Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Калибриране на монитор
Автор: Grandpa   
Дата:   07-06-12 23:02

Дадоха ми нов DELL2412H в службата и аз както винаги досега в последните няколко години го калибрирах (няколко пъти) с i1Display2.
Калибрацията не показа никакви извращения (трябваше да сваля RGB нивата към 80-те % за да догодя 6500 цветна температура), но крайният резултат ми стои с малко повече виолетово в синьото (па и като цяло). Поне в сравнение с последните 2-3 монитора калибрирани със същите параметри (единият от които е на същото бюро и разликата е очевидна).
Не вярвам да се е скапало устройството.
Чудех се дали не "натиска" екрана на монитора достатъчно силно за да лъже сензора (както се променя цвета като пипнеш екрана с пръст). Опитах се да елиминирам тази възможност като го крепих внимателно на ръка - пак съшото. Смених кабелите. Друго?

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор
Автор: GenaDP   
Дата:   07-06-12 23:15

Не барай RGB контролите, ползвай стандартните предварително зададени настройки.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор
Автор: Grandpa   
Дата:   07-06-12 23:24

И на presets го има. На някои се забелязва по-малко (на по-издутите, дето всичко е на макс), но го има на всички.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор
Автор: GenaDP   
Дата:   07-06-12 23:29

Говоря ти за color presets, не за различните яркости.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор
Автор: asahi   
Дата:   07-06-12 23:39

ЛС

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор
Автор: Grandpa   
Дата:   07-06-12 23:40

И аз де.
То няма отделни presets за цвят и яркост така и така - има си само presets - Standard, Multimedia, Movie, Game, Text, Warm, Cool и Custom.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор
Автор: asahi   
Дата:   07-06-12 23:41

Standard

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор
Автор: GenaDP   
Дата:   07-06-12 23:43

Къв е тоз монитор без настройка на цветната температура? Тоз Дел да не е нотбук некъв? Ако е така - зарежи.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор
Автор: Grandpa   
Дата:   07-06-12 23:51

Не бе Гена - има си бе - нали ти казвам, че говорим за едни и същи неща.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор
Автор: GenaDP   
Дата:   07-06-12 23:54

Мериш коя от настройките е най-близка до 6500К, и караш с нея.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор
Автор: ivodam   
Дата:   08-06-12 00:30

Grandpa: Задай му в настройките то само да си гони Д65, това отговаря на 6500 температура, и дай стандартно от менюто на монитора, дет вика Асахи, или позиция "програмируемо" (programmable), ако има такава. То за какво е това калибриране, нали уредът и софтът точно това трябва да направят, преди да ти създадат профил - да те изкалибрират автоматично максимално близо зададените от тебе стойности. При мен с цветната температура никога не е имало проблем, винаги малко ми е било проблем каква яркост трябва да се задава на монитора като задание. По принцип пише в упътването на самото оче, че за ЛЦД монитор се препоръчва 120 cd/m2, ама все пак има нюанси в зависимост от условията, където есксплоатираш монитора. Ма никъде няма или не съм намирал поне таблица примерно колко яркост да зададеш ако амбиентното осветление ти е еди колко си, или ако стените са боядисани еди как си, и т.н...
Поставям го тоя въпрос и друг път съм го поставял, защото ми е писнало да гледам как една и съща снимка може да изглежда доста различно като яркост, а оттам и като плътност на цветовете при евентуален печат да се отрази, на различни монитори, като всички от тях са калибриране.


[smilie7]



Публикацията е редактирана (08-06-12 10:22)

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор
Автор: GenaDP   
Дата:   08-06-12 00:45

ама все пак има нюанси в зависимост от условията, където есксплоатираш монитора

За толкова години не стопли ли, че като искаш да виждаш правилно - трябва да си направиш въпросните условия каквито трябва да бъдат, а не да нагаждаш монитора според тях?

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор
Автор: Grandpa   
Дата:   08-06-12 01:31

В последните няколко години все на 6500/120/2.2 карам и съм го докарвал прилично без драми. Не е фатално и да не е там - почти няма никаква връзка с работата ми, просто навик.
Синият канал обикновено се цепи. И тука е така, но нищо драстично.
Може и i1d2-то да си заминава или нещо да го ебава. 15-ина пъти не можа да се намери на монитора.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор
Автор: asahi   
Дата:   08-06-12 09:00

120/2.2 не е добре. Черното много светло.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор
Автор: chill   
Дата:   08-06-12 09:47

Кое е добре за черното?

Имам един IPS монитор на 120/2.2 и е отлично, имам и два TN монитора и там е прекалено светло даже с ужасен бандинг в зони с RGB от сорта на 1/0/0 - 5/0/0, които иначе са се забелязват едва-едва.

Напоследък като обработя снимка на U2711 и след това и правя Darken с Curves layer, защото е прекалено светла на TN-ите, баси. [smilie11]


Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор
Автор: ivodam   
Дата:   08-06-12 10:17

GenaDP:

За толкова години не стопли ли, че като искаш да виждаш правилно - трябва да си направиш въпросните условия каквито трябва да бъдат, а не да нагаждаш монитора според тях?

На теория звучи добре, на практика знаеш, че не винаги е възможно.


[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор
Автор: ivodam   
Дата:   08-06-12 10:25

asahi:


120/2.2 не е добре. Черното много светло.


Ми при мене след калибрирането дава накрая черна точка 0.25, мисля, че не е лошо, ма все пак ако ще помагаш, като не е добре според тебе, кажи кое е добре.


[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор
Автор: asahi   
Дата:   08-06-12 10:52

Бялото, разделено на черното, е добре да е около 180-250.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор
Автор: krist   
Дата:   08-06-12 11:24

DELL U2313HM така и не успях да го докарам да изглежда неутрално - дори и след калибрация ми стои малко топла картинката. То, нямам и много време да се занимавам с него, ама реших, че най-вероятно и толкова да си може.. А, може и очите ми да са за калибрация, или да съм свикнал по-студена картинка да ми стои като неутрална, знам ли[smilie8] [smilie18] Иначе и при мен, ако нещо стои добре на U2313HM, то на лаптопа и на служебния Дел от по-нисък клас стои с ужасно отворени сенки и нисък контраст[smilie10]


Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор
Автор: ivodam   
Дата:   08-06-12 12:07

asahi: Е то при мене значи излиза 260, т.е. почти се вписвам в посочените от тебе граници.


[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор
Автор: n1x0n   
Дата:   08-06-12 12:10

Няма "неутрално" в тази работа. [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор
Автор: Тед   
Дата:   08-06-12 12:36

Калибрира се добре. Нещо не правите както трябва.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор
Автор: GenaDP   
Дата:   08-06-12 16:00

@ivodam:
"На теория звучи добре, на практика знаеш, че не винаги е възможно."

Възможно е, стига да го искаш. Ако не можеш/искаш да си осветиш работното място по правилния начин - значи точното цветопредаване не ти е чак толкова важно...

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор
Автор: krist   
Дата:   08-06-12 16:30

в коя работа няма неутрално?[smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на монитор
Автор: asahi   
Дата:   08-06-12 16:41

В тази, за която иде реч. Човешкото зрение не може да бъде референт за неутралност.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »