Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Каква е вашата представа за фотографията?
Автор: pabadjiev   
Дата:   16-07-12 14:35

Много бих искал да поговорим не за боке, не за разделителна способност, не за шум, а за това какво е фотографията за всеки от нас.
Тук показвам нещо написано отдавна от мен.
Нека да поговорим!!!

НЕЗАДЪЛЖИТЕЛНИ МОИ ПРЕДСТАВИ ЗА ФОТОГРАФИЯТА
Доц. Петър Абаджиев
- Фотография - рисуване със светлина. Дали е върху филм, дали е върху матрица, дали е върху хартия, все ми е едно. За мен тя е начинът по който създавам нещо (образ, цвят, форма), което да изразява моите чувства, моята представа за света, любовта, за живота, за отчаянието и надеждата, за Началото и Края, моите естетически възгледи, моето вътрешно Аз. И понеже това е много, много трудно винаги е съпроводено със съмнения и понякога, когато усетиш, че Това се получава - със неописуема радост... Сигурно за много хора това звучи нарцистично, но кажете ми, кой автор независимо в коя област работи не е егоцентричен?
- Мисля, убеден съм, че тя става Изкуство, когато избяга от максималната точност, от реално и точно отразяване на света. Когато не е документ за света, а документ на духа и същността на фотографа - Автор. Когато знаците, символите, елементите в снимката не са това, което са. Когато има още нещо зад видимия образ, което не може да се изрази с думи. Когато тя стане образ-музика.
- Обичам репортажната фотография, но не искам да я правя. Не отричам нейното голямо информационно, социално значение. Моят опит ме убеди, че се прави лесно. Лесно е със съвременните фотоапарати да направите добри снимки на формула 1, на футболен мач, битова сценка или събитие. Не се изисква талант или някаква богата визуална и обща култура, обширни знания, а бърза и точна реакция, професионално овладяване на техниката. Тук не включвам военните репортажисти. И репортажистите с артистичен поглед.
- Това не означава, че репортажният начин на снимане не е един от основните инструменти на артистичната фотография. Той ни дава базата за създаване на силни, емоционални фотографии със ясно изразен авторски почерк. Всъщност най-трудната нещо във фотографията е да създадеш собствен авторски образ...
- Защо да се отказвам от Photoshop и да не работя с него? Аз добре познавам всички технологии на класическата фотография (ами, разбираемо е - снимам около 45 години...) и мога категорично да кажа че почти всичко, което правим сега с компютър (градационни, структурни и цветови изменения, колажи, комбинации от много фотографии и т.н.) може да се направи и с химическа, светлинна и физическа обработка на изображението, но с цената на огромен труд и разход на материали. Е, защо мазохистично да се отказвам от улесненията, който ми предлага Photoshop?
- Техниката? Обичам да се занимавам с нея като постижение, но на основата на точни обосновани методики, а не на общи приказки. Установих практически с тях, че цифровата фотография достигна ниво с което практически превъзхожда филмовата фотография. И всъщност истината е, че за всяка фотографска задача има подходяща техника!!! За моите цели (фотографии за изложби, вътрешно архитектурно оформление, за печат до формат 70x100 cm), със своите технически качества цифровата фотография е най-добрия инструмент.
- С годините разбрах, че техниката съвсем не играе главна роля във фотографския театър. Тя има поддържаща роля. Не отричам нейното значение но в една фотография шумът, остротата, градацията, зърното, тоналната и светлинната постройка са само средства, посредник на точното и пълно изразяване на душата, мислите и чувствата на фотографа. Затова трябва да я владеем, защото не може да се кара бърз мотоциклет, без да знаем да караме колело! Разбира се по-елегантно и външно авторитетно е да снимаме с филмовата Leica или 11 мегапикселовия Canon, но изкуство може да се прави и с обикновен компактен апарат, носещ в себе си необходимия минимум техническа мощ. Да, най-важното е задапаратното устройство!
- Не искам да ме харесват всички. Не е възможно, не е реално, не е истинско. Достатъчно на един зрител да му трепне сърцето от една моя снимка и аз съм постигнал целта си. Намерил съм пътя към него. Убеден съм, че зрителите трябва да имат достатъчна предварителна подготовка за възприемане и съпреживяване. Затова твърдя, че изкуството е елитарно нещо. Може би тук ние фотографите сме облагодетелствани, защото фотографията е най-лесно възприеманото изкуство.
- Радвам се, радвам се когато видя божията искрица във фотографиите на някой мой колега. И съм бесен, когато нашенската балканска нетолерантност и завист омаловажават това. За съжаление това е често явление във Форума. Пък и не само в него!.
- И много съм щастлив, когато моите студенти, които обичам много, правят по-добри фотографии от мен... Уверявам ви това не е рядко!
- Накрая. Фотографията е начин на живот, обсебване от неспирния стремеж за образно предаване на духа, на постоянен невербален контакт с хората. И затова, когато почувствам желание за нещо ново (а то, да си призная, е почти постоянно, въпреки, годините ми), когато разстоянието между мен и света се е променило, излизам и започвам да снимам, да снимам, да снимам... За да се ориентирам и да се опитам да намеря отново мястото си. Снимам, защото очаквам да срещна нещо много важно, нещо което ще ми помогне, ще бъде мъничко стъпало в безкрайната стълба към Съвършенството, което за наше съжаление е недостижимо. Ние можем в целият си живот да създадем само един малък фрагмент от него. Да, това е.


Отговори на това съобщение
 Re: Каква е вашата представа за фотографията?
Автор: chukov   
Дата:   16-07-12 15:07

Лично аз мисля, че голяма част от форумци, а и сред останалите фотографи не са узрели за да дадат отговор на този въпрос.

Все още не сме се отучили от крайните си възгледи за всичко, включително и за фотографията.

Пътят трябва да се извърви и някъде след средата на разстоянието да спрем и да пробваме да отговорим на тъпроса.

Отговори на това съобщение
 Re: Каква е вашата представа за фотографията?
Автор: atrifonov   
Дата:   16-07-12 15:17

Какво е за мен фотографията ли- Фотографията за мен е хоби, бягство от ежедневието, възможност да се радваш на малките неща, на хубавите изгреви и залези, на приятните компании, възможност всекидневно да търсиш и намираш красотата на живота

Отговори на това съобщение
 Re: Каква е вашата представа за фотографията?
Автор: aleksandr   
Дата:   16-07-12 15:17

Айде и аз се осмелих...
Малко размисъл дава извода, че едно изкуство възниква, когато се изнамери техническо средство, което да носи и съхранява изразните му средства - слово, светлина, звук и тн...Тези средства, по мое скромно мнение, дават вече възможност да се борави само с формата - и колкото повече се развиват, толкова повече дават възможност да се съпоставят и моделират елементи от действителността, така, че да може някакъв къс реалност да "продължи да се развива" общувайки естетически с консумиращите го...:))


Отговори на това съобщение
 Re: Каква е вашата представа за фотографията?
Автор: kvakioh   
Дата:   16-07-12 15:19

Отбелязване на момента, секундата, така аз го разбирам. В повечето случаи неточно, но ако стане е върха.

Отговори на това съобщение
 Re: Каква е вашата представа за фотографията?
Автор: asahi   
Дата:   16-07-12 15:21

Правя разлика между фотограф, работещ творчески процес, и регистратор на изображения. За да ми е по-лесно подлагам снимката на следния въпрос: Може ли това да се заснеме от охранителна камера? Статистически в повечето случаи отговорът е да.

Представата за фотогарфията се изгражда, възпитава, променя. След 45 години зад камерата можеш да имаш ясна представа за нещата. След 15 може и да имаш. След 5 обаче е нереалистично да си мислиш, че имаш отговор на въпроса "какво е фотография". Затова, отговаряйки на този въпрос, е напълно уместно да започнеш изречението с "Към този момент мисля, че...".

Моето мнение, доц. Абаджиев, е, че съм стигнал до част от вашите прозрения, но до друга част не съм стигнал. И да не стигна за мен е полезно да знам, че някой ги е достигнал и че ги показва с фотографиите си. Такова е и впечатлението ми от последната ви изложба, за което благодаря.

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Каква е вашата представа за фотографията?
Автор: aleksandr   
Дата:   16-07-12 15:24

Малко общо го дадох, но изглежда доста хора както и аз ни сърбят ръцете ежедневно да щракаме каквото ни се изпречи и да гледаме кое е по-добре, кое не, а често идеите да идват от видяното след щраканицата...и каквото се получи...стига да имаш очи и ум да прецениш става ли...а това във филмово време не можеше да се получи за много от нас...


Отговори на това съобщение
 Re: Каква е вашата представа за фотографията?
Автор: pumabg   
Дата:   16-07-12 15:40

Най хубавата фотография за мен е тази, която показва едва 10% от това, което виждаш...

Отговори на това съобщение
 Re: Каква е вашата представа за фотографията?
Автор: BoneFletcher   
Дата:   16-07-12 15:57

А за мен фотографията е в голямата си част в един фотографски сайт гонене на рейтинг, което довежда до изначално изкривяване на поставените цели и до зомбиране на практикуващите!

pabadjiev е голям пич, много сладкодумен лектор и не на последно място добър фотограф!

Отговори на това съобщение
 Re: Каква е вашата представа за фотографията?
Автор: chukov   
Дата:   16-07-12 16:16

BoneFletcher,
това е неизменна част от пътя
и това се преживява, но не е лошо да се мине през него
така не се претупва материалът

Отговори на това съобщение
 Re: Каква е вашата представа за фотографията?
Автор: MOPT   
Дата:   16-07-12 16:41

За мен като любител фотографията е възможноста след години да се любувам на даден уловен в снимката момент.
Фотографията като изкуство е съвсем друго нещо и там майсторите са малко....

Отговори на това съобщение
 Re: Каква е вашата представа за фотографията?
Автор: amaranth   
Дата:   16-07-12 17:03

За мен истинската фотография (по принцип) е тази, за която не се плаща, която не може да се оцени в материален смисъл. Тя създава пространство, тя... създава, не прави просто копие на регистрираната реалност (може би освен при пейзажите, когато понякога наистина си заслужава да не променящ драстично едно прекрасно кътче от Земята или космоса - но дори и тогава в моето съзнание става въпрос за художественост, за изящност, което е опозиция на репортажността един вид).
Много ми е трудно да заснема нещо и да покажа кадъра като готов (и пред себе си, и пред друг) така, че да е едно към едно с реалността, т. е. тази реалност, която съм видял (която съм регистрирал като видяна). Фотографията, която аз обичам и искам да правя все по-добре, е начин на изопачаване на пространството, начин да видя едно, а да покажа съвсем друго, базирано на усещания, или пък да покажа същото, но пак изменено, пак вплетено с допълнително добавени визуално предавани усещания. Малко като psychedelic, ама с фотографията като заместител на дрогата :)
Затова и ако трябва да дам цена на някоя своя фотография ми е адски трудно и не мога да реша, затова се оглеждам за други цени и назовавам някаква. Звучи смешно, но е така - не виждам как едно изяюно изкуство може да бъде оценено материално.
Хубава тема, благодаря :)

Отговори на това съобщение
 Re: Каква е вашата представа за фотографията?
Автор: mikedimit   
Дата:   16-07-12 17:22

Бих разделил фотографията на два вида - експресивна и импресивна.

Снимащите експресивно изразяват себе си, без значение дали снимат портрети, пейзажи или репортаж. И много често се сърдят и гневят, когато остават неразбрани. За тях фотографията е начин за себеизява и себедоказване.

Импресивните фотографи се стараят да уловят момента, да отстрелят онзи кадър, който ще покаже черта на снимания обект , която е най-характерна или индивидуална. За този тип фотографи техническото съвършенство на кадъра не е цел, а опция. Търсят начин да преоткрият света около себе си и да го споделят.

Всеки решава за себе си как и защо снима. И честно, не разбирам разпалените спорове дали е изкуство, занаят или халтура.
Какво значение има, ако ви доставя удоволствие или на хората около вас?!?

Отговори на това съобщение
 Re: Каква е вашата представа за фотографията?
Автор: amaranth   
Дата:   16-07-12 17:28

Това е и моето мнение, напълно съм съгласен. Направих коментар, но е почти излишен след това хубаво и дълго обяснение :)
(това е към първото мнение, с което започна темата)



Публикацията е редактирана (16-07-12 17:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Каква е вашата представа за фотографията?
Автор: тьма   
Дата:   16-07-12 18:21

Това е моята представа[smile]





https://photo-forum.net/static/site_pics/104/h_1326375549_ejednevie....jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Каква е вашата представа за фотографията?
Автор: ninikolov   
Дата:   16-07-12 18:50

Не знам какво е за мен Фотографията.
Знам че е път, по който търсиш нещо. Понякога себе си. Понякога Бог.
Често е огледало - чак страшно да ти стане.
Болка, радост, тъга, страх, безумие. Съмнения!
Жажда, глад, пресита, студ, жега и пак съмнения и много въпроси.
Всичко и нищо. Редуващи се неистово желание да снимаш и невъзможност да докоснеш камерата.

Не съм сигурен, че отговорът на въпроса точно за мен какво е фотографията ме интересува.
Фотографията е толкова много други въпроси.

Не вярвам, че фотографията може да бъде колективно занимание. За мен е занимание самотно (ако мога да перефразирам Рей Бредбъри)

Не вярвам в "ловенето на мигове". Това е фикция. Иначе защо ще се "случва" само на избрани. (Приключението се случва само на тези, които са готови за него)

Отдавна снимам за спомен само близки хора и то по тяхно желание. Документирането ми е безинтересно.

Техниката - техническите дискусии вече откровено ме отегчават. Не съм убеден в способностите си да извлека максимума от това което имам. Стига ми да извлека това, което искам.

Напоследък имам тягостното усещене, че в самите камери (state-of-the-art engineering) има повече изкуство отколкото в това което излиза от тях.

Photoshop - Когато седна на някоя пейка и се насладя на почивката, въпросът, който започва да ме мъчи е: какво се случва в главата на човек, решил да скове пейка, а не колко тежък и каква марка чук е използвал.

Опитвам се да гледам на нашенската балканска нетолерантност и завист като на положителна оценка. Не държа идиоти да харесват фотографиите ми.
Понякога наистина се ядосвам, когато срещна пореден откровено ласкателен коментар под моя снимка и видя съшите думи под още 100 кадъра. Елементарно, глупаво, дори неперсонализирано ласкателство. Това е наистина обидно.


Отговори на това съобщение
 Re: Каква е вашата представа за фотографията?
Автор: vikitovikito   
Дата:   16-07-12 19:10

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Каква е вашата представа за фотографията?
Автор: Danhill   
Дата:   16-07-12 19:32

Aз, след доцента, нямам какво да кажа!

Отговори на това съобщение
 Re: Каква е вашата представа за фотографията?
Автор: luboar   
Дата:   16-07-12 19:48

кому е нужно да се разголва в подобни теми ?
до тук никакъв стойностен отговор. няма и да има.



Публикацията е редактирана (16-07-12 19:50)

Отговори на това съобщение
 Re: Каква е вашата представа за фотографията?
Автор: bradpit   
Дата:   16-07-12 19:49

Фотографията е изкуство, достъпно за всеки.

Отговори на това съобщение
 Re: Каква е вашата представа за фотографията?
Автор: victory13   
Дата:   16-07-12 19:53

фотографията е изключително добър учител... учи да гледаш, учи и да виждаш...
фотографията е идеално средство за комуникация... може да кажеш нещо много тихо, може и да изкрещиш [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Каква е вашата представа за фотографията?
Автор: fotocolor   
Дата:   16-07-12 20:39

за мен фотографията си е изкуство,далеч съм от това да я ползвам за вдигането на рейтинга си в форума.Фотографията е начин на мислене,начин на живот.
Абаджиев и Чуков са много прави в това отношение.

Отговори на това съобщение
 Re: Каква е вашата представа за фотографията?
Автор: MauMyHa   
Дата:   16-07-12 20:39

добро сравнение между охранителна камера и фотограф. [smilie5]
Аз, гледам малко по-конкурентно, когато искам да постигна по добри резултати. Предпочитам да вярвам че, не съм единственият с ДРСЛ и нещото което заснемам трябва да е различно от лесно достъпните обекти или така заснето, че да не се повтарям с останалите колеги-Фотографи които хич не са малко[smilie5]
сигурно над 100 000 000 практикуващи със всакаква техника[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Каква е вашата представа за фотографията?
Автор: ivodam   
Дата:   16-07-12 21:36

Уважавам автора на темата, затова се надявам, че няма да възприеме като заяждане това, което ще напиша.

Като видях така зададената тема, се зарадвах и се надявах, че може да се получи наистина интересен разговор относно това, как се формират представите на хората около едно конкретно нещо от нашия живот - работата с фотографски изображения. Въпросите около възприемането на света, отразяването и преобразяването му в човешкия мозък са основни въпроси на психологията и философията. Неслучайно едно от най-великите произведения на човешкия дух, безсмъртният основен труд на гения на немската философия Шопенхауер, се нарича "Светът като воля и представа".

За съжаление не виждам темата да се развива обаче в такава когнитивна посока, а в обичайното русло - припадане по фотографията като Изкуство и нескрито пренебрежително отношение към формите, които не са Високо Изкуство.

Да, фотографията понякога е и изкуство. Но с това далеч не се изчерпва моята представа за нейната роля и значение в живота ни. Изкуството е тайнство от Бога, и когато се получава, трябва да се радваме и възхищаваме, без обаче да припадаме по автора, който, дали си дава сметка, или не, е медиатор на Божията воля и Вселенската красота и хармония.

Занимавам се с фотография от ученик, но никога не съм пристъпвал към снимането с идеята или мисълта, че сега ще правя изкуство. Не ми е нужно и не я разбирам тази нужда у някои други, да мислят непременно това, което правят, дали е изкуство. Струва ми се доста ненужно, освен всичко друго, защото оценката дали нещо наистина е изкуство се дава с много по-продължителен период от време, отколкото е "стандартната" дължина на един човешки живот. Т.е. мое мнение е, че никой "творец" не може да бъде сигурен в рамките на своя живот, дали наистина това, което е сътворил, е Изкуство.

В моите субективни представи (а никога не съм криел, че клоня към субективен идеализъм), фотографията е свързана с много неща. Преди всичко с величието на човешкия инженерен дух, разработил визуалните технологии, които са безценен източник на точна информация за минали времена, или за места на които никога няма да отидем. Представата за фотографията ми е като за средството, което ми е дало възможност да знам как са изглеждали прабаба ми и прадядо ми поне по едната родословна линия. Представата за фотографията ми е и като мощно средство в ръцете на истинския естет в изначалния старогръцки смисъл на думата - човек, умеещ да съзерцава и да открива неподвижното, вечното в привидно изменчивите явления около нас...

Нека наистина посетителите на тази тема да се опитат да се оттласнат от вечните разговори за изкуство, и да се опитат да погледнат вътре в себе си, за да видят действително своята представа за фотографията каква е и как е възникнала - да се запитат кога и как са се сблъскали за първи път с фотографски изображения, кога са изпитали желание да снимат, и защо - заради готиното щракане на апарата, или може би защото им се е сторило много яко като са видели в някой шпионски филм как някой снима тайно някого, фокусирайки го за секунда преди това? [smilie3] Какви книги са купували и чели по фотография, записвали ли са се в кръжок по фотография? Имали ли са изначално влечение към широкия ъгъл, или към телеобектива? Има наистина интересни въпроси около ПРЕДСТАВАТА за самото занимание със снимане като такова, не само относно крайния резултат... Не е ли наистина много яко на моменти да вдигаш апарата и да кадрираш и задействаш затвора? Не трябва ли тук да си спомним един култов наш филм от мрачното минало, в който цялото действие се въртеше около един фотоапарат, който накрая се оказа... без филм в него! [smilie3]

А Изкуството нема да умре, ма дали можем да го оставим на мира за малко, че като видя много приказки за изкуство, все се сещам за Тодор Колев...

Докато другите крещят,
или говорят за изкуство,
самотният човек на масата
лови мухите и ги пуска...



[smilie7]



Публикацията е редактирана (16-07-12 21:38)

Отговори на това съобщение
 Re: Каква е вашата представа за фотографията?
Автор: pumabg   
Дата:   16-07-12 22:07

Иво, почваш да ме плашиш бе човек! Всеки път като те чета и си мисля, че ми копираш мислите..
[beer]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »