[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: vikitovikito   
Дата:   25-11-12 20:31

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: shtukov   
Дата:   25-11-12 20:50

За туй дето пита hotsnail съм го учил по книги с изпити и практика 18 години. За последващата практика няма да говоря. Това което осъзнах след толкова време е, че опитите да се обясни с математика божественото и изкуството като опит за негово проявление не са способни да създават шедьоври.


Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: мара   
Дата:   25-11-12 20:57

върви им обяснявай на салиериевците....[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: vikitovikito   
Дата:   25-11-12 20:58

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: shtukov   
Дата:   25-11-12 21:06

От 5-ти клас на частни уроци, гимназия и вишу, та станаха 18..[smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: vikitovikito   
Дата:   25-11-12 21:09

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: shtukov   
Дата:   25-11-12 21:14

Да се занимавам с живи неща ми е по-приятно отколкото да създавам мъртви.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: vikitovikito   
Дата:   25-11-12 21:15

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: shtukov   
Дата:   25-11-12 21:17

Че къде видя черногледство?

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: gogi69006   
Дата:   25-11-12 21:17

vikitovikito

Някой ден ще порастнеш, и ще разбереш че да си художник и да садиш дръвчета в имота си, са съвместими неща. До тогава - жив и здрав, и по-малко глупости по форумите [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: vikitovikito   
Дата:   25-11-12 21:22

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: shtukov   
Дата:   25-11-12 21:24

Обичам да наблюдавам как растат нещата. И живите и мъртвите неща растат. Живите растат винаги и всякак. Мъртвите растат, само понякога, и то само като цена..


Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: hotsnail   
Дата:   25-11-12 21:33

Щуков ако верно правиш изложба дай малко повече информация - кога и къде.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: shtukov   
Дата:   25-11-12 22:10

Отдавна аз самия не правя изложби по галерии и зали. Но имам немалко, вече закупени мои картини от хора, които организират такива прояви и когато самите те решат, организират изложби на различни места с закупените от мен неща. В повечето случаи изложбите са с комерсиална цел. Обикновено аз не присъствам на тези прояви. Понякога не знам дори къде и кога се организират.
Имам и доста мои неща вкъщи, които в редки случаи показвам на хора, за които преценя, че се интересуват сериозно. Повечето от тези неща съм ги запазил като мой архив. Отдавна не съм рисувал картини. Понякога правя илюстрации на книги. Оня ден завърших една и сега се чувствам свободен да си почеша заедно с вас езика, докато не съм започнал следващата.


Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: ivodam   
Дата:   25-11-12 22:32

Ежел:

Автор: ejel
Дата: 25-11-12 09:34

ivodam, къде видя ВЪЗДУШНА перспектива при Мазачо?


Да беше погледнала поне Уикипедията преди да се заяждаш...

Unlike Giotto, however, Masaccio uses linear and atmospheric perspective, directional light, and chiaroscuro, which is the representation of form through light and color without outlines. As a result his frescoes are even more convincingly lifelike than those of his trecento predecessor.

Перспективата е използвана още в древността. Мазачо е първият, който експериментира с въздушната перспектива, т.е. промяната във възприемането на един и същи цвят в зависимост от разстоянието, заради въздушната преграда. Похватът е разгърнат по-нататък мощно от Леонардо (известното Леонардово сфумато).

[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: vikitovikito   
Дата:   25-11-12 22:35

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: мара   
Дата:   25-11-12 22:35

щуков, ангелското ти търпение е завладяващо и заразяващо [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: ivodam   
Дата:   25-11-12 22:38

steeens:

[beer] [beer] [beer]


[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: shtukov   
Дата:   25-11-12 22:48

А, то добре, че вие ме търпите..[smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: Dumbledore   
Дата:   25-11-12 23:01

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: ejel   
Дата:   25-11-12 23:07

Ivodam:

Мазачо е първият, който експериментира с въздушната перспектива
-------------------------

Хайде пак Уикипедия:

Around 1427 Masaccio won a prestigious commission to produce a Holy Trinity for the Dominican church of Santa Maria Novella in Florence. .... The fresco, considered by many to be Masaccio's masterwork, is the earliest surviving painting to use systematic linear perspective, possibly devised by Masaccio with the assistance of Brunelleschi himself.

и пак:

He was one of the FIRST to use LINEAR perspective in his painting, employing techniques such as vanishing point in art for the first time.

--------------------------

Първият, който използва права/линейна перспектива, за въздушна не се смята за пръв - дори от Уикипедия.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: Dumbledore   
Дата:   25-11-12 23:17

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: steeens   
Дата:   25-11-12 23:21

Dumbledore, обясни ни моля, за нас незнаещите.[beer] [smitten] [smitten] [smitten]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: ejel   
Дата:   25-11-12 23:23

Да, а и материали не липсват:

Aerial perspective, also called atmospheric perspective , method of creating the illusion of depth, or recession, in a painting or drawing by modulating colour to simulate changes effected by the atmosphere on the colours of things seen at a distance. Although the use of aerial perspective has been known since antiquity, Leonardo da Vinci first used the term aerial perspective in his Treatise on Painting, in which he wrote: “Colours become weaker in proportion to their distance from the person who is looking at them.”

http://www.britannica.com/EBchecked/topic/7229/aerial-perspective

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: Dumbledore   
Дата:   25-11-12 23:30

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: ejel   
Дата:   25-11-12 23:36

Има "картинки", но нещо не успявам да я покажа:

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/d2/Masaccio,_trinit%C3%A0.jpg/300px-



Публикацията е редактирана (25-11-12 23:39)

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: мара   
Дата:   25-11-12 23:39

айде...уйде па нанекъде тая недефинируема тема [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: steeens   
Дата:   25-11-12 23:41

При Мазачо въздушно размазващо му е името. Разбира се по нашенски, нещо като обектив мазачка. Нищо де, тя и линеарната перспектива е достатъчна, особено ако си предимно майстор на фрески.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: steeens   
Дата:   25-11-12 23:42

Error generating thumbnail

The specified thumbnail parameters are not recognized.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: hotsnail   
Дата:   25-11-12 23:44

Абе накратко рисуват обектите на заден план с по-нисък контраст и по слабо наситени цветове. Малко като ранните 3д игри, дето имаше мъгла в далечината винаги, щото не можеха да рисуват големи сцени



Публикацията е редактирана (25-11-12 23:47)

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: мара   
Дата:   25-11-12 23:48

...тва е да се не мъчат с подробности. един ден, след няколко стотин години, се появил друг, дето изобретил простите фонове, щото му дошло до гуша да рисува дреболии от пейзажа [smilie18]

как му е името, пичове?

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: steeens   
Дата:   25-11-12 23:48

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: hotsnail   
Дата:   25-11-12 23:55

Айде аз още си избирам курсове а вече започнала сесията [smile]

Инак ето баш сега гледах един от преди 100-тина години как хубавко е ползвал въздушна преспектива


http://www.awesome-art.biz/awesome/images/t_Monet%20-%20Westminster%20Bridge%20in%20London.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: steeens   
Дата:   26-11-12 00:00

мара , Микеланджело му е името.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: мара   
Дата:   26-11-12 00:00

питах ви знаете ли как му е името?
давам ви още малко време и ще ви кажа.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: CanoniO   
Дата:   26-11-12 00:02

Буонароти

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: мара   
Дата:   26-11-12 00:04

не.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: steeens   
Дата:   26-11-12 00:08

hotsnail, китайците са ползвали въздушна перспектива стотици години преди европейците.

http://1.bp.blogspot.com/-FvPmTD9ZPv0/T5Cojw08cBI/AAAAAAAAAkQ/bccnfpwIOB4/s1600/Don+Hong-Oai+2.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: steeens   
Дата:   26-11-12 00:11

Маро, Микеладжело Меризи се казва тоя за който питаш, а и веч ти го казах.[smilie5] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: hotsnail   
Дата:   26-11-12 00:11

(Трия си глупостите)



Публикацията е редактирана (26-11-12 00:12)

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: мара   
Дата:   26-11-12 00:12

не, не питам за него [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: steeens   
Дата:   26-11-12 00:16

Автор: мара
Дата: 25-11-12 23:48

...тва е да се не мъчат с подробности. един ден, след няколко стотин години, се появил друг, дето изобретил простите фонове, щото му дошло до гуша да рисува дреболии от пейзажа [smilie18]

как му е името, пичове?


Е за кой си питаш, ти си знаеш. Аз ти казвам кой първи е почнал да ползва "прости" фонове, за да не се разсейва зрителя и да не се мори художника.[smilie5] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: мара   
Дата:   26-11-12 00:18

при него е друго, може наистина и от мързел да е било...вярвам го! ама някак все има заден план...а при тоя, за който аз говоря - и тва почти няма. прост фон.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: steeens   
Дата:   26-11-12 00:22

Има и други всъщност които и преди него са правили такива картини, ама те са по скоро изключение от основните им. Айде, казвай кой си си набелязала с простия фон?

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: christal   
Дата:   26-11-12 00:37

Кой е, бе Маре? Айде, че утре съм първа смяна [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: мара   
Дата:   26-11-12 00:47

ми не е преди, бе...нали затва викам "след неколко стотин години"...чак 19 век, МАНЕ. зарад тия негови просташки фонове много го ругали от париския салон и не го щяли...[smilie18] [smilie18] [smilie18]
дет се вика - той е бил осъзнатият бащша на модерната мързелива живопис. "бяло в/у бяло" е вече апотеозът на мързела, ама не знам кой му беше майсторът [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: biso   
Дата:   26-11-12 00:50

малевич

това е края на живописта и изобразителното изкуство. естествената смърт в посоката на изчистване от реалноста



Публикацията е редактирана (26-11-12 00:52)

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: мара   
Дата:   26-11-12 00:51

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: steeens   
Дата:   26-11-12 01:11

Това е някаква градска легенда. Не фона е бил проблема, а смутителните за вкуса на академиците реалистични моменти.


http://www.rudata.ru/w/images/c/ca/Edouard_Manet_038.jpg




http://www.rudata.ru/w/images/3/3a/Edouard_Manet_024.jpg



ама наистина има една две картини с доста изчистен фон.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: biso   
Дата:   26-11-12 01:16

мисля, че мара имаше предвид Клод мОне , а не Едуард мАне

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: christal   
Дата:   26-11-12 01:18

Мане е супер.

По повод целта на темата аз исках да дам един пример с изобразено пространство по по-нестандартен начин.

Ето, без прилагане на линеарна и въздушна перспектива, но с абсолютно усещане за триизмерност и въздушен обем. Не просто защото небето заема голяма част от работата, а защото има зададени планове. [smilie24]


http://alfa.kachi-snimka.info/images/viu1353884531j.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: biso   
Дата:   26-11-12 01:18





Публикацията е редактирана (26-11-12 01:30)

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: christal   
Дата:   26-11-12 01:19

Не, едва ли.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: biso   
Дата:   26-11-12 01:23

да, верно за Мане говори



Публикацията е редактирана (26-11-12 01:25)

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: steeens   
Дата:   26-11-12 01:32

Вермеер е страшен майстор.
Тъмния облак на преден план е това което най много помага за усещането за триизмерност.



Публикацията е редактирана (26-11-12 01:40)

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: christal   
Дата:   26-11-12 01:45

Абе, много е добър, но има някакви противоречиви теориии за него, ама все едно.
Във всеки случай това е то да направиш от една работа сцена на намеренията си.
"Пейзажистите" биха определили горната половина за ненужна [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: christal   
Дата:   26-11-12 01:58

Да, този облак. Неравномерното осветяване заради облачността в задния план също е бонус [smilie24]

Това внася една особена следобедна мимолетност.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: Dumbledore   
Дата:   26-11-12 02:41

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: shtukov   
Дата:   26-11-12 08:13

Тази сутрин ставам, сериозна мъгла. Видимост, 5-10м. Интересно ми е да си представям, как биха се справили с такъв пейзаж много от познатите на нас и на света художници. Включително и тези, които споменаваме в темата.


Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: steeens   
Дата:   26-11-12 08:25

Щуков, много рано си станал. За мъглата си има специалист, естествено е да е англичанин.[beer]
[beer] [beer]



Публикацията е редактирана (26-11-12 08:28)

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: victory13   
Дата:   26-11-12 08:31

не, не иска за бокета да си говорим... бокетата ги уреди с никоня [smilie18]
не иска и за тт данни да си говорим [smilie18] ... той ги знае наизуст [smilie18]
още отначало за композиция иска, щото, нали, само тя му остана [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: steeens   
Дата:   26-11-12 08:36


http://artmight.com/albums/public-domain-art-images/Joseph-Mallord-William-Turner-062.jpg


ама такава гъста мъгла всъщност трудно се рисува, нещата стават доста абстракни с нея.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: shtukov   
Дата:   26-11-12 08:43

Абе то на такива мъгливи сцени фотоапарата ми се затруднява, камо ли някакъв си художник..[smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: steeens   
Дата:   26-11-12 09:00

Апарата ти сигурно не е от правилната марка, както знаем само едни апарати цепят косъма при всякакви атмосферни условия. [smilie18] [smilie18] [smilie18]

А най-гъстата мъгла се рисува много лесно: Мацаш да баданарката бяла боя на бяло платно и си готов.[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: Dumbledore   
Дата:   26-11-12 09:01

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: steeens   
Дата:   26-11-12 09:40

Те могат да ги вградят в апаратите, ама тогава ще стане страшно.
Ще бъдем засипани с шедьоври "заснети" от собствениците на вълшебните апарати.[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: Dumbledore   
Дата:   26-11-12 09:45

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: victory13   
Дата:   26-11-12 09:51

сутиена вкарва неочакван и определено затормозяващ елемент... затова, без [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: Dumbledore   
Дата:   26-11-12 09:52

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: steeens   
Дата:   26-11-12 09:56

Мда. И аз съм втрещен от къде изскочи тоя сутиен, но това е добре за интересното развитие на сюжета.

Мъгла. Видимост до 6-7 метра и един сутиен долита от небето.[smilie18] [smilie18] [smilie18]
Забравих да допълня, че в мъглата звука на затвора и огледалото имат мистично въздействие.[smilie5] [cool] undefined[cool] undefined[cool] undefined



Публикацията е редактирана (26-11-12 09:58)

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: Dumbledore   
Дата:   26-11-12 09:59

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: victory13   
Дата:   26-11-12 10:04

аз в мъгла не ползвам огледало... страх ме е [smilie18]
иначе без сутиен верно нема решение [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: Dumbledore   
Дата:   26-11-12 10:12

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: steeens   
Дата:   26-11-12 10:18

Одд Нердрум има и по твърда разработка на тоя сюжет, но умишлено е пропуснал сутиена, за да е по загадъчно. А пък Рембранд има офорт със подобен сюжет, но неговата мома е с дрешки, а сутиена още не е бил изобретен.[smilie18] [smilie18] [smilie18] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: steeens   
Дата:   26-11-12 10:21

Леко съм се объркал с една друга негова творба, където девойките са три.
Тук има някаква ризка, която лесно би била заменена със сутиен.
[smilie18] [smilie18] [smilie18]

http://howtonotsuckatart.tumblr.com/post/4054364688/cheatingdeath-odd-nerdrum




http://www.artnet.com/Magazine/features/kuspit/kuspit6-10-9.asp




Публикацията е редактирана (26-11-12 10:24)

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: victory13   
Дата:   26-11-12 10:23

е да, ама композицията е наложила своите изисквания, и е било въпрос на време да се изобрети [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: Dumbledore   
Дата:   26-11-12 10:23

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: Alex-dan   
Дата:   26-11-12 10:24

Сега я изчетох цялата тема и чак в последните постове се даде отговора, който бих написал след първия пост. Ако трябваше да го обобщим с една дума - композиция :) Добре е зададена темата, понеже ако беше писал "Дайте да говорим за теория на композицията", можеше да има 3 поста до тук и темата да е 5 страници назад... :)

И класическото правило от форума - ако една тема с интересно, положително заглавие гравитира най-отгоре дълго време - значи е станала яката караница вътре [smilie5] Пример - темата "Една статия написана от мен" [smilie5]

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: steeens   
Дата:   26-11-12 10:28

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Сюжета се оказа доста популярен в изкуството:

http://incidentii.wordpress.com/

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: steeens   
Дата:   26-11-12 10:34

Alex-dan, тук караница няма вече отдавна. Говорим си за изкуство. [beer] Благо и ползотворно.
Но мисля може да поискаме снимки. Dumbledore ако си пусне сутиена с боке, така както го обясни, мисля ще вкара и бокето в играта.[smilie5] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: Dumbledore   
Дата:   26-11-12 10:38

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: Alex-dan   
Дата:   26-11-12 10:39


https://photo-forum.net/static/site_pics/120/1353917954_IMG_2542.JPG



Има един приятен фотос, който се появява в дясно точно в момента и си пасва с темата, както и с онази за петната по сензора... Само жената да беше под арката, или поне малко по в дясно може би [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: мара   
Дата:   26-11-12 11:44

баси, кво и колко сте изприказвали....
мане доста е обсъждал историята с фоновете. ми естествено, че е ползвал и сложните...дет се вика - така са го учили! има страхотни неща, дето мен ме кефят далеч повече от простите фонове - оня автопортрет в огледалото на некъф бардак... ама понеже е бил хитрец и антиконформист, измислил вариант, дето да изглежда различно и модерно, хем и да не губи време в глупости. важна му е фигурата? ХОООП - фигура...на бозав, син, къв ще фон. амче принципно него чсчитат за баща на импресионизна/ аз лично не си падам по етикетите...
иначе моне има въздушна перспектива на ангро...е, имаше едни постове, едни мъгли лилави - бол, бол! добре се справя пичът.
чай да намеря илюстрациите[smilie5]
мане, сложен фон:

http://alharaca.blog.bg/photos/65626/original/Manet.jpg





мане, прост фон:

http://www.1artclub.com/uploads/22-0074.jpg



http://www.oilpainting-frame.com/upload1/file-admin/images/new19/Edouard%20Manet-829993.jpg




по някое време се подкарва с фонове стил росен марковски - мнооо свежо, далеч по-гот от скучните едноцветни[smilie18]
мане, фон стил "росен марковски":

http://03varvara.files.wordpress.com/2010/07/edouard-manet-autumn-a-portait-of-mery-laurent-in-a-bro


http://www.allpaintings.org/d/55901-2/Edouard+Manet+-+Young+Girl+on+a+Bench.jpg



http://www.oceansbridge.com/paintings/german/Edouard_Manet_013_OBNP2009-Y05660.jpg




не мога да намеря картината-манифест, която му връщаха от салона...беше едно момче на сивкаво-син фон, доста омазан [smilie5]




така, понеже мане е преди моне, едва сега стигаме до клод [smilie5]
с "въздушната перспектива", с якото боке! (нема да стгна до сьора,споко [smilie18] )

http://www.wm-painting.ru/plugins/p19_image_design/images/1119.jpg



http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/5c/Claude_Monet%2C_Impression%2C_soleil_levant
- ей тая картинка става причина да възникне понятието инпресионизъм, да ге...[smilie18] [smilie18] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: мара   
Дата:   26-11-12 11:45

...както е видно - най често липсва особена математическа заигравка с композицията, най-често нещата стават по усет. който няма усет - чертае спирали на фибоначи и осчетоводява!

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: victory13   
Дата:   26-11-12 11:51

а, в тоя клон на темата бех сигурен че ще стигнем до джаксън [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: мара   
Дата:   26-11-12 11:53

ти за кой джаксън приказваш...? щото ако е за полак, ние не сме стигнали до него [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: victory13   
Дата:   26-11-12 11:55

ще, ще [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: мара   
Дата:   26-11-12 11:56

ами аз лично него директно го прескачам, виж стеенс може би го хареса...

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: victory13   
Дата:   26-11-12 12:02

не е за прескачане той, ама така директно ще затворим тоя клон на темата, щото по аналогия ще го докараме до там, дето пусналия темата не би могъл да живее... място, на което няма фокус [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: мара   
Дата:   26-11-12 12:26

хубуу, консенсус!

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: J0R0   
Дата:   26-11-12 12:45

Маро, коментирай моля те този фон на Климт, защо на места е нормално боке на кръгчета, а на други места е на квадратчета.




Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: мара   
Дата:   26-11-12 12:49

жоро, ти си качил гоблен [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: victory13   
Дата:   26-11-12 13:02

аз ти казах, че тоя клон на темата се затваря... жоро е пуснал плавен преход към техничарите [smilie18] ... може да се изследва на пикселно ниво даже... бод по бод [cool] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: Dumbledore   
Дата:   26-11-12 13:08

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: мара   
Дата:   26-11-12 13:14

ритъм, ама бърз и насечен на места...нкво ръченицаво такова...

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: Dumbledore   
Дата:   26-11-12 13:17

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: Dumbledore   
Дата:   26-11-12 13:18

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: мара   
Дата:   26-11-12 13:33

тъй вярно! знам го аз тоя 9-точков...ама дали да не спрем да спамим?[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: Dumbledore   
Дата:   26-11-12 13:39

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: steeens   
Дата:   26-11-12 14:09

Жоро, на Климт единия му обектив е с кръгла, а другия с квадратна бленда. Има и със спирална, ама по рядко я ползва.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: krist   
Дата:   26-11-12 14:11

Климт не е бил пурист щото очевидно е правил монтажи[smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: Dumbledore   
Дата:   26-11-12 14:23

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: krist   
Дата:   26-11-12 14:27

за едни фибоначи спирали, за други стилизирани п..и..[smilie5]



Публикацията е редактирана (26-11-12 14:28)

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: hotsnail   
Дата:   26-11-12 14:29

steens написа:
> Жоро, на Климт единия му обектив е
> с кръгла, а другия с квадратна
> бленда. Има и със спирална, ама по
> рядко я ползва.



https://photo-forum.net/static/site_pics/178/i_1314770779_IMG_1050.jpg


Снимка: sir_sky

Значи с малко слоеве и маски не е проблем бокето да е квадрат или кръг или сърчице в някой край на снимката.



Публикацията е редактирана (26-11-12 14:43)

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: Dumbledore   
Дата:   26-11-12 14:34

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: vga   
Дата:   26-11-12 14:53

Какви слоеве и маски? Това се прави с филтър, при снимането...

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: tantris   
Дата:   26-11-12 14:54

Това не се ли постигаше с изрязан картон пред предната леща на обектива?

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: steeens   
Дата:   26-11-12 15:00

И с картон става, ама друго си е блендата да си е с такава форма. Имаше едни руски обективи с квадратна бленда, Климт ги е проектирал или Пикасо, по идея на Климт...забравих вече.[smilie5] [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: tantris   
Дата:   26-11-12 15:04

А на Хаселблатите като са им като на шурикени, какво боке вадят като позатворят блендата? На пречупени кръстове ли?[smilie11] [smilie11] [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: steeens   
Дата:   26-11-12 15:10


http://s43.radikal.ru/i102/1010/21/de3f5b9598a6.jpg



Ако направят такава диафрагма, защо не? Ето го обектива да не мислиш, че си фантазирам.



Публикацията е редактирана (26-11-12 15:10)

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: steeens   
Дата:   26-11-12 15:15


http://artphotographic.ru/jj/2011/November%202011/11/9L4X0756.jpg






http://artphotographic.ru/jj/2011/November%202011/11/9L4X0747.jpg




http://artphotographic.ru/jj/2011/November%202011/11/9L4X0781.jpg




http://artphotographic.ru/jj/2011/November%202011/11/9L4X0725.jpg




Публикацията е редактирана (26-11-12 15:17)

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: tantris   
Дата:   26-11-12 15:19

За хаселблатите май съм взел затвора за бленда.

http://static.photo.net/attachments/bboard/00J/00Jff1-34605184.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: Dumbledore   
Дата:   26-11-12 15:25

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: vikitovikito   
Дата:   26-11-12 15:28

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: Dumbledore   
Дата:   26-11-12 15:30

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: steeens   
Дата:   26-11-12 15:34

Новите фотоапарати с бленда от течни кристали, ще позволяват да си напишете и името в бокето. Или поне логото. [smilie5] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: steeens   
Дата:   26-11-12 16:14

Я да вкараме малко есенен ритъм в темата.[beer] [beer] [beer]



http://duranvirginia.files.wordpress.com/2012/11/vdblog_autumn_rhythm.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: vikitovikito   
Дата:   26-11-12 16:18

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: Dumbledore   
Дата:   26-11-12 16:27

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: steeens   
Дата:   26-11-12 16:29

Рев, не рев, човечеца е великан, а и вече е над земните радости и страсти. А и всичко му е на фокус, снима с пинхол четки.[smilie18] [smilie18] [smilie18] [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: Dumbledore   
Дата:   26-11-12 16:30

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: мара   
Дата:   26-11-12 16:32

великан я...! ей такова боке!!!!!
както предсказа колегата виктори 13[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: steeens   
Дата:   26-11-12 16:35

Някои есени са по мразовите от нашите, много се разглезихте с това глобално затопляне, ей![smilie5] [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: hotsnail   
Дата:   26-11-12 16:36

http://lensbaby.com/accessories-creative


Е тез бастуни само такива гебезлъци правят. Бленди с гръмотевици, сърца, геомтрични фигури...видно имат и спирали

ПП Относно есенния мотив....това ми прилича на "Приказки под шипковия храст". Едно време анимационните филми бяха абстрактно изкуство...



Публикацията е редактирана (26-11-12 16:46)

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: Dumbledore   
Дата:   26-11-12 16:47

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: steeens   
Дата:   26-11-12 16:56

А може и да не почне. И за какво си се разлъгала не разбрах? /Първо прочетох разлигавила/[smilie5] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: vikitovikito   
Дата:   26-11-12 17:02

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: мара   
Дата:   26-11-12 17:31

миля, не качвайте повече полак!

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: hotsnail   
Дата:   26-11-12 18:44

Пак изгубих нишката....ама важното е че отиваме към 300....който сам по-себе си филм има доста арт елементи макар и да е доста тъпоумен.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: steeens   
Дата:   26-11-12 19:14

А, филма си го биваше. Така се разказват приказки![smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: steeens   
Дата:   26-11-12 19:14

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: steeens   
Дата:   26-11-12 19:15

300!

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: Ivodam   
Дата:   26-11-12 20:14

Ежел:

Първият, който използва права/линейна перспектива, за въздушна не се смята за пръв - дори от Уикипедия.


Съвсем се оплете. Не беше нужно да ме нападаш. За да се опитва да ме атакува, човек първо трябва да е доста подготвен. Не че и аз не греша понякога, но по принцип винаги проверявам внимателно нещата и избягвам да твърдя нещо, което не мога бързо и лесно да докажа.
Ти най-напред се опита да отречеш изобщо въздушната перспектива при Мазачо, с думите
ivodam, къде видя ВЪЗДУШНА перспектива при Мазачо?


След това видя дебелия край и се опитваш сега крайно недостойно да се измъкнеш, като се хвана за линейната перспектива, и пак пишеш неверни неща. Първо, дори в това, което си дала на английски, пише, че е един от първите, не първият относно линейната. А относно въздушната на мен наистина не ми е известен по-ранен европейски творец, който да я е прилагал. По-долу ще цитирам един слайд от лекцията за ренесансовите художници за студентите по архитектура, където пише същото. Ще ми бъде обаче много любопитно да науча, кои са според тебе авторите, използвали въздушната перспектива в Западна Европа преди Мазачо.

http://store1.data.bg/tornado/Masaccio/masaccio.png



[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: ejel   
Дата:   26-11-12 20:38

Ivodam, въпросът ми беше съвсем директен[smilie5]

Виждала съм Светата Троица в оригинал и знам с какво е известен Мазачо. И това определено не е въздушната перспектива[smilie3]

Беше ми ясно, че ще се хванеш и ти го направи по подчертано забавен и кифладжийски начин, ама какво да се прави. Нали акъл трябва да даваш[smilie7]



Публикацията е редактирана (26-11-12 20:54)

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: мара   
Дата:   26-11-12 21:57

ебаси...[smilie10] [smilie10] [smilie10] [smilie10]
имаме човек, видял светата троица(за мен е далеч по-правилно да е троЙца, ма не е[smilie5] ) в оригинал!
требе препратка да има към темата за господ!

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: ejel   
Дата:   26-11-12 22:17

Няма нужда - имаме си Моцарт, който редовно проблясва из недефинируемостта на темата[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: Dumbledore   
Дата:   26-11-12 22:39

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: мара   
Дата:   26-11-12 22:40

имаме няколко моцартовци [smilie5], НО САМО ЕДИН, видял светата тройца ;)

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: steeens   
Дата:   26-11-12 22:45

Dumbledore , някаква методика за изследване на "картинката" ще предложиш ли или да импровизираме?

Маро, що трябва да е тройца, а не троица?

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: Dumbledore   
Дата:   26-11-12 22:46

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: biso   
Дата:   26-11-12 22:51

някаква методика за изследване на "картинката"

... има ли нужда от такава? не е ли очевидно ...

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: ejel   
Дата:   26-11-12 23:02

НО САМО ЕДИН, видял светата тройца ;)

--------------------------

Един е - за другите е без "й"[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: steeens   
Дата:   26-11-12 23:03

Добре, кажете какво смятате за очевидно тогава. За мен нищо очевидно няма, защото това не е оригинала, а някакво доста малко и схематизирано подобие. Та затова питах за методика, ама няма да питам вече. Ще пусна още няколко картини на Джако, ако намеря с добра резолюция...[smilie5] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: Alex-dan   
Дата:   26-11-12 23:04

От "тройка" може би, друга логика не се сещам по която трябва да си гради тезата... [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: Dumbledore   
Дата:   26-11-12 23:06

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: ejel   
Дата:   26-11-12 23:07

Dumbledore, какво доказваш?

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: Dumbledore   
Дата:   26-11-12 23:08

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: ejel   
Дата:   26-11-12 23:11

Има и въздушна, и линейна. И?

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: Dumbledore   
Дата:   26-11-12 23:16

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: steeens   
Дата:   26-11-12 23:24

[smilie18] [smilie18] [smilie18] Логика и изследване на картини? Моооже. [ezik][ezik][ezik][ezik][ezik][ezik]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: Dumbledore   
Дата:   26-11-12 23:27

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: ejel   
Дата:   26-11-12 23:28

Не, пробив няма - казах, че въпросът ми е въпрос[smilie5] По отговора на ivodam пролича, че има неразбиране на основния принос на Мазачо.

Аз не съм твърдяла, че при него няма въздушна перспектива или че я използва за пръв път.

Пробвай пак с логическата хомогенност[smile]



Публикацията е редактирана (26-11-12 23:29)

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: Dumbledore   
Дата:   26-11-12 23:33

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: ejel   
Дата:   26-11-12 23:42

Казвам за трети или четвърти път - ВЪПРОС, а не "пропозиция"[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: Dumbledore   
Дата:   26-11-12 23:46

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: J0R0   
Дата:   26-11-12 23:50

къде видя ВЪЗДУШНА перспектива при Мазачо?

Аз разбирам въпроса "къде" в смисъл - в коя от картините му.

[smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: Dumbledore   
Дата:   26-11-12 23:52

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: ejel   
Дата:   27-11-12 00:00

Dumbledore, достатъчно писах, но да приключа за днес - смятай го за подвеждащ въпрос със смисъла, който JORO посочи[smilie3]

Но получих информацията, която търсех с него[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: Dumbledore   
Дата:   27-11-12 00:07

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: hotsnail   
Дата:   27-11-12 00:37

остана ли нещ за перспективата? имаме си боке, имаме си изкривяване на перспективата (така де с правата/линейна перспектива можем да се заиграем), имаме и въздушна перспектива.


На кратко средствата са:

1. широки бленди и големи фокусни дължини
2. от широки до теле обективи променят драстично как се прожектира даден предмет в 2д
3. Светкавиците до някъде дават възможност да затъмняваш фона и да махаш от контраста му.
4. при пейзажа мъглица или подходящо време, може да укрие шумния фон

Дали да не обсъдим нещо друго?

Дайте на тема композиция. Имаме много художници....кажете как ги мислите нещата?

Защо във фотото се ползват 3:2 и 1:1 понякога 4:3 като формати? Защо не ползваме корен от 2,3,4 и 5 правоъгълници, златно сечение и такива неща? Прост мързел или потомци на Салиери правят фотоапаратите?

Кропите ли в корен от 2 правоъгълник?

Ползвате ли диагоналите на правоъгълниците? Перпендикулярите на диагоналите? Подобните правоъгълници?



ПП Темата става добра, ако има кой после да извади трохите знание от купата спам. Иначе сега си тече на живо и трябва да се следи, като някакво извратено концептуално изкуство - начина да го оцениш и възприемеш е да гледаш няколко дни подред колаборацията на различни хора, емоциите, конфликта, консенсуса, глупостите.....


ППП За цветната хармония може би от петък да почнем нова тема :-)



Публикацията е редактирана (27-11-12 00:42)

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: Dumbledore   
Дата:   27-11-12 02:04

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: steeens   
Дата:   27-11-12 08:49

На кои вас? Колко сте пишещите от този ник?

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: Dumbledore   
Дата:   27-11-12 08:56

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: hotsnail   
Дата:   27-11-12 08:59

Dumbledore най-хубаво е че са се появили малко градивни коментари под снимките.Сега ги четох

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: shtukov   
Дата:   27-11-12 09:00

Ако трябва да съм откровен, въпреки, че доста време ги учих тия неща, които се обсъждат в темата, усещам, че имам пробиви в познанията си и поради тази причина се въздържам от категорични твърдения и определения, когато става дума за анализ на художествени произведения. Включително, когато става дума и за моите опити да се изявавам като творец.
Понякога различни хора /и клиенти/ ми задават различни въпроси /какво съм искал да кажа, какви изразни средства съм ползвал и т.н и т.н../ свързани с мои неща. Пък аз мълча като риба, щото пробивите в знанията ми, ме възпират да се изявавам и като анализатор.
Понеже темата набира добра скорост най-вече с това, че започнаха да се публикуват примери от различни /засега световно известни майстори/, смятам, че би било полезно за нейното развитие да включим в анализите и неща от форумни автори.
Така, че повече смелост другари! Нека се наредим и ние до Мазачо, Лео, Джото, Джако.. Нека усетим тръпките от безпощадния анализ и върху нашите гърбове! Щото на чужд гръб и 100 тояги са малко..
Затова, ей тук като за начало една моя снимка от профила с ясно изразена /според мен/, /ж.п/ [smilie18] линейна перспектива.

https://photo-forum.net/static/site_pics/104/h_1142881953_begom1.jpg


Имам готовност по-късно да метна и някоя моя картинка. Ей така, да зачетем и живописта с нашите анализи. Пък и да научим нещо за собствените си неща.


Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: Dumbledore   
Дата:   27-11-12 09:14

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: steeens   
Дата:   27-11-12 09:27

shtukov [smilie24] [beer] [beer] [beer]
С отражението в релсата направо е заприличала на река.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: J0R0   
Дата:   27-11-12 09:47


Автор: hotsnail
Защо във фотото се ползват 3:2 и 1:1 понякога 4:3 като формати? Защо не ползваме корен от 2,3,4 и 5 правоъгълници, златно сечение и такива неща?



Във фотото ползват стандартни хартии, затова форматите са сведени до няколкото познати.

Аз обаче, като човек работил в печатни медии, мога да кажа че изобщо не е задължително снимките да са четириъгълни. (То и за живописта не е задължително, вероятно и там нещата са опирали до производството на рамки, виж където няма рамки, примерно при стенописите, се срещат и други форми освен четириъгълните)
Та в едно списание, ако направиш всичките снимки в четириъгълници, това ще е скучно от гледна точка на графиката списание.
Нищо не пречи снимките да са в кръгла, овална, триъгълна, щестоъгълна изобщо произволна форма или дори на звездички :))
Може и да нямат рамки, да се преливат във фона, да са натопени в текста или текста в тях (като при иконите)

Изобщо не бива да ограничаваме композиционните решения само в рамките на четириъгълника, защото в някой завод произвеждат само такава фотохартия или щото на Леонардо му е било по-трудно да прави кръгли рамки :))

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: J0R0   
Дата:   27-11-12 09:58



ето ти например една подходяща трапецовидна композиция.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: J0R0   
Дата:   27-11-12 10:01

А овалното си е открай време класика, изчистено, стилно, няма нищо излишно



Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: krist   
Дата:   27-11-12 11:30

точно па тая трапецовидна композиция не само че не е подходяща, ами си е направо отврат! ама сигурно не разбирам[smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: Tantris   
Дата:   27-11-12 12:45

Композиция?

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: krist   
Дата:   27-11-12 13:58

абе това за "композицията" аз лично реших да го пропусна, да не стане същата драма като с никсъна по-горе. я, да видим един друг момент, който тия дни ми стана интересен докато наблюдавах ей тая моя любима картинка на Левитан, и който донякъде е провокиран и от написаното по-горе от cristal за картината на Вермеер:


http://uploads4.wikipaintings.org/images/isaac-levitan/autumn-1896.jpg



от гледна точка на фотографията боровите клони в ляво, па и жълтите листа зад тях са по-скоро нежелани, и биха се счели за слабост на кадрирането/композицията. защо обаче Левитан е решил да ги остави? перспектива? дълбочина? съзнателно нарушаване на ритъма? или толкова си е можел и е счупил ритъма без да иска? може ли да приемем, че този похват е приемлив в изобразителното изкуство, понеже то е "изкуство на добавянето" и там не би се счел за грешка от недоглеждане, докато във фотографията, бидейки "изкуство на изваждането", вече е проблем? не е ли по-важен крайният резултат в крайна сметка, а не как е постигнат?

подобно нещо ми се струва, че има и тук при Моне, който заемам от Мара по-горе:


http://www.wm-painting.ru/plugins/p19_image_design/images/1119.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: victory13   
Дата:   27-11-12 14:30

в горните примери е експлоатиран основно факта, че човек наблюдава отляво надясно... има и други хора де [smilie18] ... в случая неща уж не на място вляво те вкарват в картинката, да я изследваш цялата, и те задържат там... стоят и като преграда, ако решиш да излезеш...
тъй си мисля само, без претенция [smilie5] ... и ми е приятно да ги гледам [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: krist   
Дата:   27-11-12 14:32

т.е. са ок в ляво, но ако бяха в дясно, нямаше да са ОК (за четящите от ляво на дясно)?


Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: victory13   
Дата:   27-11-12 14:39

имай в предвид че ако 10 човека прочетат горното, около 5 ще кажат не е така, и около 5 ще кажат така е [smilie18] ...
няма рецепта... всъщност един от сподвижниците на недолюбвания от мара джаксън [smilie5] е казал нещо в смисъл... не бих си позволил да коментирам картина, ако не съм видял поне един милион картини [cool]

аз не съм видял 1 млн снимки със игурност [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: steeens   
Дата:   27-11-12 14:44

Въпрос на време е Джаксън да стане любимец на Мара. [smilie5] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [beer] [beer] [beer] [beer] [beer] [beer] [beer] [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: Tantris   
Дата:   27-11-12 14:48

А пък според мен Левитан е рисувал по снимка[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: krist   
Дата:   27-11-12 14:49

ок, разбрахме за живописта какво евентуално може да представлява горният похват. във фотото обаче по-скоро би се считал за грешка? или греша?[smile]


Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: steeens   
Дата:   27-11-12 14:50

Да. Даже диапозитив, цветен.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: krist   
Дата:   27-11-12 14:52

по 3Д-холограма направо.. айде по-сюрьозну![smilie22]


Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: Tantris   
Дата:   27-11-12 14:54

Във фотото композицията трябва да не дразни. При картините също. Зависи от умението на авторът, но и от вкуса на публиката.
Нуждаем се от формализиране на похвати, единствено за да можем да съсредоточим енергията си в създаване на новото.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: steeens   
Дата:   27-11-12 14:57

krist, ами и аз се шегувам.[smilie5] [beer] [beer] [beer]
Но Бейкън наистина е рисувал само от снимки, както и повечето поп артисти.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: Tantris   
Дата:   27-11-12 14:58

Тоя Левитан ми стана интересен. Във викито го чекнах и ми направи впечатление особено фотографската перспектива на картините му. Нищо чудно да е рисувал по снимки. По това време май всички са го правили.

цък



Публикацията е редактирана (27-11-12 15:01)

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: victory13   
Дата:   27-11-12 15:03

абе аз обяснявам що не коментирам снимки бе [smilie18]
кат стигна бройката, ще почна[cool] ...
не виждам защо похвата да не се ползва при снимки... ама живописците са тарикати... даже и да няма нещо на снимката, която рисуват не им пречи да го добавят, само и само да те вкарат във визуален капан... който щрака по много начини [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: steeens   
Дата:   27-11-12 15:03

Tantris, що пишеш смешки? Много по лесно е било да нарисува това което вижда от натура, отколкото да се мъчи със снимки.

Я обясни какво разбираш под фотографска перспектива?

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: agrodemon   
Дата:   27-11-12 15:12

Еееее,какво направихте хубавата тема ...

Почнахте с Мазачо и ще свършите с ... Карпачо.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: Tantris   
Дата:   27-11-12 15:14

Дръжки по-лесно. Под "фотографска" разбирам тази с визията на обектив.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: vikitovikito   
Дата:   27-11-12 15:26

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: steeens   
Дата:   27-11-12 16:58

Tantris написа:

> Дръжки по-лесно. Под "фотографска"
> разбирам тази с визията на
> обектив.

Сега остава и да кажеш на колко милиметров обектив му е визията.
Благодаря за линка, оказа се че доста неща не съм знаел за него. Просто навремето много не зачитах пейзажистите, което си е било сериозна грешка.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: krist   
Дата:   27-11-12 18:07

Тантрис, ще убиеш всичко детско в мен, бе човек - аз си мислех, че от натура са рисували, ти па викаш - снимка. Аз тъкмо се чудех дали за снимките, които искам да изглеждат по-картинни, да забравя, че имам широко и дълго, и да щракам само с нормално, а ти гле'й к'ви ги изкара сега!.. Я дай примери кои точно картини визираш? И на колко милиметров обектив приличат, както пита steens?[smile]


Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: shtukov   
Дата:   27-11-12 18:30

Един от малкото художници, които са можели да рисуват /а не да копират/ добре от снимка е Дега. Но човека освен от рисуване е разбирал и от фотография.
Една от неговите работи, рисувани по негови снимки.

http://blog.pandora.com/pandora/archives/degas.singer-glove.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: tantris   
Дата:   27-11-12 18:46

Просто изказах предположение.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: steeens   
Дата:   27-11-12 19:08

[beer] [beer] [beer] Наздраве по този случай!

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: vikitovikito   
Дата:   27-11-12 19:55

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: мара   
Дата:   27-11-12 22:23

"всъщност един от сподвижниците на недолюбвания от мара джаксън [smilie5] е казал нещо в смисъл... не бих си позволил да коментирам картина, ако не съм видял поне един милион картини [cool]

аз не съм видял 1 млн снимки със игурност [smilie18]"



тива е цитат на стеенс [smilie5]
ако обаче се замисли, ще види, че сподвижникът на полак е намерил изключително приятелски начин да се въздържи от квалификация, което го определя като изключително дипломатичен човек.

аз съм видяла със сигурност поне милион картини и поне още толкова снимки. може би доста повече.
признавам си, че това не ме е довело до съвършенство, но се надявам да имам време да се постарая още [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: vikitovikito   
Дата:   27-11-12 22:40

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: мара   
Дата:   27-11-12 22:50

щото съм лоша!

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: vikitovikito   
Дата:   27-11-12 22:54

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: steeens   
Дата:   27-11-12 22:56

мара написа:

> "всъщност един от сподвижниците на
> недолюбвания от мара джаксън [smilie5]
> е казал нещо в смисъл... не бих си
> позволил да коментирам картина,
> ако не съм видял поне един милион
> картини [cool]
>
> аз не съм видял 1 млн снимки със
> игурност [smilie18]"
>
>
>
> тива е цитат на стеенс [smilie5]
> ако обаче се замисли, ще види, че
> сподвижникът на полак е намерил
> изключително приятелски начин да
> се въздържи от квалификация, което
> го определя като изключително
> дипломатичен човек.
>
> аз съм видяла със сигурност поне
> милион картини и поне още толкова
> снимки. може би доста повече.
> признавам си, че това не ме е
> довело до съвършенство, но се
> надявам да имам време да се
> постарая още [smilie5]

Тук цитат на мои думи не виждам. Но откровението как Мане рисувал фонове в стил Росен Плевнелиев ще си го запиша в лексикона. Плевнелиев може и да се чете Марковски.[smilie18] [smilie18] [smilie18] [beer] [beer] [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: steeens   
Дата:   27-11-12 23:27

victory13 написа:

> имай в предвид че ако 10 човека
> прочетат горното, около 5 ще кажат
> не е така, и около 5 ще кажат така е
> [smilie18] ...
> няма рецепта... всъщност един от
> сподвижниците на недолюбвания от
> мара джаксън [smilie5] е казал нещо в
> смисъл... не бих си позволил да
> коментирам картина, ако не съм
> видял поне един милион картини [cool]
>
>
> аз не съм видял 1 млн снимки със
> игурност [smilie18]
Не съм victory13, нали? [smilie5] [cool] [cool] [cool] Или съм? Съвсем се обърках, ама виното е толкова пивко...[beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: hotsnail   
Дата:   27-11-12 23:37

krist написа:

> ок, разбрахме за живописта какво
> евентуално може да представлява
> горният похват. във фотото обаче
> по-скоро би се считал за грешка?
> или греша?[smile]


Имаше един коментар за 3д снимка...при 3Д снимките е много важно, да имаш нещо като тия клони. Иначе става плоска снимка, а не 3д. Зеленото петно долу и на 2д и на 3д е зелено петно без обем.

Контрастиращите черни листа на преден план създават много силно усещане за дълбочина. Според мен ролята на жълтите е малко да балансира т.е. тия черните да не стоят съвсем като парадокс и да намали някакъв ненужен шум от смесването на черните листа със сивите стъбла във фона.

Видно имаме и въздушна и линейна перспектива в тази картина.



http://uploads4.wikipaintings.org/images/isaac-levitan/autumn-1896.jpg



ПП това не е критика на картината или коментар към нея, а моето възприятие......аз съм на 100-200 картини и до милион бая зяпане имам



Публикацията е редактирана (27-11-12 23:39)

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: krist   
Дата:   28-11-12 10:21

на мен па черните (или по-скоро много тъмно-зелени) листа на преден план не ми създават абсолютно никакво усещане за дълбочина, камо ли па силно! ама мое да съм се поврЕдил нещо[smilie8] и все пак, ако това беше снимка, как ли щеше да бъде оценена, и щеше ли да има критики как авторът не е махнал "излишните" клони в ляво?


Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: Tantris   
Дата:   28-11-12 11:24

Тия клони правят картината(То па една картина...).

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: krist   
Дата:   28-11-12 11:28

ааа, айде да не се обиждаме на картини![smilie5] иначе, хубаво - клоните правят картината. но, ако беше снимка, щеше ли да си на същото мнение?


Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: Tantris   
Дата:   28-11-12 11:31

Ако беше снимка нямаше да е толкова абсурдна. Просто природата е най-големият майстор.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: MikeDimit   
Дата:   28-11-12 11:36

Ако беше снимка, щяхте да кажете защо винетира тоя обектив. А някой би ли коментирал бурите на Айвазовски? На мен багажа ми е малък в тая област.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: Tantris   
Дата:   28-11-12 11:56


http://suselana.files.wordpress.com/2010/12/aivasovskybig.jpg



Чиста форма на изкуство. Едва ли в реалността бихме имали подобно съчетание.
Големите вълни си вървят с истински мрачно небе. Това контрастно осветляване просто няма как да стане, по мое мнение.


Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: MikeDimit   
Дата:   28-11-12 12:03


http://holstshop.ru/media/large/ajvazovskij-ivan/36145.jpg




Това ми е любимата. В оригинал е убийствено.



Публикацията е редактирана (28-11-12 12:19)

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: krist   
Дата:   28-11-12 12:04

"Ако беше снимка нямаше да е толкова абсурдна."

Я, пак!?[smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: MikeDimit   
Дата:   28-11-12 12:18

И една картина в пропаганден стил пак на Айвазовский


http://nearyou.ru/aivazovsk/muz/88smotr.jpg




Смотр Черноморского флота в 1849 году


Линейна , въздушна перспектива, композиция. Впечатлява ме подредбата на дефилиращите кораби, нереално близко един до друг,като войници на парад, леко наклонени като в поклон към адмирала. Редицата им изчезва в хоризонта намеквайки за неизброимостта им. Позите на адмирала и особено на подчинените му.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: krist   
Дата:   28-11-12 12:42

Айвазовски едно време като ученик ми беше любим, даже имам един-два нелоши опита за прерисуване на негови картини (като за възрастта си, де[smilie5]). Ама сега малко ми е скучен, или поне не бих харесал точно същите картини, които харесвах преди, а други. Левитан обаче ми е много по-любим в момента:


http://uploads4.wikipaintings.org/images/isaac-levitan/twilight-moon-1899-1.jpg




http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/56/Isaak_Ilitsch_Lewitan_005.jpg




http://uploads6.wikipaintings.org/images/isaac-levitan/late-autumn-1.jpg




http://img-fotki.yandex.ru/get/6612/133200687.0/0_97693_aacc8b20_orig.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: victory13   
Дата:   28-11-12 12:44

krist, ще си позволя да ти предложа една снимка, която върви отдясно, която ми харесва, и съм си дал гласът... тя си е събрала и всичко за събиране, надявам се лео да не се сърди, но ми се иска да се обсъди същата снимка, завъртяна на 180 градуса хоризонтално...
пп: може да се поразсъждава и за положението на най-светлия и най-важния обекти, в посока, както миналата година снимка на една от дамите във форума, качена тук събра внушителен /и не незаслужен !/ рейтинг, а в един руски форум я бяха нахокали [smilie2] ... това изречение като от йезуит писано [smilie18] ...
а... снимката :

https://photo-forum.net/static/site_pics/120/1353692060_IMG_4887.jpg





Публикацията е редактирана (28-11-12 12:49)

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: krist   
Дата:   28-11-12 12:58

хмм, не знам защо точно на мен и какво точно очакваш да кажа за тая снимка, но по-скоро предпочитам да не я коментирам. с една дума - тук вкусовете ни се разминават[smile]


Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: victory13   
Дата:   28-11-12 13:02

не... имам в предвид дали усещаш разлика във възприемането ѝ ... така, и обърната [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: krist   
Дата:   28-11-12 13:08

аха. да, така както е, е по-добре, отколкото флипната. но, аз по-скоро питам друго за въпросната картина на Левитан - фотографията ли да се учи в случая от живописта, или живописта от фотографията? на мен лично би ми стояла по-добре, ако се "кропне" отляво, ама може да съм се повредил по фотографски[smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: agrodemon   
Дата:   28-11-12 15:35

Аз, като гледам някои снимки и имам чувството ,че авторите им не са гледали преди това, нито други фотографии, нито живопис ...

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: MikeDimit   
Дата:   28-11-12 22:58

krist
Те тези платна са огромни. Ако застанеш пред тях ще забравиш за кропа."-)
Други времена, друго мислене. Все едно да се сравни Толстой със Стефани Майер.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: Dumbledore   
Дата:   29-11-12 01:39

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: Wania   
Дата:   29-11-12 02:01

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: Dumbledore   
Дата:   29-11-12 02:39

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: Wania   
Дата:   29-11-12 02:49

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: Murnau   
Дата:   29-11-12 02:57

секс на високо ниво

sechs auf einem höheren stufe
was bedeutet sieben



Публикацията е редактирана (29-11-12 03:11)

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: Wania   
Дата:   29-11-12 02:59

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: Wania   
Дата:   29-11-12 03:02

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: Murnau   
Дата:   29-11-12 03:03

веднъж питах маурицио кателан същото
той каза бени хил

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: Wania   
Дата:   29-11-12 03:05

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: Murnau   
Дата:   29-11-12 03:05

тоест жените в изкуството са като жените зад волана
бипкат много на светофарите и забравят , че са в кутията с 4 гуми

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: Wania   
Дата:   29-11-12 03:07

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: Wania   
Дата:   29-11-12 03:09

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: Wania   
Дата:   29-11-12 03:11

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: Murnau   
Дата:   29-11-12 03:12

и mr Bean the blackfather

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: Dumbledore   
Дата:   29-11-12 03:26

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: Wania   
Дата:   29-11-12 03:39

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: Dumbledore   
Дата:   29-11-12 03:44

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: Wania   
Дата:   29-11-12 03:46

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: Dumbledore   
Дата:   29-11-12 04:17

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: Wania   
Дата:   29-11-12 09:43

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: krist   
Дата:   29-11-12 13:21

MikeDimit, предполагам, визираш Айвазовски, тъй като дискутираната от мен "Есен" на Левитан например е акварел с размери едва 32х44 см.?

Що се отнася до жените и женомразците, аз се смятам за женолюбец, даже голям, и смятам, че имат много качества, с които превъзхождат мъжете (то, и за това ги обчиам, де), и то качества, които все повече ще се проявяват в съвременния свят, още повече, че пък мъжете май започват да губят някои от качествата си, но от друга страна като цяло се сещам за по-голямо количество и по-качествени произведения на изкуството от мъже, ама к'во ли разбирам и аз от изкуство[smilie8] Може и да е нормално в една доминирана от мъже култура, в която на жената е отредена съвсем друга роля де. Написаното от Dumbledore за жените в съвременното изкуство и микрофона обаче, освен че ме разсмя искрено, си е и вярно в голяма степен, та може би ще трябва да мине още време, за да се разгърне истинският потенциал на Жената с главно "Ж"?[smilie3] Ама к'во ли разбирам и от модерно икуство!?[smilie8] Ще си стоя при Левитан пък![smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: agrodemon   
Дата:   29-11-12 14:51

написа:

> Аз пък говорех не за Стефани Майер,
> а за жените. Няма нужда да си
> непременно умен за да правиш
> изкуство, даже пречи. То е като
> секса, всеки го може, стига да
> освободи сетивата си.

Напълно съм съгласен, че за да се прави "изкуство" или революция не е необходимо човек да е много умен. Даже е точно обратното. :)

И покрай темата за феминизма в изкуството се сещам, има и други също толкова "интелектуални" теми като например социалната справедливост и класовата борба.
От тази гледна точка положението е даже още по-зле : полит-некоректната публика харесва един представител на милитаристичната реакцията, като Авйазовски, а многобройните автори на портрети на славните дейци на БКП/КПСС, творците на идиличните картини от типа на "Др. Живков из поляни и ливади" остават встрани от вниманието на този форум. Тези факти сочат една политическа незрялост, която за съжаление все повече се засилва ...

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: steeens   
Дата:   29-11-12 21:18

Dumbledore, какво му е на състоянието на съвременното изкуство?

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: Dumbledore   
Дата:   30-11-12 01:22

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: steeens   
Дата:   30-11-12 08:58

Еклектичното е универсално. Не съвременно да се разбира временно, или как?

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: Dumbledore   
Дата:   30-11-12 12:43

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: мара   
Дата:   30-11-12 13:21

принципно изкуство, занимаващо се с проблеми(как да е разположени във времено) е някво конюнктурно изкуство. па ако ще и конюнктурно на проблемите в собствената глава [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: Wania   
Дата:   30-11-12 13:45

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: vikitovikito   
Дата:   30-11-12 14:16

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: мара   
Дата:   30-11-12 14:18

"В тази връзка ще спомена че автори с признат принос в изкуството изобщо не са мислили в посока различна от артистичната [smilie5] просто са имали всичко необходимо , като даденост ! [beer]"

това го схващам, но не схващам как се връзва с горното...[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: Dumbledore   
Дата:   30-11-12 14:32

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: MikeDimit   
Дата:   30-11-12 14:34

krist
Да, Айвазовски, разбира се.[smile] [smile]

За Толстой и Майер...нещо се получи счупен телефон. Толстой е писал, както и съвремениците му, "обемисто" поради начина на четене в тази епоха (не визирам литературните достойнства). Майер пише първия си роман с идеята за филм (по-точно пише го като романизиран сценарий), надявайки се Холивуд да купи правата. Те така и става и се почва една мода на вапмири...Различни времена. А за половете в изкуството - моето мнение е, еднозначно.Няма значение. Ако не знаете автора, ще разберете ли мъж ли е, жена ли е, смесено ли е? Или ви въздейства или не.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: Wania   
Дата:   30-11-12 14:35

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: Dumbledore   
Дата:   30-11-12 14:45

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: мара   
Дата:   30-11-12 14:59

и аз мерим на колограм...ей ся тука зафето ми донесе едни мноооого тежки капаци от каци, дето ми го прати диди андреева, па бобо ми ги опаянти и приведе в удобен вид...мисля да ги таксувам не по-малко от 150-200 лева на килограм!

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: christal   
Дата:   30-11-12 19:14

Част от това общество... признат принос в изкуството...
Откъде изхождате вие, извинете?

Как стана така, апарата да вади образ вместо теб и да дублира действителност, ти да се наричаш неин автор, па и да роптаеш, когато някой ти вземе дублираната дейстителност да си направи календар с нея? Как се стигна до тук?
[smile]


Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: мара   
Дата:   30-11-12 19:20

...тръгна от "новите дрехи на цяря". една неразбрана приказка [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: ejel   
Дата:   30-11-12 19:27

Кажи ми, жалко ти творенье,
как се покачи тъй високо?
- С пълзенье! -
извика
рогатата гадинка.




Публикацията е редактирана (30-11-12 19:27)

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: steeens   
Дата:   30-11-12 19:55

Приказката си е доста разбрана. Днес точно гледах един американец, с какъв кеф си прави разни кичорийки и се кефи човека.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: something   
Дата:   30-11-12 22:31

написа:

> Част от това общество... признат
> принос в изкуството...
> Откъде изхождате вие, извинете?
>
> Как стана така, апарата да вади
> образ вместо теб и да дублира
> действителност, ти да се наричаш
> неин автор, па и да роптаеш, когато
> някой ти вземе дублираната
> дейстителност да си направи
> календар с нея? Как се стигна до
> тук?
> [smile]
>




А за кинокамерата важи ли, или само за фотоапарата
[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: christal   
Дата:   30-11-12 23:00

И за майсторите сладкари важи, ония с полуфабрикатите...
Блат за три и шейсе, сметана и лешник и айде големия кулинар..
Па ако се сети да напои блата с ром и вече владее вкусовете [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: vikitovikito   
Дата:   02-12-12 20:51

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: steeens   
Дата:   03-12-12 00:32

Но да не се прекалява, че после много страшно става. А може пък да съм попаднал на менте? Ама торта картина ще е много яко нещо, дали някой ще се хареса идеята и скоро да направи такава изложба? Не че не са правени такива картини, ама доколкото си спомням шоколадовата не бяха я яли, щото имаше и снимки когато вече беше здраво мухлясала.[smilie5] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [beer] [beer] [beer]
А какви картини могат да станат от кюфтета и наденици, просто не е истина.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: Wania   
Дата:   03-12-12 00:39

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: steeens   
Дата:   06-12-12 10:24

Днес ми се наложи да правя една картина от подправки, ама забравих да я снимам.[smilie5] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: steeens   
Дата:   06-12-12 10:26

Ще повторя упражнението , явно. Ваня, метни линк, моля.[beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: steeens   
Дата:   06-12-12 10:40





Публикацията е редактирана (08-12-12 11:24)

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: vikitovikito   
Дата:   15-12-12 19:03

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: steeens   
Дата:   15-12-12 20:52

а ти защо я вдигна? В клуба защо не се мяркаш?

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: vikitovikito   
Дата:   15-12-12 20:55

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: steeens   
Дата:   15-12-12 20:56

[beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: hotsnail   
Дата:   20-12-12 01:24

Да си дигна малко темата. Б§Х пускат супер яки филмчета напоследък.

Ето две

Better Photographic Composition - Beyond the Rule of Thirds

In Camera Artistry: Using Any Light Source

Малко са на английски ама.....

ПП Във първото има готина теза, за хора като Тъма и Мара, терзаещи се около философския проблем знанието, практиката или таланта - Studium and Punctum.



Публикацията е редактирана (20-12-12 01:25)

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: hotsnail   
Дата:   27-12-12 01:07

още едно видео много по темата

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: мара   
Дата:   27-12-12 10:33


"ПП Във първото има готина теза, за хора като Тъма и Мара, терзаещи се около философския проблем знанието, практиката или таланта - Studium and Punctum." [smilie18]


[smilie18] [smilie18] [smilie18]
аааа, не, не...аз не се ТЕРЗАЯ [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: hotsnail   
Дата:   27-12-12 10:58

Последното пък е с 100-ци примери от Бресон. Как са пропуснали огащените проститутки не знам

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: Ivodam   
Дата:   27-12-12 13:09

Така и така сте вдигнали наистина забавната тема, ще си позволя да ви насоча към нещо интересно според мен, касаещо композиция и визия. Вероятно ви е направило впечатление, че на някои места при Ван Гог се наблюдава един ракурс, буквално все едно че е погледнал на света през широкоъгълен обектив. Тука например:


http://www.3cushion.com/Pics/Art%20Works/Van%20Gogh%20Night%20Cafe.jpg




Изобщо, има ли някакво "научно" обяснение за "закривяването" на пространството при Ван Гог? Може ли да е свързано с някакви изкривени възприятия, свързани с психичните му проблеми?

[smilie7]


ПП: Горепосочената картина представлява благоприятна почва и за друга тема - прозрението на твореца за квантовата (демек разпарчетосана) природа на светлината... [smilie3]



Публикацията е редактирана (27-12-12 13:10)

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: мара   
Дата:   27-12-12 15:30

здравей и добре завърнал се! честита ти коледа!
ми не мисля...има го и при други художници. предполагам, че този "поглед" позволява да се вместят повече обекти под удобен за възприемане ъгъл ;) правила съм го по тая причина ;) тарикатско е [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: ivodam   
Дата:   27-12-12 18:00

мара: Ъъ, здрасти, ма никъде кой знае колко надалече не съм ходил напоследък. [smilie3] А ако имаш предвид заточението ми от Клуба, то продължава, и честно казано, не знам дали е временно или доживотно без право на помилване. [smilie18]

Относно картината и кривите линии при Ван Гог - не мисля, че е заради вместване на повече обекти при него, или от тарикатлък, на моменти си мисля, че така си е възприемал окръжаващата действителност. И определено е имал влечение към кривите линии, дъгообразните форми. [smilie3]

Но дискретизирането на светлината е суперяко, несъмнено, може би най-якото...


[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: MarinY   
Дата:   27-12-12 18:57

Иво, не забравяй химикалчето, което са слагали в оригиналния 80 градусов Пастис, в комбинация с някои мозъчни промени на рисуващия. [smilie3]

И при други комбинации се получава "квантоване на светлината" и "изкривяване" на евклидовото пространство, но тогава или нямаме четки или не въздейства на камерата. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: steeens   
Дата:   27-12-12 20:00

как се забравя нещо дето не си го запомнил? какво е вълшебното химикалче? И не било Пастис а Абсент.[smilie5] [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: vikitovikito   
Дата:   27-12-12 20:14

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: MarinY   
Дата:   27-12-12 21:32

стийнс, знам си, че Пастиса е евтината мастика, ама този Абсент, се го забравям, как се казваше. [smilie3]
А за билката (химикалчето) - thujone acts on a receptor in the brain that causes alertness, lucidity and clarity.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: мара   
Дата:   28-12-12 00:03

ааа, верно, че тва било основния форум....ма някак не се усетих...толкова си мяза на зоната [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: Ivodam   
Дата:   28-12-12 11:33

И аз знаех най-вече за абсента, за онуй химикалче не знаех.

Ма то това си оди по хората на изкуството. Щеше ли поетът Коулридж да напише тези прекрасни, великолепни строфи, без помощта на малко лауданумче?? [smilie3]


Но — ах! Какво сред кедрите се крие?
Там спуска се дълбока, тъмна бездна!
Ах, диво място! Пълно със магия!
Под бледната луна жената вие
и по любовника си — демон чезне!



[smilie7]



Публикацията е редактирана (28-12-12 11:34)

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: Ivodam   
Дата:   29-12-12 19:56

hotsnail:

Последното пък е с 100-ци примери от Бресон. Как са пропуснали огащените проститутки не знам.


Аман от тия Бресонови дебелогъзи проститутки. Видях със закъснение, че наскоро е имало и цяла тема за тях (вече затворена, не знам по каква причина).

От тия бресонови снимки на проституки може да се впечатли само човек, който не познава серията рисунки на проститутки на Дега. За който ги познава, при господина Бресон намирисва доста на евтина идейна имитацийка...[smilie23]. Което като се замисля, е интересно развитие на темата за живописта и фотографията... [smilie3]

[smilie7]



Публикацията е редактирана (29-12-12 21:47)

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: мара   
Дата:   29-12-12 20:01

иво, дай ся никой да не подхваща курвите, щото мильони преди него са го прайли....[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: steeens   
Дата:   29-12-12 20:28

милиарди по скоро, ако решиш да тръгнеш от началото. И поне още толкова ще го правят, какво лошо има? Имаше една снимка на Лотрек с моделка, много ме бе впечатлила, когато я видях за първи път.[smilie18] [smilie18] [smilie18] [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: мара   
Дата:   29-12-12 20:40

не, не...не да ги таковат...да ги рисуват

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: steeens   
Дата:   29-12-12 20:43

Да де, нали и аз за това писах...[smilie5] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [beer] [beer] [beer] [smitten]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: steeens   
Дата:   29-12-12 21:23


https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/pdrr8204.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2012-12/ikke0186.JPG


http://1.bp.blogspot.com/-UCX1pwDca0M/T-zO5StBZeI/AAAAAAAACMY/LuRmQoTpFqA/s1600/Toulouse-Lautrec+190

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: steeens   
Дата:   29-12-12 21:28

Вярно че вече всичко може да се открие в нета...Лотрек е и снимал сам се оказва, ако съм разбрал правилно...[beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: vikitovikito   
Дата:   29-12-12 21:29

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: steeens   
Дата:   29-12-12 21:40

виж нещо интересно, това е негова картина очевидно:

https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/rqsm2003.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2012-12/lhhh9033.JPG


http://www.toulouse-lautrec-foundation.org/The-Madonna-and-Child.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: vikitovikito   
Дата:   29-12-12 21:47

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: J0R0   
Дата:   29-12-12 22:27

Проститутки всеки може.
Но само Ренато Гутузо може да ги рисува хем голи, хем прогресивни съединени пролетарки.
[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: steeens   
Дата:   29-12-12 22:35

[smilie18] [smilie18] [smilie18] J0R0[smilie24]

Много благодаря, бях го забравил. [beer] [beer] [beer] [beer] [beer] [beer] [beer] [beer] [beer] [beer] Направо си стои съвременно.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: steeens   
Дата:   30-12-12 11:03


https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/qlur0462.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2012-12/mxfg5243.JPG


http://sphotos-e.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/938_61778384672_9507_n.jpg




https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/npgl6526.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2012-12/fvrg4902.JPG


http://sphotos-f.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/196_23251694672_4877_n.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: Lidis   
Дата:   30-12-12 20:50

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: X_C   
Дата:   30-12-12 20:58

Той и Кастро говореше, че кубинките не се такова ли кинти, ами защото много обичали просто така[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: мара   
Дата:   30-12-12 23:06

ми не, те обичат много и просто така, ама няма лошо, ако има и кинти....кат художниците, бе - ти си прайш кефа, те ти плащат [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: christal   
Дата:   31-12-12 03:57

При комунизма освен, че любовта е безплатна, жените са общи.
Това е по-основния момент. А и сексът не наранява така както при капитализма, точно по тая причина.

Imagine no posession, I wonder if you can [smilie5] [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: Ivodam   
Дата:   01-01-13 12:10

Здравейте и Честита Нова Година на любителите на изящните изкуства. [smile] [beer]

Да продължим хубавата тема и през Новата година.

Преглеждах темата преди малко и се замислих - темата е за живопис и фотография. Стори ми се малко странно, че още отначало на темата нещата тръгнаха да се търсят и развиват по посока на изграждането на композицията, после стана дума за свързани оптически с фотографията неща, като размазани фонове.

Някак си се пропусна обаче основното, същественото, което обединява и двете, а то е играта на светлината. Нейният много променлив характер и свързаните с това възприятия. Има художници, които в чувствителността си и отношението си към естествената светлина са много близо до фотографите, които гонят определена осветеност в определена част на деня, стават рано или чакат да почне да се стъмва, бързат да не изпуснат момента.

В това отношение много близък до фотографите е бил Клод Моне, за който стана дума вече по-горе, но в други аспекти. Моне е можел да рисува изключително само от натура, никак по памет. Негов е изразът, природата - това е моето ателие. Ставал е рано да гони сутрешната светлина. Рисувал е понякога един и същи пейжаз на няколко платна, в течение на деня, за да отрази различното възприемане при различна осветеност, нещо уникално всъщност, не знам друг художник да е правил такова нещо:


https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/lcsk2282.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2013-01/aaot4702.JPG


http://www.hayinart.org/images/6663.jpg




Публикацията е редактирана (01-01-13 12:11)

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: steeens   
Дата:   01-01-13 12:52

другите художници или снимат или оставят решаването на тия задачи на фотографите...просто по времето на Моне е нямало цветна фотография и затова той се е интересувал от това. Рисуването от натура също е рисуване по памет, но се ползва кратковременната такава.

А освен Моне и Мане е рисувал най вече от натура, но се е интересувал от съвсем различни от него детайли от натурата...

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: Ivodam   
Дата:   01-01-13 14:03

steeens:

Оо да, несъмнено, например некои детайли на дамската натура [smilie3]


[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: vikitovikito   
Дата:   01-01-13 14:11

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: steeens   
Дата:   01-01-13 15:14

да, дамската натура често е по-опасна от природата, особено във времената когато не е имало лек за сифилиса.
[beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: мара   
Дата:   01-01-13 16:34

дет се вика - платил си е...

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: Ivodam   
Дата:   01-01-13 20:27

Наскоро си мислех точно тва, колко хора на изкуството и дълбоката мисъл са си отишли заради задокеанския подарък... Шуберт, Мане... за Ван Гог също не е ясно дали шизик е бил, или просто май май сифилистик... За Шопенхауер и Ницше злите езици също подмятат за сифчо...


[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: Vikitovikito   
Дата:   01-01-13 20:52

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: мара   
Дата:   01-01-13 23:35

и достоевски.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: steeens   
Дата:   04-01-13 10:05


http://beinart.org/artists/jeremy-geddes/gallery/jeremy-geddes-12.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: hotsnail   
Дата:   16-01-22 14:21

Modern Fine Art Portraiture Inspired by the Old Masters

Barbara MacFerrin (@barbaramacferrin)
BH PhotoVideo


попаднах на тематична презентация днес. Пък темата си е вечна. Имах друга която споделях интересни видео презентации, но не мога да я открия.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: lory19   
Дата:   16-01-22 16:38

Това е една тема без начало и без край , писана е
По стените на пещерите и днес продължава и
все по актуална става.
Фотографите вече са повече от населението на земята.
Няма да говоря за златни сечения , за композиции
За дълбочина на цветовете за линейно интерполации
в цифровата фотография .
Просто искам да спомена оня художник Караваджо
който е пройдоха и побойник , който следва върхове и падения
за оня художник за ,който богатите се карат кой
да го извади от затвора ,след поредната пиянска свада
, за да може да работи за него.
За оня който всички се възхищават от работите му.
за оня художник докоснал се в затвора до знанията на
Джордано Бруно ,на Галилео Галилей .
На хората , които са му показали един нов свят
в изкуството . Че всичко е плод на Светлината
- Багри , цветове , нюанси , сенки , полу-сенки
и още , и още …..

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: landstar   
Дата:   16-01-22 21:46

Сега откривам темата, с 10 годишна давност. Щото тия дни се замислих какво пък чак толкоз има за снимане? Че народът чак хукна да прави псевдофотографски изложби на квазифотографски обекти. Сетих се, че в всъщност преди да измислят Никон са рисували на кой с каквото му попадне. И тогава попаднах на настоящата тема, която допълни хрумването ми да се заснемат обекти, които веднъж са нарисувани! Т.е., да се повтори известна картина с фотография. Силно съм изкушен да направя конкурс по въпроса, с разпечатки на живо. Има ли подкрепа?

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: hotsnail   
Дата:   16-01-22 22:25

Хаха темата е яка.

То има много автори, които приближават двете изкуства.

Ето още една жена, която прави фотографии по стари картини

Meg Loeks

Има руски автори също, които креативно създават нови неща

Кирил Голован. Разбира се живее в Канада.

Александър Свиридов

Следя и един грък Sotiris Tsaligopoulos, предимно са сложни фотоколажи.

Сигурно и във Фото Форум има хора харесващи това. За България се сещам за Диляна Гергова, която прави по-приказни неща и може би още 2-3 фотографки. Може би Николай Колев в минал живот.....

Интересно е с конкурса, ама ако качиш 5-6 поносими кадъра във Фото Форум и ще се види.



Публикацията е редактирана (16-01-22 22:26)

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: landstar   
Дата:   17-01-22 08:40

Имам предвид да се заснеме възможно най-точно нещо, което е нарисувано, например: текст Спретваме едно гласуване във ФФ и най-доброто се отпечатва и се прави изложба, а най-харесаното от изложбата се и награждава.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: mitpis   
Дата:   17-01-22 09:23

Интересно как ще се интерпретира Джаксън Полък или късния Кандински например? С фигуралните композиции е по-лесно, трудното е в абстрактните.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: landstar   
Дата:   17-01-22 09:30

Абе ти дай да почнем от натюрмортите на Володя Кенарев и постепенно можем да стигнем до някой зимен пейзаж на Айвазовски. За Кандински не бих гласувал - ни за ранния, ни за късния.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: asahi   
Дата:   17-01-22 10:13

Нарисувайте сватба. 20-тина кадъра, примерно.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: landstar   
Дата:   17-01-22 10:22

Абе те и Златю Бояджиев и Владимир Димитров - Майстора имат такива картини ама за да ги повторим ще трябват статисти колкото за "Хан Аспарух". Сложно, Велко ...

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: Synthy   
Дата:   17-01-22 14:55

написа:

> Имам предвид да се заснеме
> възможно най-точно нещо, което е
> нарисувано, например:
>
> текст Спретваме едно гласуване
> във ФФ и най-доброто се отпечатва и
> се прави изложба, а най-харесаното
> от изложбата се и награждава.

Хубава идея. Бих се включил с щракането си.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: landstar   
Дата:   17-01-22 18:31

Ако има желаещи - да пишат на лични. Ще дам детайли за проекта.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: bogdanov   
Дата:   27-01-22 22:58

От рисунката и гравюрата до механичната обработка на филма и добавянето на пигмент или текстура към хартиеното копие- са надежно описани в излязлата през 1858 г. Книга на Лейк Прайс „Наръчник по фотографска манипулация“. Тези напъни принадлежат на „любимите ми“ пиктуралисти. :)) повтарям годината на издаването на книга!!! 1858-ма. Смешно е да откриваме топлата вода с претенции. Фотографията притежава достатъчно за да бъде самостойно достойна. Връзката и с живописта е кръвна, но тотално различна. Всички напъни да оподобява живопис са с наивистична закваска.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: landstar   
Дата:   28-01-22 15:59

Богданов, ако е до мене - не си ме разбрал. Не съм писал да се украсява на фотошопа а да се повтори композицията, постановката, светлината - чиста фотография.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: nyamago   
Дата:   28-01-22 18:21

> "... да се повтори композицията, постановката, светлината - чиста фотография."

Той може И за това повтаряне на живописната работа да е писал, но

@Богданов -

Никой от тези опити за пресъздаване на живописни картини като фотографии не е правен с претенции за епохална иновация в изкуството или за уникалност на идеи, послания и изобразителни методи.

Всичките са просто 'заигравки', къде с явна усмивка, къде с по-скрита. Но както и електронните аранжименти на Бах и Вивалди нямат претенции да са исторически 'знаци по пътя', просто забавни упражнения - така и тези фотографски занимания (по-точно авторите им) не се взимат твърде сериозно. А онези съзерцатели (измежду публиката, но и измежду критиците), които ги взимат съвсем сериозно... заслужават каквото получават. Пълно щастие!
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: Vinsent   
Дата:   28-01-22 19:00

Като чуя "чиста фотография" ми става мъчно. Коя е чистата фотография "щрак Марийка на портрет", това ли?
Във филмовата фотография много се работеше в постпродукцията. И във фотографията и в киното.

По-старите може би са чували за бай Владо Димчев, фотограф на киноцентъра, с всичките награди на Фиап. Като го питахме, бай Владо, как правиш така, че всяка твоя снимка да е добра. Той отговаряше: изснимвам 3 ленти, проявявам ги. Гледам, гледам, определям си 10 кадъра, изкопирвам ги и ги слагам в шкафа. След седмица, вадя тези снимки, избирам 3 от тях и пак ги слагам в шкафа. Пак след седмица вадя трите снимки, избирам една от тях и започвам да работя по нея.

Във филмовата фотография се използваха много техники за активна намеса на автора в изображението. Правеха се маски, колажи, соларизация, цветоотделяния, изохелия, изохромия и др. Много, много труд.

Сега това се опростява с помощта на цифровата техника и Фотошопа, но, има едни дето бленуват за "чиста фотография".

Например, галерията "Експеримент", какъв експеримент е това? Целенасочено търсене на автора, с цел повишаване влиянето на крайния резултат. Според мен, тази галерия трябва да отпадне или поне да получи друго име.

[beer] [beer] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: landstar   
Дата:   28-01-22 20:47

Е, чиста фотография за мене е точно да си подготвен и като дойде момента - щрак, Марийке на портрет! Каквото излезе на момента. Ех, някой дефект да речем може да се изчисти. Разбира се, че в професионалната фото- и кинография се гонят разни ефекти по предварителен сценарий, но тази постобработка там е реквизит, част от композиция. Едното е да ходиш на лов за удоволствие пък кавото падне наслука. Другото е да имаш транжорна и да гониш план.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: hotsnail   
Дата:   30-01-22 18:12

Честно казано идеята на темата ми е да обогати визуалната култура на фотографите членове на сайта с идеи от живописта. Много от изразните средства при двете изкуства са сходни. В крайна сметка и с двете предават съобщения чрез двумерно статично изображение.

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: bogdanov   
Дата:   30-01-22 23:23

nyamago, :))) съгласен съм, но аз отколе съм почти и много малко ми трябва да съм напълно щастлив. Въпрос на осъзнаване.

Иначе чистата фотография е като мръсната, само че почистена би казал един съвременен философ. А с какво ще се почисти зависи от квалификацията на хигиениста или хигиенистката. [beer]



Публикацията е редактирана (30-01-22 23:24)

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: asahi   
Дата:   01-02-22 20:58

Другите българки[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: За живописта и фотографията
Автор: CDman   
Дата:   02-02-22 08:11

- Мамо, мамо, мамоооооо, мамооооооо, мамо защо не ми отговаряш като те викам ?
- Аз съм баща ти ...
[smilie5]

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »