Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Каква е вашата представа за фотографията?
Автор: pabadjiev   
Дата:   16-07-12 14:35

Много бих искал да поговорим не за боке, не за разделителна способност, не за шум, а за това какво е фотографията за всеки от нас.
Тук показвам нещо написано отдавна от мен.
Нека да поговорим!!!

НЕЗАДЪЛЖИТЕЛНИ МОИ ПРЕДСТАВИ ЗА ФОТОГРАФИЯТА
Доц. Петър Абаджиев
- Фотография - рисуване със светлина. Дали е върху филм, дали е върху матрица, дали е върху хартия, все ми е едно. За мен тя е начинът по който създавам нещо (образ, цвят, форма), което да изразява моите чувства, моята представа за света, любовта, за живота, за отчаянието и надеждата, за Началото и Края, моите естетически възгледи, моето вътрешно Аз. И понеже това е много, много трудно винаги е съпроводено със съмнения и понякога, когато усетиш, че Това се получава - със неописуема радост... Сигурно за много хора това звучи нарцистично, но кажете ми, кой автор независимо в коя област работи не е егоцентричен?
- Мисля, убеден съм, че тя става Изкуство, когато избяга от максималната точност, от реално и точно отразяване на света. Когато не е документ за света, а документ на духа и същността на фотографа - Автор. Когато знаците, символите, елементите в снимката не са това, което са. Когато има още нещо зад видимия образ, което не може да се изрази с думи. Когато тя стане образ-музика.
- Обичам репортажната фотография, но не искам да я правя. Не отричам нейното голямо информационно, социално значение. Моят опит ме убеди, че се прави лесно. Лесно е със съвременните фотоапарати да направите добри снимки на формула 1, на футболен мач, битова сценка или събитие. Не се изисква талант или някаква богата визуална и обща култура, обширни знания, а бърза и точна реакция, професионално овладяване на техниката. Тук не включвам военните репортажисти. И репортажистите с артистичен поглед.
- Това не означава, че репортажният начин на снимане не е един от основните инструменти на артистичната фотография. Той ни дава базата за създаване на силни, емоционални фотографии със ясно изразен авторски почерк. Всъщност най-трудната нещо във фотографията е да създадеш собствен авторски образ...
- Защо да се отказвам от Photoshop и да не работя с него? Аз добре познавам всички технологии на класическата фотография (ами, разбираемо е - снимам около 45 години...) и мога категорично да кажа че почти всичко, което правим сега с компютър (градационни, структурни и цветови изменения, колажи, комбинации от много фотографии и т.н.) може да се направи и с химическа, светлинна и физическа обработка на изображението, но с цената на огромен труд и разход на материали. Е, защо мазохистично да се отказвам от улесненията, който ми предлага Photoshop?
- Техниката? Обичам да се занимавам с нея като постижение, но на основата на точни обосновани методики, а не на общи приказки. Установих практически с тях, че цифровата фотография достигна ниво с което практически превъзхожда филмовата фотография. И всъщност истината е, че за всяка фотографска задача има подходяща техника!!! За моите цели (фотографии за изложби, вътрешно архитектурно оформление, за печат до формат 70x100 cm), със своите технически качества цифровата фотография е най-добрия инструмент.
- С годините разбрах, че техниката съвсем не играе главна роля във фотографския театър. Тя има поддържаща роля. Не отричам нейното значение но в една фотография шумът, остротата, градацията, зърното, тоналната и светлинната постройка са само средства, посредник на точното и пълно изразяване на душата, мислите и чувствата на фотографа. Затова трябва да я владеем, защото не може да се кара бърз мотоциклет, без да знаем да караме колело! Разбира се по-елегантно и външно авторитетно е да снимаме с филмовата Leica или 11 мегапикселовия Canon, но изкуство може да се прави и с обикновен компактен апарат, носещ в себе си необходимия минимум техническа мощ. Да, най-важното е задапаратното устройство!
- Не искам да ме харесват всички. Не е възможно, не е реално, не е истинско. Достатъчно на един зрител да му трепне сърцето от една моя снимка и аз съм постигнал целта си. Намерил съм пътя към него. Убеден съм, че зрителите трябва да имат достатъчна предварителна подготовка за възприемане и съпреживяване. Затова твърдя, че изкуството е елитарно нещо. Може би тук ние фотографите сме облагодетелствани, защото фотографията е най-лесно възприеманото изкуство.
- Радвам се, радвам се когато видя божията искрица във фотографиите на някой мой колега. И съм бесен, когато нашенската балканска нетолерантност и завист омаловажават това. За съжаление това е често явление във Форума. Пък и не само в него!.
- И много съм щастлив, когато моите студенти, които обичам много, правят по-добри фотографии от мен... Уверявам ви това не е рядко!
- Накрая. Фотографията е начин на живот, обсебване от неспирния стремеж за образно предаване на духа, на постоянен невербален контакт с хората. И затова, когато почувствам желание за нещо ново (а то, да си призная, е почти постоянно, въпреки, годините ми), когато разстоянието между мен и света се е променило, излизам и започвам да снимам, да снимам, да снимам... За да се ориентирам и да се опитам да намеря отново мястото си. Снимам, защото очаквам да срещна нещо много важно, нещо което ще ми помогне, ще бъде мъничко стъпало в безкрайната стълба към Съвършенството, което за наше съжаление е недостижимо. Ние можем в целият си живот да създадем само един малък фрагмент от него. Да, това е.


Отговори на това съобщение
 Re: Каква е вашата представа за фотографията?
Автор: chukov   
Дата:   16-07-12 15:07

Лично аз мисля, че голяма част от форумци, а и сред останалите фотографи не са узрели за да дадат отговор на този въпрос.

Все още не сме се отучили от крайните си възгледи за всичко, включително и за фотографията.

Пътят трябва да се извърви и някъде след средата на разстоянието да спрем и да пробваме да отговорим на тъпроса.

Отговори на това съобщение
 Re: Каква е вашата представа за фотографията?
Автор: atrifonov   
Дата:   16-07-12 15:17

Какво е за мен фотографията ли- Фотографията за мен е хоби, бягство от ежедневието, възможност да се радваш на малките неща, на хубавите изгреви и залези, на приятните компании, възможност всекидневно да търсиш и намираш красотата на живота

Отговори на това съобщение
 Re: Каква е вашата представа за фотографията?
Автор: aleksandr   
Дата:   16-07-12 15:17

Айде и аз се осмелих...
Малко размисъл дава извода, че едно изкуство възниква, когато се изнамери техническо средство, което да носи и съхранява изразните му средства - слово, светлина, звук и тн...Тези средства, по мое скромно мнение, дават вече възможност да се борави само с формата - и колкото повече се развиват, толкова повече дават възможност да се съпоставят и моделират елементи от действителността, така, че да може някакъв къс реалност да "продължи да се развива" общувайки естетически с консумиращите го...:))


Отговори на това съобщение
 Re: Каква е вашата представа за фотографията?
Автор: kvakioh   
Дата:   16-07-12 15:19

Отбелязване на момента, секундата, така аз го разбирам. В повечето случаи неточно, но ако стане е върха.

Отговори на това съобщение
 Re: Каква е вашата представа за фотографията?
Автор: asahi   
Дата:   16-07-12 15:21

Правя разлика между фотограф, работещ творчески процес, и регистратор на изображения. За да ми е по-лесно подлагам снимката на следния въпрос: Може ли това да се заснеме от охранителна камера? Статистически в повечето случаи отговорът е да.

Представата за фотогарфията се изгражда, възпитава, променя. След 45 години зад камерата можеш да имаш ясна представа за нещата. След 15 може и да имаш. След 5 обаче е нереалистично да си мислиш, че имаш отговор на въпроса "какво е фотография". Затова, отговаряйки на този въпрос, е напълно уместно да започнеш изречението с "Към този момент мисля, че...".

Моето мнение, доц. Абаджиев, е, че съм стигнал до част от вашите прозрения, но до друга част не съм стигнал. И да не стигна за мен е полезно да знам, че някой ги е достигнал и че ги показва с фотографиите си. Такова е и впечатлението ми от последната ви изложба, за което благодаря.

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Каква е вашата представа за фотографията?
Автор: aleksandr   
Дата:   16-07-12 15:24

Малко общо го дадох, но изглежда доста хора както и аз ни сърбят ръцете ежедневно да щракаме каквото ни се изпречи и да гледаме кое е по-добре, кое не, а често идеите да идват от видяното след щраканицата...и каквото се получи...стига да имаш очи и ум да прецениш става ли...а това във филмово време не можеше да се получи за много от нас...


Отговори на това съобщение
 Re: Каква е вашата представа за фотографията?
Автор: pumabg   
Дата:   16-07-12 15:40

Най хубавата фотография за мен е тази, която показва едва 10% от това, което виждаш...

Отговори на това съобщение
 Re: Каква е вашата представа за фотографията?
Автор: BoneFletcher   
Дата:   16-07-12 15:57

А за мен фотографията е в голямата си част в един фотографски сайт гонене на рейтинг, което довежда до изначално изкривяване на поставените цели и до зомбиране на практикуващите!

pabadjiev е голям пич, много сладкодумен лектор и не на последно място добър фотограф!

Отговори на това съобщение
 Re: Каква е вашата представа за фотографията?
Автор: chukov   
Дата:   16-07-12 16:16

BoneFletcher,
това е неизменна част от пътя
и това се преживява, но не е лошо да се мине през него
така не се претупва материалът

Отговори на това съобщение
 Re: Каква е вашата представа за фотографията?
Автор: MOPT   
Дата:   16-07-12 16:41

За мен като любител фотографията е възможноста след години да се любувам на даден уловен в снимката момент.
Фотографията като изкуство е съвсем друго нещо и там майсторите са малко....

Отговори на това съобщение
 Re: Каква е вашата представа за фотографията?
Автор: amaranth   
Дата:   16-07-12 17:03

За мен истинската фотография (по принцип) е тази, за която не се плаща, която не може да се оцени в материален смисъл. Тя създава пространство, тя... създава, не прави просто копие на регистрираната реалност (може би освен при пейзажите, когато понякога наистина си заслужава да не променящ драстично едно прекрасно кътче от Земята или космоса - но дори и тогава в моето съзнание става въпрос за художественост, за изящност, което е опозиция на репортажността един вид).
Много ми е трудно да заснема нещо и да покажа кадъра като готов (и пред себе си, и пред друг) така, че да е едно към едно с реалността, т. е. тази реалност, която съм видял (която съм регистрирал като видяна). Фотографията, която аз обичам и искам да правя все по-добре, е начин на изопачаване на пространството, начин да видя едно, а да покажа съвсем друго, базирано на усещания, или пък да покажа същото, но пак изменено, пак вплетено с допълнително добавени визуално предавани усещания. Малко като psychedelic, ама с фотографията като заместител на дрогата :)
Затова и ако трябва да дам цена на някоя своя фотография ми е адски трудно и не мога да реша, затова се оглеждам за други цени и назовавам някаква. Звучи смешно, но е така - не виждам как едно изяюно изкуство може да бъде оценено материално.
Хубава тема, благодаря :)

Отговори на това съобщение
 Re: Каква е вашата представа за фотографията?
Автор: mikedimit   
Дата:   16-07-12 17:22

Бих разделил фотографията на два вида - експресивна и импресивна.

Снимащите експресивно изразяват себе си, без значение дали снимат портрети, пейзажи или репортаж. И много често се сърдят и гневят, когато остават неразбрани. За тях фотографията е начин за себеизява и себедоказване.

Импресивните фотографи се стараят да уловят момента, да отстрелят онзи кадър, който ще покаже черта на снимания обект , която е най-характерна или индивидуална. За този тип фотографи техническото съвършенство на кадъра не е цел, а опция. Търсят начин да преоткрият света около себе си и да го споделят.

Всеки решава за себе си как и защо снима. И честно, не разбирам разпалените спорове дали е изкуство, занаят или халтура.
Какво значение има, ако ви доставя удоволствие или на хората около вас?!?

Отговори на това съобщение
 Re: Каква е вашата представа за фотографията?
Автор: amaranth   
Дата:   16-07-12 17:28

Това е и моето мнение, напълно съм съгласен. Направих коментар, но е почти излишен след това хубаво и дълго обяснение :)
(това е към първото мнение, с което започна темата)



Публикацията е редактирана (16-07-12 17:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Каква е вашата представа за фотографията?
Автор: тьма   
Дата:   16-07-12 18:21

Това е моята представа[smile]





https://photo-forum.net/static/site_pics/104/h_1326375549_ejednevie....jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Каква е вашата представа за фотографията?
Автор: ninikolov   
Дата:   16-07-12 18:50

Не знам какво е за мен Фотографията.
Знам че е път, по който търсиш нещо. Понякога себе си. Понякога Бог.
Често е огледало - чак страшно да ти стане.
Болка, радост, тъга, страх, безумие. Съмнения!
Жажда, глад, пресита, студ, жега и пак съмнения и много въпроси.
Всичко и нищо. Редуващи се неистово желание да снимаш и невъзможност да докоснеш камерата.

Не съм сигурен, че отговорът на въпроса точно за мен какво е фотографията ме интересува.
Фотографията е толкова много други въпроси.

Не вярвам, че фотографията може да бъде колективно занимание. За мен е занимание самотно (ако мога да перефразирам Рей Бредбъри)

Не вярвам в "ловенето на мигове". Това е фикция. Иначе защо ще се "случва" само на избрани. (Приключението се случва само на тези, които са готови за него)

Отдавна снимам за спомен само близки хора и то по тяхно желание. Документирането ми е безинтересно.

Техниката - техническите дискусии вече откровено ме отегчават. Не съм убеден в способностите си да извлека максимума от това което имам. Стига ми да извлека това, което искам.

Напоследък имам тягостното усещене, че в самите камери (state-of-the-art engineering) има повече изкуство отколкото в това което излиза от тях.

Photoshop - Когато седна на някоя пейка и се насладя на почивката, въпросът, който започва да ме мъчи е: какво се случва в главата на човек, решил да скове пейка, а не колко тежък и каква марка чук е използвал.

Опитвам се да гледам на нашенската балканска нетолерантност и завист като на положителна оценка. Не държа идиоти да харесват фотографиите ми.
Понякога наистина се ядосвам, когато срещна пореден откровено ласкателен коментар под моя снимка и видя съшите думи под още 100 кадъра. Елементарно, глупаво, дори неперсонализирано ласкателство. Това е наистина обидно.


Отговори на това съобщение
 Re: Каква е вашата представа за фотографията?
Автор: vikitovikito   
Дата:   16-07-12 19:10

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Каква е вашата представа за фотографията?
Автор: Danhill   
Дата:   16-07-12 19:32

Aз, след доцента, нямам какво да кажа!

Отговори на това съобщение
 Re: Каква е вашата представа за фотографията?
Автор: luboar   
Дата:   16-07-12 19:48

кому е нужно да се разголва в подобни теми ?
до тук никакъв стойностен отговор. няма и да има.



Публикацията е редактирана (16-07-12 19:50)

Отговори на това съобщение
 Re: Каква е вашата представа за фотографията?
Автор: bradpit   
Дата:   16-07-12 19:49

Фотографията е изкуство, достъпно за всеки.

Отговори на това съобщение
 Re: Каква е вашата представа за фотографията?
Автор: victory13   
Дата:   16-07-12 19:53

фотографията е изключително добър учител... учи да гледаш, учи и да виждаш...
фотографията е идеално средство за комуникация... може да кажеш нещо много тихо, може и да изкрещиш [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Каква е вашата представа за фотографията?
Автор: fotocolor   
Дата:   16-07-12 20:39

за мен фотографията си е изкуство,далеч съм от това да я ползвам за вдигането на рейтинга си в форума.Фотографията е начин на мислене,начин на живот.
Абаджиев и Чуков са много прави в това отношение.

Отговори на това съобщение
 Re: Каква е вашата представа за фотографията?
Автор: MauMyHa   
Дата:   16-07-12 20:39

добро сравнение между охранителна камера и фотограф. [smilie5]
Аз, гледам малко по-конкурентно, когато искам да постигна по добри резултати. Предпочитам да вярвам че, не съм единственият с ДРСЛ и нещото което заснемам трябва да е различно от лесно достъпните обекти или така заснето, че да не се повтарям с останалите колеги-Фотографи които хич не са малко[smilie5]
сигурно над 100 000 000 практикуващи със всакаква техника[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Каква е вашата представа за фотографията?
Автор: ivodam   
Дата:   16-07-12 21:36

Уважавам автора на темата, затова се надявам, че няма да възприеме като заяждане това, което ще напиша.

Като видях така зададената тема, се зарадвах и се надявах, че може да се получи наистина интересен разговор относно това, как се формират представите на хората около едно конкретно нещо от нашия живот - работата с фотографски изображения. Въпросите около възприемането на света, отразяването и преобразяването му в човешкия мозък са основни въпроси на психологията и философията. Неслучайно едно от най-великите произведения на човешкия дух, безсмъртният основен труд на гения на немската философия Шопенхауер, се нарича "Светът като воля и представа".

За съжаление не виждам темата да се развива обаче в такава когнитивна посока, а в обичайното русло - припадане по фотографията като Изкуство и нескрито пренебрежително отношение към формите, които не са Високо Изкуство.

Да, фотографията понякога е и изкуство. Но с това далеч не се изчерпва моята представа за нейната роля и значение в живота ни. Изкуството е тайнство от Бога, и когато се получава, трябва да се радваме и възхищаваме, без обаче да припадаме по автора, който, дали си дава сметка, или не, е медиатор на Божията воля и Вселенската красота и хармония.

Занимавам се с фотография от ученик, но никога не съм пристъпвал към снимането с идеята или мисълта, че сега ще правя изкуство. Не ми е нужно и не я разбирам тази нужда у някои други, да мислят непременно това, което правят, дали е изкуство. Струва ми се доста ненужно, освен всичко друго, защото оценката дали нещо наистина е изкуство се дава с много по-продължителен период от време, отколкото е "стандартната" дължина на един човешки живот. Т.е. мое мнение е, че никой "творец" не може да бъде сигурен в рамките на своя живот, дали наистина това, което е сътворил, е Изкуство.

В моите субективни представи (а никога не съм криел, че клоня към субективен идеализъм), фотографията е свързана с много неща. Преди всичко с величието на човешкия инженерен дух, разработил визуалните технологии, които са безценен източник на точна информация за минали времена, или за места на които никога няма да отидем. Представата за фотографията ми е като за средството, което ми е дало възможност да знам как са изглеждали прабаба ми и прадядо ми поне по едната родословна линия. Представата за фотографията ми е и като мощно средство в ръцете на истинския естет в изначалния старогръцки смисъл на думата - човек, умеещ да съзерцава и да открива неподвижното, вечното в привидно изменчивите явления около нас...

Нека наистина посетителите на тази тема да се опитат да се оттласнат от вечните разговори за изкуство, и да се опитат да погледнат вътре в себе си, за да видят действително своята представа за фотографията каква е и как е възникнала - да се запитат кога и как са се сблъскали за първи път с фотографски изображения, кога са изпитали желание да снимат, и защо - заради готиното щракане на апарата, или може би защото им се е сторило много яко като са видели в някой шпионски филм как някой снима тайно някого, фокусирайки го за секунда преди това? [smilie3] Какви книги са купували и чели по фотография, записвали ли са се в кръжок по фотография? Имали ли са изначално влечение към широкия ъгъл, или към телеобектива? Има наистина интересни въпроси около ПРЕДСТАВАТА за самото занимание със снимане като такова, не само относно крайния резултат... Не е ли наистина много яко на моменти да вдигаш апарата и да кадрираш и задействаш затвора? Не трябва ли тук да си спомним един култов наш филм от мрачното минало, в който цялото действие се въртеше около един фотоапарат, който накрая се оказа... без филм в него! [smilie3]

А Изкуството нема да умре, ма дали можем да го оставим на мира за малко, че като видя много приказки за изкуство, все се сещам за Тодор Колев...

Докато другите крещят,
или говорят за изкуство,
самотният човек на масата
лови мухите и ги пуска...



[smilie7]



Публикацията е редактирана (16-07-12 21:38)

Отговори на това съобщение
 Re: Каква е вашата представа за фотографията?
Автор: pumabg   
Дата:   16-07-12 22:07

Иво, почваш да ме плашиш бе човек! Всеки път като те чета и си мисля, че ми копираш мислите..
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Каква е вашата представа за фотографията?
Автор: ivodam   
Дата:   16-07-12 22:20

pumata: Ее, чак пък толкова, айде сега [smile]


[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Каква е вашата представа за фотографията?
Автор: bobonai   
Дата:   16-07-12 23:01

Много философия изчетох дотук и се убеждавам, че много се пънете, пък дори повечето си вярвате [smilie5]
На този свят всичко е пари, та фотографията ли ще ги заобиколи?!
За мен тя е ежедневие. От всеки ъгъл в къщи и навън, във всеки момент кадър ме преследва, а стотинките ми бягат [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Каква е вашата представа за фотографията?
Автор: pefoto01   
Дата:   16-07-12 23:42

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Каква е вашата представа за фотографията?
Автор: bpavlov   
Дата:   17-07-12 00:10



Никак, ама никак не съм съгласен, че репортажната фотография се прави лесно (спорт - да).
Ако предположим, че за създаването на една снимка (не репортажна) е необходима една единица фотографски умения, технически и творчески, то за създаването на добра репортажна такава, освен тази същата единица, трябва да се добави поне още една такава единица, която включва възпитание, знания и опит как да се интегрираш в среда, подходящ външен вид, умения за бързо установяване на социални контакти, сериозни знания по психология, макар и не-университетски, брутална физическа подготовка, издръжливост към стрес и нечовешки температурни амплитуди, способност на мозъка ти да обработва в мултитаскинг поне 180 градуса от периферното ти зрение и още много, много...
Да нащракаш събитие с Д3 не е все още репортажна фотография.
Да извадиш тук таме понякоя шедьовърна снимка също не е.
Добрата репортажна фотография означава, всеки път, когато те наеме сериозен клиент, да покажеш отново отлични резултати и отлични снимки, при това не една-две.
А когато въпросния клиент иска заснемането на събитието да вменява нещо определено, или иначе казано, селски Пи Ар, е още по-трудно да се направят добри снимки.

Иначе по темата - за съжаление в момента при мен фотографията е единствено средство за препитание.
Като нямеря по-доходоносен източник, фотографията пак ще ми стане средство за отмора и развлечение, не влагам никакви по-дебели смисли в нея.

Отговори на това съобщение
 Re: Каква е вашата представа за фотографията?
Автор: asahi   
Дата:   17-07-12 00:39

"Самотният човек" е на Борис Христов - поетът от село Крапец, не оперния певец.

Отговори на това съобщение
 Re: Каква е вашата представа за фотографията?
Автор: pstoev   
Дата:   17-07-12 00:55

за мен фотографията е самота,хаос,откраднати мигове,бягство от ежедневието,Болка, радост, тъга, страх, безумие. Съмнения....
клишета!
просто пример е достатъчно!
ето моя:

https://photo-forum.net/static/site_pics/195/1342296743_54.jpg





Публикацията е редактирана (17-07-12 00:55)

Отговори на това съобщение
 Re: Каква е вашата представа за фотографията?
Автор: vgramatikov   
Дата:   17-07-12 00:58

Аз като любител на уайлдлайф фотографията ще кажа следното.
Ще пропусна всичките клишета.

Какво е?

Белият лист? - Света около мен.
Четката? - Камерата.
Боята? - Светлината.

[beer]

Какво е за мен уайлдлайф фотографията?
Изкуство ,което не всеки владее.А това ,че някой не го владее не означава ,че изкуството го няма.То е там но не всеки го вижда,достига,разбира.

За да се докосне един автор до тези неща са нужни години, опит и познания.Много труд и разбира се поне малко талант.

ЗА мен лично искрено се надявам да успея да направя нещо ново и не спирам да си мечтая за това.Нищо друго няма значение.С времето започвам да осъзнавам какъв е истинския смисъл и си мисля ,че съм на прав път.
Когато човек не снима няколко месеца се завръща с свежи идеи и преосмислен стереотип и мироглед.Имам нужда от нещо ново и трябва да си го набавя.

За хората с душа нищо ново не казвам.[smilie21]
Потребността да твориш по един или друг начин....идва си от вътре.
Другите видове потребности са диструктивни. [smilie7]



Публикацията е редактирана (17-07-12 01:01)

Отговори на това съобщение
 Re: Каква е вашата представа за фотографията?
Автор: vgramatikov   
Дата:   17-07-12 01:05

Това го казвам по повод на все по състезателния характер на този жанр.Когато има състезание изкуството,креативноста и творчеството са ограничени.

Отговори на това съобщение
 Re: Каква е вашата представа за фотографията?
Автор: vgramatikov   
Дата:   17-07-12 01:10

По повод на постовете ви.
Изкуство има навсякъде. Не всеки има таланта и опита да го пресъздаде.Това не означава ,че спорта,репортажа или който и да е друг жанр не е изкуство.
Това е въпрос на можене.... [smilie21]

Аз съм много слаб фотограф все още но се уча и се развивам.
Няма нищо лесно на този свят.
Когато искаш да изразиш нещо ,а неможеш се чувстваш като затворен в клетка.Това ме мотивира.

Ако има някакво състезание то е вътре в мен.



Публикацията е редактирана (17-07-12 01:13)

Отговори на това съобщение
 Re: Каква е вашата представа за фотографията?
Автор: snuupy23   
Дата:   17-07-12 02:05

Много слаб фотограф е израз за друг, като ти видя снимките в профила и направо ти се възхищавам!


Занимавам се с фотография от няколко години, за мен тя е нерезделна част от мен, не си представям, ако не снимам, какво ще правя... всичко го виждам през визьор, независимо, че апарата не е в мен в момента, примерно. Кадрирам си всичко в мозъка и го заснемам с очи. Просто за мен това е един начин за разпускане, за правене на нещо качествено в живота, за смисъла на живота, на това да съществуваш и да правиш нещо смислено, а не да се напиваш, сваляш безмозъчни кифли и да се мислиш за як! Това е простовато мислене, което е силно разпространено из младежда, към която не спадам и се радвам за това. Адски много се дразня, че много хора хващат големите камери и казват, че са фотографи, а го правят само, защото е модерно или защото са "готини" така... това е изкуство, малцина го владея, масата се опитва... понякога от опитващите се раждат владеещи, въпрос на мотивация, желание, обич към фотографията.

Отклоних се от темата, но просто някак трябваше да формулирам, едно абзацче текст. Благодаря за четенето.

Отговори на това съобщение
 Re: Каква е вашата представа за фотографията?
Автор: scaramouche   
Дата:   17-07-12 10:04

Днес всеки носи фотоапарат (както и панталони) и е фотограф. Съответно и толкова са и мненията на тема "Какво е това фотографията?". Понякога си мисля - все пак съм любител, че фотографията е един миг, който обаче трябва да отразява цяла вечност.

Отговори на това съобщение
 Re: Каква е вашата представа за фотографията?
Автор: boink   
Дата:   17-07-12 11:04

от хобистка гледна точка:

едно доста всеобхватно хоби с много точки за фокусиране.

на мен лично ми е източник на радост. радвам се когато различни хора ми искат снимки за да си правят плакати или да си ги качват в интернет. давам им нещо, спомен, момент, което аз съм направил технически и те го приемат емоционално. безплатно. някаква обмяна на положителна енергия е фотографията. или би трябвало да бъде, много са комерсиализирани нещата напоследък.

от друга страна, лично за мен, е трениране на рефлексите и наблюдателноста. ставам като машина и изучавам "предогаждането на момента" което пък ми помага в други хобита (не само). понякога метео условията са много неприятни, дори гнусни, но това ми помага да разбера психиката на хората преди изобретяването на вибрама, кевлара, полара и други технологии които сега ни улесняват живота сред природата. забавно и радващо е.

[shtrak]
[thankyou]

Отговори на това съобщение
 Re: Каква е вашата представа за фотографията?
Автор: MargeryK   
Дата:   17-07-12 12:10

Може и да се повтарям с някой по-горе, но моето мнение е, че фотографията е един от многото начини да покажеш как възприемаш ти света. Някои го правят чрез рисуване, музика, а и не само чрез изкуствата. Физикът и химикът също имат определена представа за света и го показват чрез работата си, нали? Разбира се, това са случаите, когато извличаш душевна удовлетвореност от това.
Неслучайно хората, които не харесват това, което вършат като работа в живота си или си намират хоби, с което да постигнат щастие, или са в повечето случаи нещастни, ако нямат такова.
Тъй като човекът е социално същество, всички тези начини за себеизразяване са стремеж към контакт на едно духовно ниво с хора с близки до нашите виждания, което пък ни помага да не се чувстваме самотни в мисленето си.
И мога да продължавам още дълго с разсъжденията си, но мисля, че това е достатъчно за отговор на въпроса. [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Каква е вашата представа за фотографията?
Автор: uri64   
Дата:   17-07-12 12:12

===Каква е вашата представа за фотографията?==

1) Добра разработка в сенките
2) Кремообразно боке
3) Разкошно зЪрно

[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Каква е вашата представа за фотографията?
Автор: ElBandido   
Дата:   17-07-12 12:24

аз пък си мисля че някой хора докосна ли се до апарат просто са почнали много да се превземат с темата изкуство :) без да искам да обидя някой дори се извинявам предварително ао има някой засегнат от думите ми.

Отговори на това съобщение
 Re: Каква е вашата представа за фотографията?
Автор: frike   
Дата:   17-07-12 12:49

Толкоз


http://www.bz-berlin.de/multimedia/archive/00306/terror-knutscher_306131a.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Каква е вашата представа за фотографията?
Автор: ElBandido   
Дата:   17-07-12 13:07

инче за тази снимка , може и паметта да ми изневерява но някаде бях чел за нея че въобще не е това което изглежда и не е репортажна снимка а всичко е много добре режисирано :)

Отговори на това съобщение
 Re: Каква е вашата представа за фотографията?
Автор: krist   
Дата:   17-07-12 13:25

За мен фотографията е тясно свързана с музиката и почти не ме интересува извън нея, или поне не в такава степен. Музиката пък от своя страна ме вълнува като израз на връзката с природата от една страна и от друга - като израз на копнежа към безкрайното, мистичното, езотеричното и тайнственото. В контекста на последното главно ме интересува и фотография, изразяваща гореизброените. Неслучайно и в голяма степен влечението да снимам се появи под влияние на любимия ми музикален лейбъл (ECM), който отделя голямо значение на графичното оформление на музиката, която издава, и често това са прекрасни фотографии - едни от най-любимите ми..

Като отида по-назад във времето, преди музиката, когато рисувах, мога да тръгна пак в същите посоки, но от чисто визуална гледна точка.. Музиката за мен е най-висшето от изкуствата, но в крайна сметка, мисля, че и в изобразителното изкуство, и в музиката, и във фотографията винаги съм търсел все едно и също - съпреживяването на света и природата по един мистичен начин..

Връзката с древността също винаги е имала особено значение за мен, може би поради факта, че там където съм израстнал, има толкова много артефакти от различни култури и епохи, и всички те са били винаги на една ръка разстояние, и съответно често се опитвам да предам тая връзка по някакъв начин в снимките си.

По-натам мога да кажа също така, че обикновено ме вълнуват фотографии, в които по някакъв начин присъства водата (може би като символ на емоционалния живот) и то обикновено там, където е сравнително спокойна. Като конкретизация на последното фотографията за мен е също начин да изразя връзката ми с Дунава, която пък, колкото и странно да звучи, ми дава и една мистична връзка с Европа и нейната култура.

Не на последно място за мен в една снимка е важна тишината - по същия начин както в музиката, издавана от любимия ми лейбъл, звуците и паузите се редуват и на тишината се отдава особено внимание. Да успея да снимам и предам зимната тишина, нарушена от далечно потропване в дърво на отсрещния бряг, е за мен един наистина магичен момент и едновременно високо предизвикателство.

Погледнато от друга гледна точка, може да се каже, че в следствие на липсата на време за правене на музика и за рисуване, а може би и заради мъзел[smilie5], се захванах с фотография като най-лесният (привидно) и достъпен метод за изразяване на неизразимото. Тя обаче си има своите особености и все още не съм сигурен, че успявам да постигна това, което искам, макар че имам и снимки, които си харесвам, и които мисля, че са близо до целта.

Вълнува ме предимно пейзажната фотография, или градските пейзажи, или поне градски, доколкото съдържат някакви исторически артефакти. Задължително обаче в пейзажа трябва да има определено настроение, което за мен обикновено варира от спокойно, през мрачно до мистично. Терминът "пейзаж с настроение" ("mood landscape"), въведен от Исак Левитан, може би най-точно описва това, което се опитвам да правя.

По-рано се стремях да снимам така, че човешките артефакти и хората да липсват изцяло. В последствие се еманципирах, а може би омързеливих, или снижих критериите си, и постепенно достигнах до извода, че може би не е лошо хората и техните съвременни артефакти да присъстват във фотографиите ми, макар и обикновено само като дребни фигури, често изчезващи в мъглата, когато говорим за човешки фигури специално.

Техниката за мен има известно значение, доколкото е необходим поне някакъв минимум, който да не те ограничава и да е достатъчен, за да изразиш това, което искаш. Мисля, че филмът и то средният и големият формат са все още по-добрите начини за правене на наистина красиви фотографии с богати полутонове, плътни сенки, и красиво зърно, особено когато става въпрос за черно-бяла фотография, която ме вълнува най-много.. Поне до момента твърде малко дигитални фотографии съм виждал, които да ме развълнуват така, както такива, снимани на филм, но може и да не съм ги срещнал просто все още[smilie8] Във всеки случай, в повечето дигитални неща, които гледам, обикновено глобалният контраст се постига за сметка на отдаване на толкова голяма тежест на черното в кадъра, че, като го видя, без извинение, ми действа директно с конвулсии в стомаха. От друга страна, мисля, че притежавам цифровия апарат, който за момента е най-близо до тоналното богатство на филма, и макар и да има сравнително ниска резолюция, ми дава онова, което други дигитални апарати май не могат да дадат и за това си го обичам, въпреки всичките му кусури, и не знам дали ще мога скоро да го сменя с друг дигитален, докато за филм въобще нямам време в момента.

В повечето случаи предпочитам да снимам с най-широкия обектив, който имам, в най-широкия му край, макар че понякога и другата крайност ми е интересна, но по-рядко.. Всеки случай визията трябва да е далеч от стандартното и очевидното - това, което се вижда с невъоръжено око.. Съзнавам обаче, че по отношение на последното може и да съм в грешка, и че сигурно има множество фотографски шедьоври, които са снимани именно с нормален като дължина обектив, и че изразните средства сами по себе си не могат да напълнят кадъра със съдържание.

Извън контекста на всичко написано до момента, има и още един вид фотография, която ми е интересна - тази, която отразява чисто графичната или пластична страна на заобикалящия ни свят, която се възприема повече заради богатството на формите и полутоновете и въздейства директно на сетивата, а от там и на съзнанието, без да търси конкретен смисъл в изобразеното. Засега обаче, с малки изключения, не мога да снимам такива неща, просто ми харесват.

Съзнавам, че моята гледна точка за фотографията е доста стеснена може би до един, макар и философски и немалък сам по себе си нейн аспект, но това е моето си разбиране и си го харесвам засега. Съзнавам също така, че това мое разбиране е плод и проекция на определен вид темперамент, и че едва ли допада на хора с друг вид темперамент, както и на мен не ми допадат техните видове фотография.. Разбира се бих искал повече хора да харесваха моя вид фотография, но се успокоявам, че тогава псевдоелитарността, с която си я представям, ще отпадне[smilie8]

...и те така[smilie3]

П.П. горенаписаното е плод на около 5-годишен опит с фотографията. Като цяло съм съгласен с автора на темата и споделям неговите виждания, може би без частта за техниката, специално цифра срещу филм, както написах вече и по-горе. Философските аспекти, засегнати от ivodam някак си колкото и да ги мисля, става едно толкова сложно, че ми писва, и предпочитам да се огранича до горенаписаното.



Публикацията е редактирана (17-07-12 13:44)

Отговори на това съобщение
 Re: Каква е вашата представа за фотографията?
Автор: tycoon   
Дата:   17-07-12 13:28

Фотографията се изменя всяка секунда. Динамиката й датира от първият заснет кадър. Каквото и определение да дадете, то вече не е актуално.
Рисуване със светлина и/или дорисуване в лабораторията или на компютъра? Красота или въпреки красотата? Освен това всяка нейна парадигма отстоява правото си на съществуване, но усукана в еклектиката на съвременния пост-глобализъм.

Отговори на това съобщение
 Re: Каква е вашата представа за фотографията?
Автор: Char   
Дата:   17-07-12 14:56

Какво е за мен фотографията в момента... опасявам се, че ми е трудно да определя. Опитвам се да си спомня, какво беше тя за мен, когато бях малка. Обожавах да снимам (както и сега) и страшно се радвах, когато заминавахме някъде, защото тогава имах основание да моля да се купи филм. С времето молех да ми купуват по няколко филма, а после и все по-често, макар да не беше много ясно на семейството ми, по какъв повод искам това. Снимах с апарата на дядо. После ми купиха Смяна 8, но тя се оказа нещо дефектна и останах няколко години без апарат. Страшно харесвах красивите фотографии и си мечтаех някой ден да снимам и аз така. А нетърпението после да си извадя снимките беше неописуем гъдел в стомаха, свиване под лъжичката, стягане на бузите отвътре и какво ли още не... Помня дори една сцена - след дъжд на вилата в планината беше изгряло изведнъж ясно слънце и всичко блестеше като в приказка. Аз започнах да нагласям апарата, а около мен започнаха да ме поучават и упрекват, какво снимам сега, само хабя лента, защо заставам срещу слънцето, така не се снима и т.н.... Аз не слушах никой, не можах да им обясня, че това ми харесва, този миг с блестящите дървета и просто си заснех кадъра. И все още си обичам тази снимка. Не знам, дали защото успях да хвана блестенето след дъжда или защото я направих въпреки другите, които ми се чудеха, защо хабя лента само. Сега знам, че това е контражур, тогава просто ми хареса да снимам срещу слънцето.
Мечтаех за своя тъмна стаичка и все си представях, дали мога да заградя част от банята или нещо подобно. Книги взимах от познати, не помня автори или заглавия. Четях и си казвах, че някой ден ще имам истински професионален апарат, ще си купувам сама филмите, химикалите, ще броя миговете, докато се появи полека изображението, което съм запечатала. Някой ден... С времето все повече започвах да разбирам, че това едва ли ще е възможно някога. Финансовата зависимост, когато си малък е особено тежка окова за мечтите.
Като ученичка, след като вече бях започнала и аз да работя съвсем забравих тази представа - да пътувам за някъде с голямата камера в ръце... Сутрин на училище, следобед на работа, събота, неделя, лета и ваканции... работа... Бях си купила едно апаратче Конкорд - сапунерче, което наистина правеше чудесни снимки. Наистина То ги правеше, аз само натисках копчето. Снимах вече с цветен филм. Но не точно това исках.
Като студентка вече за един рожден ден, колеги ми подариха огромна тежка прекрасна книга на Нешанъл Джографик с великолепни фотографии. Явно макар да не обръщах внимание на мечтата си, тя винаги ме е съпътствала, щом приятелите ми направиха такъв подарък с пожелание да има и мои снимки там някой ден. Толкова се бях смаяла от подаръка, че не смеех да докосна книгата в първия момент, да не изчезне, да не й направя нещо. Все още я взимам, след като съм си измила първо ръцете.
По това време се опитах да запиша полиграфическото вечерно, задочно или под каквато и да е форма (преди не ми беше хрумвало да уча нещо, свързано с мечтата си). Но ми отказаха - това било гимназия и е трябвало да си я изкарам, когато му е било времето, в момента не предлагали такава опция. Реших като завърша следването си да кандидатствам и в НАТФИЗ, но познати ме убедиха, че ако имам такова желание и възможност да си закупя камера бих могла да уча и сама.
Това се случи години по-късно и не без огромната подкрепа на съпруга ми за техника, книги, курсове, пленери, семинари и работа до сред нощ или по-точно до зори с дни и седмици наред през което време сякаш ме няма у дома а на всичкото отгоре искам и тишина в часовете, в които мога да почина.
Кога бих могла да кажа, че съм фотограф не знам. Преди време си бях казала, че когато започна да печеля от снимки ще се нарека фотограф. Еми и това е вече факт, а аз още не мога да се нарека фотограф. Има толкова фотографи, на които се възхищавам и от които аз стоя така далеч и толкова назад. И все още като прелиствам онази стара книга на Нешанъл дъхът ми спира... Понякога когато преглеждам албумите си изпадам в униние, казвам си, че твърде съм закъсняла да се уча тепърва, да търся в себе си онова, което някога детето с апарата на дядо си знаеше по-добре, какво е. Няколко месеца, след като съм качила някъде снимки и започвам да ги трия - виждам ги толкова безсмислени, празни, несъществени и дори жалки. Но трепетът, когато хвана апарата си е същият както някога. Снимам от години. Нося апарата си всеки ден, а му се радвам сякаш го имам от вчера. Просто съм щастлива, когато снимам.

Отговори на това съобщение
 Re: Каква е вашата представа за фотографията?
Автор: ElBandido   
Дата:   17-07-12 15:21

Char , много истински думи, може би най готиното нещо което съм прочел до момента в този форум.

Отговори на това съобщение
 Re: Каква е вашата представа за фотографията?
Автор: next_time   
Дата:   17-07-12 15:40

Явно аз ще съм единствения за който фотографията е просто причина да прави нещо което иначе няма никакъв смисъл.Без фотографията не бих се запознавал с някакви мърляви мангали живеещи в още по мърляви колиби намиращи се в села заслужаващи да бъдат заляти с напалм.Не бих се разхождал по улиците търсейки някаква екзотика в места лишени от каквато и да е екзотика или чар.Не бих отишъл и във Виена или Венеция заедно с няколко милиона туристунгела.Не бих се занимавал и с правене на портрети на хора които са ми до болка познати и бих могил дори да ги нарисувам с четка и затворени очи.

Фотографията за мен е просто оправдание за безмислено пропиляното време, скрито зад някакви думи свързани с изкуство.Безмисленото и безцелно шляене се превръща в "стиит", почивките за снимане по време на тежък преход в планината не са проява на слабост и старост а "пеизажиране", снимането на млади и лъскави девойки не е воайорство а "изкуство".

Да си призная честно ... фотографията е една от сериозните грешки които съм допускал през последните години.

Това разбира се важи само за мен - както споменах и в самото начало, за останалите предполагам нещата са различни вариращи от средство за преживяване и стигащи до смисъл на живота.

ПП. Чак сега прочетох че заглавието не е "Какво е за вас фотографията" а е "Каква е вашата представа за ....".

Ами представата ми е .... мъглява.[thankyou]


Отговори на това съобщение
 Re: Каква е вашата представа за фотографията?
Автор: uri64   
Дата:   17-07-12 15:47

Сашо, само една поправка - с напалм не се "залива" [smilie5] [smilie24]



Публикацията е редактирана (17-07-12 15:48)

Отговори на това съобщение
 Re: Каква е вашата представа за фотографията?
Автор: ivodam   
Дата:   17-07-12 16:08

next_time: Радвам се, че поне има още един човек, за който фотографията е важна и със самия процес на правене, не само с крайния резултат - някаква снимка. [smilie24]

Иначе... в един безсмислен свят, в една безсмислена Вселена, безсмисленото пропиляване на времето точно с фотография не мисля, че е най-лошият вариант. [smilie18]


[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Каква е вашата представа за фотографията?
Автор: vikitovikito   
Дата:   17-07-12 16:52

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Каква е вашата представа за фотографията?
Автор: neuromancer   
Дата:   17-07-12 16:53

аа, самият процес е много по-важен от крайния резултат. Когато аз планирам, обмислям или търся кадъра се забавлявам много повече, отколкото накрая, когато видя колко некадърно съм се справил

Отговори на това съобщение
 Re: Каква е вашата представа за фотографията?
Автор: luboar   
Дата:   17-07-12 21:01





Публикацията е редактирана (18-07-12 06:57)

Отговори на това съобщение
 Re: Каква е вашата представа за фотографията?
Автор: arakinixon-cie   
Дата:   17-07-12 21:39

ех
искам да видя книгата

Отговори на това съобщение
 Re: Каква е вашата представа за фотографията?
Автор: alsash   
Дата:   18-07-12 08:11

....забавление!....и се радвам, че се забавлявам цял живот!

Отговори на това съобщение
 Re: Каква е вашата представа за фотографията?
Автор: dobriquet   
Дата:   18-07-12 20:02

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Каква е вашата представа за фотографията?
Автор: alex1954   
Дата:   18-07-12 22:05

Още не съм разбрала какво е за мене фотографията.Не знам защо се набарбаках в най-голямата кал с колата само и само да се доближа до едни патици в дъжда и мъглата, че се наложи да докарат джип да я измъкне.Не знам защо тайно от домашните се измъквам и отивам на някакви места за снимане със съзнанието, че е рисковано.Че събирам пари за нов обектив пак тайно.А когато си почивам да вися във фото-форумите. Не знам какво е...


Отговори на това съобщение
 Re: Каква е вашата представа за фотографията?
Автор: Photovacation   
Дата:   18-07-12 23:47

Поздравления за темата! Една от малкото, които е поставена по толкова приятен начин и разговорът върви в токова добър тон.

За мен въпросът "Какво е фотография?" е без еднозначен отговор.

Колкото повече научавам за фотографията и хората, които се занимават с нея, толкова по-трудно ми е да дам точно определение какво е тя за мен... Може би за мен в последно време фотографията е начин за изразяване и общуване.

Но и това не е определение.

Мен ме привлича именно това, че тя е толкова много различни неща и има толкова много причини да сме привлечени от нея... Израстнал съм с фотография, правил съм фотография, оценявал съм фотография, организирал съм фотография и въпреки това (или може би именно заради това) продължавам да откривам погледи и мотиви във фотографията, които я правят още по-пъстра и интересна... всяка следваща изложба, всяка следваща снимка носи нови идеи (или стари такива), определя отношение и мнение... кара ме да мисля и да се поставям за момент на мястото на автора, да си представям как я е режисирал и измислил, или да си представям моментите преди и след този, който е запечатан... обичам и да слушам какви мисли и реакции предизвиква фотографията у другите. Обичам вглъбените артисти, практиците, тези за които това е просто работа, тези които просто се забавляват и тези, за които фотографията е лична философия и начин на живот... и всички са прави и всички грешат... именно там е чарът. Фотографията е сложна (и също толкова проста), колкото е всеки от нас, защото тя е едно особено отражение на всеки един, който застава зад камерата (или пък не е :)

Отговори на това съобщение
 Re: Каква е вашата представа за фотографията?
Автор: kefalcho   
Дата:   19-07-12 02:58

[smile]



Публикацията е редактирана (19-07-12 04:19)

Отговори на това съобщение
 Re: Каква е вашата представа за фотографията?
Автор: nsirakov   
Дата:   19-07-12 08:43

... фотографията е начин да покажа как виждам света през моите очи...

Отговори на това съобщение
 Re: Каква е вашата представа за фотографията?
Автор: stzz   
Дата:   19-07-12 09:43

Чиста проба документалистика.
На емоционална основа, може да градим представа като всяка от споменатите горе!
[smilie7]

п.п. документалистика-не изключва емоционален заряд
[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Каква е вашата представа за фотографията?
Автор: georgivelev   
Дата:   19-07-12 13:39

Обичам да снимам племениците си, както и да снимам местата, които посещавам, в чужбина и България. Като си гледам после снимките отново изпитвам емоциите, които са ме владеели към момента на правене на снимката.

С една дума, за мен фотографията е документалистика, зарегистриране на даден момент, емоция. Пресъздаване на даден момент. Не възприемам упражненията с фотошоп и разните изкривени "фотографии", които съм виждал на изложбите на артистите на ФИАП - прекалено са ми бездушни.

Разбира се, фотографията подлежи на определени естетически норми и пропорции. Но, какво значи "творя изкуство чрез фотография" - това е глупост, тъй като фотографията зарегистрира нещо, което вече съществува, а "изкуството" обикновено идва от умелата (и често пъти - смелата) употреба на фотошоп. Все едно да кажеш, че е изкуство да запишеш и обработиш в звукозаписно студио симфония на Шуберт. Да, има определени върхови достижения и във фотографията, където фотографът е проявил екстремна находчивост, които можем да наречем изкуство.

Но пък клишетата във фотографията са твърде много. Изобщо, има много какво да се учи, аз лично съм достигнал определено задоволително ниво на репортажната и пейзажна (градски пейзаж) фотография, снимките ми си стоят в личния албум и хората, на които ги показвам, им се кефят. Това значи, че съм направил нещо хубаво, и така продължавам нататък.

Съгласен съм с доц. Абаджиев, че за опитния фотограф техниката, с която се снима, не е решаваща, но на мен ми харесва зрителния ъгъл, който дава фулфрейм дигиталния апарат, така че предпочитам да снимам с фулфрейм. Имам и хубави снимки с кроп, със сапунерка също, макар че в онези далечни времена още се учех да снимам. Може би не е зле да си купя някаква евтина сапунерка и да видя какво мога да направя с нея сега, като имам повече опит.


Отговори на това съобщение
 Re: Каква е вашата представа за фотографията?
Автор: addi999   
Дата:   19-07-12 16:54

За мен е забавление в по- голяма степен .Определено -откраднати мигове ,прекрасни емоции с апарата на рамо, крачейки през някоя красива местност ,когато забравям проблеми ,дори забравям коя съм .Някой по- нагоре беше казал -САМОТА ,аз съм самотна много повече в тълпата ,но с апарата -никога .Харесва ми да кисна в калната локва и да дебна някоя мухица повече ,отколкото да седя в скъпо заведение ,харесва ми да се лиша от някое модно парцалче, но да си купя книжка или филтърче ,а най ми харесва да си разглеждам снимките ,които ме връщат отново на някое хубаво място ,свързано с емоции- лично мои си ,както и да се възхищавам на хубави кадри на добри фотографи .Няма по- красиви откраднати мигове [shtrak] Поздрави на всички и на фокус

Отговори на това съобщение
 Re: Каква е вашата представа за фотографията?
Автор: apollo   
Дата:   19-07-12 18:30

Фотографията е друг свят! Свят който ми харесва и там се чувствам отлично [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Каква е вашата представа за фотографията?
Автор: sasho   
Дата:   19-07-12 20:01

Твърде много думи...

Фотографията не е нещо повече от вид комуникация - важно е какво имаш да кажеш и дали това което казваш е достъпно за този който искаш да го чуе.


Текстът на Арабаджиев е красив и в повечето отношения ми допадна. Има някой груби неточности свързани с репортажният жанр но ще се въздържа от коментар.

Отговори на това съобщение
 Re: Каква е вашата представа за фотографията?
Автор: Jankoff   
Дата:   20-07-12 09:09

Много добро есе с послания, далеч надхвърлящи фотографията.

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »