Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Снимки в планината
Автор: gogoman   
Дата:   15-07-12 13:50

Здравейте,

дали мога да ви помоля за съвет какъв обектив е подходящ за снимки в планината - върхове, групови снимки, езера(като вероятно условията ще са много директно слънце). Аз си мислех за нещо широко около 28мм или 35мм(на 36х24 съм), но честно казано съм начинаещ и нямам много представа.

Ако знаете някой добър за целта ръчнофокусен обектив на м42 също бих се радвал да споделите :)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки в планината
Автор: io_bs   
Дата:   15-07-12 16:25

1) система?
2) бюджет?

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки в планината
Автор: bobonai   
Дата:   15-07-12 16:49

Я си прочети повечко за филтрите и вземи от някои видове в чантата! Че всякакъв обектив ще ти свърши работа в планината, ама без филтри може спектъра с всеки обектив да ти сговни кадрите. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки в планината
Автор: gogoman   
Дата:   15-07-12 17:08

ръчнофокусен на м42 ми трябва, аз имам хелиос 44-М4, но той не е ли малко дълъг на 58мм ?

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки в планината
Автор: batzas   
Дата:   15-07-12 17:49

Така или иначе ще снимаш доста затворено, така че дори тъмен зум като обикновен китов обектив 18-55 ще ти свърши по-добра работа. Стига качеството на конкретния обектив да е ок.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки в планината
Автор: E.Yonkov   
Дата:   15-07-12 17:55

Взимаш един 28 милиметров и Хелиоса и ползваш според случая. Е, ако можеш да си позволиш нещо екзотично под 28 мм. добре, че на мен лично 25.5 мм. все ми идват дълги. За други 200 мм. са си съвсем ОК, тъй че тия съвети са малко относителни. Поляризационният филтър е много полезно нещо за пейзажната фотография, но най-важното е ранното ставане, което е единственото решение на проблема "силно директно слънце".

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки в планината
Автор: tzl   
Дата:   15-07-12 20:29

Аз не съм пейзажен фотограф, но понякога ми трябват фонове в случай, че правя монтаж и досега не съм ползвал поляризационен филтър или градиентен, поради причина, че искам слънцето да свети силно (срещу мене) и поляризационният филтър няма голяма файда в 99% от случаите, в които снимам. Ако слънцето е винаги срещу хората, които снимаш, тогава пак няма да имаш кой знае каква файда.

Не казвам, че няма да има изобщо (тъй като има достатъчно отблясъци, които ще бъдат "погълнати"), но лично за моята работа няма смисъл.

Когато се снимат пейзажи, почти винаги хората ползват широки обективи. Причината да се ползва широк обектив за пейзаж е най-вече ако искаш всичко да отива "бързо" в далечината, т.е. в една точка. Ако няма особено интересни обекти в далечината, няма проблем да се ползва широк, тъй като той ще отдалечи оптично тези неща. Но ако човек иска да снима нещо, което вижда с очите си красиво и то се намира баш в центъра на кадъра, тогава е добре да се снима с по-дълго фокусно разстояние. Ако някой иска да хване по-широка панорама, да снима няколко кадъра и да ги събере в някакъв софтуер. Аз подобни снимам от ръка, тъй като не ползвам статив.

Когато се снимат групи хора, ако снимаш с широк ъгъл, снимките ще изглеждат като снимани от телефон (където обективът е широк), а повечето хора имат афинитет към по-дългото фокусно разстояние при снимане на хора.

Затова моят съвет е минимумът да е 24мм. Дори 35мм по-скоро да е минимумът ако искаш да снимаш с "твърд" обектив всичко. Аз не съм привърженик на твърдите обективи и по-скоро бих ползвал "zoom".

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки в планината
Автор: prozium   
Дата:   15-07-12 22:15

Аз си перкам по баирите с 18-55 и ми върши много добра работа. Като цяло е добре да си със зуум в планината - хем пейзажи, хем някое животинче ако ти се прииска да отстреляш. Статив задължително, ув филтър също, имам чувството, че на високото даже върши по-добра работа, понякога и ув-хазе назвивам, поляризиращ, само ако има и някакви води и искам да се спася от отблясъци.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки в планината
Автор: Seifi   
Дата:   15-07-12 23:02

Аз ползвам Сигма 17-70 и
Сигма 10-20 след като носих една чанта обективи за следващия път знам, какво да взема [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки в планината
Автор: E.Yonkov   
Дата:   16-07-12 13:36

Човека явно има лентово тяло на М42 (не че беше зле да го уточни), и се чуди какво да му навие. Какви 10-20 и 18-55 му предлагате [smile].
Не съм се заглеждал за М42 дали има някакво варио от порядъка на 28-80, като китовите на другите системи, което би свършило идеална работа за туристически снимки на човек без особени претенции за качество.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »