Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Въпросче за Фон..
Автор: prisonbreak   
Дата:   01-10-12 12:08

Здравейте.
Искам да попитам кой плат е най-подходящ за бял фон.
Не става да използвам стена, защото не е бяла.
Разгледъл съм всички видове фонове, полимерни, хартиени...Но нещото което ме спира за сега да купувам фонове е помешението. Не ми се дават сега 80/140лв. за фон и да го побългарявам...

Зато се спирам на опцията с плат. Но не знам точно кой би бил най-подходящ.

Вашите предложения са:

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпросче за Фон..
Автор: iasen2   
Дата:   01-10-12 12:33

Няма подходящ плат за бял фон . Белите фонове се правят от картон

Отговори на това съобщение
 Re: Въпросче за Фон..
Автор: tzl   
Дата:   01-10-12 12:41

Белият фон не се прави толкова от цвят на плат или друг материал, а от осветление. Важно е да не е много прозиращ материалът.

Дори и бял картон да сложиш, пак ще излезе сив ако не се освети правилно.

Аз лично ползвам текстилен бял фон на Lastolite.

Снимал съм и на бели стени и снимките си стават с фон 255,255,255 още във фотоапарата.



Публикацията е редактирана (17-01-13 20:16)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпросче за Фон..
Автор: tbby   
Дата:   01-10-12 12:41

То като сложиш бял чаршаф или каквото и да било за фон пак няма да е бяло. Ще трябва да го светнеш.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпросче за Фон..
Автор: Myth   
Дата:   01-10-12 12:49

Автор: iasen2
Дата: 01-10-12 12:33

Няма подходящ плат за бял фон . Белите фонове се правят от картон


Прочети по-надолу какво са ти написали[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпросче за Фон..
Автор: prisonbreak   
Дата:   01-10-12 13:14

Това за осветяването ми е ясно... Но все пак да не прозира, това също ме бърка, защото отзад зад него е голяма стъклена витрина.
Затова питам за плат.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпросче за Фон..
Автор: iasen2   
Дата:   01-10-12 13:34

Myth , Що не направиш фабрика за бели фонове от плат .........[smilie5],ша станеш милионер.
що си миалите че белия фон трябва да изгори непременно . Хората ,кото снимат на бял фон знаят че основния проблем е връщането на светлина към модела и намаляване на контраста от това . По добро от картона няма като материал . Успех на всички разбирачи и щракачи [smilie5]



Публикацията е редактирана (01-10-12 13:37)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпросче за Фон..
Автор: tzl   
Дата:   01-10-12 13:36

Имал съм опит с най-различни материали за снимки на бял фон и реших, че ще е полезно да споделя това и го написах в блога.

Там също се засяга снимането и с текстилен фон и това да се види дали дебелината на материала е достатъчна:
http://wp.me/p14dL4-vR




Публикацията е редактирана (01-10-12 13:37)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпросче за Фон..
Автор: iasen2   
Дата:   01-10-12 13:45


Човека си го е написал правилно и умно .......

"Текстилният бял фон може да бъде закупен, може да бъде и съшит от плътни чаршафи (на 2 пласта). Тъй като фонът се осветява отделно, няма голямо значение дали се виждат шевове и дали е намачкан. Важно е да не прозира “много”. Какво означава “много” — това е толкова плътен плат, че като го осветите и измерите със светломер съотношенията на светлината върху фон и модел и са както трябва, и като заснемете да получите перфектно бял фон. Ако съотношенията са както трябва, но фонът не е бял като се заснеме, значи платът прозира повече от нужното. Опитвал съм да снимам на дифузната повърхност от отражателя, за който споменах по-горе, но тя е точно това, което не е подходящо, независимо, че изглежда бяла. Светлината от фоновото осветление минава през нея и отразената светлина не е перфектно бял цвят. Ако се увеличи интензитета на осветлението пък светлина ще се върне обратно в обектива и ще намали контраста на снимката. Затова повърхността трябва да е достатъчно плътна. Както споменах, най-добре това се вижда със светломер и после с тестов кадър."

Отговори на това съобщение
 Re: Въпросче за Фон..
Автор: prisonbreak   
Дата:   01-10-12 14:06

@ tzl
Това светкане на червеното в ЛР. не е изгорената част от кадъра?

Отговори на това съобщение
 Re: Въпросче за Фон..
Автор: tzl   
Дата:   01-10-12 14:09

Точно изгорена част от кадъра е.

Отива се в режим "Develop" и shortcut-ът е буква "J". Това показва в синьо там, където кадърът има места, които са черни или rgb(0, 0, 0), а червеният цвят означава преекспонираните места, които са реално rgb(255, 255, 255).

Отговори на това съобщение
 Re: Въпросче за Фон..
Автор: prisonbreak   
Дата:   01-10-12 14:38

МММ, да. Тези работи ги знам, но ми беше интересно... Да не би да съм в грешка. А точно това изпеченото не е ли проблем при снимките като общо, или при портретите в студио не е толкова голям проблем.
Питам защото после при принтирането да няма проблем?
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпросче за Фон..
Автор: batdin   
Дата:   01-10-12 14:44

Бих искал и аз да питам нещо.
Когато фонът "прегори" по този начин,тоест,когато е доста по-ярък от снимания модел,не се ли получават неприятни ефекти по контура на модела,като понижен контраст,цветови аберации и др.
Или другояче зададен въпроса:Става ли всеки портретен обектив за такъв тип снимка?

Отговори на това съобщение
 Re: Въпросче за Фон..
Автор: Myth   
Дата:   01-10-12 14:50

Автор: iasen2
Дата: 01-10-12 13:45


Човека си го е написал правилно и умно .......




Ами да написал го е и никъде не казва, че не може да се ползва текстилен фон. То производителите на текстилни фонове, как не са ти се обадили да им кажеш, че не става тая работа така, няма да спорим и не искам да влизам в спорове, само я карай по-спокойно и по-леко с определенията, за щракачи разбирачи и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпросче за Фон..
Автор: iasen2   
Дата:   01-10-12 14:52

Почват да си личат хроматичните аберации и намалява контраста . Ако забележиш по сайтовете и електронните магазини почти никой вече не снима с изгорял фон . Фона е може да осветен но не и прегорял .

Отговори на това съобщение
 Re: Въпросче за Фон..
Автор: iasen2   
Дата:   01-10-12 14:53

Представител на известна фирма ми каза лично че не стават , кво повече да ти разказвам ............:)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпросче за Фон..
Автор: tzl   
Дата:   01-10-12 14:55

@prisonbreak Прегарянето в снимките е религия, която има много поклонници. Аз лично не се плаша от прегаряне в кадъра, стига това да не отнема от естетическата стойност на снимката. Хубавото е, че стойността на снимката се дава от самия автор, тъй като не е задължително всяка снимка да се харесва на всеки. При снимките на бял фон не винаги фонът е (255, 255, 255). Има достатърно модни снимки, които са снимани с модела на половин метър от белия фон и резултатът е с фон, който е почти бял, но не е 255, 255, 255. Но пак като някой попита "каква е снимката", отговорът е "на бял фон". Единственият начин да стане 255, 255, 255 е да "прегори" кадърът. Прегорен е равносилно на 255, 255, 255. Дори да снимаш някой на зелен фон и после да го изрежеш и го сложиш на бял фон (255, 255, 255) и пуснеш снимката в Lightroom, отново ще ти покаже преекспониран фон.

Обикновено преекспонирането не е приятно, когато е върху модела, защото се губи от информацията върху модела. Фонът е ОК да е преекспониран или изцяло или части от него.

Религията, която дава забрана на всякаква преекспонирана точка в кадъра не позволява снимки на бял фон (най-малкото) и е крайно ограничаваща за много от особено начинаещите фотографи, които си блъскат главата в стената защо този кадър "не става", визирайки, че имал изгорено местенце в снимката. Аз имам доста снимки, в които дори съм прегарял умишлено кадъра, както още във фотото, така и софтуерно след това. Затова не се притеснявайте от прегарянето, стига то да е УМИШЛЕНО и да добавя към стойността на снимката, а не да отнема.

@batdin Когато фонът прегори трябва да се има предвид "колко" прегаря. Белият фон ще е 255, 255, 255 когато е преекспониран както с около 2 стопа, така и с 5 стопа. При 5 стопа ще се върне светлина в обектива, която ще причини аберации, нисък контраст и това нещо няма оправяне софтуерно (или поне аз не съм Photoshop майсторът, който да умее такива неща). Затова е важно да се прегори само толкова, колкото е нужно, за да е 255, 255, 255, но не повече. Иначе се получават тези дефекти, които отнемат от стойността на снимката и в този смисъл "прекаленото прегаряне" на белия фон не е желателно.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпросче за Фон..
Автор: prisonbreak   
Дата:   01-10-12 14:55

Ся да ви разбирам ли че, мога да обера на баба белите чаршави?
Те са малко по-дебелички и плътни от тия новите на 21 век. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпросче за Фон..
Автор: tzl   
Дата:   01-10-12 15:01

@iasen2 Това, че си видял аберации и нисък контраст по разни снимки не означава, че технически е изпълнено както трябва всичко. Това означава, че фотографът не е снимал технически изрядно. Това, че фонът мига да гърба на фотоапарата не означава, че е преекспониран точно колкото трябва. Доста от продуктовите фотографи снимат и гледат на гърба и като мига са спокойни. Аз също съм снимал така (не продукти, а хора), но съм гледал като намаля с 1/3 мощността на осветлението или вдигна стойността на апертурата с 1/3, да не е перфектно бяло. Това означава, че съм точно на границата на прегорялото. Със светломер нещата са по-бързи и по-точни.

Другото нещо относно връщането на светлина е, че често моделите (предметите) са много близко до фона. Затова в публикацията, която съм "линкнал" от тази по-горе, съм записал, че е нужно моделът/предметът да е поне на 2 стопа разстояние от белия фон, за да няма чааак толкова много връщане на светлина. Защото дори и да се измери правилно светлината върху модела и върху фона, пак ако моделът е близо до фона, ще има проблеми с връщането на светлина, аберации, нисък контраст и т.н.

Има достатъчно продуктови фотографи тук, които снимат много добре и знаят как стават нещата и не искам изобщо да се сравнявам с тях. Но за тези, които смятат, че не може да имаш перфектно бяло на продукт и да е с добър контраст, слагам една снимка, която съм правил на младини, за да видя що е това сток сайт и как се качват снимки там:


https://photo-forum.net/static/forum/2012-10/ekcv6509.JPG


http://t1.ftcdn.net/jpg/00/38/47/86/400_F_38478668_bih4bURZoshrzreL5HrTxF3cMWleFjog.jpg



На тази снимка трябваше само да махна разни точици по яйцето. Останалото е както си беше от фотото. Аз лично не виждам аберации, нито промяна на контраста.

Снимано е по същия начин, както снимам хората и по същия метод на работа, който съм си установил и който съм споделил в блога.



Публикацията е редактирана (01-10-12 15:09)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпросче за Фон..
Автор: tzl   
Дата:   01-10-12 15:02

@prisonbreak - Да, можеш да ги вземеш и да тестваш с тях. Ако стават нещата си ги ползвай спокойно. Само ако имаш фотосесия, в която трябва да имаш търговски вид, може да ползваш примерно студиен хартиен фон, но разлика в начина на осветяване на фона няма да има.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпросче за Фон..
Автор: prisonbreak   
Дата:   01-10-12 15:34

Ок @tzl.
Отивам за чаршавите и завивките [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпросче за Фон..
Автор: iasen2   
Дата:   01-10-12 15:34

прегорял фон с върната светлина от фона .


https://photo-forum.net/static/forum/2012-10/iviw2367.JPG


https://photo-forum.net/static/site_pics/183/s_1294764494_DSCF2362.jpg



непрегорял фон , чистен до бяло с фотошопа


https://photo-forum.net/static/forum/2012-10/onxz2013.JPG


https://photo-forum.net/static/site_pics/116/1338219384_DSCF7138.jpg





Публикацията е редактирана (01-10-12 15:35)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпросче за Фон..
Автор: tzl   
Дата:   01-10-12 15:43

@iasen2 - проблемът с прегорялото е, че фонът ти е преекспониран повече от нужното, а на втората е недоекспониран.

Когато снимах в началото имах същите проблеми и правих същото като теб, но търсих решение на това. Решението го споделих в блога: http://wp.me/p14dL4-uD


Съветът ми към тези, които не могат да уцелят правилното съотношение (и нямат светломер) е, че по-добре е да оставите фона леко недоекспониран, отколкото да е по-бял от необходимото и да ви развали снимката. Най-добре е да е точно всичко, но не всеки може да го направи от първия път.

В момента като снимам на бял фон отделям време единствено за ретуш на моделите и това ми спестява много много време, тъй като не се занимавам с изчистване на фона до бяло. Най-много да махна някой друг статив, който се вижда, но това, както знаете, е секунда работа.

Това е много по-практично от бизнес гледна точка, защото времето е най-скъпият ресурс както и да го погледнеш.



Публикацията е редактирана (01-10-12 15:45)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпросче за Фон..
Автор: prisonbreak   
Дата:   01-10-12 15:45

Специално за мойте цели, мисля че ми трябва нещо средно. Снимам прически и там е важна косата. Със осветлението се спрявам(поне така си мисля)Вие ще кажете като почнете да отценявате.

Но това е че фона който ползвам сега(2 картона от книжарница, лепнати един за друг) ми идва малък.
А не искам да купувам полиестерн фон, защотот помешението не ми позволява 2,75м. ми идва точно, колкото стената, но няма как да се влиза и излиза в помещението, като го закъча.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпросче за Фон..
Автор: batdin   
Дата:   01-10-12 18:26

tzl ,
Чудесни снимки имаш (и не само на бял фон)!

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »