Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Магазин за оптика
Автор: alumin   
Дата:   19-06-12 03:15

Здравейте,
наскоро много сериозно се вкарах в изработката на обективи. За съжаление поради липса на богат личен асортимент от качествени лещи не мога да правя обективи по-къси от 400мм с дължина равна на фокусното им разстояние (изглеждат доста странно отстрани).

Тъй като не намерих особено полезна информация в интернет, да питам вас: някой знае ли дали и къде в София или Пловдив (или който и да е град като цяло...) има магазин за техническа оптика, ако така се казваше, да има качествени продукти - материали от ранга на Schott, HOYA, OHARA, всички стандартни форми, ахроматни дублети/триплети и т.н - абе магазин като магазин.

Благодаря предварително,
Поздрави

Отговори на това съобщение
 Re: Магазин за оптика
Автор: asahi   
Дата:   19-06-12 09:14

Не съм чувал да има. Сигурно ще фалира.

Отговори на това съобщение
 Re: Магазин за оптика
Автор: tziko   
Дата:   19-06-12 09:22

Питал ли си в по-големите оптики(магазини за очила) може да ти внесат нещо по поръчка. Ако не бъркам оптики Леонардо имат взимане/даване с HOYA, покритието на стъклата е такова.

Отговори на това съобщение
 Re: Магазин за оптика
Автор: alumin   
Дата:   19-06-12 10:30

Това е добра идея, въпреки че знам че диоптричните лещи за корекция на зрението имат изместен фокален център и често са конструирани от така наречената асферична оптика. Това прави въвеждането на физическите спецификации в програмата с която работя и изчисляването на цялата система много сложно (оптични и хроматични аберации, кома и т.н). Да не говорим колко кривят по крайщата.

От друга страна изкопах тези типове [1], които изглеждат обещаващи, обаче не знам дали не работят само на едро и/или по поръчка.

[1] http://omz.bg/




Публикацията е редактирана (19-06-12 10:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Магазин за оптика
Автор: delyan   
Дата:   19-06-12 10:35

Такъв магазин няма да намериш у нас, а и на повечето места по света. У нас има фирми които произвеждат оптика по заявка, които си поръчват материали по каталози от компаниите, за които говориш. Може някои от тях да ти доставят - не е трудно да ги намериш в Интернет - оптика за лазери и пр.
Още по-реалистично е да си купиш каквото ти трябва от доставчик на дребно - глобалното село е пълно с такива, но повечето трудно се навиват на малки доставки.
Все пак: http://www.edmundoptics.com/products/ примерно.
Ако искаш по-евтино, но избора е каквото има, а има не малко неща: http://www.surplusshed.com/lens.cfm или подобни :)

Успех.

Отговори на това съобщение
 Re: Магазин за оптика
Автор: pstoev   
Дата:   19-06-12 10:43

та какви обективи мислиш да правиш....

Отговори на това съобщение
 Re: Магазин за оптика
Автор: alumin   
Дата:   19-06-12 11:25

@delyan

Тъжно е това което казваш. Честно казано съм малко учуден, тъй като знам примерно за 3 магазина в Пловдив които продават чисти химични елементи и лабораторни инструменти/принадлежности, а тяхната ниша не е кой знае колко по-голяма...

Edmund Optics имат страхотни продукти, но за съжаление не видях нищо над 50мм диаметър. За Surplus Shack знам и не веднъж съм точил лиги там, но не знаех че доставят извън Америка.


@pstoev

Обективи всякакви (до два оптични елемента засега): от 50мм до 1000мм+, та чак и телескопи с байонет за фотоапарат. Макро не знам дали ще правя, тъй като не ми е тръпка, а и един супер-теле обектив фокусиран на половин метър над фокусното му разстояние ми вади същият ефект. Широк може да направя един ако ми попадне някой качествен асферик и успея да го проектирам.

Спрял съм се за момента на твърди обективи, защото са по-лесни за проектиране и изпълнение и е по-малък шанса да прецакам качеството на картината. Варио за в бъдеще ще пробвам като натрупам опит.

В момента се опитвам да reverse-engineer-на комуникационния протокол между апарата и обектива за да мога да вкарам електроника вътре.

Тъй като нямам друго освен Canon, обективите ще са за EF. На теория мога да проектирам и за други системи по спецификация, но си е друго да пробвам как работи на апарата и да донастроя.

Други цели спрямо обективите са: да намаля дължината им като им запазя фокусното разстояние, да намаля f-stop-а (сега не падам под f/8), да проектирам фокус с компенсация за фокусно разстояние и бленда, да купя отнякъде бленди [smilie5] ...

Отговори на това съобщение
 Re: Магазин за оптика
Автор: delyan   
Дата:   19-06-12 11:44

Няма смисъл да сравняваш различни ниши, независимо че от твоя гледна точка може да се застъпват. Разполагаш с достъп до глобални ресурси - използвай ги. Не съм искал да прозвучи тъжно, макар на много хора да се иска да имат всичко под ръка, това е практически невъзможно.
А избор имаш много, надявам се да имаш и средства, защото се закопават доста с такива разработки, но това е неизбежно.
Все пак, ако наистина имаш способностите, може и да бъдеш възнаграден :)

Отговори на това съобщение
 Re: Магазин за оптика
Автор: Делян   
Дата:   19-06-12 16:24

http://www.optixco.com

Тоя завод в Панагюрище имаше договор с цайс... ама не казвай на никой от фотофорума ;)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »