Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Tokina 35mm f/2.8 Macro - мнения?
Автор: IvaDimitrova   
Дата:   19-10-12 13:59

Здравейте,

Някой има ли наблюдения над този обектив?

Като цяло не намерих много отзиви, а ми е доста интересно да разбера малко повече за него.

Благодаря предварително ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Tokina 35mm f/2.8 DX Macro - мнения?
Автор: kvakioh   
Дата:   19-10-12 18:37

ЗА Никон или Канон???
Според мен гледате, че е евтин, в двата основни магазина отдавна залежава...
Иначе е приятен като картина, бива за портрети. Иначе на близичко, оу, на близко трудно, особено за движещи се малки обекти. По-скоро за снимане на продуктова фотография, цветя, манджи и т.н.
Ако ще е на Никон, по-добре, много дори по-добре е 40/2.8...
За Канон един много известен ресторант в София ползват точно такъв с 60Д, за да снимат ястията си за менюто.



Публикацията е редактирана (19-10-12 18:37)

Отговори на това съобщение
 Re: Tokina 35mm f/2.8 DX Macro - мнения?
Автор: benchy   
Дата:   20-10-12 14:22

Ползвам го като основен към Nikon D90. Имал съм различни обективи, но накрая си оставих само този и една Nikkor 50-ца (за портрети). Токината е универсален обектив, който покрива всичко за което може да се ползва един "нормален" обектив (за стрийт, семейна фотография, за туризъм, пейзажи, природа и дори за портрети). Освен всичко това, токината си има и прекрасно макро. Поради скромното си (за макро) фокусно разстояние не е подходящ за снимане на насекоми, но пък за цветя е супер. Можеш да разгледаш профила ми тук и във flickr.com . Няма много снимки, но едни от последните ми са снимани основно с този обектив. Конструкцията му е много здрава (не случайно в пълното му наименование се съдържа абревиатурата PRO) и изглежда доста по-стабилен от пластмасовия му никонски "събрат" (тегло 340 гр на Токина срещу 235 гр при Никор). Освен това за никонска кропка, 35mm (еквив. на 52.5mm при ФФ) e доста по-удачна дължина от 40mm (еквив. на 60mm при ФФ), поне според мен. Съответно по-широкия му ъглов обхват - 43 градуса при Токината срещу 38.8 градуса при Никора го прави определено по-универсален. Токината има 2 работни режима - Limit и Full. Първият е за обща употреба (от 15cm до безкрайност), а вторият се ползва основно за макро. Може и за обща употреба, но фокусът при Full режима е доста по-бавен. Относно скоростта на фокуса нямам забележки. Механизмът за преминаване от автоматичен в ръчен режим е добре познатият и от други обективи на Токина тип "помпа", който е прост като конструкция, а от там сигурен и удобен. Единственото му неудобство е, че при пренасяне във фоточанта понякога гривната, с която се превключва режима лесно преминава от AF в MF режим. Не е приятно, но се свиква. Ако ползваш предимно автофокус и някога ти се наложи светкавично да извадиш апарата от чантата за да заснемеш дадена интересна поза не бива да забравяш да погледнеш първо в какво положение ти е ринга. Относно цветопредаването. Тук нещата са малко субективни, а и монитора ми никога не е бил калибриран, но ми се струва, че цветовете на Токината са малко по-студени от тези които получавам от Nikkor AF 50mm f/1.4D. При равни други условия (тяло, светлина и пр.). За това обаче си има компютри и софтуер, където си ги правиш по твой вкус.

Това е общо взето. Лично аз съм доволен от този обектив, като преди това съм снимал с ветераните Nikkor AF-S DX 18-70mm и Nikkor AF 24-85mm f/2.8-4D. Вторият също имаше прекрасно макро (макар и не пълно, а само 1:2) и все още ми липсват неговите 24mm в широкия край, но той бе по-тежък, по-обемист и най-вече си искаше фулфрейм, а не кропка.

[shtrak]



Публикацията е редактирана (22-10-12 18:37)

Отговори на това съобщение
 Re: Tokina 35mm f/2.8 DX Macro - мнения?
Автор: vgramatikov   
Дата:   20-10-12 20:12

Оптически обектива е близо до перфектен.
Остър обектив,малко винетиране и малко хроматични аберации.
Напрактика подчти без дисторсии само 0.4.

Въпросат когато става за дума за макро е винаги...защо не нещо по-дълго като 60мм..Никон имат и 85 мм за кроп. [smilie3]

Иначе като универсале/марко 35мм е най-близо до това.

Но за мен някак си да искаш универсален и макро е малко в повече.... [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Tokina 35mm f/2.8 DX Macro - мнения?
Автор: benchy   
Дата:   21-10-12 13:10

Оптиката на Tokina-та е без забележки наистина. Навсякъде пишат (напр. ТУК и ТУК ...), че този обектив е рожба на партньорството между Kenko-Tokina и Pentax (докато бе под шапката на Hoya Corporation). Като оптически той е точно копие на един от най-сполучливите пентакски обективи - Pentax 35mm f/2.8 Macro Limited SMC DA. Цената на оригиналния Pentax в B&H e 696 USD / 535 EUR.



Публикацията е редактирана (21-10-12 13:11)

Отговори на това съобщение
 Re: Tokina 35mm f/2.8 DX Macro - мнения?
Автор: IvaDimitrova   
Дата:   22-10-12 14:30

kvakioh, за Канон :) Поинтересувах се за този обектив, защото наистина малкото отзиви, които съм чувала/ чела за него бяха прекрасни, а в същото време, както ти си казал, в двата основни магазина в БГ един вид "залежава" и то на добра цена в момента. Кой е този ресторант, стана ми любопитно? :))

benchy, благодаря за изчерпателното мнение и за полезната информация! :) Харесва ми това, че с него може да се снима почти всичко, включително и макро, макар и да е ясно, че няма как да се очакват чудеса.

pd, благодаря :) [shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Tokina 35mm f/2.8 Macro - мнения?
Автор: kvakioh   
Дата:   22-10-12 16:23

Ми, универсално приятен бих го нарекъл, не е толкова супер за макрото, но става за недвижещи се предмети. Иначе ако не се търси макро обектив, а универсален, Сигма 30/1.4 според мен е доста, доста по-добре. Въпреки, че е доста по-скъп.
За ресторанта, няма да кажа кой.

Отговори на това съобщение
 Re: Tokina 35mm f/2.8 DX Macro - мнения?
Автор: benchy   
Дата:   22-10-12 19:05

Скъпа е Сигмата (все пак на f/1.4 е), но пък понякога, макар и рядко се появява в базара, където съм виждал и оферти под 500 лв. В крайна сметка всичко опира до техническото и козметичното им състояние.

Последно за Токината. Помисли добре дали наистина и за какво би ти служил макро-обектив с подобно (скромно, 35mm) фокусно разстояние. Ако вече имаш макро, този обектив не ти е нужен. Ако обаче нямаш и се каниш да си купиш за да снимаш цветя, кулинария или предмети (детайли, фрагменти), без буби и други животинки, то тогава това е много добър избор защото на практика получаваш "2 в 1" нормален обектив + макро, за цената на нормален (или малко по-скъпо). А макрото все пак си е "екстра" откъдето и да го погледнеш...

Отговори на това съобщение
 Re: Tokina 35mm f/2.8 Macro - мнения?
Автор: Kalimas   
Дата:   07-02-13 15:28

За да не отварям нова тема,а понеже и аз съм хвърлил око на същия обектив.Та искам да попитам какви са разликите му със Canon 35mm f/2 като качество и свойства.
Трябва ми за основен обектив който да ползвам за почти всичко (портрети, пейзажи, снимки в помещения и д.р), като макрото е екстра. Ако имате и предложения за други обективи в този ценови диапазон, няма да ги откажа (ползвам 500D, и повече от 35мм ми идват дълго за вътрешно снимане).
Мислил съм и за всеизвестния Tamron 17-50/2.8, но твърдите обикновено дават по-добро качество.

Отговори на това съобщение
 Re: Tokina 35mm f/2.8 Macro - мнения?
Автор: kvakioh   
Дата:   07-02-13 15:55

Токината е по-остра, и по-солидна като изработка.
Като добър вариант на 35/2 бих заложил повече на 20/2.8 USM, 28/1.8 USM или 40/2.8STM тънкото обективче.
И аз се чудех на точно този диапазон, 35/2 идва най-малко остър, и няма USM, което го изключва.
Може и да поизчакате за да се появи Сигма 30/1.4 новия вариант, според мен ще бъде център на вниманието...Досегашния също не е зле, точно за кроп е.

Отговори на това съобщение
 Re: Tokina 35mm f/2.8 Macro - мнения?
Автор: Kalimas   
Дата:   07-02-13 17:52

За сега съм се насочил към токината, но ще изчакам за новата сигма 30мм/1,4 Вече са я представили. Така че и да ми е над бюджета, поне може да даде отражение в цените на стария модел. :)

Отговори на това съобщение
 Re: Tokina 35mm f/2.8 Macro - мнения?
Автор: kvakioh   
Дата:   07-02-13 18:08

Не вярвам да намалят всичко, поне 30/1.4 старата може би...

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »