Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 моля, критика... за да се науча
Автор: hunterrr   
Дата:   05-07-12 23:58

Напишете малко критики за тези снимки. Начинаещ съм и искам да науча нещо повече - конкретно от критики...

https://photo-forum.net/static/forum/2012-07/qhet4679.JPG


https://photo-forum.net/static/site_pics/126/1341483506_1IMG_3545.jpg



https://photo-forum.net/static/forum/2012-07/rliq1899.JPG


https://photo-forum.net/static/site_pics/120/1341471965_IMG_3416.JPG



https://photo-forum.net/static/forum/2012-07/fads7089.JPG


https://photo-forum.net/static/site_pics/126/1340585093_1IMG_3314.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: моля, критика... за да се науча
Автор: GuitarString   
Дата:   06-07-12 00:06

С извинение за това, че не съм по темата, но оръжие в един кадър, а в друг тичаща сърна от форумец с ник hunter някак не ми допадат. Искрено се надявам, че искаш да снимаш диви животни, а не трофеи...


Отговори на това съобщение
 Re: моля, критика... за да се науча
Автор: hunterrr   
Дата:   06-07-12 00:17

Преди да започна да се занимавам с фотография (до преди 3-4 месеца) бях много запален ловец, периода е преходен- за мен. За това се получава така. Благодаря ...

Отговори на това съобщение
 Re: моля, критика... за да се науча
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   06-07-12 00:31

Ми то си е негова работа кво ще снима. Къде в закона пише, че ловът е забранен и не може да снима трофеи?[smilie11]
Като вземете да се цепите така, направо...

Отговори на това съобщение
 Re: моля, критика... за да се науча
Автор: pefoto01   
Дата:   06-07-12 02:30

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: моля, критика... за да се науча
Автор: GuitarString   
Дата:   06-07-12 05:29

Казала съм не ми допада, а не да не снима. Надявам се все пак фотографията да му подейства облагородяващо и да използва познанията си за да прави хубави снимки на животни.

Отговори на това съобщение
 Re: моля, критика... за да се науча
Автор: MauMyHa   
Дата:   06-07-12 07:52

hunterrr
много е сложно не може се поясни с две думи[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: моля, критика... за да се науча
Автор: atrifonov   
Дата:   06-07-12 08:00

hunterrr по темата- снимките са много зле, явно и хабер си нямаш от фотография
В нета има много материали, а има и доста книги- вземи прочети, после снимай, после пак чети и те така ще се научиш

Отговори на това съобщение
 Re: моля, критика... за да се науча
Автор: hunterrr   
Дата:   06-07-12 09:49

Благодаря. Мисля да започна с литература за композиция?

Отговори на това съобщение
 Re: моля, критика... за да се науча
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   06-07-12 10:05

Точно.

Отговори на това съобщение
 Re: моля, критика... за да се науча
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   06-07-12 10:06

На мен лично последния кадър ми харесва като композиция. Не виждам да е много зле. Използвани са и двата диагонала - единият с линията на ската, другият с линията на движение на животното. Правилно бягащия съръндак (или какъвто е там - не ме бива много)е разположен така, че пространството е пред него в посока на движението. Като гледа такъв кадър на човек му идва в главата мисълта за панинг, то е ясно, но не мисля че е било лесно за реализация, особено в критично малко време, защото животното едва ли се е връщало назад да позира отново. Технически кадърът наистина не изглежда перфектно, не става ясно дали от постобработката евентуално при ресайзване и при каквото там е правен или поради разминавания при фокусирането. Май по-скоро второто. Но това си е техника на снимане, която се добива с опита най-вече, пък и на 300 мм бягащото животно едва ли е възможно най-лесния модел за фокусиране, а обективът предполагам не е бил Canon EF 300mm f/4.0 L IS USM. Относно ловът и фотографията - аз по-скоро се радвам, че някой който до вчера е бил ловец си е сменил приоритетите и вече предпочита да снима вместо да стреля - глупаво би било според мен да ме кажеш "а, ти си бил ловец, не си от нас, стой си там и продължавай да стреляш, няма за теб надежда ...".
Та така - като цяло по този кадър доста добро начало, и много по-лоши случаи помни историята. Четенето на литература за композицията винаги е от полза. За всички нас би било от полза, човек се развива постоянно, така че това е много добро намерение [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: моля, критика... за да се науча
Автор: hunterrr   
Дата:   06-07-12 11:37

Не много сполучлив кадър, но все пак това ли е панинг? Или се бъркам много...

https://photo-forum.net/static/forum/2012-07/altj4003.JPG


https://photo-forum.net/static/site_pics/120/1341563677_IMG_1522.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: моля, критика... за да се науча
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   06-07-12 11:39

Горното нищо не е

Отговори на това съобщение
 Re: моля, критика... за да се науча
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   06-07-12 13:18

hunterrr, да, този подход наричат така.
В твоя случай предполагам е било доста тъмничко, защото на бленда 5,6 и при ISO 1600 скоростта се е получила 1/25. Трябва ти ниска скорост на затвора за да размажеш задния фон, но на 300 мм при 1/25 е наистина много трудно да не размажеш и самия обект. Което и е станало. Трябва ти може би по-висока скорост, и най-вече практика. Просто продължавай с четенето и с практиката и сигурно ще имаш скоро много добри кадри. Тези са доста добро начало, очевидно разбираш наистина от дивеч. Аз лично никога не съм имал щастие да снимам елен или сърна, така че едва ли мога да давам точни съвети.

Отговори на това съобщение
 Re: моля, критика... за да се науча
Автор: hunterrr   
Дата:   06-07-12 13:29

Благорадя. Както и по горе споменах, практикувал съм лов около 12- 13 години. Познавам добре поведението на дивите животни. Опита ми с фото лов неми достига, можеби следващия път ще опитам чрез причакване, за да имам повече време за опити. А пък относно щастието да снимаш диви животни, стига ти да имаш желани... Ще ми дойдеш на гости и ще снимаш ... мерси отново

Отговори на това съобщение
 Re: моля, критика... за да се науча
Автор: deathzone   
Дата:   06-07-12 14:42

Да това е панинг, но не успешен. Но пък така се прави. ;-) Следващият път ще имаш повече успех и ще се порадваме и ние на такива снимки.

Отговори на това съобщение
 Re: моля, критика... за да се науча
Автор: Siluet23   
Дата:   06-07-12 15:30

Зае.и пушките ..навиците и познанията от лова няма да ти помогнат особено при снимането освен стабилния хват на апарата ...
Ако не ги обичаш животинките и не се приемеш равен с тях няма да се получат добре нещата ...и най важното е наблюдението преди снимането .после е чакането ...
но като за начало забрави за всички хитринки от лова ..животинките не са толкова прости колкото си мислят повечето ловци ...за застрелване не са особено трудни но за заснемане на добър кадър са [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: моля, критика... за да се науча
Автор: hunterrr   
Дата:   06-07-12 15:40

Siluet23:
Съгласен съм, че трудно се снимат- няма спор. Но ако нямаш знания за животните, първо няма да може да ги намериш къде са. Второ няма да можеш да ги доближиш, освен ако не са в ограда. Колегите които са опитвали знаят добре, че е много трудно... А аз съм начинаещ и немога да ги запечатам моментите които искам ... И друго за незнаещите - не бъркайте птиците с диви животни - има разлика. Една сърна може да те усети от 100 метра и повече, докато птиците са по непредпазливи. Причаквайки птици те кацат на 2-3 метра от обектива, а животните- дивите в най добрия случай са на 20 м.



Публикацията е редактирана (06-07-12 15:46)

Отговори на това съобщение
 Re: моля, критика... за да се науча
Автор: mardraum   
Дата:   06-07-12 15:52

Птиците са диви животни, горния коментар е малко странен. И някой от тях са невероятно предпазливи. Естествено че сърните бягат от 100 м. че и повече, след като в България биват стреляни непрекъснато, в Австрия съм виждал сърни до пътя които не се притесняваха никак. ИНаче и бозайниците могат да се издебват всичко е до опит, преди седмица един язовец се приближи на 2 метра .

Отговори на това съобщение
 Re: моля, критика... за да се науча
Автор: hunterrr   
Дата:   06-07-12 15:57

Първо браво за късмета с язовеца [beer]. Другият момент, е че в България не е като в Австрия- за съжаления. А птиците са животни - като цяло. Аз имах впредвид - Бозайници и Пернати [smile]



Публикацията е редактирана (06-07-12 16:00)

Отговори на това съобщение
 Re: моля, критика... за да се науча
Автор: mardraum   
Дата:   06-07-12 16:34

[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: моля, критика... за да се науча
Автор: edakov   
Дата:   06-07-12 16:41

Аз по принцип в теми не се включвам много много, но ще се включа, защото авторът ми е приятел и искам да кажа няколко думи :)
Като човек, чието хоби е свързано предимно със снимане на диви животни, и в мен първите няколко снимки предизвикват смесени чувства. Но не мога да отрека че първата снимка като цяло не е лоша, както и другите две не всеки начинаещ може да ги направи.
Искам да кажа, че авторът на темата е наистина добър познавач на дивите животни и има голям ентусиазъм и желание за снимането им, което е много похвално и за което аз се радвам. Още веднъж фотографията идва да отвори нов кръгозор пред човека, вижданията му за заобиколния свят и може би да го направи по-добър...
Искам само да допълня, че не всички птици са непредпазливи, даже напротив - хищните птици са несравнимо по-предпазливи спрямо пойните, да речем, както и тези, които човек най-често наблюдава, дори и извън града да е. Един царски орел никога не би те допуснал до дистанция под 300м. дори, при пряка видимост. Стига да не си овчарят, който всеки ден минава под гнездото със стадото си.
Всичко е много субективно и зависи както от локалните особености, така и от самото животно/вид, обстоятелства.
Ако си с добра маскировка обаче, можеш да накараш всяко животно да те пренебрегне като заплаха и да се доближи.
В заключение му пожелавам да продължи в същия дух и съм сигурен, че ще изпита още по-приятни и интересни моменти от тези докато е бил ловец... ;)

Отговори на това съобщение
 Re: моля, критика... за да се науча
Автор: Siluet23   
Дата:   06-07-12 17:35

hunterrr защо реши че като писах "животинките" се отнася само до птиците ... дали е сръндак елен или птица няма никакво значение ..все е диво .. 20 метра за сърна са бих казал непотребно близо разстояние ...освен ако не снимаш с късо ..моя съвет е просто забрави за ловните навици ...намисли си момент които искаш да запечаташ и наблюдавай обекта си поне три дни с бинокъл ..съобрази светлината си и цялата сцена с обекта и едва тогава преминаваш към криене и чакане ...всеки отделен индивид от даден вид може да си има конкретни навици с които ти трябва да се съобразиш ...фотографията е чак накрая ..не мисли за нея на първо време ..
хубаво е че заменяш пушката с фотоапарат ..надявам се все повече хора да им дойде акъла в главата с време [smilie24] [beer]

като казах да забравиш за ловните навици имам предвид че от позицията на ловец хубави кадри няма да излязат ..трябва да се усетиш равен с сърната например ..да заемеш подобна на нейната позиция в обстановката без тя да те забелязва ..да се отпусне и да ти покаже интересни моменти от поведението си ...на горните кадри се вижда уплашено животно което е побягнало ...надявам се да разбереш какво искам да кажа че аз малко не мога да се изразявам :)
представи си сега една бягаща към теб сърна на фокус с хубав фон ;) и се замисли как би реализирал такъв кадър [beer]



Публикацията е редактирана (06-07-12 17:43)

Отговори на това съобщение
 Re: моля, критика... за да се науча
Автор: edakov   
Дата:   06-07-12 17:48

Последното горно изречение е много хубава забележка и добра идея, присъединявам се. Въпреки че животни като сърните са толкова плашливи, че дори най-малкото шумване или помръдване, дори полъх с твоята миризма, могат да я накарат да реагира както на снимката ;)

Отговори на това съобщение
 Re: моля, критика... за да се науча
Автор: terrien   
Дата:   06-07-12 18:01

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »