Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Светкавица за Никон Д3100
Автор: gushev   
Дата:   15-07-12 21:33

Дайте съвет за избор на светкавица на Никон Д3100.Предпочитам нещо по евтино,но да не е китайка.Не съм вещ и искам вашето мнение.Благодаря ви предварително.

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица за Никон Д3100
Автор: Alex-dan   
Дата:   15-07-12 21:51

SB-800 от базара за около 400 лв. По-добър вариант цена/качество не се сещам...

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица за Никон Д3100
Автор: atrifonov   
Дата:   15-07-12 22:14

да СБ-800 е много добра оферта

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица за Никон Д3100
Автор: gushev   
Дата:   15-07-12 22:17

Ок а каква е разликата м/у нея и китайките за 150 лева,освен в цената?

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица за Никон Д3100
Автор: atrifonov   
Дата:   15-07-12 22:20

еми китайките нямат TTL, което в твия случай е важно

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица за Никон Д3100
Автор: pefoto01   
Дата:   15-07-12 22:22

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица за Никон Д3100
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   15-07-12 22:26

pefoto01,
би ли споделил, моля те, с колко точно SB 700 е по-малка от SB 800?
Не си мислиш, че размерите на SB 800 са сходни с тези на SB 900/910, нали?

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица за Никон Д3100
Автор: pefoto01   
Дата:   15-07-12 23:11

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица за Никон Д3100
Автор: gushev   
Дата:   15-07-12 23:22

Тези Йонгнуо кои модели точно имат И-ИТЛ,и за какво служи това?

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица за Никон Д3100
Автор: pefoto01   
Дата:   15-07-12 23:28

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица за Никон Д3100
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   15-07-12 23:52

pefoto01,
Нямам претенции да съм никаква инстанция, затова и се опитах да не те поправям, вместо това пробвах да намекна, че имаш предвид SB900. Просто се опитвам да бъда учтив.
Понеже пишеш

СБ-800 е твърде голяма и тежка за тяло с габаритите и теглото на Д-3100 и ще нарушава баланса и удобството при експлоатация.
Доста по-подходяща е СБ-700,която е с по-компактни размери и е по-лека,а има същите функции.


а питащият очаква истинска информация, просто реших да ти дам възможност да внесеш корекции ... Ако ще се правиш на сърдит, твоя си работа ...

В действителност SB700 тежи без батерии 355 г. и заредена 450 г. според Никон. SB800 тежи 350 г. без батерии, пак според Никон. Предполагам, че всъщност тежат еднакво.
Също така размерите на SB700 според Никон са 71 x 126 x 104.5 мм., размерите на SB800 според Никон са 71 x 127 x 92.
Също така водещото число на SB800 при 35 мм ISO100 е 38 според Никон. Водещото число на SB700 при 35 мм ISO100 е 28 според Никон.
SB800 управлява три групи slaves, SB700 управлява до две групи.
SB700, която е по-нова, си има своите предимства - проектирана като за повече AF точки и т.н. Друг е въпросът доколко това е използваемо с D3100.
Системата iTTL работи в камерата.

[shtrak] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица за Никон Д3100
Автор: Alex-dan   
Дата:   16-07-12 08:14

HSGeorgiev [smilie24] [thankyou]

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица за Никон Д3100
Автор: zarimale   
Дата:   16-07-12 09:17

Аз съм пред същата дилема, и за сега съм се спрял пред СБ 700, но във форума попаднах и на Bower SFD35N, за брутално ниска сума. Тъй като тепърва ще се уча да работя със светкавица на Д3000, се чудя дали не е по-добре да взема нея за начало?


Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица за Никон Д3100
Автор: gushev   
Дата:   16-07-12 11:04

Колко ниска е?Дай линк да я видим?

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица за Никон Д3100
Автор: zarimale   
Дата:   16-07-12 11:10

Bower SFD35N Digital Flash for Nikon i-TTL Това е.


Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица за Никон Д3100
Автор: gushev   
Дата:   16-11-12 14:51

А за СБ 24 какво мислите?Съвместима ли е с Д3100?

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица за Никон Д3100
Автор: джъмбо   
Дата:   16-11-12 15:10

съвместима е но без ТТЛ режима... тоест А, М и блиц режими

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица за Никон Д3100
Автор: satyno   
Дата:   16-11-12 15:37

Вземи си светкавица, която да се пали по първи и по втори импулс. Плюс ТТЛ, щом като мислиш, че ще ти е нужен. Няма нужда да може да работи в slave режим, апаратът ти не го поддържа. Не е нужно и да има и високоскоростна синхронизация, от Никон са се погрижили и това да не работи дори със собствените им светкавици при апаратите от по-ниския клас за да накарат човек да си купи по-скъп. Т.е., не давай пари за екстри, които дори да искаш, не можеш да ползваш.


Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица за Никон Д3100
Автор: tzl   
Дата:   16-11-12 22:01

Аз не виждам @gushev да търси TTL.

Ако човек ходи и прави по 1-2 кадъра на сцена, разбирам да ползва TTL, защото примерно няма време да си нагласи хубаво нещата. Обаче ако някой тръгне да прави фотосесия, да вземе да си купи няколко малки светкавици без TTL вместо да си дава парите за TTL.

Ако хората, които снимат с "малки" светкавици TTL са с идеята да снимат с "големи" светкавици, да знаят, че големите нямат TTL, защото при тях се предполага, че спокойно вадиш стативи, слагаш лампи, гласиш, снимаш, гласиш, снимаш и т.н. Докато TTL-ът е по-скоро направен за "бързи" снимки. Най-лесният пример е снимане на сватба с малки светкавици. Там TTL-ът има смисъл, защото всичко постоянно се движи и не винаги човек е в контрол, за да си гласи осветлението.

Нека се има предвид, че тези, които си купят светкавици с TTL трябва или да ги сложат отгоре на фотото, за да работят или да си купят съответния синхронизатор, който поддържа TTL, а тези синхронизатори не са от най-евтините. Ако някой не иска китайки, примерно трябва да се бръкне за повечко пари.

Ако светкавицата се ползва "off-camera", демек не е върху фотоапарата (което рано или късно повечето го пробват), всяка светкавица ще върши работа. Само й трябва синхронизатор, който да осъществи "разговора" между фотоапарата и светкавицата.



Публикацията е редактирана (17-11-12 00:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица за Никон Д3100
Автор: batzeto   
Дата:   17-11-12 02:12

Чакай малко и аз да попитам понеже съм на същата вълна като колегата, само че за D90. Та по гореказаното аз разбирам (може би грешно) нещата така: TTL - бързата работа - срам за майстора или иначе казано мързелива работа. Без TTL - евтина работа, пестиш пари, настройваш ръчно, но ако нямаш време за това...изпускаш кадъра ;)
А накрая - и с TTL, и без TTL - ако искаш да снимаш със светкавица отдалечена от камерата - ръсиш се за синхронизатор.

[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица за Никон Д3100
Автор: tzl   
Дата:   17-11-12 03:11

TTL е за бърза работа. Това не винаги означава срам за майстора. Примерно колко човека ползват автоматичен фокус? Доста. Малцина ползват ръчен. Това е нещо, което е от помощ.

По дизай TTL е предназначено по-скоро за репортажния подход, а не толкова "мързеливия". Разбира се, може да се ползва и от "мързеливия", за да мисли вместо него, но да — трябват синхронизатори, които поддържат TTL за определените светкавици и определените камери. Има китайски, има и не-китайски.

Ако на някой му зависи кадъра и хляба от бързо действие и осветление, значи да си взема TTL светкавица. Ако снима в репортажен стил, я ползва върху фотото. Ако снима отделно, ще трябва да си вземе синхронизатор, който поддържа TTL.

Важното е да се знае за какво се дават пари, а не защото "някой е казал да купуваме" или "сега е модерно", или пък някой да не купи, защото му казали, че ще е мързелив фотограф ако го видят да работи с TTL.

Примерно Joe McNally ползва TTL и обяснението му е — като имаш ферари трябва да го караш като ферари. Та, той е решил, че това ще му пести време, а може и да му плащат от Nikon, за да им рекламира TTL-a, а тайничко да си снима само на ръчен режим :)

Спорът за TTL и без TTL е малко като дали да снимаме на "apperture priority" или на "manual". Въпрос на подход, начин на работа и бизнес. При TTL всеки кадър ще е в най-общия случай различен от предходния като мощност на осветленето и съответно като експонация. При ръчния режим, всички ще са еднакви като светлина. При работа с много снимки от една сцена на фотосесия, различията в експонацията не допринасят за ефективната обработка.

Аз съм привърженик на manual режим, защото това ми улеснява начина на работа после в софтуера.



Публикацията е редактирана (17-11-12 03:13)

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица за Никон Д3100
Автор: emo1   
Дата:   17-11-12 04:23

gushev, ако ще ползваш рядко светкавицата и не снимаш за пари, виж тази:https://www.bviphotovideo.com/public/index.php?page=catalog&productid=72
във комбинация със дифузер https://www.bviphotovideo.com/public/index.php?page=catalog&productid=214
плюс батерии https://www.bviphotovideo.com/public/index.php?page=catalog&categoryid=108
и ще имаш прилични резултати със Д3100.


Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица за Никон Д3100
Автор: TheBossBG   
Дата:   17-11-12 08:57

Автор: zarimale
Дата: 16-07-12 09:17

Аз съм пред същата дилема, и за сега съм се спрял пред СБ 700, но във форума попаднах и на Bower SFD35N, за брутално ниска сума. Тъй като тепърва ще се уча да работя със светкавица на Д3000, се чудя дали не е по-добре да взема нея за начало?

*********

Bower и Jessops 360afdn са реплики на Nikon SB-28(като Bower е орязана откъм команди на задния панел). Добавили са i-TTL. Водещото число - 34(Bower)/36(Jessops). И двете имат зуум на рефлектора. При Jessops зуумът работи автоматично само когато главата е насочена напред. Когато я вдигнеш, може да го променяш ръчно(с бутон на задния панел). Bower има зуум, който е само ръчен(изтегляш напред или връщаш назад). Jessops има вграден дифузер и баунс-карта, които се прибират в главата. За Bower трябва да си купваш отделни. За жалост Jessops за Никон вече няма налични. Иначе ги бяха намалили на £59.95. В базара имаше един колега, продаде доста такива. Аз си взех от него(D3100), мой приятел също(D5000). Доволни сме и двамата.

П.П. Ето една обява за Jessops. В момента е на цена 130 лв. Малко по-скъпо от БиХ, но ако си в БГ, е по-доброто решение.


Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица за Никон Д3100
Автор: bluebird81   
Дата:   17-11-12 09:16

Автор: batzeto
Дата: 17-11-12 02:12

Чакай малко и аз да попитам понеже съм на същата вълна като колегата, само че за D90. Та по гореказаното аз разбирам (може би грешно) нещата така: TTL - бързата работа - срам за майстора или иначе казано мързелива работа. Без TTL - евтина работа, пестиш пари, настройваш ръчно, но ако нямаш време за това...изпускаш кадъра ;)
А накрая - и с TTL, и без TTL - ако искаш да снимаш със светкавица отдалечена от камерата - ръсиш се за синхронизатор.


На D90 вградената светкавица има commander mode, т.е. може да управлява безжично светкавици, които поддържат никонската CLS (creative light system), така че не е задължително да има радиосинхронизатор. Накратко с D90 може да се задава мощност на до 2 групи външни светкавици, поддържащи CLS, направо на дисплея на фотоапарата, което е супер удобно.

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица за Никон Д3100
Автор: burningice   
Дата:   17-11-12 10:05

A kak стои въпроса с високите скорости и D80, D90?

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица за Никон Д3100
Автор: bluebird81   
Дата:   17-11-12 10:42

С D90 и SB-800 когато е върху тялото FP-режимът работи до 1/4000.

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица за Никон Д3100
Автор: tzl   
Дата:   17-11-12 12:20

В друга тема бях писал относно високите скорости, че за 99% от хората високи скорости им трябват само за снимане на статични портрети и огромен процент от тези портрети се снимат безплатно. В този случай няма смисъл от по-скъпи светкавици, които поддържат високи скорости.

Високите скорости (HSS) изцеждат батерията повече, отколкото по-високата мощност. При високите скорости мощността пада в ПЪТИ. Това означава, че (примерно) ако на синхронна скорост се снима нещо на 1/8 мощност от 3м, на 1/4000, светкавицата трябва да е примерно на 1м и да е на пълна мощност.

Друг способ за "затъмняване на фона" е просто да си затворите блендата. Ако някой търси "боке", може да снима с по-дълго фокусно разстояние. Бокето е начин да се отдели обекта от фона. Снимането със затъмнен фон е абсолютно същото като концепция. Та, ако човек иска да му е отделен фона, не е задължително да има винаги "мазно боке". Но ако иска да има такова, тогава да си купи ND филтри.

А ако спестите пари от скъпи светкавици, които поддържат HSS и си купите такива, които не поддържат, но примерно 2 броя, тогава ще можете да дадете пари за качествени ND филтри и да снимате на 2.8 ако искате. Който не държи да има "мазно боке", тогава да затвори блендата още малко и ще има затъмнен фон.

Ето пример без ND, където хората са ясно отделени от фона само с осветление, без особено "боке". Снимано е на младини, по пладне, с малки светкавици, с по-затворена бленда:

https://photo-forum.net/static/forum/2012-11/dafh5141.JPG


https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/429456_318043544918202_828903215_n.jpg



Затова съветът ми за тези, които търсят бюджетна работа със светкавици и да затъмняват фона: Купете си нещо качествено, което не е с TTL или HSS. Така ще ви останат пари за още някоя светкавица и/или синхронизатор, както и за хляб. Иначе ще имате нещо, което ще е повече отколкото ви е нужно и ще стоите гладни.



Публикацията е редактирана (17-11-12 12:32)

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица за Никон Д3100
Автор: batzeto   
Дата:   17-11-12 15:44

@tzl, с голям интерес чета мненията и препоръките ти. Имам обаче един въпрос относно закупуването на светкавица с/без TTL. Към горната препоръка - не би ли следвало да се добави, че освен пестенето за хляб от лишаването от светкавица с TTL, трябва да се вземе в предвид и що за човек ще снима с тази светкавица? За хора като мен - пълен любител, използващ системата си и за семейно фото, не би ли следвало да ме улесни и помогне TTL, особено в случаите, когато ще дам на някой от компанията да направи груповата снимка? Да съгласен съм - без TTL ще се науча на нещо и ще ми спести пари, но какво остава за спешните ситуации и снимането от случайни ЗАУ [smilie11]

Сърдечни благодарности и на колегата @bluebird81, който ми даде много ценна информация, която НЕ знаех!



Публикацията е редактирана (17-11-12 15:46)

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица за Никон Д3100
Автор: tzl   
Дата:   17-11-12 16:43

@batzeto - Както казах, TTL не е нещо, което трябва да се избягва на всяка цена. То е направено за улеснение, както сам си разбрал.

Относно твоя случай, бих ти препоръчал да си направиш сметката дали ще имаш време да направиш 2-3 тестови кадъра със светкавица без TTL и после да дадеш на някого да снима вместо теб. В случая няма значение дали светкавицата е върху фотото или е отделно.

(Технически детайли — начало)

Реално съвременните фотоапарати снимат RAW файлове, с които спокойно можеш да "оправиш" грешките си в експонацията, що се отнася до 1 стоп. При повече от 1 стоп грешка, вече зависи от информацията, която е записана от сензора във самия файл.

С това искам да кажа, че ако имаш светкавица без TTL, правиш първо настройката на фотото, примерно 1/160, iso100, f8 и след това на светкавицата започваш от някаква мощност, примерно 1/8. Снимката е МАЛКО тъмна? Увеличаваш мощността или отваряш блендата с 1 стоп. Снимаш. Най-вероятно ще е ОК. Дори да е ЛЕКО тъмна или ЛЕКО светла, в случай, че бързаш, можеш да оправиш това от информацията в RAW файла (за препоръчване е всичко да се направи още във фотото). Ако снимката е МНОГО тъмна, тогава най-вероятно трябва да скочиш около 2 стопа в мощност или 2 стопа в бленда. Тук вече избираш дали да пипаш блендата в случай, че снимаш повече хора един зад друг, тъй като искаш всички да са на фокус.

С няколко опита със семейството, ще се научиш да "нацелваш" близка до перфектната експонация с 2 или 3 опита и после да дадеш на някой да ви "снима с осветление" и да се почувства "професионалист" :)

(Технически детайли — край)

Не знам на какво ниво си и тази информация е възможно да е твърде техническа за теб, но пък може да помогне на друг, който чете това.

Важното е да намериш баланса. В единия случай, трябва да отделиш време за това да се научиш на техническата част. В другия случай спестяваш време и плащаш за технология, която мисли вместо теб. Резултатът ще е един и същ, само зависи какво би инвестирал — повече време или повече пари.


Когато снимаш тичащи деца, и те постоянно си сменят положението спрямо осветлението, тогава TTL-ът идва точно на място. Аз като не съм ползвал TTL тичащите деца винаги съм гледал да ги снимам, когато са в периметъра, където съм нагласил осветлението. Да, ограничаващо е спрямо такива случаи, но е въпрос на лично решение. А и на мен рядко ми се налага да снимам тичащи деца.

Затова реши сам. Ако имаш нужда от TTL или те мързи и имаш финансовата възможност, няма да сбъркаш ако купиш светкавици с TTL. Ако нямаш нужда от TTL, ще дадеш излишни пари. В случая с "мързела" само друг фотограф може да ти направи забележка за това. За не-фотографа е важна снимката като резултат. Ако е хубава, никой не го интересува дали си ползвал TTL или не.



Публикацията е редактирана (17-11-12 16:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица за Никон Д3100
Автор: batzeto   
Дата:   17-11-12 17:55

Аз като цяло за мен съм го решил - ще взема мигалка с TTL, хем за леснота на жената (абе и на мен от части), хем за екстремните моменти, в които няма да имам време да реагирам с подгряващ кадър. Все пак ТТL-a по всяко време мога да го изключа и да се уча и снимам на М със светкавичката. Търсех си по-скоро друг повод, който да ме разубеди, с цел да ми спести пари... а и прочетох много положителни мнения за китайчето YN560(без TTL). Благодаря за подробното обяснение, както и за техническата част, не е като да няма полза! [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица за Никон Д3100
Автор: burningice   
Дата:   17-11-12 19:58

Хубава екстра е високата скорост, може да се снима как се разлива вино в чаша (като чашата не се намира в пълна тъмнина, за да се използва скоростта на светкавицата) или портрет по пладне през лятото.



Публикацията е редактирана (17-11-12 20:00)

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица за Никон Д3100
Автор: tzl   
Дата:   17-11-12 20:09

Портрет по пладне през лятото може да се снима и без висока скорост, защото портретът в 99.9% от портфолиото на хората наоколо не се движи с висока скорост. Ако човек снима чаши вино, които ще му изплатят технологията, за която дава пари, нека ги дава. Ако има пари за даване просто за кеф, да ги дава както иска. Но аз затова наблягам на факта за целта за която ще се ползва определена техника, защото често хората дават общи съвети без да се интересуват от джоба на купувача и целите му. Това е като да кажеш на някого да си купи най-големия джип на пазара, защото ще му върши работа и за багаж и за кеф, а човек може да иска само да се вози икономично в градски задръствания.

В случая не визирам колегата, който писа преди мен, а използвам повода да направя извод от наблюденията ми.

Затова е добре да разбира човек как се затъмнява фон и това става по 5 основни начина:
— ниско ISO
— висока скорост
— затворена бленда
— ND филтър
— монтаж

Понякога имам чувството, че що се отнася до светкавици, хората мислят само за HSS и висока скорост. Да, това е удобство, но не винаги е изгодно.



Публикацията е редактирана (17-11-12 20:13)

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица за Никон Д3100
Автор: janst   
Дата:   18-11-12 01:25

Мислех си да пускам отделна тема, но виждам, че тук дискусията добре върви, затова ще си позволя да се намеся.
Тъй като и моята глава се е подпалила за външна светкавица, напоследък чета доста неща на тая тема, но честно казано някои от тях, свързани с TTL, са доста противоречиви. Ето какво имам предивд:

Автор: tzl
Дата: 16-11-12 22:01
.....
Нека се има предвид, че тези, които си купят светкавици с TTL трябва или да ги сложат отгоре на фотото, за да работят или да си купят съответния синхронизатор, който поддържа TTL, а тези синхронизатори не са от най-евтините. Ако някой не иска китайки, примерно трябва да се бръкне за повечко пари.

Ако светкавицата се ползва "off-camera", демек не е върху фотоапарата (което рано или късно повечето го пробват), всяка светкавица ще върши работа. Само й трябва синхронизатор, който да осъществи "разговора" между фотоапарата и светкавицата.


Преди няколко дни четох едно ревю за Yongnuo YN560EX . Там пише така:

Светкавицата YN560EX има ограничена функционалност, когато е поставена върху фотоапарат или външен синхронизатор. Въпреки че поддържа TTL като подчинена светкавица, тя не може да функционира като такава, когато е поставена в гнездото на камерата или върху тригер, и фотографът трябва да задава ръчно мощността и фокусното разстояние на импулсната глава.

А тук http://www.flickr.com/groups/strobist/discuss/72157607461573988/
пише следното:

here's how TTL works while speedlight is off camera, usig SB-800 as an example:

1) camera pop-up flash fires flash to wake up SB-800
2) camera pop-up flash fires synchronise flash to tell SB-800 that the camera is ready
3) SB-800 fires test flash at a pre-determined power
4) camera meters the amount the light coming in through the lens (the TTL bit)
5) based on all other settings on the camera (ISO, aperture and Flash commensation), the camera pop-up flash fires series of flash to tell SB-800 the amount of power needed
6) camera fires synchronise flash again to tell SB-800 that the camera is ready for the real thing
7) camera shutter releases, and SB-800 fires at the required power, then shutter closes.


В крайна сметка ако избера въпросната Yongnuo YN560EX, кога ще имам TTL? Както пише в ревюто или както казва tzl ? Ами ако избера SB-800?? (тялото има Commander mode)



Публикацията е редактирана (18-11-12 01:43)

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица за Никон Д3100
Автор: dfxos   
Дата:   18-11-12 01:31

565EX май има ТТЛ

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица за Никон Д3100
Автор: tzl   
Дата:   18-11-12 02:06

Вторията ми абзац в цитата се отнася за светкавица на ръчен режим, т.е. това, което започва с "Ако светкавицата се ползва "off-camera"...". Уточнявам, тъй като може да не е станало ясно.

За конкретна техника (като тази YN светкавица) нищо не мога да кажа, защото не съм техничар. Съветвам само неща от опит и това кое как работи като принцип.

Останалото е въпрос на конкретни продукти, чиито спецификации трябва да се прочетат, както и правите.

Очевидно не знаех, че има TTL светкавици, които могат да се управляват само по оптичен път, но не и върху hot shoe-то на фотоапарата или чрез радио синхронизатор, който поддържа това. Научих нещо ново от темата.



Публикацията е редактирана (18-11-12 02:07)

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица за Никон Д3100
Автор: burningice   
Дата:   18-11-12 08:18

Ако светкавицата се ползва "off-camera", демек не е върху фотоапарата (което рано или късно повечето го пробват), всяка светкавица ще върши работа. Само й трябва синхронизатор, който да осъществи "разговора" между фотоапарата и светкавицата.

Всяка, която има ръчен режим.

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица за Никон Д3100
Автор: gushev   
Дата:   20-11-12 09:02

Рядко са хората като вас колеги,толко изчерпателни и обяснителни. Доста помогнахте на мен,а надявам се и на други с избора на светкавица.Аз си купих Jessops и мисля ,че съм направил добър избор.Ама сега идва най важното-обуението.Взех я предимно заради дивата ми 2 годишна дъщеря.Тя постоянно е в движение и винаги е в „тъмно" на кадъра.Кажете сега какво исо,бленда и скорост на обектива(18-105) и светкавицата да снимам.Благодаря ви много :)

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица за Никон Д3100
Автор: nevermess   
Дата:   20-11-12 10:07

gushev кажи точния модел и от къде я взе, че и аз съм пред подобна дилема, но аз мисля да я ползвам на D5100. Мерси предварително.

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица за Никон Д3100
Автор: victory13   
Дата:   20-11-12 10:42

" janst
Дата: 18-11-12 01:25

Мислех си да пускам отделна тема, но виждам, че тук дискусията добре върви, затова ще си позволя да се намеся.
...
Преди няколко дни четох едно ревю за Yongnuo YN560EX . Там пише така:

Светкавицата YN560EX има ограничена функционалност, когато е поставена върху фотоапарат или външен синхронизатор. Въпреки че поддържа TTL като подчинена светкавица, тя не може да функционира като такава, когато е поставена в гнездото на камерата или върху тригер, и фотографът трябва да задава ръчно мощността и фокусното разстояние на импулсната глава..."

не знам от къде е този цитат, но е голяма глупост... как поддържа ттл, като има 3 режима [smilie8] : м, с1 и с2 [smilie8]
ето едно по-читаво ревю: http://speedlights.net/2010/07/14/yongnuo-yn-560-speedlite-review/#Flash-Modes

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица за Никон Д3100
Автор: gushev   
Дата:   20-11-12 10:43

Ами един колега ги продавал.Виж във „аксесоари"от Варна май бе.

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица за Никон Д3100
Автор: satyno   
Дата:   20-11-12 11:24

YN560EX поддържа ТТЛ едновременно на Никон и Канон, поставена извън гнездото на светкавицата в slave mode. Лично за мен е едно добро решение ( Д90 и 40Д ) и се замислям за покупката и, макар че ми липсва подръжката HSS и вградената на 40Д няма commander mode ( 600Д, 60Д, 7Д и по-новите канони имат). Най-доброто ревю, което съм виждал, макар че според мен е направил някои грешки при съпоставянето на водещите числа.

Edit
Нещо интересно:
The 560EX wireless mode works at all Non-HSS shutter speeds tested, up to 1/500 ( tested on D90)



Публикацията е редактирана (20-11-12 11:32)

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица за Никон Д3100
Автор: janst   
Дата:   20-11-12 11:54

victory13, ревюто, което цитирам е за модела Yongnuo YN560EX. Това, което гледаш ти е за Yongnuo YN560 [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица за Никон Д3100
Автор: tzl   
Дата:   20-11-12 11:57

@gushev - отноно "настройките" — НАЙ-РАЗЛИЧНИ настройки ще станат, стига да са подходящата тройка. Зависи как предпочиташ да снимаш — на автоматичен, на полу-автоматичен режим или на ръчен режим.

Щом детето е в движение, тогава най-важното е да снимаш на висока скорост. На автоматичен режим се мери просто експонацията в стаята без апаратът да разбира, че има движение. Скоростта трябва да е висока (1/160 - 1/250, а ако имаш HSS около 1/1000 - 1/2000).

Ако детето тича успоредно на оста на обектива, т.е. отдалечава се или се приближава, тогава е хубаво да снимаш с по-широк ъгъл и на бленда 8 и нагоре, за да имаш по-малък брак с фокуса.

Ако тича перпендикулярно на оста, тогава около f8 бленда е ОК, в рамките на 18-70мм. Исото не се притеснявай да го вдигнеш колкото е нужно — 400, 800, 1600. По-добре снимка с шум, отколкото мъглива и нефокусирана. Днешният софтуер е по-добър в изчистването на шума отколкото в оправянето на замъглена снимка. А и шумът не е толкова грозно нещо.



Публикацията е редактирана (20-11-12 12:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица за Никон Д3100
Автор: batzeto   
Дата:   20-11-12 13:44

написа:

> YN560EX поддържа ТТЛ едновременно на
> Никон и Канон, поставена извън
> гнездото на светкавицата в slave mode.
> Лично за мен е едно добро решение (
> Д90 и 40Д ) и се замислям за покупката
> и, макар че ми липсва подръжката HSS
> и вградената на 40Д няма commander mode (
> 600Д, 60Д, 7Д и по-новите канони имат).
> Най-доброто
>
> ревю, което съм виждал, макар че
> според мен е направил някои грешки
> при съпоставянето на водещите
> числа.
>
> Edit
> Нещо интересно:
> The 560EX wireless mode works at all Non-HSS shutter speeds
> tested, up to 1/500 ( tested on D90)
>

>
> Публикацията е редактирана (20-11-12
> 11:32)


Ще си позволя да върна темата с два коментара назад, за да си изясня нещо много важно за мен. Искате да кажете, че светкавица YN560EX поддържа TTL (Nikon D90 в моя случай), стига да се използва като slave, a понеже D90 може да управлява безжично светкавици, които поддържат никонската CLS (creative light system), това означава че реално имаме светкавица с напълно работещ TTL, стига светкавицата да не е поставена в гнездото на тялото? Т.е. за да работи TTL-a светкавицата трябва да е на статив/в ръка или др., но все пак ще имаме работещ TTL, така ли?

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица за Никон Д3100
Автор: satyno   
Дата:   20-11-12 13:58

@batzeto
Да, имаш TTL без HSS и синхронизация до 1/500, вероятно на пълна мощност на светкавицата. Това последното трябва някой да го провери експериментално.


Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица за Никон Д3100
Автор: victory13   
Дата:   20-11-12 14:09

виноват [smilie11] ... така е... може [cool]

Supports remote TTL functions: In the case of remote mode, FEC, FEB, Rear curtain sync, FE lock is supported. [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица за Никон Д3100
Автор: batzeto   
Дата:   20-11-12 14:10

написа:

> @batzeto
> Да, имаш TTL без HSS и синхронизация
> до 1/500, вероятно на пълна мощност
> на светкавицата. Това последното
> трябва някой да го провери
> експериментално.
>

Ще имам TTL, когато камерата не е върху тялото, но без използването на друга външна мигалка върху самото тяло, а под ръководството на вградената такава, нали така?

Това с HSS пък съвсем съмнително ми се струва при условие, че има лимит на скоростта от самото тяло и то не е 1/500 [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица за Никон Д3100
Автор: satyno   
Дата:   20-11-12 14:24

Нямаш лимит в тялото ( D90 ), ако вградената e в TLL commander mode , вероятно YN560EX е поставена на максимална мощност, също ръчен режим - нещо от рода на Hyper Sync hack. Затова казвам, че са необходими проби...
edit
от друга тема
"Никон Д90 работи в Commander mode на вградената светкавица и настройки :
Build-in flash --
Group A M
Group B M
с обективи AI, AI-S ( и с капачката-)"
на всички скорости ( 1/4000 примерно)



Публикацията е редактирана (20-11-12 14:34)

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица за Никон Д3100
Автор: batzeto   
Дата:   20-11-12 14:55

Добре, дано се появят хора потвърждаващи достигнатите скорости и тук с тази светкавица.
И последно не разбрах при YN560EX си имаме напълно работещ TTL, когато светкавицата не е в обувката на тялото, но нужна ли е друга master светкавица поставена на тялото, за това или се контролира само от вградената такава? И също задължително ли е вградената светкваица да флашфа и трябва да се затъмнява отпред или тя само контролира работата на външната slave?

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица за Никон Д3100
Автор: seuret   
Дата:   20-11-12 14:59

Днес тествах две светкавици на Metz с моето D90 като командващо устройство и съм много доволен и впечатлен! Тествах 58 AF-2 и 52 AF-1
Никакъв проблем да синхронизирам на 1/4000, както и да си правя корекции.

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »