Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Безогледалка или DSLR?
Автор: sonda   
Дата:   14-11-12 20:37

Привет колеги!Предварително се извинявам ,защото знам че ще последват яростни дебати и спорове!Та въпроса ми е следния!Съществува ли в момента "изкантарване" на възможностите на скъпите безогледалки и ДСЛР-ите от средна величина!Предполагам,че въпроса е дискутиран и преди,както и това че никой не би се ангажирал с твърда ,убедена позиция,касаеща перспективата!Но нека погледнем от една гледна точка!Да речем,че човек незнаещ,но решен на бъдещо обучение и постижения има едни 2000 левчета и се двоуми какво от тези двата варианта да избере!Не става въпрос за професионална експлотация и по тази причина отпадат характеристиките като "масивност","влаго и прахоустойчивост" и др!Касае се за качеството на картинката!Или един вид колко повече ще ни даде двукилограмовата система пред 300-грамовия "еквивалент"?Доста сходни теми има,в които НЕКС-овете и ПЕН-овете се сочат като абсолютна съвременна алтернатива на огледалните тела!Нека всеки се аргументира!Моето лично мнение е ,че не ми се иска да отминава времето на истинските камери и да снимаме с малки пластмасови неща,които ни се губят в джобовете,но....времето ще покаже!

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледалка или DSLR?
Автор: digitalgab   
Дата:   14-11-12 20:44

Все тая. Не е видът на техниката най важното.



Публикацията е редактирана (14-11-12 21:33)

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледалка или DSLR?
Автор: pmartinov   
Дата:   14-11-12 20:50

Камерите се менят...

Хубавите кадри остават .

Само тези които не могат да снимат се интересуват с какво са снимани...


Отговори на това съобщение
 Re: Безогледалка или DSLR?
Автор: pefoto01   
Дата:   14-11-12 20:55

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледалка или DSLR?
Автор: demiman   
Дата:   14-11-12 21:15

"Касае се за качеството на картинката!" ... [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледалка или DSLR?
Автор: J0R0   
Дата:   14-11-12 21:27

Сонда, в качеството на картинката няма да откриеш разлика.
Безогледалките са по-леки и компактни.
Но автофокусът им е по-бавен.
Не са добър избор за репортажно снимане и бързо движещи се обекти.
Също така няма за тях дълга и светла оптика, така че ако си птичар - също не е добре безогледалка.
Ако ще пукаш пейзажчета, натюрморти, архитектура, стрийт - са по-добрият избор, че ще ти е по-леко за носене.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледалка или DSLR?
Автор: hotsnail   
Дата:   14-11-12 21:48

...и за безогледалките има по-добри обективи. [smilie18] [smilie18]

и още няколко преидмства:

1. Безогледалките имат LiveView режим и хистограма на живо - Така можеш много прецизно да си нагласиш експозицията без да си голям експерт по това как се правят фото апарати. За разлика от тях ДСЛР-ите имат стъклен визьор и не е ясно точно какво ще стане, след като щракне. При ДСЛР с опита човек научава в разни ситуации как се държи камерата му коригира машинално експозицията. Обаче няма обратна връзка докато се гласиш, чак след като снимаш разбираш колко е зле положението.

2. безогледалките имат безкомпромисен фокус - каквото и да ти пишат всички ДСЛР-и грешат с фокуса. С безогледалка пак понякога има разни странности, но при малко старание можеш д аимаш 100% успех. С ДСЛР-а имаш рулетка, колкот по-скъп е по-голям е шанса да уцелиш. В общи линии тия над 7000 лева (да хиляди лева) са най-добре.

3. безогледалките правят чудеса - тука малко се изхвърлих ама нексовете, панасоничетата и пеновете правят панорами, 3д снимки, серия снимки за понижаване на шума, серия снимки за улавяне на движение и т.н. триокве дето ДСЛР-а ...нивгиш нема да направи. Тука СЛТ-то на Сони е конкуренция де

4. безогледалките имат управление на модерен боен самолет а ДСЛР-а на каруца. Просто трябва да видиш функцията virtual horizon във високия клас ДСЛР-и на Никон и да погледнеш през визьора на НЕКС-7 или ОМ-Д и ще се хилиш няколко часа. Едното изглежда като кадър от Терминатора, другото е по-зле от радарите през 2-та световна.

Та така ако снимаш нещата дето жоро описа, просто няма място за чудене вече.

Към снимките дето все още искаш и ДСЛР, бих добавил портрета. Хубавите портретни обективи са големи, освен това ги няма много за безогледални апарати. Пък и безогледалните със фул фрейм сензор са доста по-скъпи за сега, само Лайка прави такива, пък те са скъпчии малко.

Ако си много сериозен любител и двата модела ще ги искаш за сега. След 2-3 години може би ДСЛР няма да трябва ама...може да искаш да снимаш преди 2015-а

ПП Някой може да ти опише и предимствата на ДСЛР-а ама аз нямам желание.



Публикацията е редактирана (14-11-12 21:51)

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледалка или DSLR?
Автор: digitalgab   
Дата:   14-11-12 21:52

Ако трябва сериозно, всичко опира до ергономията, и в това отношение оптималното отдавна е установено, никак не е в полза на малкият размер, каквито са повечето без-огледалки. Накратко, апарат с основен размер ширина по малък от 122 милиметра вече е неудобен за хващане и използване.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледалка или DSLR?
Автор: ZENON   
Дата:   14-11-12 22:09

и двете.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледалка или DSLR?
Автор: io_bs   
Дата:   14-11-12 22:10

Хотснейл, бая се изхвърли с всички точки (освен с първата). Досега не съм чел положителни мнения за следящия фокус на безогледалките. А иначе че DSLR-ите грешат - вярно е, но е много по-рядко в сравнение с безогледалките [smilie5] Частта за панорами, 3д снимки и други глупости е просто смешна - никой човек, занимаващ се сериозно (дори и любителски) със снимане, няма да чака апарата да му сглобява панорамите.
А относно управлението... предпочитам да е като на самолет от втората световна, но да имам отделни ИЗНЕСЕНИ бутони за бленда, скорост, ИСО, бял баланс, мерене, светкавица, автофокус и т.н., за да не се налага половин час да си нагласяш безогледалката и накрая снимката да я изпуснеш [smilie3]
Да не говорим за преимуществото на оптичния визьор - заради него спокойно можеш да направиш и 1000 снимки с едно зареждане на батерията.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледалка или DSLR?
Автор: AlexHD   
Дата:   14-11-12 22:13

Щом се чудиш кое от двете да е - вземи си безогледален. Компактност с/у удобство. Явно не си изкарваш парите с фотография т.е. не снимаш всеки ден по много, то по-добре някое некс, олимпус, фуджи, самсунг. Виж безогледалката на Пентакс. Тя е нещо средно по размер м/у ДСЛР и СЛТ

За тези пари ще са добри всичките. Погледни малко техн. характеристики, мнения по форумите, прегледай снимки, поинтересувай се за цената на обективите и дали ги има втора употреба, отиди в магазина и пробвай всеки модел.
И който ти хареса там, взимаш него.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледалка или DSLR?
Автор: my.point.of.view   
Дата:   14-11-12 22:16

Няма нужда да се кривиш, ако това ти е мисълта.
Снимай с нещо, дето не те боли кръст от носене.
Аз снимам с фотоапарат с размерите на цигарена кутия.
Виж ми снимките. Не са профи, ама пък не ми пука.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледалка или DSLR?
Автор: pmartinov   
Дата:   14-11-12 22:19

Като сравните размера на сензора на ДСЛР с този на безогледалните сами ще разберете още колко остава да се достигне качеството на ДСЛР.

Визията на голямия сензор е различна от тази на малкия .

Ако ще да има резолюция,динамика и каквото още поискате .

Визията си остава основната разлика на този етап .

Когато безогледалките станат толкова масово с голям сензор колкото сега са ДСЛР разликата във визията ще изчезне.

Нещо повече с беогледалка с голям сензор ще можете да снимате на много по-ниски скорости, а ако са и стабилизирани става още по-интересно .

ДСЛР бяха монопол .

Вече не са ...

Имаме избор [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Безогледалка или DSLR?
Автор: sonda   
Дата:   14-11-12 22:35

Съществуват вече безогледалки с голям/не ФФ/ сензор де!Впечатление ми правят наизлезлите Самсунзи....голям сензор и повече от отлични характеристики!Лошото е ,че няма достатъчно обективи ,а съществуващите са скъпи и откъм дизайн не са ги барнали баш Корейците!Естествено е миниатюризацията да става все по-успешна,както при всяка техника,но дали оптиката ще успее да запази качествата си ...

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледалка или DSLR?
Автор: hotsnail   
Дата:   14-11-12 22:35

io_bs смея да твърдя че НЕКС-7 се управлява по-бързо от Д600 за почти всичко, но най-вече основните параметри на снимката ти - експозиция, исо, бленда/скорост. Единствено с избора на фокусни зони леко са се издънили от Сони. Обаче 7-цата е от друг свят като ергономия. Догодина новата и версия ако я рафинират малко, че сега е доста грубо управлението.....просто ДСЛР-ите нямат грам шанс в този раздел. Много много по-удобна за рбаота

Панорамите...ми да ти кажа, аз си ги ползвам ако искам широка снимка. Качествени са. Пък 3д панорама не знам как ще сглобиш, май няма много софтуери за целта дори платени. Та това си е готино, ти го нямаш и е малко като киселото грозде...

А просто трябва да ползваш безогледалка известно време и като се върнеш на ДСЛР-а...ми то уж било яко, ама външност голяма пръчка. Дори скоростта на фокуса....Д600 със 85/1.8 понякога хънти в ситуации дето НЕКС-а със 50/1.8 ми заключва директно. Та въобще не е толкоз як фокуса на ДСЛР-а. Със централна кръстата зона е добре ама не са всички такива, пък на отворена бленда това с пре-кадрирането не работи. А да ти казвам ли как безогледалките коват фокус по самия ъгъл на кадъра?

Визьора...ми на Д600 е може би от най-добрите - 100% 0.7 увеличение - и реално не е по-добър от НЕКС-7, дори при слаба светлина. Не е по-голям. За фокусиране пийкинга е мнго по-добре от взирането във стъклен визьор (не съм пробвал с фокусни екрани). Пък електронните екстри във визьора дето НЕКС-а слага ми удобство са и помагат много, а ДСЛР-а ги няма и няма как да ги има.

Сега ако дочетеш аз си писах че има неща дето безогледалките не ги могат, както и мартинов и ти писахте. Напълно съм съгласен с това.



Публикацията е редактирана (14-11-12 22:42)

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледалка или DSLR?
Автор: pefoto01   
Дата:   14-11-12 22:40

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледалка или DSLR?
Автор: pmartinov   
Дата:   14-11-12 22:41

Сега сравнете цените на ДСЛР с голям сензор и безогледалките с голям и сами ще разберете защо hotsnail след като има най-добрата безогледалка (според него) си взе D600


Явно цената има все още значение .



:)


Отговори на това съобщение
 Re: Безогледалка или DSLR?
Автор: Pavlov   
Дата:   14-11-12 22:42

"Автор: io_bs
Дата: 14-11-12 22:10
Хотснейл, бая се изхвърли с всички точки (освен с първата)."

И с първата също. Canon имат LiveView с хистограма в реално време още от 40D насам.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледалка или DSLR?
Автор: hotsnail   
Дата:   14-11-12 22:43

мартинов де да беше и по-евтин.....иначе да безогледалката с тоя размер сензор дето искам - 5000 Евро и е готова работата.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледалка или DSLR?
Автор: hotsnail   
Дата:   14-11-12 22:44

павлов ама фокуса им знаеш ли какъв е пъргав в ЛВ особено на 40Д.....хайде да не си говорим глупости.

Бони не случайно охкаше по олимпуса оня ден. Обективите на безогледалките са едно поколение напред спрямо ДСЛР-а. Просто по-съвсем друг начин върви там работата. ЛВ на ДСЛР нито има прецизността нито скороста на безогледалка. Може иб последния Канонски обектив оня със супер странния мотор се доближава малко... ама КАнон са си технологично изостанали в момента и ...толкоз могат.

Малко да разкажа.

от 2 седмици пукам яко с ДСЛР-ка. Мсиля ч е е ДСЛР-ката с най-добро мерене от тия дето са за любители. Никон от Д300 изкараха една интегрирана система дето гледа фокусните зони, хилядите сензори за мерене и огромна база данни изображения и ти дава оптимално мерене и алгоритъм за фокусиране. Та тая супер съвършена машина я ползвам да цъкам най-тъпи портрети. Обаче след първите дни почвам да си скубя косите....прегорели снимки, тъмни снимки....гледма от никона, гледам от Сонито и си викам мама му и прасе тоя никон нещо не е наред. Та наложи ми се малко да цъкна с нексчо - слагам очото на визьора и снимам от тук от там, така инак...разглеждам снимките и се усещам че на всяка снимка има корекция на експозицията!!! и то различна. Просто аз машинално си връткам корекцията от -1 до +1 според както ми е сценката и какво искам да се вижда добре - ама на визьора има експозиция.

А ЕВРИКА!!!!! и от тогава и с Никона се разбираме идеално - присетих се как на стария ДСЛР гледах дали е контражур сценката, дали има темен лес за фон. Та бутам лекинко по усет и стана работата, няма прегорели лица, няма бели моми да приличат на африканки...та това е проста работа ама работи. При НЕКС-а това е във визьора, не е само на екрана и апарата си работи на 100% не е осакатен. Просто по-удобно е. ДСЛР-а го може ама трябва малко човек да мисли.



Публикацията е редактирана (14-11-12 23:01)

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледалка или DSLR?
Автор: pmartinov   
Дата:   14-11-12 22:56

Тенденцията е :

Малките тигърчета (безогледалките) да отхапват все по-голям дял от пазара на старите лъвове (ДСЛР)

Старите лъвове имат само един полезен ход да изкарат на пазара на време безогледалки които да работят чрез адаптер с огледални обективи така и с техни си компактни обективи.

Скоро и това ще стане .

Никон и Канон добре знаят,че който не следи пазара сам си бие шута от него .


Отговори на това съобщение
 Re: Безогледалка или DSLR?
Автор: stef7   
Дата:   14-11-12 22:59

Ами разлика в техническото качеството на картинката в камери от 1000 до 2000 лв. последна генерация няма да намериш. Те всички с изключение на Canon, ползват сенсора на Sony, който в момента е най-добрия. Това е то, матрицата на Сони тотално завладя пазара и освен в техните камери, ще я намериш в последната генерация на Nikon, Olympus, Panasonic, Pentax. Оттам насетне зависи какво стъкло ще сложиш пред матрицата.

Предимствата на двете групи са добре известни и всеки избира според това кои от тях са важни за него. Избора е много е лесен след като си изясниш тези основни моменти. Тук каквото и да ти кажем, то важи за всеки един от нас, за теб може да няма значение.

Имам опит и с двете системи. Слязох от Canon APS-C DSLR на m43, и не смятам да се връщам обратно. Много съм си доволен. :) За моите любителски цели m43 e ОК. Но всеки решава сам за себе си.

Тия неща дето ги е написал Hotsnail, например не са важни за мен и никога не са ми били проблем когато бях на DSLR. LifeView помага за видео, за снимки горе долу все тая е при мен. Най-често хвърлям един бърз поглед на дисплея след като съм щракнал снимката. Това е предостатъчно. А и днешните камери просто нямат никакъв проблем с експозицията. Ако си сбъркал малко и снимаш RAW, лесно се оправя в Lightroom а и в повечето случаи имаш време да направиш корекции и да щракнеш още един или повече кадъра. С времето даже няма да се налага да проверяваш, човек добива опит. Беше време когато разбирахме дали сме уцелили експозицията едва след като проявят филма. Сега ако камерата не прави сама HDR, панорами и кафе се сърдят. :) Не струвала. Виж ако искаш да снимаш повечко видео, безогледалките печелят с LifeView.

Автофокуса за снимки и при двете групи е на ниво, нямал съм сериозни оплаквания. При DSLR за видео отсъства, което беше една от сериозните причини да мина на безогледалки.

Туй за вградените HDR, няколко кадъра за шумоподтискане, готино е и пести време ако бързаш, но се правят лесно и на DSLR никакъв проблем с една две допълнителни стъпки и обработки на компютъра. Аз лично предпочитам всичките тези чалъми да ги правя на компютъра, защото имам много по-голям контрол.

Сериозна причина за избора при мен беше размера и теглото на системата. Мъкнал съм килограми оборудване и стативи, но сега се чуваствам много по-добре с една малка чантичка която побира камерата и един два а понякога и 3 обектива. Всичко това под кило. Пей сърце.

И третата сериозна причина за безогледалките е че може да ползвам евтини качествени обективи от други системи за малко пари. Примерно един Canon FD 50mm f1.4, което е 100мм на м43 ми излезе 120лв цифром и словом. Да няма автофокус, но когато бях на Canon ския DSLR така и никога не прежалих 700-800лв за един 85мм f1.8 или 100mm f2. Притежаването на портретен обектив, който по принцип по-рядко ползвам така и си остана в сферата на несбъднатите желания при DSLR. На м43 той стана реалност много бързо. Сега и за DSLR има по-евтини алтернативи - примерно Samyang 85 f1.4 за около 500-600лв. Но не чак толкова евтини. :)

Има хора които не понасят електронния визьор. За тях само DSLR.

Така че за всеки влак си има пътници. Да и аз мисля че бъдещето е на безогледалките, но това не означава, че DSLR ще изчезнат. По ред причини ще си запазят определен дял. А в диапазона до 2000лв те предлагат по-богат избор в момента.



Публикацията е редактирана (14-11-12 23:06)

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледалка или DSLR?
Автор: m_d   
Дата:   14-11-12 23:38

Кадрирането през обектива е единствената причина за съществуването на СЛР-та. И години наред - основният им плюс над безогледалните камери (основно телеметрици). С развитието на електронните визьори този плюс ще изчезне - оттам и нуждата от СЛР камери. Новият Сони визьор е огромна стъпка в тая посока. Още една-две итерации и оптичните визьори ще изглеждат безнадеждно остарели. Нищо не може да бие голямото, детайлно, скоростно опреснявано изображение, което ти показва в реално време крайния резултат + един куп полезна информация.

Решат ли се и проблемите с късите отсечки на безогледалките, няма да остане нито една качествена причина за съществуването на СЛР камери, освен традиция, инерция и вече натрупана стара техника.

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледалка или DSLR?
Автор: sky-fan   
Дата:   14-11-12 23:44

hotsnail, в D600 както и в D7000 има една скала във визьора долу централно с +/-, която ти показва дали си under/over exposed. Това ти е предостатъчно да определиш експозицията. Отделно една сива карта също може да ти покаже на ауто режим къде и как с какво исо да снимаш. Явно ти си много голям фен на ергономията/сони и най-вече некс. Лошо няма, но защо ни навираш в главите как DSLR замира и няма бъдеще? Как може да сравняваш 2 различни технологии на снимане?

Отговори на това съобщение
 Re: Безогледалка или DSLR?
Автор: hotsnail   
Дата:   15-11-12 00:00

sky-fan използвам ги и ги сравнявам. Неизбежно е. Двете камери вадят много близки резултати на ниско исо и сравненията са просто неизбежни във всичко. Когато отворя снимките няма как да не гледам едните и другите и да си сравнявам непрекъснато. Никона има следящ фокус дето работи, некса щрака 10 кадъра в секунда... 50/1.8 прави супер хубави портрети от близо, 85/1.8 отцепва супер готино фона дори когато снимаш в цял ръст...ама това е хубаво допълват се идеално и двете са супер готини отделно.

Това за бъдещето си е мое мнение, за което имам доста аргументи вече. Не знам коя ще е успешна система - некс или фуджи или пен или панасоник или самсунг. Просто знам, че няма да е огледален апарат.

Много малко са предимствата. В момента за Д600 предимството е че Сони имат ограничен ресурс и не могат да направят 4-та система с обективи. Не мисля, че ще успеят следващата година поне. Сигурно ДСЛР-и ще има още 10-тина години. Ако видиш Олимпус ОМ до към 2000-ната година са продавали ръчно фокусен апарат т.е. 15 години след като минолта са пуснали Автофокусни апарати.

Иначе шапка свалям на m_d и stef7 - така са го написали, че просто няма какво да се добави.


ПП Тая скала я знам. Има я на всички апарати не е само на Никон. Външност на режим А, който ползвам почти ексклузивно показва каква компенсация искам (страница 112-а). На други марки е по-готина скалата дори, ама им липсват други неща от визьора, примерно исо-то. Д600 има доста добър дисплей във визьора. Интересно обаче екрана отгоре е по-кьопав от Д7000.



Публикацията е редактирана (15-11-12 00:09)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »